Elfde eeuwfeest van Zierikzee Harder werken of nieuwe leningen Kappic cn Jc geheimzinnige laJing PREDIKBEURTEN Tholen Schouwen en Duiveland Zeeuwsch-Vlaanderen. Distributie-ambtenaar bedreigd Onze uitvoer daalt Ondanks al onze otters (Van onze economische medewerker) De cijfers van onze uit voer, de uitvoer waarvoor wg onze radiotoestellen, onze manufacturen en onze chocolade opofferen, willen de laatste maan den maar niet stijgen. In tegendeel! Terwijl omge keerd de invoer wel om hoog gaat. Uitvoer (in Invoer (in mill, gld.) mill. gld. Januari 108.1 201.4 Februari 97.1 312.7 Maart 138.3 256.3 April 142.6 339.4 Mei 134.8 356.7 Juni 120.5 470.4 741.4 1936.9 Deze ontwikkeling thans wordt de invoer voor slechts 38.2 door de uit voer gedekt is niet alleen bedroevend, omdat wij ons reeds veel artikelen moeten ontzeggen, terwijl het weinig zoden aan de dijk zet, maar in het bijzonder nog, omdat zij het gevaar in zich bergt, dat Nederland bergafwaarts in plaats van bergopwaarts gaat. Boekbespreking M. J. KoenenJ. Ende pols: Verklarend Hand woordenboek der Ned. Taal. Bij J. B. Wolters Uitgevers Mij. Groningen verscheen de 21ste druk van het bekende Verklarend Handwoordenboek der Ned. Taal van M. J. Koenen en J. Endepols. Aan de grote lijnen is niets ver anderd, maar wel zijn bij deze nieuwe druk, die verzorgd werd door dr. K. Heeroma, een groot aantal verbeterin gen aangebracht. Vooral nu de nieuwe spel ling is ingevoerd en velen dus weinig of niets meer hebben aan hun oude woor denboek, zal deze nieuwe uit gave in een behoefte voor-: zien. Fundamenteel cijferen, dl. I, derde leerj., dl. n, vierde leer jaar, onderwijzersboekjes en werkcahiers, door R. H. Zand- voort. Uitgave J. B. Wolfcera U.M., Groningen, 4.70 com pleet. Met deze deeltjes fundamen teel cijferen heeft de auteur de bedoeling gehad het essentiële van het cijferproceg op de voorgrond te plaatsen. Door een efficlente indeling en uit werking wordt bereikt, dat de leerlingen geen tijd vermorsen; in de werkcahlers wordlen de antwoorden van de sommen in hokjes ingevuld, zodat de op gaven niet overgeschreven be hoeven te worden. Het geheel is er op gericht, dat het cijferen geen werktuigelijke bezigheid wordt doch een doeltreffende hersenoefening. In het bijzon-, der de voorstanders vari on derwijsvernieuwing zullen dleze uitgave met instemming be groeten. Komt na&r Friesland!, uit gave Prov. Friese V.V.V. Papierschaarste ten spijt heeft de Prov. Friese V.V.V. kans gezien een keurig uitge voerd, 20 pagina's omvattend tijdschrift in het licht te ge ven, waarin door middel van onderhoudende, goed: geschre ven artikelen en aardige foto's een krachtige propaganda wordt gemaakt voor het vele en afwisselende, dat Friesland vacantieganger en toerist kan bieden. 5 maanden hoogspanning fjEERD ADEMA En intussen had de klant al weer een andere wonder lijke schepping te pakken en zette ze op haar hoofd, ver draaide haar hals voor de spiegel om zich van voren en van achteren te kunnen bekijken en een ontevreden stem zei: „Heeft u werkelijk niets anders Dan vrees ik, dat er voor mij geen keus is." Waar is Tiet standbeeld voor de winkeljuffrouw van een hoedenafdeling, of van een afdeling schoenen, waar de klant in een gemakkelijke fauteuil zit en het arme ver koopstertje zich als een sla vin in het