Zonnebrand crèmes J0 FIBBE Rede Dr. L. J. M* Beel UIT DE PROVINCIE Zeeuwse Zangersbond ZUID-BEVELAND Walcheren (Slot van pag. 1). SCHENDINGEN. Van de ondertekening van het bestand af tot vandaag toe ztjn van republikeins grondge bied uit overschrijdingen der demarcatielijnen, schermutse lingen, aangebonden door re gelmatige of onregelmatige troepenonderdelen, beschietin- {fen van Nederlandse patrouil- es, brandstichtingen in de kampongs, intimidatie, mis handeling, ontvoering en dood slag, optreden van sluipschut ters en artillerie, aanleg van stellingen, storing van tele foon en spoorwegverbindin- fen, vernieling van wegen en ruggen enzovoort aan de orde van de dag geweest. Linggadjati zou een tijdperk van eerlijke samenwerking in luiden. Niettemin is het aan tal schendingen sinds de on dertekening van Linggadjati de duizend gepasseerd. Bij ons bezoek aan Indone sië hebben m(jn ambtgenoot van overzeese gebiedsdelen en ikzelf de toestand In ogen schouw genomen. wy zfln diep onder de indruk gekomen van het welhaast bovenmenselijk geduld, dat van onze Neder landse soldaten werd gevergd. Zeker: ook onzerzijds heb ben schendingen van het be stand plaats gevonden. De re publiek heeft er enkele tien tallen medegedeeld. Al deze gevallen zyn onderzocht en over elk hunner is een rap port opgemaakt en toegezon den aan de republiek. Nim mer heeft de republiek ons enig rapport doen toekomen aangaande door ons opgege ven schendingen. Herhaaldelijk hebben wij atZU« ..J van de republiek geëist, dat z|J een einde zou maken aan deze on houdbare toestand. In do do cumenten, gewisseld na 27 Mei, waarover Ik u 7,0 Juist sprak, is telkens opnieuw de els gesteld opdracht te geven tot staking van de vijandelijk heden. De republiek heeft de- zo els zo lang mogelijk gene geerd en tenslotte afgewezen omdat z(j een eenzijdig gestel de voorwaarde 7.011 Inhouden. In werkelijkheid heeft Neder land van do eerste dag af het bestand nageleefd en boven dien voorgesteld om weder zijds do troepen terug te trek ken en te verminderen mits zjj door ene deugdelijke politie organisatie zou worden ver vangen. Landgenoten, ik behoef u niet te zeggen, dat het de regering in de laatste maanden niet gemakkelijk is gevallen haar lankmoedigheid jegens dit al les te bewaren. Men zal van haar niet kunnen getuigen, dat zH het geduld niet tot het uiterste heeft betracht. Zij heeft dit gedaan vooreerst om- (Ingezonden mededeling) UVIOLAN zonnebrand crème een wetenschappelijk opgebouwd product. nul train, rttrtf. o/waikaar, atilig J—r Ikhtitim, kul ep dt huid. ZONNEBRAND CRÈME f 1,1} pir luh N.V. Koninklijke Phumiccutiiche Fabrieken Wh BROCADES STHEEMAN PHARMACIA (Ingezonden mededeling) TEGEN PUNEN v 1 SNELLE ZEKERE WERKINGV Zwitsaletten I WltSAlf ABMIKIN AMlDOO«M (Ingezonden mededeling) kunnen wij U voorleggen van de allerbeste firma's in tuben en dozen, o.a. Nivea-crêmc 25 ct. Amilda-zonnebruin 40 ct. Pento-crême 50 ct. India-crêmc 100 ct Castella-crême 60 ct Bij een gebruinde huid beho ren ook mooie bruine benen, waarvoor wij hebben: Sau- mon-beenbruin, de zogenaam de SOIE LIQUIDE welke oen bruine vlies op de huid geeft. Dit pracht artikel kost slechts per flacon 135 cent. U weet het: voor alle goede artikelen naar Viissingen Middelburg. dat z(J de overtuiging koester de en nog koestert, dat zeer velen zowel binnen als buiten het republikeinse gebied, Indo nesië fn het algemeen en Java en Sumatra