Lederwaren JO FIBBE Ringrijderij Weer Republikeinse tegenvoorstellen Damestasjes Boodschap- tassen UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS WALCHEREN zeeuwQnippers Streekplan Zeeuwsch Vlaanderen Bij militaire actie zal republiek arbitrage inroepen. Gisteravond is door de re publikeinse- minister Soesanto aan dr. van Mook een ont- werp-statement overhandigd, waarvan do voornaamste pun ten luiden: 1) Alle voorbereidingen om het conflict op niet-vreedza- me wijze op tc lossen zullen ongedaan worden gemaakt; 2) Teneinde op zo kort mo gelijke termijn een einde te maken aan de vijandelijkhe den moet door het hoogste militaire gezag van weerszij den nadrukkelijk en openlijk een staking der vijandelijkhe den te land, ter zee en in de lucht worden bevolen. Tezelfdertijd moeten van Regering bijeen. Donderdagavond is de Ned. regering In Den Haag bijeen geweest om do toestand in Indonesië to bespreken. De zitting duurde van 9 tot 12 uur. Vandaag komt het re publikeinse kabinet in Djocja bijeen. weerskanten maatregelen wor den genomen om een einde te maken aan alle vijandige pro paganda. Overal langs de demarca tielijn worden gemengde con- tróleposten, bestaande uit po litiepersoneel, ingesteld. De wederzijdse troepen blijven op een afstand van minstens 2 km. van de demarcatielijn. TEGENVOORSTELLEN. Tegelijkertijd werd een tegenvoorstel overhandigd inzake de regeling van de binnenlandse veiligheid. 1) Ten einde aan de ver zekering van de binnenlandse veiligheid leiding te geven, wordt een gemeenschappelijk directoraat voor de binnen landse veiligheid opgericht, waarvan de staf en vertegen woordigers van Nederland en van de verschillende staten zal bestaan en dat gesteld is onder de interim-re gering; 2) De zorg voor binnen landse orde en veiligheid is de uitsluitende taak van de politic der verschillende deel staten; 3a) Het directoraat van de binnenlandse veiligheid is naast do organen der repu bliek mede bevoegd, te bepalen waar en wanneer in de republiek de bijzondere po litiecorpsen, ten behoeve van orde en veiligheid dienen te worden gebruikt; b) Ten behoeve van de lei ding en opleiding van eerder genoemde bijzondere politie- Nieuws In een notedop De 24-jarige ongehuwde mej. E. Kool, is bfl het zwem men in de rivier de Lek onder de gemeente Lex mond ver dronken. Do K.L.M. bereidt een speciale vlucht naar Holland (Mich.) voor, in verband met het eeuwfeest van dezo stad. Het toestel zal 11 Aug. star ten en 12 Aug. aankomen. Op 15 Augustus begint de terugreis. De Belgische krijgsraad heeft de 76-jarige vader van Degrelle, die een zeer werk zaam aandeel heeft gehad in de Rexisten-beweging tot 8 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De Engelse productie voor de export bereikte in Juni, ondanks de dalende steenkoolproductie, de hoogste waarde welke in 1947 tot nu toe werd bereikt (Ingezonden mededeling) Wü ontvingen weer een nieu we zending waaronder een pracht boxle deren tasje, in diverse kleu ren, fijn afgewerkt, slechts 29.75 gld. In prima boxlederen kwaliteit hebben wij op het ogenblik een prachtas met voortas, met prima koperen ritssluiting, flinke maat, kleur wijnrood en de prijs? 