PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Politioneel optreden in Ned* Indië Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond bijeen Vijf ministers van Birma vermoord Treffende rede van minister-president Beel Lankmoedigheid hield op een deugd ie zijn De operaties op Java 190e Jaargang No. 170 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F, van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent pet week 3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum pet adver tentie 2.—. Bureaus gevestigd te VHssingci t Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg» Londenschc Kaai ?9. telefoon 2077 en 2924 Goes Turfkade 15. telefoon 2475 i Oostburg GretamastrBat 3. telefoon 102 j Terneuten Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C. Mlddelbutfl. HARDE NOODZAAK De teerling in Indonesië is geworpen. Met koele, hartstochtloze stem heeft minister-president dir. Beel Zondagavond in een indrukwekkende, van leder pathos gespeende radiorede, het Nederlandse volk medege deeld, dat aan de landvoogd bevel gegeven was tot politi oneel optreden van de militaire macht. Toen na deze rede de laat ste klanken van het Wilhelmus waren weggestorven, wat is er toen omgegaan in hoofden en harten der tienduizenden, die deze woorden hadden beluis terd? Men mag wel zeggen, dat in dit historische uur het Neder landse volk doordrongen is van de diepe ernst van dit re geringsbesluit. Het moge waar zijn, dat een minderheid reeds lang van oordeel was, dat de regering al te duldzaam was tegenover een regering der re publiek Indonisië, die ontel bare malen haar kwade trouw had bewezen, de meerderheid van ons volk heeft tot het laatste ogenblik toe de vurige hoop gekoesterd, dat een vre delievende oplossing der moei lijkheden zou worden gevon den. Nu echter de regering, die lankmoedig geweest is tot het uiterste, de conclusie heeft ge trokken, dat het ogenblik is aangebroken, waarop lankmoe digheid ophoudt een deugd te zijn, mag verwacht worden, dat de overgrote meerderheid van ons volk deze slotsom zal onderschrijven. Niemand kan ontkennen, dat Nederland Indonesië tegemoet getreden is met begrip en met bereidheid om aan fiet jonge nationalisme een faire 'kans te geven. Het is de republiek geweest, die in tegenstelling tot zovele andere delen van In donesië, de aangeboden op rechte vriendschap met kwa de trouw beantwoordde, de door haar vrijwillig onderte kende verdragen ontelbare malen moedwillig schond en zich niet bij machte toonde or de, rust en veiligheid te hand haven. Waar dit zo is, dient men zich achter het besluit der re gering te scharen. En de har de werkelijkheid onder ogen te 23ien. Wij behoren niet tot de lucht- hartigen, die van oordeel zijn, dat Nederland ln drie weken tijds afgerekend zal hebben met de kwaadwillenden en orde en rust zal hebben her steld. Wij houden zeer ernstig rekening met de mogelijkheid, dat wjj op felle tegenstand zullen stuiten, wellicht op een politiek der verschroeide aar de. Dat er zware offers ge vergd zullen worden van onze troepen. Het is mogelijk, dat wij in korte tijd de strategi sche punten op Java en Su matra in handen krijgen, maar dat er daarna op sommige punten een langdurige en hardnekkige guerilla gevoerd zal moeten worden, die het uiterste van verzwakt Neder land zal vergen. Moge het lot onzer naburen, die nog zo kort geleden geloofden in een „mili taire wandeling", ons volk tot wijze lering strekken. Men hoede zich voor voorbarig op timisme! Toch onderschrijven wij de beslissing der regering. Omdat wjj met haar van oordeel zijn, dat verdere lankmoedigheid geen deugd zou zijn geweest. De Nederlandse eisen: staking der vijandelijkheden, opheffing der voedselblokkade, beëindi ging der vernielingen, 't schep pen van rust en orde, zo nodig in samenwerking van beide par tijen, waren slechts gerecht vaardigd te noemen. De repu bliek weigerde. Hoopgevend is de passage in de i-ede van dr. Beel, waarin gezegd wordt, dat Nederland zich op de basis van Linggad- jati