Toestand in Ned* Indië UIT DE PROV NCIE ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS GEVECHTEN EN REDEVOERINGEN Generaal Kruis heeft via de P. C. J.-zender een kort woord gericht tot de Neder landse troepen in Nederlands Indië. Hij sprak de overtui ging uit, dat de troepen hun taak met begrip en humani teit ten uitvoer zullen bren- gen. Gy zult, aldus generaal xuls, die taak tot een goed einde brengen, tot heil van de volkeren van Nederland en Indië. BEVELEN UIT AMERIKA? Een telegram van de Agen- ce France Presse meldt uit Washington, dat een woord voerder van het Amerikaan se departement van buiten landse zaken een mededeling deed over het vertrek van Charles Llvinggood, de nieuw benoemde Amerikaanse con sul-generaal te Batavia, naar Den Haag, alvorens Living- good zich naar Batavia zou begeven. Hy zou „de laatste instructies van het Ameri kaanse departement van bui tenlandse zaken betreffende de Indonesische kwestie' meenemen. REDE SOEKAJRXO. Soekarno hield een rede voering voor radio Djocja. Hy beschreef het Nederland se politionele optreden als „een aanval op onze vrflheid en de rechtvaardigheid.'7 Hy meende, dat de rege ring van de republiek haar gevoel voor rechtvaardigheid en waarheid aan de wereld en aan Nederland had ge toond. DE CHINEZEN. Dc Chinese consul-generaal te Batavia Tsiang Chia Tjung sprak voor de radio tot de Chinese bevolking. Hy raadde haar aan Chinese en Rode Kruis vlaggen te hysen en zich by gevechten terug te trekken in Chinese vere nigingsgebouwen. De consul- generaal zou zich naar Djoc ja begeven. GEVAARLIJKE BRIT? Voor radio Djocja hield de Engelsman Peter Ratcliffe een redevoering, waarin hti de toestand in het gebied van de republiek ophemelde. Hy zeide, dat cr veel bloed zou vloeien voordat de Ne- LEGERBERICHT Luchtactie ving aan, Maandagavond is het eerste officiële legercommuniqué uit gegeven. Het vorige legercom muniqué kwam van de zyde van de Ned. Ind. regering. Het officiële legercommuniqué luidt: „Teneinde te voorkomen dat republikeinse vliegtuigen ac ties ondernemen tegen Neder, landse objecten, voerden he denmorgen enige escadrilles „Mustangs" preventieve ac ties uit om luchtvaartmatc- riaal van de T.R.I. op te rui men. De acties waren gericht tegen de vliegvelden. In de eerste plaats Kalidjati, waar een op de grond staand repu blikeins-Japans vliegtuig in brand werd geschoten. Ten twecdo werd het vliegveld Pa- rigi bij Serang onbruikbaar gemaakt. Hier bevonden zich enige benzinetanks en werk plaatsen. Ten derde werd Ta- sikmalaja aangevallen, waar werkplaatsen cn Installaties buiten bedryf worden gesteld. Bh deze acties werd ge bruik gemaakt van mitrail leur- en raketvuur cn van en kele lichte bommen. BH verkenningen door Mit chells werd weinig grondacti- viteit waargenomen. Van Zuid-Sumatra wordt gemeld, dat daar verkennings vluchten zyn uitgevoerd door Mitchells. De operaties van hedenmor- S»n zyn bemoeiiykt door zeer echt weer. Nieuws In een notedop Met militaire plechtig heid is het commando over het vliegveld Woensd/recht door commandant Schmier overge dragen a**" majoor Janssens. B. en W. van Rotter dam bevelen aan voor de be noeming van een directeur van het museum Boy mans en van het museum van oudhe den. prof. dr. A. P. A. Vo renkamp, hoogleraar aan het Smith-college te Northamp ton (U.S.A.). Dezer dagen werd de 100.000ste bezoeker van het museum in het nationale park „De Hoge Veluwe" geregis treerd. Uit een bakkerswagen werd in Den Haag een blikken bus met 6000 broodrantsoenen ontvreemd. De galapremière van <te film „de Dictator", welke on der auspiciën van het Hoofd bestuur van het Rode Kruis in het Passage