in het bijzonder willen opbouwen in bfyvende samenwerking met Nederland. ONWILLIGE GROEFEN. Zy heeft dit gedaan omdat zy zowel in de verwerping der gmodgedachten van Linggad jati als in de voortdurende bestandsschendingen boven al het drijven zag van bepaalde groepen binnen de republiek, die helaas tenslotte zo mach tig bleken, dat zy degenen, die een eeriyke, constructieve po litiek voorstonden, dwongen tot heengaan of het onmoge lijk maakten voorstellen die deze persooniyk redeiyk ach ten. aan te nemen. Zy heeft dit gedaan, omdat zy elders, in de Malino-gebie- den steeds meer de gelegen heid kreeg te tonen, wat in goede samenwerking te berei ken valt, hoe daar in onder ling vertrouwen, constructief werk kan worden aangevat. Tenslotte scheen dit ook met de republiek nog mogelijk te worden. Op 15 Juli werd over eenstemming bereikt met hare vertegenwoordigers, met de minister-president, de vice-mi nister-president en twee an dere ministers over uitvoe ringsmaatregelen, die de hoop schenen te wettigen, dat een begin kon worden gemaakt met de practische samenwer king. Helaas verwierp Djocja ook deze overeenkomst van haar eigen voormannen. Zo als vroeger al de heer Sjahrir tot aftreden werd gedwongen, werd nu de heer SJarifoeddin gebracht tot bestriding der voorstellen, door hem zelf aanvaardt. EEN KKEERPUNT. Landgenoten, er komt een punt, waarop lankmoedigheid ophoudt een deugd to zijn: Nu het vaststaat, dat de te genwoordige regering der re publiek economische afbraak en plundering, monetaire ver warring en wetteloosheid, niet kan tegengaan en das aller minst in staat mag worden geacht om in haar gebied vei ligheid en recht te verzekeren en anderzüds weigert om sa men met ons dc voorwaarden hiertoo te scheppen; nu vaststaat, dat Indien hier niet snel verandering In komt, talrijke economische objecten, utlliteltsbedryven, verkeers- werken en andere waardevolle bezittingen, merendeels toebe horende aan nlet-Indonesiërs en buitenlanders, mitsgaders grote voorraden levensmidde len en grondstoffen, waar de wereld do grootste behoefte aan heeft, zullen worden ver nield; Nu de gevaren voor de be woners van bepaalde streken door het uitblijven van een behooriyke voedselvoorziening worden vergroot, en nnvast staat. dat deze republikeinse regering weigert aan het ge rechtvaardigd verlangen der Nederlandse regering, tot het beëindigen van al deze aperte schendingen van eenmaal aan gegane overeenkomsten ge volg te geven, nu moet de Nederlandse regering zich op het standpunt stellen, dat èn het op 14 October 1946 ge sloten bestand èn de op 28 Maart 1947 getekende over eenkomst van Linggadjati door de republikeinse regering en haar organen zodanig zijn overtreden en geschonden, dat de Nederlandse regering hierby goede wil niet meer aanwezig kan achten en dus haar vrijheid van handelen overeenkomstig hetgeen bü 't aangaan der overeenkomst van Linggadjati harerzijds is uitgestippeld, moet hernemen. Do Nederlandse regering heeft dit gedaan. Zy heeft do landvoogd gemachtigd, om, gezien het nog steeds voortduren, het verscherpen zelfs van de vijandelijkheden, de vernie lingen en al wat dies meer 7.11, met de hem ter beschik king staande strijdmacht tot politioneel optreden over te gaan. om datgeno te ver- wezenlUken, waartoe do re publiek zelf onmachtig biykt. Landgenoten, de regering verheelt niet, dat deze stap haar zelf grote moeite heeft gekost en zij ls er zich van