Een duiker stond terecht Harder werken of nieuwe leningen 5 maanden hoogspanning Kappïe en Je geheimzinnige laJing PREDIKBEURTEN Zuid-Beveland Noord-Beveland Onze uitvoer daalt Ondanks al onze offers I (Van onze economische medewerker) De cUfers van onze uit voer, de uitvoer waarvoor wij onze radiotoestellen, onze manufacturen en onze chocolade opofferen, willen de laatste maan den maar niet stjjgen. In tegendeel! Terwijl omge keerd de Invoer wel om hoog gaat. Uitvoer (in Invoer (in mill, gld.) mill. gld. Januari Februari Maart April Mei Juni 108.1 97.1 138.3 142.6 134.8 120.5 741.4 201.4 312.7 256.3 339.4 356.7 470.4 1936.9 Deze ontwikkeling thans wordt de invoer voor slechts 38.2 door de uit voer gedekt is niet alleen bedroevend, omdat wij ons reeds veel artikelen moeten ontzeggen, terwyl het weinig zoden aan de dijk zet, maar in het bijzonder nog, omdat zij het gevaar in zich bergt, dat Nederland bergafwaarts in plaats van bergopwaarts Boekbespreking M. J. KoenenJ. Ende pols: Verklarend Hand woordenboek der Ned. Taal. Bij J. B. Wolters Uitgevers Mij. Groningen verscheen de 21ste druk van het bekende Verklarend Handwoordenboek der Ned. Taal van M. J. Koenen en J. Endepols. Aan de grote lijnen is niets ver anderd, maar wel zijn bij deze nieuwe druk, die verzorgd werd door dr. K. Heeroma, een -groot aantal verbeterin gen aangebracht. Vooral nu de nieuwe spel ling is ingevoerd en velen dus weinig of niets meer hebben aan hun oude woor denboek, zal deze nieuwe uit gave in een behoefte voor zien. Fundamenteel cüferen, dl. I, derde leerj., dl. II, vierde leer jaar, onderwilzersboekjes en werkcahlers, door R. H. Zand- voort. Uitgave J. B. Wolters U.M., Groningen, 4.70 com pleet. Met deze deeltjes fundamen teel cijferen heeft de auteur de bedoeling gehad het essentiële van het cijferproces op de voorgrond te plaatsen. Door een efficiente indeling en uit werking wordt bereikt, dat de leerlingen geen tijd vermorsen; in de werkcahlers wordèn de antwoorden van de sommen in hokjes ingevuld, zodat de op gaven niet overgeschreven be hoeven te worden. Het geheel is er op gericht, dat het cijferen geen werktuigelijke bezigheid wordt doch een doeltreffende hersenoefening. In het bijzon der de voorstanders van on derwijsvernieuwing zullen deze uitgave met 'instemming be groeten. Komt naar Friesland!, uit gave Prov. Friese V.V.V. Papierschaarste ten spijt heeft de Prov. Friese V.V.V. kans gezien een keurig uitge voerd, 20 pagina's omvattend tijdschrift in het licht te ge ven, waarin door middel van onderhoudende, goed geschre ven artikelen en aardige foto's een krachtige propaganda wordt gemaakt voor het vele en afwisselende, dat Friesland vacantieganger en toerist kan bieden. [tee: teerd adema 89 En intussen had de klant al weer een andere wonder lijke schepping te pakken en zette ze op haar hoofd, ver draaide haar hals voor de spiegel om zich van voren en van achteren te kunnen bekijken en een ontevreden stem zei: „Heeft u werkelijk niets anders? Dan vrees ik, dat er voor my geen keus is." Waar is het standbeeld voor de winkeljuffrouw van een hoedenafdeling, of van een afdeling schoenen, waar dc klant in een gemakkelijke fauteuil zit en het arme ver koopstertje zich als een sla vin ui het stof buigt om voe- ten teneen, niet te was