stof buigt om voe- ten teneen, niet te was sen, maar te omvatten en *c trachten er iets omheen te doen dat de klant zou Tv\nen bekoren. Dikke benen en dunne rech te en kromme oude en jon- grote voeten en kleine, ?Ue3 was er in het wa- rennuis een passende kous en Passende schoen, maar y?or de klant en het schoen- Sf ®lkaar gevonden hadden, SS*er Akkertjes en As- vïï nodi£ en de ner- v»n verkoopstertjes, bleek snïkto? ei" en elIende. ïn IT 1 ogenblik, dat «i£ deuren zou sluiten hoPrtiüo Wat. vrouw was en tles hpVo en japonne tjes begeerde, om een zo °P en der ««topping te Wat is toch het geval? Wij zijn, willen wjj op een enigs zins draaglijke wijze in Neder land leven wij laten het vóóroorlogse peil als een fata morgana voorlopig maar bui ten beschouwing gedwongen meer goederen in te voeren, dan wij kunnen uitvoeren. Dat wil zeggen, dat wij uit dien hoofde meer aan het buiten land moeten betalen dan wij ontvangen. Dit is altijd zo ge weest (wij hadden zoals dat heet, een passieve handelsba lans), maar voor 1940 konden wij die extra invoer volhou den, doordat wij andere in komsten hadden .Wij bewe zen n.l. diensten aan het bui tenland (o.a. scheepvaart-, ha ven- en transitoverkeer), ont vingen rente en pensioenen uit Indië, alsmede rente van aan het buitenland geleende kapitalen. Doch hoe is nu de toe stand Die ontvangsten we gens verrichte diensten en van dividenden zijn volgens de geschatte cijfers vóór 1947 nog maar de helft van 1938 (wij hebben om de cijfers te kunnen vergelijken, de prij zen van 1938 met 2% ver menigvuldigd). Dus veel te weinig. Bovendien is onze in voer sterk vermeerderd (wij hebben dank zij de vernieti gingspolitiek der Duitsers extra veel nodig). De beta lingsbalans, dat is dan het totaal van alle te ontvangen en te betalen bedragen, wordt door deze elkaar tegenwer kende krachten dus geheel scheef getrokken. Nu begrijpt u wellicht ook de geweldige betekenis, die onze uitvoer heeft. Doordat onze diensten aan en onze beleggingen in het buitenland nog zo gering zijn, rust op de export de plicht, die extra invoer mogelijk te maken. En die uitvoer blijkt tot nu toe niet tegen deze taak op gewassen te zijn. Minister Lieftinck heeft volgens zijn deviezennota voor 1947 gehoopt op een export van 1.620 millioen. Voor het le halfjaar komt dat neer op 810 millioen en daar blij ven wij dus met onze 741.4 millioen nog een slordige 78% millioen bij ten achter. Er rest dus: harder werken of buitenlandse credieten. Maar er zjjn nog meer donderwolken aan de hemel. Het buitenland, dat voor het zelfde dilemma staat als wij, wil zijn invoer gaan beper ken, (Zweden, Denemarken en Engeland). Daar komt nog bij, dat de goederen, die wij kunnen leveren, door het bui tenland veelal als „luxe" worden beschouwd. Om grond stoffen en machines zit men ook daar te springen en die kunnen wij nog niet genoeg leveren. En toch moeten wij er doorheen! Laten wij hopen, dat het plan Marshall ons lucht zal kunnen geven. DUIVENSPORT WEDVLUCHTEN. Uitslag Algemene Vlucht der Schoondijkse Concours- en Verzendingsbond uit Breteuil op Zondag 13 Juli. Jonge duiven: 1 M. de Vis ser, Breskens; 2 L. v. d. Wege, Breskens; 3 B. v. Waes, No'. 