Vlissingens Raad over de Zeeland Den Haag nam beslissing Zuster Jobse gedecoreerd UIT DE PROVINCIE Tour de France Scheermesjes J0 FIBBE WALCHEREN inzake Indonesië B. en W. beantwoorden schriftelijke vrage n met applaus Motie aangenomen In de gisteren gehouden zit ting van» de Vlissingse gemeen teraad kwamen schriftelijke vragen aan de orde, die de heren M. J. van Poelje en H. van Roorjen aan B. en W. ge steld hadden over de terug keer van de ..Zeeland" naar Vlissingen en het antwoord van B. en W. hierop. Wij ontlenen hieraan het volgende Vraag 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de pers berichten, als zou de S.M. „.Zeeland", die thans een voorlopige dienst van Hoek van Holland uit uitoefent, het voornemen hebben deze dienst tot een definitieve te maken en niet meer naar Vlissingen terug te komen? Deze vraag wordt bevesti gend beantwoord. Vraag 2. Is het B. en W. bekend, dat deze berichten in grote mate ongerustheid bij de Zeeuwse en speciaal bij de Vlissingse bevolking hebben gewekt en kunnen B. en W. mededelen of en zo ja, welke stappen reeds van de zijde van het gemeentebestuur zijn ge daan om te trachten te ver hinderen, dat aan dit voorne men gevolg wordt gegeven? Wat B. en W. deden. B. en W. antwoorden op vraag 2 o.m. dat de onrust hen inderdaad bekend is en deden mededeling van de door het gemeentebestuur gedane stappen. In Maart 1946 hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met de directie der Mij. Zeeland en met het departe ment van Scheepvaart en in April 'van dat jaar wendden zij zich tot de regeringscom missarissen btf de Zeeland. Op 37 October 3946 wendden B. en W. zich tot de minister van verkeer en energie en op 9 Jan. 1947 had de burgemees ter en een der leden van Ged. Staten een onderhoud met de minister. Inmiddels had de mi nister op 13 Dec. reeds mede gedeeld, dat bij de beslissing niét alleen economische argu menten zouden tellen en dat overleg zou worden gepleegd met Gedeputeerde Staten en de gemeente Vlissingen. Dit over leg heeft plaats gehad er heeft B. en W. opnieuw gele genheid geboden hun stand punt aan de minister uiteen te zetten. Do vooruitzichten. Vraag 3. Welke vooruitzich ten achten B. en W. aanwezig voor een heropening van de dienst van Vlissingen op En geland binnen niet al te lange tijd en wat kan h.i. worden gedaan om daartoe zo spoedig mogeltfk te geraken. Op vraag 3 hebben B. en W. zeer uitvoerig geantwoord. Wij ontlenen hieraan, dat B. en W. zich kunnen indenken, dat Hoek v. Holland aantrek kelijk is voor de Zeeland, maar zij wijzen er op, dat de nadelen van Vlissingen vroeger ook al bestonden en dat men deson danks Zeeland niet verliet. De' directie van de „Zeeland" stel de steeds zelf prijs op vesti ging in Vlissingen. Zelfs toen aan het einde van de vorige oorlog de „Zeeland" beroofd was van 4 van haar 7 sche pen, hield de maatschappij vol en toen er In de periode tussen de twee oorlogen moeilijkheden waren, deed zij niet vergeefs een beroep op de financiële medewerking van het Rijk. Nu schijnt echter alles eens klaps veranderd. Hoewel de maatschappij 4 van haar 5 schepen heeft behouden, wordt het oude standpunt, dat 70 jaar lang verdedigd werd, prijs gegeven. (Ingezonden mededeling) Nu ontvingen wij weer een jjartjjtje originele Zweedse mesjes, waaronder zelfs van 0.06 m.m. dik. Deze en nog vele andere kwaliteiten vindt U in een uitgebreide sortering vanaf 50 cent per 10 