Lederwaren JO FIBBE Ringrijderij Weer Republikeinse tegenvoorstellen Damestasjes Boodschap- tassen UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND Streekplan Zeeuwsch Vlaanderen Bij militaire actie zal republiek arbitrage inroepen. Gisteravond is door de re publikeinse minister Soesanto aan dr. van Mook een ont- u-erp-statement overhandigd, waarvan de voornaamste pun ten luiden: 1) Alle voorbereidingen om het conflict op nlet-vreedza- me wyze op te lossen zullen ongedaan worden gemaakt; 2) Teneinde op zo kort mo gelijke termyn een einde te maken aan de vijandelijkhe den moet door het hoogste militaire gezag van weerszo den nadrukkelijk en openlijk een staking der vijandelijkhe den te land, ter zee en in de lucht worden bevolen. Tezelfdertijd moeten van Regering bijeen. Donderdagavond is de Ned. regering in Den Haag byecn geweest om du toestand in Indonesië to bespreken. Du zitting duurde van 9 tot 12 uur. Vandaag komt het re- Ï'iiblikeinse kabinet in >jocja bijeen. weerskanten maatregelen wor den genomen om een einde te maken aan alle vijandige pro paganda. Overal iangs de demarca tielijn worden gemengde con- tróleposten. bestaande uit po litiepersoneel, ingesteld. De wederzijdse troepen blijven op een afstand van minstens 2 km. van de demarcatielijn. TEGENVOORSTELLEN. Tegelijkertijd werd een tegenvoorstel overhandigd inzake de regeling van de binnenlandse veiligheid. 1) Ten einde aan de ver zekering van de binnenlandse veiligheid leiding te geven, wordt een gemeenschappelijk directoraat voor de binnen landse veiligheid opgericht, waarvan de staf en vertegen woordigers van Nederland en van dc verschillende staten zal bestaan en dat gesteld is onder de interim-regering; 2) De zorg voor binnen landse orde en veiligheid is de uitsluitende taak van de politie der verschillende deel staten; 3a) Het directoraat van de binnenlandse veiligheid is naast de organen der repu bliek mede bevoegd, te bepalen waar en wanneer in de republiek de bijzondere po litiecorpsen, ten behoeve van orde en veiligheid dienen te worden gebruikt; b) Ten behoeve van de lei ding en opleiding van eerder genoemde bijzondere politie corpsen wordt door de deel staten bnstand aanvaard van Nederlandse experts; c) Alle militaire formaties worden, voor zover zij niet worden gedemobiliseerd, op garnizoenen teruggetrokken; un ingrijpen en verantwoor delijkheid t.a.v. orde en vei ligheid worden geheel be ëindigd. MOGELIJK EEN VER- ZOEK OM ARBITRAGE. Ganl heeft aan de pers me degedeeld, dat indien geen basis voor verdere onderhan delingen gevonden kan wor den, de republiek zeer waar schijnlijk zal arbitrage aan vragen. Er was nog niet besloten over de hoedanigheid van de ze arbitrage, of deze bijv. zou geschieden door het perma nente hof van arbitrage te Den Haag, de Veiligheidsraad der V.N. of door een derde mogendheid. Tydens de jong ste kabinetszitting te Djokja zijn deze mogelijldieden onder de loupe genomen. Nieuws in een rfotedop De 24-jarige ongehuwde mej. E. Kool, is bti het zwem men ln do rivier de Lek onder «ie gemeente Lex mond ver dronken. De K.L.M. bereidt een speciale vlucht naar Holland (Mich.) voor. in verband mot het eeuwfeest van deze stad. Het toestel zal 11 Aug. star ten en 12 Aug. aankomen. Op 15 Augustus begint de terugreis. De Belgische krijgsraad heeft do 76-jarige vader van