Théeter in Den Haag gegeven zal worden, vindt plaats op Donderdag avond 31 JuH. Senora Eva Peron zal Londen niet bezoeken, aldus luidt een officiële mededeling te Londen. Ten bate van hot Bel gische fonds ter verzorging van kinderen, wier ouders tydens de bezettingsperiode om het leven zyn gekomen, is te Brussel een uitvoering gegeven door geallleerdo mu ziekcorpsen. Nederland was derlanders hun actie hadden voltooid en hy verwachtte 'n verschroeide-aarde-poli tiek. DE GEVECHTEN. Uit republikeinse bron wordt gemeld, dat zware ge vechten gaande zouden zyn by Semarang, Soerabaia en Bandoeng. Een Nederlands oorlogs schip zou op de Zuidku8tvan Java in contact geweest zyn met een republikeinse kust- battery. De republikeinse burge meester van Padang, die zich in een jeep bevond met twee Nederlandse officieren is door extremisten, die de jeep aanvielen, doodgeschoten. Het vliegveld van Djocja zou volgens berichten uit republikeinse bron gedurende 20 minuten door Nederlandse vliegtuigen zyn aangevallen. PARTIJ VAN DE ARBEID. De party van de Arbeid heeft een verklaring uitgegi ven, waarin zy zich achtt. de regeringspolitiek stelt ten aanzien van Nederl. Indië. Het hoofdbestuur is niet be reid haar ministers terug te trekken uit de regering, om dat dan het pad 'geëffend zou worden voor de reactie, die Linggadjati niet wil uitvoe ren. Met diepe bekommernis, aldus het hoofdbestuur, aan vaarden wy de consequenties van onze verantwoordeiyk- heid. HET N.V.V. Het N.V.V. heeft een ver klaring uitgegeven, waarin een politieke dwangstaking in verband met de gebeurte nissen in Ned. Indië wordt verworpen. Het deed tenslotte een nieuw beroep op de re geringen van Nederland en van de Djocja-gebieden om een redeiyke vorm van be middeling te aanvaarden en vaat te koudon aan Linggad- NAAR SALATIGA EN SOEKABOEML Radio Djocjakarta meldt, dat Nederlandse troepen aan land gegaan zUn by Banjoewangi in Oost-Java. Banjoewangi ls de voornaamste ryst- haven van Straat Bali. De landing zou uitge voerd zyn door 80 man. Volgens dezelfde bron zouden hevige gevechten plaats vinden op de we gen van Banuoeng en Buitenzorg naar Soeka- boeml, waar grote hoe veelheden rubber en on dernemingsproducten door de extremisten in brand gestoken zyn. Radio Soerakarta maakt melding van hevige ge vechten op de weg van Semarang naar Salatlga. Salatiga ligt 45 km van Semarang en ongeveer 45 km van Magelang, het vroegere militaire cen trum van Midden Java. SNELLE OPMARS. Volgens Dinsdagmorgen ontvangen berichten, zouden de Nederlandse troepen Pro- bolinggo bezet hebben in Oost Java en grootscheepse landingen hebben uitgevoerd. In West Java werd de ge hele streek rond Soekaboemi reeds bezet en de Neder landse troepen bevinden zich uit Bandoeng halverwege op de weg naar Cheribon. Geen nodeloze offers. Generaal Spoor heeft in een radiorede de verzekering gegeven, dat by de actie in Ne derlands Indië geen no deloze offers aan men senlevens gebracht zul len worden. Ik zeg dit, aldus de generaal aan de moe ders en vaders, de broers en zusters en alle andere dierbaren van myn soldaten. Ik zeg dit ook tot de millloenen, die aan gene zijde van de demarca- tielynen wachten op de bevryding van vrees en druk. Ik zeg dit ook eintjeiyk tot hen, die ook nu nog de soldaat alleen kunnen en willen zien als veroveraar, dat wij slechts de wa penen opnemen omdat wy het woord, dat wy te Linggadjati gaven niet kunnen nakomen. Ik heb vertrouwen en geloof ln de Almachti- fe. Ik beloof u moe- ers hier en overzee, dat ik uw zoons iedere zorg zal geven, die in myn vermogen ligt. Myn wensen vergezellen u. Mogen de uwe op dit uur uitgaan naar myn soldaten." Spel