PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Mussolinis geboorteplaats zakt weg in de modder» Steun voor Griekse partisanen? Politioneel optreden in Ned* Indië? Aantal Dienstauto's gehalveerd Aardenburg herbouwt 190e Jaargang - No. 168 Uitgave van de Firma Provinciale Zecuwscte Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 18 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Loste nummert 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., pinimua per adver tentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) j Middelburg i Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes t Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg: Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuien Brouwersstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg^ MENSEN-„VOER" en VARKENS»ETEN" Zoals bekend zijn de land bouwers in Nederland ver plicht hun gehele tarweoogst in te leveren. Deze oogst is niet voldoende om ons volk te voeden en dus moet er tarwe worden geïmporteerd. De prijs van dit geïmporteerde graan ligt 60 a 70 procent hoger, dan de .officiële richtprijs. De meeste boeren hebben tevens veevoeder nodig en zij moeten daarvoor ongeveer 25 procent meer betalen, dan zij ontvan gen voor de tarwe die zij in leveren, terwijl dit veevoeder bovendien no£- van belangrijk mindere kwaliteit is. Kan mén het een boer, die het wel meent met zijn vee. kwalijk nemen, dat hij tarwe achterhoudt (zo als veel schijnt voor te ko men) en daarmede zijn vee voedt? Neen, want het is in Neder land gewoonte geworden om zich niet te houden aan de ontelbare overheidsvoorschrif ten op economisch gebied, waarvan men de noodzaak niet kan begrijpen, of de doeltref fendheid niet inziet. Maar in tussen eten wij nog altijd brood met mais en soyameel. terwijl de varkens tarwe krijgen' Met andere dingen is het precieg zo gesteld. De sla in het Westland brengt geen cent per kropje op. Hoewel de huisvrouw er nog altijd een behoorlijke prijs voov moet betalen. Amsterdam wilde de niet verkoopbare groente aan de steuntrekkers geven. Neen, zeggen de tuin ders. dan liever naar de vuil nisbelt ofnaar de veevoe derfabrieken! Alleen in Am sterdam verdwijnt op die ma nier per dag 28.000 kg. groen te. Is er bij alle overheidsbe moeiing gëen middel om aan deze misstand een eindle te ma. ken? Nog een ander probleem: on ze vleesvoorziening. Minister Mansholt heeft on langs verklaard, dat er alleen in het jaar 1946 64.000 melk koeien en 490.000 varkens langs de bekende zwarte weg verdwenen zijn. lEJr is inderdaad zwart vlees genoeg te koop. Officieel echter krijgt de Ne derlander slechts 3 ons vlees per veertien dagen, afgezien dlan van degenen, die huis- slachtingpn mogen verrichten en drie a vier kilogram per veertien dagen mogen gebrui ken. 'Wat zou er gebeurd zijn, als men de handel in vlees eens vrij had gelaten, of de rant soenen verhoogd had, in plaats van verlaagd. Zouden dan bij voor verbruiker en leverancier redelijke prijzen de huisslach- tingen wellicht verminderd zijn en de zwarte slachtingen uit de wereld zijn geholpen? De slagers beweren het en zij klagen steen en been over de wantoestand, die hierboven gesignaleerd werd. Zij dringen aan op een betere regeling der huisslachtingen. Terecht, mits aan de boeren een behoorlijke voorkeurspositie gelaten wordt. Laatstgenoemden zijn nu een maal de veehouders en boeren werk is zwaar werk! Zelfs met de melk en boter- voorziening kon het beter ge steld zijn. dan het geval is. Een zesde deel van wat onze koelen aan melk produceren verdween in 1946 in de zwarte