sen, maar te omvatten en te trachten er iets omheen te doen dat de klant zou kunnen bekoren. Dikke benen en dunne rech te en kromme oude en jon ge, grote voeten en kleine, voor alles was er in het wa renhuis een passende kous en Passende schoen, maar klant en het schoen- 2®,.elkaar gevonden hadden, rfflV er Akkertjes en As- vnodls cn de ner- v™"9 verkoopstertjes, bleek moeheid en ellende, mmkten naar 't ogenblik, dat men de deuren zou sluiten en alles wat vrouw was en hoedjes, mantels en japonne tjes begeerde, om een zo gunstig mogelgke indruk op de heren* der schepping te Wat is toch het geval? Wg zijn,, willen wfl op een enigs zins draagiyke wyze in Neder land leven wy laten het vóóroorlogse peil als een fata morgana voorlopig maar bui ten beschouwing gedwongen meer goederen in te voeren, dan wy kunnen uitvoeren. Dat wil zeggen, dat wg uit dien hoofde meer aan het buiten land moeten betalen dan wy ontvangen. Dit is altyd zo ge weest (wy hadden zoals dat heet, een passieve handelsba lans), maar voor 1940 konden wij die extra invoer volhou den, doordat wy andere in komsten hadden .WH bewe zen n.l. diensten aan net bui tenland (o.a. scheepvaart-, ha ven- en transitoverkeer)ont vingen rente en pensioenen uit Indië, alsmede rente van aan het buitenland geleende kapitalen. Doch hoe is nu de toe stand? Die ontvangsten we gens verrichte diensten en van dividenden zyn volgens de geschatte enfers vóór 1947 nog maar de helft van 1938 (wy hebben om de cyfers te kunnen vergelijken, de prij zen van 1938 met 2% ver menigvuldigd). Dus veel te weinig. Bovendien is onze in voer sterk vermeerderd (wij hebben dank zy de vernieti gingspolitiek der Duitsers extra veel nodig). De beta lingsbalans, dat is dan het totaal van alle te ontvangen en te betalen bedragen, wordt door deze elkaar tegenwer kende krachten dus geheel scheef getrokken. Nu begrijpt u wellicht ook de geweldige betekenis, die onze uitvoer heeft. Doordat onze diensten aan en onze beleggingen in het buitenland nog zo gering zijn, rust op de export dè plicht, die extra invoer mogelijk te maken. En die uitvoer blgkt tot nu toe niet tegen deze taak op gewassen te zyn. Minister Lieftinck heeft volgens zyn deviezennota voor 1947 gehoopt op een export van 1.620 millioen. Voor het le halfjaar komt dat neer op 810 millioen en daar blg- ven wg dus met onze 741.4 millioen nog een slordige 78^ millioen by ten achter. Er rest dus: harder werken of buitenlandse credieten. Maar er zyn nog meer donderwolken aan de hemel. Het buitenland, dat voor het zelfde dilemma staat als wy, wil zgn Invoer gaan beper ken, (Zweden, Denemarken en Engeland). Daar komt nog bij, dat de goederen, die wy kunnen leveren, door het bui tenland veelal als „luxe" worden beschouwd. Om grond stoffen en machines zit men ook daar te springen en die kunnen wy nog niet genoeg leveren. En toch moeten wg er doorheen! Laten wij hopen, dat het plan Marshall ons lucht zal kunnen geven. FILMS VAN DE WEEK Grand-Theater-Goes. Ver geef 't ons, maar wij vinden 't gegeven van de „best seller" van Daphne du Maurier, „Re becca", die door millioenen verslonden is, nogal goed koop en gezocht. Zelfs een regisseur als Alfred Hitch cock kon niet voorkomen, dat wij na zijn ongetwg- feld suggestieve verfilming hiervan gezien te hebben, de bioscoop niet geheel voldaan verlieten. De goed volgehou den, beklemmenden sfeer en het voortreffelijke spel van Joan Fontaine, Laurence Oli ver, Georg Sanders en Ju- nith Anderson verdienen ech ter alle lof evenals de goede muzikale illustratie en de fo tografie. