Toestand in Ned* Indië UIT DE PROVINCIE WALCHEREN LAATSTE NIEUWS Zeetrwsch-VlaaiKken GEVECHTEN EN REDEVOERINGEN Generaal Kruis heeft via de P. C. J.-zender een kort woord gericht tot de Neder landse troepen in Nederlands Indië. Hy sprak de overtui ging uit, dat de troepen hun taak met begrip en humani teit ten uitvoer zullen bren gen. Gy zult, aldus generaal Kruis, die taak tot een goed einde brengen, tot heil van de volkeren van Nederland en Indië. bevelen uit AMERIKA? Een telegram van de Agen- ce Franco Presse meldt uit Washington, dat een woord voerder van het Amerikaan se departement van buiten landse zaken een mededeling deed over het vertrek van Charles Livinggood, de nieuw benoemde Amerikaanse con sul-generaal te Batavia, naar Den Haag, alvorens Living- food zich naar Batavia zou egeven. Hij zou „de laatste instructies van het Ameri kaanse departement van bui tenlandse zaken betreffende de Indonesische kwestie" meenemen. REDE SOEKARNO. Soekarno hield een rede voering voor radio DJocja. HU beschreef het Nederland se politionele optreden als „een aanval op onze vrhheid en de rechtvaardigheid." HU meende, dat de rege ring van de republiek haar gevoel voor rechtvaardigheid en waarheid aan de wereld en aan Nederland had ge toond. DE CHINEZEN. De Chinese consul-generaal te Batavia Tsiang Chia Tjung sprak voor de radio tot de Chinese bevolking. Hij raadde haar aan Chinese en Rode Kruis vlaggen te hijsen en zich bU gevechten terug te trekken in Chinese vere nigingsgebouwen. De consul- generaal zou zich naar Djoc ja begeven. GEVAARLIJKE BRIT? Voor radio Djocja hield de Engelsman Peter Ratcliffe een redevoering, waarin hij de toestand in het gebied van de republiek ophemelde. HU zeide, dat er veel bloed zou vloeien voordat de Ne- LEGERBERICHT Luchtactie ving aan. Maandagavond is het eerste officiële legercommuniqué uit gegeven. Het vorige legercom muniqué kwam van ae zyde van de Ned. Ind. regering. Het officiële legercommuniqué luidt: „Teneinde te voorkomen dat republikeinse vliegtuigen ac ties ondernemen tegen Neder landse objecten, voerden he denmorgen enige escadrilles „Mustangs" preventieve ac ties uit om luchtvaartmate riaal van de T.R.L op te rui men. De acties waren gericht tegen de vliegvelden. In de eerste plaats Kalidjati, waar een op de grond staand repu blikeins-Japans vliegtuig in brand werd geschoten. Ten tweede werd net vliegveld Pa- rlgi bU Serang onbruikbaar gemaakt Hier bevonden zich enige benzinetanks en werk plaatsen. Ten derde werd Ta- sikmalaja aangevallen, waar werkplaatsen en installaties buiten bedrijf worden gesteld. Bd deze acties werd ge bruik gemaakt van mitrail leur- en raketvuur en van en kele lichte bommen. BH verkenningen door Mit chells werd weinig grondacti- viteit waargenomen. Van Zuid-Sumatra wordt gemeld, dat daar verkennings vluchten zUn uitgevoerd door Mitchells. De operaties van hedenmor gen zijn bemoeilijkt door zeer slecht weer. Nieuws in een notedop Met militaire plechtig heid is het commando over het vliegveld Woensdrecht door commandant Schmier overge dragen aan majoor Janssens. B. en W. van Rotter dam bevelen aan voor de be noeming van een directeur van het museum Boymans en van het museum van oudhe den. prof. dr. A. P. A. Vo renkamp, hoogleraar aan het Smith-college te Northamp ton (U.S.A.). Dezer dagen werd de 100.000ste bezoeker van het museum in het nationale park „Do Hoge Veluwe" geregis treerd. Uit een bakkerswager werd in Den Haag een blikken bus met 6000 broodrantsoenen ontvreemd. De