37.50 gld. Alvorens een tas te kopen, geven wij U een goede raad: ziet eerst onze grote sortering en U zult zeggen: Er is meer dan ik gedacht had en boven dien verkopen wij gaarne op uw schadeboekje. Nu kunnen wij altijd alles nog niet naar voren brengen, maar straks zullen wij U een collectie tonen, waarvan U zult zeggen: zo iets kan alleen maar. Vlissingen Middelburg. corpsen wordt door de deel staten bijstand aanvaard van Nederlandse experts; c) Alle militaire formaties worden, voor zover zij niet worden gedemobiliseerd, op garnizoenen teruggetrokken; nun ingrijpen en verantwoor delijkheid t.a.v. orde en vei ligheid worden geheel be ëindigd. MOGELIJK EEN VER ZOEK OM ARBITRAGE. Gani heeft aan de pers me degedeeld, dat indien geen basis voor verdere onderhan delingen gevonden kan wor den, de republiek zeer waar schijnlijk zal arbitrage aan vragen. Er was nog niet besloten over de hoedanigheid van de ze arbitrage, of deze bjjv. zou geschieden door het perma nente hof van arbitrage te Den Haag, de Veiligheidsraad der V.N. of door een derde mogendheid. Tijdens de jong ste kabinetszitting te Djokja zijn deze mogelijkheden ónder de loupe genomen. Scheepsramp in Arabische Zee. In de Arabische zee op de hoogte van Bombay i9 een stoomschip bü hevige slagre gens gezonken. Van de meer dan 700 opvarenden konden slechts 12 worden gered. 100.000 verdreven personen naar Amerika? VOORSTEL VAN MAKSHALL MInLster Marshall heeft het Amerikaanse congres verzocht een wetsontwerp goed te keu ren om 100.000 verdreven per sonen udt Europa toe te laten. Eerder had hij voorgesteld 400.000 personen toe te laten, doch toen dit voorstel weinig bijval vond heeft Marshall het cijfer verlaagd.' 100.000 was beter dan niets, zei hij. Een afgevaardigde uit Texas vond het nog rijkelijk veel en zei, dat er toch al te veel vreemdelingen in de Ver. Sta ten waren. Dat is juist de betekenis van het vrijheidsbeeld, antwoordde Marshall. Demonstraties te Parijs. Ongeveer 300.000 Parijse bouwvakarbeiders hebben het werk neergelegd als protest tegen de verlaging van de tij delijke toeslagen op het loon. Zij verzamelden zich gisteren op 28 plaatsen in de stad, van waar zij naar het parlements gebouw wilden marcheren. Er zijn massabetogingen gehou den, terwijl deputaties door de verschillende parlementsfrac- ties in de wandelgangen van de assemblee zijn ontvangen. Na redevoeringen van vakvereni- gingsleiders ging men echter rustig naar huis. Twaalf Polen in Pommeren vermoord. Naar verluidt, zq'n brj Ry- pin in de vroegere Duitse provincie Pommeren 12 leden van de Poolse politie en mi litairen door vogelvrij ver klaarde en in de bossen leven de personen vermoord. om het kampioenschap van Zeeland Een attractie voor de vreemdelingen. Dit jaar voor het eerst. De datum van de Zeeuwse ringrijders-kampioenschappen, die, zoals wij reeds eerder meldden, dit jaar voor het eerst verreden zullen worden, is thans vastgesteld op Zater dag 13 September. De wedstrij den zullen in Middelburg ge houden worden. De centrale commissie voor het kampioenschap ringrijden ln Zeeland heeft Zeeland voor deze provinciale wedstrijd ver deeld in zes districten: Schou- wen-Duiveland. St. Philipsland en Tholen, Noord- en Zuid-Be. veland, Oost- Zeeuwsch-Vlaan. deren, West-Zeeuwsch-Vlaan- deren en Walcheren. Van elk district komen zoveel afge vaardigden, dat er tenminste 20 en ten hoogste 30 ringrij der9 aan het kampioenschap zullen deelnemen. Iedere deelnemer is ver plicht in Zeeuws costuum te rijden en wel in de kleder dracht van het district dat hij vertegenwoordigt. De