stuks bij JO FIBBE, de zaak die ook prima stalen scheermes sen en zuiver lederen scheer- riemen verkoopt. Dus voor al Uw scheerbenodigdheden naar Vlissingen Middelburg. (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) HARMS' Wijn-, likeur- en gcdistillecrd- liandel, Spuistraat 6 Vlissingen. GESLOTEN van Zaterdagmiddag 4 uur tm. Woensdag 23 Juli a.s. Is er dan geen Directie meer, die voor Vlissingen en voor Zeeland kan opkomen? Een Directie is er nog wel, maar zij zeteltin Rotter dam en haar standpunt is te gengesteld aan dat van haar voorgangsters: Hoek van Hol land of Rotterdam behoort haven van afvaart te worden. De Zeeuwse vlag. die jaren lang vaak onder zeer moeilijke omstandigheden door vorige Directies is hooggehouden, heeft de tegenwoordige aan haar hand laten ontvallen. Zij dient weer opgeheven te wor den, zy is reeds opgeheven en B. en W. doen een dringend beroep op een ieder, die in de ze voor het belang van Vlis singen en van Zeeland wil op komen, zich achter die vlag te scharen. Hij doet van zijn standpunt aan de Minister van Verkeer en Waterstaat en aan de Regering blijken door zijn adhaesie aan dat van het Ge meentebestuur te betuigen en er op te wijzen, welke alge mene of meer bijzondere be langen, die hem zijn toever trouwd hier met voeten drei gen getreden te worden. Argumenten voor Zeeland. B. en W. betogen vervolgens, dat Zeeland verwacht, dat de regering alles zal doen om de „Zeeland" hier te doen blijven. Zij wijzen op het onjuiste in een samenballing van grote ondernemingen en een grote bevolking in steeds weer de zelfde dichtbevolkte provincies N.- en Z.-Holland en Utrecht en op de sociale betekenis van een bedrijf als de „Zeeland" voor onze provincie. Ten slotte voeren B. en W. economische gronden aan voor behoud van dc „Zeeland" voor Vlissingen, Vlissingen en de be drijvigheid in dc haven hangen van de scheepvaartverbinding met Engeland af. Het perso neel van de „Zeeland" bestond uit 384 personen, wat voor Vlissingen een 1000-tal bewo ners betekende. Een verder nadelig gevolg van vertrek van de „Zeeland" zal zijn, dat het vreemdelingen verkeer blijvend geschaad zal worden. Alleen als Zeeland 'n eigen verbinding heeft met En geland, staat dit bedrijf blij vend in de belangstelling van de toeristen. Als Vlissingen eindpunt van een scheepvaart lijn is, is dit op zichzelf al een grote propaganda. Ook het reizigersverkeer naar Duits land kan weer van grote be tekenis worden in de toekomst. B. en W. wijzen vervolgens op de betekenis, die de uitvoer van fruit en groente heeft als er een regelmatige dagdienst is en op de waarde, die de lijn kan krijgen voor de oes tercultuur. van Italiaans hoe groot deze ontwikkeling te stuiten, die leidt tot een steeds verder gaande samenvoeging van de bedrijvigheid des lands in en kele centraal gelegen provin cies, en de beroving van de meer excentrisch gelegen pro vincies, van die eigenaardige ondernemingen, waarvoor hun bijzondere ligging tot dusverre de levensvoorwaarden heeft geschapen en, mits steeds weer nieuwe wegen worden ingesla gen, ook zal blijven scheppen. B. en W. hebben het voren staande onder de aandacht van de Minister van Verkeer en Waterstaat gebracht* Zjj zul len niet nalaten telkens waar nodig medewerking ten behoe ve van deze buitengewoon be langrijke zaak te vragen en zullen niet rusten, voordat vaststaat, dat de „Zeeland" haar dagelijkse dienst op Vlis singen op