De actie in Ned. Indië Politieke havenstaking Fraude bij culturele dienst UIT DE PROV Herbouw van Schoondijke e NCIE Aardenburg herbouwt Zee'iwsch-Vlinderen sjarifoeddin. Sjarlfoedcün <Jeed vla de ra dio een beroep op de wereld en op „onze vrienden ln Australië'* om hun pogingen tot het voorkomen van bloed- x-ere-ieten te vermeerderen. Die pogingen moeten zeer snel ge daan worden. geheime zen-der. Een geheime zender heeft te Makassar enige verwarring gewekt door om te roepen, dat het Nederlandse leger het vu ren moest staken in verband met Amerikaanse interventie. De mededeling werd in de loop van de dag herhaald en er werd bii gezegd, dat zij gedaan werd op last van dr. van Mook. Er wordt een onderzoek ingesteld. de groot-moefti, De groot-moefti van Jerusa lem heeft ten gunste van In donesië een oproep gericht tot alle Arabische en Mohamme daanse volken. gestolen auto's. De voertuigen, die bij de re publikeinen te Batavia in ge bruik waren en welke herken baar zijn door nummer „O" zijn door de Nederlandse auto riteiten in beslag genomen. Velen waren eigendom van Europeanen. Deze zullen zo veel mogelijk hun voertuig te rug krijgen. republikeinse berichten. Volgens republikeinse be richten bieden de republikein se troepen bij Padang hevige tegenstand aan de Nederland se aanvallen. Antara meldt, dat luchtaan vallen zijn uitgevoerd op Ga- roet en dat twee Nederlandse iagers Tjibatoe met mitrail- lers hebben beschoten. MASJOEML Volgens het republikeinse Alilltairen blijven rooien Naar aanleiding van enige berichten ln de pers wordt ons van de zijde van de staf terri toriaal bevelhebber Nederland medegedeeld, dat er in het ge. heel geen sprake is van een in verband met de huidige toestand voortijdig terug zenden naar de garnizoenen van de militairen, die ten be hoeve van de aardappeloogst ln ons land zijn tewerkgesteld. De militairen, dde voor de oogst zijn ingezet, zullen gedu rende de oorspronkelijke ter mijn van drie weken hun werk zaamheden blijven verrichten. Verklaring van een aantal leden van de P.v.d.A. Een aantal leden van de Partij van de Arbeid, w.o. Ds. B. J. Aris, Ds. J. J. Buskes Jr., Mr. G. J. van Heuven Goed hart, Dr. P. J. Meertens, W. Romijn, dr. B. Sajet, drs. B. W. Schaper, hebben zich Inde vol gende verklaring gericht tot het partijbestuur cn de Kamer fracties van de Partij van de Arbeid, en tot hun partijgeno ten-ministers. In de verklaring wordt o.m. gezegd dat zij er in f;cen enkel opzicht van over- uigd z\jn, dat een gewapend conflict met de Indonesische republiek onvermijdelijk was. De uitvoering van het ac- coord van Linggadjati, waar voor dc regering zich garant heeft gesteld, is volgens hun mening door het gewapend op treden onmogelijk gemaakt In deze situatie kan slechts liet onmiddellijk staken van de Nederlandse militaire actie en het aanvaarden van het aan bod van goede diensten van de Engelse en Amerikaanse rege ringen de noodlottige gevolgen van de gevoerde politiële beper ken. De verklaring besluit met de opmerking dat van een re gering, die de politiek der gc- weldslieden voert en die de re- ele vredeskansen afwijst de Partij van de Arbeid geen deel kan en mag uitmaken. Auto-ongeluk eist een dode. Maandagavond is onder de gemeente Alphen (N.B.) een personenauto in volle vaart tegen een boom gereden. Een der inzittenden, de heer A. Doede, 37 jaar oud en vader van 3 kinderen, wonende te Tilburg, werd op slag gedood. De bestuurder, de 60-jarige Th. Damen eveneens