Een jaar in een dodencel Een generaal president der V.S.? t Schuldbelijdenis LEZERS SCHRIJVEN.. Over Vrouwenpolder en zijn Miraculeuze Schilderij In ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Even peultjes TWEFDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCUE COURANT Zaïertteg 19 JwH 1947 Het tragische lot van Michèle Rebout. Een mysterieuze moord. Frankrijk heeft al zoveel zorgen, dat de Fransen zich niet al te hevig over het lot van een reeds ter dood ver oordeelde moordenares kunnen opwinden. Toch heeft d'e Fran se pers de laatste weken aan dacht geschonken aan het tra gische lot van zulk een jonge vrouw. EEN MYSTERIE Michèle Rebout, nu een meisje van 24 jaar, vermoord de begin 1944 haar moeder. Er bestond aanstonds niet de ge ringste twijfel over de ver schrikkelijke misdaad, die het „kind" Michèle begaan had, want anders kon men het toen 21-jarige meisje, dat ieder voorheen en ook nadien als een bijzonder zacht, gewillig en lieftallig wezentje gekend had, niet noemen. Men onderwierp haar direct aan een verhoor en aanstonds bekende zij, maar dat was ook alles. Zij open baarde nóch het gerecht, dat haar begin 1946 twee jaar later ter dood veroordeelde, nóch haar advocate of haar verzorgsters de motieven en de achtergrond van haar ver schrikkelijke daad, die zij zorgvuldig had voorbereid. Men kwam niets te weten bul ten de naakte feiten en dat was voldoende om haar te ver oordelen. Dat verhinderde natuurlijk haar verdedigster niet om, na dat uitspraak was gedaan, een verzoek om gratie in te dienen bij de President der Re publiek. Sedertdien verliep er een jaar, want de procedure voor' gratieverzoeken moest eerst opnieuw geregeld worden Zodoende moest Michèle een jaar in de doodscel doorbren gen. ELKE DAG EEN GALGENMAAL. dent zich niet aan een bepaal de datum binden. Men wacht met des te meer spanning op de beslissing, omdat nog 12 verzoeken om gratie van ge lijke aard aanhangig zijn. Overigen^ heeft mr. Myers reeds met vier Franse achter eenvolgende staatshoofden ge sproken over verzoeken om begenadiging, waarbg ze geen enkele keer succes had. Le brun was eertijds diep ge schokt, toen mr. Myers voor de moordenaar Bloch pleitte; hg moest echter 't gratie-ver zoek afwijzen. Maarschalk Pe- taln, op wien mr. Myers voor 'n zekere mevr. Monneron een be roep deed. bleef „zo koud als marmer", terwijl de Gaulle, die over Darnand'g gratiever zoek beslissen moest, zicht baar bedrukt en nerveus was maar er toch niet aan kon denken, genade te schenken. Sinds 1887 werden in Frank rijk overigens slechts twee vrouwen terechtgesteld. Zal Michèle Reboul die derde zijn? INITIATIEF GEVRAAGD! Het strand te Nieuwvliet is niet alleen ons strand, maar het kan ook het Uwe zijn. U hebt er dus recht op, dat wij met uw verlangens, zo deze billijk zijn, zoveel mogelijk rekening houden. Gaarne, zeer faarne, zijn wij daartoe ook ereid. Zendt ons daarom uw voorstellen in! Regelmatig houdt een commissie uit ons midden zitting, om de inge komen voorstellen te onder zoeken. Wij zjjn tót het besluit, om een „initiatief-commissie" in te stellen, gekomen door een voorstel van een niet-ingeze- tene van Nieuwvliet, welk voorstel zeer wel te verwe zenlijken is, zij het dan ook, dat de tenuitvoer legging van dat plan tot onze spijt ver moedelijk moet wachten tot het volgende badseizoen. Maar we kunnen er ons voordeel mee doen, ten gerieve van alle bezoekers van ons wer kelijk schitterend strand, het strand, dat ook het uwe kan zijn. V.V.V. NIEUWVLIET. Van Boeken en Schrijvers X De wet staat ter dood ver oordeelden bijzondere voor rechten toe "en zodoende ge bruikt Michèle Reboul elke dag haargalgenmaal. Zii behoeft