Parijse conferentie geëindigd Tour dc France UIT DE PROVINCIE Zeeuwse verenigingen in Nederland ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Deskundigen beginnen thans hun werk. „Ik geloof, dat ik kan ver trekken, met de overtuiging, dat de landen van de wereld het eens wensen te worden, als zij daartoo de gelegenheid krygen. De commissie van samenwerking zal zeker in deze geest werken". Met deze Geen overeenstemming te Batavia. De besprekingen to Batavia tussen de Nederlanders en de Republikeinen duurden ander half uur. Overeenstemming werd niet bereikt, noch ten aanzien van de gezamenlijke gendarmerie noch ten aanzien van het staken van de vijande lijkheden rondom do demarca tielijnen. Een van hot republi keins gezelschap, vermoedelijk Setiadjit, keert naar Djocja terug. REPUBLIKEINSE MINIS TERS NAAR DJOCJA VERTROKKEN, De republikeinse premier Sjarifoeddin en de vice-pre- miers Setiadjit, Gani en Lei- mena zijn per Nederlands vliegtuig naar Djocja ver trokken. Sjarifoeddin ver klaarde tegenover Aneta, dat hjj naar Djocja ging met de uitgewerkte Nederlandse voor stellen voor een gemeenschap pelijke gendarmerie. Setiadjit zcide optimistisch te zijn. AARDBEVING IN COLUMBIA. Te Pasto bij Bogata in Co lumbia heeft zich een aard beving voorgedaan, die ern stige schade heeft veroor zaakt aan huizen, de universi teit. het vliegveld en aan een kerk, waarvan het hoofd altaar, dat een waarde heeft van 1J,2 millioen gulden, werd vernield. Nieuwe arrestaties in Roemenië. Reuter verneemt te Boeka rest, dat gedurende de laat ste 24 uur ongeveer 100 le den van de oppositie te Boe karest en in do provincies zijn gearresteerd. Dr. Juliu Maniu, leider van de natio nale boerenpartij van Roeme nië, zou tot dc gearresteer den behoren. De Balkan-kwestie in de Veiligheidsraad. De voorzitter van de Vei ligheidsraad heeft goedge keurd, dat alle zittingen van deze week gewijd zullen zijn aan het Balkan-probleem. Dc Amerikaanse delegatie wenst dit probleem voor alle andere kwesties te behande len. Tien jaar voor Klokken-Peter. P. J. Meulcnberg, bijge naamd „Klokken-Peter", werd veroordeeld tot 10 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest, ontzetting uit de beide kiesrechten voor het le ven. Hem werd het recht van cassatie verleend. De ei3 luid de 20 jaar gevangenisstraf. Meulenberg had tijdens de be zetting met de Duitser gecol laboreerd, o.m. bij de aanleg van het vliegveld te Venlo. Hy was lid der N.S.B. en begunsti ger van verschillende andere Duitsgezinde instellingen. Zyn bijnaam verwierf hij door de vele klokken, welke hij voor de Duitsers uit de kerktorens haalde. M. heeft reeds cassa tie aangetekend. Nieuws In een notedop Van gezaghebbende krin- {;en van de Britse handels de- cgatio te Moskou verneemt men, dat de Britse delegatie en Sowjet-Russischo handels- deskundigen nog op het laat ste ogenblik besprekingen voe ren over de eventuele tot standkoming van een Brits Russische handelsovereen komst. Maandag zijn te Dordrecht de zogenaamde „hoffeesten" begonnen, die gehouden wor den ter gelegenheid van de 375ste herdenkingsdag der eerste vrije Statenvergadering. In de Poolse concentra tiekampen Gronda en Komows zyn de lijken van resp. 41.000 en 24.000 door do Duitsers vermoorde Russische gevange nen opgegraven. Volgende weck Maandag on Dinsdag zullen Amerikaan se superforten een vernieti gingsoperatie ondernemen op U-boot-onderkomens te Farge ten N.W. van Bremen. In