landdag Volksonderwijs Strijd tegen malaria Luchtmacht ingezet UIT DE PROV NCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN is*' Schouwen en Duiveland Modern uitgeruste brigade opereert in het polderland van Noord-Holland. HET EINDE. (Van onze speciale verslaggever). Oorlog tegen Anopheles... Dat klinkt krijgshaftig en et vallen dan ook duizenden do den bij de strijd, die op het ogenblik woedt in een groot deel van Noord-Holland bo ven het LJ. Desniettemin wa gen wij het er op de vrede lievendheid van onze lezers te trotseren door te verkla ren, dat wij de lange verlies- lijsten van de vijandige troe pen ronduit toejuichen. De oorlog tegen Anopheles moet gewonnen worden! Er is ook niet veel kans meer op, dat z\j verloren zou kunnen worden, want de strijdmiddelen zijn te enen male afdoende, al komt geen atoomenergie bij te pas. Dat is ook niet nocfig, want men kan Anopheles, d.i. de kortvleugelige venijnige ma lariamug, wel met eenvoudi ger middelen te ïyf, al dient er terstond by gezegd te worden, dat wy pas sedert de bevryding over die een voudige middelen beschikken. Het zyn spuiten, gevuld met petroleum, waarin d.d.t. is op gelost. Daarmee is de mala riabrigade de stryd begon nen, nu enige dagen geleden in het tuindorp Oostzaan, oen uur gaans buiten de hoofdstad des lands, waarvan het administratief een onder deel uitmaakt. De hele zo mer zal er worden voortge- Saan met een eii ander, tot- at GEEN MALARIA. „Totdat er eenvoudig geen malaria meer k&n ontstaan", vertelde ons een der leiden de figuren by deze stryd. Dat Ls sterk uitgedrukt, want malaria is in het polderland altyd nog een min of meer normaal zlekteverschynsel. Dat hoeft nu niet langer; mala ria kan even grondig uitge- Volgens Republikeinse bc. richten zouden de Nederlan ders Maandag hun luchtmacht hebben ingezet. Het Republi keinse persbureau Antara meldt, dat twee Nederlandse vliegtuigen het vliegveld nabjj Mad iioen hebben aangevallen en de hangars bombardeerden. Het vliegveld naby Soerakarta zou eveneens zyn gebombar deerd. Volgens radio DJocja vlogen Nederlandse vliegtuigen laag over de stad, maar er werd geen melding gemaakt van enige aanvalsactles van deze vliegtuigen. Antara bericht verder nog, dat Nederlandse vliegtuigen de stad Malang met boord wapens hebben be schoten en dat twee toestellen een munitie-opslagplaats naby Magelang onder vuur namen. Ook zouden twee Neder landse vliegtuigen een aanval van een half uur op het vlieg veld van Tjibeureun hebben uitgevoerd. Het aantal slacht offers is onbekend. PAMFLETTEN BOVEN CHEKIBON. Een Nederlands vliegtuig heeft boven Cheribon pamflet ten uitgeworpen, ondertekend door generaal Spoor, waarin hij de bevolking aanmaant tot kalmte en oproept geen ver- achroclde-aarde-tactlek toe te passen. De pamfletten doen tevens een beroep op het bur gerlijke bestuur en de Mos limse leiders en op het volk om de Nederlandse troepen hun volle vertrouwen te schen ken. Nieuws in een notedop Met militaire plechtig heid is het commando over het vliegveld Woensdrecht door commandant Schmier overge dragen aan majoor Janssens. B. en W. van Rotter dam bevelen aan voor de be noeming van een directeur van het museum Boymans en van het museum van oudhe den, prof. dr. A. P. A. Vo renkamp, hoogleraar aan het Smith-college te Northamp ton (U.S.A.). Dezer dagen werd de 100.000ste bezoeker van het museum in het nationale park „De Hoge Veluwc" geregis treerd. Uit een bakkerswagen werd in Den Haag een blikken bus met 6000 broodrantsoenen ontvreemd. De galapremière van de film „de Dictator", welke on der