handel. Een verhoging van ons boter- rantsoen met circa 17 procent zou dus mogelijk zijn, alg er geen zwarte melkhandel was... Wie lost de puzzle op Men kan deze lijst van mis standen naar believen uitbrei den. En het moet toch anders kunnen. Hoger lonen voor Franse ambtenaren. Met algemene stemmen heeft de Franse nationale ver gadering het wetsvoorstel aangaande de verhoging der salarissen van ambtenaren aanvaard. Het totaalbedrag aan ambtenarenlonen voor de tweede helft van 1947 wordt hierdoor met ongeveer 24 milliard francs verhoogd. De Franse ambtenaren hebben nu besloten niet te staken. Het betreft een mil- lioen tweehonderd duizend personen, die het werk dus op de gewone wijze zullen voortzetten. Aanval op kardinaal Griffin. Het te Belgrado verschijnend communistisch blad „Borba" heeft kardinaal Griffin, de Rooms-Katholieke primaat van Engeland, ervan beschuldigd, „een groot aandeel te nemen in de lastercampagne tegen het democratisch Joego-Slavië door reactionnaire kringen ln Eruropa". Het blad uitte deze beschuldiging In antwoord op een rede van de kardinaal op een bijeenkomst van Rooms- Katholieken te Londen op Zondag j.l., waarin hij gezegd zou hebben, dat er geen vrij heid van godsdienst ln Joego- Slavië bestond. Buitenlands overzicht Vliegongeluk in Spanje. ALLE SPOREN VAN DE DUCE VERDWENEN Maar de Italiaan heeft heimwee. Mussolini's geboorteplaats zakt weer weg in de mod der. Twintig jaar geleden werd Predappio verheven tot een van de bedevaartplaat sen van het fascisme, thans wordt alles gedaan om de sporen daarvan uit te wis sen. De communistische burge meester van Predappio heeft het geboortehuis van de Du- ce toegewezen aan een arme kinderrijke familie. De Mus- solini-weg is herdoopt in Matteotti-weg, naar de grote tegenstander van de dictator, die op zijn bevel werd ver moord. De namen van zyn familieleden verdwenen van kindertehuizen en scholen. Vele zakenlieden, die zich tijdens de hoogtijdagen van het fascisme in het stad je vestigden, om te profite ren van de good-will van de Duce, zijn verdwenen en ke ren niet terug en heeft Prè- dappio de hoogste werkloos heidscijfers van Italië; van de 11.600 inwoners zijn er 2000 zonder werk. De stad is vol armoedige mensen en slecht geklede kinderen met holle wangen. Predappio, dat mee- klom met Mussolini's opkomst, werd daarna meegesleept in zijn valMaar zelfs de communistische burgemeester vertelt af en toe met een ze kere trots, dat hij eens be hoorde tot het half dozijn jongelingen, dat door de jeug dige, toen knalrode Mussoli ni koos voor het socialisme. Eens zegt hij, is Mussolini toch ook socialist geweest. Zoals het met Mussolini's geboortestadje is, is het met alles. Overal vergane glorie... Buitenlandse corresponden ten, die Italië bezoeken zijn het, hoe verschillend zij ove rigens mogen oordelen, over één ding eenspolitiek ge sproken is de toestand nog altyd verward en onzeker. De doorsnee Italiaan, voor zover de dagelijkse levenszor gen hem niet alle interesse in politieke zaken hebben ontnomen, verdrinkt haast in de stroom van propaganda, die over het land gaat. De communistische partij, bekwaam geleid, voert actie met slogans, spandoeken, meetings en door de uitgifte van een aantal dagbladen en tientallen suggestief geredi geerde weekbladen. De Ame rikanen spenderen duizenden dollars aan beïnvloeding van de publieke opinie op meer subtiele en minder demago gische wijze en daarnaast spe culeert de halffascistische „partij van de gewone man" op de ontevredenheid over de slechte economische toestand. Geen wonder, dat de