Degrelle, die een zeer werk zaam aandeel heeft gehad ln do Rexisten-beweging tot 8 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De Engelse productie voor de export bereikte in Juni, ondanks de dalende steenkoolproductie, de hoogste waarde welke in 1947 tot nu toe werd bereikt (Ingezonden mededeling) Wij ontvingen weer een nieu we zending waaronder een pracht boxle deren tasje, in diverse kleu ren, fijn afgewerkt slechts 29.75 gld. In prima boxlederen kwaliteit hebben wij op het ogenblik een pr ach tas met voortas, met prima koperen ritssluiting, flinke maat, kleur wijnrood en de prijs? 37.50 gld. Alvorens een tas te kopen, geven wij U een goede raad: ziet eerst onze grote sortering en U zult zeggen: Er is meer dan ik gedacht had en boven dien verkopen wij gaarne op uw schadeboekje. Nu kunnen wij altijd alles nog niet naar voren brengen, maar straks zullen wy U een collectie tonen, waarvan U zult zeggen: zo iets .kan alleen maar. Vlissingcn Middelburg. Scheepsramp in Arabische Zee. In de Arabische zee op de hoogte van Bombay een stoomschip bti hevige slagre gens gezonken. Van de meer dan 700 opvarenden konden slechts 12 worden gered. 100.000 verdreven personen naar Amerika? VOORSTEL VAN MARSHALL MlnLster Marshall heeft het Amerikaanse congres verzocht een wetsontwerp goed te keu ren om 100.000 verdreven per sonen uit Europa toe te laten. Eerder had hij voorgesteld 400.000 personen toe te laten, doch toen dit voorstel weinig bijval vond heeft Marshall het cijfer verlaagd. 100.000 was beter dan niets, zei hy. Een afgevaardigde uit Texas vond het nog rijkelijk veel en zei, dat er toch al te veel vreemdelingen ln de Ver. Sta ten waren. Dat is juist de betekenis van het vrijheidsbeeld, antwoordde Marshall. Demonstraties te Parijs. Ongeveer 300.000 Parijse bouwvakarbeiders hebben het werk neergelegd als protest tegen de verlaging van de tij delijke toeslagen op het loon. Zij verzamelden zich gisteren op 28 plaatsen in de stad, van waar zy naar het parlements gebouw wilden marcheren. Er zijn massabetogingen gehou den, terwijl deputaties door de verschillende parlementsfrac- ties in de wandelgangen van de assemblee zijn ontvangen. Na redevoeringen van vakvereni gingsleiders ging men echter rustig naar huis. Twaalf Polen in Pommeren vermoord. Naar verluidt, zyn by Ry- pin in de vroegere Duitse provincie Pommeren 12 leden van de Poolse politie en mi litairen door vogelvry ver klaarde en in de bossen leven de personen vermoord. om het kampioenschap van Zeeland Een attractie voor de vreemdelingen. Dit jaar voor het eerst. De datum van do Zeeuwse ringrijders-kampioenschappen, die, zoals wij reeds eerder meldden, dit jaar voor het eerst verreden zullen worden, is thans vastgesteld op Zater dag 13 September. De wedstrij den zullen in Middelburg ge houden worden. De centrale compilssie voor het kampioenschap rlngrijden in Zeeland heeft Zeeland voor deze provinciale wedstrijd ver deeld in zes districten: Schou- wen-Dutveland. St. Philipsland en Tholen, Noord- en Zuid-Be veland, Oost- Zeeuwsch-Vlaan- deren, West-Zeeuwsch-Vlaan- deren en Walcheren. Van elk district komen zoveel afge vaardigden, dat er tenminste 20 en ten hoogste 30 ringrij der.c, aan het kampioenschap zullen deelnemen. Iedere deelnemer is ver plicht ln Zeeuws costuum te rijden en wel in de kleder dracht van het