auspiciën van het Hoofd bestuur van het Rode Kruis in het Passage Théater in Den Haag gegeven zal worden, vindt plaats op Donderdag avond 31 Juli. Senora Eva Pcron zal Londen niet bezoeken, aldus luidt een officiële mededeling te Londen. Ten bate van het Bel gische fonds ter verzorging vAn kinderen, wier ouders tydens de bezettingsperiode om het leven zyn gekomen, is to Brussel een uitvoering gegeven door geallieerde mu ziekcorpsen. Nederland was op dit muziekfestival verte genwoordigd door zyn ko- nbïiriyigf militaire kapel. roeld worden als pest en pok ken. „Het vorig jaar", aldus onze zegsman, „waren er al leen in Amsterdam-Noord al meer dan twee duizend ma- lariagevallen op 60.000 in woners. Dat ls eenvoudig bij do Middeleeuwen af. Zoiets is een schande in deze tgd. In do dorpen verderop was het niet beter, maar wij we ten het niet nauwkeurig. Daar moet en daar zal een eind aan gemaakt worden. De mens is er in geslaagd do mammouth uit te roeien en de leeuw in een kooi op te sluiten, hy moet dus ook dat kleine diertje, dat hem 's nachts uit de slaap houdt, de baas kunnen worden. Dat wordt hy niet door woedend met kussens tegen het pla fond te gooien, vooral niet als hy eenmaal gestoken is.' DE KOSTEN. De gemeenten nu, die hin der hebben van Anopheles- muggen, hebben de Noord hollandse Malariacommissie een bedrag ter beschikking gesteld om de stryd goed aan pakken. Ook Amsterdam, dat niet alleen een grote stad, maar ook een grote platte landsgemeente is, neemt aan deze oorlog deel, zij het met een eigen brigade ten sterkte van zestig spuiten. Overal worden nu de slaapkamers, badkamers, enz. bespoten met het dodelyke vocht. Vroeger spoot men met Shelltox en flit; daar ver dreef men de beestjes wel mee, maar zy kwamen prompt terug nadat de lucht van deze praeparaten was voorbijgedreven. Nu doet men het met d.d.t. in petroleum, tot grote wanhoop der huis moeders, die vlekken op het behang vrezen. Die komen cr dan ook, maar zij verdwij nen, zodra de petroleum ver dampt is. Wat men dan niet ziet, maar wat het belang- rykste is, is de d.d.t., die op de muren achterblijft. Als er gemiddeld twee liter per woning verspoten wordt be tekent dit, dat er één gram d.d.t. per vierkante meter op de muur verspreid is. En die verdampt niet, maar blflft 't hele jaar zitten. Een mug, die daartegenaan gaat zitten overleeft haar driestheid niet. „Wij maken elke slaapkamer tot een doodsvallei voor de muggen", aldus dr. H. Pec- ters, hoofd van de afdeling Volksgezondheid van de G. G. D. te Amsterdam dezer da gen. Men hoopt de malaria-epi demie dit jaar tot 25 pro cent van 1946 terug te bren gen. En weldra zal zy er niet alleen niet meer zgn, maar ook niet meer kunnen optreden. Het wordt er best wonen in het Polderland van Noord-Holland. Spel met de dood. De G.G.D. van 's-Gra- venhage vervoerde Za terdagavond omstreeks 19.00 uur naar het zie kenhuis aan de Zuidwal het ïyk van de 14-jarige Th. M. ten B., wonende op het Weigeliaplein, die aldaar een door hem ge vonden granaat met een hamer, een tang en een spyker had willen de monteren, waardoor de granaat explodeerde. De Jongen werd zeer ernstig aan het hoofd, borst en armen gewond, terwhl de vingers van de linker hand werden afgerukt Hy overleed ter plaatse. Vleesperikelen in India. De Hindoese multimillionnair S. R. Dalmla heeft verklaard, dat hy zgn leven op het spel zal zetten en zelfs de honger dood zal sterven, indien z\jn pogingen om binnen een jaar, nadat India zgn onafhankelijk heid heeft verkregen, een ver bod uitgevaardigd te krijgen tegen het dooden van koeien (een