galapremière van de film „de Dictator", welke on der auspiciën van het Hoofd bestuur van het Rode Kruis in het Passage Théater in Den Haag gegeven zal worden, vindt plaats op Donderdag avond 31 Juli. Senora Eva Peron zal Londen niet bezoeken, aldus luidt een officiële mededeling te Londen. Ten bate van het Bel gische fonds ter verzorging van kinderen, wier ouders tHdens de bezettingsperiode om het leven zUn gekomen, is te Brussel een uitvoering gegeven door geallieerde mu ziekcorpsen. Nederland was op dit muztckfarttal verte genwoordigd door «tja ko ninklijke militaire kapel. derlandcrs hun actie hadden voltooid en hij verwachtte 'n verschroeide-aarde-poli tiek. DE GEVECHTEN. Uit republikeinse bron wordt gemeld, dat zware ge vechten gaande zouden zy'n bU Semarang, Soerabaia en Bandoeng. Een Nederlands oorlogs schip zou op de Zuidkust van Java in contact geweest zUn met een republikeinse kust- battery. De republikeinse burge meester van Padang, die zich in een Jeep bevond met twee Nederlandse officieren is door extremisten, die de jeep aanvielen, doodgeschoten. Het vliegveld van Djocja zou volgens berichten uit republikeinse bron gedurende 20 minuten door Nederlandse vliegtuigen zijn aangevallen. PARTIJ VAN DE ARBEID. De partU van de Arbeid heeft een verklaring uitgege ven, waarin zij zich achter de regeringspolitiek stelt ten aanzien van Nederl. Indië. Het hoofdbestuur is niet be reid haar ministers terug te trekken uit de regering, om dat dan het pad geëffend zou worden voor de reactie, die Linggadjati niet wil uitvoe ren. Met diepe bekommernis, aldus het hoofdbestuur, aan vaarden wU de consequenties van onze verantwoordelijk heid. HET N-V.V. Hot N.V.V. heeft een ver klaring uitgegeven, waarin een politieke dwangstaking in verband met de gebeurte nissen in Ned. Indie wordt verworpen. Het deed tenslotte een nieuw beroep op de re geringen van Nederland en van de Djocja-gebieden om een redelijke vorm van be middeling te aanvaarden en vast tc houden aan Linggad jati. NAAR SALATIGA EN SOEKABOEMI. Radio Djocjakarta meldt, dat Nederlandse troepen aan land gegaan zUn by Banjoewongi in Oost-Java. Banjocwangi Is de voornaamste ryst- havcn van Straat Bali. Dc landing zou uitge voerd zijn door 80 man. Volgens dezelfde bron zouden hevige gevechten plaats vinden op de we gen van Bandoeng en Buitenzorg naar Soeka- boeml, waar grote hoe veelheden rubber en on- dernemingsprod lieten door do extremisten in brand gestoken zyn. Radio Soerakarta maakt melding van hevige ge vechten op de weg van Semarang naar Salatiga. Salatiga ligt 45 km van Semarang en ongeveer 45 km van Magelang, het vroegere militaire cen trum van Midden Java. SNELLE OPMARS. Volgens Dinsdagmorgen ontvangen berichten, zouden de Nederlandse troepen Pro- bollnggo bezet hebben in Oost Java en grootscheepse landingen hebben uitgevoerd. In West Java werd de ge hele streek rond Soekaboemi reeds bezet en de Neder landse troepen bevinden zich uit Bandoeng halverwege op de weg naar Cheribon. Spel met de dood. De G.G.D. van 's-Gra- venhage vervoerde Za terdagavond omstreeks 19.00 uur naar het zie kenhuis aan de Zuldwal het lijk van de 14-jarige Th. M. ten B., wonenae op het Weigeliaplein, die aldaar een door hem ge vonden granaat met een hamer, een tang en een spijker had willen de monteren, waardoor de granaat explodeerde. De jongen werd zeer ernstig aan het hoofd, borst en armen gewond, terwtjl de vingers van de linker hand werden afgerukt. HU overleed ter plaatse. Vleesperikelen In India. De