deelne mers moeten ook hun paarden versleren en de manen en staart vlechten. Voor de ver slering zullen door de jury zo mogelijk prijzen beschikbaar worden gesteld. Het zal dus een vrolijk gezicht worden. De deëlnemerg aan de kam pioenschappen moeten, zoals bij ringrijden gebruikelijk is, «"i.iden zonder zadel, stijgbeu gels en sporen en de paarden moeten in galop lopen. Er wordt bij beurten gere den om de meeste ringen. Als er rijders zijn, die evenveel ringen gestoken hebben, dan zal door kampen uitgemaakt worden hoe de volgorde der winnaars is. Er zullen bij dit kam pioenschap zoveel moge lijk prijzen verreden wor den. Er is een kampioens beker beschikbaar gesteld die gaat naar het district, waarvan de vertegenwoor digende rijders de meeste ringen hebben gestoken. Deze beker Is een wissel- prijs, die drie achtereen volgende malen, of vUf keer ln het totaal gewon nen moet worden eer hU eigendom wordt. Daarnaast is nog een persoonlijke prijs voor het hoogst aantal gestoken ringen beschikbaar ge steld. Ook dit Is een be ker, doch deze wordt met een persoonlijk eigendom. Voor de mededingers wordt geen inleggeld geheven en de Centrale commissie zal zo mo gelijk de vervoerskosten aan de deelnemers vergoeden. Het risico van vervoer van en naar Middelburg en het risico tij dens het kampioenschap blijft SCHAKEN Het zöne-tournool. Resultaten der gistermiddag gespeelde partijen zijn: Pachman (Tsjecho Slowa kije)Doemer (Luxemburg) 10; Van Scheltinga (Neder land)Tzvetcoff (Bulgarije) 10; Rossolimo (Italië)Sza- bo (Hongarije) 0—1: O'SulIi- van (Ierland)Castaldl (Ita lië) 0—1; O'Kelly (België)— Foerder (Palestina) 10. De Pool Plater kwam s morgens zeer vermoeid aan. Hij had in 48 uren niet gesla pen. De wedstrijdleiding heeft hem enkele uren rust gegund, waarna hQ om 5 uur zijn partij tegen Trifunivic begon. De lei ding hebben Pachman en O'Kelly met 3 punten uit 3 partijen. echter geheel voor verantwoor ding van de deelnemers. Deze rlngrljdèrtj om het kampioenschap van Zeeland zal elk jaar verreden worden. Zij kan temeer waar de deel nemers in de traditionele kle derdracht rijden, voor de vreemdelingen een bijzondere attractie worden. Niet alleen echter uit folkloristisch, maar ook uit propagandistisch oog punt is deze komende ring rijderij voor onze provincie van groot belang! .De gevechten in Griekenland. Do Griekse regeringstroepen hebben 35 tot 1800 gueriila- strljders omsingeld in het Pin- dusgebergte, 35 km. ten N.O. van Jannina. Er zyn 312 ge vangenen gemaakt. De eerste groep van 75 gevangenen be stond geheel uit Grieken, die slecht gekleed en totaal uitge put waren. Bij de gevechten om Konitza zy'n aan de zijde van de regeringstroepen Zon dag 3 doden en 50 gewonden gevallen. Immigrantenschip opgebracht. Een Britse kruiser en vijf torpedojagers escorteren het 4237 ton metende schip „Pre sident Warfield", dat met 4554 passagiers aan boord de kust van Palestina nadert. Het schip is afkomstig uit Balti more, waar het door een on bekende voor 10.000 pond sterling is gekocht. Naar verluidt is het trans port georganiseerd door de Joodse illegale verzetsgroep Haganah, die haar naam heeft veranderd in „Exodus". WET OP VOOR-INDIË DOOR HOGERHUIS AANVAARD. De wet op de onafhankelijk heid van Voor-Indië is Woens dagavond uiteindelijk door het Hogerhuis aanvaard. Lord Addison drukte zijn voldoening uit over de