PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Bezetting van West- en Oost-Java Het lelijke jonge eendje Wat deed de provinciale Planologische Dienst? Het corps mariniers in aciie Batavia niet meer Dfakarta Weinig tegenstand der republikeinen 190e Jaargang - No. 172 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwscbe Courant. Middelburg. .Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., VlLsslngcn. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS! 25 cent pc* weck3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per om.» minimum pc* adver tentie 2.—, Bureau* gevestigd te Vllssingen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londensche Kaal 79. telefoon 2077 en 2924 Goes Turf kade 15. telefoon 2475 i Oostburg i Gratamastraat 3. telefoon 102 i Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. GEEN OORLOG Het Nederlandse volk heeft rustig kennis genomen van het begin van het politioneel op treden in Indonesië. De vak bonden hebben zich tegen werkstakingen gekeerd en de Partij van de Arbeid, de poli tieke groepering, die het sterkst gekant was tegen ieder gewapend optreden, heeft zich achter de regering geschaard. Iets anders kon trouwens moeilijk verwacht worden: Ne derland gaf zelfs nog in de verklaring van dr. Beel blijk van goede wil, de jonste rede voeringen van Sjarifoeddin en Soekarno daarentegen bevat ten geen enkel steekhoudend argifment tegen de beslissing der Nederlandse rgeering, blij ven integendeel het oude wei gerachtige standpunt jegens vriendschappelijke samenwer king demonstreren. Van betekenis is in dit ver band, dat uitsluitend de repu blikeinen het woord „oorlog" in de mond nemen en dat de Nederlandse regering zich hiervan zorgvuldig onthoudt. Zij blijft nadrukkelijk slechts van politioneel optreden spre ken. Er is inderdaad ook geen oorlogsverklaring geweest en Nederland wil ook geen kolo niale oorlog, het wil uitsluitend datgene doen, waartoe Soe karno en de zijnen niet bij machte waren: orde, rust en veiligheid herstellen en het economische leven op gang brengen. Op deze overweging is ver moedelijk ook het antwoord gebaseerd op het Britse aanbod van goede diensten. Afgewezen worden deze niet, maar in dit stadium wordt van het aanbod geen gebruik ge maakt, ook al omdat de Ne derlandse souvereiniteit onaan getast dient te blijven. In een later stadium zal Nederland beter kunnen beoordelen, of het gewenst is Engelands me dewerking in te roepen. Er is ook geen sprake van een „wegvegen" van de repu bliek, zoals hier en daar ge vreesd werd. Nederland blijft aan het Indische nationalisme zijn ontwikkeling garanderen, maar het eist in de eerste plaats normale toestanden in Indonesië. Hoe de militaire operaties zich zullen ontplooien, valt moeilijk te voorspellen. Tot dusver wijst niets op 'n op mars naar Djocjakarta, maar wettigen de bizonderheden, die uit diverse bronnen bekend zijn geworden, meer het ver moeden, dat het in de bedoe ling ligt door optreden op Oost- en West-Java Djocja in een geïsoleerde positie te brengen. Dit lykt een verstan dige tactiek, omdat op deze wijze, in ieder geval aan de republiek zo lang mogelijk tijd wordt gegeven om tot inkeer te komen... Van zeer grote betekenis voor Nederland is, dat niets fjemeld wordt over incidenten n de overige delen van Indo nesië. Het blijft daar rustig en dit wijst erop, dat deze ge bieden zich naast de Neder landse regering stellen. Ook de reactie in de buiten landse pers is gunstig. Alge meen wordt begrip getoond voor het Nederlandse optre den, algemeen wordt de hals starrigheid van de republikei nen veroordeeld en algemeen ook wordt het vertrouwen uit gesproken, dat de Nederlan ders het hoofd koel zullen houden, de bevolking zullen sparen en zich zullen bepalen tot het uitschakelen van de onwillige elementen. Slechts hier en daar, voor namelijk in communistische organen, wordt critiek uitge oefend, maar de vrees, dat een Nederlands ingrijpen het buitenland in het harnas zou jagen, is tot