1; 4 G. van Grol, Breskens; 5 Bondewel, Breskens; 6 L. de Meester; 7 P. Buize, Breskens; 8 A. Vermeulen, Breskens; 9 Hamelijnck, Retranchement; 10 I. Klaagsen, Breskens. Oude duiven: 1 E. Poppe, Retranchement; 2 Hamelijnck, Retranchement; 3 J. de Jonge, Sehoondijke; 4 J. van Gijs, Breskens; 5 Faas Mzn., Bres kens; 6, 7, 8 A. van Grjs, Groede; 9. Dusarduijn, Groede; 10 J. Carels, Breskens. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Voor spoedeisende gevallen in Breskens, Groede en Sehoondijke is Zondag te be reiken de heer Jongsma. arts te Groede, teL 2. Voor Sluis, Cadzand en Zuidzande heeft- dienst de heer Beck, arts te Zuidzande, tel. 8, terwijl voor Aardenburer en Oostburg te bereiken is de heer Buskop, arts te Oostburg, tel. 60. Mevr. LindenbergKlooster, artse te Oud-Vossemeer en dié heer Bruinzeel, arts te Nieuw- V.ossemeer zijn Zondag te be reiken voor dringende geval len in Tholen, Oud-Vossemeer, en St. Philipsland. Van 24 tot en met 27 September a.s. zal in Maas tricht het landelijk congres van de Ned. Ver. voor Ex-po litieke gevangenen uit de be zettingstijd gehouden worden. Grole kerk en toren. Zierikzee maakt zich op zijn elfde eeuwfeest te vieren in 1949. Volgens oude oorkonden zou de stichting van de stad in de zevende eeuw hebben plaats gehad. Veel houvast over de stichtingsdatum heeft men echter niet. De hoofdbron is een oud ge dicht, dat luidt als volgt: In het jaar acht hondert en de [negen en veertich mede, Was gefundeerd Ziericzee [die stede, By eenen, die Zieringus [ghenaamt was, Alsoo men in de oude Chro- [nijken las Doe men d'Óctave van onse [Vrouwen Haars Hemelvaarts begon [te bouwen. Lotharius was keizer in 't Rijk [machtig En Hertoch Hen rick van Bra- [bant, dat 's waarachtig Soo men vindt in 't klare en de [wel beseffe Die Sondachs Lettere was doe [die Fi 15 Augustus. Volgens dit vers heette de stichter van de stad dus Zie ringus. Anderen zijn echter van mening, dat men destijds het zout „zierik" noemde en dat de stad genoemd is naar een zoutziederij, die de eerste in Zeeland geweest is. In elk geval heeft men in 1649 vertrouwende op de oude geschriften het 8ste eeuwfeest van de stad gevierd. Zeker is, dat men in het jaar 1048 begon met het bouwen van een groot en schoon kas teel in de stad. De graven van Zeeland waren meermalen te gast en ook hield de Hoge Vierschaar er zitting. Het kas teel stond bij de Vaeremarkt; de Gravenstraat ontleent er zijn naam aan. In 1615 werd het kasteel gesloopt en men bestemde de vrijkomende grond voor woningbouw. DE KERK. In het jaar 1151 werd een „Capel" gesticht op de plaats, waar nu de Grote Kerk staat. Zij was gewijd aan Levinus. In 1378 werd door Albrecht van Beieren daarin een kapittel van 24 kanunniken opgericht. Men noemde die stichtingen „Mo- nasterium", vandaar de naam Monsterkerk. In 1454 werd de toren ge- maken, weer wegtrok om haar aanval op 't menselijke uithoudingsvermogen de vol gende dag met hernieuwde woede te hervatten. In de afdeling dameshoe den stond juffrouw Irma Hoogvorst, gedegradeerd van kantoorjuffrouw die zich alleen aan mannen als de heer Protsinger behoefde te ergeren tot winkeldame, alias slavin van ieder, die iets wilde kopen, in de onge lijke strijd van onaantastba re klant tegen de altijd aan het kortste eind trekkende vendeuse. Zij werkte hier nu een paar weken en haar rode wangen hadden haar kleur verloren, het gezicht kreeg vermoeide trekken en er was geen