bewust, dat hierdoor bij velen onder u naast bezorgdheid voor hen, die ginds, ver over zee. hun plicht moeten doen. een teleurstelling wordt ge wekt, niet geringer dan de hare PRINSES MARIJKE HERSTELD. Na een verblijf van ca. vijf weken in het Nederlands Gasthuis voor Oogiyders te Utrecht, kan Prinses Marijke dezer dagen 't ziekenhuis verlaten. De operatieve behande ling van do aangebo ren oogafwyking Ismet goede uitslag bekroond. Het Prinsesje heeft de behandeling zeer goed verdragen en me de dank zy het feit, dat H. K. H. de klei ne nog steeds voedt, zich Inmiddels ontwik keld tot een prachtige gezonde normale baby. Prinses Juliana en Prins Bernhard betui gen hun harteiyke dank voor de vele binken van medeleven, welke zij van zo vele zyden mochten ontvangen. LINGGADJATI BLIJFT. De regering biyft aan de beginselen van Linggadjati vasthouden. Wie mocht me nen, dat nu aanleiding is om zich van deze beginselen te ontdoen, zal de regering te genover zich vinden. De toepassing dezer richt- lynen ten aanzien van de bei de andere, reeds gevormde deelstaten van Indonesië en ten aanzien van al die delen, die daartoe de wens alsnog zullen te kennen geven, za: ononderbroken voortgang vin den. Ook tegenover de repu bliek behouden zy ten volle hun kracht. Zodra een leiding der repu bliek bereid en by machte zal blijken tot ene daadwerkelijke samenwerking overeenkomstig Linggadjati, staat ene gely'k- berechtigde plaats, als door de andere deelstaten ingeno men, In de kring van de Ver enigde staten van Indonesië voor haar open". Indonesië's ondergang Minister Ganl en vice- minister Tamzil zjjn de enge republkeinse nlsters, die In Batavia ge bleven zyn. Tamzil verklaarde Zon dagmorgen aan een verte genwoordiger van de „Agence France Presste' „De Nederlanders willen oorlog". HU meende dat het enige resultaat zou zijn de ondergang van In donesië en een wlWe haar van de Indonesiërs tegen de Nederlanders. Van het Indonesische leger zelde hij, dat het 250.000 man sterk was, maar niet in staat georganiseerde weer. stand te stellen tegen een groots opgezette aanval. ..Onze voornaamste ver dediging, zo zeid,*. hy, zal de tactiek van de ver schroeide aard? zijn". Hij meende evenwel, dat het Nederlandse leger niet In staat zou z|jn de weer standsnesten op te ruimen In het hij/onder op Suma tra en besloot: „De Neder landers gaan hun onder gang tegemoet. Nederland ls een te klein land om een koloniale oorlog te voeren". De ministers Ganj en Tam zil zijn in hun ambtswoning onder Nederlandse mlitaire bewaking gesteld. Andere re publikeinen, onder wie burge meester Soewirjo zijn tijdelijk ondergebracht in hét republi keinse ministerie van buiten landse zaken. GEEN DRUK. Wy hebben zorgvuldig na gelaten onlgo druk op de re publiek uit te oefenen zolang hot erom ging tot een accoord te geraken. Integendeel, de Nederlandse regering is de re publiek in deze zover mogelyk tegemoet gekomen. Zti heeft volledig begrip getoond voor het gezonde nationalistische streven, hetwelk zich In Indo nesië heeft geopenbaard. Dat haar iedere neiging om dit gezonde nationalisme te weer streven vreemd ls. Oost-In- doneaië en West-Borneo kun nen het getuigen en getuigen het ook. Wy hebben de republiek ln volkomen vryheid tot een overeenkomst bewogen op be ginselen, waarvan wy de juistheid biyven erkennen en ae toepassing blyven vergen, ook nu. Het is echter ten enenmale onaanvaardbaar, dat. wanneer