dusver gelukkig niet bewaarheid. Blijkbaar beseft men ook buiten onze grenzen, dat Ne derland niet anders kon han delen, dan het thans gedaan heeft. Buitenlands overzicht TRUMAN GROEIT TOT EEN GROOT LEIDER En Amerika behoudt Amerikaans protest in Moskou. De Amerikaanse regering heeft te Moskou geprotesteerd tegen het feit. dat de Ameri- kaans-Sowjet Russische olie- - commissie in Roemenië geen overeenstemming heeft kun nen bereiken over ongeveer 7000 ton voor de oliewinning benodigd materiaal, dat de Sow jet strijdkrachten zich in de eerste dagen van de bezet ting van Roemenië weder rechtelijk hebben toegeëigend. Franse nota aan Engeland. De Franse regering heeft aan de Engelse regering een nota overhandigd, waarin zjj uitdrukking geeft aan haar ernstige ongerustheid over het plan om de Duitse productie op te voeren tot een niveau, dat ver uit gaat boven het geen in het verdrag van Pots dam is bepaald. Volgens deze zelfde zegslieden deelt de En gelse regering in de ongerust heid over de bedoelingen van de V. S. met Duitsland. Bevin zou hierover gesproken hebben met Lewis Douglas, ambassa deur den V. S. in Engeland. het Initiatief. Toen de grote Roosevelt aan de vooravond van de overwin ning eensklaps uit de kleine rij der grote leiders weggerukt werd en Truman zijn plaats moest innemen, wekte het op treden van laatstgenoemde al gemeen bittere teleurstelling. Truman liet zich het initiatief ontnemen, hij kon zijn taak niet aan en de internationale onzekerheid nam zienderogen toe. Er was een verklaring voor dit feit. Onder grote, zware bomen groeit een zwak gewas en als de bomen wor den ontworteld, duurt het soms lang, eer er weer een sterke vegetatie voor in de plaats is gekomen. Opmerke lijk was in dit verband, dat men ook naast Truman geen opvallende figuren meer kon ontdekken: degenen, die onder Roosevelt een leidende rol had den gespeeld, waren blijkbaar plotseling van alle inspiratie beroofd... Het is Truman echter ver gaan als 't lelijke jonge eendje in Andersens sprookje. Hij heeft zich in verbluffend tempo in gewerkt in de Amerikaanse staatszaken en aan het einde van de zomer van 1946 heeft hij plotseling een eigen koers gekozen. Hij begon blijk te ge ven een persoonlijkheid te zijn merkwaardig: eensklaps doken er nu néést hem ook figuren op, die geïnspireerd werden. Amerika plukte er de goede vruchten van en de lei ders van zijn buitenlandse po litiek concentreerden hun aan dacht voortaan weer op Euro pa, waar toch inderdaad nog steeds het brandpunt van de wereld ligt. Er mag wel eens op gewe zen worden, dat Truman zich hier terecht een der leidende gedachten van Roosevelt tot richtsnoer heeft gekozen. Het was Roosevelts bedoeling om na de oorlog weer een even wicht te scheppen. Hij begreep, dat Rusland Oost-Europa niet meer los zou laten en besloot blijvende samenwerking met West-Europa te zoeken, omdat daardoor volgens zijn denk beelden, de vrede het best ge garandeerd zou zijn. Truman heeft dit denkbeeld, dat lange tijd in gevaar was, doordat Rusland er in scheen te slagen de Anglo-Amerikaan se invloed in Europa volledig weg te drukken, volledig over genomen en men behoeft nog geen bewonderaar van deze ïdee te zijn om toch toe te kunnen geven, dat dit een prestatie van Truman is, die men allerminst mag onder schatten. Niet alleen in Ame rika neemt Trumans prestige voortdurend toe, ook in Euro pa wint zijn aanzien veld. Thans heeft hij zich weer tot het Amerikaanse Congres gewend met een boodschap en daarin woorden gesproken, die getuigen van een zeer helder inzicht in de wereldsituatie. Hij zeide, dat Amerika het toppunt van zyn welvaart heeft bereikt en voor 265 mil liard dollar per jaar expor teert. Tegelijkertijd echter waarschuwde hij tegen de drei gende inflatie en voorspelde hij, dat weldra de export heel wat moeilijker zal worden en verliezen zal gaan opleveren. Dc oorzaak Het achterblijven bij de ver wachtingen van het herstel in Europa... Truman verklaarde, dat Amerika ook hier het initiatief