aan vaarding van de wet als bij drage aan het tot stand bren gen van de onafhankelijkheid van Voor-Indië. Zeeland heeft „vliegende ballen". In ons blad van Donderdag hebben wy reeds bericht, dat ook in Zeeland een „vliegende schijf" gesignaleerd zou zijn. Thans blijkt, dat Zeeland ook de primeur heeft van een ander, even geheimzinnig iets. Geen vliegende schijven, maar vliegende ballen! Ongeveer drie weken gele den, ontdekte de heer W. Paasse uit Hansweert, terwijl hij langs het kanaal door Zuid-Beveland tussen Hans- weert en Schore stond, 2 aluminium kleurige ballen, die zich op grote hoogte voortbewogen. De ballen had den ongeveer de grootte van een voetbal en bevonden zich vrij dicht bij elkaar. De heer Paasse kon de ballen ongeveer 3 minuten nakijken voor ze verdwenen waren. In gezelschap van zijn nicht zag ae heer w. Paasse Za terdag j.l. 's middags om 6 uur op nagenoeg dezelfde plaats weer twee van deze ballen, die zich in de richting Oost-West voortbewogen. Het wordt geheimzinnig boven Zeeland! Jacht op zeehonden. Van Belgische zijde is er eni ge belangstelling voor zeehon den-huiden, die daar gebruikt worden voor de vervaardiging van fijne lederwaren. De toe- nemine van het aantal zeehon den, voornamelijk op de Oos- terschelde, heeft er toe geleid, dat deze jacht thans wel lo nend is voor de Belgische ja gers. Van Nederlandse zyde be staat er voor de zeehonden- jacht practisch g"een belang stelling. Wel zou dat mogelijk zijn als de Nederlandse rege ring weer een premie ging stellen. Vroeger keerde de re gering namelijk 2.50 uit voor een dode mannetjes-zeehond en 3 voor een wijfje. Het ig wel een aardie ge zicht, wanneer men voor de kust van Noord-Beveland en de kust van Schouwen de vele robben ziet en de zomergasten zullen dat schouwspel zeker weten te waarderen. Maar de vissers hebben er minder waar dering voor, want deze bees ten zijn bijzonder schadelijk voor de visstand. DE POLDER- EN WATER- SCHAPSBOND. Zoals reeds werd gemeld komt de Zeeuwse polder- en waterschapsbond op Zaterdag 19 Juli bijeen in de Stadswljn- kelder te Kortgene. Aan de orde komen een reeks jaarverslagen en de be groting 1947. Ter voorziening in een aantal bestuursvacatu- res zrjn de volgende voordrach ten opgemaakt: Vacature Dees: 1. J. Dreg- mans, te Hoek; 2. P. J. L. van Hoek, te Philippine. Vacature Doeleman: 1. H. C. van de Zande, te Nieuwerkerk; 2. N. A. Deïst, te Dreischor. Vacature Steendljk: 1. E. C. W. A. Geuze, te Poortvliet; 2. P. J. Noom, te Poortvliet. Vacature Gast: 1. J. Klompe, te Serooskerke; 2. C. A. Boo- gerd, te Noordwelle. Vacature Simonse: 1. L. Si- monse, te Biggekerke; 2. A. P. Koster, te Grijpskerke. De heer W. A. van der Werff zal een lezing houden over de ruilverkaveling op Walcheren. Er zal een gemeenschappe lijke maaltijd worden gehou den en tot slot wordt een rond rit door Noord-Beveland ge houden. De begroting voor 1947 sluit in ontvangst en uitgaaf op ruim 4500.waaronder is begrepen een voordelig saldo ad 766.27 van het voorgaan de jaar. „WALCHERTJE EN DE WEERWOLF". Zaterdag 26 Juli zal in het Zuiderpark te Den Haag een openluchtmiddagvoorstelling voor kinderen en volwasse nen worden gegeven van „Walchertje en de Weer wolf" een blijspel-operette van Jan Bresser. Vervolgens zullen enige herhalingen wor den gegeven op nader te be palen datum in Aug. a.s. De opvoeringen worden gegeven