blijft stellen en bereid is elke Indonesische regering, die in staat mag worden geacht dit verdrag na te komen, de vriendenhand weer toe te ste ken. Nederland bewijst daar mede opnieuw zijn goede wil. Mocht zulk een regering tot stand komen, dan zorge men evenwel, dat voldoende waar borgen aanwezig zijn. Men trekke lering uit hetgeen er in de laatste maanden is ge schied. Land en volk maken uren van diepe ernst door. Harde noodzaak dwingt ons een weg te gaan, die wij niet hebben gewild. Moge het zo zijn, dat de of fers aan Nederlandse èn In donesische zijde beperkt blijven tot het minimum. Moge het zo zijn, dat dit politionele optre den der krijgsmacht spoedig zijn einde vinde. Te vers liggen de jaren 1940 —1945 ons nog in het geheu gen, dan dat het Nederlandse volk iets anders zou begeren, dan zo spoedig mogelijk op nieuw de weg van vreedzaam overleg te kiezen. Wij willen geen oorlog. Het tegendeel is waar. Wij willen slechts vre de. Wat thans gebeurt is harde noodzaak. AFSCHUWELIJK DRAMA IN RANGOON Hebben communisten de hand in het spel Een afschuwelijk drama heeft zich Zaterdag in Ran goon vóltrokken. Terwijl de uitvoerende raad van de Bir mese regering in vergadering bijeen was, stopte voor het gebouw, waar de bijeenkomst plaats vond, een jeep, waaruit enige met geweren en sten- guns gewapende mannen tra den. Zij drongen het gebouw binnen, schoten een schild wacht neer en betraden hier na de vergaderzaal. Zij open den het vuur op de aanwezi gen en vijf ministers, onder wie de machtigste man van Birma, Aung San, werden ge dood. Aung San was de leider van de anti-fascistische vrij heidsbond, die los van Enge land wilde. De mannen begaven zich na de aanslag weer naar de jeep en verdwenen. Zij zijn on vindbaar. Het heeft er alle schijn van, Doet Leopold afstand Woensdag a.s. zal onder lei ding van de heer Spaak een aanvang worden gemaakt met de besprekingen, die ertoe moeten dienen een oplossing te vinden voor de konings kwestie. Naar het Belgische blad „Face a Main" thartg reeds meent te weten zou koning Leopold zich bereid hebben verklaard af te treden. De voorwaarden en de modalitei ten met betrekking tot zijn ab dicatie zouden evenwel nog niet zijn vastgesteld. Acht Britse piloten verongelukt. Acht leden van die Britse marine zijn Zondag om het le ven gekomen bij een aantal vliegtuigongelukken, die binnen een uur plaats hadden tijdens Melbourne van een eskader van een afscheldsdemonstratie te 'n Brits vliegtutgmoeöerschip. dat Australische havens be zoekt. dat communisten de hand in het spel hebben gehad. Aung San was twee en der tig jaar oud en aan de meeste Birmanen bekend als „de man, die zijn land tweemaal bevrijdde". Hij vocht in 1942 aan de zijde van de Japanne- zen. Later, gedesillusioneerd, schaarde hij zich aan de zijde van de Britten tegen Japan als leider van een Birmese verzetsbeweging. Hij was ge boortig uit de middenstand. In 1933 ging hij naar de universi teit te Rangoon. Hij was een van de leiders van de studen tenstaking in 1936 en werd oprichter en voorzitter van de studentenvereniging van Ran goon. In September j.l. orga niseerde hij over het gehele land stakingen tegen het Brit se bezettingsleger. Gesteld voor een door de stakingen geschapen chaotische situatie deed de regering een beroep op Aung San en stemde in met een reorganisatie van de uitvoerende raad overeen komstig de verlangens van de anti-fascistische vrijheidsbond. De communisten waren ech ter tegenstanders van Aung San en noemden hem een ver rader der arbeidersklasse, In geheel Birma zijn veilig heidsmaatregelen genomen. Koning George en de Britse gouverneur in Birma hebben hun medeleven betuigd. Er is inmiddels een uitvoe rende raad gevormd, die evenals de vorige practisch met een regering gelijk te stellen is. De nieuwe ministers zijn reeds beëdigd. Merkwaardig is, dat ook de communisten de aanslag ver oordelen. Te Herpen in Noord-Bra bant zijn Zaterdagmiddag 'n boerderij en twee landbouwers- woningen afgebrand. Twintig