vooroorlogse voet en het gehele jaar door zal her vatten. B. en W. danken de beide stellers van de vragen voor de door hen betoonde belangstel ling en de gelegenheid, die zij hun College geboden hebben tot het afleggen van deze ver klaring. Een motie. Nadat deze vragen behan deld waren, diende de heer M. J. van Poelje een mede door de heeren H. van "Rooyen en de heer B. J. Knoop ondertekende motie in, waarin de raad alle hiervoor genoemde argumen ten nog eens onderstreept en de wens uitspreekt, dat de regering weerstand wil bieden aan de op haar geoefende aan drang en het daarheen wil leiden, dat de dagelijkse dienst op Vlissingen zo spoedig moge lijk op de oude voet zal wor den hervat. Het vervoer fruit bewijst betekenis is. Burg. en er op, dat Weth. wezen dezelfde over wegingen, die destijds tot fi nanciële regeringssteun aan de „Zeeland" leidden, ook thans nog gelden en dat ook de svmpathie voor Zeeland een woord moet meespreken. De financiële zijde. Intussen zouden B. en W. zich kunnen indenken, dat de regering verheugd zou zijn ze kerheid te hebben in het ver volg van de financiële ftiede- werking verschoond te kunnen blijven, welke zij tot dusver enige malen heeft verleend. Ook zonder een helder inzicht in de financiële toestand der maatschappij te hebben, kan men evenwel zeggen, dat haar moeilijkheden beperkt zijn ge bleven tot de onmogelijkheid tijdig reserves te vormen voor de aankoop van die snellere en meer luxueuze schepen, die nodig blijken om de concur rentie tegen de Staats- of spoorwegdiensten onder bui tenlandse vlag vol te houden. In dit verband kan er op ge wezen worden, dat in 1922 (nadat de bouw van twee nieuwe schepen f 9.000.000 had gekost) de schuldenlast f 5.100.000 bedroeg, doch dat 15 jaar later een kassaldo van f 1.500.000 er voor in de plaats getreden was, een bedrag, dat intussen niet voldoende was om de bouw van twee nieuwe schepen te financieren, zodat het Rijk toen (in 1937) voor 1.500.000 in het kapitaal moest deelnemen. Bijl. Han del. 2e Kamer 1936-'37, no. 454). Haven volledig bruikbaar. B. oil W. betogen voorts, dat de haven van Vlissingen thans in een zodanige toestand ver keert, dat do schepen van de „Zeeland" bit elk tij en bij dag en nacht de haven binnen kun nen komen, terwijl aan de handelskade met haar loodsen spoorwcgaansluiting de technische voorwaarden aan wezig zijn om deze schepen ligplaatsen te geven en de no dige accommodatie aan te brengen. Bovendien kunnen zij onder alle omstandigheden de Scheldemonding en de haven veilig binnenlopen. Nooit kwam het voor, dat mist of storm hen noodzaakten buiten te blijven. HET SLOTBETOOG. In vlammende bewoordingen pleiten B. en W. vervolgens voor herstel van dc dagelijkse verbinding met Engeland, niet meer naar Harwich, maar naar Folkestone zoals vroeger. Een Directie, die dit wenst, zal zeker daartoe in Zeeland de steun vinden, die z\j nodig heeft. Een Regering die dit wenst, zal cr toe bijdragen een Jeugd van Zeeland - Twee Wissekerkenaren en schoolvrienden, de be kende pianist Marinus Flipse en de inmiddels tot gezagvoerder bij de K.L.M. benoemde Jacob Bak, ontmoetten elkaar enkele weken geleden in het restaurant van de New Yorkse vlieghaven. In plat Zeeuws kon men toen horen dat de pia nist terug kwam van een tournee door Ame rika, gereed om naar Europa terug te vliegen, terwijl de gezagvoerder op het punt stond z'n viermotorige Constallati- on over de