Parijse conferentie geëindigd Vlissingen krijgt ambtenaar voor vreemdelingenverkeer Tour de France Zeeuwse verenigingen in Nederland UIT DE PROVINCIE WALCHEREN LAATSTE NIEUWS 2eeuwQnippers Deskundigen beginnen thans hun werk. „Ik geloof, dat Ik kan ver trekken, met de overtuiging, dat de landen van de wereld het eens wensen te worden, als zij daartoe de gelegenheid kragen. De commissie van samenwerking zal zeker In deze geest werken". Met deze Geen overeenstemming te Batavia. Do besprekingen te Batavia tussen de Nederlanders en de Republikeinen duurden ander half uur. Overeenstemming werd niet bereikt, noch ten aanzien van do gezamenlijke gendarmerie noch ten aanzien van het staken van de vijande lijkheden rondom do demarca tielijnen. Een van hot republi keins gezelschap, vermoedelijk Setladjit, keert naar Djocja terug. REPUBLIKEINSE MINIS TERS NAAR DJOCJA VERTROKKEN. De republikeinse premier Sjarifoedciin en de vice-r" miers Setiadjit, Gani en I mena zijn per Nederlands vliegtuig naar Djocja ver trokken. Sjarifoeddin ver klaarde tegenover Aneta, dat hij naar Djocja ging met de uitgewerkte Nederlandse voor stellen voor een gemeenschap- pelnkc gendarmerie. Setiadjit zeiae optimistisch te zijn. AARDBEVING IN COLUMBIA. Te Pasto b^j Bogata in Co lumbia heeft zich een aard beving voorgedaan, die ern stige schade heeft veroor zaakt aan huizen, de universi teit, het vliegveld en aan een kerk, waarvan het hoofd altaar, dat een waarde heeft van lVj nüllioen gulden, werd vernield. Nieuwe arrestaties in Roemenië. Reuter verneemt te Boeka rest, dat gedurende de laat ste 24 uur ongeveer 100 le den van de oppositie te Boe karest en in de provincies znn gearresteerd. Dr. Juliu Maniu, leider van de natio nale boerenpartij van Roeme nië, zou tot de gearresteer den behoren. De Balkan-kwestie in de Veiligheidsraad. De voorzitter van de Vei ligheidsraad heeft goedge keurd, dat alle zittingen van deze weck gewijd zuilen zijn aan het Balkan-probleem. De Amerikaanse delegatie wenst dit probleem voor alle andere kwesties te behande len. Tien jaar voor Klokken-Peter. P. J. Mculenbcrg, bijge naamd „Klokken-Peter", werd veroordeeld tot 10 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest, ontzetting uit de beide kiesrechten voor het le ven. Hem werd het recht van cassatie verleend. De el» luid de 20 jaar gevangenisstraf. Meulenberg had tijdens de be zetting met de Duitser gecol laboreerd, o.m. bh de aanleg van het vliegveld te Venlo. Hij was lid der N.S.B. en begunsti ger van verschillende andere Duitsgezinde instellingen. Zijn bijnaam verwierf hö door de véle klokken, welke hy voor de Duitsers uit de kerktorens haalde. M. heeft reeds cassa tie aangetekend. Nieuws in een notedop Van gezaghebbende lerin gen van de Britse handels de legatie te Moskou verneemt men, dat de Britse delegatie en Sowjet-Russische handels deskundigen nog op het laat ste ogenblik besprekingen voe ren over de eventuele tot standkoming van een Brits Russische handelsovereen komst.