met de dood. De G.G.D. van 's-Gra- venhage vervoerde Za terdagavond omstreeks 19.00 uur naar het zie kenhuis aan de Zuidwal het lyk van de 14-jarige Th. M. ten B., wonende op het Welgellaplein, die aldaar een door hem ge vonden granaat met een hamer, een tang en een spyker had willen de monteren, wèardoor de granaat explodeerde. De jongen werd zeer ernstig aan het hoofd, borst en armen gewond, terwyi de vingers van de linker hand werden afgerukt. Hy overleed ter plaatse. Vleesperikelen In India. De Hindoese multlmilllonnalr S. R. Dalmia heeft verklaard, dat hij zyn leven op het spel zal zetten en zelfs de honger dood zal sterven, indien zyn pogingen om binnen een jaar, nadat India zijn onafhankelijk heid heeft verkregen, een ver bod uitgevaardigd te krygen tegen het dooden van koeien (een by de Hindoes heilig ver. klaard dier) geen succes zul len hebben. DaJmla wil van dorp tot dorp gaan en de autoriteiten overtuigen, dat de Hindoes in grote getale in opstand zullen komen, indien zij het doden van koeien niet verbieden. Dalmia heeft een beroep ge daan op T)jinnah, de toekom stige gouverneur-generaal van Pakistan, om het doden van koeien aldaar te verbieden uit eerbied voor de Hindoes. Dal mia heeft beloofd, dat de Hin does van him kant geen be zwaar zouden maken'om in de rest van Voor-Indië het eten van varkensvlees (voor Mo hammedanen onrein) te ver bieden. Antwerpse scheeps bouwers gaan staken. De Antwerpse scheepsbou wers hebben besloten Woens dag het werk neer te leggen, Indien hun geen voldoening worddt geschonken met be trekking tot hun eis de lonen te verhogen. Intussen duurt de staking der dokarbeiders te Antwer pen, dde verleden week Don derdag uitbrak, nog steeds voort. Londen-Liverpool- expres ontspoord. De expres-trein Londen Liverpool is Maandagmorgen by Polesworth ontspoord. De locomotief en 9 wagens liepen uit de rails. Vier per sonen vonden by dit ongeluk de dood en meer dan 30 an dere liepen verwondingen op. Linnengoed en tafellakens uit de restauratiewagen werden gebruikt om de gewonden te verbinden. Schoenenbonnen voor nummer 9. Op plaatselyk door de dis tributiediensten bekend te ma ken dagen in het tydvak van 21 Juli t.m. 30 Augustus zal een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan hen. wier stamkaartnummer ein digt op het cyfer 9 voor zo ver de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. De twee de distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals het inlegvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Tevens zal in bovengenoemd tydvak aan kinderen, geboren in de maanden Juli of Augus tus van een der jaren 1932 t. m. 1945 alsmede aan kinderen jeboren in de maand Septem- )er of October van het jaar 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat als overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. By laatstgenoemde uitreiking zal bon 604 van het inlegvel wor den verwyderd. Het overwerk-geschil op „de Schelde". By een deel van de arbei ders van de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen is dei ning ontstaan naar aanleiding van het besluit van de zgn. „Kern", om accoord te gaan met het voorstel van de di rectie om in overwerk te gaan arbeiden, ten einde de ,iwil- lem Ruys" en de andere sche- Sen, welke op de werf onder anden zyn, tydig gereed te krygen. Maandagmorgen vroeg hiel den een aantal arbeiders voor het werk, een vergadering, welke werd bygewoond door twee hoofdbestuursleden van de E.V.C. Er was reeds een commissie gevormd, bestaan de uit de heren W. van den Berg, D. Beusichem, M. Geeve, J. Huibregtse en J. van Ryssel, welke leiding wil geven aan de actie. Door de heer