moet behouden. Steun verle nen, financieel en economisch, offers brengen nu het de tijd daarvoor is. Ziedaar het advies van Truman, dat overigens in het Marshallplan reeds vorm gekregen heeft. Het begint er meer en meer op te lijken, dat West-Europa voor de denk beelden van Truman gewonnen wordt. De Parijse Conferentie heeft duidelijke vingerwijzin gen gegeven. Laat ons hopen, dat Truman gelijk krijgt en dat de vrede door het Marshallplan en Rus- lapds tegenplan gediend wordt. Dan zal het tot zwaan ge worden lelijke jonge eendje, dat Truman eens was, zich Vandaag is het 375 jaar gele den, dat Roermond door Willem van Oranje werd veroverd; viert Turkije zijn Grondwetsdag (1924). Truman blijvende verdienste jegens de de nachtploegen heeft mensheid verwerven! beid reeds hervat. Oogsthelpers vertrokken. Uit Amsterdam zijn giste ren zes vrachtauto's gestart met 150 jongeren en ouderen, die gehoor hebben gegeven aan de oproep van het bureau oogstvoorziening, om geduren de twee weken behulpzaam te zijn by het binnenhalen van de pootaardappelenoogst in Noord-Holland. De vrijwilli gers zijn afkomstig uit Zuid- Holland en Amsterdam en om geving. Uit Brabant is nog een groep van 100 man aan gekomen. Sleepbootstaking geëindigd. Naar ons van de zijde van de Vereniging van Sleepboot- eigenaren wordt medegedeeld, zijn. buiten de E.V.C. om, de moeilijkheden met het staken de personeel tooh nog- uit de weg geruimd. Er is een oplos sing gevonden voor de weinigen die dreigden in de kleinere bedrijven niet te zullen worden teruggenomen. Een deel van de ar- Blauwe baan in roodwitte vlag (Van onze Indische correspondent.) Onze Indische correspondent telegrafeerde Maan dagavond: Te Batavia heerst volkomen rust. vlaggen zijn eensklaps verdwenen. Alle rood-witte In menig huis wordt er schielijk een blauwe baan aangenaaid Het telefoonverkeer is voor een groot deel afge sneden. Waar nog gesproken kan worden zegt de telefoniste niet meer „Djakarta", maar „Weltevre den". En de Indonesische taal wordt niet meer ge bruikt door de telefoon. Sedert Maandagochtend half acht zijn de beide Republikeinse zenders te Batavia in gebruik ten behoeve van het Indonesisch programma van Radio Batavia. Radio Djocja was tot vannacht één uur in de lucht. Maandagochtend om half acht werden slechts de nieuwsberichten van Zondagavond her haald. Daarna zweeg deze zender. Op straat wijst alleen de prijsverhoging der sigaretten op wat er gaande is. Zondagavond kostte de „Zipper" een rijksdaalder, Maandagochtend vroeg drie gulden, een uur later weer een rijksdaalder. De Indonesische politie te Batavia heeft tal van aanhangers der Republiek gearresteerd. De berichten van Java wijzen erop, dat de Nederland se strijdkrachten thans bezig zyn met uiterst weinig tegenstand grote delen van Oost- en West-Java te be zetten. Uit Midden-Java wordt slechts geringe activiteit gemeld. Te veel dollars voor transito Generaal Clay, de comman dant van de Amerikaanse be zettingstroepen in Duitsland, heeft ernstige bezwaren tegen die voorstellen inzake het lei den van - het transitoverkeer voor Duitsland over Neder landse en Belgische havens, zoals deze tot stand kwamen tijdens de besprekingen, welke vorige wieek in Den Haag zijn gevoerd. Generaal Clay zou «deze voor stellen zodanig gewijzigd wil len zien, dat de dollarkosten aanmerkelijk lager zouden worden. Nederlandse mariniers zyn geland bij Banjoewangi (Oostkust van Java) en by Pasir Poetih (ten Oosten van Soerabaja). De landingen werden uitgevoerd nadat re publikeinse stellingen van zee uit waren beschoten. Er werd weinig tegenstand ontmoet. Naar Reuter meldt, zijn de landingen een onderdeel van een tangbeweging, die gericht is op de bezetting van ge heel Oost-Java. Het tweede deel van de tangbeweging, waarover officieel nog niets bekend is, zou begonnen zijn van Soerabaja uit en gericht zijn op de stad Kertosono, een kruispunt van spoor- en verkeerswegen tussen Madloen en Banggil. Deze rapporten zyn echter nog niet