district dat hij vertegenwoordigt. De deelne mers moeten ook hun paarden versleren en de manen en staart vlechten. Voor de ver slering zullen door de iury zo mogelijk prijzen beschikbaar worden gesteld. Het zal dus een vrollik gezicht worden. De deelnemers aan de kam pioenschappen moeten, zoals bij ringiijden gebruikelijk is, riiden zonder zadel, stijgbeu gels en sporen en de paarden moeten in galop lopen. Er wordt bij beurten gere den om de meeste ringen. Als er rijders zijn, die evenveel ringen gestoken hebben, dan zal door kampen uitgemaakt worden hoe de volgorde der winnaars is. Er zullen b|j dit kam pioenschap zoveel moge lijk prijzen verreden wor den. Er Is een kampioens beker beschikbaar gesteld die gaat naar het district, waarvan de vertegenwoor digende rijders de meeste ringen hebben gestoken. Deze beker is een wlssel- prfls, die drie achtereen volgende malen, of vijf keer In het totaal gewon nen moet worden eer hij eigendom wordt. Daarnaast is nog een persoonlijke Drijs voor het hoogst aantal gestoken ringen beschikbaar ge steld. Ook dit Is een be ker, doch deze wordt met een persoonlijk eigendom. Voor de mededingers wordt geen inleggeld geheven en de Centrale commissie zal zo mo- Ïelljk de vervoerskosten aan e deelnemers vergoeden. Het risico van vervoer van en naar Middelburg cn het risico tij dens het kampioenschap blijft SCHAKEN Het zöne-tournool. Resultaten der gistermiddag gespeelde partijen zijn: Pachman (Tsjecho Slowa kije)Doemer (Luxemburg) 10; Van Scheltinga (Neder land)Tzvetcoff (Bulgarije) 10; Rossolimo (Italië)Sza- bo (Hongarije) 0—1; O'Sulli- van (Ierland)Castaldi (Ita lië) 0—1; O'Kelly (België) Foerder (Palestina) 10. De Pool Plater kwam 's morgens zeer vermoeid aan. Hij had in 48 uren niet gesla pen. De wedstrijdleiding heeft hem enkele uren rust gegund, waarna hij om 5 uur zQn party tegen Trifunivic begom- De lei ding hebben Pachman en O'Kelly met 3 punten uit 3 partijen. echter geheel voor verantwoor ding van de deelnemers. Deze rlngrijdery om het kampioenschap van Zeeland zal elk jaar verreden worden. Zij kan temeer waar de deel nemers in de traditionele kle derdracht rijden, voor de vreemdelingen een bijzondere attractie worden. Niet alleen echter uit folkloristisch, maar ook uit propagandistisch oog punt is deze komende ring- rijdery voor onze provincie van groot belang! .De gevechten in Griekenland. De Griekse regeringstroepen hebben 15 tot 1800 guerilla- stryders omsingeld in het Pin- clusgebergte, 35 km. ten N.O. van Jannina. Er zyn 312 ge vangenen gemaakt. De eerste, groep van 75 gevangenen be stond geheel uit Grieken, die slecht gekleed en totaal uitge put waren. Bij de gevechten om Konitza zijn aan de zijde van de regeringstroepen Zon dag 3 doden en 50 gewonden gevallen. Immigrantenschip opgebracht. Een Britse kruiser en vijf torpedojagers escorteren het 4237 ton metende schip „Pre sident Warfield", dat met 4554 passagiers aan boord de kust van Palestina nadert. Het schip is afkomstig uit Balti more, waar het door een on bekende voor 10.000 pond sterling is gekocht. Naar verluidt is het trans port georganiseerd door de Joodse illegale verzetsgroep Haganah, die haar naam heeft veranderd in „Exodus". WET OP VOOR-INDIË DOOR HOGERHUIS AANVAARD. De wet op de onafhankelijk heid van Voor-Indië is Woens dagavond uiteindelijk door het Hogerhuis