niet te werken en het personeel van de gevangenis, waarin Michèle haar laatste uur afwacht, verwent het zachte en tere schepsel. Over dag leest Michèl veel en maakt ze handwerkjes. Een gemak kelijk en beschouwelijk leven, dat meer op een klooster, dan op een gevangenisbestaan lijkt. Zo eenvoudig echter als ze haar dagen doorbrengt, zo verschlkkelijk zijn haar nach ten. Michèle spreekt er niet over, maar men weet, dat zij elke nacht gekweld wordt door angstdromen. Zo rustig en berustend als ze overdag schijnt, zo wanhopig is ze 's nacht, als ze slaapwandelt. Dan schijnt ze in haar droom de laatste gang te gaan de gang naar de guillotine. MR. MYERS DOET HAAR BEST. Haar verdedigster mr. Ge- orgie Myers, een van de be roemdste advocaten van Pa rijs, doet dan ook alle moeite om een beslissing van de President los te krijgen, Zij kreeg van Vincent Aurlol de toezegging, dat het ver zoek om gratie zo spoedig mo gelijk afgedaan zou worden, maar natuurlijk kon de presi- SOC. VERZEKERING VOOR ONTSLAGEN GEDETINEERDEN. Naar het A.N.P. verneemt, is bij de regering een wettelijke maatregel in voorbereiding met het doel de ontslagen gedeti neerden. indien hun tijdens de detentie een arbeidsongeval is overkomen, na hun detentie op gelijke wijze schadeloos te stellen als dit voor vrije werk nemers krachtens de ongeval lenwet 1921 het geval is. voorbijgaan HET ANTWOORD. De Commissaris van politie is streng, groot en rechtvaar dig. 't Jochie vóór hem is timide, klein en oneerlijk. Hij heeft lood uit een leegstaand huis gesloopt en verpatst. Tweemaal. Hij zou net morgen naar zee, op een kustvaarder, maar is tegen de lamp gelopen en huilt tranen met tuiten. De commissaris ls niet alleen streng, maar ook een groot kindervriend, -t Monsterboekje is allang in orde. „Hier zegt ie bars duwt 't boekje in de trillende hand van 't joch. „Nou ga je naar zee, maar wee je ge beente als ik klachten van je kapitein hoor". „Nee", bibbert 't kereltje, „echt nie". „Weet je wie de Ruyter was?" vraagt hij streng. t Ventje knikt. „Die is net als jij begon nen. En weet je wat ie ge worden is?" Weer een stomme knik. „Neerlands grootste admi raal zegt de rechtvaardige paedagoog. den"° ^r00^ moet 3Ü ook wor- „Nog een klein beetje gro ter meneer, echt waar', zegt net joch gehoorzaam. RENARD. Onze Lieve Vrouw van den Polder; door K. J. Derks S. J. Uitg. J. C. en W. Altorffer, Middel burg. In het jaar 1340 kwam een godsvruchtig persoon tot de conclusie, dat de nieuwe kerk van Vrouwenpolder zo kaal was en dat men niet over geld beschikte om enige mooie beel den aan te schaffen. Daarom begaf hij zich met een paneel tje naar Middelburg en vroeg een schilder daarop een afbeel ding van Maria te schilderen. Korte tijd later kwam bij deze schilder een jonge gezel om werk vragen en daar de baas niets anders voor hem te doen had, gaf hij deze gezel het pa neeltje en liet hem er Maria op afbeelden. De knaap ging naar de zolder en toen de baas hem een paar uur later riep om eten, kreeg hij geen ant woord meer. De gezel was ner gens te bekennen, maar wel vond men op de zolder de schilderij: een meesterstukje! Vanaf dit ogenblik beschouwde men het paneel als door Gods wil geschilderd en toen het eenmaal in de kerk van Vrou wenpolder was geplaatst, ge beurden er in die kerk vele wonderen. Aldus luidt de Middeleeuwse legende over het ontstaan van de miraculeuze schilderij van Vrouwenpolder. Vrouwenpolder heeft er gloriejaren aan te danken. De Mariaverering was in het middeleeuwse Zeeland zeer levendig en spoedig wer den er bedevaarten naar deze plaats gemaakt. Vorstelijke personen, onder wie een ko ning van Hongarije en een kei zer van het Duitse rijk, Philips