personen werden dakloos. Een belangrijke hoeveelheid land bouwproducten. machinerieën en de inboedels gingen verlo ren. Zondagavond om acht uur heeft de minister-president dr. L. J. M. Beel zich over de beide radiozenders met de volgende rede tot het Nederlandse volk gericht: „Landgenoten, De gebeurtenissen in Indonesië nemen een zo ernstige loop, dat ik meen u geen ogenblik langer dan strikt nood zakelijk is, in het onzekere to mogen laten. In dit onzekere immers hebben «ij nu lang genoeg ver keerd. U, zowel als ik. En met mij al degenen in het kabi net zowel als daarbuiten, die in de laatste maanden dag aan dag, om niet te zeggen dag en nacht, al hun krachten hebben ingespannen om tot een'vredelievende oplossing der gerezen moeilijkheden te geraken. Ik zal u ene opsomming be- sparen van de pogingen daar toe aangewend, doch enkele feiten moge ik in uw herinne ring terugroepen. Op 27 Mei 1.1. voleindigde de Commissie-Generaal het moeizaam om de ronde tafel onderhandelen met de repu bliek over de uitvoering van enkele onderdelen der Ling- gadjati overeenkomst, zulks omdat zij de overtuiging had opgedaan, dat verdere bespre kingen tot geen aannemelijk resultaat zouden leiden. De wederparty immers gaf blijk te steunen op beginselen, die in lijnrechte strijd waren met de overeenkomst van Linggadjati, door diezelfde wederpartij ge parafeerd en getekend en bo vendien ging zij blijkbaar er van uit, dat de toestand ein deloze onderhandelingen zou gedogen. LAATSTE POGING. De Commissie-Generaal heeft in haar nota van die 27ste Mei een laatste poging inge zet om de republiek tot an dere gedachten te brengen. Zij meende, dat dit niet beter kon geschieden dan door alle kaar ten open op tafel te leggen. De Commissie-Generaal ont vouwde aan de republiek een nauwkeurig uitgewerkt pro gram voor de uitvoering der Overeenkomst van Linggadjati over de hele lijn. Zij deed dit in de hoop, dat de republiek hierdoor zou wor den overtuigd van de eerliike wil der Nederlandse regering om niet slechts naar de letter maar ook naar de geest de overeenkomst van Linggadjati uit te voeren en dat de repu bliek in die overtuiging aan leiding zou vinden om ook ha rerzijds de beginselen dezer overeenkomst tot richtsnoer te nemen, zodat deze weer als gemeenschappelijk uitgangs punt bij de verdere uitwerking kon diénen. miskenning. Uit de sindsdien van de zijde der republiek geproduceerde documenten en afgelegde ver klaringen. zomede uit de da den harer gezagsdragers, treedt naar voren, hoezeer de republiek vast houdt aan grondgedachten, die in strijd met zijn uitdrukkelijke bepalin gen der door haar vrijwillig aangegane overeenkomst. Dit spreekt in het bijzonder ten aanzien van het feit, dat de republiek vasthoudt aan de miskenning van de aan Ne- derland's souvereiniteit ver bonden verantwoordelijkheid voor de handhaving van vei ligheid en recht in heel Indo nesië gedurende de overgangs tijd, alsmede opeist de erken ning van een souvereiniteit harerzijds, die haar noch in de overgangstijd. noch daarna toekomt, doch die slechts be doeld is voor de verenigde staten van Indonesië in hun geheel, binnen het kader der overeengekomen koninklijke Unie. Ruim anderhalve maand heeft eerst de Commissie-Ge neraal en heeft vervolgens de Nederlandse regering gepoogd de regering van de republiek weer te brengen op de grond slag van het vrijwillig bij de ondertekening van Linggad jati aanvaardde. Tevergeefs! Landgenoten, daar is meer. MILITAIR BESTAND. Op 14 October van verleden jaar werd tussen Nederland en de republiek een militair be stand gesloten, krachtens het welk alle daden van wapenge weld wederzijds achterwege zouden worden gelaten. Nederland heeft aanstonds officieel gevolg gegeven aan de verplichting, by dit bestand aanvaard. Nog diezelfde dag, 14 October 1946, werden de Nederlandse strijdkrachten te legrafisch in kennis gesteld van het gesloten bestand on der toevoeging van de instruc tie, dat zij zich van dit ogen blik af, van iedere vyandelijk- héid hadden te