bjj de Hindoe9 heilig ver. klaard dier) geen succes zul len hebben. Dalmia wil van dorp tot dorp gaan en de autoriteiten overtuigen, dat de Hindoes in grote getale in opstand zullen komen, indien zij het doden van koeien niet verbieden. Dalmia heeft een beroep ge daan op Djlnnah, de toekom stige gouverneur-generaal van Pakistan, om het doden van koeien aldaar te verbieden uit eerbied voor de Hindoes. Dal mia h^eft beloofd, dat de Hin does van hun kant geen be zwaar zouden maken om in de rest van Voor-Indië het eten van varkensvleeg (voor Mo hammedanen onrein) te ver bieden. Antwerpse scheeps bouwers gaan staken. De Antwerpse scheepsbou wers hebben besloten Woens dag het werk neer te leggen, worddt geschonken met be trekking tot hun eis de lonen te verhogen. Londen-LIverpool- expres ontspoord. De expres-trein Londen Liverpool is Maandagmorgen by Polesworth ontspoord. De locomotief en 9 wagens liepen uit de rails. Vier per sonen vonden bij dit ongeluk de dood en meer dan 30 an dere liepen verwondingen op. Linnengoed en tafellakens uit de restauratiewagen werden gebruikt om de gewonden te verbinden. Benelux wil handel stimuleren. De Benelux zal deze week in een memorandum aan dc commissie voor Europese eco nomische samenwerking een belangrijk voorstel voor de bevordering van de Europese handel voorleggen. Men ment te Parijs te weten dat het voorstel dit week-end te Brus sel en Den Haag nog bespro ken werd en dat de bespre kingen vandaag te Parijs wor den hervat. Naar wy menen te weten wil het voorstel de handel sti muleren door de valuta's van de deelnemende landen in elkaar converteerbaar te ma ken. Er zou een dollarfonds worden gesticht met de hulp der V. S. om mogelijke tekor ten in betalingsbalansen te dekken. Schoenenbonnen voor nummer 9. Op plaatselijk door de dis tributiediensten bekend te ma ken dagen in het tydvak van 21 Juli t.m. 30 Augustus zal een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan hen. wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 9 voor zo ver de bon 612 zich nog aan him inlegvel bevindt. De twee de distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals het Inlegvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Tevens zal in bovengenoemd tydvak aan kinderen, geboren in de maanden Juli of Augus tus van een der jaren 1932 t. m. 1945 alsmede aan kinderen geboren in de maand Septem- >er of October van het jaar 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat als overeenkomt met leeftyd en geslacht van het k:nd. IV- laatstgenoemde r't ban 604 van het inlegvel ».ji J den verwyderd. Tribunaal Goes. GETUIGE KON NIET WACHTEN. Voor het Tribunaal te Goes stond terecht de 55-jarige landbouwer en caféhouder J. F. Rijckaert uit Hoofdplaat. Deze besch. was symp. lid van. de N.S.B., Lid van de N.V. D. en het Ec. Front en Boeren leider van de Landstand ge weest. Hii, had geholpen bij het vorderen voor de Ortskom- mandant van de woning van oud-burgemeester Thomaes en ten slotte vriendschappelijke omgang met Duitse militairen gehad. Besch. zeide door een potje bier verleid te zyn symp. lid te worden, maar van de eerste dag af het zeer be treurd te hebben, die stap te hebben gedaan. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, die des morgens ook reeds voor de Kamer te Neuzen enkele Hoofdplaters verdedigd had, meende, dat men toch zonder zijn voorken nis des morgens niet reeds een getuige had mogen horen geiyk was geschied omdat de ze getuige niet tot 's middags kon wachten. Pleiter wees er op, dat zyn cliënt reeds 2% jaar geïnter neerd is. Hij zag zelf niet het zware strafbare van zijn da den in. Spr. drong cr op aan geen maatregelen van financi ële aard toe te passen. Het be- dryf van R. is weg en zijn fa milie is uit elkaar geslagen, terwijl hij vermoedelijk niets uit het fonds oorlog schade zal ontvangen. Pleiter vroeg ten slotte onmiddellijke invrijhelds- stelling, waartoe het tribunaal besloot. Hel OYerwerk-geschil op „de Schelde". By een deel van de arbei ders van de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen is dei ning ontstaan naar aanleiding van het besluit van de zgn. „Kern", om accoord te gaan met het voorstel van de di rectie om in overwerk té gaan arbeiden, ten einde de „Wil lem Ruys" en de andere sche pen, welke op de werf onder handen zgn, tydig gereed te krggen. Maandagmorgen vroeg hiel den een aantal arbeiders voor het werk, een vergadering, welke werd bggewoond door twee hoofdbestuursleden van de E.V.C. Er was reeds een commissie gevormd, bestaan de uit de heren W. van den Berg, D. Beusichem, M. Geeve, J. Huibregtse en J. van Rgssel, welke leiding wil geven aan de actie. Door de heer M. Geeve werd een uiteenzetting gege ven van de moeilgkheden, waarbg deze er de nadruk op legde, dat verschillende leden van de Kern tenslotte voor het voorstel van de directie hebben gestemd tegen de uit- drukkeiyke wil van de arbei ders van hun afdeling in. Spr. meende, dat de voedsedpositie van die aard is, dat niet lan ger dan 48 uur gewerkt kan worden. Een beroep op het landsbelang kan niet worden aanvaard omdat deze rege ring niéts voor de arbeiders doet. Spr. herinnerde aan de landelgke actie van de E.V.C. voor 10 loonsverhoging uit de winst der bedrnven en op perde het denkbeeld een nieu we Kern te vormen, aange zien de huidige het vertrou wen heeft verloren. De heer Hillebrand, hoofd bestuurslid van de E.V.C., stelde in een korte toespraak voorop, dat de E.V.C. onder bepaalde omstandigheden over werk kan en wil aanvaarden. Er moet geproduceerd wor den, maar het criterium blgft de bestemming van het ge- iuceerde. Daarom is het dit speciale geval onmo gelijk overwerk te aanvaar den, dat zou moeten dienen om zo spoedig mogelijk sche pen Iclaar te krijgen, die troe pen en materiaal naar Indo nesië zouden moeten brengen. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door de heren D. Beusichem en J. van Rys- sel, die er de nadruk op leg den, dat het hier uitsluitend gaat om het overwerk en het verloren vertrouwen in de Kern. Politieke motieven moe ten in deze buiten beschou wing biyven. v Van de z'yde van de My. „De Schelde" deelt men nog mede, dat het overwerk 8 k 9 weken voor de gehele fa briek zal gelden, daarna uit sluitend nog voor enkele af delingen. hun geen voldoening produceerde. Daarom is hun geen voiaoening - -it beek, architect Wederopbouw, te Middelburg; A. A. Leen- houts, Inspecteur van het L. O. te Middelburg; Jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford, burgemeester van Fynaart; J. M. A. C. van Dongen, bur gemeester van Aardenburg; Mr. K. Hoekzema, burgemees ter van Oostburg; L. W. de Bree, leraar aan het Lyceum te Oostburg; Jhr. L F. den Beer Poortugael, burgemees ter van Vere; Mr. A. C. van Epenhuysen, voorzitter van de Raad van Arbeid, te Middel burg; N. Karhof, journalist te Goes; Dr. J. J. Okker, chirurg, te Middelburg; mevr. M. J. OkkerVroüjk, oogarts, te Middelburg; mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris Z.L. M., te Kloetinge; Dr. A. H. van der Weel, leraar H.B.S., te Rotterdam; Mr. G. J. B. van der Dussen, Off. van jus titie, te Middelburg; Dr. L. Geschiere, leraar Chr. H.B.S., te Amsterdam; Ir. Th. Hey- blom, hoofding.