de Goede, hertog van Bourgon- dië en vele andere aanzienlijke personen behoorden tot de pel grims, zeelieden en boetedoe ners kwamen naar het Wal- cherse dorp en Vrouwenpolder maakte een periode door van grote bloei. Later kwam de hervorming en alles veranderde. Vrouwen polder werd een eenvoudig dorpje, de kerk werd verwoest, de miraculeuze schilderij ver dweentotdat zij in 1931 geplaatst werd in de R.K. Pa rochiekerk in Middelburg en daar opnieuw een voorwerp van Mariaverering werd. Het boekje, dat K. J. Derks gewijd heeft aan Vrouwenpol' der en zijn schilderij is van historisch belang, omdat hij de lotgevallen van dit paneel in de jaren, die liggen tussen de her vormingstijd en de twintigste eeuw, nauwkeurig heeft nage vorst. Hij stelt voorop over tuigd te zijn, dat de oorspron kelijke schilderg verloren is gegaan en door een andere vervangen en voert hiervoor steekhoudende argumenten aan. Het voornaamste is wel, dat de stijl van de tegenwoor dige schildering later geda teerd dient te worden dan de veertiende eeuw. Wel staat echter vast, dat het paneel, dat zich thans te Middelburg be vindt, vroeger in de kerk van Vrouwenpolder heeft gehan gen en daar de spil der Maria verering is geweest. De mid deleeuwse schilderij is naar mag worden aangenomen in de Van Zeeland's auto gehandicapt. Tijdens een partijtje, dat de Belgische oud- firemler Paul van Zee and op zijn kasteel te 's Gravenbrakel gaf, heb ben vier gewapende per sonen, van wie er twee gemaskerd waren, een overval gepleegd op de auto van de oud-minis ter. De Rijkswacht van Soignies, waarheen de bestuurder de mannen moest vervoeren werd natuurlijk ogenblikkelijk op de hoogte van het voorval gebracht. Klop jachten op de daders ble ven tot nu toe zonder resultaat vijftiende eeuw bg een over stroming vernietigd. Het bewijs nu, dat de tegen woordige schilderg de echte is, put pater Derks uit een acte van 1662, die by het paneel be hoorde. Uit deze acte blijkt, dat het paneel tijdens de her vorming door een zekere Par- duyn is meegenomen en later in het bezit kwam van diens kleindochter juffrouw Hacco. De kleindochter van juffrouw Hacco trouwde met een Daniel Panneel en deze verkocht het in 1662 aan jonkheer Pieter van Borsele van der Hooghe. Na diens dood vertrokken de Borselens naar Brugge en daar kwam het paneel ten slotte in het bezit van de familie van Caloen. Het werd er ontdekt door M. English in 1926 en vijf jaar later werd het geschon ken aan de R.K. kerk te Mid delburg. In 1940 bleef het schilderij gespaard. De toenmalige pas toor had zgn voorzorgsmaat regelen genomen en bij het uit breken van de oorlog de kost baarheid geborgen in de kluis van de Amsterdamse Bank. Hij achtte het daar echter niet veilig genoeg, nam het paneel weer onder eigen hoede en toen de vlucht uit Middelburg on- vermydelijk was geworden, liet hij het op een wagen, waarmee kinderen vervoerd werden, naar Domburg brengen. Zelf fietste hij er naast om een oog in het zeil te houden. Na de bevrijding werden we derom bedevaarten naar O.L.V. van de Polder gehouden. Het boekje van de heer Derks verhaalt dit alles uitvoe rig en bevat vele belangwek kende bizonderheden. Tal van illustraties verluchten de tekst en voor in het werkje vindt men een gekleurde reproductie van de schilderij. Voor liefhebbers der Zeeuw- Als U geen raelk hebt voor de koffie of U wilt de koffie extra lekker maken, dan kimt U eiwit of eigeel met suiker opkloppen. Aan het eigeel wat warm water toevoegen. GRAAN-MAAIDORSERS. Dit jaar zullen in ons land ongeveer 260 nieuwe combi nes (graan-maaidorsers) by de oogst gebruikt kunnen worden en wel in Groningen 31, Friesland 16, Drente 2, Overyssel 4, Gelderland 