Hindoese multimilllowialr S. R. Dalmia heeft verklaard, dat hij zUn leven op het spel zal zétten en zelfs de honger dood zal sterven, indien zijn pogingen om binnen een jaar, nadat India zijn onafhankelUk- heid heeft verkregen, een ver bod uitgevaardigd te krijgen tegen het dooden van koeien (een bij de Hindoes heilig ver. klaard dier) geen succes zul len hebben. Dalmia wil van dorp tot dorp gaan en de autoriteiten overtuigen, dat de Hindoes in grote getale in opstand zullen komen, indien zij het doden van koeien niet verbieden. Dalmia heeft een beroep ge daan op Djlnnah, de toekom stige gouverneur-generaal van Pakistan, om het doden van koeien aldaar te verbieden uit eerbied voor de Hindoes. Dal mia heeft beloofd, dat de Hin does van hun kant geen be zwaar zouden maken om in de rest van Voor-Indië het eten van varkensvleeg (voor Mo hammedanen onrein) te ver bieden. Antwerpse scheeps bouwers gaan staken. De Antwerpse scheepsbou wers hebben besloten Woens dag het werk neer te leggen, indien hun geen voldoening worddt geschonken met be trekking tot him eis de lonen te verhogen. Intussen duurt de staking der dokarbeiders te Antwer pen, die verleden week Don derdag uitbrak, nog steeds voort. Geen nodeloze offers. Generaal Spoor heeft in een radiorede de verzekering gegeven, dat bU de actie in Ne derlands Indië geen no deloze offers aan men senlevens gebracht zul len worden. Ik zeg dit, aldus de generaal aan de moe ders en vaders, de broers en zusters en alle andere dierbaren van mUn soldaten. Ik zeg dit ook tot de millioenen, die aan gene zUcic van de demarca- tielUnen wachten op de bevrijding van vrees en druk. Ik zeg dit ook eindelUk tot hen. die ook nu nog de soldaat alleen kunnen en willen zien als veroveraar, dat wij slechts de wa penen opnemen omdat wy het woord, dat wy te Linggadjati gaven niet kunnen nakomen. Ik heb vertrouwen en geloof in de Almachti ge. Ik beloof u moe ders hier en overzee, dat ik uw zoons iedere zorg zal geven, die in myn vermogen ligt. Myn wensen vergezellen u. Mogen de uwe op dit uur uitgaan naar myn soldaten." Het huwelijk van ex-koning Carol. Ex-koning Carol van Roe menië en Magda Lupescu heb ben de wens te kennen gege ven, het op II Juli volgens het Braziliaans burgerlijk recht gesloten huwelijk in do Griek se orthodoxe kerk te laten be vestigen. De kerkeiyke plech tigheid zou Zondag jJ. plaats vinden, doch de arts van me vrouw Lupescu heeft ver- klaard, dat de patiënte nog Londen-Liverpool- expres ontspoord. De expres-trein Londen Liverpool is Maandagmorgen bU Polesworth ontspoord. De locomotief en 9 wagens liepen uit de rails. Vier per sonen vonden bij dit ongeluk dc dood en meer dan 30 an dere liepen verwondingen op. Linnengoed en tafellakens uit de restauratiewagen werden gebruikt om de gewonden te verbinden. Schoenenbonnen voor nummer 9. Op plaatselyk door de dis tributiediensten bekend te ma ken dagen in het tjjdvak van 21 Juli t.m. 30 Augustus zal een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer ein digt op het cyfer 9 voor zo ver de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. De twee de distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals het inlegvel, waarvan bon G12 zal worden verwijderd. Tevens zal in bovengenoemd tijdvak aan kinderen, geboren ln dc maanden Juli of Augus tus van een der jaren 1932 t. m. 1945 alsmede aan kinderen geboren in de maand Septem ber of October van het jaar 1946 een schoenenbon worden verstrekt van dc soort en maat als overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Bij laatstgenoemde uitreiking zal bon 604 van het inlegvel wor den verwijderd. Het overwerk-geschil op „de Schelde". By een deel van de arbei ders van de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen is dei ning ontstaan naar aanleiding van het besluit van de zgn. „Kern", om accoord te gaan met het voorstel van de di- rectio om in overwerk te gaan arbeiden, ten eindo de ^Wil lem Ruye" en de andere sche pen, welke op de werf onder handen zyn, tijdig gereed te krijgen. Maandagmorgen vroeg hiel den een aantal arbeiders voor het werk, een vergadering, welke werd bygewoond door twee hoofdbestuursleden van de E.V.C. Er was reeds een commissie gevormd, bestaan de uit de heren W. van den Berg, D. Beusichem, M. Geeve, J. Huibregtse en J. van Ryssel, welke leiding wil geven aan de actie. Door de heer M. Geeve werd een uiteenzetting gege ven van de moeilykheden, waarby deze er de nadruk op legde, dat verschillende leden van de Kern tenslotte voor het voorstel van de directie hebben gestemd tegen de uit- drukkelyke wil van de arbei ders van hun afdeling in. Spr. meende, dat de voedsedpositie van die aard is, dat niet lan ger dan 48 uur gewerkt kan worden. Een beroep op het landsbelang kan niet worden aanvaard omdat deze rege ring niets voor de arbeiders doet. Spr. herinnerde aan de landeiyke actie van de E.V.C. voor 10 loonsverhoging uit de winst der bedrijven en op perde het denkbeeld een nieu we Kern te vormen, aange zien de huidige het vertrou wen heeft verloren. De heer Hillebrand, hoofd bestuurslid van de E.V.C., stelde in een korte toespraak voorop, dat de E.V.C. onder bepaalde omstandigheden over werk kan en wil aanvaarden. Er moet geproduceerd wor den, maar het criterium blijft de bestemming van het ge produceerde. Daarom is het in dit speciale geval onmo gelijk overwerk te aanvaar den, dat zou moeten dienen om zo spoedig mogeiyk sche pen klaar te krijgen, die troe pen en materiaal naar Indo nesië zouden moeten brengen. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door de heren D. Beusichem en J. van Rys sel, die er de nadruk op leg den, dat het hier uitsluitend gaat om het overwerk en het verloren vertrouwen in de Kern. Politieke motieven moe ten in deze buiten beschou wing blijven. Van de zyde van de Mij. „De Schelde" deelt men nog mede. dat het overwerk 8 9 weken voor .de gehele fa briek zal gelden, daarna uit sluitend nog voor enkele af delingen. Maandagavond hebben enige honderden arbeiders het werk voortydig verlaten, omdat zy geen half uur overwerk wens ten te verrichten. Nieuwe leden van Zeeuws Genootschap der Weten schappen. Het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen heeft een lyst gepubliceerd van de in 1947 benoemde leden. Hierop komen de volgende namen voor: A. Schout. Lid der Ged. Staten van Zeeland, te Vlis singen; A. L. S. Lockefeer, Lid der Ged. Staten van Zee land, te Hulst; C. Hamelink, Lid der Ged. Staten van Zee land, te Axel; Mr. P. A. J. Jas, agent van de Nederland- sche Bank, te Middelburg; Ir. A. Wiebes, Hoofd van de Dienst Droogmaking Walche ren, te Vlissingen; ir. H. A. Ferguson, plv. hoofd van de Dienst Droogmakerij Walche ren, te Vlissingen; W. A. van der Werff, Hoofd van het bureau Ruilverkaveling, te Middelburg; Ir. H. Klaren- beek, architect Wederopbouw, te Middelburg; A. A. Leen- houts, Inspecteur van het L. O. te Middelburg; Jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford, burgemeester van Fynaart; J. M. A. C. van Dongen, bur