uit Tilburg, en diens zoon, de heer J. Da- men, liepen een schedelbreuk op cn werden naar het zieken huis te Tilburg overgebracht. eerste ka3ier. De Eerste Kamer nam Woensdag zonder beraadsla ging of stemming een aantal kleine wetsontwerpen aan. De verlenging machtiging geld- zuiverlng word van de agen da afgevoerd. Ook de over eenkomst van dading tussen dc staat der Nederlanden en dc N.V. Bataafse Petroleum- maatschappij werd zonder stemming goedgekeurd. (Ingezonden mededeling) Een tcetenaehappelijk opgeboutrd product l SNEL BRUIN VETVRIJ. AFWASBAAR VEILIG DOOR UCHTFILTERS KOEL OP DE HUID ZOJIHKBBAXD CRÈN F 1.IS per tube persbureau „Antara" is in een spoedvergadering van de Mas- Joemi, welke enige dagen ge- eden te Solo gehouden is, be kend gemaakt, dat het oude hoofdbestuur en bloc zijn func tie heeft neergelegd. Een nieuw bestuur is gevormd. „Antara" meldt voorts, dat Boeng Tomo een radiorede ge houden heeft. Hij zeide midden in een bos te spreken voor een van de talrijke zenders, waar over de republiek beschikt. Hij wekte het volk op de Neder landse hoofdkwartieren in brand te steken. Hn waar schuwde geen Nederlandse vrouwen en kinderen te ver moorden. BEZOEK AAN SU MATRA. Het Voorindische Dakota- vliegtuig, waarin Sjahrir van Djokja naar Singapore is ge vlogen, heeft vier hoogge plaatste Indonesische officie ren van Singapore naar Su matra gebracht, waarna het vliegtuig naar Singapore te rugkeerde. De piloot B. Patnaik. die Sjahrir naar Singapore ge vlogen heeft, vergezelt hem thans in een vliegboot naar Voorindië. Arbeidsvoorwaarden in metaalindustrie. De voorzitter van het colle ge van rijksbemiddelaars deelt mede, dat Maandag in een vergadering van dat college een definitieve beslissing zal worden genomen over de loon- en pensioenvoorstellen van de metaal-industrie, waarover tussen de werkgevers en ar beidersorganisaties volledige overeenstemming werd bereikt en over welke voorstellen de Stichting van de Arbeid een gunstig advies heeft uitge bracht. 2000 landarbeiders in staking. Maandag brak in Oostelyk Groningen een landarbeiders staking uit. De bjj de E.V.C. aangesloten landarbeiders, die in de gemeenten Beerte en Finsterwolde bijna 90 c/o van het totaal van landarbeiders schijnen uit te maken, wei geren te werken onder de collectieve arbeidsovereen komst van 1 Mei 1947, waar bij het loon op 64 cent per uur werd vastgesteld. Naar schatting zijn onge veer 2000 landarbeiders in staking. Dubbele moordaanslag te Volendam. Dinsdagmorgen is op de boerderij van H. Dijkstra te Edam een dubbele moord aanslag gepleegd. Terwijl ae boer naar de markt in Purmerend was, heeft zijn 51-jarige knecht J. Visser het tweejarig dochter tje van zijn patroon met een mes van het leven beroofd en dien3 vrouw met een ijzer een slag op het hoofcl gege ven, waarna hij ook haar met het mes bewerken wil de. De vrouw kon zich ech ter nog verweren en wist het mes machtig te worden, waarna zij naar de buren rende. Twee uur later werd de dader, die zich verscholen had in het riet, aan de kust van het IJsselmeer gearres teerd en in verzekerde be waring gesteld. HONGAARSE VRIJHEIDSPARTIJ OPGEHEVEN. De Hongaarse Vrijheidspar tij heeft zich zelf opgeheven omdat voor haar in het huldi- Hongarije geen plaats meer Overwerkregellng bij „De Schelde". NIET AANVAARD DOOR AFDELING VLI8SINGEN ALG. NED. METAALBEWERKERSBOND, Dinsdagavond hebben te Vlissingen de afdelingen ver gaderd van de drie metaalbe werkersbonden. Naar wjj