de eerste 6 maanden van 1947 zijn door de schepen van negen landen naar schat ting 205.000 passagiers ver voerd tussen Europese havens en New York. Dertien leden van de Hongaarse vryheidsparty, die tijdens een party-byeenkomst tè Boedapest een vcchtparty zouden hebben veroorzaakt zijn geïnterneerd. woorden sloot Bcvin Dinsdag dc conferentie van Parys. Vier dagen na het begin van de besprekingen maken de afgevaardigden zich ge reed naar huis vertrekken; een recordtyd voor de na oorlogse internationale confe renties. Zij laten het aan de deskundigen over een over zicht op te stellen van de economische hulpbronnen en de benodigde hulp. De deskundigen beginnen vandaag met hun werk en zullen vermoedelijk tot eind Augustus in Parijs blijven. Hun rapport voor de V.S. moet tegen 1 September ge reed zijn. In derde en laatste plenaire vergadering begon Bevin met er op te wyzen dat, hoewel in het Zondag aangenomen rapport de woorden „voorlo pig met uitzondering van Spanje" waren weggelaten de toestand op dat punt niet veranderd is. Spanje blijft dus uitgesloten. Het rapport van de werk- commissie werd daarna zonder veel debat aangenomen. Auto door trein gegrepen. Op een onbewaakte overweg by Hattem is een noodlottig ongeluk gebeurd. Mevr. H. uit Hattem reed met haar auto, waarin zich ook haar moeder, mevr .v. L. bevond, in de rich ting van de overweg. Hoewel het uitzicht goed is, zag zij de trein niet aankomen. Deze greep de auto en sleurdo deze een honderdtal meters mee. Mevr. van L. werd op slag ge dood en mevr. H. werd zeer ernstig gewond. Zy werd naar het ziekenhuis te Zwolle over gebracht. Postillon d'amour. Ter gelegenheid van een huwelijk, dat te Voorts by Emmen werd i/oltrokken, zyn op ini tiatief van de postdui venvereniging „Steeds Verder" waarvan de bruidegom lid is, op het moment, dat het bruids paar het gemeentehuis verliet, ongeveer hon derd postduiven losgela ten. Zy moesten het nieuws van het voltrok ken huwelijk heinde en verre verspreiden. PASSIN WON DE 17e ETAPPE. (Van een U.P.-verslaggever) Eloy Passin won de 17e etappe van de Tour de France, die leidde van Bordeaux naar Sables d'Olonnes. De winnaar legde het traject in 8 uur 59 min. 5 sec. af. No. 2 werd de Belg Brick Schotte die er 9 uur en 15 sec. over deed. Drie werd Piero Tarchina (Zwitser land), vier Rainard Lucas (Frankrijk), viif Bernard Gausthier (Frankryk), zes Ange Lestra (Frankryk). De renners hebben zich gis teren, na het zware bergtra- ject van Maandag, niet druk gemaakt. De leiders kwamen onmiddellijk achter elkaar bin nen en in het algemeen klas sement kwamen geen wijzigin gen. Prinses Elizabeth trouwt in Februari. Luitenant Philip Mountbat- ten heeft te Edinburg ver klaard, dat zijn huweiyk met Prinses Elizabeth in Febru ari a.s. zal worden voltrok ken. De datum Is niet met zekerheid bekend, doch deze zal mogelijk de 11de zyn. Prettige activiteit. Nu zovele Zeeuwen en Zeeuwse kinderen met vacan- tie gaan naar allerlei hoeken van Nederland is het wel nut tig even aandacht te vragen voor de Zeeuwse verenigingen die in vele plaatsen zoals Am sterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Hilversum, Apeldoorn, Arnhem, Deventer, Leeuwarden, enz. bestaan. De besturen van deze verenigingen zyn in het algemeen steeds be reid Zeeuwse gezelschappen, die op bezoek komen, voor te lichten en te steunen. Het nut daarvan is reeds meermalen gebleken. Zo heb- Eerste K.N.I.L.