gemeester van Aardenburg; Mr. K. Hoekzema, burgemees ter van Oostburg; L. W. de Bree, leraar aan het Lyceum te Oostburg; Jhr. L F. den Beer Poortugael, burgemees ter van Vere; Mr. A. C. van Epenhuysen, voorzitter van de Raad van Arbeid, te Middel burg; N. Karhof, journalist te Goes; Dr. J. J. Okker, chirurg, te Middelburg; mevr. M. J. OkkerVrolijk, oogarts, te Middelburg; mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris Z.L. M., te Kloetinge; Dr. A. H. van der Weel, leraar H.B.S., te Rotterdam; Mr. G. J. B. van der Dussen, Off. van jus titie, te Middelburg; Dr. L. Geschiere, leraar Chr. H.B.S., te Amsterdam; Ir. Th. Hey- blom, hoofding.-directeur R. W.S., te Middelburg; J. Cal- lenfels, directeur loodswezen, te Vlissingen; P. L. D. J. van Oeveren, burgemeester van Axel; Jhr. mr. D. P. M. Gras- winckel, Algemeen Ryksarchi- varis, Den Haag; mevr. E. J. van den Broeckede Man, letterkundige te Aardenburg; Jhr. L. E. D. S. van Bön- ninghausen tot Heringhaven, burgemeester van IJzendijke; J. D. Langeweg, directeur, Den Haag. Schietpartij tussen C.C.D ambtenaren en smokkelaars. Op de hofstede van de gebr. de Regt te Biervliet, arri veerde in de nacht van Vrij dag op Zaterdag een Belgi sche gepantserde smokkelwa- gen. De C.C.D., die van een en ander lucht had gekregen, sohamcerde te stoppen, doch hieraan werd geen gevolg geven. Een schietparty volgde, doch de smokkelauto ont kwam. Nader vernemen wy, dat de smokkelaars, die een party van 760 kalfsvellen vervoer den, op de C.C.D.-ambtenaren hebben teruggeschoten, waar door een van de controleurs ln de hand werd gewond. Molen te Haamstede bestaat 100 jaar. De molen te Haamstede viert Zaterdag 24 Augustus zyn eeuwfeest. De vereniging „Stad en Lande" zal die dag een excursie naar de molen maken en de vereniging de „Hollandse molen" zal aan de molenaar, de heer W. D. Dijk man, die dag een certifcaat uitreiken. Het muziekgezel schap „De Witte van Haam stede" zal een serenade bren gen en 's-avonds zal de mo len geïllumineerd zijn. Alle molenaars van het eiland zul len worden uitgenodigd de feestelykheden bU te wonen. Honderden arrestaties in Birma. De mannen, die de massa moord op de leden van de uit voerende raad van Birma heb ben uitgevoerd, zyn nog steeds voortvluchtig. Onder de hon derden gearresteerden bevindt zich de leider van de Doboma (Birma voor de Birmanen), Thaks Ba Seit. Dr. Ba Maw, ministerpresident van Birma tijdens de Japanse bezettin», wordt vermist. Zeventien lei ders van de Birmase vakbond hebben een verklaring, waarin zij „hun leven veil stellen voor wraak op de moorde naars", met pennen, gedoopt in hun eigen bloed, onderte kend. Het hoofdkwartier van de Vrijheidsbond heeft *ln een manifest verklaard, dat de moorden bedreven zyn door „politieke gangsters, die hun naar de macht strevende meesters genoegen wilden doen." Maximumprijzen voor graanstro verhoogd. Het bedrijfschap voor hooi, stro en ruwvoeder heeft, ln overleg met het bedrijfsleven, de tot nu toe geldende maxi mumprijzen voor graanstro verhoogd. In het afgelopen stal seizoen zyn. door een te kort aan stro. prijzen voor voederstro betaald. welke 200 k 300 boven de gestel- do maximumprijzen lagen. De bona-fide handel kon op deze basis geen stro meer omzet ten. Een verbouwer van graan stro en kanariezaadstro mag thar.3 ten hoogste ln rekening brengen voor geperst a-stro bij levering af boerderU: 30 pér 1000 kg, voor ongeperst a- stro, dat bestemd is om ge perst te worden: 27 per 3 000 kg., voor ongeperst a- stro. dat