-directeur R. W.S., te Middelburg; J. Cal- lenfels, directeur loodswezen, te Vlissingen; P. L. D. J. van Oeveren, burgemeester van Axel; Jhr. mr. D. P. M. Gras- winckel, Algemeen Rijksarchi varis, Den Haag; mevr. E. J. van den Broeckede Man, letterkundige te Aardenburg; Jhr. L. E. D. S. van Bön- ninghausen tot Heringhaven, burgemeester van IJzendö'ke; J. D. Langeweg, directeur, Den Haag. Schietpartij lussen C.C.D.- ambtenaren en smokkelaars. Op de hofstede van de gebr. de Regt te Biervliet, arri veerde in de nacht van Vrij dag op Zaterdag een Belgi sche gepantserde smokkelwa- gen. De C.C.D., die van een en ander lucht had gekregen, sommeerde te stoppen, doch hieraan werd geen gevolg ge geven. Een schietpartij volgde, doch de smokkelauto ont kwam. Nader vernemen wij, dat de smokkelaars, die een partij van 750 kalfsvellen vervoer den, op de C.C.D.-ambtenaren hebben teruggeschoten, waar door een van de controleurs in de hand werd gewond. Molen ie Haamstede beslaat 100 jaar. De molen te Haamstede viert Zaterdag 24 Augustus znn eeuwfeest. De vereniging „Stad en Lande" zal die dag een excursie naar de molen maken en de vereniging de „Hollandse molen" zal aan de molenaar, de heer W. D. Dgk- man, die dag een certifcaat uitreiken. Het muziekgezel schap „De Witte van Haam stede" zal een serenade bren gen en 's avonds zal de mo len geïllumineerd zgn. Alle molenaars van het eiland zul len worden uitgenodigd de feesteiykheden bij te wonen. Ooslburg Nieuwe leden van Zeeuws Genootschap der Weten schappen. Het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen heeft een lgst gepubliceerd van de in 1947 benoemde leden. Hierop komen de volgende namen voor: A. Schout, Lid der Ged. Staten van Zeeland, te Vlis singen; A. L. S. Lockef eer, Lid der Ged. Staten van Zee land, te Hulst; C. Hamelink, Lid der Ged. Staten van Zee land, te Axel; Mr. P. A. J. Jas, agent van de Nederland- sche Bank, te Middelburg; Ir. A. Wiebes, Hoofd van de Dienst Droogmaking Walche ren, te Vlissingen; ir. H. A. Ferguson, plv. hoofd van de Dienst Droogmakerij Walche ren, te Vlissingen; W. A. van der Werff, Hoofd van het bureau Ruilverkaveling, te Middelburg; Ir. H. Klaren- De viering van Koninginnedag. De Oostburgse Oranjever. eniging heeft, dank zij de me dewerking van diverse com missies, voor de viering van Koninginnedag een prachtig programma in elkaar gezet. In Oostburg zal zowel Zater dag 30 Aug. als Maandag 1 Sept. feest gevierd worden. WIELERCOURSE Zaterdag 30 Aug. wordt een grote wielercourse gehouden, waaraan een deelname van de bekendst^ renners uit ons land reeds verzekerd i9. Daarna zal er een voetbal wedstrijd worden gespeeld tus sen de winkeliers en de ambte naren, terwgl tot slot van die dag een niuziek-concert zal worden gegeven door een bij zonder groot gezelschap, zoals Oostburg nog nooit gehad heeft. Maandagmorgen zijn er de be kende kinderfeesten, terwgl er 's middags op diverse plaat sen, in de gemeente-volksspe len zullen worden gehouden. Als bijzondere attractie zal er ook duivensport te genieten zijn. 's Avonds is er natuurlijk muziek, met tot slot een groot bal-champêtre. Sluis MIJN ONTPLOFT Nog steeds ls er in Sluis mijnengevaar. Bij de landbou wer A. v. d. Vgver is een mgn ontploft, waarbij een paard in stukken gereten en een tweede gewond werd. Op hetzelfde terrein speelt de jeugd al sinds geruime tyd. Zuidzande Wederopbouwplan goedgekeurd. De gemeenteraad van Zuid zande kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Vermet. Aan de wens van Gedeputeerde Staten tot verhoging van de tarieven der legesverordening werd vol daan, met uitzondering van de tarieven voor aanvraag van paspoorten en aanvraag voor verlenging daarvan, welke ta rieven op f 1.