- Maandag zijn tc Dordrecht de zogenaamde „hoffeesten" begonnen, die gehouden wor den ter gelegenheid van de 375ste herdenkingsdag der eerste vrjje Statenvergadering. In do Poolse concentra tiekampen Gronda en Komows zijn de lijken van resp. 41.000 en 24.000 door de Duitsers vermoorde Russische gevange nen opgegraven. Volgende week Maandag en Dinsdag zullen Amerikaan se superforten een vernieti gingsoperatie ondernemen op U-boot-onderkomens te Farge ten N.W. van Bremen. In de eerste 6 maanden van 1947 zijn door de schepen van negen landen naar schat ting 205.000 passagiers ver voerd tussen Europese havens en New York. Dertien leden van de Hongaarse vrijheidspartij, die tijdens een partij-bijeenkomst te Boedapest een vechtpartij zouden hebben veroorzaakt, zijn geïnterneerd. woorden sloot Bevin Dinsdag de conferentie van Parijs. Vier dagen na het begin van de besprekingen maken de afgevaardigden zich ge reed naar huis vertrekken; een recordtijd voor de na oorlogse internationale confe renties. Zij laten het aan de deskundigen over een over zicht op te stellen van de economische hulpbronnen en de benodigde hulp. De deskundigen beginnen vandaag met hun werk en zullen vermoedelijk tot eind Augustus in Parijs blijven. Hun rapport voor de V.S. moet tegen 1 September ge reed zijn. In derde en laatste plenaire vergadering begon Bevin met er op te wijzen dat, hoewel in het Zondag aangenomen rapport de woorden „voorlo pig met uitzondering van Spanje" waren weggelaten de toestand op dat punt niet veranderd is. Spanje blijft dus uitgesloten. Het rapport van de werk- commissie werd daarna zonder veel debat aangenomen. Auto door trein gegrepen. Op een onbewaakte overweg bij Hattem is een noodlottig ongeluk gebeurd. Mevr. H. uit Hattem reed met haar auto, waarin zich ook haar moeder, mevr .v. L. bevond, in de rich ting van de ovenyeg. Hoewel het uitzicht goed is, zag zij de trein niet aankomen.Deze greep de auto en sleurde deze een honderdtal meters mee. Mevr. van L. werd op slag ge dood en mevr. H. werd zeer ernstig gewond. Zij werd naar het ziekenhuis te Zwolle over gebracht. Postillon d'amour. Ter gelegenheid van een huwelijk, dat te Voorts bij Emmen werd voltrokken, zijn op ini tiatief van de postdui venvereniging „Steeds Verder" waarvan de bruidegom lid is, op het moment, dat het bruids paar het gemeentehuis verliet, ongeveer hon derd postduiven losgela ten. Zij moesten het nieuws van het voltrok ken huwelijk heinde en verre verspreiden. PASSIN WON DE 17e ETAPPE. (Van een U.P.-verslaggever) Eloy Passin won de 17e etappe van de Tour de France, die leidde van Bordeaux naar Sables d'Olonnes. De winnaar legde het traject in 8 uur 59 min. 5 sec. af. No. 2 werd de Belg Brick Schotte die er 9 uur en 15 sec. over deed. Drie werd Piero Tarchina (Zwitser land), vier Rainard Lucas (Frankrijk), vijf Bernard Gausthier (Frankrijk), zes Ange Lestra (Frankrijk). Do renners hebben zich gis teren, na het zware bergtra- ject van Maandag, niet druk gemaakt. De leiders kwamen onmiddellijk achter elkaar bin nen en in het algemeen klas sement kwamen geen wijzigin gen. Prinses Elizabeth trouwt in Februari. Luitenant Philip Mountbat- ten heeft te Edinburg ver klaard, dat zjjn huweljjk met Prinses Elizabeth in Febru ari a.s. zal worden voltrok ken. De datum is niet met zekerheid bekend, doch deze zal mogeljjk de 11de zyn. Prettigè activiteit. Nu zovele Zeeuwen er Zeeuwse kinderen met vacan tia gaan naar allerleihoeken van Nederland is het wel nut tig even aandacht te vragen voor de Zeeuwse verenigingen die in vele plaatsen zoals Am sterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Hilversum, Apeldoorn, Arnhem, Deventer, Leeuwarden, enz. bestaan. De besturen van deze verenigingen zjjn in' het algemeen steeds be. reid Zeeuwse gezelschappen, die op bezoek komen, voor te lichten en te steunen. Het nut daarvan is reeds meermalen gebleken. Zo heb- Eerste K.N.I.L.