onthouden. De repnbliek echter van haar kant heeft eenzelfde ver klaring eerst maanden nadien afgelegd en is vervolgens daarop weer gedeeltelijk te ruggekomen. Zij heeft nimmer opgehouden daden te stellen in lijnrechte strijd met dit be stand, en ontkent dit ook niet. (Zie slot rede Dr. Beel op pag. 2). TWEEDE KAMER BIJEEN. De Tweede Kamer is te legrafisch bijeen geroepen tegen Woensdag a.s. te één uur. De regering is voorne mens een verklaring af te leggen. Vermoedelijk zal reeds des avonds een debat over deze verklaring worden ge houden. DE PARTIJ v. d. ARBEID. De Partij van de Arbeid heeft uitvoerig beraadslaagd over Set beleid in Ned. In dië. Vrijdagavond was er 'n fractievergadering, die tot 1 uur des nachts duurde. Zater dag vergaderde eerst het par tijbestuur en daarna het hoofdbestuur. By de hoofd bestuursvergadering waren de ministers Jonkman, Vos en Drees aanwezig. Naar het A.N.P. vernam werd de si tuatie niet eenvoudig geacht, maar men kwam tot de con clusie, dat hoe onver- kwikkelyk zulks ook mocht zijn men het onvermijde lijke van een militaire actie moet erkennen, waarbij werd uitgesproken, dat deze mili taire actie zo beperkt mo gelijk zou moeten zijn. Men is zich echter wel be wust hoe moeilijk dit beperk te wapengeweld in een lo pend conflict is vol te hou den. manifest k.v.p. De Katholieke Volkspartij heeft Zondagavond een mani fest gericht tot de volkeren van Nederland en Indonesië. Het manifest herinnert aan de Koninklijke rede van 7 Dec. 1942 en aan de erken ning van de volkeren over zee als gelijkwaardige vol keren. De regering is thans ge noopt om haar machtsappa raat van blank en bruin, waarover zij met instemming van de volksvertegenwoordi ging beschikt, in werking te zetten. Dit middel is gerechtvaar digd en het gebruik er van plicht. Het manifest besluit: Ook nu willen wij niets weten van acties, die optor nen tegen de hier en in In donesië aanvaarde grondslag. Ook nu willen wij, op de grondslag van Linggadjati en alleen op de grondslag van Linggadjati, verder werken aan onze politiek van gelijk waardigheid en duurzaam sa mengaan. Wfl roepen u daarom op: bidt en werkt tot verlichting van de regering, tot onder steuning van onze jongens, opdat de vreedzame ontwik keling van het gezamenlyke opbouw-werk haar loop kan hernemen, spoedig en met gezuiverde kracht." iAatste poging van n.v.v. Het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft Zondagmorgen door bemiddeling van de re publikeinse vakorganisaties (Sobsi) bij de regering te Djocja er op aangedrongen een bevel uit te vaardigen tot onvoorwaardelijke sta king van het vuren, stop zetting der vernielingen, op heffing der voedselblokkade en terugtrekking der troepen 10 km van de demarcatie lijn. Het N.V.V. deelde voorts mede, dat het de Nederland se regering wilde bewegen door arbitrage of bemidde ling het huidige conflict tot een vreedzame oplossing te brengen. Het N.V.V. seinde aan de Nederlandse regering in Den Haag, dat het bovenaange haald telegram aan de Sobsi zond en het drong er bij de Nederlandse regering met klem op aan de overige ge schillen door bemiddeling of Zondagavond heeft dr. van Mook op een perscon ferentie te Batavia desgevraagd verklaard, dat de acties te middernacht plaatselijke tijd begonnen zijn. De acties zullen worden gelocaliseerd, tenzij omstan digheden tot een andere koers dwingen. Er zullen geen maatregelen genomen worden tegen republi keinse functionarissen en de republikeinse pers, in dien zij zich rustig gedragen. Mogelijk zullen zij voor enige tijd worden beschermd doch niet worden ge arresteerd. Een uitzondering zal slechts worden ge maakt voor hen, van wie bekend is, dat zij iets van zins zijn, doch het betreft hier, zoals dr. van Mook toevoegde, slechts enige honderden, die mogelijk over enige dagen weer zullen worden vrijgelaten. Voor de leiding van de civiele zaken op Oost-Java is aange wezen de resident van Soerabaja, mr. Hunger, voor West-Java de heer Abdoelkadir. Op de vraag wat de Nederlandse