onder auspiciën van het Z. Nederlands toneel door het kinderoperettegezelschap van Jan Bresser. Een deel der recette zal worden afgedra gen ten behoeve van de bo- menactie op Walcheren. Dr. Hlrschfeld dient een plan in. In de door de Parijse confe rentie ingestelde werkcommis- 8ie voor het Europees herstel heeft de Nederlandse afge vaardigde dr. Hlrschfeld een plan ingediend. Volgens dit plan moet men beginnen met vast te stellen hoe men het bestaande Euro pese potentieel kan gebruiken. Eerst daarna kan de moge lijkheid worden bestudeerd om dit potentieel te vergroten. Dr. Hirschfeld drong aan op een maximaal gebruik van de Duitse productie-potentie. Dit bracht aanstonds de Franse afgevaardigde in het geweer. Hij maakte bezwaar tegen de wederopbouw van de Duitse industrie, zolang andere landen nog met de grootste moeilijkheden te kampen had den en wees op het gevaar van een te sterk geïndustrialiseerd Duitsland. Zijn kleinzoon onlvoerd. Bij de familie Coster, in de IJpolder onder de rook van Amsterdam, is door de voog dijraad het oorlogsweesje Robert Frederlk Teitel onder gebracht. Een week geleden kwam de grootvader Markus Hersch Teitel uit Palestina over om zijn kleinzoontje te bezoeken. Enkele malen reeds had hy gevraagd of hij het jongetje mocht mee nemen, doen dit was door de fami lie Coster als niet serieus beschouwd. Woensdagavond zijn grootvader en kleinzoon per taxi met onbekende be stemming vertrokken. Vliegramp in Voor-Indië. Op het vliegveld Sjaibah bjj Basra in Voor-Indië is 'n vliegtuig, dat op weg was van Londen naar Calcutta, neergestort. De bemanning kwam om het leven en de 12 passagiers werden ge wond. Kolenbonnenzwendel? De economische recherche uit Den Haag heeft in Goes enkele arrestaties verricht. Twee oud-Vlissingers, E. en K., beiden werkzaam bü een kolenhandel te Goes werden in hechtenis genomen. Deze arrestaties houden waarschijnlijk verband met knoeierijen met kolenbonnen. Het onderzoek in deze zaak is nog in volle gang. 22 Schotse bollebozen naar Walcheren. OP KOSTEN VAN EEN KRANTENKONING. 22 Jongelui, oud-leerlingen van verschillende middelbare scholen uit geheel Schotland, hebben ter gelegenheid van het feit, dat zy bij de on langs gehouden eindexamens de beste resultaten hebben bereikt, een vacantietrip naar ons land aangeboden gekre gen door de krantenkoning Viscount Lord Kensley, eige naar van alle grote Schotse dagbladen. Tijdens dit be zoek, dat door de World Friendship Ass. wordt geor ganiseerd, zal Zeeland niet worden vergeten. Maandag komen de jongelui naar Mid- vermist werd. Middelburg delburg ora deze stad en het eiland te bezichtigen. De Schotse bollebozen wor den te half elf met bussen uit Den Haag in Middelburg verwacht, waar zy koffie zul len drinken in „De Verge noeging". Hierna begeeft men zich naar het Kunstmuseum, waar. alvorens een rondgang wordt gemaakt, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburgin zyn kwaliteiten van burge meester en voorzitter van het ontvangstcomité Middel burg van de W. F. A„ de jongelui zal toespreken. Daar na wordt een rondrit over 't eiland gemaakt. Allereerst begeeft men zich naar Veere, waar in de Campveerse To ren de lunch zal worden ge bruikt, terwijl vervolgens o. m. Westkapelle en Vlissingen worden bezocht. Omstreeks half acht zullen de Schotten terugreizen naar Den Haag. De Schotse journalist Oli ver zal