— werden ge handhaafd. In de politieverordening werd een wijziging aange bracht waardoor het verboden zal zijn tussen zonsondergang en zonsopgang honden buiten de erven waarop ze thuishoren, 'te laten loslopen. Worden niettemin toch nog loslopende honden aangetroffen tussen zonsonder- en opgang, dan kunnen deze zonder vorm van proces worden neergeschoten. De gemeente-begroting voor 1947 werd vastgesteld met 'n tekort op de gewone dienst van f 15.000. De begroting 1946 werd ge- Zang- en sportdag te Oostburg. Dank zij de gunstige weers omstandigheden is de zang en sportdag, georganiseerd door de kring „Land van Cadzand" van Volksonderwns, Zaterdag te Oostburg prach tig geslaagd. Op het sportterrein aan de Nieuwstraat heerste de gehele dag een echt vrolgke en on gedwongen stemming, welke nog verhoogd werd ,door de vrolgke muziek. De schooljongens hebben in een sportieve strgd eikaars krachten gemeten op het voet balveld, de meisjes bekamp- ten elkaar bg harlopen en vèrspringen. Uitgezonderd de O.L.-scho- len te Cadzand en Nieuwvliet, waren alle openbare lagere scholen, benevens de openbare Ulo-school uit Oostburg, pre sent. De voorzitter van de Kring, de heer P. A. Vermeulen uit Waterlandkerkje, heeft in korte trekken het doel van deze landdag uiteengezet, n.l. het animeren van de sport en de zang onder de jeugd en het kweken van een band tussen de ouders onderling en het onderwyzend personeel. Dit toch is Zaterdag zeker be reikt en ongetwijfeld zal deze eerste landdag door meerdere gevolgd worden. Verder voerden nog het woord de heer A. van Dgke uit Amsterdam, hoofdbestuurs lid van Volksonderwfii CS de heer I. Risseeuw—Brak man uit Zuidzande, namens de Ouderraad. Beide sprekers gewaagden van het nut van Volksonderwgs, gedachtig aan de slagzin: „Eén volk, één SChOQl". De inspecteur van de licha- nielgke opvoeding in Zee land, de neer Klompe uit Goes, gaf door zijn aanwe zigheid biyk van belangstel ling, evenals wethouder van Kampen, die wegens uitste- digheid van burgemeester Hoekzema, het gemeentebe stuur van Oostburg vertegen woordigde. De voetbalwedstrgden had den het volgende resultaat: BreskensGroede 51; SchoondijkeOostburg 20; BiervlietAardenburg 40; WaterlandkerkjeSluis 10; 2c ronde: Ulo Oostburg Zuidzande 10; Biervliet Watorlandkerkie 30; Bres kensSchoondijke 30. Breskens plaatste zich door loting ineens in de finale. 3e ronde: UloBiervliet 2—0. Finale: BreskensUlo 51. Do o.l. school te Breskens bracht een zeer goed elftal in het veld en kwam, wel verdiend, in het bezit van een medaille. De uitslag van de athletiek- wedstrgden voor meisjes luidt: Hardlopen tot 12 jaar: 1. Jo Verdugn (Gr.); 2. Ma rie Babgn (Gr.); 3. Ina Buij- zce (R.). ld. 12 jaar: 1. Rina de Meg (R.); 2. Hanny Haartse» (Br.); 3. Suus Houg (R.). Idem 13 jaar: 1. Franclen v. Hee (Sch.); 2. Lena Wage (O.); 3. Jo de Smidt (R.). Idem 14 jaar en ouder: 1. Jaantje Leenhouts (R.); 2. Mien de Visser (Br.); 3. Janny Leynen (O.). Estafette 4 x 75 meter: 1. Ulo-school Oostburg; 2. O.l. school Breskens; 3. O.l. school Groede. Vèrspringen, tot 12 jaar: 1. Nannie Vermet, (Z.z.), 3.03 m. 2. Tineke Jongsma (Gr.) 3.02 m.; 3. Ina Bugze (R.), 2.95 m. Idem 12 jaar: 1. Nellie Haartsen (Br.) 3.27 m.; 2. Marie Babijn (Gr.) 3.09 m.; 3. Suus Houg (R.) 2.98 m. idem 13 jaar: 1. Lena Wa- §e (O.) 3.41 m.; 2. Mien ecu (Gr.) 3.01 m.; 3. Nlna de Rugsscher (Biervl.), 2.82 meter. 