vernemen heeft de afdeling van de Algem. Ned. Metaalbewerkersbond na de toelichting van bestuurszijde strekkende tot aanvaarding van de overwerkregellng, zich in een stemming- tegen deze regeling uitgesproken. In de Katholieke organisa tie werd geen stemming gehou den, omdat het bestuur zich op het standpunt stelde, dat de procedure, welke bij het tot standkomen van de over werkregellng was gevolgd vol komen overeenkomstig het ar beidscontract is. Het bestuur heeft zijn leden geadviseerd zich aan de overwerkregeling te houden. In de vergadering van de Chr. Metaalbewerkersbond is evenmin een stemming gehou den. Deze afdeling ontving eveneens het advies van het bestuur, zich aan de regeling te houden. Vandaag zal het standpunt van de Algemene Bond via 't districtsbestuur aan de direc tie van „De Schelde" worden medegedeeld, terwijl in de loop van de dag de leden dan nader advies zullen ontvangen. Vlissingen en de Antwerpse staking. De staking in de haven van Antwerpen duurt nog steeds voort. Ook de scheepsherstel- lers in de Sinjorenstad heb ben Woensdagochtend, omdat aan hun eisen om loonsverho ging geen gehoor werd gege ven, het werk neergelegd. Op de rede van Vlissingen lagen Woensdagmiddag reeds 12 schepen, met bestemming Antwerpen, op nadere orders van hun maatschappijen te wachten. In de loop van Dins dag zijn al enkele schepen naar andere havens, ook Am sterdam en Rotterdam, ver trokken. Er zijn nog geen schepen de haven van Vlissingen binnen gelopen. De bedrijfsvorm van de P.Z.E.M. Over de toekomstige be drijfsvorm van het P.Z.E.M.- bedryf is het laatste woord nog niet gesproken. Zoals wij hebben medegedeeld, hebben Gedeputeerde Staten zich voor standers getoond van de thans geldende privaatrechtelijke bedrijfsvorm, hoewel zij de Provinciale Staten een veel grotere invloed op de gang van het bedrijf villen geven dan thans het geval is. Uit het algemeen verslag van de afdelingen van de Prov. Staten betreffende deze kwes tie blijkt, dat er onder de le den nogal uiteenlopende me ningen dienaangaande bestaan Een aantal leden is door het voorstel van G.S. niet bevre digd. Zij willen naast het com. merciëlè ook het sociale stre ven naar voren zien komen, daar de P.Z.E.M. een open baar nutsbedrijf is en de ge meenschap hierop invloed moet kunnen uitoefenen, ter wijl zij er niet van overtuigd ztin. dat de bezwaren verbon den aan een publiekrechtelij ke bedrijfsvorm zo groot zijn, dat de voorziening in gevaar komt. Ged. Staten deelden mede, dat de door de Pr. St. aan te wijzen vertegenwoordigers in de alg. vergadering van aan deelhouders wel de grote meer derheid van stemmen zullen hebben. Ook in de raad van bestuur zal de provincie de meerderheid hebben. Naar hun mening wordt bij de publiek rechtelijke bedrijfsvorm het element van koopmanschap gemist, hetgeen de voorzie ning benadeeld. Zij ontraden leden van het personeel in de raad van bestuur op te nemen; tenslotte is de P.Z.E.M. een overheidslichaam zonder winst- doel. Het personeel zal echter dezelfde rechtspositie innemen als het provinciaal bestuur; ook de opbouwtoelage zal hun deelachtig worden. Denk om de koolrupsen. Waar er op het ogenblik meer koolwitjes zijn dan in de vorige jaren kan er ook ver wacht worden, dat straks Zee land met een invasie van kool rupsen te kampen zal hebben. De plantenziektenkundige dienst in Goes waarschuwt de landbouwers dan ook voor de ze plaag, die bestreden kan worden door, nadat de eitjes zyn uitgekomen, de