de tocht meemaken, ten einde hierover een ver slag in de bladen van de gulle krantenkoning te kun nen publiceren. LIJK OP DE SCHELDE Woensdagmiddag ls op de Schelde een lijk gevonden. Waarschijnlijk is dit het lyk van de machinist, die na het ongeluk op de „Fair Play II" MIDDELBURGS SECRETARIE VERHUISD Gisteren is een aanvang ge maakt met de verhuizing van die Middelburgse secretarie van het gebouw op het Molenwa ter, waar de kaderschool op nieuw gevestigd wordt, naar het in snel tempo ingerichte pand „de Gouden Poorte" in de Wagen aarstraat. Niet alleen de verhuizers, oie een gehele raadshuisinboe del moesten transporteren, hebben menig zweetdruppeltje gelaten maar ook het gemeen tebestuur en de ambtenaren, die er voor moesten waken, dat aile papieren en beschei den in goede staat aankomen. Men rekent er op, dat men Zaterdag klaar komt met de verhuizing, zodat Maandag a. s. het nieuwe, hoewel weder om tijdelijke raadhuis voor het publiek heropend zal kunnen worden, terwijl Woensdag de raadszaal in gebruik zal wor den genomen. Voorlopig blij ven de kantoren van de ge meente-ontvanger en van de ddiitributiedienst nog enige tyd in het gebouw aan het Molenwater gevestigd. Hier zal men tot en met Zaterdag ook de ambtenaar van de bur gerlijke stand aan kunnen treffen. De voorbereidingen voor de werkzaamheden ter herstel van de Gothische gevel van het stadhuis op de Markt maken ondertussen goede voortgang. Spoedig zal met de bouw van het nleuwe deel be gonnen kunnen worden. Reeds zijn 40 van de 60 ton benodigd ijzer ontvangen. OUDE MAN AANGEREDEN. Een 92-jarige inwoner van Middelburg, de heer J. A. B., werd bij het kruispunt vóór de Stationsbrug aangereden door een hoogopgeladen bak fiets. Hij kwam te vallen en moest door de daar ter plaatse aanwezige verkeersagent bij het kantoor van de Rijksver keersinspectie naar binnen gedragen worden. Na door een arts onderzocht te zijn, is de man per taxi naar zijn woning overgebracht. Tegen de berij der van de bakfiets, J. L. D., werd door de politie proces verbaal opgemaakt, wegens het te hoog optasten van zijn voertuig, waardoor het uit zicht op het verkeer belem merd werd. AANBESTEDING RIJKSWATERSTAAT. De Rijkswaterstaat te Mid delburg besteedde in het openbaar aan het uitvoeren van bestek 186, het maken van bruggen en duikers in de Oostelijke en Westelijke Rijkswaterleiding in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Dit werd aanbesteed in drie per celen. De volgende inschrij vingen kwamen binnen Perceel 1: J. A. Leys, Ka- pelle, 44100; perceel 2: P. de Regt, Terneuzen, 42600; P. Blommaert, St. Jansteen, 44500, J. de Oude, Bier- Tribunaal Goes UITSPRAKEN. J. Hoekman, 34 j., voorma lig wnd. stafleider Ned. Land stand, te Goes, 3 jaar interne ring tot 17 Juli 1950, en ont zetting uit de rechten. A. C. Hollebrands, 39 j., tij dens de bezetting burgemees ter van 's Heer Arendskerke, 2 jaar internering tot 17 Juli 1949, en ontzetting rechten. P. A. Seghers, 46 j., smid te Middelburg, één jaar en zes maanden tot 17 Januari 1949 en ontzetting rechten. ZONDAGSDIENST ARTSEN. De praktyk van dr. Reyn- ders Schilt te Serooskerke en de artsen M. v. d. Sluys te Veere en P. J. Bom te Oost- kapelle wordt Zondag voor dringende gevallen waarge nomen door de heer P. J. Bom, arts te Oostkapelle. vliet, 45500, P. F. Voet, Kloosterzande, 46400, Man- naerts