3, Noord-Holland 50, Zuid-Hol land 29, Zeeland 64, Noord- Brabant 28, Limburg 7 en de Noord-oost-polder 28. De te gebruiken combines zgn af komstig van 8 verschillende fabrieken. Ook de grootte is verschillend. George Marshall heeft verklaard, dat de massa arrestaties in Griekenland als een interne aangelegenheid van de Griekse regering moet worden beschouwd. Eisenhowers kansen in 1948. (Van een U.P. correspondent) De benoeming van Generaal Eisenhower tot president van de Columbia Universiteit heeft opnieuw de aandacht geves tigd op de rol, die de militai ren in Amerlka'g geschiedenis spelen. Tal van malen is een militair gestegen tot de hoog ste post in de V.S., die van President, b.v. Washington, Jackson. Taylor, Grant, The odore Roosevelt. Op het ogen blik ziet het er niet naar uit dlat een militair zal mededin gen in de presidentsverkiezin gen van 1948. Slechts als de Republikeinen of de Democra ten niet tot een candidatuur van een nlet-militair kunnen besluiten, is er een kans dat een generaal zal worden geko zen. By de Republikeinen is die kans dan in de eerste plaats weggelegd voor Generaal Dou glas Mac Arthur, die thans echter nog achter zijn partg- Senoten Dewey, S tassen, Van- enberg en Taft komt. By de Democraten valt na- tuurlgk in de eerste plaatg de aandacht op Generaal Dwight Elsenhower, vooral nu hjj door de aanvaarding van het pre sidentschap der Columbia Uni versiteit uit de militaire loop baan is gestapt. Eisenhower heeft zelf herhaaldelgk be weerd, dat hfl niets voelt voor een politieke carrière, maar het bekleden van een burgerlgke post aan Columbia zou de ver nietiging van zulk een besluit vergemakkelijken. Zelfs als Eisenhower in 1948 nog niet zou mededingen naar het hoog. ste ambt. zou hij jong genoeg Red.: Drs. M. C. Verburg, Dampoortstr. 1, Middelburg. Eén van de opkomende krachten is de heer K. Bee- ke van 's-Heer Arendskerke. Het zo juist beëindigde sei zoen was zijn eerste officiële in de schaakarena, waarin hij aardige successen noteer de. Het begon met een over winning op dr. Euwe tijdens diens simultaan-tournée, vo rig jaar September, wat wei nigen in Zeeland hem nade den. In de voorwedstrijden om het Zeeuwse kampioen schap 1947/'48 wist hy zich onder de 8 finalisten te plaat sen door in zijn groep zij het niet zonder geluk met 8 uit 8 verdiend de eerste plaats te bezetten; Maarten- se en De Kleyn liet hy ver achter zich. In de provincie wedstrijd ZeelandN. Bra bant slaagde hg er voorts in dr. Bronkhorst, de vierde bordspeler van „Eindhoven", een half punt af te snoepen; hg zat toen aan het derde bord. Voorwaar om te be ginnen een aardig resultaat. Vorig jaar nog onbekend, re kent men hem nu onder de meest ernstige gegadigden voor de Zeeuwse titel. Zgn natuurtalent met snelle si- tuatieblik en soepele, onge kunstelde wijze van spelen zal hem zeker nog vele suc cessen doen halen. Hieron der de bewuste party tegen Euwe, waarin de ex-wereld se historie is het een interes- kampioen door enkele onna- sante aanwinst. denkende zetten in het nadeel LECTOR. I geraakt. Wit: Dr. M. Euwe. Zwart: K. Beeke. Spaanse party. 1) e2e4, e7—e5; 2) Pgl —f3, Pb8c6; 3) Lfl—b5, a7—a6; 4) Lb5—a4, Pg8—f6; 5) 0—0, Lf8e7 (weigert de open verdediging, die als volgt verloopt): Pe4: 6) d4, b5; 7) Lb3, d5; 8) de5, Le6); 6) Ddl—e2, d7—d6; 7) Lb5xc6, b7xc6; 8) d2—d4, e5xd49) Pf3xd4, Lc8—b7; 10) Pd4—f5, 0—0; 11) Lel g5, c6c5; 12) Pbl—c3, Tf8e8; 13) Pf5xe7, Dd8x e7; 14) f2—f3, L7—L6; 15) Lg5L4 (beter is Lf6:, nu dreigt het paard naar f4 te gaan); 15) De7e6; 16) Tal—dl, g7g517) Lh4—f2, Pf6h5; 18) Lf2— e3, f7f5! (profiteert van de penning van pion e4)19) Le3—cl, Ph5—f6 (na fe4:, fe4:, hangt Ph5); 