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. Voor dringende gevallen is Zondag in Goes te bereiken, di-. Doeleman, Oostsingel 118, tel. 2391. Van heden af tot en met vol gende week Vrijdag is des nachts en de hele Zondag ge opend apotheek La Porte, Gro te Markt. Ned. Herv. Kerk. Borssele 9.30 (H.A.) en 2 Ds. Vrijlandt; Driewegen 9.30 Ds. Das; 's- Heerenhoek 4.30 Ds. Boerlijst; Lewedorp 9 dhr. Overgauw; Nieuwdorp 10 en 2.30 Cand. v. Waarde; Nisse 9.30 Ds. v. Selms, 2 Ds. v. Selms; Ove- zande 2 Ds. Das; Blezelinge 9.30 Ds. Baarslag, 2 dhr. Over- Êauw; Hansweert 9.30 Ds. aks,, 6.30 Ds. den Boer; Ka- pelle 10 Ds. Aalbers, 6 Ds. Lely; Krabbendijke 9.30 dhr. de Zwart, 2.30 Ds. Baarslag; Kruiningen 10 en 2.30 Ds. Mor tier; Schore 2.30 Ds. Oost; Waarde 9.30 Ds. v. d. Ros, 2 Ds. den Boer; Wemeldinge 10 Ds. Oost, 2 Ds. Odé; Yerseko 11 dhr. de Zwart, 4 Ds. Baks (H.A.)Goes 9.30 ds. Odé, 3 Ds. Dankbaar; 's-Heer Abts- kerke 9.30 en 2 Ds. Strating; 's-Heer Arendskerke 10 dhr; Uijterschout, 2.30 Ds. Boerlijst; 's-Heer Hendrikskinderen 10 en 2 Ds. de Roos; Kattendijke 9.30 en 2 Ds. Breek; Kloetinge 10 Ds. J. G. Mees, 6 Elde- rcnbosch; Wilhelminadorp 10 Ds. Nutbey, 3 Ds» Dankbaar; Wolfaartsdgk 10 en 2.30 Ds. van Dgk. Geref. Kerk Baarland 9.30 en 2 Ds. Tiemersma; Borssele 10 en 2.30 Ds. Drendt; Driewe gen 9.30 en 2 Ds. Koolstra; Heinkenszand 10 en 2.30 Ds. Booy; Lewedorp 10.30 en 2.30 Ds. Booy; Nieuwdorp 10 en 2.30 Ds. Beukema; Kapelle 10 en 2.30 Ds. v. d. Leek; Krab- bendyke 9.30 en 2.30 Ds. de Ruyter; Kruiningen 10 en 2.30 Dienst; Rilland-Bath 10 en 2.30 Ds. Kuiper; Wemeldinge 10 en 2.30 Ds. v. Dijk; Yer- seke 9.30 Leesd., 2 Ds. Stam; Goes 10 Ds. Stam (bevesti ging), 5 Ds. Flinterman (in trede); Wolfaartsdyk 10 en 2.30 Ds. Tiemersma. Geref. Kerk ex art. 81. Goes 10 en 3 Ds. Joh. Francke (Rotterdam). Oud-Geref. Gem. Krabben dijke 9.30, 2 en 6. Leesdienst. Geref. Gem. Borssele 9.30, 2 en 530 Leesdienst; Nisse 9.30, 2 en 5.30 Leesdienst; Waarde 9.30, 1.30 en 5.30 Lees dienst; Wemeldinge 10, 2 en 5.30 Leesdienst; Yerseke 9.30, 2 en 6 Ds. v. Stuyvenberg; Goes 9, 2.30 en 6 Leesdienst. Vrije Evang. Gem. Goes 9.30 Ds. Karelse, 6 Ds. Karelse en Ds. de Goede; Wemeldinge 10 en 2.30 Ds. de Goede; Yerseke 10 en 2.30 Ds. Timmerman. Leger des Hells. Goes 10, 3 en 7.30 Kapt. Lissenberg; Yer seke 10 en 6 Adj. Helmhout. Ned. Herv. Kerk. Geersdyk v.m. dhr. Kraak; Kamperland 9.30 Ds. Versteeg, 2.30 Ds. Postma; Kats 10 en 2 Ds. Mor- reau; Kortgene 10 Ds. Post ma, 2.30 Ds. Versteeg (H.D.); Wissekerke v.m. Ds. Elderen- bosch (H.A.) n.m. Ds. Kool. Geref. Kerk. Colgnsplaat 10 en 6 Dienst; Kamperland 9.30 Ds. v. d. Ender, 2.30 Ds. Scho ling; Geersdhk 10 en 2.30 Ds. v. Aller; wissekerke 10 en 2.30 Dienst. maken, weer wegtrok om haar aanval op 't menselijke uithoudingsvermogen de vol gende dag met hernieuwde woede te hervatten. In de afdeling dameshoe den stond juffrouw Irma Hoogvorst, gedegradeerd van kantoorjuffrouw die zich alleen aan mannen als de heer Protsinger behoefde te ergeren tot