M. Geeve werd een uiteenzetting gege ven van de moeiiykheden, waarby deze er de nadruk op legde, dat verschillende leden van de Kern tenslotte voor het voorstel van de directie hebben gestemd tegen de uit drukkelijke wil van de arbei ders van hun afdeling in. Spr. meende, .dat de voedsedpositie van die aard is, dat niet lan ger dan 48 uur gewerkt kan worden. Een beroep op het landsbelang kan niet worden aanvaard omdat deze rege ring niets voor de arbeiders doel. Spr. herinnerde aan de landelyke actie van de E.V.C. voor 10 loonsverhoging uit de winst der bedryven en op perde het denkbeeld een nieu we Kern te vormen, aange zien de huidige het vertrou wen heeft verloren. De heer Hillebrand, hoofd bestuurslid van de E.V.C., stelde ln een korte toespraak voorop, dat de E.V.C. onder bepaalde omstandigheden over werk kan en wil aanvaarden. Er moet geproduceerd wor den, maar het criterium biyft de bestemming van het ge produceerde. Daarom is het in dit speciale geval onmo gelijk overwerk te aanvaar den, dat zou moeten dienen om zo spoedig mogelyk sche pen klaar te krygen, die troe pen en materiaal naar Indo nesië zouden moeten brengen. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door de heren D. Beusichem cn J. van Rys sel, die er de nadruk op leg den, dat het hier uitsluitend gaat om het overwerk en het verloren vertrouwen in de Kern. Politieke motieven moe ten in deze buiten beschou wing biyven. Van de zyde van de My. „De Schelde" deelt men nog mede, dat het overwerk 8 9 weken voor de gehele fa briek zal gelden, daarna uit sluitend nog voor enkele af delingen. Maandagavond hebben enige honderden arbeiders het werk voortydig verlaten, omdat zy geen half uur overwerk wens ten te verrichten. Nieuwe leden van Zeeuws Genootschap der Weten schappen. Het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen heeft een lijst gepubliceerd van de in 1947 benoemde leden. Hierop komen de volgende namen voor: A. Schout, Lid der Ged. Staten van Zeeland, te Vlis singen; A. L. S. Lockef eer, Lid der Ged. Staten van Zee land, te Hulst; C. Hamelink, Lid der Ged. Staten van Zee land, te Axel; Mr. P. A. J. Jas, agent van de Nederland- sche Bank, te Middelburg; Ir. A. Wiebes, Hoofd van de Dienst Droogmaking Walche ren, te Vlissingen; ir. H. A. Ferguson, plv. hoofd van de Dienst Droogmakery Walche ren, te Vlissingen; W. A. van dgr Werff, Hoofd van het bureau Ruilverkaveling, te Middelburg; Ir. H. Klaren- beek, architect Wederopbouw, te Middelburg; A. A. Leen- houts, Inspecteur van het L. O. te Middelburg; Jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford, burgemeester van Fynaart; J. M. A. C. van Dongen, bur gemeester van Aardenburg; Mr. K. Hoekzema, burgemees ter van Oostburg; L. W. de Bree, leraar aan het Lyceum te Oostburg; Jhr. I. F. den Beer Poortugael, burgemees ter van Vere; Mr. A. C. van Epenhuysen, voorzitter van de Raad van Arbeid, te Middel burg; N. Karhof, journalist te Goes; Dr. J. J. Okker, chirurg, te Middelburg; mevr. M. J. OkkerVroiyk, oogarts, te Middelburg; mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris Z.L. M., te Kloetinge; Dr. A. H. van der Weel, leraar H.B.S., te Rotterdam; Mr. G. J. B. van der Dussen, Off. van jus titie, te Middelburg; Dr. L. Geschiere, leraar Chr. H.B.S., te Amsterdam; Ir. Th. Hey- blom, hoofding.-directeur R. W.S., te Middelburg; J. Cal- lenfels; directeur loodswezen, te Vlissingen; P. L. D. J. van Oeveren, burgemeester van Axel; Jhr. mr. D. P. M. Gras- winckel, Algemeen Rijksarchi varis, Den Haag; mevr. E. J. van den Broeckede Man, letterkundige te Aardenburg; Jhr. L. E. D. S. van Bön- Schietpartij tussen C.C.D.