bevestigd. De berichten uit West- Java wijzen er op, dat er een stoot naar Cheribon wordt gedaan, welke stad vermoe delijk morgen of overmorgen bezet zal worden. Voorts is in het gebied van Soeka- boemi de bezetting in volle ■gang en is van Batavia uit een actie in Oostelijke rich ting gedaan. Hieruit kan ge concludeerd worden, dat waar schijnlijk een bezetting van ge heel West-Java, met uitzon dering wellicht van Bantam op het strategische program van de Nederlandse strijd krachten staat, REPUBLIKEINS LEGER- BERICHT. Een republikeins legerbe- richt maakt melding van ge vechten by Semarang en ten Oosten van Batavia. Het be richt zegt, dat na de landing bij Banjoewangi de Nederland se troepen snel oprukken. Voorts zijn twee Nederlandse tanks en vijf lorries gearri veerd te Kalibaroe op 30 km. van Soerabaja. Tenslotte zou Rogodjampit ten Zuiden van Banjoewangi met mortieren en mitrailleurs zijn aangeval len. SNELLE VORDERINGEN. Het Franse persbureau A. F.P. seint republikeinse leger- mededeiingen. Er zouden by Merak .«m de Straat Soenda door republikeinse kustbatte- ryen vier voltreffers ge plaatst zyn op een Nederlands oorlogsschip. Ooi: zouden op Sumatra ge vechten gaande zyn op drie punten. De Nederlandse troe pen hebben in West-Java Poerwakarta, Soekaboemi Krawang bezet, *erwijl Cheri bon omsingeld is. Officieel wordt door de re publikeinen medegedeeld, dat het vliegveld van Maiang door de Nederlanders is ver woest. Voorts zijn een aan tal suikerondernemingen in Oost-Java door de Nederlan ders bezet. In Oost-Java is tenslotte Djember door de Nederland se stry'dkrachten bezet. PASOENDAN. De Pasoendan-beweging in West-Java heeft zich achter het Nederlandse gezag ge steld. Soedanese troepen van deze beweging hebben Madja- lengka op de weg van Ban doeng naar Cheribon bezet. RUST IN MAKASSAR. Te Makassar hebben de ge beurtenissen op Java diepe indruk gemaakt. Er is ech ter geen spoor van opwinding en er hadden geen arrestaties plaats. In Soerabaja is alles rus tig. Er werden wel enkele lieden aangehouden. LANDSDRIJ KKERIJ. De Nederlands-Indische landsdrultkery te Batavia is thans weer overgegaan aan de Nederlands-Indische r» ring. Het bedryf, dat onder de republikeinen sterk ver waarloosd was, zal spoedig weer op gang zyn. ZIJ BESTEMPELDEN In een vergadering van het republikeinse kabinet te Djocja hebben de ministers Vooronderzoek basis voor verder werken. Adviezen aan Rijksdienst v. h. Nationale Plan. Wanneer Zeeland eenmaal geworden zal zijn, wat de plan nenmakers er zich thans van voorstellen, d.w.z. een provin cie, die niet achteraan sukkelt, doch in alle opzichten een vooraanstaande plaats inneemt in de rij van Nederlandse pro vincies, dan zal men hiervoor de harde arbeid van tal van diensten met dankbaarheid moeten gedenken. In de eerste plaats zal dan echter lof moe ten worden toegezwaaid aan de Prov. Planologische Dienst, een instelling, die zonder op hef het vele voorbereidende werk, dat voor uitvoering van de plannen noodzakelijk is, uit voert, want het is nog niet voorgekomen, dat een gebouw zonder grondvesten kon be staan. En deze dienst richt de pijlers op, waarop het nieuwe Zeeland zal komen te rusten. Nu het jaarverslag over 1945 en 1946 van de dienst in het licht gegeven moest worden, heeft men het nuttig geacht hieraan een overzicht te ver binden van hetgeen in het tijd vak van de oprichting tot de bevrijding gepresteerd is. Uit deze interessante lectuur blijkt opnieuw duidelijk, dat de dienst op allerlei gebied moei lijk voorbereidingswerk met succes heeft verricht, zulks in nauwe samenwerking met de verschillende andere diensten, instanties en organen, die in het belang van Zeeland werk zaam zijn. SOCIAAL-ECONOMISCH ONDERZOEK. Het economisch-agrarisch onderzoek van het geïnundeer de Walcheren vormde in de ge noemde periode de voornaam ste taak van de dienst. De werkzaamheden waren drieër lei: het bestaande statistische materiaal moest bijeengebracht en verwerkt worden, een en quête moest worden ingesteld onder de betrokken landgebrui- kers en de voorbereiding van het kleine-boeren-rapport moest weer ter hand genomen worden. In de herfst van '45 werd de aandacht van de so ciaal-economische afdeling ge heel in beslag genomen door de kwestie-van Melle te Bres- kens. In korte tijd werd op verzoek van de Rijksdienst v. h. Nat. Plan een rapport uit gebracht over de soc.