eenmaal een overeenkomst vrywillig is getekend, deze van dag tot dag wordt ge schonden. BRITS COMMMUNIQUÊ. De Britse regering heeft Zondagavond een communiqué uitgegeven, waarin zij haar grote teleurstelling uit over het mislukken van de pogin. gen om in Ned. Indië een vreedzame regeling te verkre gen van de moeilyke situatie, die na de Japanse overgave is ontstaan. Zy heeft zowel aan de Ne derlandse regering als die van de republiek wederom haar goede diensten aangeboden na volledig overleg met de rege ring van de Verenigde Staten. De Britse regering herinnert aan de arbeid van de heer Denlng en Lord Inverchapel, die bemiddelend optraden. Een Brits voorstel om een neutrale politle-commlssaris aan te stellen, werd niet aan vaardbaar geacht. BAKKERSSTAKING AFGELAST. Hedennacht werd uit Am sterdam gemeld, dat de drei gende bakkersstaking voorlo pig is afgelast. De minister van landbouw zegde in een conferentie, die door burge meester d'Ailly was belegd, een hernieuwd onderzoek toe naar de broodprijs, waarbij ook een vertegenwoordiger van de bakkers in de accoun tantscommissie zitting zal heb ben. De bakkers, die hedennacht vergaderden in Krasnapolsky, legden zich bij deze beslissing neer. De bloemprystoeslag der regering blijft verlaagd met 1.70. Bloemendaal wordt het tweede verlofcentrum in Ne derland voor de militairen van het Amerikaanse bezettings leger. Een 15-jarig scholier werd te Rotterdam door een stoom tram van de R.T.M. gegrepen en gedood. Overwerk op De Schelde. Directie en Rott. Lloyd storten 100.000 in weduwenpensioenfonds. By de N.V. Kon. My. De Schelde te Viissingen wordt heden, Maandag, aangevangen met overwerk. Dit was gewenst in verband met de noodzaak om het m.s. Willem Ruys ln September de werf te kunnen doen verlaten en ook de Borneo en de beide mailschepen, die ln reparatie zyn, zo spoedig mogelyk ge reed te maken voor de vracht vaart. De directie van de N.V. Kon. Mij. De Schelde heeft zich be reid verklaard om als tege moetkoming tegenover dit of fer der werknemers, in samen werking met de Rotterdamse Lloyd, yn bedrag van f 100.000 te storten in het reeds opge richte, doch nog niet in wer king getreden weduwenpen sioenfonds der werklieden. In dit verband kan er de aandacht op worden gevestigd, dat het personeelstekort by De Schelde niet opgeheven kan worden zo lang er in Viissin gen niet voldoende woningen zyn om personeel van elders aan te kunnen trekken. Er is een grote achterstand in het werk, die nog verergerd wordt omdat ook nog aan anderen hulp moet worden geboden. De overwerkregeling geldt alleen voor werklieden van 18 jaar en onder. Vacanlieloeslag voor het bakkerijpersoneel In verband/ met de moeilijk heden, ontstaan door het niet verstrekken van vacantietoe- 8la.g aan de bakkersgezellen, zullen deze week onderhande lingen worden gevoerd met de bakkersgezellen- en bakkers- patroonsorganisaties. Zowel in Middelburg als Viissingen zullen gecombineer de vergaderingen worden ge houden. Dijkvoorzieningen door prijsgeven van polder. In verband met het prijsge ven van de Al-te-kleinpolder op N.