- ambtenaren en smokkelaars. Op de hofstede van de gebr. de Regt te Biervliet, arri veerde in de nacht van Vry- dag op Zaterdag een Belgi sche gepantserde smokkelwa- gen. De C.C.D., die van een en ander lucht had gekregen, sommeerde te stoppen, doch hieraan werd geen gevolg ge- Seven. Een schietparty volgde, och de smokkelauto ont kwam. Nader vernemen wy, dat de smokkelaars, die een party van 750 kalfsvellen vervoer den, op de C.C.D.-ambtenaren hebben teruggeschoten, waar door een van de controleurs ln de hand werd gewond. Molen te Haamstede bestaat 100 jaar. De molen te Haamstede viert Zaterdag 24 Augustus zijn eeuwfeest. De vereniging „Stad en Lande" zal die dag een excursie naar de molen maken en de vereniging de „Hollandse molen" zal aan de molenaar, de heer W. D. Dyk- man, die dag een certifcaat uitreiken. Het muziekgezel schap „De Witte van Haam stede" zal een serenade bren- ninghausen tot Heringhaven, ZtL„de burgemeester van IJzendyke; I geïllumineerd zyn. Alle J. D. Langeweg, Den Haag. riirppfpur' I molenaars van het eiland zul- len worden uitgenodigd de feesteiykheden bij te wonen. Het huwelijk van ex-konfng Carol. Ex-koning Carol van Roe menië en Magda Lupescu heb ben de wens te kennen gege ven, het op 11 Juli volgens het Braziliaans burgeriyk recht gesloten huwelijk in de Griek se orthodoxe kerk te laten be vestigen. De kerkeiyke plech tigheid zou Zondag j.l. plaats vinden, doch de arts van me- op dit* muziekfestival verte-1 vrouw Lupescu heeft ver- gemvoordigd door zhn ko- klaard. dat de patiënte nog ■ÉÉfeÉÉHÜÜÜüril^H ninklyke militaire kapeL Iniet sterk genoeg is. Honderden arrestaties in Birma. De mannen, die de massa moord op de leden van de uit voerende raad van Birma heb ben uitgevoerd, zyn nog steeds voortvluchtig. Onder de hon derden gearresteerden bevindt zich de leider van de Doboma (Birma,voor de Birmanen), Thaks Ba Seit. Dr. Ba Maw, ministerpresident van Birma tydens de Japanse bezetting, wordt vermist. Zeventien lei ders van de Birmase vakbond hebben een verklaring, waarin zy „hun leven veil stellen voor wraak op de moorde naars", met pennen, gedoopt in hun eigen bloed, onderte kend. Het hoofdkwartier van de Vryheidsbond heeft ln een manifest verklaard, dat de moorden bedreven zHn door „politieke gangsters, die hun naar de macht strevende meesters genoegen wilden doen." Maximumprijzen voor graan«*ro verhoogd. Het bedrijfschap voor hooi* stro en ruwvoeder hoeft, InJ overleg mot het bedrijfsleven, de tot nu toe geldende maxi- mumprtjaen vohr graanstro verhoogd. B? het afgelopen stal seizoen «tfn. door een te kort aan stro, prijzen voor voederstro betaald, welke 700 300 boven de gestel de maximumprijzen lagen. De bona-fide handel kon op deze basis geen stro meer omzet ten. Een verbouwer van graan stro en kanarlezaadstro mag thans ten hoogste ln rekening brengen voor geperst a-stro- by levering af boerdery; 30 per 1000 kg, voor ongeperst a- stro, dat bestemd is om ge perst te worden: 27 per 1000 kg., voor ongeperst a- stro. dat bestemd is om ge perst te worden, geldt by leve ring franco persplaats een maximumprijs van 27 per 1000 kg., voor geperst en on geperst b-stro zyn de dien overeenkomstige pryzen 6 per 1000 kg. lager. Rede van Truman. President Truman heeft by de aanbieding van zyn econo misch rapoprt aan het Con gres verklaard, dat de huidige recordproduotie en record te werkstelling op gezonde basis gesteld dienen te worden. De prijzen moeten qmi .en het pten Marshall dient Igiavoend to'worden. Afigenty* vliegtuig verongelukt B(j het opstijgen van het vliegveld te El Palomar ls een Argentuns vliegtuig neergestort Drie toeschou wers, negen man luchtperso- neel