winkeldame, alias slavin van ieder, die iets wilde kopen, in de onge- ïyke strgd van onaantastba re klant tegen de altrjd aan het kortste eind trekkende vendeuse. Zij werkte hier nu een paar weken en haar rode wangen hadden haar kleur verloren, het gezicht kreeg vermoeide trekken en er was geen vast heid meer in haar nerveus bewegende handen. Hans van Linschoten kon, als hij in haar afdeling ver toefde, met medelijden naar haar kyken. Trouwens, ook hy had een gedaanteverwis seling ondergaan. Hij was, als de chef in het restaurant in streepbroek en jacquet en hy begreep nu, wat men in kellnerskringen bedoelt als men zegt, dat ieder die -een rok draagt daarom nog geen heer is, althans geen heer in het teken van maatschappe lijk aanzien. Hg voelde zich, wat dat betreft, allesbehalve een heer, hij was een pias, een aange klede aap met souteneurs kansen, die leefde van de welwillendheid der vrouwen, die zich dagelijks om hem verdrongon en van wier wel behagen of ontevredenheid zijn positie toch immers af hankelijk was. „Wordt u al geholpen, me-: vrouw? Juffrouw Emma, de ze dame heeft al vyf minu ten naar u uitgekeken. Neemt u ons niet kwaiyk, mevrouw, het is zo byzonder druk. Een zomertoiletje, zegt u? Na tuurlijk, dame, deze kant uit alstublieft. Hier vindt u een uitgebreide sortering. Juf frouw Albertineü! Pardon mevrouw, één momentje juf frouw Albertineü! Waar zit u nu weer? Deze dame wacht al een hele tyd. U wordt ge holpen, mevrouw." Dan keek de mevrouw, als zf oud was, spinnydig naar de juffrouw en als zy jong was, met 'n dankbare blik naar de interessante jonge man, die Iets gedistingeerds had. En zH treuzelde als zji schoenen of een hoedje moest hebben en liet zich opnieuw geleiden en beschermen en vertelde later aan haar vrien dinnen, dat er in het Waren huis „De Gouden Tros" zo'n alleraardigste iongeman was. Niet dat zy enigszins gechar meerd was, natuuriyk niet Stel je voor! Maar toch, het maakt zo'n groot verschil, nietwaar, of je door den een of door den ander wordt ge holpen. Juffrouw Irma Hoog vorst paste hoedjes, hoedje op, hoedie af en meneer Van Linschoten liep niet meer door het Warenhuis, maar schreed, met een bestuderende pas, die by de streepbroek en het jacquet behoorde en hij vloekte binnensmonds en bedacht, dat als hg ooit kin deren zou hebben, niet één daarvan voor blanke slaaf in een Warenhuis zou spelen. .(Wordt vervolgd). 32. „Wat een ellende, wat een narig heid!" vond de maat. „Ik begrgp er niets van." „Natuuriyk is er iemand mee wegge varen! Waarschynlijk een stelletje opiumsmokkelaars, die de Kraak toch naar Bok-king brengen. We moeten achter hem aanvaren en hem zien in te halen!" vond Kappie. „Daar ligt een jonk. Laten we er maar eens heen gaan. Als er niemand op is, va ren we er mee weg!" Ze liepen naar de jonk en die bleek helemaal ver laten te zijn. „Kom mee aan boord, jong!" zei Kap pie. „Ik heb nog wel nooit van m'n leven op een jonk gevaren, maar dat leren we wel!" De werkgelegenheid. Zuid-Beveland. drukkers, zetters, aank. arb. drukkerg, bouwvakarbeiders, zeilmaker, wasserypersoneel, smeden, auto-monteurs, bankwerker, fabrieksarbeiders, verwar mingsmonteur, fitter-electri- cien, stoker, draaier, boek binder, arb. melkfabriek, kok, arb. conservenfabriek, bak