bestemd is om ge perst te worden, geldt bfl leve ring franco persplaats een maximumprijs van 27 per 1000 kg., voor geperst en on geperst b-stro zijn de dien overeenkomstige pryzen 6 per 1000 kg. lager. Rede van Truman. President Truman heeft by de aanbieding van zijn econo misch rapoprt aan het Con gres verklaard, dat de huidige recordproductie en record te werkstelling op gezonde basis gesteld dienen te worden. De pryzen moeten omlaag en het plan Marshall dient uit gevoerd te worden. Argentijns vliegtuig verongelukt. By het opstygen van het vliegveld te El Palomar is een Argentuns vliegtuig neergestort. Drie toeschou wers, negen man luchtp- r:'u neel en vyf passagiers wei den gedood. Middelburg's nieuwe gemeentehuis mag gezien worden. MAANDAG IN GEBRUIE GENOMEN. Maandag heeft het ambte narencorps van Middelburg's Secretarie het nieuwe ge meentehuis in de Wagenaar- straat bezet. Met stille trom is dit gebouw in gebruik genomen. Hiermede ls een nieuwe periode aangebro ken voor het bestuur der gemeente Middelburg, een periode, die naar te hopen valt, binnen niet al te veel jaren afgesloten zal kunnen worden met de ingebruikne ming van het Stadhuis op de Markt. „Regeren is vooruitzien." Toen destyds bekend werd, dat de S.O.D.A. (inmiddels omgedoopt in Centrale Op leiding Administratief Ka der) naar Middelburg zou terugkeren en derhalve de Kaderschool aan het Molen water opnieuw zou gaan ge bruiken, zocht het gemeen tebestuur ylingsnaar een nieuw, onderdak. Men vond dit in het oude pand „De Gouden Poorte" in het hart van de stad. Daar dit ge bouw geheel verwaarloosd en uitgewoond was, moesten echter ingrypende herstel lingswerkzaamheden plaats vinden. Deze werden met kracht aangepakt, en het resultaat hiervan was, dat de secretarie tydig kon „ver kassen." Nu is een verhuisparty nooit een pretje, zeker niet de verhuizing van een ge hele secretarie met een groot archief en een zee van pa perassen. Ieder heeft echter zijn uiterste best gedaan, verhuizers zowel als ambte naren, zodat men inderdaad Zaterdag „volgens plan" over was. Zelfs werd die dag al een huwelyk in het nieuwe gemeentehuls gesloten, een rommelige trouwzaal ten sptjt! De nieuwe secretarie maakt thans een zeer verzorgde in druk en kan zeker de om standigheden in aanmerking genomen representatief voor Middelburg genoemd worden. Natuurlijk blijft er nog veel te wensen over: de kluis voor de burgerlyke stand is nu reeds een zor genkindje gebleken, in ver band met het optreden van grondwater, de burgemees ter-, de wethouders en de bodenkamers zijn te klein en de straat vóór het gebouw is te smal, hetgeen moeilijk heden oplevert, wanneer trouwstoeten voorrijden. Maar daar staat tegenover, dat de bureauruimte inderdaad ruim is, in het byzonder voor de 3e afdeling en dat de raads- en trouwzaal een vooruitgang betekent vergeleken bij de zaal in het voormalige raad- huls. De vele Middelburgers, die regelmatig hun schreden naar de secretarie zetten, zullen ongetwnfeld dan ook met 't gemeentebestuur instemmen, dat dit tydeiyke gemeente huis een waardige overgang vormt naar het definiueve Stadhuis. Middelburg INTERKERKELIJKE ZENDING SCURSUS. Begin September zullen in Middelburg en Goes weer gra tis zendingscursussen worden georganiseerd, die een inter kerkelijk karakter dragen. Tot heden toe zijn voor de reeds gehouden cursussen een twin tigtal cursisten geslaagd. Som- mige van hen werken in ons land. o.a. op het Zendingscen- trum en de Zuiderzending, an deren staan op de nominatie naar