en vjif passagiers wer den gedood. BEVORDERINGEN GOESE LYCEUM. Van klasse 1 naar klasse 2: C. J. van As, Kloetinge, A. F. Bedaf, Goes, A. J. Beenhak ker, Kloetinge; J. S. Bostelaar Kapelle; L. Burger, P. F. Co- ïyn, L. R. Dekker, H. C. van Donk, M. B. J. Droogendyk, allen Goes; P. v. d. Endt, Ier- seke; D. P. de Graag, Kats; M. van Heusden, N. Huysink, K. Jiskoot, J. A. Jonker, J. Pilaar, E. v. d. Pol, G. Vos, A. A. Laport, C. Stam, allen Goes; K. L. Hulsbergen, Hoe- dekenskerke; W. v. Klaveren. E. Broekhoven, W. Griep, Goes; F. M. Klaassen, Kats; C. M. Kole, 's-H. Arendskerke; J. C. Lindenberg, Wolphaarts- dijk; P. v. d. Maas, Kats; J. J. Maat, Kruiningen; W. M. Markusse, Kapelle; D. J. Nieu- wenhuyze, Kruiningen; M. Ot- te, 's-H. Arendskerke; J. D. de Raad, Hansweert; J. P. de Regt, Heinkenszand; S. Re- mijnse, M. J. v. Riet, A. M. Smith. Goes; J. v. d. Leyé, Kruiningen; W. A. Adriaanse, Goes; C. Bal, 's-Heerenhoek; W. Borsje, Kruiningen; P. B. Bruynzeel, Kats; R. J. Jonge- pier, Goes; M. de Leeuw, Kloe tinge; E. P. Lenshoek, Kloe tinge; J. v. d. Meer, L.:*Pha£f, Goes; J. Philipse, Wemeldinge; M. C. Vreeke. J. P. Wessels, Goes; P. Zuidweg, Heinkens zand; J. IJ. v. Melle, Goes; F. Zuijdweg, Krabbendijke. Van klasse 2 naar klasse 3: C. N. van Arenthals, Kort- gene; F. J. Burger, Wemel dinge; N. W. Dingemanse, W. P. Dingemanse, li M. Droo gendyk, W. J. Florusse, Goes; F. Harthoorn, 's-Gravenpolder; J. J. den Herder, Goes; C. G. Joosse, Oudelande; C. J. Ka- relse, Wemeldinge; B. A. v. Kleunen, YerseKe; G. v. d. Knaap, H. W. A. Koch, L. Koekman, S. A. v. Koeverin- ge, Goes; W. M. Kooman, We meldinge; A. A. J. Kole, Hoe dekenskerke: B. L. Legemate, Goes; J. D. Melio, Driewegen; G. de Muijnk, Goes; G. H. Os- sel, C. Paasse, Hansweert; M. van Oosten, K. J. Walrave, G. v. d. Plank, J. Roose, Goes; G. D. Ruissen, Wemeldinge; J. A. Schouwenaar, J. A. Schuerman, J. M. Sepers, S. M. Sinke, A. N. Soeters, M. A. Speelman, P. J. Spruyt, J. L. Stam, S. D. v. Strien, Goes; A. J. v. d. Velde, Yerseke; E. P. Vqrbeek, Kruiningen; J. M. Verburg, Goes; K. C. Verburg, Kloetinge; M. J. Verlare, Yer seke; J. J. v. d. Voorde, Wol- phaartsdijk; R. J. de Vries, Goes; B. Vuyk, Wemeldinge; J. C. Wagenaar, E. F. J. v. Wei, Kloetinge; J. C. Wessels, Goes; A. S. de Winter, Yer seke; J. Wiskerke, Kruinin gen; C. P. Wiskerke, Colyns- plaat; J. Wisse, Goes; D. I. Zandee, Wolphaartsdijk. Van klasse 3 naar klasse 4: J. H. Beenakker. Goes;. C. J. J. Boogaard, 's-Gravenpolder; M. L. de Bruin, Kloetinge; M. J. C. Burger, Goes; H. M. Dek, Kruiningen; B. Eversdyk, Co iynsplaat, C. Eversdyk, Kort- gene; P. C. Felius, Kloetinge; L. J. Florusse, B. C. Florusse, E. J. P. de Groof, W. v. Heus den, Goes; A. S. Hondsmerk, Wolphaartsdijk; A. E. Huls bergen, Hoedekenskerke; W. J. Huijsse, Yerseke; M. P. Jobse, P. A. H. Kramer, Goes; J. M. Mullié, Coiynsplaat; M. A. van Dyk, Kortgene; J. G. Lobbezoo, P. H. Luitwleler, Goes: G. C. M. Luyk, Hans weert; G. J. Haasdonk, J. Ma- zure, W. v. Muiswinkel, C. J. de Munck, A. Nysse, Goes: M. J. Oele, 's-Gravenpolder; J. J. L. Oppeneer, Kruiningen; N. Paasse, Hansweert; J. M. v. d. Peyl, Goes; J. D. Poley, Krui ningen; A. Reynhoudt, G. v. Riet, Goes; C. de Schipper, 's-Gravenpolder; A. Snoep, Ka pelle; P. A. Sonke, Kruinin gen: A. Stobbelaar, Yerseke; ÏL J. Verbeek, 's-Gravenpol- &er; M. Visser, Wemeldinge; jE. de Vries, Goes; J. de Win ter, Ovezande; J. H. Zwjjgers, O.