aanvaard. Lord Addison drukte zijn voldoening uit over de aan vaarding van de wet als bij drage aan het tot stand bren gen van de onafhankelijkheid van Voor-Indië. Zeeland heeft „vliegende ballen". In ons blad van Donderdag hebben wy reeds bericht, dat ook in Zeeland een „vliegende schyf" gesignaleerd zou zijn. Thans blijkt, dat Zeeland ook de primeur heeft van een ander, even geheimzinnig Iets. Geen vliegende schijven, maar vliegende ballen! Ongeveer drie weken gele den, ontdekte de heer W. Paasse uit Hansweert, terwijl hij langs het kanaal door Zuid-Beveland tussen Hans- weert en Schore stond, 2 aluminium kleurige ballen, die zich op grote hoogte voortbewogen. De ballen had den ongeveer de grootte van een voetbal en bevonden zich vrij dicht by elkaar. De heer Paasse kon de ballen ongeveer 3 minuten nakijken voor ze verdwenen waren. In gezelschap van zijn nicht zag de heer W. Paasse Za terdag j.l. 's middags om 6 uur op nagenoeg dezelfde plaats weer twee van deze ballen, die zich in de richting Oost-West voortbewogen. Het wordt geheimzinnig boven Zeeland! Jacht op zeehonden. Van Belgische zjjde is er eni ge belangstelling voor zeehon- den-Jiuiden, die daar gebruikt worden voor de vervaardiging van fijne lederwaren. De toe neming van het aantal zeehon den, voornamelijk op de Oos- terschelde. heeft er toe geleid, dat deze jacht thans wel lo nend is vóór de Belgische ja gers. Van Nederlandse zijde be staat er voor de zeehonden- jacht practisch geen belang stelling. Wel zou dat mogelijk zijn als de Nederlandse rege ring weer een premie ging stellen. Vroeger keerde de re gering namelijk 2.50 uit voor een dode mannetjes-zeehond en 3 voor een wijfje. Het ig wel een aardig- ge zicht, wanneer men voor de kust van Noord-Beveland en de kust van Schouwen de vele robben ziet en de zomergasten zullen dat schouwspel zeker weten te waarderen. Maar de vissers hebben er minder waar dering voor, want deze bees ten zijn bijzonder schadelijk voor de visstand. DE POLDER- EN WATER- SCHAPSBOND. Zoals reeds werd gemeld komt de Zeeuwse polder- en waterschapsbond op Zaterdag 19 Juli bijeen in de Stadswijn- kelder te Kortgene. Aan de orde komen een eks jaarverslagen en de be groting 1947. Ter voorziening in een aantal bestuuravacatu- res zijn de volgende voordrach ten opgemaakt: Vacature Dees: 1. J. Dreg- mans, te Hoek; 2. P. J. L. van Hoek, te Philippine. Vacature Doeleman: 1. H. C. van de Zande, te Nieuwerkerk; 2. N. A. Deïst, te Dreischor. Vacature Steendijk: 1. E. C. W. A. Geuze, te Poortvliet; 2. P. J. Noom, te Poortvliet. Vacature Gast: 1. J. Klompe, te Serooskerke; 2. C. A. Boo- gerd, te Noordwelle. Vacature Simonse: 1. L. Si- monse, te Biggekerke; 2. A. P. Koster, te Grijpskerke. De heer W. A. van der Werff zal een lezing houden over de ruilverkaveling op Walcheren. Er zal een gemeenschappe lijke maaltijd worden gehou den en tot slot wordt een rond rit door Noord-Beveland ge houden. De begroting voor 1947 sluit in ontvangst en uitgaaf op ruim 4500.waaronder is begrepen een voordelig saldo ad 766.27 van het voorgaan de jaar. „WALCHERTJE EN DE WEERWOLF". Zaterdag 26 Juli zal in het Zuiderpark te Den Haag een openluchtmiddagvoorstelling voor kinderen en volwasse nen worden gegeven van „Walchertje en de Weer wolf" een blyspel-operette van Jan Bresser. Vervolgens zullen enige herhalingen