Indië te gaan en weer an deren z'flen een tijdlang ln hst buitenland studeren, ter- wijt vr'en hier te lande als •""'en voor de Zen» Door h'Pröè ar-1 v'c-i da cure's ""en r.' I eén juar het diploma behalen. DISTRIBUTIEDIEN ST VERHUIST IN AUGUSTUS. De Dlstributiedienst te Mid delburg zal begin Aug. van de C.O.A.K—opleldiingsschool aan het Molenwater naar het pand aan de Dam, dat hiervoor thans in gereedheid wordt ge bracht, verhuizen. Het kantoor van de gemeen teontvanger wordt óp 29 Juli a.s. verplaatst naar het ge bouw aan de voormalige Wal. PRO REGE-COLLECTE. Op Zaterdag 26 Juli wordt te Middelburg een collecte ge houden door het stedelyk co mité der collecteactie Pro Re- ge voor de inrichting van Chr. militaire tehuizen in Indië en ons land. De helft van de op brengst zal wordien gebruikt voor het opnieuw in orde bren gen van het militair tehuis in de Nieuwstraat te Middelburg. GEBOUW VOOR PROV. WATERSTAAT. Verschenen is het algemeen verslag van de afdelingen van de Prov. Staten betreffende het voorstel van G. S. betreffende de aankoop van een gebouw voor de "-Prov. Waterstaat te Middelburg. De kwestie van de hoge restauratiekosten, die voor een groot dieel ten laste van de provincie zullen ko men, deed verscheidene leden de stem verheffen. G. S. deel den mede, dat betwijfeld moet worden of de restauratiekosten het in 1944 geraamde bedrag van 30.000 niet aanzienlijk zullen overtreffen. Getracht zal worden, wanneer de her- stelkosten het geraamde be drag zullen overtreffen, van het Rylc een evenredig hogere bijdrage te ontvangen. Oostkapelle OPENLUCHT SAMENKOMST. Zaterdagavond had op het eiland van het kasteel West- hove te Oostkapelle een open luchtsamenkomst plaats, uit gaande van de Herv, Jeugd raad. Ds. Richard behandelde 't onderwerp: „Jong zijn in de ze tijd", waarbij hij aangaf hoe de jeugd in deze tijd aangespoord moet worden tot het geloof. Na het zingen van het bondslied der N.J.V. volgde de voordracht „Wal cheren van den Doolaard", door mevrouw Kuipers. Na de pauze werden eerst enke le liederen gezongen onder leiding van mej. A. de Kam en ten slotte werd het open luchtspel „Wie zyn leven zal willen verliezen, die zal het behouden" opgevoerd. Het fanfarecorps „Crescendo" verleende aan deze avond zyn medewerking. NIEUW GEMEENTER AA DSLID. Door het overlijden van de heer D. Coppoolse (A.-R.) is een vacante zetel in de ge meenteraad ontstaan. Tot op volger werd benoemd de heer J. de Kam. Veere GARNALENAANVOER. In de week van 14 t.m. 19 Juli werden te Veere 13577 kg. consumptiegarnalen en 31395 kg drogerygarnalen aangevoerd. Biggekerke BEVOLKING. Blijkens de gegevens van de 2e algemene Volkstelling waren er in Biggekerke aanwezig: 459 mannen, 409 vrouwen, 201 huishoudens, 11 alleen wonende personen. 1 leegstaande woning, 20 tijde- lijk onbewoonbare woningen en 11 noodboerderyen. Aardenb'urg v schoolhoofd benoemd Tot hoofd van de O. I. .school te Aat-denburg is be nnenvl do heer W. Timmoi mans uit Rotterdam. Engelse en Deense jongelui naar Zeeland. De eerste groep Engelse jongelui, die onder auspiciën van de World Friendship Asso ciation in Augustus Zeeland zal bezoeken, zal op 8 Aug. te Kapelle-Biezelinge arrive ren. Een tweede groep komt op 16 Augustus te Wemeldin- ge en de derde op 19 Aug. te Kruiningen. Ook Tholen en Terneuzen zullen Engels be zoek krygen. In deze en an dere Zeeuwse plaatsen zijn plaatselijke comité's gevormd, die de organisatie van onder brenging, etc. in -handen heb ben. De organisatiemoeiiykhe- den, die