ge wone Italiaan, die zyn land ziet gedegradeerd tot een derderangs mogendheid, een slagveld van buitenlandse in vloeden, ondanks alles met enige weemoed terugdenkt aan de gloriedagen van wel eer, toen Italië in het kielzog van Duitsland althans in sch^n als as-partner de rol van grote mogendheid kon spelen en dagelyks brullende stemmen hymnen op de groot heid van het Romeinse Im perium door de radio konden doen klinken. De schijn-glorie is vergaan, het imperium als een kaar tenhuis ineengestort onder de militaire slagen van de geal lieerden, maar in vele Itali aanse harten leeft nog steeds een sentimentele achting voor de Duce. NEDERLANDERS GEDOOD. Een Engels particuiler vlieg tuig la in de Spaanse Pyre- neën verongelukt. Volgens A. F.P. zijn er drie doden te be treuren. Nader verneemt het A.N.P., dat twee te Londen woonachtige Nederlanders bij het ongeluk om het leven zyn gekomen. BREDA HEEFT 85.000 INWONERS. De jongste volkstelling heeft uitgewezen, dat Breda thans meer dan 85.000 inwoners beeft. KRUIDENIERS BLIJVEN PROTESTEREN. Onder leiding van het comi té van actie hebben Dinsdag te Utrecht meer dan 1000 kruideniers geprotesteerd te gen de te lage winstmarge op hun artikelen. KINDERBIJSLAG GEHUW DE MILITAIREN. Voor gehuwde militairen zal voortaan de kindertoeslag bui ten beschouwing blijven bij de vaststelling van de kostwin nersvergoeding. Wederkerige beschuldigingen. De Griekse generaal Zervas heeft op een persconferentie gezegd, dat de guerilla-verster- kingen uit Albanië Grieken land binnenstromen om zich bij de 2500 te voegen die momen teel in actie zijn. Generaal Zervas zeide dat de guerilla-troepen Zondagoch tend de Albaanse grens zijn overgestoken en hun aanval openden in de Koritza-sec- tor. Het regeringsoffensief te- Weg met de sprekers In J< hannesburg is een ra liotoestel uitge vonden dat alleen mu ziek uitzendt. Zodra iemand langer dan een minuut spreekt, scha kelt het automatisch op muziek over. Het toestel werkt door een vernuf tig systeem, waarbij de zgn. pauzes worden ge teld. Bij normaal spre ken zijn er 15 tot 20 van deze pauzes per mi nuut, by muziek slechts twee of drie. 6000 personen dakloos door brand. Een kamponcomplex in Oe- tan in het sultanaat Soembawa is afgebrand, waardoor zesdui zend personen dakloos zijn ge worden en 700 ton padi verlo ren ging. gen hen begon Maandagavond 21 uur. De generaal beweerde verder dat verscheidene van de twin tig partisanen die gevangen zijn genomen geen Grieks pra ten en de kentekenen van de rode ster dragen. Deze mensen, zo verklaarde de generaal, be hoorden tot de internationale brigade. Voor de eerste maal hebben buitenlanders deelgenomen aan een vergadering van de Griek se nationale verdedigingsraad, waarbij twee hoge Amerikaan se en twee hoge Britse officie ren zich in de discussie van de algemene militaire situatie mengden. De buitenlar offi cieren waren de Ame. .aanse generaal Livesay en de Ameri kaanse admiraal Sneckenberg, de Britse generaal Rawlins en de Britse admiraal Talbot, resp. leiders van de missies van het Britse leger en de Britse marine. Radio Moskou zond een be richt uit dat was ontvangen van het opperbevel van het „Griekse democratische leger". In dit bericht wordt beweerd dat de Engelsen militair deel nemen aan de strijd tegen de Griekse partisanen. Dit be richt, aldus radio Moskou, was afkomstig van generaal Mar- kos van het opperbevel der de mocratische strijdmacht. In dit bericht wordt het dreigement uitgesproken dat „het demo cratisch leger geen onder scheid kan maken tussen de Griekse regeringstroepen en