wor den gegeven op nader te be palen datum in Aug. a.s. De opvoeringen worden gegeven onder auspiciën van net Z. Nederlands toneel door het kinderoperettegezelschap van Jan Bresser. Een deel der recette zal worden afgedra gen ten behoeve van de bo- menactie op Walcheren. Dr. Hlrschfeld dient een plan in. In de door de Parijse confe rentie ingestelde werkcommls- sie voor het Europees herstel heeft de Nederlandse afge vaardigde dr. Hirschfeld een plan ingediend. Volgens dit plan moet men beginnen met vast te stellen hoe men het bestaande Euro pese potentieel kan gebruiken. Eerst daarna kan de moge lijkheid worden bestudeerd om dit potentieel te vergroten. Dr. Hlrschfeld drong aan op een maximaal gebruik van de Duitse productie-potentie. Dit bracht aanstonds dc Franse afgevaardigde in het geweer. Hy maakte bezwaar tegen de wederopbouw van de Duitse Industrie, zolang andere landen nog met de grootste moeilijkheden te kampen had den en wees op het gevaar van een te sterk geïndustrialiseerd Duitsland. Zijn kleinzoon ontvoerd. By de familie Coster, in de IJpolder onder de rook van Amsterdam, is door de voog dijraad het oorlogsweesje Robert Frederlk Teitel onder gebracht. Een week geleden kwam de grootvader Markus Hersch Teitel uit Palestina over om zijn kleinzoontje te bezoeken. Enkele malen reeds had hij gevraagd of hy het jongetje mocht mee nemen, doch dit was door de fami lie Coster als niet serieus beschouwd. Woensdagavond zijn grootvader en kleinzoon per taxi met onbekende be stemming vertrokken. Vliegramp in Voor-Indië. Op het vliegveld Sjaibah bij Basra in Voor-Indië is 'n vliegtuig, dat op weg was van Londen naar Calcutta, neergestort. De bemanning kwam om het leven en de 12 passagiers werden ge wond. MULO-EXAMEN 8. Bij het te Roosendaal gehouden examen voor het Mulo-diplo ma A slaagden de volgende Zeeuwen: C. E. Moerdijk te Rilland- Bath; J. Zoetewey te Yerse- ke; B. Blok te Krabbendyke; M. J. Kole te Kruiningen; M. Wisse te Waarde; M. Wes- trate te Krabbendyke; P. C. Vette te Yerseke; A. Mol te St. Philipsland. Op Dinsdag 15 Juli slaag den voor het Mulo-diploma A: J. G. Verlare te Rflland- Bath; M. M. Hamelink te Kruiningen; J. C. van IJzer- loo te Kruiningen; W. J. Brandt te Rilland-Bath; G. Duine te Oud-Vossemeer. LIJK OP DE SCHELDE Woensdagmiddag is op de Schelde een lijk gevonden. Waarschijnlijk is dit het lijk van de machinist, die na het ongeluk op de „Fair Play II' vermist werd. 's-Heer Arendskerke NIEUWE ONTVANGER J. van Oosten te Driewegen is door B. en W. van 's Heer Abtskerke aangewezen als wnd. ontvanger der gemeente, nadat aan de heer P. J. Leen man als zodanig eervol ont slag was verleend. Yerseke MOSSELEN NAAR ENGELAND. Woensdag werd uit Yer seke de eerste zending mos selen in blik van het nieuwe seizoen naar Engeland ver zonden. De verzending heeft plaats via Hoek van Holland. 