gewassen te bestuiven met D.D.T. pro- ducten. Vestiging R.K. H.B.S. verworpen. De gemeenteraad van Schoondijke kwam Dinsdag avond in openbare vergade ring bijeen, onder leiding van w.n. burgemeester Hoekzema, die eerst enige gevoelvolle woorden sprak ter nagedach tenis van de heer Ramondt, die zoveel voor deze gemeen te heeft gedaan. Een verzoek om adhaesie voor verlaging der kosten voor buitenlandse paspoor ten, kon, wegens afwijzing door G. S., niet gesteund worden. Ingekomen was een protest, getekend door de gedupeer den van Schoondijke, tegen het herbouwplan. De heer Dhont gaf een op somming van diverse verlan gens voor dit bouwplan, spe ciaal om zoveel mogelijk op eigen plaats te bouwen. De heer Dhont kreeg daar bij steun van weth. Risseeuw en de heer Dekker. Weth. Huigh achtte het be- AFGEKONDIGD DOOR E.V.C.-VAKBONDEN *fk MOCADtl-STXltllAH l PHjUMACtA Om Republiek te steunen tegen Nederland. Twee bjj de E.V.C. aan gesloten vakbonden heb ben een actie geprocla meerd voor alle Neder landse schepen, die ge bruikt worden voor mili tair vervoer naar Neder lands Indië. In dit ver band kunnen w(| medede len, dat de Nederlandse regering op de mogelijk heid van een zodanige houding bedacht Is ge weest en dat alle maatre gelen zjjn genomen om ogenblikkelijk militairen In te zetten in de havens van Rotterdam en Am sterdam. De bekendmaking- van de landelijke bedrijfsgroep trans port der E.V.C. en de algeme ne Nederlandse bond van zee varenden luidt als volgt: „AUe vervoer naar Indonesië, uit Nederlandse dan wel bui tenlandse havens, voorzover dit direct of indirect het mili tair geweld tegen het volk van Indonesië bevordert, met alle ten dienst staande wettige middelen tegen te gaan. Zij roepen, zich bewust van hun verantwoordelijkheid, alle transportarbeiders on zeelie den op, alle werkzaamheden welke ln verband staan met bovengenoemd vervoer onmid dellijk te staken. Zij doen, in deze voor de toekomst van het Nederlandse- en het Indonesi sche volk beslissende dagen, een klemmend beroep op de Centrale Bond van Transport arbeiders en de Unie van Zee lieden, beide aangesloten bij het N.V.V., alle meningsver schillen terzijde te stellen en gezamenlijk met hen dit be sluit uit te voeren. Voorts richten zij zich tot de werkers van Nederland en alle andere vredelievende krachten, de transportarbeiders en zeelie den. ln hui> vaste wil de vre de te dienen, met alle kracht te ondersteunen. De beide or ganisaties brengen dit besluit ter kennis van de Sobsi (In donesische vakbeweging) en van het wereld verbond van vakverenigingen, aan welke wereldorganisatie het verzoek wordt gedaan de transportar beiders en zeelieden der gehele wereld op te roepen hen op deze weg te volgen." extra-uitkering aan de agrarische arbeiders. De besturen van de samen werkende landarbeidersbonden hebben zich tot de werkge versorganisaties en andere be voegde instanties in het agra rische bedrijf gewend, met het verzoek tot uitvoering van de beschikking van het CoUege van Rijksbemiddelaars inzake het toekennen van een extra- uitkering van 2 van het jaarloon over te gaan. ter om te wachten op de conclusie uit den Haag. De voorz. merkt op dat de raad toch het bouwplan heeft goedgekeurd. De heer de Feijter is er tegen om nu weer, voor een bepaalde groep, veranderingen aan te bren gen, temeer daar de raad de bepaling heeft gemaakt, zoveel mogelijk met de wen sen va% de inwoners reke ning te houden. De voorz. merkt op, dat. van een drietal