Atlantic te jagen. Deze twee voorbeelden van Zeeuwen die het ver gestuurd hebben door studie en durf, blijvende trots van ons eiland en onze provincie. GASHOUDER WAS LEEG. IN SEPTEMBER ALLE NARIGHEID VOORBIJ? Vlissingen tobt al lang met de gas-voorziening. Maanden langMaar zo erg als de laatste dagen, was het toch nog niet ge weest. Gisteren was de gashouder zelfs helemaal leeg! De directeur van de Gasfa briek deelde ons mede, dat de bijzondere moeilijkheden van de laatste dagen haar oorzaak vinden in de buitengewoon slechte kwaliteit van de kolen, welke gebruikt moeten worden voor de gas-productie. Twee maal kreeg Vlissingen een zen ding van inferieure kwaliteit... Daarbij kwam nog, dat gis termorgen de laadinrichting defect raakte met als gevolg, dat de gashouder op een gege ven moment helemaal leeg raakte. Menige huismoeder, die toch op tijd de piepers klaar wilde hebben, werxï wer kelijk tot wanhoop gebracht. Misschien kan het een troost zijn, dat de Gasfabriek zelf niet eens over gas beschikte, zodat ook het bedrijf van de P.Z.Ct., dat in de gasfabriek zijn „vormen" voor de rota tiepers moet gieten, ernstig gehandicapt werd. Gedeelde smart ls halve smart. Overigens hoopt men zo spoedig mogeljjk over kolen van betere kwaliteit te kun nen beschikken, terwijl inmid dels zo hard mogelijk wordt gewerkt aan het bouwen van de nieuwe oven. Want pas als deze in gebruik zal zijn ge steld, zal de narigheid met de gas-voorziening in Vlissingen voor goed tot het verleden De- horen. Men hoopt, dat dit ln September het geval zal zijn. Als assistent-calculator ln de grafische vakken slaagde te Amsterdam de heer P. Nagtegaal, voorheen te Vlis singen. Hoge ambtenaren bezochten Walcheren. Vrijdag hebben ir. C. Staf, directeur-generaal Grondge bruik en Landbouwherstel, en ir. S. Hervveijer, directeur van de Rijksdienst voor Land bouwherstel, in gezelschap van ir. P. C. D. Toxopeus, in specteur voor Zeeland van de ze dienst, een bezoek aan Walcheren gebracht, voorna melijk ter bestudering van de déplorabele toestand der Wal- cherse veehouderij. In feite sloot dit bezoek aan op het re cente bezoek van minister Mansholt aan het eiland. Onder geleide van de heer C. Zwagerman, rijksveeteelt- consulent, die optrad in zijn functie van voorzitter der Agrarische Adviescommissie, werd een excursie over het eiland gemaakt, teneinde de heren Staf en Herweijer op de hoogte te stellen van de stand der gewassen in ver band met de ongunstige toe stand der weilanden, ten ge volge van inundatie, de stren ge winter en de grote droog te. Vervolgens werd in „De Eendracht" te Middelburg met de adviescommissie vergaderd. De heer A. Geschiere, voor zitter van de Stichting ge- inundeerde Grondgebruikers, was hierbij uitgenodigd. De kwestie van de geringe op brengsten van weilanden en veehouderij, terwijl de uitga ven normaal blijven of zelfs hoger liggen, werd besproken. De heren Staf en Herweijer zijn volkomen overtuigd ge worden van de zeer ongun stige resultaten, die deze be drijfstak, welke onder norma le omstandigheden 60 van de inkomsten der boeren uit maakt, thans oplevert. Een regeling, zoals die geldt voor het bouwland en waarbij er van overheidswege voor gewaakt wordt, dat de betrok- kene na het maken van zijn onkosten en het aanwenden van al zijn energie door gehele of gedeeltelijke mislukking van de oogst verliezen lijdt, terwijl vast staat, dat hij zich voor het algemeen