's-Gravenpolder ER KOMEN 30 NIEUWE WONINGEN. Donderdag kwam te 's-Gra- venpolder de gemeenteraad bij een onder voorzitterschap van burgemeester J. D. Jansen. De voorzitter deelde mee, dat machtiging was verkregen tot het bouwen van 30 wonin- fen voor een bedrag van 302.750. Op verzoek van dc wijkver pleging werd besloten de bij drage met 25 te verhogen. Het salaris van de gemeen tewerkman werd vastgesteld en het presentiegeld van de raadsleden. In de commissie voor het nazien van de ge meenterekening over 1944 wer den benoemd de heren: M. Grim, J. op 't Hof en O. Tls- sing. Hierna ging de raad over in geheime zitting. Na heropening werd beslo ten de bestrating en riolering van de Bossewei niet te gun nen. Bij de rondvraag wenste de heer J. op 't Hof (A.R.) te be slissen over uitbreiding van het B. A. Tribunaal Middelburg „Burgervader" van Arnemuiden stond terecht. "*Hët warén Weinig" welbe spraakte lieden, die Maandag voor het' Tribunaal te Mid delburg moesten verschijnen. De belangrijkste zaak was wel die van A. J. v. Sprun- del uit Yerseke, die van Febr. tot Sept. 1944 N.S.B.- burgemeester van Arnemui den was. Men vraagt zich af, wat deze 53-jarige oesterkwe ker, die een slappe en aar zelende en weinig intelligen te indruk maakte, er toe ge dreven heeft zich bij de N, B. aan te sluiten. Hy zelf kon het niet duidelijk maken. Aanvankelijk voelde hij niets voor het burgemeesterschap, waarvoor hij ook in geen en kel opzicht geschikt was en eerst op aandringen van Jan Dekker stemde hy toe. De installatierede had hy „zo'n beetje" zelf opgesteld, maar de inhoud ervan was toch gro tendeels voorgeschreven door de Duitsers. Met de waar schuwing aan de jeugdleiders in Arnemuiden had hij geen kwade bedoelingen gehad. Zijn medewerking aan de huiszoe king bij de Graaf, waarbij deze werd gearresteerd, had hij eerst op herhaald aan dringen verleend en dan nog omdat hij het beter vond de S.D. dit niet alleen te laten opknappen. Later heeft hij alle moeite gedaan om de Graaf weer los te krijgen. Op een vraag, hoe hy thans tegenover het nationaal-socia- lisme stond, zeid de besch., eerst niets en vervolgens mompelde hij iets over demo cratische beginselen, die hij achteraf toch wel juister vond. De verdediger, mr. Roelofs, las een aantal verklaringen voor, waaruit moest blijken, dat v. Sprundel allerlei ten gunste van de bevolking heeft gedaan. Volgens de gemeen te-secretaris deed hij zelfs verscheidene opdrachten, die hy onrechtvaardig vond, in de prullemand verhuizen. Mr. Roelofs vroeg dan ook spoe dige invrijheidstelling. Tribunaal Goes UITSPRAKEN. J. Hoekman, 34 j., voorma lig wnd. stafleider Ned. Land stand, te Goes, 3 jaar interne ring tot 17 Juli 1950, en ont zetting uit de rechten. A. C. Holle brands, 39 j., tij dens de bezetting burgemees ter van 's Heer Arendskerke, 2 jaar internering tot 17 Juli 1949, en ontzetting rechten. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Voor dringende gevallen ln Driewegen, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp is Zondag te bereiken de heer Lucas Luyck, arts te 's-Heerenhoek, tel. 282 (K 1105); voor Hein- kenszand, 's-Hcer Arendsker ke en Wolphaartsdtjk is te bereiken de heer Zonnevylle, arts te 's-Heer Arendskerke, tel. 202 (K 1106). De heer de Kraker (S.G.) vroeg op welke gronden de burge meester toestemming voor dansmuziek had gegeven. De burgemeester antwoordde, dat hij bevoegd was 4 x per jaar gelegenheid tot dansen te ge ven. De heer Tissing (P.v.d.A.) deelde mede weinig vertrou wen te hebben in de gang van zaken bij de brandweer. Spr. wilde gaarne de borden maxi mum snelheid weer geplaatst de, dat de motor van de brand- zien. De voorzitter antwoord- spuit gereviseerd zal moeten worden. De borden zijn reeds besteld. Ovezande RIOLERING VOOR NIEUWE WONINGEN. In Ovezande is een begin