kers, kruideniersbed., venter, schippersknecht, mag. bedien de, loopjongen, kantoorperso neel, bewakers, ongesch. arbeiders, kousenreparatrice, wassergpersoneel, winkelbed., 1.1. verpleegster, huish. per soneel. AANBESTEDING RIJKSWATERSTAAT. De Rijkswaterstaat te Mid delburg besteedde in het openbaar aan het uitvoeren van bestek 186, het maken van bruggen en duikers in de Oostelijke en Westelijke Rgkswaterleiding in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Dit werd aanbesteed In drie per celen. De volgende inschrg- vingen kwamen binnen: Perceel 1: J. A. Leijs, Ka pelle, 44100; perceel 2: P. de Regt, Terneuzen, 42600; P. Blommaert, St. Jansteen, 44500, J. de Oude, Bier vliet, 45500, P. F. Voet, Kloosterzande, 46400, Man- naerts Aannemersbedrijf, Hulst, 47050, J. A. Leijs, Kapelle, 47100; Perceel 3: Mannaert's Aannemersbedrijf, Hulst, 36200, J. de Oude, Biervliet, 36850, J. A. Legs, Kapelle 37200. P. A. Ram- meloo en A. Roegiers, Philip pine (in combinatie), 39530. Voor de drie percelen te zamen: C. v. di Klippe, Vlis- singen, 116.500, G. A. v. d. Straaten, Terneuzen, ƒ118.000. MIDDELBURG'S SECRETARIE VERHUISD. Donderdag is een aanvang gemaakt met de verhuizing van de Middelburgse secreta rie van het gebouw op het Molenwater, waar de kader- school opnieuw gevestigd wordt, naar het in snel tempo ingerichte pand „de Gouden Poorte" in de Wagenaarstraat. Maandag zal het nieuwe, hoe wel wederom tijdelijke raad huis voor het publiek geopend worden. De voorbereidingen voor de werkzaamheden ter herstel van Gothische gevel van het stadhuis op de Markt maken ondertussen goede voortgang. Van 24 tot en met 27 September a.s. zal in Maas tricht het landelijk congres van de Ned. Ver. voor Ex-po- litleke gevangenen uit de be- zettingatyd gehouden worden. Burgerlijke stand WEMELDINGE. Ondertrouwd: C. van Iwaar- den, 25 j. en C. J. van Stel, 21 j.; H. A. van Stel, 23 j. en M. Minnaar, 17 j. Bevallen: A. Minnaarde Pagter, z.; W. van Wyngaar- denvan de Visser, d.; J. Scha- pelhoumanVuijk, d. Overleden: A. Ferdinandus- se, 65 J., echtgen. van C. Goud. KRUININGEN. Bevallen: C. Nouwt-v. IJs- seldhk, d.; M. J. Schothorst- Philipse, d.; G. van den Boom- Haard-Francke, d.; D. J. Ne- s-Nieuwenhuize, z. Ondertrouwd: A. Augusteiin. 43 j. en J. G. Friedla, 30 j.; F. Stevense, 64 J. en S. L. La- vooy, 53 j. Overleden: S. J. Bok, 70 j. Drijvende huisjes. Een bouwmaterialenbe- drijf in Hillegom heeft het initiatief genomen voor de bouw van beton nen weekend-huisjes, die do uitzonderlHke eigen schap hebben, te kunnen drhven. Deze betonnen huisjes rusten op een rechthoekige bak even eens van beton, die met specie aan de muren Is verbonden en absoluut waterdicht ls. Het pro ject Is by wyze van proef uitgevoerd en de acht huisjes, die vervaardigd zHn, hebben aanstonds aftrek gevonden. Over de Nederlandse wateren zwerven acht huisjes met vacantiegan- fers, die met recht „op et water thuis" zyn. Officiële publicaties. DISTRIBUTIEDIENST GOES. Van 21 t.m. 25 Juli a.s. kunnen ten distributiekantore Ravelijn de Groene Jager 2a, aanvraagformulieren MD 333- 30 voor rgwielbanden worden afgehaald door personen, die de beschikking hebben over 'n rijwiel en sinds 1 Jan. 1945. nog nooit in het bezit z\jn gesteld van bonnen voor rij wielbanden. Bg het afhalen der formu lieren dient men