Anglo-Amerikaanse deelne ming aan de operaties tegen het democratisch leger". Records te Scheveningen. Woensdag zijn te Schevendngen in het Lu xe-bad van de N.V. Ex ploitatie Maatschappij Zeebad Scheveningen 6403 baden genomen. Dit is tot dusver in dit jaar het hoogste aantal ba den op een dag. Donderdag werd in dit zwembad de 100.000ste badgast van dit jaar verwacht. Meestal was dit eerst op het eind van de maand Augustus het geval. Voor zover men kon nagaan is dit sinds die oprichting van dit zwembad de vroegste dag in het jaar, dat een dergelijk aantal baden is geregistreerd. Aangetekende brief verdwenen. Op 14 Juni j.l. verzond een Amsterdamse bankinstelling 'n aangetekende brief zonder aan gegeven waarde, inhoudende 65 aandelen Kon. Olie, f 1000 en 2 aandelen f 1100 via de Chase Nat. bank te New-York naar Panama. De reëele waar de bedraagt niet minder dan f 280.000. De brief is op de normale wijze verzonden, doch niet te bestemder plaatse ge arriveerd. Veel plezier zullen de evt. dieven echter niet van hun buit kunnen hebben, daar de recherche in alle landen de nummers van de aandelen heeft verspreid, waardoor de effecten anverhandelbaar zijn. AUTOBUS MET DEENSE STUDENTEN LOOPT OP LANDMIJN. Een autobus, waarin zich een 40-tal Deense studenten bevonden, die een bezoek brengen aan België, is Woens dag, toen hij nabij Ostende een omweg wilde maken, op een landmijn gereden. Een 12-tal studenten werd licht gewond. HET GAAT ZO NIET LANGER MEER. Mr. Tamzil naar Djocja. De speciale correspondent van Aneta te Makassar seint, dat in Zuid Celebes de po litieke ontwikkeling op Java met uiterst nauwlettende aan dacht wordt gade geslagen, waarbij een gevoel van on behagen niet te miskennen is. Uit contact met Indone sische zegslieden niet al leen behorende tot regerings kringen doch eveneens tot kringen, die voorheen de re publiek welwillend gezind wa ren blijkt dat de één stemmige conclusie is „het gaat zo niet langer meer." TOESTAND IS CRITIEK. Dr. van Mook heeft Woens dag nog een ontmoeting ge had met de vice-minister van buitenlandse zaken, mr. Tam zil, om een laatste poging te ondernemen een volledige breuk tussen de Nederlanders en de republikeinen te voor komen. Onmiddellijk na het onderhoud met dr. van Mook, vertrok Tamzil met een vlieg tuig naar Djocja om aan het republikeinse kabinet verslag uit te brengen. De meeste politieke waar nemers in Batavia zijn van oordeel, dat de oorlogsdreiging nog nimmer zo acuut is ge weest als na de radiorede van Sjarifoeddin, waarin hij de situatie als zeer critiek beschreef. Alle hoop op een vreed zame oplossing van het ge schil hangt thans af van het succes van Tamzils reis naar Djocja. aldus meent men in deze kringen. DE POLITIEKE SITUATIE Donderdagavond omstreeks 18 uur werd het republikein se antwoord op de nieuwe Ne- NUTTIGE BEZUINIGINGEN. Geleidelijke vernieuwing. Geruime tijd geleden werd op de voorruiten van alle personenauto's in overheids dienst het woord „dienstauto" geschilderd Dit was een te ken naar buiten voor de zeer aanzienlijke beperkingen, die onder leiding van de rijks hoofdinspecteur van het ver keer voor overheidsdiensten, op dit gebied zijn bereikt, zonder dat het dienstbelang hierdoor geschaad werd. Hoewel officiële cijfers nog niet bekend zijn, mag worden aangenomen, dat van de 7786 auto's, die op 1 Jan. 1946 in dienst van het ryk waren, „Kijk niet naar de moeilijkheden, maar naar de mogelijkheden Eerste steen-leggingen voor herbouw en sportpark. Aardenburg herbouwt! Er is zelfs een stichting van die naam, maar of men het nu mèt of