-mannen komen thuis. Zondagmorgen komen de eerste 451 manschappen van het Kon. Ned. Indische Leger met de „Volendam" thuis. Zjj worden verwelkomd en ont vangen door de dienst van de repatriëring, die daartoe op dracht van het ministerie van overzeese gebiedsdelen en de dienst van de kwartiermeester- generaal ontving. Velen op de „Volendam" hebben vrouwen en kinderen bij zich. Er zijn in totaal 1312 evacué's aan boord ,van wie 412 vrouwen en 449 kinderen. Dit laatste cijfer is wellicht niet geheel juist, omdat de ooievaar op dit schip druk werk schijnt te hebben. Aan boord zijn voorts 23 gewonde passagiers en 136 manschap pen der luchtstrijdkrachten, die voor bijzondere opleidingen re patriëren. Mijn op het strand. Op een voor badgasten nog niet veilig verklaard gedeelte van het strand tussen Egmond en Castricum is een vracht auto van de mijnenopruim- dienst terechtgekomen op een mijn, die onder het zand lag verborgen. De mijn ontplofte, waardoor 2 marinesoldaten, die op de auto zaten, werden gewond. Vliegende schotéls" boven Biarritz. Inwoners van Biarritz (lage Pyreneën) verzekeren twee „vliegende schotels" vry hoog in de lucht boven de Oceaan te hebben waargenomen. Twee bergbeklimmers ver klaren, dat een vliegende schotel op Spaans gebied is neergekomen. Een ontploffing en rookontwikkeling zou ge volgd zyn. SCHAKEN Zóne-tournool in Hilversum begonnen. In hotel Santbergen te Hil versum is gistermiddag het zóne-schaaktournooi begonnen, waarvan de winnaar in dc strijd om de wereldtitel mag mededingen. De resultaten van de eerste dag waren: O'Sullivan (Ierland)Szabo (Hongarije) 01; Dörner (Luxemburg)van Scheltinga (Nederland) 01; O'Kefly (België)—Castedi (Italië) 1— 0: Foerder (Palestina)L Alexander (Engeland) *4V>. De overige partijen werden afgebroken. ben bijvoorbeeld bij de reisjes van de Zeeuws-Vlaamse kin deren naar Amsterdam en Rot. terdam de Zeeuwse verenigin gen aldaar op prachtige wijze geholpen. Door tijdig contact met de Zeeuwse verenigingen kan ook voorkomen worden, dat men een te zwaar programma op stelt. Zo zullen eind dezer maand 150 ouden van dagen uit Yer- seke een bezoek brengen aan Rotterdam. Nu was daarvoor oen programma opgemaakt, waarop zoveel mogelyk de ver langens van de oudjes tot uit drukking- gebracht waren en men had dat program toege zonden aan de burgemeester van Rotterdam, die dadelijk begreep, dat er veel te veel op stond. Hij nam contact op met de vereniging „Zeelandla" in zijn stad en deze vereniging stelde zich weer in verbinding met de organisators van de reis voor de oudjes van Yerse- ke. In samenwerking met de ver. eniging „Zeelandia" is nu een program opgemaakt, waarvan de beste verwachtingen ge koesterd mogen worden. De Zeeuwse verenigingen in het Midden- en Noorden van Neder land zijn wel eens telèurge- steld al9 ze uit kranten moe ten lezen, dat er Zeeuwse ge zelschappen naar hun stad ko men. waarvan ze tevoren nietg weten. Zo wag men ook teleurge steld toen bekend werd, dat er Zeeuwse bunkerkinderen naar het Noorden zouden gaan en dat daarbij de verenigingen niet waren ingeschakeld. Wij vestigen even de aan dacht op dit tekort aan con tact. Men zal er ln Zeeland goed aan doen zijn Zeeuwse verenigingen buiten de provin cie niet te vergeten, want daar kloppen