-Souburg; J. A. D. Zeevaart, Baarland; N. de Kater, Wisse- kerke; J. Aflïbregtae, Hans weert. Van klasse 8g naar klasse 4g (afd. gvmnasium): H. D. Louwerse, 's-Graven- polder; J. Odé, C. A. Stam, Goes; B. Timmerman, Kwa den damme; L Boot, Kortgene; A. M. de Jonge, Ovezande. Van klasse 4a naar klasse 5A (Afd. H.B.S.)J. A. Bruij- nooge, 's-H. H.kinderen; A. A. v. Burg, Waarde; P. J. Dinge manse, Goes; H. G. J. v. Dijk, Wolphaartsdijk; J. A. v. Dyke, Coiynsplaat; A. J. Hannewijk, Driewegen; J. Kloosterman, J. J. Koopman, Goes; A. C. Koster, Yerseke; M. S. v. Mel le, M. J. Schipper, Goes; P. Speykers, Nieuwdorp; G. Ver- heule, Goes; P. Wisse, Waarde. Van klasse 4B naar klasse 5B (Afd. H.B.S.)D. C. Bom, Yerseke; W. A. Dekker, We meldinge; J. G. Doekes, Goes; A. v. Fraassen Vlissingen; J. P. v. Hiele, 's-Gravenpoldcr; A. Hoek v. Dijke, Hoedekens- kerke; J. v. Koeveringe, D. Meyaard, H.w.; L. P. Nieboer, Waarde; A. d. Lint, Dordrecht, M. de Beer, Kruiningen; J. Is raël, Driewegen; L. H. de Jon ge, Goes; W. L. de Koener, Yerseke; A. Ndssen, Kapelle; J. J. Ossewaarde, Goes; A. J. de Pagter, Krabbendyke; I. H. de Rylce, Yerseke; A. J. Salo- mé, Kortgene; P. L. Schuer man, Ovezande; -S. A. Sister- mans, D. Theune, Goes; A. A. Weststrate, Hansweert; M. Wilschut, Goes; T. C. Wouda, Kloetinge; W. A. v. Wijk, Goes. De nieuwe cursus vangt 2 September 8.40 aan. Goes BIJENHOUDERS BIJEEN. De Ver. tot bevordering der Byenteelt, afd. N. en Z. Beveland, hield dezer dagen haar jaarvergadering. De voorz., de heer Chr. A. PrO' voost, wees in zyn openings woord op de groote sterfte onder de bijenvolken, tenge volge van de lange en stren ge winter. Gelukkig is deze zomer zeer gunstig. Vele imkers hebben reeds honing kunnen slingeren. De penningmeester deed verslag over de financiële toestand. Deze is gunstig. Me degedeeld werd, dat de by'en- sulker dit jaar tydig komt, de eerste zending is reeds aangekomen. Besloten werd om op 26 en 27 September naar de ten toonstelling te Assen te gaan. De aftredende bestuursle den werden herkozen. Ir. Mommers, de Rijks bijenteeltconsulent voor het zuiden des lands, hield ten slotte een lezing over „Verbe tering der Byenweide". Door de gewyzigde verbouw van voedselgewassen is de bijen weide sterk ingekrompen, bv. koolzaad, mosterdzaad. Ook de betere onkruidbestryding heeft in deze de dracht op veldbloemen benadeeld. Daar om moeten wy by de autori teiten er op aandringen, dat men meer honinggevende bomen en heesters aanplant. In het voorjaar moet de po litie er op toezien, dat de zg. katjes van de wilgen niet af gesneden worden, daar deze een goede stuifmeelbron zyn. Op Walcheren moet men een zg. bijenbo8 aanplanten. De afdeling moet by het hoofd bestuur hierop aandringen. Yerseke RIN GRIJDERIJ. Door de ringrydersverenlging „Irene" te Yerseke werd Za terdagmiddag ringrydery ge houden aan de Kykuit. De uit slag hiervan was als volgt: le prys J. Schipper; 2e pr. A. van der Jagt; 3e pr. Bram van der Endt; 4e pr. C. Paau- we; 5e pr. Teun Bakker; 6e pr. Frans Bakker; 7e pr. L. Wisse Jz.; 8e pr. W. Bakker; 9e pr. S. Paauwe; 10e pr. J. Paauwe Lz.; lie pr. C. Sonke; 12e pr. Kees Zoetewey; 13e pr, J. Reinhoudt; 14e pr. J. Paauwe Sz.; 15e pr. L. Schipper; 16e pr. L. Wisse Az. Oudelande REISCLT7B. V«$da«- maakte de reiachib te Oudelande een uitstapje naar Arnhem en Rhenen. Be- Engelse en Deense jongelui naar Zeeland. De eerste groep Engelse jongelui, .die onder auspiciën van de World Friendship Asso ciation in Augustus Zeeland zal bezoeken, zal op 8 Aug. te Kapelle-Biezelinge arrive ren. Een tweede groep komt op 16 Augustus te Wemeldin ge en de derde op 19 Aug. te Kruiningen. Ook Tholen en Terneuzen zullen Engels be zoek krygen. In deze en an dere Zeeuwse plaatsen zyn plaatseiyke comité's gevormd, die de organisatie van onder brenging, etc. in handen heb ben. De organisatiemoeilijkhe den, die