Aannemersbedrijf, Hulst, 47050, J. A. Leijs, Kapelle, 47100; Perceel 3: Mannaert's Aannemersbedrijf, Hulst, 36200, J. de Oude, Biervliet, 36850, J. A. Leys, Kapelle 37200, P. A. Ram- meloo en A. Roegiers, Philip pine (in combinatie), 39530. Voor de drie percelen te zamen: C. v. d. Klippe, Vlis singen, 116.500, G. A. v. d. Straaten, Terneuzen, ƒ118.000. Vlissingen EINDEXAMEN R.H.B.S. A. Woensdag werden aan de R.H.B.S., afd. A te Vlissingen de eindexamens gehouden. Ge slaagd zyn: J. Baljeu, J. Blok land, Mary v. Hijfte, H. Kars, P. de Leeuw, Henny Ooster- wyk, Tineke Spuyman, J. Tim merman, Corry v. Weele, Fia Weyens. Geen enkele candidaat werd afgewezen. DE VLAG OP DE TOREN. De restauratie-werkzaam heden aan de Gereformeerde Kerk te Vlissingen vorderen goed. De bygebouwen en de kos- terswomng zyn reeds tot op de eerste verdieping opge trokken. De herstelling van de kap constructie om het kerkge bouw is dermate gevorderd dat Donderdagmorgen de spanten voor de torenspits werden geplaatst. Zodra deze constructie ste vig was verankerd, ging de vlag in top, ten teken dat de herbouw van de vermelde kerk in een belangrijk stadium is gekomen. O.- en W.-Souburg NIWIN-AVOND. Woensdagavond werd in de Geref. kerk te Souburg een avond gehouden van de Niwin, die door de burge meester met een kort woord werd geopend, en waarin hij uiteenzette wat de Niwin wil. Hij wekte op door briefwis seling steeds met de mannen en jongens mee te leven: Ook door financiële steun moet het mogelijk worden gemaakt de jongens ontspanning te bieden. Voor het geld wat in Zeeland binnen komt zal men kleine muziekinstrumenten aanschaffen. Vervolgens kreeg de heer ir. Steneker het woord. Zelf vele jaren in Indië werkzaam geweest zynde en onder de Japanse bezetting naar Siam gedeporteerd en daar te werk gesteld, vertelde spr. van de vele ontberingen tijdens de in ternering en teleurstellingen na de bevrijding, ook voor de leden van het N.I.-leger, die de goede zaak trouw waren gebleven. Velen van hen ver keren nog steeds in het on zekere over het lot van hun naaste familie. Ook voor hen werkt de Niwin. Verschillende films werden vertoond over Indië, o.a. 2 geluidsfilms, die de gevaren en ontberingen van onze man nen en jongens in een duide lijk licht stelden, maar ook het zegenrijke werk door hen verricht. De zangvereniging „Soli Deo Gloria" luisterde deze bijeenkomst met zang op. Jammer, dat de jeugd zich weinig ordelyk gedroeg. Aan de uitgang was er een collecte, terwijl a.s. Zaterdag middag een straatcollecte zal worden gehouden voor het zelfde doel met medewerking van de Souburgse signaal-af deling van de turnvereniging „Astrow". OUDERAVOND. Woensdagavond hield het be stuur van de Marnixschool op W.-Souburg een ouderavond, die goed bezocht was. Deze werd gehouden in het heren huis op het Mamixplein, waar momenteel ook school gehou den wordt, daar de vroegere school totaal verwoest is en geheel opnieuw opgebouwd zal moeten worden. Na bezichtiging van het werk der leerlingen hield het Hoofd der school, de heer J. Gideonse een inleiding over het onderwerp „De Marnix school van nu", terwijl de onderwijzeres, mej. C. Bras ser, enige stukjes proza voor las. De kinderen der hoogste klasse zongen enkele aardige liederen. Deze avond werd door de heer Gideonse met gebed gesloten. Westkapelle OVERPLAATSING. De heer J. Ligthart Schenk, assistent dienstgeleider