regering zou doen, indien een derde mogendheid de kwestie voor de Vei ligheidsraad zou brengen, antwoordde dr. van Mook, hiervan niet het minste idee te hebben. HET BEGIN. Reuter seint: Toen de Nederlandse actie te Batavia begon, waren alle telefoonverbindingen verbroken. Door een verkeerde uitleg van een militaire order heeft ook het centraal telegraafkantoor bevel gekre gen de werkzaamheden te staken, doch niet dan nadat de correspondenten hun eerste verslagen over de ont wikkeling van Zondagavond hadden geseind. De voor bereidingen voor de overname van de republikeinse gebouwen begon reeds vroeg op de dag met aanzien lijke militaire activiteit op straat en in de hoofdkwar tieren van leger en politie. Gewapend met geweren, pistolen en tommy guns arriveerden politietroepen en Nederlandse soldaten in motorlorries aan de stations, de postkantoren, de republikeinse regeringsgebouwen en openbare nutsbedrijven en namen deze over, zon der dat tegenstand geboden werd. Eerder hadden de republikeinse autoriteiten hun personeel geïnstrueerd geen tegenstand te bieden. Zij hebben aan iedere em ployé 2 maanden salaris uitbetaald en zoveel mogelijk levensmiddelen uitgereikt als beschikbaar waren en hen tevens bevolen van Maandagochtend af de non- coperatie campagne te beginnen. Uit Batavia wordt nader gemeld, dat de straten te middernacht waren afgezet doorAmbonese troepen. Door de autoriteiten is een militaire veiligheidscen- suur ingesteld, die niet van politieke aard is. arbitrage tot oplossing te brengen. Het hoofdbestuur van het N.V.V, vergaderde Zondag avond. Maandagmiddag komen de hoofdbesturen van de by het N.V.V. aangesloten organisa ties bijeen. In verband hiermede doet het bestuur van het N.V.V. een dringend be roep op de arbeiders noch op eigen initiatief, noch ln gevolge oproepen van welke organisatie of groep van personen dan ook, het werk neer te leggen of onberaden stappen van welke aard ook te doen. Maandagavond zal vla de radio het resultaat \-an de beraadslagingen in de hoofdbestuursver gadering bekend worden gemaakt. DE E.V.C. Het hoofdbestuur van de Geen vermindering van hoge polderlasten. Uit alle delen van de Pro vincie waren Zaterdag' de le den van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond naar Noord-Beveland gekomen voor het bijwonen van de jaarvergadering van de Bond, die 's morgens in de Stads- wijnkelder te Kortgene werd gehouden. Voor de eerste maal se dert zijn benoeming als voor zitter, presideerde de heer P. J. J. Dekker deze verga dering. In zijn openingswoord heette hij in het bijzonder de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, de griffier, dr. B. D. H. Tei legen en de vertegenwoordi gers van Rijks- en Prov. Waterstaat, de Cultuur-tech nische dienst, de Z.L.M., de Prov. Landbouworganisaties, de heer J. Hommes, lid le Kamer en het gemeentebe stuur van Kortgene welkom. Hij legde er vervolgens de nadruk op, dat het probleem van de hoge polderlasten voor calamiteuze- en vrye polders in brede kring be sproken diende te worden. De secretaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bracht hierna het jaarverslag over '46 uit, het eerste jaar na de bevryding, dat weer enigs zins normaal voor de Bond is verlopen. Aan het einde van 1946 stonden 199 per soonlijke leden en 98 polder besturen en andere lichamen in het ledenregister geboekt. Op initiatief van verschil lende polders werd een comi té van actie gevormd om te trachten verlichting in de hoge polderlasten te krygen, welk comité de steun van de bond heeft ingeroepen. Er werden besprekingen gevoerd en het resultaat afgewacht van dit onderzoek naar de mogelijkheid van oprichting van zg. dykkringen door een door G. S. ingestelde com missie. De Secretaris deelde voorts mede, dat de rekening van de bond over 1946 met een batig saldo van 766.27 sloot en dat het bestuur zyn medewerking heeft verleend aan de Unie van Water schapsbonden om tot uit breiding van haar werkzaam heden te geraken. lezing over her verkaveling. Nadat