belang heeft ingespannen, zal ernstig en met spoed onder het oog worden gezien, omdat hier, evenals voor het bouwland, geldt, dat het herstel van de productiviteit van het gras land veel arbeid kost en het houden van vee noodzakelijk maakt, terwyl de hiervoor te maken onkosten geheel onvol doende vergoed worden door de opbrengsten. Voorts zal worden bevor derd,- dat de boerenleenbanken vlotter voorschotten verstrek ken op het tegoed, dat de landbouwers bij landbouwher stel hebben, omdat wegens administratieve redenen uit betaling door Landbouwher stel niet veel versneld kan worden. TRANSITO OOK OVER ROTTERDAM. De onderhandelingen tussen de Nederlandse en Belgische delegaties enerzijds en de En gelsen en Amerikanen ander zijds betreffende het transito over Antwerpen en Rotterdam hebben Vrijdagochtend geleid tot een overeenkomst, d!,e op het eerste gezicht voor beide havens betrekkelijk gunstig lijkt. Het accoord, dat voor één jaar geldig is, zal half Septem ber van kracht worden. Brambilla nam de gele trui over. Raymond Ispanis, de Belgi sche renner, won Vrijdag de 19e etappe, die een rit was tegen het horloge. Hij legde de 139 km. tussen Vannes en St. Brieu af in 3 uur 49 min. 36 sec. De Italiaan Brand illa kwam als 5e binnen en bezet nu de eerste plaats in het algemeen klassement. Toen de rijders in St. Brieu aankwamen, moest de Fransman Vietto, die tot nu toe de eerste plaats bezette, de gele trui, die hij droeg, af staan aan Brandilla. Twee Italianen gaan thans aan de kop in het algemeen klasse ment. Roncone neemt de 2e plaats in met een tyd van 134- 6-2. De tijd van Brandilla is 134-5-9. Op de derde plaats staat de Fransman Robique met 134-8-57. Vietto is van de eerste tot de 5e plaats terug gevallen met de algemene tijd van 134-10-45. De Belg Ispa nis neemt de 6e plaats in. Middelburg LUXE AUTO REED DE DIJK AF. Toen het hoofdveerblad van zijn auto sprong, verloor de Rijksambtenaar F. W. C. A. M. op de Nieuwlandse weg bij Middelburg de macht over het stuur, met het gevolg, dat de wagen de dijk afreed. Wonder boven wonder liep dit ongeval nog goed af; de bestuurder werd naar het Gasthuis over gebracht, doch bleek slechts lichte verwondingen opgelopen te hebben, terwijl een meisje, dat met hem meereed, met de schrik vrij kwam. De bescha digde auto werd met een kraanauto weggesleept. Het verkeer op de Nieuwlandse weg ondervond enige stagna tie. COMMISSARIS RIJKSPOLITIE. Bij K. B. is benoemd tot dd- rigeerend officier der Rijks politie 3de klasse in vaste dienst ter standplaat^ Middel burg en tot onbezoldigd com missaris der rijkspolitie der le klasse, G. H. van Helden, on der gelijktijdige aanwijzing door de Minister van Justitie als commandant van het district Middelburg der Rijks politie. Vlissingen Afscheid van de H.B.S. De H.B.S.-verenlging „Elck wat wils" van, de Rijks H. B. S. te Vlissingen heeft Donder dagavond in de Scheldehal een afscheidsavond aangeboden aan de geslaagde leerlingen KOELE ONTVANGST VAN SJARIFOEDDINS AANBOD. Inhoud missieve niet bekend, A.P. meldde vanochtend, dat in Batavia uit Den Haag bericht is ontvangen wat verder te doen. De inhoud van de missive is niet bekend. Het Britse consulaat heeft dr. Gani verzocht er bij de minister-president op aan te dringen vóór 12 uur vanmor gen de Nederlandse eisen, niettegenstaande hun eenzij digheid, te aanvaarden. De Nederlands-Indische re gering heeft gisteravond koel gereageerd