zich het vorig jaar voordeden, maakten dit nood zakelijk. In verschillende Zuid-Beve- landse gemeenten zullen deze zomer ook twee groepen van 27 Denen oncl.rgebracht wor den. C.O.A.K. in Auguslus naar Middelburg Hoewel er nog geen defini tieve berichten dienaangaande zijn ontvangen, wordt in be voegde kringen verwacht, dat de Centrale Opleiding Adu mlnlstratief Kader (vroeger de S.O.D.A.) in de loop van de volgende maand de inmiddels door de gemeente-secretarie vrijgegeven Kaderschool aan het Molenwater te Middelburg zal betrekken. Er wordt thans hard! gewerkt aan de inrich ting van kazerneruimte, welke arbeid tn Augustus gereed zal moeten komen. Momenteel houdt de Keu- ringsraad, belast met de keu ring van dienstplichtigen, zit ting in de Kaderschool. Bezoek van Schotse jongelui afgelast. In verband met het feit. dat de terugreis op een eerder ty'd- stip plaats vond dan aanvan kelijk was besloten, kon het bezoek van de 22 Schotse eind'- examinandi, die op kosten van de krantenkoning Viscount Kensley enige tijd in ons land hebben vertoefd, aan Middel- buig en overig Walcheren niet doorgaan. Oorlogsmuseum te Westkapelle opent eerdaags. Naar wy vernemen zal het Oorlogsmuseum te Westkapelle eerdaags voor het publiek toegankelyk worden gesteld. Men hoopt de officiële opening op 2 Augustus plaats te doen vinden. Dit zal met enige plechtigheid geschieden. Waar schijnlijk zal de N.C.R.V. hier van een radioreportage uitzen den. Het ligt in de bedoeling het museum reeds vóór deze officiële opening voor het pu bliek ter bezichtiging open te stellen. Men verwacht een druk bezoek van vacantiegangers, dagjesmensen en buitenlandse studenten, die in het Weder- opbouwkamp zyn gehuisvest. In de toekomst zal een grote maquette van de geallieerde landing- bij Westkapelle de voornaamste attractie van het in de grote bunker op de zee dijk ondergebrachte museum vormen. Ook het oorlogsmuseum in de duinen bij Cadzand zal spoedig geopend kunnen wor den. Er is nog ndet bepaald op welke datum dit het geval zal zijn. Proteststaking van bouwvakarbeiders? Hedenmorgen zijn op Wal cheren door de E.V.C. pam fletten verspreid onder de bouwvakarbeiders, waarin de ze worden opgeroepen Donder dag 24 Juli één middag uit protest het werk neer te leg gen, wegens het uitblijven van een gunstige regeling voor een volledig doorbetaalde vacan- tie, verhoging van de contract lonen en 10U doorbetaling van het loon by onwerkbaar weer. De Vlissingse kermis. Er heerste Maandagavond op de kermis te Vlissingen 'n gezellige drukte. Maandagmid- lag werd er hier en daar nog druk gebouwd, maar 's avonds draaide alles op volle toeren en rook het naar gebak en zuurstokken. Vooral de jeugd voelde zich ook deze eerste dag in de draaimolens al weer Volkomen thuis. Ongelukken zyn er nog niet febeurd, maar ze kunnen ge- euren. Daarom heeft de afd. Vlissingen van de Ver. voor E.H.B.O. in het gebouw van de marine (het voormalige be lastingkantoor) een E.H.B.O.- post ingericht, terwijl boven dien elke avond op het ker misterrein zes E.H.B.O.-ers zullen patrouilleren om bij eventuele ongelukken hulp te verlenen. Zoals alle andere jaren is er natuurlyk ook dit jaar gedu rende de kermisweek tapver- bod. Zeeuwse^ nip pers De collecte voor het Prins Bernhardfonds heeft in Grijps- kerk© S. 11.38 opgebracht. Aan het Goese Lyceum werden bevorderd van klasse 3 naar klasse 4 J. H. Zwijgers uit Souburg en van klasse 4B naar klasse 5b A. van Fraas- sen uit Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2