de harten nog altijd Zeeuwse Ver. voor luchtvaart herleefd. NIEUW BESTUUR GEKOZEN „Met de vliegvelden in Zee land ziet het er op dit moment nog tamelijk somber uit. Wel iswaar gaat de regering ac- coord met de Inrichting van een drietal vliegvelden in Zee land, een in Haamstede, een in Zeeuwseh-Vlaandereii en een in Walcheren, maar wanneer die gereed zullen zjjn, kan nie mand zeggen. Herstel van het vliegveld Vlissingen kost te veel, dan dat men dit, hangen de de stichting van een nieuw vliegveld, nog onderhanden zal nemen. Ten behoeve van do sport- vliegerjj wordt contact gezocht met verschillende instanties, in de hoop, dat hiervoor al thans iets gedaan zal kunnen worden". Deze woorden werden Dins dagmiddag te Middelburg- ge sproken door de heer J. Ber denis van Berlekom, die enke le ogenblikken tevoren be noemd was tot voorzitter van de Zeeuwse Ver. voor Lucht vaart. welke voor het eerst sedert het uitbreken van de oorlog weer ln vergadering bij een was. Ondanks de bovengeschetste weinlo- hoopvolle perspectieven blijkt de vereniging gelukkig springlevend. Zy heeft uiting gegeven aan haar vastbesloten heid alles te doen wat in haar vermogen ls om de luchtvaart in Zeeland in haar oude glorie te herstellen. Het directoraat van de luchtstrijdkrachten is bereid de vereniging alle ge wenste steun te geven. Omtrent de agendapunten kan worden medegedeeld, dat de voorzitter, de heer C. A. van Woelderen en de secreta ris, de heer H. Chef d'Hötel, wegens vertrek uit Zeeland hun functies hebben neergelegd Er werd een nieuw bestuur ge kozen, dat als volgt is samen gesteld: Voorzitter: J. Berdenis van Berlekom, Middelburg; secreta ris: J- Kakebeeke, Wolphaarts- dijk; pennlngm: F. F. L. I. v. d. Grinten, Middelburg; tweede secr.: E. Smit, Veere; vice- voorzitter: mr. M. Vlaming, Yerseke en leden: jhr. R. J. H. J Roëll, Haamstede; jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, Zterik- zee; mr. P. H. W. F. Tellegen, Terneuzen; J. v. Waesberghe, Hulst; mr. K. Hoekzema, Oost burg; dr. M. W. Jongsma, Groede; mr. A. J. v. d. Hoeve, Tholen; ir. M. A. Geuze, Tho- len en ir. A. Smit, Vlissingen. De heren van Woelderen en Chef d'Hötel werden in ver band met hun verdiensten je gens de vereniging tot ere leden benoemd. Nog valt te vermelden, dat de financiële positie der ver eniging gezond is en dat ter vergadering kon worden mede gedeeld, dat de zweefvliegers van Walcheren, aan wie on langs het zweven te Woens- drecht werd verboden, hun sport daar weer kunnen beoe fenen. Badpaviljoen geopend. Zondag is te Nleuwvliet 't badpaviljoen „Eldorado" in de duinen geopend. Tal van autoriteiten waren hierbij aanwezig. De officiële ope ning geschiedde door de bur gemeester van Nieuwvliet, de heer Everaars, die hulde bracht aan allen die hebben medegeholpen aan het stand komen van dit paviljoen. Een Belgisch sportvliegtuig wierp op het moment, dat de Ne derlandse vlag werd gehesen, een bosje bloemen op het badpaviljoen neer. De voorzitter van de afde ling Nieuwvliet van de Ver eniging voor Vreemdelingen verkeer, de heer Brakman, sloot het officiële gedeelte en bracht hulde aan de am bachtslieden, die in zo'n kor te tijd dit badpaviljoen heb ben gebouwd. Aardenburgse ,,Tarzan" weer op 't pad. LANDBOUWER ZWAAR MISHANDELD. Maandag was de 66-jarige M. Molenaar te Aardenburg aan de rijksweg naar Eede, be zig een stuk hout, dat daar destijds uit