op het aanbod van Sjarifoeddin in zijn radio-rede. Een woordvoerder deelde me de, dat het aanbod naar Ne derland zou worden gezonden om door de Nederlandse rege ring in overweging te worden genomen en dat liet door haar te nemen besluit over vrede of oorlog in Indonesië zou beslis sen. In zijn radiorede heeft Sjari foeddin, volgens Graham Jen kins, nog gezegd: „De repu bliek heeft beslist, dat het mo ment is gekomen om haar ver trouwen te stellen ln de goede bedoelingen van de Nederlan ders en dit verklaart zij niet alleen tegenover het Neder landse volk, doch tegenover de gehele wereld". WAARSCHUWING VAN REPUBLIKEINSE LEGER. Na de koele ontvangst van Sjarifoeddins aanbod heeft een woordvoerder van het republi keinse leger gewaarschuwd, dat het leger bereid was ge weld tegenover geweld te stel len. Indien de Nederlanders de diplomatieke betrekkingen met de republiek zouden verbreken hun toevlucht zouden ne> men tot geweld, zo zeide deze woordvoerder, dan warende Indonesische strijdkrachten „bereid om de Nederlandse agressie tegemoet te treden". Uit Bandoeng meldt Antara „toegenomen militaire activi teit Ten Zuiden van de stad zou een groot aantal burgers door Nederlandse houwitser granaten gedood zijn. Brood wordt niet duurder. Naar aanleiding van het re sultaat van het nieuwe over leg met de Ned. Bakkerijstich ting ls de beslissing van mi nister Mansholt over een wij ziging van de broodprijs opge schort. Inmiddels zal met ingang van 20 Juli de subsidie, welke uit het landbouwcrisisfonds wordt verleend op meel en bloem voor de broodbereiding, van 8.50 tot 6.80 per 100 kg. worden verminderd. Patterson afgetreden. Robert Patterson is afgetre den als minister van oorlog van de Verenigde Staten. President Truman heeft de onderstaatssecretaris van oor log Kenneth C. Royall tot op volger van Patterson benoemd. Amnestie in Spanje. De Spaanse ministerraad heeft 'n decreet goedgekeurd, volgens hetwelk in bepaalde gevallen aan gewone en ande re gevangenen amnestie wordt verleend. Men verwacht, dat onge veer 12000 gevangenen van deze amnestie zullen profite ren. Naar verklaard werd. be vinden zich op heden in totaal 40.500 personen ln Spaanse gevangenissen. Veto van Truman overstemd. BELASTINGVERLAGING AANGENOMEN. Nadat president Truman voor de tweede keer dit jaar zijn veto had uitgesproken over een op initiatief van de republikeinen ingediend en goedgekeurd voorstel tot belas tingverlaging, heeft het Ame- rik. huis van afgevaardig den dit tweede veto overstemd. Het betreffende voorstel houdt in een verlaging van het totaal bedrag aan inkomsten belasting met 4 milliard dollar. Het betreffende wetsvoor stel betekent volgens de presi dent niet alleen een ongezonde fiscale politiek, doch het zou tevens de inflatiedruk doen toenemen. Belastingverlaging is niet gerechtvaardigd zolang een prijsstabiliteit op een gezond niveau nog niet is verkregen, aldus president Truman. Meer dan 1 milliard dollar steun. TOEWIJZING GOEDGEKEURD. Het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft de toe wijzing van 1.353.024.900 dol lar voor 1947 aan het progt-am voor financiële steun aan het buitenland goedgekeurd. John Taber, voorzitter van de commissie van toewijzingen van het huis van afgevaardig den, verklaarde, dat landen „onder Sowjet-Russische over heersing geen steun van Ame rika zouden krijgen, tenzij zij een nieuwe bladzijde omsloe gen". HANDELSOVEREENKOMST SOW JET-UNIE HONGARIJE. De Sowjet-Unie en Hongarije hebben naar Tass meldt een handelsovereenkomst gesloten betrekking hebbende op een goederen ruil ter waarde van 30 millio'en dollar voor het restant van dit jaar. van de A-. en B.