der belastingen, post Westkapelle, ls met ingang van 21 Juli overgeplaatst naar Amster dam, in de rang van Hoofd* assistent-titulair-dienstgelei* der der belastingen. Nieuw- en St. Joosland COMMISSIE OUDERDOMS VOORZIENING. In de Commissie van Advies inzake uitvoering; noodwet Ouderdomsvoorziening te Nieuw- en St. Joosland werden door B. en W. benoemd: Mr. F. S. K. graaf van Rand- wijck, Burgemeester, Voorzit ter; J. Kwekkeboom, Wethou der; A. C. Polderdijk, Wethou der; Iz. Goverse; L. Kodde; A. de Kraker; C. A, Polderdijk en P. J. Brakman, Secretaris. Geslaagd voor het diplo ma Werktuigbouwkunde aan de M.T.S. te Dordrecht de heer R. Joosse Johzn. te Nieuw- en Sint Joosland. Geslaagd voor het staats examen muziek theoretisch ge deelte. de heer A. Theunis te Vlissingen. De heer K. Kareis, te Mid delburg en 2de Ambtenaar ter Secretarie te Nieuw- en Sint Joosland, werd benoemd als le Ambtenaar der Secretarie te Brouwershaven, met ingang van 1 September 1947. Officiële afkondiging. De Commissaris der Konin gin in Zeeland heeft een be sluit genomen, waarbij is be paald, dat een streekplan voor Zeeuwsch Vlaanderen in voor bereiding is. De Commissaris heeft daar bij overwogen, dat in verband met de oorlogsschade het streekplan voor de kuststrook BreskensRetranchement, da terend uit 1937, ten spoedigste herzien moet worden en aan gezien de sociaal-economische problemen van West-Zeeuwsch. Vlaanderen ten nauwste met die van Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren samenhangen, acht hij het gewenst, dat het nieuwe streekplan geheel Zeeuwsch- Vlaanderen omvat. Als gebie den, die tot dit plan behoren heeft hij aangewezen: de ge meenten' Breskens, Groede, Nieuwvüet, Retranchement, Zuidzande, Oostburg, Sluis, Aardenburg, Waterlandkerkje, Schoondijke, iJzendijke. Bier vliet, Hoofdplaat, Terneuzen, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Overslag, Koewacht, Axel, Zaamslag, Vogelwaarde, Hon- tenlsse, Graauw- en Langen- dam. Hulst, St. Jansteen en Clinge. Het officieel afkondigen van het feit, dat een streekplan voor Zeeuwsch Vlaanderen wordt voorbereid, is het ge volg van een wettelijke pro cedure, waardoor bereikt wordt, dat in dit gebied thans geen werken meer kunnen worden ondernomen, die in flagrante strijd zouden zyn met de bedoeling van het streekplan. De opstelling van het plan door de Prov. Planologische Dienst voor Zeeland verkeert nog in een voorbereidend sta dium, zodat er nog geen na* dere bijzonderheden over ge geven kunnen worden. De bedoeling is in de eerste plaats aandacht te schenken aan West Zeeuwsch Vlaande ren, zulks in verband met de vele verwoestingen en het feit, dat de herbouw van Cad- zand voortgang moet hebben. Wanneer het streekplan ge reed zal zijn zal het door de vaste commissie, die gevormd is voor de behandeling van de streekplannen voor geheel Zeeland, gefiatteerd worden. Daarvan is de Commissaris der Koningin voorzitter en de directeur van de Planolo gische dienst, ir. M. de Vink, secretaris. Tenslotte zal het plan door Ged. Staten van Zeeland behandeld moeten worden, terwyl ook nog de Kroon er goedkeuring aan moet geven. Op onze bureaux te Mid delburg, Vlissingen, Goes en Oostburg ligt nu ook de passagierslijst van het m.s. „Kota Baroe" ter in zage, dat vermoedelijk 28 Juli te Rotterdam zal ar riveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2