het door de Duit sers aangelegd inundatiege- bied was aangespoeld, stuk te hakken. De landbouwer G., stiefvader van J. Cauwels, bij genaamd „TEirzan", verbood hem dit, omdat dit hout zyn eigendom zou zijn. Nadat M. hem had medegedeeld dat hij dan toch het reeds gehakte hout zou meenemen, begaf G. zich naar huis. Even later ver scheen „Tarzan" die M. met een zwaar stuk hout verschil lende malen op het hoofd sloeg, waardoor deze bloedende wonden opliep. Het slachtoffer, dat met zyn armen het hoofd trachtte te beschermen, liep ook zware kneuzingen aan handen, armen en schouders op. Hij wist zich zelf nog naar het politiebureau te slepen, waar hij door een dokter ver bonden werd. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis te Oost burg vervoerd. Rozenoord hersteld. Maandagmiddag is in een officiële bijeenkomst te Sluis het feit herdacht, dat dezer dagen „Rozenoord", het pro testantse huis voor ouden van dagen weer in gebruik werd genomen. Na opening met gebed door ds. Schrale, sprak de voor zitter, de heer v. d. Broecke, die dank bracht aan het Bel- fische echtpaar Rotsaert, die e oudjes in moeilijke dagen hebben verzorgd. Als aanden ken werd he neen boek aan geboden. Uitvoerig ging hij vervol gens de geschiedenis van het herstel na, waarna de heer Van Hal, secretaris-penning meester nog het woord voer de. Verschillende autoriteiten wensten het bestuur daarna geluk met hun geheel ver nieuwde gebouw en één van de oudjes bood namens alle verpleegden een schilderij aan. Burgemeester voor het tribunaal. Maandag stond voor het tribunaal te Terneuzen te recht de 55-jarige directeur van de Zeeuws Vlaamse Glas Maatschappij, Th. Overmaat, die tijdens de bezetting bur gemeester van Aardenburg is geweest. Hij zou perso nen hebben gevorderd voor werk in Duitsland en Duit sers in zijn huis hebben ont vangen. Overmaat beweerde, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland hem gelast zou heb ben burgemeester te blijven ook zou hjj zo veel mogelyk gesaboteerd hebben. De verdediger, mr. Kuypers uit Bergen op Zoom, had een groot aantal getuigen k dé charge opgeroepen onder wie verschillende burgemeesters en gemeenteambtenaren, die verklaarden, dat Overmaat niet ongunstig bekend stond. Landbouwers verklaarden, dat er in Aardenburg weinig gevorderd werd en dat de burgemeester hen waar schuwde voor huiszoeking. Mr. Kuypers hield een plei dooi in de middagzitting en vroeg vervallenverklaring van de beschuldiging. Radioreportage over Middelburgse meubelen. Maandag heeft de repor- tagedienst van de N.C.R.V. in het kunstmuseum te Mid delburg een geluidsreportage gemaakt op de tentoonstel ling van meubilair en kunst voorwerpen voor het nieuwe Stadhuis te Middelburg. Deze reportage zal hedenavond 7.30 uur door de N.C.R.V. over Hilversum I (301.5 M.) wor den uitgezonden. Middelburg „EXCELSIOR" VOOR DE MICROFOON. Sedert enkele weken zendt de Vara op Zondagmiddagen tussen 5 en 6 uur concerten uit van dilettanten-muziekver enigingen, waarvoor de beste corpsen uit het gehele land worden uitgenodigd. Thans heeft ook de muziekvereniging „Excelsior" te Middelburg een uitnodiging ontvangen om in de loop van September een concert in de Hilversumse stu dio te komen geven. De juiste datum zal nog nader worden bekend gemaakt. L. N. PALAR SPRAK IN MIDDELBURG Maandagavond heeft de In donesiër L. N. Palar, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A. voor