de Tweede Distributiestamkaart over te leggen. Op 26 Juli a.s. zal worden gepubliceerd wanneer dc for mulieren weer moeten worden ingeleverd. Na-uitreiking bonkaarten KA t.m. KE 709. De na-uitreiking zal op de navolgende dagen plaats heb ben ten distributiekantore, Ravelbn de Groene Jager 2a: 21 Juli TD-nummers 15000: 22 Juli id. 5001—9000; 23 Juli id. 9001 en hoger. Men dient mede te brengen de stamkaarten en de levcns- middelenbonkaart K 707. DISTRIBUTIEDIENST 'S-HEER ARENDSKERKE. UITREIKING TOESLAG- KAARTEN VOOR A.S. EN JONGE MOEDERS. Van 21 t/m 26 Juli a.s. is er voor a.s. en jonge moeders, die in het bezit zgn van een C.M. kaart. waarop nog bonnen voorkomen, gelegenheid om hun toeslagkaart MD 709 voor de 9e en 10e periode af te ha len op het kringkantoor of de agentschappen. Hierbg moeten de T.D. en de C.M. kaart wor den overgelegd Deze publicatie geldt als op roeping. Betrokkene ontvangen dus geen oproepkaart meer. InschrUvlngsbewijzen voor rgwielbanden. Van 2126 Juli a.s. is er voor degenen, die in het bezit zijn van een rijwiel en na 1 Jan. 1945 nog geen rijwielban den ontvingen, gelegenheid een aanvraagformulier voor een in- schrijvingsbewgs voor rgwiel banden af te halen op het kringkantoor en de agent schappen. Hierbij dient de T.D. te worden getoond. Het formulier moet op een nader bekend te maken datum worden ingeleverd. In verband met het boven staande dienen de nog by 'de distributiedienst in behandeling zijnde a&nvragen voor toer- rgwielbanden als afgewezen te worden beschouwd. Voor kinderrywielen met banden In de maat 20 x 1% of kleiner kan geen aanvraag worden ingediend. Deze ban den mogen zonder bon worden verstrekt. Voor personen die na 1 Oct. 1946 banden zijn toegewezen volgt later een regeling. DISTRIBUTIEDIENSt KRABBENDIJKE. INSCHRIJVINGSBEWIJZEN RIJWIELBANDEN. Van 21 Juli—9 Aug. zal aan ieder, die in het bezit is van een rijwiel en nè, 1 Jan. 1945 geen bon voor een rgwiel of banden heeft ontvangen, een inschrijvingsbewijA voor rijwiel banden verstrekt worden. Aan vraagformulieren MD 333-30 hiervoor kunnen worden afge haald te Krabbendyke (uitslui tend voor inwoners van Krab bendijke) vanaf 21 Juli a.s., voor de overige plaatsen van af 24 Juli a.s. op het kring kantoor of de plaatselijke agentschappen. Tc Krabbendij ke worden de inschrijvingsbe- wijzen uitgereikt, ln volgorde van de TD nummering, op 23 Juli van 910 uur de no's 1 tot 375; van 10—11 uur 376— 750; van 11—12 uur 751—1125; van 12 uur 11261500; van 2—3 uur 1501—1875; van 3— 4 uur 1876—2250; Op 24 Juli van 9—10 uur 2251—2625; van 1011 uur 2626—3000; van 11 12 uur 19000—19375 en van 23 uur de overige TD num mers. Op de uitreiking dienen de te voren afgehaalde formulie ren, volledig ingevuld, hierby ook speciaal te letten op soort, merk en framenummer van het rijwiel, en getekend door het gezinshoofd met de Tweede Distributiestamkaart van de gene voor wie wordt aange vraagd, te worden aangeboden. Omtrent de uitreiking op de overige plaatsen volgen nog nadere mededelingen. Uitreiking toeslagkaartjcs voor a.s. en jonge moeders. A.s. en jonge moeders, die in het bezit zgn van een kaart CM 703, waaraan zich nog bonnen bevinden, moeten de toeslagkaartjes voor de 9e on 10e periode 1947 (3 Aug.27 Sept.), indien ze deze nog niet hebben ontvangen, in