vast heid meer in haar nerveus bewegende handen. Hans van Linschoten kon, als hg in haar afdeling ver toefde, met medelijden naar haar kijken. Trouwens, ook hij had een gedaanteverwis seling ondergaan. Hij was, als de chef in het restaurant in streepbroek en jacquet en hij begreep nu, wat men in kellnerskringen bedoelt als men zegt, dat ieder die een rok draagt daarom nog geen heer is, althans geen heer in het teken van maatschappe- lijk aanzien. Hij voelde zich, wat dat betreft, allesbehalve een heer, hij was een pias, een aange klede aap met souteneurs kansen, die leefde van de welwillendheid der vrouwen, die zich dagelijks om hem verdrongen en van wier wel behagen of ontevredenheid zijn positie toch immers af hankelijk was. „Wordt u al geholpen, me-1 vrouw? Juffrouw Emma, de ze dame heeft al vijf minu ten naar u uitgekeken. Neemt u ons niet kwalijk, mevrouw, het is zo bijzonder druk. Een zomertoiletje, zegt u? Na tuurlijk, dame, deze kant uit alstublieft. Hier vindt u een uitgebreide sortering. Juf frouw Albertineü! Pardon mevrouw, één momentje juf frouw Albertineü! Waar zit u nu weer Deze dame wacht al een hele tijd. U wordt ge holpen, mevrouw." Dan keek de mevrouw, als zij oud was, spinngdig naar de juffrouw en als zg jong was, met 'n dankbare blik naar de Interessante jonge man, die iets gedistingeerds had. En zij treuzelde als zji schoenen of een hoedje moest hebben en liet zich opnieuw geleiden en beschermen en vertelde later aan haar vrien dinnen, dat er in het Waren huis „De Gouden Tros" zo'n alleraardigste jongeman was. Niet dat zg enigszins gechar meerd was, natuurlijk niet. Stel je voor! Maar toch, het maakt zo'n groot verschil, nietwaar, of je door den een of door den ander wordt ge holpen. Juffrouw Irma Hoog vorst paste hoedjes, hoedje op, hoedje af en meneer Van Linschoten liep niet meer door het Warenhuis, maar schreed, met een bestuderende pas, die bij de streepbroek en het jacquet behoorde en hij vloekte binnensmonds en glimlachte tegelijkertijd tegen de dames, die zich van zijn bgstand verzekerden en hg bedacht, dat als hij ooit kin deren zou hebben, niet één daarvan voor blanke slaaf in een Warenhuis zou spelen. .(Wordt vervolgd). 32. „Wat een ellende, wat een narig heid!" vond de maat. „Ik begrijp er niets van." „Natuurlgk is er iemand mee wegge varen! Waarschy'nlgk een stelletje opiumsmokkelaars, die de Kraak toch naar Bok-klng brengen. We moeten achter hem aanvaren en hem zien in te halen!" vond Kappie. „Daar ligt sen jonk. Laten wc er maar eens heen gaan. Als er niemand op is, va ren we er mee weg!" Ze liepen naar de jonk en die bleek helemaal ver laten te zijn. „Kom mee aan boord, jong!" zei Kap pie. „Ik heb nog wel nooit van m'xi leven op een jonk gevaren, maar dat leren we wel!" Ned. Herv. Kerk. Oud-Vos semeer 10 Leesdienst, 2.30 Ds. S. G. J. Goverts; Poortvliet 10 Ds. Vroegindeweg, 2.30 Leesdienst; Scherpenisse 10 Leesdienst, 6.30 Ds. J. Bate laan; St. Annaland 9.30, 2 Ds. J. Batelaan (Utrecht); Stave- nisse 10 Ds. S. G. J. Goverts, 6 Leesdienst; St. Maartensdgk 10 Leesdienst, 3 Ds. J. de Bres; Tholen 10 Ds. E. S. de Lint, 3 Ds. W. Vroegindeweij Nieuw-Vossemeer 10 Ds. J. de Bres; St. Philipsland 10 Lees dienst, 2.30 Ds. E. S. de Lint. Geref. Kerk. Oud-Vossemeer 10, 2.30 Ds. C. A. Vreugden- hil; Poortvliet 10, 2.30 Ds. Lanning uit Fijnaart; Tholen 10, 5 Dr. Ruijs van Lisse. Geref. Gem. Poortvliet 9.30, 2 Ds. A. Visser, 6 Leesdienst; Scherpenisse 9.30, 2 Lees dienst, 6 Ds. A. Visser; St. Annaland 9.30, 2, 5.30 Lees dienst; Stavenisse 9.30. 