-mannen komen thuis. Zondagmorgen komen de eersto 451 manschappen van het Kon. Ned. Indische Leger met do „Volendam" thuis. Zy worden verwelkomd en ont vangen door de dienst van de repatriëring, die daartoe op dracht van het ministerie van overzeese gebiedsdelen en dc dienst van de kwartiermeester- generaal ontving. Velen op de „Volendam" hebben vrouwen en kinderen by zich. Er zijn in totaal 1312 evacué's aan boord ,van wie 412 vrouwen en 449 kinderen. Dit laatste cijfer is wellicht niet geheel juist, omdat de ooievaar op dit schip druk werk schijnt te hebben. Aan boord zyn voorts 23 gewonde passagiers en 136 manschap pen der luchtstrijdkrachten, die voor bijzondere opleidingen re patriëren. Mijn op het strand. Op een voor badgasten nog niet veilig verklaard gedeelte van het strand tussen Egmond en Castricum is een vracht auto van de mynenopruim- dienst terechtgekomen op een myn, die onder het zand lag verborgen. De myn ontplofte, waardoor 2 marinesoldaten, die op de auto zaten, werden gewond. Vliegende schotels" boven Biarritz. Inwoners van Biarritz (lage Pyreneën) verzekeren twee „vliegende schotels" vrij hoog in de lucht boven de Oceaan te hebben waargenomen. Twee bergbeklimmers ver klaren, dat een vliegende schotel op Spaans gebied is neergekomen. Een ontploffing en rookontwikkeling zou ge volgd zijn. SCHAKEN Zöne-tournooi in Hilversum begonnen. In hotel Santbergen te Hil versum is gistermiddag het zönc-schaaktoumooi begonnen, waarvan de winnaar in de strijd om de wereldtitel mag mededingen. De resultaten van de eerste dag waren: O'Sullivan (Ierland)Szabo (Hongarije) 01; Dörner (Luxemburg)van Scheltinga (Nederland) 01; O'KeÖy (België)Castedi (Italië) 1 0: Foerder (Palestina)I. Alexander (Engeland) M»Vj. Dc overige partijen werden afgebroken. ben bijvoorbeeld by de reisjes van de Zeeuws-Vlaamse kin deren naar Amsterdam en Rot terdam de Zeeuwse verenigin gen aldaar op prachtige wijze geholpen. Door tijdig contact met de Zeeuwse verenigingen kan ook voorkomen worden, dat men een te zwaar programma op stelt. Zo zullen eind dezer maand 150 ouden van dagen uit Yer- seke een bezoek brengen aan Rotterdam. Nu was daarvoor Gen programma opgemaakt, waarop zoveel mogelijk de ver langens van de oudjes tot uit drukking- gebracht waren en men had dat program toege zonden aan de burgemeester van Rotterdam, die dadelijk begreep, dat er veel te veel op stond. Hij nam contact op met de vereniging „Zeelandla" in zijn stad en deze vereniging stelde zich weer in verbinding met de organisators van de reis voor de oudjes van Yerse- ke. In samenwerking met de ver eniging „Zeelandia" is nu een program opgemaakt, waarvan de beste verwachtingen ge koesterd mogen worden. De Zeeuwse verenigingen in het Midden- en Noorden van Neder land zijn wel eens teleurge steld alg ze uit kranten moe ten lezen, dat er Zeeuwse ge zelschappen naar hun stad ko men, waarvan ze tevoren niet® weten. Zo was men ook teleurge steld toen bekend werd, dat er Zeeuwse bunkerkinderen naar het Noorden zouden gaan en dat daarbij de verenigingen niet waren ingeschakeld. Wij vestigen even de aan dacht op dit tekort aan con tact. Men zal er in Zeeland goed aan doen zijn Zeeuwse verenigingen buiten de provin cie niet te vergeten, want daar kloppen de harten nog altyd Zeeuwse Ver. voor luchtvaart herleefd. NIEUW BESTUUR GEKOZEN „Met de vliegvelden in Zee land ziet het er op (dit moment nog tamelijk somber uit. Wel iswaar gaat de regering