ge maakt met de riolering van de percelen grond, waarop de nieuwe woningen zullen wor den gebouwd. Nisse. ORGELCONCERT. Teike Asma, de bekende or ganist van de hersteld Evan gelische Lutherse kerk te 's-Gravenhage, geeft op 2 Augustus een orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk te Nisse. Dit concert wordt gegeven ten bate van het orgelfonds. WONINGBOUW. De bouw van de te Ove zande te bouwen woningen is gegund aan D. Priem aldaar. GYMNASTIEKCLUB. In Ovezande wil men ko men tot de vorming van een gymnastiekclub. In het voor lopig bestuur hebben zitting de neren B. L. Hokke, A. M. Koppenhol, B. Rosendaal en Biezelinge ZOMERCONCERT „JONGE KRACHT". A.s. Zaterdag 19 Juli zal het Pyperscorps „Jonge Kracht" te Biezelinge een rondgang door het dorp ma ken en daarna om 7 uur een concert geven in de muziektent. Marktberichten VEILING SVERENIGING ZUID-BEVELAND Oranjepruimen 75-116, Ear ly Leaton 63186, Ruth Ges- tetter 32—151, Okkelaner 24— 59, Kruisbessen 2262, Rede bessen 2445, Frambozen 110 153, kersen 4685, Yellow transperant Ia 6276, idem a 47—63. idem b 22—47, Kroet en valappelg 1037, Dubbele princessebonen 5456, alles per 100 kg. VEILINGSVER. KRABBENDIJKE E.O. Yellow IA 7184; idem A 54—81; idem B 36—54; idem Val 20—27; idem Kroet 14— 29; Early Laxton A 149; Oran jepruimen A 104110; idem B 79—104; idem C 39—58; Kruisbessen B 4460; Bonen (spercie) A 4561; idem B 4052; Zure Morellen 5556; Tomaten A 80; idem (ge scheurd) 45, alles per kg. Aardappelen 4.608.10 per 100 Kg.; Wortelen (Bospeen) 4—7 per bos; Bloemkool IA 3135 per stuk. Kolenbonnenzwendel? De economische recherche uit Den Haag heeft in Goes enkele arrestaties verricht- Twee oud-Vlissingers, E. en K., beiden werkzaam by een kolenhandel te Goes werden in hechtenis genomen. Deze arrestaties houden waarschynlyk verband met knoeierijen met kolenbonnen. Het onderzoek in deze zaak is nog in volle gang. Offlcieele Publicaties. De Commissaris der Ko ningin in Zeeland, overwegende, dat het, ten gevolge van de zeer ernstige oorlogsschade in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en de noodzaak het d.d. 13 Augus tus 1937 goedgekeurde streek plan voor de kuststrook Bres- kens-Retranchement in ver band met het wederopbouw- plan voor de gemeente Cad- zand ten spoedigste te her zien, noodzakelijk is een streekplan voor dit gebied vast te stellen; dat de sociaal-economische problemen voor het Westen ten nauwste samenhangen met die in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, wsehalve het gewenst is het sociaal-economisch onderzoek uit te strekken over geheel Zeeuwsch-Vlaanderen; dat het derhalve gewenst is te bepalen, dat een streek plan voor Zeeuwsch-Vlaande ren ln voorbereiding is; gezien het advies van de Vaste Commissie van de Rijksdienst voor het Nationa le Plan d.d. 19 Juni 1947, no. 52; gelet op artikel 8, le lid van de Derde uitvoeringsbe schikking van de Secrefaris- Generaal van het Departe ment van Binnenlandse Za ken met betrekking tot het besluit van 15 Mei 1941 (no. 91/1941), houdende voor schriften betreffende het na tionale plan en streekplan nen; besluit; te bepalen, dat voor Zeeuwsch- Vlaanderen, omvattende het gebied der gemeenten Bros- kens, Groede, Njeuwvliet, Retranchement, Zuidzande, Oostburg, Sluis, Aardenburg, Waterlandkerkje, Schoondij- ke, IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat, Terneuzen, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Over