2.30, 6 Leesdienst; Tholen 10, 2.30, 6.30 Leesdienst; St. Philips land 9.30, 2.30, 6 Leesdienst. Oud-Geref. Gem. St. Maar tensdgk 10, 2.30, 6 Leesdienst; St. Philipsland 9.30, 2.30 en 6 de heer Wilting. bouwd, die met de kerk een geheel uitmaakte, hetgeen nu nog duidelijk te zien is aan de Noordzgde van de toren. De kerk brandde in 1466 af door blikseminslag. De ramp had plaats op de dag voor de inwijding, een „tijdrijm" her innert nog daaraan. Dit tijd- rgm, in het Latijn gesteld, om schrijft kort de gebeurtenis en geeft de datum ook. De kerk werd weder opge bouwd. maar zij werd ingekort en kwam los van de toren te staan. In 1549 kreeg de kerk een voor die tijd prachtig orgel. Het had een opschrift in het Latijn, waarin als maker van het orgel Hendrik Nicolaassen wordt vermeld. Helaas is het schone ro- maans-gothische kerkgebouw in 1832 door onvoorzichtigheid van een loodgieter totaal uit gebrand. Men zag er van af het ge teisterde gebouw te restaure ren en besloot tot afbraak. In- plaats van de mooie kerk kwam de huidige Nieuwe Kerk, waarvan gezegd moet worden, dat deze haar bouw meesters niet tot eer strekt. Wel bezit ook deze nieuwe kerk een prachtig orgel, dat thans deskundig hersteld wordt. DE TOREN. Komen we nog even terug op de toren. We schreven reeds, dat met de bouw daar van werd begonnen in 1454. Het werk werd niet voltooid. Grote rampen teisterden Zie rikzee en omgeving. Een aan- zienlgk deel van de thuiske- rende vloot der stad ging ver loren en gehele dorpen werden door storm- en watervloeden verzwolgen. Pest en brand ont namen aan de burgerij de lust om het grootse werk van de torenbouw te voltooien. De toren bezat vijf klokken, waarvan de oudste reeds in 1411 was gegoten en een op schrift had, dat de naam Le vinus vermeldde. Tegen het einde van de achttiende eeuw was de toren zo bouwvalilg geworden, dat hij gerestaureerd moest wor den. Om de kosten te dekken verkocht men de torenklokken.. Wat hebben onze voorouders toch vreemd omgesprongen met hun erfstukken...! Chr. Geref. Kerk. Oud-Vos semeer 10, 2.30, 6.30 Lees dienst; Tholen 10, 2.30, 6.30 Leesdienst. Ned. Prot. Bond. Tholen 3 Ds. H. F. C. de Boer van Ber gen op Zoom. Ned. Herv. Kerk. Brouwers haven 2.30 Ds. Hindelopen (v. Amstelveen); Bruinisse 11 Ds. Jacobs, 5 dhr. v. d. Meulen; Dreischor 10 Ds. Kalmijn; Ei kerzee 2.30 Ds. v. d. Grift; Haamstede 9.30 dhr. Bolrjn: Kerkwerve 7 Ds. v. d. Grift; Nieuwerkerk 10.30 Ds. Wes terhof (H. Doop)Noordwelle °.30 Ds. Tonsbeek; Noordgou- we 7 Ds. Knijff; Ouwerkerk 9 Ds. Westerhof; Oosterland 10 Ds. v. d. Broeck (H.A.), 6 id.; Renesse (Ned. Herv. Kerk) 10 Ds. Hindelopen (v. Amstel veen), Evangelisatie 7 dhr. Bolijn; Serooskerke 10 Ds. v. d. Grift; Sirjansland 2.30 Dr. Jacobs; Zierikzee (Nieuwe kerk) 10 Ds. Knijff (H.A.), (Kleine kerk) 10 Ds. v. d. Poel; Zonnemaire 10 Ds. Tons beek. Geref. Kerk. Brouwershaven 11 Ds. Aalbersberg, 3 Ds. Gre- ving; Bruinisse 1.30 Leesd., Ds. Visser; Haamstede 10 en 6.30 Ds. Mulder; Nieuwer kerk 10 en 6 Leesd.; Ooster land 10 en 2.30 Ds. Visser; Scharendijke 10 en 2.30 Leesd.: Zierikzee 10 en 5 Ds. Greving. Geref. Gem. Bruinisse 9.30 en 3.30 Leesd.; Haamstede 10, 2.30 en 6 Leesdienst. Oud-Geref. Gem. Bruinisse 11 en 4.30 Leesdienst. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Ned. Herv. Kerk Axel 10 en 2.30 Ds. Permings. Geref. Kerk Axel 10 en 2.30 Std. J. Couvée; Hoek 10 en 2.30 Ds. Verveen; Temeuzen 10 en 3 Ds. Huisman; Zaam- slag 9.30 en 2.30 Ds. den Boer; Zoutespui 10 en 2.30 Ds. Vin gerling. Geref. Gem. Axel 10 en 2.30 Leesdienst; Terneuzen 9.30, 2 en 6 Leesdienst; Hoek 9.30, 2 en 6 Leesdienst. Oud-Geref. Gem. Terneuzen (Geref. kerk) Dr. de Reuve. Leger des Heils. Terneuzen 10 en 8 Kap. Hejjnsdijk. Geref. Kerk ex. art. 31. Axel 10 en 2.30 Ds. Zemel. West Zeeuwsch-Vlaanderen. Ned. Herv. Kerk. Aarden burg 2.30 Ds. Derksen; Bier vliet 9 Ds. Doorn; Breskens 10 Ds. v. Vliet; Cadzand 10 Ds. Enker: Groede 9 Ds. de Haas; Hoofdplaat 10 Ds. Win kel; Nieuwvliet Ds. de Haas; Oostburg 10 Ds. Four- nier; Retranchement 10 Ds. Barnouw; Sehoondijke 10.45 Ds. Schopenhauer: Sluis 6.30 Ds. Schrale; St. Anna ter Mui den 2.30 Ds. Schrale; St. Kruis 8.45 Ds. Nolthenius; Water landkerkje 10 Ds. v. Ypercn; IJzendijke 11 Ds. Doorn; Zuid zande 2.30 Ds. Barnouw. Geref. Kerk. Aardenburg 10 Leesd., 6 Ds. Oostenbrink; Breskens 10 en 2 dhr. de Jon- §e; Oostburg 9.30 en 3 Ds. ostenbrink; Sehoondijke 9 en 3 Ds. de Vries. Geref. Gem. Oostburg 10 en 2.30 Leesdienst. Oud-Geref. Gem. Oostburg 9.30 en 2 Ds. de Gruiter. Vrge Evang. Gem. Breskens 10 dhr. de Bruine; Cadzand 7 Ds. v. Wjjk; Nieuwvliet 10 Ds. v. Wijck; Retranchement 2 Ds. v. Wijck. Doopsgez. Gem. Aardenburg 10 Ds. Nolthenius. Verg. der Gel. Breskens 10 en 5.30 Samenkomst TRIBUNAAL TERNEUZEN Drijvende huisjes. Een bouwmaterialenbe- drgf in Hillegom heeft het initiatief genomen voor de bouw van beton nen weekend-huisjes, die de uitzonderlijke eigen schap hebben, te kunnen dryven. Deze betonnen huisjes rusten op een rechthoekige bak even eens van beton, die met specie aan de muren is verbonden en absoluut waterdicht is. Het pro ject is bij wijze van prbef uitgevoerd en de acht huisjes,- die vervaardigd zijn, hebben aanstonds aftrek gevonden. Over de Nederlandse wateren zwerven acht huisjes met vacantiegan- gers, die met recht „op het water thuis" zijn. Een familiezaakje. Als eerste verscheen Don derdag voor het tribunaal te Terneuzen de 34-j. broodbak ker C. A. Dossche te Hoofd plaat, die beschuldigd werd van vriendschappelijke om gang met leden van de Zoll- grenzschutz. Hij leverde gere geld brood etc. aan de Duit sers en door zijn relaties daarmede wist hy gedaan te krggen dat een ander in zijn plaats moest palen planten. Toen men op het distribu tiekantoor te Hoofdplaat wei gerde broodbonnen onmiddel lijk te ruilen voor zegels, be dreigde hij de ambtenaren en stuurde zijn vrouw terug met de Duitse Zollkommandant, welke laatste de distributie- ambtenaar dwong de brood bonnen aan te nemen. Deze Duitser heeft daarna de namen der ambtenaren ge noteerd, waarna de distributie ambtenaar M. de Jong zich voor de S.D. te Terneuzen heeft moeten verantwoorden. Toen hij in Sept. 1944 een woordenstrijd had met de bak ker Hamelijnk, zou hg deze hebben gezegd, dat hg, Ha melijnk, maar eens voor de dag moest komen met zijn radio en het beter geweest ware, als hg deze op tgd had