-Beveland, die 10,0330 h.a. groot was en van 1610 dateerde, zullen aan de djjk van de daarachter liggende polder de nodige voorzienin gen moeten worden getrof fen. Tijdens de jaarvergade ring van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond te Kort- gene werd medegedeeld, dat hiervoor volgend jaar een le ning van ca. 500.000 aange gaan zal moeten worden. „Schoondijke herbouwt". Te Schoondijke Is opgericht de stichting ..Schoondijke her bouwt". Het doel van de stich ting is herbouw op grote schaal van Woon- en winkelhuizen te Schoondijke en de instelling be schikt hiertoe over deskundi gen op bouwkundig en finan- cieel-technisch gebied. Het bestuur van de stichting bestaat uit de heren Mr. K. Hoekzema, waarnemend bur gemeester van Schoondijke, voorzitter, P. J. Huigh, wet houder van Schoondijke, secre taris-penningmeester, J. A. Gransberg, C. M. Zuidweg, W. C. C. Brasem, H. M. v. d. Vegt en J. A. v. Tienhoven. BUITENLANDSE STUDENTEN TE WESTKAPELLE. Zaterdag is te Westkapelle in het werkkamp de eerste groep buitenlandse studenten geïnstalleerd, die vrijwillig ge durende drie weken komen werken om mee te helpen aan het herstel van het eiland Wal cheren. Burgemeester de Ca- sembroot en ir. P. C. D. Toxo- peus hebben reedg voorlichten de causeriën gehouden. Plaats gebrek noopt ons het verslag van die aankomst der jongelui een dag aan te houden. DANK AAN WOLPHAARTSDIJK. Het voltallige college van B. en W. uit Viissingen ls Woensdagmiddag op bezoek geweest in Wolphaartsdijk om officieel dank te zeggen voor de gastvrijheid, welke de ge meente Woïphaartsdjjk zo lang heeft geboden aan de ouden van dagen uit Viissingen in en na de oorlog. Burgemeester S. A. N. van Oeveren ontving het Vllssing- se gezelschap, dat onder lei ding stond van burgemeester Kolff. Bjj de ontvangst waren aan wezig de besturen van de Herv. Kleuterschool, van het gebouw „Tavenu" en de ker- keraad der Ned. Herv. gemeen te. Mr. Kolff wees er in zy'm toespraak op, dat de gemeente Wolphaartsdijk nimmer kwam met een verzoek de geëvacu- eerden terug te voeren naar hun haardsteden. Hij bood een gecalligrafeerde oorkonde aan, waarvan de tekst was ontworpen door wet houder van Oorschot. Burgemeester van Oeveren sprak woorden van dank en eindigde met de beste wensen voor Viissingen. Tot slot bood het gemeen tebestuur van Wolphaartsdijk een koffiemaaltijd! aan in café Ossewaarde. KIND WEGGELOPEN. Een tien-jarig kind dat uit Kinderzorg te Middelburg was weggelopen, is in Goes door de politie opgespoord en weer ter beschikking van Kinderzorg gesteld. De wisselbeker voor Yerseke Opgetogen, vrolyk galmend dat ze de eerste prys won nen en dat geen andere club in het Zuiden hen kon ver slaan. verlieten Zaterdag avond, tientallen Zeeuwse zangers en zangeressen 's Heer Abtskerke waar de straten versierd waren en Euterpe" uit Heinkenszand concerteerde op tot een mu ziektent gebombardeerde boe renwagen. Maar eer het zo ver kwam, was er heel wat gebeurd. Weken van te voren reeds was men in de weer ge weest om het zangconcours van de Zeeuwse Zangers bond „Zang Veredelt", dat dit jaar ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het „Gemengd koor" te 's Heer Abtskerke werd gehouden, to doen slagen. En toen Zaterdagmiddag in het verenigingsgebouw .Irene", de burgemeester van .Sabbekerke", de heer J. D. Jansen, de deelnemende ver enigingen 19 in getal verwelkomde, memoreerde hij vanzelfsprekend dit werk daarbij de hoop uitsprekend, dat dit werk straks na af loop geslaagd genoemd mocht worden. Verder voerden nog het woord de heer Th. L. Fou ten uit Burgh, namens het bondsbestuur en de heer M. H. van Liere, als voorzitter van 't „Gemengd koor" te 's Heer Abtskerke. Nadat men een dronk had gewijd aan 't slagen van het festyn, mar