in de vacature A. Dees de heer J. Dregmans te Hoek, in de vacature J. Doeleman de heer H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk, in de vacature C. Steendyk de heer E. C. W. A. Geuze te Poortvliet en in de vacature S. J. Gast de heer J. Klom- pe te Serooskerke gekozen waren en de heer L. Si mou se te Biggekerke herkozen was, hield de heer W. A. van der Werff, hoofd van het Bureau Ruilverkaveling, een causerie over de verka veling op Walcheren. Op dui delijke wijze toonde hij aan, dat een gebrekkig wegen stelsel, een niet strakke lijn in de ontwatering en een verregaande versnippering ruil- en herverkaveling nood zakelijk maken. De lezing werd gevolgd door een levendige discussie. Ook de Commissaris der Ko ningin nam liet woord en noemde het nodig, dat er by de betrokken landeigenaren een gunstiger stemming t.o. v. de herverkavellngswet ontstaat. In de te vormen herverkavelingscommissie zul len de belanghebbenden ln ruime mate, liefst de meer derheid vormend, vertegen woordigd moeten zyn. Te wensen valt, aldus spr., dat de emigredendo boeren op gun stige voorwaarden gronden in de N.O.-polder zullen kry gen. Tenslotte drong hy er met klem op aan, dat «r te aanzien van de henerkave ling en de daaruit voort vloeiende problemen nauwer dan tot nu toe het geval was, met Ged. Staten sa mengewerkt zal worden. De heer Van der Werff zegde dit gaarne toe. Na een gezamenlijke maal tijd, die een zeer geanimeerd karakter droeg, maakten de deelnemers aan de vergade ring een rondrit over N.- Beveland. Zy bezichtigden tijdens deze tocht de Cala miteuze Vlietepolder, de Nieuwe Nd. Bevelandpolder en de voormalige polder Al- te-Klein, die aan het water is prysgegevcn. Men reed door 23 van de 27 polders cn kon constateren, dat de vo->"uitzichten van de oogst \-o-vlerd voor v/intcr- en zoznertarwe, zeer gunstig zyn. E.V.C. gaf hedennacht een verklaring uit, waarin een beroep gedaan wordt op het N.V.V. voor een ge- rneenschappeiyk optreden. Het heeft zich reeds schrifteiyk tot het N.V.V. gericht. De E.V.C. heeft zich tot de werkers gericht met verzoek „hun stem te ver heffen tegen het geweld en voor de vrede". BRIEF VAN DR. VAN .MOOK. Dr. Van Mook heeft aan de republikeinse regering een brief overhandigd, waarin hij constateert, dat de republi keinse regering niet bereid of niet in staat is om aan de redelijke eisen uitvoering te geven, te weten aan het militair bestand en aan de overeenkomst van Linggad jati. Na herinnerd te hebben aan enkele punten, die de repu bliek wel aanvaardde, besluit dr. Van Mook met te ver klaren, dat een gemeenschap- pelyk apparaat voor herstel en handhaving van orde en veiligheid onmisbaar is en dat op dit hoofdpunt de sa menwerking door de repu bliek werd verworpen en dat nu de Nederlandse regering haar vryheid van handelen herneemt. Dr. Van Mook legde te middernacht een verklaring af in een persconferentie. Hy zeide, dat de huidige toestand onhoudbaar was geworden. Hij deelde mede, dat de Ne derlandse regering, gezien de voortdurende schendingen van republikeinse zijde, zich niet meer gebonden kan achten aan het bestand en de over eenkomsten. Zij herneemt haar vryheid van handelen. Zy zal geëigende maatrege len nemen voor het herstel van orde en veiligheid in voldoende grote gebieden om het politiek program van Linggadjati te verwezenly- ken. Zy' rekent daarby op de hulp en goedkeuring van tal- ryke Indonesiërs, die zich bewust zijn, dat het gedrag of het gebrek aan gezag der republiek slechts tot onheil kan lelden. DAGORDER GENERAAL SPOOR. Generaal Spoor gaf een dagorder uit aan de troe pen In Ned. Indië. Hy ont kende, dat een oorloc be gonnen zou zjjn tegen het Indonesische volk. De re publiek moet gedwongen worden tót te- voeren, wat zij vrijwillig op zich heeft genomen. Ofschoon mo menteel de kracht der wapcn8 het voornam»'-- voord zal spreken, h "ist beginsel van de v - r:d der Indonesisi-h? r'. '--•ren richtsnoer onzer toekomstige politiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1