-ec.-nade- len voor West Zecuwsch Vlaan deren van het vertrek van deze industrie en de voordelen voor Van Melle van deze verplaat sing. met zich mede, voornamelijk door het feit, dat dit probleem tellingen noodzakelijk maakte. De verwerking van de verkre gen gegevens is thans in volle gang. Geleidelijk werd tevens een aanvang gemaakt met het vooronderzoek voor het streek plan Walcheren, een werk, dat echter moest worden onderbro ken, toen het bureau opgedra gen werd een rapport samen te stellen over de ev. wense- lykheid van een scheepvaart kanaal door W. Zeeuwsch- Vlaanderen. Van de overige sociaal-economische onderzoe kingen, door het bureau ver richt, noemen wij het analyse ren van het havenverkeer van Vlisingen en Terneuzen, het nagaan van de mogelijkheden tot samenvoeging van West- Z. Vlaanderense gemeenten, de bestudering van omvang en structuur van de arbeidsmarkt voor Terneuzen en de vrouwe lijke arbeidsmarkt in Westelijk Z. Vlaanderen en het indelen van de Zeeuwse gemeenten met het oog op de Volkstel ling. De Rijksdienst v. h. Nationa le Plan vroeg het bureau her haaldelijk om advies. Als voor beeld hiervan noemen wij de nota betr. de decentralisatie en spreiding der industrie, waaruit de vraag voortkwam, welke gemeenten in Zeeland Ook het gehouden migratie-1 wel of niet in aanmerking ko- onderzoek bracht veel werk I men voor industrievestiging. UITBREIDINGS- EN STREEKPLANNEN. Het uitbreidings- en streek- planwerk maakt een belangrijk onderdeel uit van de werk zaamheden van de Prov. Pla nologische Dienst. Wat de eer ste betreft gaf het buerau ver schillende gemeentebesturen advies over de herbouwplan nen. Te betreuren valt het, dat door sommige ontwerpers van uitbreidingsplannen niet of on voldoende van te voren overleg met het bureau is gepleegd, waardoor vertraging in de pro cedure tot het verkrijgen van goedkeuring van het plan ont stond. Het voornaamste streekplan- werk is verricht voor het re constructieplan Walcheren en voor het samenstellen van het daarbij behorende rapport om trent het herstel van het eiland, uitgebracht door de Snelcommissie Walcheren. Het bureau van de P.P.D., waar het secretariaat van deze com missie gevestigd was, moest alle voorbereidende en admini stratieve werkzaamheden ver richten. Aansluitend aan deze werkzaamheden is door de Commissaris der Koningin, als hoofd van de P.P.D., besloten tot voorbereiding van het streekplan voor geheel Wal cheren. Het rapport over Wal cheren werd in Augustus van vorig jaar door de Snelcom missie vastgesteld, waarna be gonnen werd met het teken werk voor de definitieve kaart van het reconstructieplan. Het bureau begon tevens met de werkzaamheden voor streekplannen van West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Wes- Acht personen werden ge dood en verscheidone gewond toen een particuliere opslag- plaats, waar voor het Argen- telyk Schouwen, waarover wy tijn,?e leger wordt gewerkt in in een volgend artikel zullen de lucht vloog in de nabijheid schryven. van de stadi Canuelas. BOODSCHAP VAN H.M. DE KONINGIN. H.M. de Koningin heeft de volgende boodschap gericht tot de strijd krachten in Ned. Indië. „GU allen, behorende tot de strijdkrachten ter zee, te land eu in de lucht i» Indonesië: door de beslissing der Neder lands^ regering is u een nieuwe taak opgelegd. Ik verwacht van u, dat gy met Gods hulp bij de uitoefening daar van waardig zult optre den en bescherming zult verlenen aan allen die zulks van node hebben. Moed, zelfbeheersing en andere uitstekende ka raktereigenschappen zul len van u gevraagd wor den. Ik weet, dat gij als goede militairen bereid