de week van 21—26 Juli afhalen op hot kringkantoor of de plaatselijke agentschappen op de bekende uren van openstelling. TRIBUNAAL GOES Door een potje bier verleid. Donderdag stond voor het tribunaal te Goes, dat ditmaal onder presidium stond van vnr. W. Nieuwenhugsen, terecht de 50-jarige duiker H. Breen uit Wemeldinge, die volgens de dagvaarding dienst heeft ge daan op een bergingsvaartuig ten behoeve van het Wasser- strassenamt DuisburgRhein in het Rijnland en leiding gaf bij het lichten van vaartuigen, onder welke er waren, die door de luchtmacht der gealli eerden tot zinken waren ge bracht. Tgdens zijn verhoor ontken de Br. niet, dat hy genoemde werken had uitgevoerd, maar zeide. dat hy toch de verniel de vaartuigen naar Holland terug had gebracht. Nadat een paar getuigen waren gehoord, was het woord aan mr. P. C. Adriaan- se, die op pakkende wijze be toogde, dat als men deze man straft men wel leder der dui zenden anderen, die werkten op schepen of anderszins in Duitsland, kan vervolgen. Na de bevrydlng werd B. 9 maanden geïnterneerd gehou den, maar men kon hem voor het werk niet missen en liet hem zelfs als geïnterneerde „duiken". De fiscus treft be schuldigde reedg en pleiter meent, dat het tribunaal dat dan nog niet een® moet doen. Besch. is altijd anti-Duits ge weest. De tweede zaak was die te gen de 28-jarlge J. Hooger- land, fruitkoopman te Kapelle, die sympathiserend lid der N. S.B. is geweest en die hulp zou hebben verleend aan de Duitsers door in 1942 aan de Ortscommandant te melden, dat dr. Huese en diiena vrouw naar d'e Engelse zender luis terden. Mr. Kropman wees er op, dat besch. niets bijzonders heeft gedaan al8 symp. lid. Hy ls lange tgd geïnterneerd geweest en heeft zich toen steeds goed gedragen. Spr. dringt op uiterste clementie aan. In de laatste zaak, die te gen de 55-jarige landbouwer en caféhouder J. F. Rijckaert uit Hoofdplaat, had men 's morgens een getuige déchar ge gehoord, die niet kon wachten, tot 's middags. Deze besch. was symp. lid van de N.S.B., lid van de N.V. D. en het Ec. Front en Boeren leider van de Landstand ge weest. Hg had geholpen bij het vorderen voor de Ortskom- maneïant van de woning van oud-burgemeester Thomaes en ten slotte vriendschappelijke omgang met Duitse militairen ge-had. Besch. zeide door een potje bier verleid te zijn symp. lid te worden, maar van de eerste dag af het zeer be treurd te hebben, die stap te hebben gedaan. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, die dos morgens ook reeds voor dc Kamer te Neuzen enkele Hoofdplaters verdedigd had, meende, dat men toch zonder zyn voorken nis des morgens niet reeds een getuige had mogen horen. Pleiter wees er op. dat zijn cliënt reeds 2% jaar geïnter neerd is. Hy zag zelf niet het zware strafbare van zgn da den In. Spr. drong er op aan geen maatregelen van financi ële aard toe te passen. Het be drijf van R. is weg en zgn fa milie ls uit elkaar geslagen, terwyl hy vermoedelijk niets uit het fonds oorlogschade zal ontvangen. Pleiter vroeg ten slotte onmiddellijke lnvrijheids- stelllng, waartoe het tribunaal besloot. Uitspraak in alle zaken 31 Juk. Radioprogramma's ZONDAG. Hilversum I: 8 Ber.; 10 Hoogmis in de kerk van het Trappistenklooster te Tegelen; 12.26 In 't Boeck- huijs; 12.30 Lunchconcert; 13 Ber.; 13.20 Lunchconcert; 14 Fragmenten uit Italiaanse ope ra's; 14.30 Kurhaus Concert; 15.40 Erica Morini, viool: 17 Vesper uit de Oud-Katholieke Kerk van St. Marie te Utrecht; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.30Ber.;. 