personen ver zoeken zijn ingediend voor toewijzing van grond voor het bouwen, terwyl er bij zijn, die nu toewijzing van andermans grond vragen, hoe wel zij op het ingediende request, tegen het bouwplan, voorstanders waren van bou wen op eigen grond. De voorz. zeide, dat de raad niet competent is om grond aan te wijzen. Weth. Ris seeuw was van mening, dat het plan indertijd is voor gelegd door de heer v. Amerom en dat de noodge- meenteraad toen is overrom peld en dit plan toen heeft goedgekeurd om zo vlug mo gelijk aan het bouwen te ge raken. Spr. zag liever dit ge hele bouwplan verdwijnen. In stemming wordt ge bracht een voorstel van de heer Dhont om wijziging in het bouwplan te brengen. Vóór stemden de heren Dhont, Risseeuw en Dekker, de heer de Baths stemde blanco, zo dat het voorstel tot de vol gende vergadering moest worden aangehouden, daar de stemmen staakten. De voorz. deed mededeling over de Stichting „Schoon dijke herbouwt". Aan het gemeentepersoneel werd over 1947 2 gratifi catie verleend. De in de vorige raadsver gadering benoemde onderwij zer aan de O.L.-school heeft zijn benoeming niet aan vaard, waarom de raad thans benoemde de heer P. F. Mel- zer te Breda. Vervolgens kwamen in behan deling de verzoeken om me dewerking voor de oprichting van een R.K. H.B.S., n.l. a. subsidie van 200 voor elke leerling uit de gemeente; b. jaarlijkse bijdrage van 1500 of een nader vast te stellen bedrag; c. hulpverlening tot het verkrijgen van een direc teurswoning; d. hulpverle ning tot het verkrijgen van bouwgrond en gebouw. De voorz. zegt dat B. en W. op het standpunt staan, dat een 2de H.B.S. niet nood zakelijk is en dat ook de mi nister, gelet op de weigering om subsidie te verlenen, deze school niet urgent acht. B. en W. stellen daarom voor om deze verzoeken voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Badts wilde het verzoek, zulks in het belang van dc gemeente, bij de raad aanbevelen. De heer Dhont kon niet begrijpen dat ge- De berging van de „Fair Play II". De werkzaamheden aan het lichten van de voor de boule vard te Vlissingen gezonken zeesleper „Fair Play H" vin den regelmatig voortgang. Het werk wordt echter belemmerd, doordat er slechts enkele uren Eer dag gedoken kan worden, 'e bok „Bevrijding" van de bergingsmaatschappij Holland verleent reeds nu assistentie bij het werk. Toch zal het nog wel enige tijd duren eer het wrak gelicht kan worden. Onrendabele electriciteitsnetten. Het vraagstuk van de bouw van onrendabele netten, m.a. w. het brengen van stroom daar, waar zulks met min of meer ernstige verliezen kan plaatsvinden, zal door Ged. Staten in de eerstvolgende zitting van de Prov. Staten in volle omvang aan de orde worden gesteld. Tijdens de vergadering van de afdelingen van de Pr. Sta ten werd door enige leden de vraag gesteld of aoor verho ging van de tarieven met een halve cent geen mogelijkheid wordt verkregen tot financie ring en exploitatie van onren dabele lijnen. Het college van G.S. heeft zich overtuigd verklaard van de wenselijkheid, dat de Zeeuwse landbouw bij de nood zakelijke bedrijfsrationalisatie over electriciteit beschikt. Met de tariefbepaling moet echter de grootste omzichtigheid in aoht genomen worden. Rechtsvervolging tegen wnd. commissaris? Onlangs hebben Ged. Staten een voorstel gedaan aan Prov. Staten om de vroegere wnd. commissaris der provincie, mr. P. Dlelenian, persoonlijk aan sprakelijk te stellen voor de rond 1550, die hij ten be hoeve