20) h2—h4, f5—f4; 21) h4xg5, h6xg5; 22) g2—g4, Kg8—f7; 23) Kgl— g2 (beter Tf2 met dekking van de dame en de mogelgk- heid Th3), d6—d5; 24) e4— e5?, d5d4! (opent de dia gonaal hla8); 25) Pc3 e4 (anders volgt Pg4:), Lb7x e4; 26) f3xe4, De6xe5; 27) De2c4t (hier baat niets meer, pionnen e4 en g4 val len toch), Kf7g628) Tdl— el, Pf6xg429) Tfl—hl, Pg4 —f6; 30) Dc4d3, Te8—h8; 31) Thlxh8, Ta8xh8; 32) Dd3 f3 (anders g4!), Th8h4; 33) c2—c3. Th4—g4t; 34) Kg2—fl, Tg4—g3; 35) Df3 —hl, Pf6—g4; 36) Kfl—e2, d4xc3 en zwart won na nog een tiental zetten. zgn om in 1952 een kans te wagen. Hg is namelgk 57. GEEN KANS VOOR MARSHALL. Gen. George Marshall heeft zich practlsch van 't presi dentschap in '48 uitgesloten door lid te worden van Tru man's kabinet. Hij zou zijn president niet ln de wielen kun nen rijden tenzij Truman zich eeheel zou willen terugtrekken. Tenslotte wordt dan nog wel eens gesproken over Generaal Omar Bradley, ofschoon niet voor 1948. Zgn carrière is vry. wel uitsluitend militair ge weest, al heeft hij als na-oor- logse leider van de veteranen- organisatie succes gehad publieke „goodwill" geschapen. Als hii Eisenhower inderdaad als stafchef zou opvolgen, is er kans dat hg tegen 1952 in het zoeklicht der politiek zou ko men te staan. Hij is 54. De marine draagt weinig namen tot de presidentschap geruchten. De meest populaire oorlogsheld van de vloot is waarschgnlijk Admiraal Ches ter Nimitz, maar politiek ge sproken is hij kansloos. EEN HELD? De historische legende, dat na een oorlog de held van de afgelopen strgd voor het pre sidentschap van de V.S. in aanmerking komt (Washing ton na de Vrijheidsoorlog, Jackson na de slag van New Orleans In 1815, Taylor na de Mexicaanse oorlog, Grant na de Burgeroorlog. Th. Roose velt na de Spaans-Amerikaan se oorlog) werd gebroken na de eerste wereldoorlog. Vele Republikeinen hadden toen Ge neraal Pershing, commandant van het Amerikaanse leger ln Frankrgk, candid'aat willen stellen, maar de meningen wa ren verdeeld, omdat sommigen liever Generaal Leonard Wood steunden. Pershing voelde niet veel voor de politiek en deed niets om munt te slaan uit zijn populariteit. Tenslotte kwamen de Republikeinen toen met Se nator Warren Harding voor de dag. Niettemin hébben grote mi litaire figuren in Amerika nog altgd goede kansen in de poli tieke strgd. Stemmen uit de kerken Het Nederlandse volk moet het juiste wederwoord vinden. Een gewetenskreet. Verleden Zondag is in de kerken, welke zgn verenigd in het I.K.O. (Inter-Kerkeiyk Overleg) voorgelezen een schuldbelgdenis van 25 geïn terneerden, die tijdens de be zetting in een of andere func tie tot de leidinggevende fi guren der N.S.B. hebben be hoord. Zij gaan „gebukt on der de last van een gedwon gen zwijgen", dat hun des te drukkender is, naarmate bij hen het inzicht groeit, dat zg hebben gedwaald en ge faald. Daaraan vooraf ging een inleidend woord van de geza menlijke kerken, terwgl deze eveneens een slotwoord had den toegevoegd. De belangrijkste stukken van deze belijdenis en de daaraan toegevoegde verkla ring, zgn, een week geleden, ook in dit dagblad opgeno men, waarin men eveneens de namen kan vinden van de 25. Deze mannen spreken niet namens alle politieke delin quenten. Zy spreken evenmin namens allen, die vroeger in de N.S.B. leiding gaven. Zij zeggen alleen iets wat hen persoonlgk op het hart ligt. Zg, die iets meer weten van de totstandkoming van deze stukken, verklaren met nadruk, dat er geen enkele dwang of zelfs maar drang is uitgeoefend. De kerken hebben niet gezegd wat er ln dit stuk zo ongeveer moest staan. Al is er natuurlgk wel direct verband met de gees- teiyke verzorging in de kam pen, toch is dit woord