14 jaar en ouder: 1. Ma ry de Snoo (O.), 3.28 m.; 2. Coby Cgsouw (Gr.), 3.23 m.; 3. Janny Leyner (O.), 3.09 m. De prijzen bestonden uit medailles en diploma's, welke door de voorzitter werden uitgereikt. De prijzen van de gehou den verloting vielen op de nummers 521, 1255, 2738 cn 3255. Ter afwisseling van de sportwedstrijden zongen de leerlingen gezamenlijk „Des Zomers", van Cath. v. Renncs en het Zeeuwsch Vlaamse volkslied. Het was jammer, dat wegens het gebrek aan tyd de zangwedstrgd tussen de diverse scholen moest ko men te vervallen. Gr. is Groede; R. Is Re trenchement; Br. is Breskens: 1 Sch. is Schoondijke; O. is slburg: Zz. is Zuidzande; i Biervl. is Biervliet. bedrag der uitkering per leerling, bedoeld in art. 55 bis der L.O.-wet 1920 werd vastgesteld op f 19.75. By de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat blijkens een telefonische mededeling uit den Haag het wederop bouwplan voor deze gemeente is goedgekeurd. De heer Dubois vroeg naar de stand van zaken met be trekking tot de bouw van de onlangs aanbestede 8 woning- wetwonfngën, waarop de voor zitter mededeelde, dat deze woningen thans gegund zijn aan de Bouwcombinatie „Was senaar". Begin Augustus hoopt men met de bouw een aanvang te maken. De heer Goedegebuur infor meerde naar het Riolerings plan. De voorzitter gaf ten antwoord dat, zodra de cijfers van het wederopbouwplan be kend zgn, het rioleringsplan, nader bekeken zal worden in hoeverre de uitvoering daar van financieel mogelgk is. Cadzand KERKCONCERT. Vrgdag 18 Juli werd een kerkconcert gegeven, in de Ned. Herv. Kerk te Cadzand, ten bate van de Cadzandse militairen, die zich in Indië bevinden. Medewerking werd verleend door mevr. J. Lemai- re-Dens, alt, mej. Freya Le- maire, mezzo-spraan de heer Kee, orgel. Ds. Enkel opende met gebed. Het programma werd ge opend met een ouverture over het Zeeuwse Volkslied. Daar na een viertal liederen uit Valerius „Gedenck Clanck". Verder werden nog werken uitgevoerd van Mendelssohn, Handel, Bach en Widor. Besloten werd met een or gel-recital, de Toccata van F. Dubois. Ds. Epker dankte hierna uit aller naam de medewerkenden die zich deze avond geheel be langeloos voor dit doel be schikbaar hadden gesteld. Terneuzen EINDEXAMEN OPENBAAR LYCEUM. Aan het openbaar lyceum te Terneuzen Behaalden de vol gende leerlingen het einddiplo ma afd. A.: M. C. van Altena, Terneu zen: S. J. van den Berg, Axel; M. S. Dieleman, Axel; L. Fer- mont, Vogelwaarde; F. Galle, Terneuzen; A. F. E. Lafort, Westdorpe; W. F. J. Muller, Terneuzen; F. J, Orlebeke, Terneuzen. AANBESTEDING. By de aanbesteding voor de onderbouw Oostenrijkse woningen te Terneuzen, werd als volgt ingeschreven voor het maken van fundering en riolering voor 12 woningen en het bouwen van 10 schuur tjes en 2 garages: Fa. Vos van Keulen, 's Gravenhage, f 60.707; J. F. v. d. Veen— P. de Rooij, Terneuzen, 56.326; Gebrs. M. en A. de Bruyne, Terneuzen 59.700. Idem voor 6 woningen, 5 schuurtjes en 1 garage: Fa. Vos van Keulen, 's Gra venhage, 30.460; J. F. v. d. Veen—P. de Roog, Terneu zen, 27.863; Gebrs. M. en A. de Bruyne, Terneuzen, 29.850. Voor fundering en riolerin0 1 woning: Fa. Vos vm Keulen, 's Gravenhage. i 3990; J. F. v. d. Veen 1 do Rooij, Terneuzen 3346; Gebr. M. en A. de Bruyne, Terneuzen, 4000. Voor het bouwen van een bergplaat: Fa. Vos van Kernen, 's Gravenhage 992; J. F. v. d. VeenP. de Roog, Terneuzen, 1022; Gebrs. M. en A. de Brufne, 1350. Voor het bouwen van een garage: Fa. Vos van Keu len, 's Gravenhabe, 2256; J. F. v. d. VeenP. de Rooij, Terneuzen, 2677; Gebrs. M. en A. de