zonder die stichting doet, één ding staat vast: in Aar denburg pakt men de za ken met grote voortva rendheid aan, kanlcert zo min mogelijk over de moeilijkheden, die er on getwijfeld toch zijn, en.... de zaak komt op gang. Is zelfs op gang.... Gaat u maar eens in Aar denburg kijken en met de mensen praten. Om het even of het met de burgemeester is of met een willekeurige bur ger van dit toch zeer zwaar getroffen Zeeuwsch-Vlaamse stadje. En heus, men stond in het begin nogal sceptisch te genover die stichting „Aar denburg Herbouwt", die be weerde alle moeilijkheden voor de gedupeerden te wil len oplossen. Het leek tè mooi om waar te zijn. En toch. Wanneer u met belasting moeilijkheden zit, gaat u naar een belastingconsulent. Die is immers thuis in de doolhof van voorschriften en bepalin gen. Zo is het ook met de we deropbouw. Voor een leek is het haast niet doenlijk zelf de weg te vinden, welke er via ontelbare instanties ten slotte toch toe zal moeten leiden, dat zijn verwoeste pand weer kan worden opgebouwd. De stichting wil en kan helpen, maakt een plan en berekent de lasten, welke de eigenaar ten slotte zal hebben op te brengen. Treedt voor hem op, daar waar zijn belangen ver dedigd moeten worden. Velen maken reeds van de ze bemiddeling gebruik en het resultaat is, dat er gebouwd wordt. Ook door mensen, die het zonder de stichting ten slotte toch ook hebben kun nen redden. Redelijkerwijs gesproken mag men verwach ten, dat Aardenburg aan het eind van dit jaar plm. 125 wo ningen herbouwd zal hebben, de 70 woningwetwoningen, welke in aanbouw zijn, inbe grepen. OFFICIEEL BEGIN. Ten einde juist aan de herbouw van geheel ver woeste panden toch een enigszins officieel begin te geven, zal volgende week Woensdag in tegenwoordig heid van verschillende au toriteiten van het provin ciaal bestuur, de Wederop bouw en wellicht ook uit Den Haag, een eerste steen legging plaats vinden. Bovendien zal dan met enige plechtigheid de eerste steen worden gelegd voor het Aardenburgse Sport park. HET SPORTPARK. Eigenlyk is het met dit Sportpark, dat aan de Heren- dreef, de weg naar de Elder- schans, werd geprojecteerd, al precies eender als met de we deropbouw in Aardenburg. Niet praten, maar doen! We hebben tekeningen van het ontwerp van architect J. P. Kloos gezien en we moeten erkennen, dat het inderdaad een uitstekend project is. Niet overdadig van opzet, maar toch voldoende royaal en vooral ook practisch van in richting, hetgeen trouwens ook verwacht mag woi'den van een architect als de heer Kloos, die immers leraar is aan de Academie voor Licha melijke Opvoeding. In de eerste plaats is de op zet zo, dat niet alleen regel matige sportbeoefenaren, maar eigenlijk alle gezinnen van deze inrichtingen zullen kun nen profiteren. Daartoe is, aansluitend aan het behoorlijk geoutilleerde kleedgebouwtje, een eenvoudig restaurant ont worpen, dat grenst aan een ruime kinder-speeltuin. Dit gedeelte van het plan is zelfs reeds aanbesteed en de eerste steenlegging zal dan ook hier geschieden. In het a.s. najaar hoopt men, zodra de oogst, welke hier nu nog te velde staat, is binnen gehaald, te kunnen beginnen met de aanleg van het nieuwe voetbalveld, dat wordt omslo ten door een goede sintelbaan, terwijl achter de doelen gele genheid zal worden geboden voor de beoefening van andere athletiekvormen. Bovendien zullen er een ruime overdekte zit- en een open staantribune worden gebouwd. Op de plaats van het tegen woordige voetbalveld komen tennisbanen, terwijl ten slotte nog een gedeelte van de kreek, welke onmiddellijk achter het