geheel en al vrywilllg gesproken. Dit maakt de waarde ervan des te groter. De schuldbelgdenis en ver klaring zijn in handen gesteld van de I.K.O. kerken. Zg heb ben gezamenlgk voor de vraag gestaan: moeten wg deze stukken, zo als ze voor ons liggen, aan het Ned. volk be kend maken of niet? Zg heb ben gemeend het wel te moe ten te doen, „op grond van haar getuigenis in en na de oorlog" Dit was een oproep „tot het betrachten van ge rechtigheid en barmhartigheid naar Christus' wil". Wy achten deze schuldbelij denis een zeer belangrijk stuk. Het is een woord dat gespro ken moest worden. Wat te doen met deze gewe tenskreet? Hoe zal deze belgdenls van schuld door het Ned. volk worden opgenomen Welke zullen de reacties zijn? Velen zullen even achtelos de schouders op halen en overgaan tot de orde van de dag. Anderen zullen schampere op merkingen niet kunen inhou den. Ik heb er reeds gehoord. Zg zullen niet kunnen nala ten deze stukken haarfyn uit te pluizen om bg iedere alinea hun opmerkingen te maken. De kloof die er tussen de politieke delinquenten en het Ned. volk ligt, is zeer wyd feworden. De opstellers van it stuk weten dit wel, „een kloof, welke menselgke goede wil alleen nauwelgks schynt te kunnen overbruggen". Er zal worden gevraagd: wat be tekent deze schuldbeiydenis waarmee ze nu voor de dag komen, nu ze in benauwd heid zitten Hadden ze niet meer moeten belgden? Mooie woorden maar, wat hebben ze vroeger gezegd en geschreven en ge daan? Het maakt de indruk dat het voor deze mensen een verlichting is dat zij dit onder woorden hebben ge bracht: maar wat zijn woor den waard? Enz. enz. We zouden hier willen vra gen, heel in het algemeen, wanneer komt een mens ge woonlijk tot schuldbelijdenis Is het niet altijd dan, wan neer hij zit met de gevolgen van zijn schuldige daad Toen de verloren zoon met een hongerige maag achter de zwijnen stond, toen pas kwam hg tot zich zelf en bg de ontmoeting met zgn vader stamelde hg nog minder dan hg zich had voorgenomen te zeggen. En bij welke schuldbe lijdenis kan men niet opmer ken: zie eens naar wat hg vroeger deed! En bg alle belijdenis en belofte van enig mens kan men vragenwat is het waard? Wat betekent het ja bij huweiyk of beiydonis des geloofs Welk recht hebben wg te eisen dat deze mensen an ders zouden zyn dan wg? Wyst de apostel er niet op dat wij allen „vlees" zijn? Wg geloven in een God, die in staat is harten, tot op hun diepste grond te bewegen. Waarom zouden we dan hier, met die mogeiykheid althans, geen rekening willen houden? Deze 25 hebben gesproken voor zichzelf. Toch hebben zij by het opstellen van deze be- lgdenis mede gedacht aan hen, die nu hun lot delen en die „dikwerf te goeder trouw" met hen de „rampzalige weg" zgn gegaan. Het is hun wens geweest dat dit woord ook nu een klankbodem mocht vinden in de harten van allen, die de kampen der politieke delin quenten bevolken. Waar schuld beleden wordt, moet er mogeiykheid zgn tot herstel. Hebt gg wel eens een Aan het einde van een be spreking van vier dagen tus sen Roemenië en Bulgarije heb ben de twee minister-presiden ten, Groza en Dlmitrofmede gedeeld, dat een overeenkomst tot uitbreiding van de handels betrekkingen tot stand is ge komen. oppen RIJK „Goede gezondheid Is meer waard dan alle rgkdommen ter wereld" schreef Alex Wallace, 47 uit FInsburv (Eng.) in dag boek. Rapport over zijn plotse- dood zei: „Zelfmoord als ge volg van zwakke geest". GELD EN TOCH GELUKKIG Tot materiaal, dat Blrming- hamse kraai gebruikte om nest te bouwen, behoorde een brief je van 10 shilling. VLIEGENDE START Een jong paartje, pas ge trouwd. reed direct van brui- loftsreceptie naar Croydon en vloog naar Frankrijk (huwe lijksreis). Aan boord hun ba gage en hun auto. VANDAAL OP BEVEL Mhr. en mevr. van Praag vlo- fen van ons land naar Croy- on. Hadden monsters zijden kousen, handschoenen en ta felkleden bij zich. Douane: „Of U moet invoerrechten betalen, of de goederen achterlaten, of deze moeten onbruikbaar zgn". Meneer van Praag verkoos het laatste. Hij nam een schaar, knipte drie vingers uit iedere handschoen, de grote teen uit iedere kous en een gat in ieder tafelkleed. „Gaat U maar door", zei de douane, „Wie volgt?" Dans ln 't geluk. 