van stadsritten in 1943 ten onrechte ten laste TWEE EERSTE STEENLEGGINGEN. Rede burg. van Dongen. Bij stralend weer en feeste lijk vlagvertoon werd in Aar- deniburg niet alleen de eerste steen gelegd van de particu liere herbouw, maar ook de eerste steen voor 't sportpark, dat door part. initiatief en samenwerking van Vle burgerij is tot stand gekomen. De plechtigheden, die belde eerste steenleggingen verge zelden, werden bijgewoond door ir. L. Roos van de Cen trale directie voor de Volks huisvesting, die minister Ne- her vertegenwoordigde en door enkele provinciale autoritei ten. Staande op de plaats, waar de eerste woning zal verrijzen, die dank zij de actie van de stichting „Aardenburg her bouwt" lot stand zal ko men, hield burgemeester S. van Dongen een korte toe spraak. waarin hij de beteke nis van deze eerste steenleg ging uiteenzette. Nadat de steen gelegd was, begaf het gezelschap zich naar de plaats waar het sportpark zal komen en daar legde mevr. E. J. v. d. Broecke gefo. de Man, de eerste steen voor het clubhuis. Tezamen met de heer van Don gen heeft mevr. v. d. Broecke leiding gegeven aan de inza meling van de gelden voor het oprichten van het sportpark. Zwemwedstrijden te Swalmen en Selzaete. De zwemclub „De Bruinvis" uit Sas van Gent was de enige Zeeuwse zwemclub, die te Swalmen onze provincie ver tegenwoordigde op de zwem wedstrijden tussen de drie zuidelijke provincies. De Zeeuwse zwemmers moesten in de Limburgers en Brabanders him meerdere er kennen en konden op geen der nummers een eerste plaats bezetten. Alleen op de 200 meter schoolslag dames wist de Zeeuwse kampioene mej. R. Vergauwen 2e te worden in de tijd van 3 minuten 20.2 seconde. Zij werd daarmee junior kampioen voor het Zui den. Op de 100 m. rugslag dames werd mej. M. Claeijssens 2e en bij de 100 meter borstcrawl dames wist mej. J. Claeijssens de derde plaats te bezetten. De uitslagen van de water polo-wedstrijden zijn: Lim burg-Noord-Brabant 35, ZeelandLimburg 28, Zee landNoord-Brabant 0—6. Maandag werden te Selzaete zwemwedstrijden gehouden om de wisselbeker „Julien van Damme". Ook hier kon Bruin vis, die aan deze wedstrijden deelnam, geen grote overwin ningen boeken. Alleen op de 100 meter borstcrawl dames bezetten de dames J. Claeijs sens en M. Claeijssens resp. de le en 2e plaats. De beker werd ook dit jaar weer gewonnen door de Gent se zwemvereniging, waar door de beker nu definitief in haar bezit komt. tracht wordt een tweede H.B. S. hier te vestigen, daar W. Z. VI. met een bevolking van 25.000 zielen, aan één H.B.S. genoeg heeft. Het voorstel van B. en W. wordt vervol gens aangenomen met 5 te gen 2 stemmen, die van de heren de Baths en de Feij ter. Een rioleringsplan voor de gemeente werd door de raad, nadat deze eerst in geheime zitting was geweest, vastge steld, mits er een bevredigende financiering is. Bij de rondvraag uitte de heer de Badts zijn teleurstel ling over de houding van de raad ten opzichte van de R. K. H.B.S. Weth. Risseeuw verdedigde de raad in deze kwestie, door er op te wij zen, dat, door het stichten van meerdere scholen, de za ken in W. Zw. Vlaanderen worden afgebroken. Spr. zag liever, dat de mensen, die zich zo druk maken voor het stichten van bijzondere scho len, zich zouden inzetten voor de wederopbouw. Tenslotte werd een maaltijd gehouden, waarbij burgemees ter van Dongen gelegenheid kreeg nogmaals de nadruk te leggen op de grote betekenis van het particuliere initiatief. Er kan