een vrij groot aantal belangstellenden, een, men zou haast zeggen, ge moedelijk praatje gehouden, over de Indonesische kwes tie. De belangrijkste oorzaak van het wantrouwen en de verwijdering van de laatste maanden, noemde hij het ver schil in interpretatie van "nggadjati. De Nederlanders gaan uit van historisch gegroeide rech- Raadsvoorslellen. De collecte voor het Prins uC 1 Bernhardfonds heeft te Wol- warm voor de geboortestreek, phaartsdijk 62 opgebracht. Nieuwe instructies voor Clay. MILITAIR GOUVERNEUR IN DUITSLAND. Generaal Lucius Ciay, de militaire gouverneur van de Amerikaanse zóne van Duits land, heeft nieuwe instructies uit Washington ontvangen, welke to Berlyn gepubliceerd zjjn. Clay krygt uitgebreide be voegdheid om er naar te stre ven dc economische eenheid met de andere zónes tot stand tc brengen, zolang als men nog niet besloten heeft tot praetischc maatregelen om Duitsland als een economische en politieke eenheid te behan delen. Verder heeft Clay opdracht gekregen het programma van de vervolging van oorlogsmis dadigers zo spoedig mogelijk af te werken, arrestaties tot de dringendste gevallen te beperken en zyn veto op Duitse wetten alleen uit te spreken, wanneer deze in te genspraak zijn met de beslui ten van het militaire bestuur. Clay moet in de geallieer de bestuursraad aandringen op een zo spoedig mogeljjke vrijlating van Duitse krijgs gevangenen en de Duitsers zoveel mogelyk toestaan naar een andere zóne te verhui zen. Campagne van Britse communisten. De Britse communisten zijn een campagne begonnen tegen de „Marshall-politiek" van de Laboiirregering. Na artikelen in deze geest van de hand van de secretaris der partij, Harry Pollitt, heeft het partijbestuur thans in een officiële verkla ring de „Marshall-politiek" in verband gebracht met de Brit se dollarcrisis. Het verzoekt vervanging van de ministers Bevin en Morrison, die de „ar chitecten van de ramp" wor den genoemd. Krijgen de Fransen genoeg van staken Vijftienduizend arbeiders van de Citroen autofabrieken heb ben besloten weer aan het werk te gaan na drie weken lijdelijk verzet en drie weken algehele staking. De eerder genomen beslis sing van de ambtenaren in staatsdienst om de voorgeno men staking uit te stellen wet tigt het geloof, dat de georga niseerde arbeiders er hoe lan ger hoe minder voor gevoelen de reeks stakingen voort te zetten, die de neiging hebben meer een politiek wapen te worden dan een middel ter ver krijging van economische ver beteringen. Zand uit de Sardijngeul naar het „Poldertje". Strand duinen vrij. Gelijk wij reeds meldden, ko men in de raadsvergadering, welke a.s. Vrijdagmiddag te Vlissingen wordt gehouden, verschillende belangrijke voor stellen aan de orde. Vreemdelingenverkeer. Zo wordt door B. en W. o.m. voorgesteld de heer J. Louwer- se, tot dusver registrator ter gemeentesecretarie, in de rang van commies te benoemen als „ambtenaar voor het Vreem delingenverkeer". Het bestuur van de Ver. voor Vreemdelin genverkeer heeft de wens hier toe te kennen gegeven en B. en W. zien hierin een voldoen de groot belang om aan dit verzoek te voldoen. Zy be- Marktberichten Coöp. Veilingsvereniging „Walcheren". 