cheerden de deelnemende ver enigingen in optocht naar de weide van de heer J. Tol- hoek, waar 't concours werd gehouden. Gezamelijk zongen eerst de verenigingen nog 't Bondslied, dat nog geen vyf minuten later via de verster ker ook opgenomen op een gramofoonplaat door de zangers beluisterd kon wor den. Van 1 tot 9 uur heeft dit R0BIC WON DE TOUR DE FRANCE De uitslagen van de laatste etappe van de Tour de France i CaenParijs 269 km.) lul den: 1. Schotte (België) 7 uur 16 min. 13 sec.; 2. Gautnier (Zuid Oost) zelfde tyd; 3. Diederich (Luxemburg) zelfde tyd; 11. Klabinsky 7 uur 35 min. 19 sec.; 13. Joly zelfde tijd; 26. Camellini 7 uur 36 min. 54 sec.; 40 Janssens 7 uur 48 m. 19 sec. Het algemeen eind-klasse ment luidt: 1. Robic 148 uur 11 min. 25 sec.; 2. Fachlelt- ner, 148 uur 15 min. 23 sec.; Brambilla 148 uur 21 -min. 32 sec.; 4. Ronconie 148 uur 22 min. 25 sec.; 5. Vietto 148 uur 26 min. 47 sec.; 32. Jans sen 152 uur 8 min. 36 sec.; 34. Klabinsky 152 uur 18 min. 1 sec.; 47. Joly 153 uur 3 m. 43 sec. Het landen eind-klassement luidt; 1. Italië: 2. Frankryk; 3. Frankrijk West; 4. België; 5. Frankryk Zuid-Oost; 6. Zwit serland-Luxemburg; 7. Ne derland met buitenlanders; 8. Centraal Zuid West Frank rijk; 9. Ile de France; 10. Frankryk.Noord Oost, concours geduurd, maar ge durende die t|jd heeft nie mand zich verveelt. De, jury, de heren Joh. Caro en C. Schrjve, heeft druk werd gehad en pas om kwart voor negen kon de einduitslag worden ge maakt. „Nieuw Leven" te Yerse ke werd met 215 punten winnaar van dit concours en veroverde daarmee voor de tweede maal de zilveren wis selbeker. Bovendien ontving deze vereniging de medaille, die door H. M. de Koningin beschikbaar was gesteld. De volledige uitslag luid de: Derde afdeling: „Zanglust", Koudekerke 2e pr. 155 pnt.; „Gemengd Koor", 's-Heer Abtskerke, 2e pr. 161 p.; Mannenkoor „Excelsior", Yerseke 2e pr. 158 p.; Meis jeskoor Kortgene, 2e pr. 158 P- Tweede afdeling: „Ons Ge noegen", Kats 2e pr. 174 p. (med. v. drukkerij „de Phoe nix"; „Zang en Vriendschap", Wissekerke 2e pr. 177 p. (med. firma A. v. Diemen); „Arti et Amicitiae", Goes le pr. 194 p. (med. Muz. Ver. v. 's-Heer Abtskerke). Eerste afdeling: „Crescen do", Kruiningen le pr. 186 p. (med. Gemeenteraad 's- Heer Abtskerke)„Zanglust", Wilhelminadorp 2e pr. 155 p.; „Crescendo", Hoek le pr. 181 p. (med. de heer J. Min- naard); Dubbelmannenlcwar- tet „Octavo", Goes le pr. 207 p. (med. Commissaris der Koningin). Afdeling Uitmuntendheid: „De Lofstem", St. Maartens- dyk 2e pr. 178 p. (med. v. de heer Braam)„Zuiderstem- men", Hansweert 2e pr. 178 p. (med. Zeeuwse Zan gersbond); „Nu met Hope", Burgh le pr. 199 p. (med. Burgemeester 's-Heer Abts kerke) „Nieuw Leven", Yer seke le pr. 215 p. (wissel beker en medaille Koningin); „Vooruitgang zy ons Stre ven", St. Maartensd. 2e pr. 173 p. Ere-afdeling: „Haam- steeds Zangkoor", Haam stede le pr. 182 p. (med. Oranje Vereniging 's-Heer Abtskerke). Het kinderkoor „Crescen do" uit Hoek, dat ter op luistering enkele liederen zong, kreeg een eervolle ver melding. Goes Intrede ds. Flinterman. Zondagmorgen werd ds. R. A. Flinterman, voorheen geestelyk verzorger der poli tieke delinquenten door dr. C. Stam bevestigd als twee de predikant- der Geref. Kerk te Goes met een prediking over Joh. 15 16a. Na de be- estiglng zong de gemeente ds. Flinterman Ps. 134 3 toe. Des avonds deed ds. Flin terman voor een volle kerk