1939: dertig ballerinas van het Ballet Russe arriveren in Engeland. 1947: drie van deze ballerinas verlaten Engeland. Overigen getrouwd met Engel se mannen. JUBILEUM PRIJSVRAAG V.N.F. De Ver. „Nederlands Fabri kaat" heeft een prgsvraag uitgeschreven. Zij vraagt: Ver vaardig vóór 1 Februari 1948 een ontwerp of werkstuk, af gestemd op het 50-jarig re geringsjubileum van H.M. de Koningin. Men wacht inzendingen in rubrieken als: proza en poëzie, pottenbakkerskunst, metaal nijverheid, houtsnijwerk, naald werk, schilderkunst, grafisch werk, leerbewerking, werk stukken van het ngverheids- onderwiis e.d. Een tentoonstelling van, d3 inzendingen, waar.de industrie kan oordelen, welke Neder landse fantasie kan worden omgezet in Nederlands Fabri kaat, wil zg omstreeks Pasen 1948 houden. - Radio Budapest meldt, dat Maandag jl. te Moskou een handelsovereenkomst tussen de Sowjet-Unie en Hongarije werd getekend. DE NIEUWE ZOMERZEGELS 2 (2 cent ROOD 4 (2 cent GROEN 7'/2 (2Vg) cent PAARS 10 (5 cent SEPIA 20 (5 cent BLAUW TOESLAG Zegelgroote: 24 /31.5 mm Beeldgroot©21,5/28,5 mm Perforaat: KAMTANDING GEEN WATERMERK 4758 schuldbelijdenis gehoord, on der vier ogen? Dan verdwynt alle triomfantelijke gevoel, om plaats te maken voor een zekere verlegenheid, waarby we de ogen neerslaan. Ik kan me voorstellen, dat men in de vergaderingen van het I.K.O. bg deze belgdenls ook enigszins dit gevoel van verlegenheid heeft gekend. Wy kunnen nu eenmaal niet door gronden wat er in een men senhart omgaat. „God alleen is het, die de harten kent". De kerken hebben geen vry- heid gevonden haar tussen komst te weigeren by het doorgeven van deze gewetens kreet. Zoo spreken zij in het toegevoegde woord. Zy vra gen voorts te luisteren naar deze schulderkenning „tot be wustwording van eigen schuld". De kerken hebben doorge geven wat hun ls overhandigd. Zij hebben nu dit woord ge legd voor het gehele Neder landse volk, niet om te plei ten voor enige verzachting van straf, maar alleen als een woord dat van mens tot mens wil gesproken zyn, een woord uit een kleine minder heid tot de grote meerder heid van ons volk. Aan dit l woord mogen we ln geen ge val achteloos voorbij gaan. Wat zullen we met dit woord doen Als we het hooghar tig uiteen rafelen, komen we nooit uit boven de haat aan de ene kant en de verbitte ring aan de andere. We ho pen, dat er menigeen moge zgn die deze schuldbelijdenis hoort met een zekere verle genheid. Er is reeds geprofeteerd, dat de kerken van dit stuk „niet veel plezier" zullen be leven. Wat ze er mogelijk van kunnen beleven, wel of geen plezier, is voor hen van geen betekenis. Zij hebben niet anders dan een Christe lijke handreiking verricht. Hun is nu eenmaal toevertrouwd de dienst der verzoening. Zg hebben de stem van hen, die geen vrijheid van spreken meer hebben, laten klinken. Zg hebben dit laten doen, omdat een schuldbeiydenis het eerste woord was, wat gesproken moest worden. Aan het Nederlandse volk ligt het nu, het rechte we derwoord te vinden, opdat de weg tot verzoening niet ge heel en al worde versperd. S. J. M. HULSBERGEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 11