14 Juli. Groenten: Andijvie 39 ct„ Stoksnijbonen 7885 et., dubb. Stamprincessen 7590 ct.. Tuinbonen 1623 ct„ Rode kool 2838 ct., Savoye kool 2832 ct., Peen II 4 14 ct., Postelein 625 ct., Pootuien 1730 ct., Augur ken 2275 ct., Wagenaars 7077 ct„ Saxa's 7581 ct., Spitskool 68 ct., alles p. kg. Bloemkoól I 3564 ct., id. II 11—38 ct., id. Ill 2—13 ct., Platglaskomk. IA 1617 ct„ id. I 14—21 ct„ id. II 15—16 dt., id. Ill 12—13 ct„ Sla I 6—10 ct., id. II 4—8 ct., alles per stuk. Ramme nas 23 ct„ Boskroot 310 ct„ beiden per bos. Fruit: Appels (Mad.) val 5065 ct., Oranjepruim 47 97 ct., Rode bessen (Duitse zure) 60 ct., Westfries 51 60 ct., Kruisbessen 4050 ct., Frambozen 164184 ct., To maten kas 7684 ct„ Kersen 85, alles per kg. Kasperzik 2038 ct„ Kaspruimen 518 ct., Meloenen Net 114126, alles per kg. Nieuwe aardappelengrote 10—12. Drieling 6—8, Kriel 46, alles per kg. O Maandagavond bracht de harmonie „Ons Genoegen" te Vlissingen een serenade aan haar medewerkend lid, de heer J. Kcmpc in de Nijver heidstraat, die deze dag zijn zilveren huwelijksfeest vierde. 1 Benoemd tot besteller bij de P.T.T. te Oost-Souburg, de heer A. F. Walraven. De Rode Kruis-collccte te Borssele heeft opgebracht 40.74. schouwen, naast de industrie en de haven, het vreemdelin genverkeer als een van de voornaamste peilers, waarop de welvaart van de gemeente rust. Bovendien zou de heer Lou- werse worden benoemd tot conservator van het museum, welke functie hij sedert de pensionnering van de heer H. C. van Grol reeds waarneemt. Als gevolg van deze benoe ming kan de subsidie van 225 voor Vreemdelingenverkeer vervallen. Zand spuiten. Wij meldden reeds in het kort, dat B. en W. een crediet van 618.000 vragen voor het opspuiten van het „Poldertje" ten Noorden van de Prins Hen- drikweg. Dit is namelyk nu op zeer voordelige wijze mogelijk door een aanbieding van de Rijkswaterstaat, welke binnen kort 300.000 k 400.000 kub. meter zal moeten wegzuigen uit de Sardijngeul in de Schel de en bereid is deze hoeveel heid tegen vergoeding van de kosten van het opspuiten te deponeren op een plaats, waar het zand nuttig kan worden aangewend. Een deel van de gronden in het Poldertje zal echter nog van de Domeinen, het Rijk en Waterstaat moeten worden ge kocht. Gelijk bekend zyn deze terreinen bestemd voor indus trieterrein. De besparing van kosten wordt geraamd op 55 k 66 cent per kubieke meter, nl. de kos ten van opzuigen en de prijs van het zand zelf. Bovendien wensen B. en W. nog van deze gunstige gele genheid gebruik te maken voor het aanleggen van een zanddepót van pl.m. 100.000 kub. meter, welk zand t.z.t. kan worden gebruikt voor het bouwrijp maken van terreinen in het plan Oost enz. Strand en duinen. B. en W. stellen de raad voor de verordening, houdende het verbod tot het betreden van duinen, duingronden en stranden in de gemeente Vlis singen in te trekken, zulks naar aanleiding van een mede deling van de militaire autori teiten, dat het strand defini tief is opgeruimd. Ook de op ruiming van de duingronden heeft plaats gehad, zij het ook, dat de hierby betrokken ge weest zijnde autoriteit heeft verklaard, dat van haar kant geen volle 100 c/o veiligheid kan worden verzekerd. B. en W. wjjzen er yogtans nadrukkelijk op, dat de intrek king van het verbod te Vlis singen geen aanleiding mag geven tot het maken van enige gevolgtrekking ten aanzien van de veiligheid van de dui nen en stranden buiten Vlis singen, noch ten gunste noch ten ongunste. ten, zo men wil plichten, de Indonesiërs van net zelfbe schikkingsrecht der volkeren. Zeker hebben de Republikein nen