intrede, sprekende Openbaring 3 vers 2. Na de preek richtte spreker zich tot de gemeen te, de kerkeraad, zyn beves tiger, de kerken in de clas sis en het college van B. en W. Ds. Stam verwelkomde ds. Flinterman op harteiyke wij ze, waarna de gemeente haar nieuwe predikant Ps. 115 vs 8A en 9B toezong. DE KADETTEN VAN HET LEGER DES HEILS. Dat er in Goes ook belang stelling is voor het werk van het Leger des Heils, bleek Za terdagavond toen de kadetten van de Kweekschoolstaf van dc William Booth Kweek school te Amstelveen op de muziektent van de grote markt een samenkomst hielden, waar zij enige zang- en muziek nummers uitvoerden. Het ge sproken woord dat door mid del van een geluidversterker werd uitgezonden, was voor de vele mensen die op de markt waren, duidelijk te ho- De spoorwegen maakten winst. Biykens het juist versche nen jaarverslag van de Ned. Spoorwegen over 1946 zyn de financiële uitkomsten zeer gunstig. De exploitatie-reke ning vertoont een voordelig saldo van byna f 84.000.000. Na afboeking wegens interest en afschrijving blyft er een winst-saldo van f 9 millioen over. Hiervan is f 7.5 millioen voor de Staat bestemd in ver band met het reorganisatio- tekort. In totaal werden in 1946 174.102.798 reizigers vervoerd, hetgeen 115 meer is dan in 1938. Fritz Wiedemann, de voormalige adjudant van Hit- Ier, is Donderdag gean*esteerd op zijn landgoed by Eggenfel- den in Beieren, ZENDINGSDAG. In de Ned. Herv. Kerk te Goes had Zaterdagmiddag 'n zendingsdag van Zeeuwse vrouwen plaats. Van 22 ver enigingen waren afgevaardig den gekomen. In de morgenvergadering sprak mej. G. A. R. Byie- veld, theol. cand. en de eerste geordende zendelinge, over: „Het vrouwelyk gemeentelid er» de Kerk." Spreekster deed een drin gend beroep op de vrouwely- ke lidmaten om volop mee te werken in ambten en diensten der kerk. Op deze lezing volgde een levendige gedachtenwisseling. In de middagvergadering sprak mej. Chr. Slotemaker de Bruine, zendelinge met verlof van Oost-Java, over: „Heden en toekomst van het Vrouwenzendingswerk." In de avondvergadering met de hele gemeente sprak al lereerst mej. Gunning. Zy bepaalde zich grotendeels tot het weergeven van de woor den van Ds. Marantika, één der 10 gedelegeerden uit In donesië naar de Christelijke Jeugd Conferentie te Oslo, die enkele weken in ons land waren. Tenslotte sprak dr. W. F. Dankbaar in een slotwoord over „nieuwe perspectieven in de zending." Yerseke MOSSELVERZENDING. De verzending van mos selen uit Yerseke naar Frank rijk is dezer dagen weer aangevangen. Reeds werden ongeveer 1500 ton naar N.- Frankrijk verzonden. Vermoe delijk in verband met het warme weer was er voor Parijs nog geen vraag. GECONSERVEERDE KOKHANEN. Dezer dagen is men te Yerseke begonnen met het koken van kokhanen welke geconserveerd, hoofdzakelijk voor de export bestemd zyn. Voornamelyk uit Engeland schijnt hier nogal vraag voor te zyn. Nisse. NOG GEEN GEGEVENS OVER WONINGBOUW. Vrijdag 18 JuE kwam te Nisse de gemeenteraad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. D. Jansen. De heer J. v. Oosten Mz. uit Driewegen werd beëdigd als wncL ontvanger van de ge meente Nisse. Aan G. J. Slabbekoorn, oud ambtenaar ter secretarie en aan P. J. Leemans werd eer vol ontslag verleend als amb tenaar van de burgerlijke stand. De raad besloot om toe te treden tof de stichting „Opep- bare leeszaal en bibliotheek" te Goes. Het opening- en slui tingsformulier