ac. coord met de inrichting van een drietal vliegvelden in Zee. land, een in Haamstede, een in Zeeuwsch-Vlaanderen en een in Walcheren, maar wanneer die gereed zullen zijn, kan nie. mand zeggen. Herstel van het vliegveld Vlisslngen kost te veel, dan dat men dit, hangen de ,de stichting van een nieuw vliegveld, nog onderhanden zal nemen. Ten behoeve van do sport- vliegery wordt contact gezocht met verschillende instanties, in de hoop, dat hiervoor al thans iets gedaan zal kunnen worden". Deze woorden werden Dins dagmiddag te Middelburg ge sproken door de heer J. Ber denis van Berlekom, die enke le ogenblikken tevoren be noemd was tot voorzitter van de Zeeuwse Ver. voor Lucht vaart. welke voor het eerst sedert het uitbreken van de oorlog weer in vergadering bij een was. Ondanks de bovengeschetste weinig hoopvolle perspectieven blijkt de vereniging gelukkig springlevend. Zij heeft uiting gegeven aan haar vastbesloten heid alles te doen wat in haar vermogen is om de luchtvaart In Zeeland in haar oude glorie te herstellen. Het directoraat van de luchtstrijdkrachten is bereid de vereniging alle ge wenste steun te geven. Omtrent de agendapunten kan worden medegedeeld, dat de voorzittex*, die heer C. A. van Woelderen en de secreta ris, de heer H. Chef d'Hótel, wegens vertrek uit Zeeland hun fpneties hebben neergelegd Er werd een nieuw bestuur ge kozen. dat als volgt is samen gesteld: Voorzitter: J. Berdenis van Berlekom. Middelburg: secreta ris: J. Kakebeeke, Wolphaarts- dyk; peimingm: P. F. L. I. v. d. Grinten, Middelburg; tweede secr.: E. Smit, Veere; vice- voorzitter: mr. M. Vlaming, Yerseke en leden: jhr. R. J. H. J Roëll, Haamstede; jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, Zierik- zee; mr. P. H. W. F. Teilegen, Terneuzen; J. v. Waesberghe, Hulst; mr. K. Hoekzema, Oost burg: di'. M. W. Jongsma, Groede; mr. A. J. v. d. Hoeve. Tholen; ir. M. A. Geuze, Tho- len en ir. A. Smit, Vltssingen. De heren van Woelderen en Chef d'Hótel werden in ver band met him verdiensten je gens de vereniging tot ere leden benoemd. Nog valt te vermelden, dat de financiële positie der ver eniging gezond is en dat ter vei'gadering kon worden mede gedeeld, dat de zweefvliegers van Walcheren, aan wie on langs het zweven te Woens- drecht werd verboden, hun sport daar weer kunnen beoe fenen. Badpaviljoen geopend. Zondag is te Nieuwvliet 't badpaviljoen „Eldorado" in de duinen geopend. Tal van autoriteiten waren hierbij aanwezig. De officiële ope ning geschiedde door de bur gemeester van Nieuwvliet, de heer Everaars, die hulde bracht aan allen die hebben medegeholpen aan het stand komen van dit paviljoen. Een Belgisch sportvliegtuig wierp op het moment, dat de Ne derlandse vlag werd gehesen, een bosje bloemen op het badpaviljoen neer. De voorzitter van de afde ling Nieuwvliet van de Ver eniging voor Vreemdelingen verkeer, de heer Brakman, sloot het officiële gedeelte en bracht hulde aan de am bachtslieden, die in zo'n kor te tijd dit badpaviljoen heb ben gebouwd. POLDERBENOEMINGEN. Benoemd zijn tot: gezwore ne van de polder Beoosten en Bewesten Blij, M. de Regt Lz. te Axel; dijkgraaf van de Ca- nisvlietpolder, A. E. Goethals en tot gezworene O. J. E. Ver- haegen, beiden te Westdorpe; gezworene van het watei-schap Lamswaarde c.a., L. J. Ver- eecken te Lamswaarde (Hon- tenisse); plaatsvervanger van de dijkgraaf van de calam. Zimmermanpolder, als verte genwoordiger van die polder, H. J. Sente