Bruijne, Terneuzen, 2800. De gunning is aangehouden. DONDERDAG RAADSVERGADERING. De gemeenetraad van Ter neuzen zal a.s. Donderdag 's avonds om 7.30 uur in open bare vergadering bg'een ko men. Aardenburg SCHOOLHOOFD BENOEMD. Tot hoofd van de O. L. school te Aardenburg is be noemd de heer W. Timmer mans uit Rotterdam. Schoondijke DINSDAF RAADS VERGADERING. De gementeraad van Schoon- dgke zal Dinsdag 22 Juli, 's avonds om 6 uur in openbare vergadering bgeenkomen. De agenda vermeldt o.m. de vast stelling van het rioleringsplan voor de gemeente. PADVINDSTERS- IN ST ALLATTE. Zaterdagavond werd in de bunker te Schoondijke een ;roep jeugdige padvindsters, ehorende tot de pas opge richte Metoosgroep onder de leiding van Mej. v. d. Stelt, gezinsverzorgster, in tegen woordigheid van vele ouders en verdere genodigden plechtig geïnstalleerd. Met bewondering werd na de installatie door de aanwe zigen genoten van de verschil lende tafereeltjes, die de kin deren in een korte tgd reeds hadden ingestudeerd. Bij monde van de heer W. J. Bruijnooge, voorzitter van de gevormde padvinderscommis sie, werd een opwekkend woord gesproken om dit mooie en nuttige werk in deze gemeen te te steunen, terwijl Ds. Scho penhauer dank en hulde bracht aan Mej. v. d. Stelt voor haar initiatief, waarna de byeen- komst met gebed en samen zang besloten werd. Met September a.s. zal nog begonnen worden met een ka- boutergroep en een jongens- >advindersgroep, resp. onder eiding van Mej. E. Bruijnoo ge, fröbel-onderwijzeres en een sociale werker, die uit Utrecht wordt verwacht. Verder ligt het in de bedoeling binnenkort een bazar te houden ten. bate van de padvinderij. Biervliet HARMONIE OP REIS. De Biervlietse harmonie heeft een concert gegeven op de z.g. „Handelsfoor" te Mal- deghem. Dit concert is een groot succes geworden. Jam mer was, dat het programma te vroeg moest worden afge broken, omdat de geluidsin stallatie op het terrein te hinderlijk werd. Nieuwvliet AANBESTEDING. De uitslag van de aanbe steding voor de bouw van 6 woningwetwoningen in de ge meente Nieuwvliet is als volgt: P. I. de Groote, Nieuwvliet, 80.200; J. de Keuninck, Nieuwvliet, 79.780; Fa. W. A. de Vlieger en Zn., Bres kens 78.700; fa. Vermaat en Zonen en S. Prince, Souburg- Schiedam, 78.624; C. van de Klippe, Vlissingen, 78.600; fa. Wed. Post en Zonen, Vlis singen, 74.400; L. van de Klippe, Vlissingen, 72.600. AANBESTEDING. De uitslag van de aanbeste ding voor de bouw van een woon- en winkelhuis ten be hoeve van de heer I. Faas, te Nieuwvliet is als volgt: D. Kamsma, Leeuwarden, 16.600; L. van de Klippe, Vlissingen, 14.942; C. van de Klippe, Vlissingen, 14.850; fa. Risseeuw en de Keuninck, Nieuwvliet, 14.780; P. L de Groote, Nieuwvliet, 14.650; fa. de Vlieger, Breskens, 14.638; fa. Vermaat en Zo nen, Schiedam, f 13.960; fa. de Wilde, Zuidzande, 13.400; Wed. Post en Zonen, Vlissin gen 12.980. NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING. De commissie van onder zoek, welke de Raad van Ar beid van advies dient bij het vaststellen van de uitkering krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening, is in Nieuw vliet als volgt samengesteld: A. Luteijn, voorzitter; J. Ris seeuw, vice-voorzitter; P. I. de Keuninck, P. Snoep en A. Vergouwe, leden. De heer P. Brakman, ontvanger dezer ge meente, is benoemd tot secre taris van de commissie. BENOEMING. Tot ambtenaar ter secreta rie te Brouwershaven, in de '.vnture Hoogenbbom, is be- d* hëer Kareis te Mid- De h-^er Kareis zal i j S^nt. in functie treden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14