zyt, ontberingen te dra gen, in trouw aan uw roeping. Ik ben zeker, dat gy uw belangrijke opdracht met ere zult volbrengen. Weet, dat mijn gedach ten steeds met u zullen zjjn. WILHELMINA". en de legerleiding eenstem mig de situatie bestempeld als „consequenties van Neder landse agressie". SJAHRIR VERTROK. De afgetreden republikeinse minister-president, Soetan Sjahrir, die moest aftreden, omdat de heethoofden te Djoc ja zyn voorstellen tot samen werking met de Nederlanders afwezen, is er in geslaagd Djocja te verlaten. Hij is met een republikeinse Dakota te Singapore aangekomen. Naar verluidt zou Sjahrir een bezoek brengen aan Voor- Indië, Engeland, de Verenigde Staten en U.S.A. om de posi tie van de republiek tegen over het buitenland toe te lichten. SJAHRIR DOET BEROEP. Sjahrir heeft in de eerste persconferentie die hij sedert de gevechten zyn uitgebroken buiten Indonesië gehouden heeft, eeh beroep gedaan op de wereld „om een eind te ma ken aan dit onnodig bloedver gieten". VERENIGDE NATIES. Elbed Boehafa, secretaris van het comité Vrijheid voor Noord-Afrika, heeft een tele gram gestuurd aan de secre taris der Verenigde Naties, om namens 20 millioen Noord- Afrikaanse Mohammedanen interventie in Indonesië te vragen. Het Amerikaanse dagblad „New York Times" schrijft, dat in Ned. Indië elite actie van de Veiligheidsraad op haar plaats zou zyn. NEDERLANDSE NOTA AAN DE V.N. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken heeft aan het secretariaat van dc Verenigde Naties een nota overhandigd, waarin een toe lichting wordt gegeven op het politioneel optreden van de Nederlandse strijdkrachten in Indië. In deze nota wordt op nieuw de aandacht gevestigd op het onvermogen van de republiek om orde en veilig heid binnen haar gebied te handhaven en op de verant woordelijkheid van Nederland voor deze orde en veiligheid, zolang de souvereiniteit van Nederland nog bestaat. Tenslotte spreekt de nota de hoop uit op spoedige con structieve samenwerking. BUITENLANDS OORDEEL. De Amerikaanse bladen zyn overwegend terughoudend In hun oordeel over de Neder landse actie op Java en Su matra. De Engelse bladen erken nen overwegend het onver mijdelijke van de Nederlandse actie. De communistische bladen vormen daarop een uit zondering. De Belg. pers onderschrijft het Nederlandse standpunt, maar hoopt op bemiddeling en spoedige beëindiging van het conflict. Radio Moskou was nogal heftig in zijn commentaar. De woordvoerder beschuldigde de Amerikanen er van een „koloniale oorlog" gestimu leerd te hebben. BRITSE BEMIDDELING. In Britse diplomatieke krin gen heeft men het commen taar van het Nederlandse dej partement van buitenlandse zaken op het hernieuwde Britse bemiddelingsaanbod in de Indische kwestie zodanig uitgelegd, dat Nederland niet geneigd is op het Britse voor stel te antwoorden voordat de Nederlandse operaties op Java tot het doel gevoerd nebben, dat men zich gesteld heeft. HOUDING VAN U.S.A. De Amerikaanse regering heeft een officiële verklaring uitgegeven, waarin de rege ring beklemtoont, dat zij op een vredelievende regeling van het conflict heeft aangedron gen. De Amerikaanse ambas sadeur in Den Haag ontving na 20 Juli nogmaals opdracht het Amerikaanse standpunt uiteen te zetten. Walter Foote, Amerikaans consul-generaal te Batavia, kreeg opdracht tenminste nog één maand in Batavia te blii- ven om zijn opvolger Liven- good in te werken. Nachtwacht weer te zien. No. 2016 in de catalogus van het Ryksmuseum tc Am sterdam is „Hot korporaal schap van do kapitein Frans Banning Cocq", het beroemde schildery van Rembrandt, waarin hij in 1642 voor het laatst de barok in haar volle pracht vertoonde. Het schildery is thans weer dagelyks voor het publiek te bezichtigen in de keuzetentoonstelling „Het eigen bezit" in de oorspronkc- ïyke kleurenpracht, die de restaurateur van het Rijksmu seum, de heer H. A. Mertens, na een jaar van ingespannen arbeid weer aan het licht heeft gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1