te Rilland Bath; leden van de dijkraad voor de waterkering van de calam. Zimmermanpolder, als verte genwoordiger van die polder, J. C. E. Massee te Kloetinge en ir. A. E. Bruijning te Goes dijkgraaf van de Middelburg se polder, E. Verlare en tot gezworene C. A. Polderdijk, beiden te Nieuw- en St. Joos- land; dijkgraaf van de Oude Zevenaarpolder, K. van Hoe ve en tot gezworene F. Diele- man en W. Scheele, allen te Tei'neuzen; dijkgraaf van de Kleine Zevenaarpolder, D. J. Dees en tot plaatsvervanger van de dijkgraaf J. P. M. Mar- thens, beiden wonende te Ter- neuzen; afgevaardigde van de calam. Margarethapolder naar de algemene vergadering van het waterschap Hulster Axeler Ambacht, J. Tollenaar te Zaamslag. Goes LEGER DES HEILS- KADETTEN OP BEZOEK. Zaterdag en Zondag 19 en 20 Juli zullen de kadetten en de Kweekschoolstaf van de William Booth Kweekschool van het Leger des Heils in Nederland op hun Zeeuwse tournee ook een bezoek bren gen aan Goes. Daar een groot deel van het programma zich in de openlucht zal afwikke len, zal er ruimschoots gele genheid zijn kennis te maken met deze groep van jonge mannen en vrouwen, die zich onder leiding van het hoofd der kweekschool, brigadier J. E. v. Eeken, bekwamen voor hun latere arbeid als officier van het Leger des Heils. De kadetten hebben een .muziekkorps gevormd en be schikken over menig zang nummer. Een en ander zal door hen in de verschillende samenkomsten tengehore worden gebracht. Zaterdagavond om 8 uur zal op de Grote Markt een pro gramma gegeven worden van zang en muziek. Bij slecht weer gaat dit door in de zaal van het Leger des Heils. Ook Zondag zullen zij in de sa menkomsten hun medewer king verlenen, zowel in de zaal als in de openlucht. Het zal hen daarbij zeker niet aan belangstelling ontbreken. Borssele ONGEVAL. Het laatste der drie zink- stukken by de Noordwal te Borssele, op 45 m. diepte, heeft men met goed gevolg doen zinken. Een ongeval deed zich daarbij voor. Tijdens het aflopen van een anker ketting werd een persoon ge grepen en overboord gesla gen. Hij liep daarbij kneu zingen op. De collecte voor het Prins Bernhardfonds heeft te Wol- warm voor de geboortestreek, phaartsdijk 62 opgebracht. Nieuwe instructies voor Clay. MILITAIR GOUVERNEUR IN DUITSLAND. Generaal Lucius Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaanse zöne van Duits land, heeft nieuwe instructies uit Washington ontvangen, welke te Berlyn gepubliceerd zyn. Clay krijgt uitgebreide be voegdheid om er naar te stre ven de economische eenheid met de andere zónes tot stand te brengen, zolang als men nog niet besloten heeft tot practische maatregelen om Duitsland als een economische en politieke eenheid te behan delen. Verder heeft Cfay opdracht fekregen het programma van e vervolging van oorlogsmis dadigers zo spoedig mogelijk af te werken, arrestaties tot de dringendste gevallen te beperken en zyn veto op Duitse wetten alleen uit te spreken, wanneer deze in te genspraak zijn met de beslui ten van het militaire bestuur. Clay moet in de geallieer de bestuursraad aandringen op een zo spoedig mogelijke vrijlating van Duitse krygs- gevangenen en de Duitsers zoveel mogelijk toestaan naar een andere zóne te verhui zen. Campagne van Britse communisten. De Britse communisten zijn een campagne begonnen tegen de „Marshall-politiek" van de Labourregering. Na artikelen in deze geest van de hand van de secretaris der party, Harry Pollitt, heeft het