complex ligt. zal worden afgedamd om er een goed zwembad van te maken. NAJAAR 1948 GEREED. Tot zover het plan, dat men uiterlijk ln het najaar van 1948 geheel uitgevoerd denkt te hebben. Maar wat is nu eigenlijk het meest interessante van het gehele project? Naar onze smaak dit: het is een plan, dat leeft bij de gehele bevolking van Aarden burg, een plan, waaraan ieder wil en kan medewerken en dat tot stand wordt gebracht zonder dat er bij de overheid om financiën behoefde te worden aangeklopt. Men werkt er voor, zoals men voor het feest van de vorige maand heeft willen werken. Burge meester van Dongen en mevr. van den Broecke-de Man zijn er op uitgetrokken om overal in het land belangstelling en steun voor Aardenburgs Sportpark te verwerven. Met succes En de Aardenburgse bevol king zelf brengt nu spontaan en met enthousiasme de gel den bijeen, welke nodig zijn voor het bouwen van de beide tribunes. En dat zijn heus niet de goedkoopste onderdelen van het plan! Zo wordt er gewerkt in Aar denburg. Niet kankeren maar doen, gedachtig aan het oude, wijze woord „de mens lijdt het meest van het lijden, dat hij vreest". Pak tien mogelijkhe den aan, dan slagen er mis schien twee. Maar begin voor die acht mislukte onmiddellijk weer aan acht andere. Alleen zo komen we er I nog slechts de helft over is. Deze beperking, die tevens grote bezuiniging betekent, is langs verschillende wegen verkregen. Om te beginnen werd op alle departementen, thans ook by de landmacht, een onderzoek ingesteld naar het noodzakelijke aantal per sonen-auto's dat voor het meest noodzakelijke vervoer doorlopend ter beschikking moest zyn. Een tweede belangrijke re organisatiekwestie was net op ruimen van oude en wrakke personenauto's, die enorm veel kosten met zich brachten en* weinig nut opleverden. Daarom wordt in het rjiksautopark, waar nodig, zij het op zuinige schaal, „jong bloed" gebracht. Bij wijze van spreken kan een nieuwe auto vaak meer pres teren, dan drie oude. die elk ogenblik in de garage of langs de weg liggen, terwijl de on derhoudskosten van de nieuwe wagen veel lager liggen dan een derde van het totaal der oude. Niet alle „dienstauto's" zjjn eigendom van het ryk. Voor tijdelijke diensten worden ge huurde auto's gebruikt, die na opheffing van zo'n dienst kun nen worden afgeschaft. Voorts kunnen bepaalde ambtenaren een auto aanschaffen, die zij tegen de normale vergoeding voor dienstdoeleinden kunnen gebruiken. Indien men aanneemt dat de exploitatie van een personen auto per maand ruw geschat 150.kost, dan kan men be rekenen, wat, globaal geschat, de beperking van een autopark met meer dan 3800 auto's per jaar aan bezuiniging oplevert. De rollen omgekeerd. Op de zware markt in Berljjn zijn de rol len omgekeerd. Twee jaar lang verkochten de Amerikaanse solda ten sigaretten aan de Duitsers tegen fantas tische prjjzen. Toen vaardigde op 26 Mei het departement van Oorlog te Washington een verbod uit om voor particuliere doeleinden sigaretten te importe ren. Met het gevolg, dat de Duitsers thans sigaretten te koop aan- biedeiï aan het Ameri kaanse militaire perso neel. Een Duitsers had zelf 50.000 pakjes te koop in ruil voor dollars of machines, geproduceerd in de Amerikaanse be zettingszone. derlandse voorstellen, betref fende de gemeenschappelijke gendarmerie en staking van de vijandelijkheden, in Bata via verwacht. Des middags is een speciaal Nederlands vliegtuig uit Batavia naar Djocja vertrokken om de republikeinse autoriteiten, die het antwoord zullen over brengen, af te halen. Inmid dels seint Aneta's speciale