slag, Koewacht, Axel, Zaam- slag, Vogelwaarde, Hontenis- se, Graauw- en Langendam, Hulst, St. Jansteen en Clin- ge, een streekplan wordt voorbereid. Middelburg, 14 Juli 1947. De Commissaris der Koningin voornoemd, QUARLES VAN UFFORD. Zeeuwse^ jpper s Woensdagavond bracht het muziekgezelschap „Oefening en Uitspanning" te Kattendij- ke een serenade aan zijn di recteur, de heer F. Smit, die die dag zijn 30ste geboortedag vierde. Zaterdag 19 Juli a.s. zullen de muziekver. „Vooruit" uit Waarde en „Concordia" uit Krabbendyke een concert ge ven te Krabbendyke. Voor het toelatingsexa men R.H.B.S. slaagden uit Yerseke L. J. de Rijke en B. Hollestelle, leerlingen van de openbare school. Kerknieuws GEREF. GEM. De he$r C. Hegeman, cand. te Rotterdam, die o.a. beroe pen was te Borssele, heeft een beroep naar Paterson (N. Amerika) aangenomen. Officiële afkondiging. De Commissaris der Konin gin in Zeeland heeft een be sluit genomen, waarbij is be paald, dat een streekplan voor Zeeuwsch Vlaanderen ln voor bereiding is. De Commissaris heeft daar bij overwogen, dat in verband niet de oorlogsschade het streekplan voor de kuststrook BreskensRetranchement, da terend uit 1937, ten spoedigste herzien moet worden en aan gezien de sociaal-economische problemen van West-Zeeuwsch. Vlaanderen ten nauwste met die van Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren samenhangen, acht hij het gewenst, dat het nieuwe streekplan geheel Zeeuwsch- Vlaanderen omvat. Als gebie den, die tot dit plan behoren heeft hy aangewezen: de ge meenten Breskens, Groede, Nieuwvllet, Retranchement. Zuidzande, Oostburg, Sluis, Aardenburg, Waterlandkerkje, Schoondijke, IJzendijke, Bier vliet, Hoofdplaat, Terneuzen, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe. Zuiddorpe, Overslag, Koewacht, Axel, Zaamslag. Vogelwaarde, Hon- tendsse, Graauw- en Langen dam. Hulst, St. Jansteen en Clinge. Het officiëel afkondigen van het feit. dat een streekplan voor Zeeuwsch Vlaanderen wordt voorbereid, is het volg van een w - '>j):e cedure, waardoor bereikt wordt, dat in dit gebied thans geen werken meer kunnen worden ondernomen, die in flagrante strijd zouden zyn met de bedoeling van het streekplan. De opstelling van het plan door de planologische dienst voor Zeeland verkeert nog in een voorbereidend stadium, zodat er nog 'geen nadere bijzonderheden over gegeven kunnen worden. De bedoeling is in de eerste plaats aandacht te schenken aan West Zeeuwsch Vlaande ren, zulks in verband met de vele verwoestingen en het feit, dat de herbouw van Cad- zand voortgang moet hebben. Wanneer het streekplan ge reed zal zyn zal het door de vaste commissie, die gevormd is voor de behandeling van de streekplannen voor geheel Zeeland, geflatteerd worden. Daarvan is de Commissaris der Koningin voorzitter en de directeur van de Planolo gische dienst, ir. M. de Vink, secretaris. Tenslotte zal het plan door Ged. Staten van Zeeland behandeld moeten worden, terwijl ook nog de Kroon er goedkeuring aan moet geven. Op onze bureaux te Mid delburg, Vlissingen, Goes en Oostburg ligt nu ook de passagierslijst van het m.s. ..Kota Baroe" ter in- Tg3, dat vermoedelijk 28 '•'.li te Rotterdam zal ar riveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6