PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het wonder van Tholen? Het herstelplan Meer dan een ton verduisterd? moei een lange weg afleggen Vandaag Meer aardappelen minder graan 190e Jaargang - No. 166 Uitgave van de Firma Provinciale Zecuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent per week j 3.20 per kwartaalfranco per poat 3.45 per kwartaal. Lone nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm.» minimum per adver tentie 2.—, M Bureaux gevestigd te Vlissingen; Walstraat 5S-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londcnsche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneuren Brouweri|straat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. ZUID-CELEBES In de Nederlandse bladen zjjn huiveringwekkende bizon- derheden gepubliceerd over een zuiveringsactie", die door een colonne Nederlandse troepen in de winter van 1946'47 ge voerd is op Zuid-Celebes, waar toen de gemoederen der inland se bewoners onrustig waren geworden. In de Tweede Ka mer zijn hierover vragen tot de minister van overzeese ge biedsdelen gericht. Wat is er gebeurd? De bevolking van Zuid-Cele- bes werd na de oorlog aange grepen door het nationalisme, dat overal in de archipel is opgeleefd. Het kwam tot inci denten met de Nederlandse overheden, die niet eindigden na herhaalde waarschuwingen. In December 1946 begonnen de Nederlandse troepon onder be vel van kapitein Westerling met een „zuivering". Zij dreven in talrijke kam pongs de bevolking, vrouwen en kinderen inbegrepen, bijeen, haalden er iemand uit te voor schijn en gelastten, dat deze de schuldigen aan de inciden ten zou aanwijzen. Ieder een, die aangewezen werd, soms door jongens van der tien jaar, werd zonder vorm van proces neergeschoten, ter wijl de bij een gedrevenen ge dwongen werden toe te zien. Het aantal slachtoffers van deze handelingen liep in de honderden, overal waar de Ne derlanders verschenen. De kampongs werden leeggeroofd. Het optreden der Nederlan ders deed in niets onder voor het grofste geweld van de Duitsers tijdens de bezettings jaren. Aldus luiden gedetailleerde en naar het heet betrouwbare getuigenverklaringen. Het heeft lang geduurd, eer deze zaak in Nederland be kend werd. maar daarna heeft men de publiciteit niet ge schuwd. Hier en daar is ver klaard. dat de berichten over dreven zijn en dat de geruch ten. dat er niet minder dan 20.000 slachtoffers te betreu ren zijn, niet met de waarheid overeenstemmen. In verschei dene bladen zijn echter brie ven uit Indonesië verschenen, die vrijwel de zekerheid geven, dat er dingen gebeurd zijn, die kloopen met het bovenstaande. Daarom is het goed. dat een commissie v. onderzoek zich op de hoogte zal stellen van de juiste toedracht der feiten en dat er rekening en verant woording zal worden afgelegd. Blijken de beschuldigingen juist, dan mag een gestreng ingrijpen hier niet achterwege blijven. Niet alleen omdat de Nederlanders, die voor een af keurenswaardig. neen, een ver foeilijk ontreden verantwoorde lijk mochten zjjn, de Neder landse zaak in Indonesië een zeer slechte dienst hebben be wezen, maar evenzeer, omdat dit optreden een smet wernt op de eer van ons gehele volk. Er bevinden zich in onze ko loniale geschiedenis, zo goed als in de koloniale geschiede nis van andere volkeren, zwar te bladzijden. Het is niet nodig daar aan te herinneren. Het koloniale tiidperk echter is voorbp en handelingen, zoals op Zuid-Celebes ruchtbaar zijn geworden, dienen eveneens tot het verleden te behoren. Als inderdaad Nederlandse troepen en Nederlandse officie ren zichzelf en hun beschaving zozeer vergeten hebben, als getuigenissen van bewoners van Zuid-Celebes verklaren, mag niets ongedaan worden gelaten, om het overstelpende leed. dat ontelbaren is aange daan. zo veel mogelijk te ver zachten. Buitenlands overzicht De stemming in het Amerikaanse Congres. Verklaring van Marshall. Een van de eerste resultaten van de tweede conferentie van Parijs was het besluit om ui terlijk in September een alge meen rapport, een soort ge meenschappelijke verlanglijst, aan de regering van de Ver. Staten te overhandigen. Men vergeet wel eens. dat daarna meer nodig- is dan een eenvou dig fiat van Marshall om ver volgens de dollarsitroom te doen vloeien. Het in Parijs op te stellen ontwerpplan zal in tegendeel een lange weg af moeten leggen eer het zal zijn