Linggadjati geschonden, maar evenzeer de Nederlan ders. De aanvoer van nieuwe troepen in plaats van ver mindering van de sterkte en het in het leven roepen van deelstaten zonder overleg met de Republiek, zijn in strijd met het accoord. Men vergeet vaak, dat de Indonesiërs moeten onder handelen met het pistool op de borst inplaats van op voet van gelijkwaardigheid. Van de vijf ultimatieve punten heeft de Republiek er onder buitenlandse druk vier aanvaard. Over het vijfde punt, de gemeenschappelijke gendar merie zijn geen concessies te vei*wachten. Hier zal de Re publiek liever barsten dan In zijn antwoord op een van de vele vragen belichtte Palar nog eens duidelijk het Indonesische standpunt ten opzichte van de figuur van Soekarno. Er zyn Nederland ders die hem een collabora teur of nog erger een fas cist noemen. Maar wat heeft Soekarno verraden Wie moet oordelen of iemand landverraad heeft gepleegd. Buitenstaanders of het eigen volk? En het eigen volk ziet in Soekarno, die een oprecht nationalist ls, de grote volks leider, die na zijn 10-jarig verblijf in Boven-Digoel geen enkele reden had trouw te blijven aan het koloniaal be wind. De voorzitter van de afd. Middelburg van de P. v. d. A„ mr. de Jonge, sprak in een slotwoord de hoop uit, dat de P. v. d. A. er voor zal waken, dat het conflict NederlandIndonesië enkel 'n machtsstrijd zou worden, die buiten de sfeer van het recht gevoerd wordt. Ds. S. S. SMEDING Op 20 Juli a.s. hoopt ln de Lutherse Kerk te Vlissingen. voor de Doopsgezinde gemeen te Ds. S. S. Smeding, oud di recteur hoofdredacteur van de Prov. Zeeuwsche Middelburg- sche Courant, thans Doops gezind predikant te Noord- horn, een preekbeurt te ver vullen. Vlissingen VASTGELOPEN. Het 5200 ton metende mo torschip Fionca op weg van Antwerpen naar Rotterdam is Zondagmorgen even na elf uur vastgelopen op de Schelde na bij de Nolledijk te Vlissingen. Door volle kracht achteruit te draaien kon het schip later op eigen kracht weer vlot ko men en het was in staat zijn reis te vervolgen. „ST. CAECILL4". De Harmonievereniging „St. Caecilia" te Vlissingen geeft niet Woensdag-, maar Donder dagavond een concert in 't Ha vendorp te Vlissingen. PERSONEELSVER. P.Z.C. Dinsdagavond t®ad de on* langs opgerichte Personeels vereniging der Prov. Zeeuw sche Courant voor het eerst naar buiten met een wedstrijd, welke haar voetbalelftal tegen een elftal van „De Broeder band" speelde op het Van Nis- penplein te Vlissingen. De kersverse combinatie wist te gen de coöperatoren toch nog een eervolle 32 nederlaag te bereiken. St. Laurens DE OUDJES GAAN RIJDEN. Te St. Laurens is een com missie opgericht die voor do ouden van dagen een rondrit met auto's heeft georgani seerd. Zaterdag 19 Juli zullen 64 oudjes een rijtoer door Zuid- Beveland maken. O.- en W.-Souburg MAANDAG RAADSVER GADERING. De gemeenteraad van Sou burg zal Maandagmiddag 21 Juli in openbare vergadering byeenkomen. De agenda ver meldt o.m. een voorstel van B. en W. tot het verlenen van een gratificatie aan het ge- meentepersoneel. Arnemuiden GEMEENTERAADSLID BENOEMD. In verband met het bedan ken van de heer A. C. Viseer als lid van de gemeenteraad te Arnemuiden de heer Visser verliet de gemeente is door de voorzitter van het hoofd stembureau benoemd verklaard alg lid van de raad, de heer G. de Waardt, Schorretje C 136, alhier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2