correspondent uit Djocja, dat Sjarifoeddin hem heeft me degedeeld, dat hij wachtte op de reactie's uit Batavia, wel ke des middags om twaalf uur nog niet binnen waren. Het Republikeinse Kabinet is des morgens tot twaalf uur bijeen geweest, waarna het behoudens eerder bericht tot de volgende dag uiteenging. Soekarno heeft onderwijl be sprekingen raet de militaire leiders gevoerd, terwyl ook het Oost-Indonesische parle mentslid Tadjoeddin Noor, de gouvernementswoning. waar de kabinetszitting gehouden werd, bezocht. EEN OPROEP. Volgens het republikeinse persbureau „Antara" heeft de Indonesische centrale organi satie der vakverenigingen 'n oproep gericht aan al haar ledeft, waarin deze worden opgewekt zich op alle even tualiteiten voor te bereiden en „zich te verenigen om de souvereiniteit en de onafhan- keljjkheid van het land te verdedigen tegen eventuele Nederlandse aggressie." SJARIFOEDDIN'S OMMEZWAAI. Nederlandse kringen te Ba tavia zijn zeer verwonderd over de toon van de radio rede van Sjarifoeddin. Dins dag immers had men de in druk, dat met Sjarifoeddin overeenstemming was bereikt in zoverre, dat deze aecoord ging met de Nederlandse voorstellen. Men verklaart in deze krin gen de houding van Sjari foeddin door het feit, dat deze in conflict is gekomen met de oppositie van de meerderheid van zijn kabinet. Van Indonesische zijde wordt toegegeven dat Sjarifoeddin tot uiterste concessies bereid was en dat het bijgevolg in de lijn lag, dat Sjarifoeddin als antwoord op de opposi tie in de ministerraad zou aftreden. Men meent echter ln republikeinse kringen an derzijds, dat Sjarifoeddin vreest, dat zijn aftreden on middellijke militaire interven tie van Nederlandse zijde ten gevolge zal hebben. COMMANDANT VAN DE „JAVA" GERIDDERD. H.M. de Koningin heeft de militaire Willemsorde 4de klasse toegekend aan wijlen de kapitein ter zee P. B. M. van Straelen, op grond van daden van moed, beleid en trouw als commandant van Hr. Ms. lichte kruiser „Java" tydens de slag in de Javazee. VOOR DE INDISCHE MILITAIREN. Dinsdagavond werd te Axel een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van bakkers en een elftal van slagers, aie door de deegmensen met 7—6 werd gewonnen. De op brengst komt ten bate van de radio-actie voor de militai ren ln Indië. De wedstrijd werd opgeluisterd door de Chr. Harmonie „Hosanna." Uitgeweken Balkan- leiders voeren actie. Vier in baUlnjrschap levende vooraanstaande figuren uit Oost-Europese landen hebben een telegram gezonden aan de Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken luidende: „De economische stelsels van het Oosten en Westen zijn on afscheidelijk aan elkaar ver bonden. Het overgrote deel van onze volken veroordeelt het standpunt der Sowjet-Unie t. a.v. het plan Marshall even zeer als het feit, dat de Sow- .jet-Unie onze landen als aan hangsels van de internationale communistische samenzwering behandelt". Het telegram werd ondertekend door Ferenc Na- gy. voormalig Hongaars pre mier, dr. Vladko Machek, voor de oorlog leider van de Kroa tische boerenpartij, Milan Ga- vrllovic voormalig minister van justitie in de uitgeweken Joegoslavische regering tijdens de oorlog en Geeorgl Dimitrow, voormalig lid van het Bul gaarse parlement en leider van de linkervleugel van de agra rische party. Volgens welingelichte kringen te Madrid ia de Spaan se regering van plan een alge mene amnestie voor politieke gevangenen af te kondigen. Dit zou een verzoenende geste moe ten betekenen tegenover de te genstanders van het regiem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1