-afdeling Nadat de voorzitter van E. W.W., de heer W. Hollaers, de avond met enkele woorden had geopend, zette de band een lichte melodie in en jonge be nen liaastten zich naar de dansvloer. De heren P. de Leeuw, namens de A, en N. Zandee. nameng de B-afdeling, dankten hun oude vereniging tussen twee dansen door voor deze afscheidavond en hoop ten dat ook de leden van E.W. W., eens hun diploma zouden halen. De directeur der R.H. B.S. en enkele leraren gaven van hun belangstelling blijk. THUISKOMST. Op 20 Juli zal te Vlissingen terugkeren de korporaal H. v. Akkeren, die als oorlogsvrij williger per s.s. „Volendam" repatrieert dit Ned. Indië. De Zangver. Risorglmento te Bruinisse behaalde op een te Dordrecht gehouden con cours van Chr. Zangverenigin gen de 2e prijs in de derde af deling. Eindexamens machinistenschool. Aan de machinistenschool te Middelburg werden gediplo meerd: A. Abrahamse, J. Holt- huizen, A. Kik. A. Noojjens en C. Tange, allen te Middelburg, W. de Bel en J. Blauwkamer, te Kruinlngen, J. Bimmel, J. de Lange en J. de Pagter, al len te Domburg. J. Blaasse, J. Karelse, S. de Regt, C. v. d. Vliet en J. Zembsch, allen te Goes, F. Brasser en J. Kleine- pier, te Koudekerke, J. Klei- nepler, te Wolphaartsdijk. C. Heijligers, te Lewedorp, C. Jobse, te Aagtekerke, A. v, d. Mast te Velp, J. Rubé, te Vlissingen. J. Steketee, te Tho- len en A. Versluis, te Bergen op Zoom. „Koningin Emma" vastgelopen. Vrijdagmorgen ls de Provln. ciale veerboot „Koningin Em ma" die te 5 uur 30 uit Zie- rilczee vertrok in de Zand- kreek omhoog gevaren. De rijkspolitieboot van Wemeldin- ge heeft de passagiers over genomen en te Katseveer aan land gebracht. De boot der Visserijpolitie van Zierlkzee heeft om 8 uur 30 een aantal passagiers meegenomen. Men verwachtte, dat de „Koningin Emma" des middags bij hoog water weder vlot zou komen. Lijk aangespoeld. Vrijdagochtend ls aan de z.g. „Kaloot" te Nieuwdorp 'n nog- niet geïdentificeerd lijk aangespoeld. Men vermoed hier met een der nog niet ge borgen slachtoffers van de „Fair Play IT' te doen te heb* ben. Botsing tussen twee auto's. Vrijdagmorgen om 11 uur had te 's-Heer Arendskerke aanrijding plaats tussen twee luxe-auto's op de hoek Rijks wegStelhoekseweg. De auto' van de heer R. uit Heinkens- zand, werd zeer zwaar be schadigt, terwijl de heer R„ zelf wonder bovenwonder, slechts enkele lichte blessures opliep. De andere auto werd licht beschadigd. Het ongeluk is waarschijn lijk te wijten aan het niet ver lenen van voorrang. AARDAPPELZIEKTE In de afgelopen week ls da weersgesteldheid in Zeeland kritiek geweest voor het op treden van aardappelziekte, aldus deelt het K.N.M.I. mede. Domburg BEVORDERING Bevorderd werd tot kolonel der infanterie van het K.N.I. L., de oud Domburger, d)e heer P. van Beveren. Prinses Juliana reikte haar de Florence Nightingale-medaille uit. „Ik maak van deze gelegen heid gaarne gebruik om de ge decoreerden en hare familiele den mondeling de hartelijke ge lukwensen van het Nederland se Rode Kruis te herhalen. Wrj zijn er trots op zulke, vrouwen in ons midden te hebben en te mogen weten, dat er naast haar nog vele van hare zusters in den lande zijn, die jn de