20.15 De Zilvervloot; 21.15 De Wilde Zwanen, luisterspel; 22.30 Ber. Hilversum II: 8 Ber.; 9.30 Gramofoonmuziek; 12.30 Zon dagclub; 13 Ber.; 13.50 De spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Het Ra dio Philharmonisch Orkest; 15.30 Filmpraatje: 15.45 Ka mermuziek; 17.30 Mannenkoor? 18 Ber.; 18.30 Omroeporkest; 19.30 Stradiva-Sextet; 20 Ber.; 20.15 Operaconcert; 21.25 Zo meravondprogramma; 22.15 De blauwe smaragd, hoorspel; 22.40 Pierre Palla; 23 Ber. MAANDAG. Hilversum I: 7 en 8 Ber.; 9.30 Morgenconcert; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 12 Pianoduo; 12.15 Het Kamerorkest; 13 Ber.; 14.20 Gemengd koor; 15 Pablo Casals: 15.25 Wialna-Trio; 16.45 Voor blaasinstrumenten; 17 De school bezoekt de stu dio; 18 Schütz-Monteverdi Cv- clus; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20 Ber.: 20.15 Bach-programma: 21.30 Langs de Donau; 22.20 Gramofoonmuziek; 22.30 Ber. Hilversum II: 7 en 8 Ber.? 9.35 Arbeidsvitaminen; 11.15 Werken van Tsjaikofsky en Liszt; 12 Het Lyra trio; 12:35' Richard Crooks, Bing Crosby en Denny Dennis; 12.55 Gra mofoonmuziek; 13 Ber.; 13.15 Het Vaudeville-orkest; 13.50 Pierre Palla, orgel; 14.20 Zuid- Afrikaanse Poëzie; 15.05 Bon- bonnière; 36.30 Grieg program ma; 17 Gramofoonmuziek: 18 Ber.; 18.15 The Sky masters; 19 De gramofoonplaat van de omroeper: 20 Ber.; 20.15 Resi dentieorkest: 21.15 „De zeven de sluier", hoorspel: 23.30 De wereld spreekt tot U; 23 Ber. Weerbericht IETS KOELER. Weersverwachting, mede gedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Tijdelijk toenemende bewol king met slechts enkele ver spreide buien. Iets lagere tem peratuur. In het Noorden van het land meest matige wind tussen Noord en Oost, ln het Zuiden weinig wind.. HOOG- EN LAAG WATER TE VLISSINGKN. Zondag- 20 Juli 19.47. Hoog 3.18 en 15.37 uur (2.47 en 2.37 -f NAP). Laag 9.42 en 22.24 u. (2.04 en 2.39 NAP). Maandag 21 Juli 1947. Hoog 4.05 en 16.26 uur (2.45 en 2.28 NAP). Laag 10.31 en 23.16 u. (1.99 en 2.38 NAP). ZON EN MAAN. Zondag 20 Juli 1947. Zon: Op 4.42. Onder 20,49. Maan: Op 7.20. Onder 22.41. Maandag 21 Juli 1947. Zon: Op 4.44. Onder 20.48. Maan: Op 8.49. Onder 22.59. Amsterdamse beurs Kon. Petr. Unilever Philips A.K.U. Fokker VI. Ned. Ford. Ned. Kabel Calvé Scheepv.U. H.A.Lgn Dell B.Mij. H.V.A. Amst. Rubb. Ncd.H.My. N.I.Hand.B. Bllllton 17 juli 18 juli 414 415*/* cv A 284 284 3657a 3697a 182 i8p/4 221 221 351 357 268 264 cv A 16672 1667a 18074 1797, 2057, 204 153«/4 154 2377a 236 145 1443/4. cv A 13574 135 101 101 - 340 OJVJ!ijdalvvverd hekend dat Sjarlfoeddin zou hebben ver klaard. dat de republiek on middellijk het bevel tot staken der vijandeiykheden zou uit vaardigen, onder bepaalde, door Nederlanders na te komen voorwaarden. Ter beurze werd het bericht gunstig geïnter preteerd en de stemming voor al voor Cultuurfondsen en Ko- nlnkiyke wag dan ook beter. De hoofdkoersen stelden zich vrijwel algemeen boven de vo rige slotprijzen, zij het dan ook, dat de verschillen niet groot r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 9