gebed werd z. h. stemming goedgekeurd. Het loon van de gemeente-werk man zal verhoogd worden vanaf 1 Mei 1947. Het radio toestel van de luchtbescher mingsdienst zal in bruildeen worden gegeven aan de afd. Nisse van het Groene Kruis. De voormalige dokterswoning „Villa Wilhelmina" werd in zijn geheel gegund aan de hoogste inschrijver C. J. Ber- man te Kapelle voor 9050. De heer J. v. Wel vroeg hoe ver het is met het bouwen van arbeiderswoningen. De voorzitter antwoordde dat hij nog steeds geen gegevens heeft, om aan de raad voor te leggen. 's-Heer Abtskerke NIWIN-COMITÊ. Het NIWIN-Comlté tg in 's-H. Abtskerke samengesteld uit de volgende personen: Jac. Braam, Ds. H. M. Strating, Q. A. van de Vrie en de dames C. W. JansenTimmerg en C. van UereHarinck. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. De commissie van onderzoek l.v.m. de Noodwet Ouderdoms voorziening is te 's-Heer Abtskerke samengesteld uit dte volgende personen: J. Braam, J. C. van 't Westeinde, Q. A. van de Vrie, J. van Oosten en J. Tolhoek. Kruiningen „HANDHAVING RIJKSEENHEID". In de gemeente Kruiningen is als onderafdeling van het „Nationaal Comité" Handha ving Rijkseenheid een comité opgericht, bestaande uit de volgende heren: voor Kruiningen: J. Nieu- wenhuijse, arts, voorz.; Johs. Vergzer, secretaris; J. J. van Dyke, notaris; H. Maat en Jan Wiskerke. Voor Hansweert: J. C. Arends, arts; Johs. Griep Janzn.; A. Lokerse, C. J. de Raad en C. Heijboer. Voor Oostdyk: J. Harthoorn. Krabbendijke UITSTAPJE. De buurtver. „De Baan'* en de reisver. uit Krabben dijke hebben Donderdag een reis gemaakt naar Valken= burg en omstreken, o.a. werd ook het kerkhof te Margra ten bezocht. VEILINGSVERENIGING KAPELLE-BIEZELINGE EN OMGEVING. Veiling van 18 Juli '47, Ker sen A 85, B 85, Zure Morel len 72, ld. ontsteeld 50, Kruis bessen 1874, Rode Bessen 45 60, Frambozen 81230, Bramen 208211, Oranjeprui- men 74108. Tollenaars pruim 6191; Occulanen 6673, Mi- rabolaan 7090, Citroenpruim 1985, Zaailingpruim 2171, Early Laxton 81186, Ruth Gerstetter 51123. Czar 40, Eldlense Blauwe 5781, Val pruimen 962, Jan Baaspeer 3451, Zomerlouwtje 33, Val peren 1222, Madeleine 17 63. Val appels 2—17, Dubb. Princ. z. dr. 5460. Doperw ten 36, Saxasbonen 30, Kroten 414, Augurken 541, Aardap pelen 79, idem kriel 5>/>, al les per k.g., Bospeen 812, per bos, Kropsla 34 V2, Bloem kool 21/,—30, Gladiolen 5V2, Kasperziken 526, Kaspruimen 3^8%, alles per stuk. Knol- selderijplamten 33 per 100 stuks. Middelburg 104 kinderen behaalden veilig-verkeer-diploma. Een grote schare luidruchti ge meisjes en jongens vulde Donderdagavond de bovenzaal van de Schouwburg te Mid delburg, waar door de Vereni ging v. Veilig Verkeer aan de geslaagde deelnemers aan het onlangs gehouden verkeer examen diploma's werden uit gereikt. Tot degenen, die voor deze uitreiking hun belang stelling toonden, behoorden de burgemeester, jhr. mr. W. C. Sand berg tot Essen-burg, de wethouder van sociale zaken, de heer A. J. Berenpas en ver tegenwoordigers van Rrjks- en gemeentepolitie en de R.V.I. 143 jonge Middelburgers, leerlingen van de scholen C en J, de Leerschool en de scholen aan 't Zand en op het Molen water, hebben het .examen af gelegd. van wie 104 slaagden. De heer E. Visscher reikte als voorzitter der vereniging de diploma's uit. Verleden jaar deden 120 kinderen examen, van wie er 81 het diploma kregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6