partijbestuur thans in een officiële verkla ring de „Marshall-politiek" in verband gebracht met de Brit se dollarcrisis. Het verzoekt vervanging van de ministers Bevin en Morrison, die de „ar chitecten van de ramp" wor den genoemd. Krijgen de Fransen genoeg van staken Vijftienduizend arbeiders van de Citroën autofabrieken heb ben besloten weer aan het werk te gaan na drie weken lijdeiyk verzet en drie weken algehele staking. De eerder genomen beslis sing van de ambtenaren in staatsdienst om de voorgeno men staking uit te stellen wet tigt het geloof, dat de georga niseerde arbeiders er hoe lan ger hoe minder voor gevoelen de reeks stakingen voort te zetten, die de neiging hebben meer een politiek wapen te worden dan een middel ter ver krijging van economische ver beteringen. Marktberichten VEILINGSVER. KAPELLE- BI EZELIN GE E.O. 15 Juli. Kersen A. 85 ;id. B. 7580; Kruisbessen 564; Rode bes sen 4560; Witte bessen 45; Frambozen 120190; Oranje- pruimen 63101Occulanen 51; Citroenpruimen 50; Ruth Gerstetter 90134; Earley Laxton 98147; Madeleine 32 82; idem val 1127: Kroet- appels 2127; Spuitjesperen 41: Dubb. Princ. z. draad 43 59; Gele bonen 813; Saxas- bonen 3241; Doperwten 30; Zilveruien 30: Aardappelen 9 11; idem kriel 5^; Pootuien 1721; Savoije kool 9, alles per kg.; Bospeen 816 per bos: Kasperziken 724; Kas- pruimen 410, beide per stuks. Veilingsver. Krabbendyke e.o. Yellow IA 69—76, id. A 5974, id. B 30—59, id. val 1112, Early val 46, Appel lcroct 38, Eax-ly Laxton 62 127, Oranjepruimen A 61 71, id. B 40—73, id. val 40— 61, zure Morellen 69, Kruis bessen A 5759, id. B 20 40, Sperciebonen A 3756, id. B 2739, Wagenaarsbonen A 25, Gele Bonen A 10, Uien 10, alles per kg. Eerste lingen 9.409.50, Bintjes 6.90, alles per 100 kg., Erwten A 23 per kg. Bospeen 10, Kro ten 5, Rode kool 14, alles per 100 kg. Wagenaarsbonen A 27, Frambozen A 158 per kg. ZeeuwQnjppers Te Utrecht slaagde voor het candidaats-examen sociale geografie, de heer B. Kor- stanje te Goes. Te Arnhem slaagde voor het examen machine-construc teur, de heer C. P. Kant te Biczelinge. De heer J. P. Wessels. techn. ambtenaar 2e kl. bij het kadaster te Goes, Is met in gang van 1 Juni j.l. bevorderd tot techn. ambtenaar le kl., chef du bureau. De collecte voor het „Groene Kruis" heeft te Wol- phaarlsdijk ruim 111 opge bracht. Kerknieuws GEREF. GEMEENTE. By de Geref. Gemeente te Borssele is beroepen cand. Hegeman uit Slikkerveer. 's-Gravenpolder GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van 's- Gravenpolder zal Donderdag avond te 7.30 uur bijeenkomen. Behandeld wordt o.a. de gun ning bestrating Bosseweide. Kapelle GEMEENTERAADS VERGADERING Maandagavond vergaderde dc gemeenteraad van Kapelle onder voorzitterschap van Burgemeester van Suylekom. De heren Lavooy en de Waard waren wegens ziekte afwezig. By de mededelingen en in gekomen stukken was een ver zoek van de buurtvereniging de Haaimeet te Schore geko men om de vuilnisbak aldaar zo spoedig mogelijk te laten verwijderen. Het ligt ook in de bedoeling van B. W. om deze bak mettertijd op te ruimen, voorlopig wordt dit nog even aangehouden. Het uitbreidingsplan voor de bebouwde kom van het dorp Kapelle, wat voor ieder ter in zage heeft gelegen en waar voor geen bezwaren zijn bin nengekomen, wordt door de vergadering goedgekeurd. Verder komt ter sprake de ruiling van de grond met de Veilingsvereen. K.B. O., ge legen aan het Spoorpaadje. In het belang van