zich het vorig jaar voordeden, maakten dit nood- zakelyk. In verschillende Zuid-Beve- landse gemeenten zullen deze zomer ook twee groepen van 27 Denen ondergebracht wor den. Rilland-Bath NOG 14 WONINGEN ERBIJ. Aan de laagste inschryver voor het bouwen van 32 arbei derswoningen in Rilland-Bath is door B. en W. nog opgedra gen de bouw van 14 woningen van een ander type. Al deze woningen zullen nog voor de winter gereed zyn. Krabbendijke u MUZIEK VER. „VOORUIT". Zaterdagavond werd ln Krabbendijke door de muziek- ver „Vooruit" uit Waarde een Serenade gebracht by Dr. Nieuwenhuize. Voorts werd een concert gegeven op het dorps plein. Het eerste gedeelte van het concert werd verzorgd door „Concordia" uit Krabbenditjke. Ellewoutsdijk KONINGSCHIETTNG. By de jaarlijkse Koning- schieting van de Handboogso- citeit „Zorgvlied" te Elie- woutsdyk werd de titel ge wonnen door het oudste lid, de heer J, Looy Mz. Hoedekenskerke DE BOERENLEENBANK VERGADERDE. Zaterdagmiddag hield de „Coöperatieve Boerenleen bank", in het café van A. Huysen te Hoedekenskerke haar algemene ledenvergade ring onder voorzitterschap van de heer P. J. Verburg. Het aantal leden op 1 Janu ari jl. bedroeg 224. Het saldo tegoed der cliënten vermin derde met ruim 574.000. De x-ekening en balans over 1946 sloot in ontvangst en uitgaaf met 1.412.235,24. De winst bedroeg 1201,19, welke by het reservefonds werd gevoegd, dat nu groot is 34.254. Als bestuurslid werd her* kozen de heer J. Traas Pzn. te Baarland en tot lid van de raad van toezicht werd herkozen de heer J. Traas Czn. eveneens te Baarland. Aan de voorzitter, de heer P. J. Verburg, die om gezond heidsredenen en ouderdom femeend had te moeten be- anken, werd door enkele sprekers hartelyk dank ge bracht voor al datgene wat hij vanaf de oprichting in het belang der boerenleenbank heeft gedaan. In diens plaats werd als bestuurslid gekozen de heer J. Boogaard. Voorts werden nog gekozen de he ren M. v. d. Ree als lid van de raad van toezicht en L. van Doeselaar als plaatsver vangend bestuurslid. Door de- voorzitter werd nog medegedeeld dat door vertrek en overiyden drie le den waren afgevallen. In een bestuursvergadering werd na afloop tot voorzit ter gekozen de heer J. Traas Pzn. te Baarland. Kats GEITENKEURING. Uitslag van de gehouden geitenkeuring te Kats: Lam meren 1947, le prys: J- S. Ver sprille, 2e pry's: J. Janse; 3e prys: P. Priester. Een-jarige geiten, le prijs: J. Janse, tevens in stamboek opgenomen; 2e prys A. Cle ment; 3e pry's G. Eikenhout. Oudere geiten le prijs: P. Priester. gunstigd door mooi zomerweer werd de reis volbracht en men A. J. de Bue. Driewo- kan dan ook op een zeer ge- 10—11; Uien 20, alles per 100 gen; J. J. Duvekot, Goes; J. 'slaagJe dag terugzien. 'bos. Marktberichten VEILINGSVER. KRABBENDIJKE E.O. 18 JULI. Yellow IA 0.430.48, Idem A 0.34—0.47; idem B 0.21— 0.46; idem Kroet 0.080.15; idem val 0.060.10; Beauty of Bath IA 0.53; idem A 0.38; Idem B 0.12; Perzik Rode Z IA 0.50; idem A 0.45; idem knoet 0.13; Oranjepruimen A 0.80—1.02; Early Laxton A 1.20—1.50; idem B 1.16—1.22; Tomaten 0.44—0.78; Bloemkool IA 0.18—0.23; idem 11 0.14; Bonen A 0.350.40; idem B 0.34—0.38, VEILINGSVER. ZUID-BEVELAND. 21 Juli: Kropsla 2.504. Komkommer IA 27, id. I 21 24, ld. II 16—18, id. Ill 12; Bloemkool IA 18—40, id. I 12 22, ld. II 312; Meloenen 91117, alles per 100 stuks; Aardappelen 3.507.50; Dubb. Prlncesse 2130, Groene bo nen 34; Rode kool 11; Sa- voye kool 10; AndHvie 413; Uien 13—21; Posteleijn 2.50— Kroten 6.50; Snybonen 21 67; Doperwten 8.5017; To maten 6643, alles per 100 kg; Wortelen 4—7.50; Kroten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8