ingeleverd. Dossche ontkende dit laat ste, evenals zijn vriendschap pelijke omgang met de Duit sers. Hh was verplicht om aan de Duitsers brood te le veren. De tegen hem afge legde beschuldiging kwalifi ceerde hg als leugen. Vervolgens verscheen de vader van de eerste beschul digde, de 70-j. P. E. F, Dossche, die eveneens beschul digd werd van vriendschap- pelgke omgang en levering van brood aan de Duitsers. Deze Dossche verklaarde zijn zaak reeds in 1937 aan zijn zoons te hebben overgedra gen, zodat hij buiten de zaak stond. Tenslotte had zich te ver antwoorden de tweede zoon van Dossche, de 38-j. Augus- tinus Franciscus, eveneens als bakker in de zaak werk zaam. Deze Augustlnus had o.a. met behulp van de Zoll kommandant een beslag op frauduleus gemalen en ge builde tarwebloem weten op geheven te krijgen. Toen hij door de marechaussee Kars werd bekeurd voor een over treding, dreigde hij deze po litieman met de woorden: „Ik zal er voor zorgen, dat jij op dezelfde plaats terecht komt, als waar Sérl'^r zit' fwe'ke marechaussee door de Dn-"-aars in arrest was ge- steld). 6 Aan de vrouw van een N. S.B.-er vertelde hy, dat bg bakker Verdonck nog een ra dio was, waarna bij deze Ver donck huiszoeking werd ge daan, eerst door de Duitse politie en daarna door land- wachters. Ook deze Dorsche- telg ontkende verkeerd te hebben gehandeld en Kars niet bedreigd te hebben, even min wist hg van de radio van bakker Verdonck iets af. Dc vrouw van Cyrille, de 30-j. Liza E. DosscheMin- naert, had zich vervolgens te verantwoorden over haar aandeel in de bonnen-affaire op het distributiekantoor. Zg verklaarde, dat dit de schuld was van de distributie-amb tenaren, die steeds weigerden de bonnen in te nemen. Ten slotte had zich ook de vrouw van Prosperus, n.l. de 75-j. Ja. Ma. DosscheRaes te verantwoorden. Deze vrouw zou tegen haar man hebben gezegd, toen hij ruzie had met Hamelijnck: „Laten wij naar de Duitsers gaan en zeg gen, dat hij, Hamelijnck, zijn radio niet ingeleverd heeft". Tevens heeft deze vrouw, toen de marechaussee Seriier tegen haar en haar familie proces-verbaal had opgemaakt, wegens prgsopdrijving, tot deze ambtenaar gezegd, dat hem dit duur te staan zou komen, want dat zij wel eens naar de Duitsers zou gaan. Inderdaad is deze Seriier kort daarop door de Duitsers gearresteerd. Deze vrouw, ondanks haar leeftijd nog rad van tong, ontkende pertinent alles. Mr. F. Adriaanse, verdediger van de gehele familie, gewaagde van de ruzie in Hoofdplaat onder de bakkers en van do broodnijd in deze bakkers kringen. PI. hekelde het feit, dat zelfs de oude man, die niets meer met de bakkers zaak had te maken, nog 6 maanden is geïnterneerd ge weest. Voor deze Dossche kan, volgens pi., niets anders vol gen dan de beschuldiging vervallen te verklaren. Ook voor de rest van de familie achtte pl. geen straf gewenst en daar de jonge tak van de familie 14 maanden is geïnterneerd geweest, ver zoent pl., als pleister op de wonde, de beschuldigingen vervallen te verklaren. Uitspraak 26 Juli a.s. UITSPRAKEN. G. P. Totté, Graauw en Langendam, reeds 2 jaar en 9 maanden geïnterneerd: blijft nog 2% jaar, dus tot 17 Jan. 1950, geïnterneerd; ontzetting rechten. Je. Ma. Jo dc Groncke' Axel, ontzetting rechten. Radloorogramma's ZONDAG. Hilversum I: 8 Ber.; 10 Hoogmis in de kerk van het