inderdaad herbouwd worden, wanneer men zelf maar aanpakt. Het lid van Gedep. Staten, de heer A. Schout, die de Com. missaris der Koningin en het provinciaal bestuur vertegen woordigde, bood gelukwensen aan de stad Aardenburg aan, die metterdaad een voorbeeld geeft aan vele andéren in den lande. van de provinciale middelen heeft uigegeven. Volgens het college van G.9. betrof het hier dienstuitgaven, die niet ten laste van de provincie mo gen komen. De heer D. kan. echter trachten het betr. be drag van het Rijk terug te krijgen. Aan het algemeen verslag ontlenen wij voorts nog, dat naar het oordeel van G. S. de ze zaak, die de publieke finan ciën betreft, in het openbaar behandeld dient te worden. Dit is in overeenstemming met de wet. Voor zover noodzakelijk blijkt, dat een rechtsvervol- fing wordt ingesteld, moet aarmee een door de Staten uit him midden benoemd lid worden belast. Vacantie voor Zeeuwsch- Vlaamse kinderen. De Nederlandse Vrouwen beweging heeft onlangs 350 kinderen uit Zeeuwsch-Vlaan- deren uitgenodigd om van 16 Augustus tot 6 September bij haar leden te komen loge ren. Om de reiskosten te dek ken heeft de beweging thans een beroep gedaan op het Nederlandse volk met het verzoek financiële hulp te bieden. Arbeiderstekort bedreigt mosselconserven-export. Naar wij vernemen hebben de mosselconservenfabrieken, die voor de export werken, dusdanige orders binnen, dat gevreesd wordt, dat deze or ders niet op tijd uitgevoerd zullen kunnen worden, tenzij men over meer werkkrachten zal kunnen beschikken. De kans hierop is echter zeer ge ring, daar de landbouw veel arbeidskrachten opeist. De collecte voor de Zen ding heeft te Ovezande over het le halfjaar 45.20 opge bracht. Secretaris was ongeschikt voor zijn functie. Verminderd toerekeningsvatbaar. In opdracht van de cen trale commissie voor de cul turele verzorging van de we deropbouw arbeiders werd in Januari 1947 door commie zen van de Rijksdienst voor de uitvoering van werken 'n onderzoek ingesteld naar het financiële beheer der provin ciale commissie voor de cul turele verzorging van de we- deropbouwarbeiders. In de boeken werden toen onregelmatigheden ontdekt en een kas tekort van ongeveer 3500 geconstateerd. De se- cretearis van de provinciale commissie, de 43 j. M. H. B. uit Nieuw- en St. Joosland, bekende de gelden ten eigen bate te hebben aangewend. Bij het voortgezet onderzoek gaf B. toe midden in 1946 een tekort van 4000 te hebben gehad. Sinds die lyd had hy het ene gat met het andere willen stoppen, doch raakte steeds meer achterop. Hy be kende in totaal een bedrag van ongeveer 9400 te heb ben verduisterd. Om dit te kort te dekken had hij een kwitantie voor de aankoop van 5 piano's opgemaakt en met een gefingeerde naam ondertekend. Hy hoopte hier door 4000 in zyn bezit te kriygen. Zoals wij destijds reeds meldden werd B. op 14 Febru ari in voorlopige hechtenis genomen. Dinsdag werd deze zaak voor de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg behandeld. De getuige G. Wen ink, hoofdcommies bij de rijks dienst voor de uitvoering werken, verklaarde dat hij aanvankelijk een tekort van 13.000 had geconstateerd. MULO-EIND EXAMEN. Voor het Mulo-examen A te Goes zijn Dinsdag geslaagd: J. S. Sommeijer, M. Vader, J. S. Theune, C. J. Geldof, H. A. de Visser, allen Vlissingen; L. F. Kuys, J. J. Flipse, C. A. Beukert, M. J. Scheenloop, I. B. Kieboom, A. G. Vroon, al len te Middelburg; A. M. Wil- leboer, A. Duvekot, C. P. Duynhouwer, allen