een doelmatige uitvoering van het nieuwe plan kan hiervoor zonder be zwaar een ander perceeltje worden afgestaan. Overeen komstig het voorstel wordt besloten. Het voorstel tot ruiling van grond met de heer J. Bierens, die reeds voor het gemeente bestuur grond op het Jaehtlust had gekocht, komt ter sprake. Voogesteld wordt om aan hem een stukje gelegen aan de Bie- zellngBe straat te geven. De heren J. de Jager en de Klerk merken op, dat het een hels leven is voor de bewoners die in de buurt van. een dergelijk fabriekje komen te wonen. De burgemeester zegt dat dit punt pas later aan de orde komt. Hiervoor is de hinderwet Verder komt ter sprake het voorstel tot onteigening van de grond van de heren L. de Jager en St. Rottier in het dorp Biezelinge in het belang der volkshuisvesting. Alleen de heer L. de Jager had hiervoor zijn bezwaren ingediend. Aan zyn verzoek kan niet worden voldaan gezien de grote nood zakelijkheid voor de volkshuis vesting. VERMAKELIJKHEIDS- BELASTENG. Het vaststellen van de ver ordening heffing vermakelijk heidsbelasting geeft ook nog stof tot praten. In verband met de noodlrjdendheid der ge meente komt deze heffing ter tafel, deze zal 20 bedragen. De heer A. J. van Liere heeft voor deze belasting geen bewondering. Verschillende verenigingen op het gebied van sport en ontspanning die hier ook onder vallen, worden op de heen gehouden door hun donateurs. Spr. vraagt of het mogelijk is vrijstelling aan die verenigingen te geven. De heer J. de Jager onder streept de woorden van de heer van Liere. Ook ziet hij een teruglopende ontwikkeling in deze zaxen. De burgemeester geeft eni ge toelichting, een dergelijke heffing heeft voor Kapelle niet veel te betekenen. Besloten wordt dit punt nog even aan te houden. In de plaats van mej. M. C. Daanscn, die wegens huwelijk ontslag heeft genomen als onderwijzeres aan de o. L school te Kapelle, wordt be noemd mej. C. de Groene te Kapelle. Aan de landelijke ar- beidsvereniging „Eigen Erf" te Goes wordt een bedrag van 25 als subsidie geschonken. De luidinrichting van de grote klok in de toren te Bie zelinge zal worden verbeterd. Een nieuwe luidas en een nieuwe klepel zullen worden aangebracht. Voor het geven van onder wijs in het vak lichamelijk onderwijs was er van het be stuur van de Ned. Herv. Chr. school te Biezelinge een ver zoek gekomen om beschik baarstelling van gelden voor het aanschaffen van leermid delen. De vergadering gaat hiermede accoord. Voorts was er van het be stuur van de school met de Bijbel te Kapelle een verzoek binnengekomen om een voor schot voor herstel van oor logs- Aardenburgse |fTarzan" weer op 't pad. LANDBOUWER ZWAAR MISHANDELD. Maandag was de 66-jarige M. Molenaar te Aardenburg aan de rijksweg naar Eede, be zig een stuk hout, dat daar destijds uit het door de Duit sers aangelegd inundatiege- bied was aangespoeld, stuk te hakken. De landbouwer G.r stiefvader van J. Cauwels, bij genaamd „Tarzan", verbood hem dit, omdat dit hout zyn eigendom zou zijn. Nadat M. hem had medegedeeld dat hij dan toch het reeds gehakte hout zou meenemen, begaf G. zich naar huis. Even later ver scheen „Tarzan" die M. met een zwaar stuk hout verschil lende malen op het hoofd sloeg, waardoor deze bloedende wonden opliep. Het slachtoffer, dat met zijn armen het hoofd trachtte te beschermen, liep ook zware kneuzingen aan handen, armen en schouders op. Hij wist zich zelf nog naar het politiebureau te slepen, waar hy door een dokter ver bonden werd. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis te Oost burg vervoerd. Burgemeester voor hel tribunaal. Maandag stond voor het tribunaal te Terneuzen te recht de 55-jarige directeur van de Zeeuws Vlaamse Glas Maatschappij, Th. Overmaat, die tijdens de bezetting bur gemeester van Aardenburg is geweest. Hy zou perso nen hebben gevorderd voor werk in Duitsland en Duit sers in zijn huis hebben ont- vangen. Overmaat beweerde, dat de Commissaris der Koningin in, Zeeland hem gelast zou heb ben burgemeester te blijven ook zou hij zo veel mogelijk gesaboteerd hebben. De verdediger, mr. Kuypers uit Bergen op Zoom, had een groot aantal getuigen a dé* charge opgeroepen onder wiö verschillende burgemeesters en gemeenteambtenaren, die verklaarden, dat Overmaat niet ongunstig bekend stond. Landbouwers verklaarden, dat er in Aardenburg weinig gevorderd werd en dat de burgemeester hen waar* schuwde voor huiszoeking. Mr. Kuypers hield een plei dooi in de middagzitting en vroeg vervallenverklaring vatl dc beschuldiging. Rozenoord hersteld. Maandagmiddag is in een officiële bijeenkomst te Sluis het feit herdacht, dat dezer dagen „Rozenoord", het pro testantse huis voor ouden van dagen weer in gebruik werd genomen. Na opening met gebed door, ds. Scnrale, sprak de voor zitter. de heer v. d. Broeclce* die dank bracht aan het Bel gische echtpaar Rotsaert, die de oudjes in moeilijke dagen hebben verzorgd. Als aanden ken werd he neen boek aan geboden. Uitvoerig ging hij vervol- ;ens de geschiedenis van het ierstel na, waarna de heer Van Hal, secretaris-penning meester nog het woord voer de. Verschillende autoriteiten wensten het bestuur daarna geluk met hun geheel ver nieuwde gebouw en één van de oudjes bood namens alle verpleegden een schilderij aan. Radioreportage oyer Middelburgse meubelen. Maandag heeft de repor- tagedienst van de N.C.R.V. in het kunstmuseum te Mid delburg een geluidsreportage gemaakt op de tentoonstel ling van meubilair en kunst voorwerpen voor het nieuw© Stadhuis te Middelburg. Deze reportage zal hedenavond 7.30 uur door de N.C.R.V. over Hilversum I (301.5 M.) wor den uitgezonden. De mosselverzending. Dat het minder warme weer niet enkel nadelen biedt, al is het voor de vacantiegan- gers minder prettig, bleek wel uit de mosselverzending teBrui- nisse, die vorige week, verge leken bij de vorige, met 100 omhoog ging en plm. 1100 tonnen bedroeg. Alles was bestemd voor België, recht streeks naar dit land gingen echter slechts plm. 140 ton nen, de rest ging via de be kende losplaatsen te Tholen en Yerseke. AANVOER VAN MOSSEL ZAAD. Vele mosselkwekers deden deze week slechts één reis naar de Waddenzee. De zaad- aanvoer bedroeg 12,500 ton. Het meeste zaad was be stemd voor eigen uitzaai. De prijs van de verkochte vrach ten was 1.tot 1.30 per ton. mede acoord. dat er een be- drag van 2500 als voorschot wordt verleend. MEER WONINGEN In de algemene rondvraag acht de heer A. J. van Liere het wenselijk om een plan te bestuderen tot het bouwen van nog meer woningen, even tueel door een woningbouw vereniging. De burgemeester antwoordt, dat er bij B. en W. inderdaad reeds over verdere woningbouw gesproken is. In deze moet echter even een afwachtende houding aange nomen worden, hoe het ver en bezettingsschade aan I loopt met de 40 woningen, die deze school. De raad gaat er1 men thans bouwt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6