Trappistenklooster te Tegelen; 12.25 In 't Boeck- hugs; 12.30 Lunchconcert; 13 Ber.; 23.20 Lunchconcert; 14 Fragmenten uit Italiaanse ope ra's: 14.30 Kurhaus Concertf 15.40 Erica Morini, viool; 17 Vesper uit de Oud-Katholieke Kerk van St Marie te Utrecht; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.30 Ber.; 20.15 De Zilvervloot; 21.15 De Wilde Zwanen, luisterspel; 22.30 Ber. Hilversum II: 8 Ber.; 9.30 Gramofoonmuziek; 12.30 Zon dagclub; 13 Ber.; 13.50 De spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Het Ra dio Phi! harmonisch Orkest; 15.30 Filmpraatje; 15.45 Ka mermuziek: 17.30 Mannenkoor; 18 Ber.; 18.30 Omroeporkest; 19.30 Stradiva-Sextet; 20 Ber.; 20.15 Operaconcert; 21.25 Zo meravondprogramma; 22.15 De blauwe smaragd, hoorspel; 22.40 Pierre Palla; 23 Ber. MAANDAG. Hilversum I: 7 en 8 Ber.; 9.30 Morgenconcërt; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 12 Pianoduo; 12.15 Het Kamerorkest; 13 Ber.; 14.20 Gemengd koor; 15 Pablo Casals: 15.25 Wialna-Trio; 16.45 Voor blaasinstrumenten; 17 De school bezoekt de stu dio; 18 Schiltz-Montevcrdi Cv- clus; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20 Ber.; 20.15 Bach-programma; 21.30 Langs de Donau; 22.20 Gramofoonmuziek: 22.30 Ber. Hilversum II: 7 en 8 Ber.; 9.35 Arbeidsvitaminen; 11.15 Werken van Tsjaikofskv en Liszt; 12 Het Lyra trio: 12.35 Richard Crooks, Bing Crosby en Denny Dennis: 12.55 Gra mofoonmuziek: 13 Ber.; 13.15 Het Vaudeville-orkest: 13.50 Pierre Palla, orgel; 14.20 Zuid- Afrikaanse Poëzie; 15.05 Bon- bonnière; 16.30 Grieg program ma; 17 Gramofoonmuziek; 18 Ber.; 18.15 The Skymasters; 19 De gramofoonplaat van de omroeper; 20 Ber.; 20.15 Resi dentieorkest: 21.15 „De zeven de sluier", hoorspel: 23.30 De wereld spreekt tot U; 23 Ber. HOOG- EN LAAG WATER TE VLISSINGEN. Zondap- 20 Juli 19.47. Hoog 3.18 en 15.37 uur Ï2.47 en 2.37 4- NAP). Laag 9.42 en 22.24 u. (2.04 en 2.39 NAP). Maandag 21 Juli 1947. Hoog 4.05 en 16.26 uur (2.45 en 2.28 NAP). Laag 10.31 en 23.16 u. (1.99 en 2.38 NAP). TE ZIERIKZEE. Zondag 20 Juli 1947. Hoog ,5.en 17.21 u. (1.84 en 1.67 -j-NAP). Laag 10.10 en 22.50 u. (1.10 en 1.74 —NAP). Maèndag 21 Juli 1947. Hoog 5.47 en 18.06 u. (1.81 en 1.58 -}-NAP). Laag 10.59 en 23.37 u. (1.36 en 1.76 —NAP). ZON EN MAAN. Zondag 20 Juli 1947. Zon: Op 4.42. Onder 20.49. Maan: Op 7.20. Onder 22.41. Maandag 21 Juli 1947. Zon: Op 4.44. Onder 20.48. Maan: Op 8.49. Onder 22.59. Amsterdamse beurs Kon. Petr. Unilever Philips A.K.U. Fokker VI. Ned. Ford. Ned. Kabel Calvé S cheep v.U. H.A.Lgn DeU B.Mij. H.V.A. Amst. Rubb. Ned.H.Mg. N.I.Hand.B. Billiton 17 juli 18 Juli 414 415'/4 cv A 284 284 365'/2 369'/, 182 l81'/4 221 221 351 357 268 264 cv A i66'/2 166'/, I80»/4 179'/, 205'/, 204 153'/4 154 237'/, 236 145 1 443/4 cv A J35'/4 135 101 101 340 Vrijdag werd bekend dat Sjarlfoeddin zou hebben ver klaard, dat de republiek on middellijk het bevel tot staken der vijandelijkheden zou uit vaardigen. onder bepaalde door Nederlanders na te komen voorwaarden. Ter beurze werd het bericht gunstig geïnter preteerd en de stemming voor al voor Cultuurfondsen en Ko ninklijke waa dan ook beter. De hoofdkoersen stelden zich vrijwel algemeen boven de vo rige slotprgzen, zij het dan >ok. dat de verschillen niet groot waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 15