te Goes; C. v. Langeraad, Koudekerke; A. Vlieger, Grrjpskerke; M. de Jonge, Breskëns: S. Verschoor, Terneuzen; S. Wiegman, Hans- weert; A. M. de Muynck, Zie- rikzee; L. Wielemaker, Nieu- werkerk en G. C. de Jonge, Duijvendijke. Afgewezen 6 candidaten. Aardenburg VOETBAL. Alvorens de eerste klassers Feyenoord en Longa Zaterdag a.s. te Aardenburg in het veld treden, zullen de Aardenburgse Junioren een wedstrijd spelen tegen de Junioren van Bres- kens. Eede ONGELUK. By de bediening; van een houtbewerkingsmachine werd de linkerhand van de heer J. C. te Eede door de fraisinrich- ting gegrepen, waardoor en kele vingers geheel ontvleesd werden. Na in het ziekenhuis tè Oostburg te zyn verbonden kon het slachtoffer weer huis waarts keren. Er bleken gefingeerde uitga ven in de boeken voor te komen en niet alle ontvang sten waren geboekt. De heer Wenink gaf als zijn mening te kennen, dat B. niet ge schikt was voor zijn functie. Ruiterlijk gaf de ver dachte toe (lat alles was scheef gelopen. Tot dek king van de tekorten had hij van een vriend 6000 ontvangen. Hij békende de kwitantie te hebben gemaakt. Op de vraag waar hy met het geld gebleven was kon B. geen af doend antwoord geven. Een gedeelte werd ge bruikt voor privé uitga ven. Ook voor liefdadig heid zou een bedrag zijn gebruikt. In zyn failissement komt de fruifteeltmaat- schappy voor met een be drag van 86.000. Toen de president er op wees, dat verdachte wel een zeer slecht financieel be- heer voerde, zei de ver dachte, dat het zwakke punt is geweest, dat hy, toen hij ook belast werd met het financiële beheer, hiervoor niet bedankte. DE EIS. De Officier van Justitie achtte het bewijs, zowel van de verduistering als van vals heid in geschrifte bewezen. De vraag welke straf hier moet worden opgelegd vond hij moeilijk te beantwoorden. De feiten zijn zeer ernstig. In 7 maanden werd ongeveer 13.000 verduisterd. Naar het oordeel van de psychiater kan B. echter niet de volle zwaarte van zijn misdrijven worden aangerekend. Hij eiste tenslotte een ge vangenisstraf van 1 jaar, waarvan 8 maanden onvoor waardelijk met aftrek en 4 maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Zedelijk genootschap. Mr. A. J. v. d. Weel, ver dediger van B., schilderde de positie waarin de verdachte op Nieuwland werkte, volop in vryheid, genietend van lucht en zon en het grote contrast: het huis van bewa ring. Voor de verdachte moet wel de zwaarste straf zijn te beseffen wat er nu van zijn leven geworden ls. Jarenlang reeds leefde B. zowel mate rieel als geestelijk boven zijn stand en dat zijn familie hem niet jaren geleden onder cura tele liet stellen, is alleen maar te betreuren. Hij is totaal ongeschikt tot enig financieel beheer. Voor zijn functie was hij dan ook onbekwaam. De psychiater beschouwde B. als abnormaal en van sterk ver minderde toerekeningsvatbaar heid. De schuld van deze ver dachte is dan ook minder dan van een normaal Iemand het geval zou zyn. Het wijzen van een vonnis in deze zaak zal dan ook niet alleen moei lijk, maar ook buitengewoon verantwoordelijk zijn. Mr. v. d. Weel wees er op, dat ver dachte aan het eind is van wat hij kan verdragen. Als het vonnis gewezen wordt, heeft hij reeds zes maanden in preventieve hechtenis door- febracht. Deze straf achtte e verdediger zeker voldoen de, waaraan dan een voor waardelijke straf zou kunnen worden gekoppeld. De uitspraak werd bepaald op 30 Juli a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10