ja ren van zware beproeving, die achter ons liggen, blijk hebben gegeven van een moed en een toewijding, die tallozer hoop en redding zijn geweest en die zich in de ure des gevaars op uitnemende wijze van hare zware taak hebben gekwe ten". aldus sprak Prinses Ju liana gistermorgen in Pulchri Studio te Den Haag, waar zij vijf in Nederland toegekende „Florence Nightingale medail. les" uitreikte. Bij deze vijf zusters was zuster Leintje Jacoba Jobse, Rode Kruis helpster te Vlissin gen. Zij behaalde het diploma van helpster l,e klasse In 1940. Gedurende de oorlog van 1914 1918 hielp zij reeds bij de uit wisseling der zwaargewonden en verzorgde ook de Belgische vluchtelingen. In vredestijd on derscheidde zjj zich door haar voorbeeldige ijver, toewijding en activiteit. Bjj de opleiding der leerling-helpsters ln 1939 1940 vervulde zij een zeer belangrijke rol en tijdens bom bardementen onderscheidde zij zich bij de dienst der passieve luchtbescherming. Zij werkte in het hospitaal van „Bethes- da" van 1940 tot 1944. Met volkomen minachting van elk gevaar onderbrak zjj geen ogenblik haar liefdewerk in een toevluchtsoord van 3000 daklozen. Prinses Juliana zeide in Haar toespraak, dat het ma ximum aantal tweejaarlijkse SCHAKEN Het zöne-tournool. De uitslagen van de gister avond gespeelde partijen zijn: Castaldi (Italië)Förder (Palestina) 1—0; Trifunovic (Yoego Slavië)O'Kelly (Bel gië) Vz*4Pachman (Tsje- cho Slowakije)Plater (Polen) 10; Van Scheltinga (Neder land)Rossolimo (Italië) 10. Pachman leidt thans met 4 uit 4. v. Scheltipga volgt met S uit 4. toekenningen der medaille slechts 36 bedraagt. Het ver heugde Haar, dat de vijf voor stellen uit Nederland tot toe kenning alle werden ingewil ligd door de speciale commis sie van het Int. Rode Kruis te Genève. ALS HET NODIG IS Zuster Jobse, die wij na afloop van de plechtigheid ook namens de P.Z.Ct. geluk wensten met de haar door de Prinses opgespelde decoratie, toonde zich zeer verheugd over deze onderscheiding. Over haar eigen prestaties in de oorlog was zij echter uiterst bescheiden. „Och, als het no dig is, help ik", zei ze lachend en verder sprak ze er maar liever niet over. Ze werd echter door velen nog hartelijk gecomplimenteerd en vormde een paar uur met de andere onderscheidenen het middelpunt van de belang stelling'. Marktberichten COöP. VEILINGSVEREN. „WALCHEREN" WA TE MIDDELBURG. Marktbericht van 16 Juli '47 Groenten: Andijvie 3—17 ct., Stoksnijbonen 4967 ct., Stamprincessen 4860 ct., Tuinbonen 1625 ct. Doperw ten (stam) 3651 ct., Savoije kool 820 ct., Rode kool 17 24 ct., Peen (was) 57 ct., Postelein 1016 ct., Spinazie 17—17 ct., Pootuien 13—25 ct., Wagenaars 38—39 ct.. Saxa's 39—45 ct., alles per kg. Bloem kool I 34—64 ct.. Idem II 8— 35 ct.. Idem III 2—7 ct., Plat- glaskomk. IA 2525 ct., idem I 20—26 ct., idem II 19—24 ct., idem III 18—22 ct.. Sla I 2— 9 ct., idem II 15 ct., alles per stuk. Kroten 39 ct., Peen 412 ct., beiden per bos. Fruit: Rode bessen (Proli- fix) 45—60 ct., Witte bessen 4545 ct., Kruisbessen 3265 ct., Frambozen 164196 ct., Oranje pruimen 5573 ct., To maten kas 8486 ct., Kersen 8585 ct., Zure morellen 85 85 ct., Appels: Mad. IA 75 75 ct., idem A 6672 ct.. idem B 4561 ct., Appels val 17 55 ct., alles per kg. Meloen Net, 124 per kg. Nieuwe aardapr>elen: Grote 89 ct., drieling 67 ct., kriel 45 ct., Bonken 910 ct., al les pa» kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2