overgebracht in een wetsvoor stel van Truman en eer het uiteindelijk in werking zal tre den. Europa wordt niet in één dag economisch opgebouwd. Het plan zal eerst bestudeerd1 moeten worden door alle afde lingen van het Amerikaan- 'se ministerie van buiten landse zaken, die er iets mee te maken hebben en door de invloedrijke leden van de twee grote partijen. Vervolgens, waarschijnlijk niet voor No- Lesvliegtuig verongelukt. Maandagmorgen omstreeks half twaalf heeft het lesvlieg- tuig P.G. 729. afkomstig van het vliegveld Woensdrecht, een noodlanding- gemaakt op de vlasakker van de landbouwer J. Blok te Rilland. Het toestel sloeg over de kop. De inzitten, den, een officier en een onder officier van de landmacht, kwamen met de schrik vrij. Het toestel dat nogal bescha digd was. is door grondperso neel van het vliegveld gede monteerd en naar Woensdrecht overgebracht. 4% millioen scheermesj'es voor Indië besteld. Dezer dagen is door het Mi nisterie van Overzeese Gebieds delen ten behoeve van de le- geraanschaffingsdienst in Ba tavia, bij een grote Ned. fa briek van scheermesjes te Apeldoorn een order geplaatst op 4.500.000 mesjes. Deze or der heeft in belangrijke mate bijgedragen tot herstel van de bedrjjfrust, die In deze fa briek was verstoord door alarmerende berichten over de sombere vooruitzichten voor deze tak van ons binnenlands bedrijfsleven In verband met de eventuele plaatsing van orders voor scheermesjes in het bui tenland. Op de Argentijnse ambas sade te Parijg is verklaard, dat Senora Perron 21 Juli uit Por tugal in de Frana» hoofdstad zal arriveren. Matyas Rakosi, de leider van n de Hongaarse communisten De komende Hongaarse verkiezingen. Radio Moskou heeft medege deeld, dat geen afgevaardigden of leden van de Hongaarse partij van „nationale eenheid" of van de partij voor „Hon gaars leven" candidaat gesteld zullen worden bij de verkiezin gen in September aanstaande. De vier coalitie-partijen kleine boeren, sociaal-demo craten, communisten en natio nale boerenpartij hebben besloten een verkiezings-unie te vormen en een gemeen schappelijk program uit te werken. Volgens de nieuwe kieswet zullen alle burgers, die de leeftijd van twintig ja ren bereikt hebben, kunnen stemmen. Verlaging van belasting in Amerika. De Amerikaanse senaat heeft met 60 tegen 32 stemmen het wetsvoorstel aangenomen, dat voorziet in de verlaging van de inkomstenbelasting, ingaan de 1 Januari 1948. Volgens A.F.P. staat het vast. dat pre sident Truman er zijn veto over uit zal spreken evenals hij dat in Juni heeft gedaan over een soortgelijk voorstel. Voor overstemming van het veto zijn 62 stemmen nodig. Abd' el Krim komt in actie. Arabische kringen verklaren dat Abd- el Krim, de rebel van Marokko en „Leeuw van de atlas", in September voor de algemene UNO-vergadering zal verschijnen en een persoonlijk beroep op de vergadering zal doen om de 7^ millioen inwo ners van Frans- en Spaans Marokko onafhankelijkheid te geven. Abd el Krim's plannen om na een ballingschap van 21 jaar weer aan de strijd om Marokko's onafhankelijkheid deel te nemen, werd onthuld te zelfder tijd dat de nieuwe commissie der Marokkaanse politieke partijen er het UNO- hoofdkwartier van verwittigde dat „spoedig" een formele eis tot beëindiging van de Frans- Spaanse heerschappij zal wor den ingediend. Nieuwe arrestaties in Athene. Te Athene en omstreken zijn weer 2600 personen gear resteerd, die verdacht worden van sabotage plannen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat door deze nieuwe arrestatie? het totaal aantal personen, dat deze week in Griekenland ls gearresteerd, meer dan 6000 bedraagt. vember, zal het in de vorm van een wetsontwerp aan een uit gebreid onderzoek van de Se naatscommissie worden onder worpen en eerst daarna is het tijd voor een zitting van het Congres en later de Senaat om er zich mee bezig te houden. Het is mogelijk, dat er in Jan. van het volgend jaar een speciale zitting aan zal wor den gewijd. Het blijft altijd nog de vraag of de Amerikaanse volksvertegenwoordigers ac- coord zullen gaan met de be steding- van zulk een geweldig bedrag aan dollars voor hulp aan Europa. In elk geval zal er een flinke propaganda-cam. pagne ter bewerking van de publieke opinie aan vooraf moeten gaan. Marshall zelf heeft die campagne Ingezet met een rede op een conferen tie van gouverneurs. Ons land staat thans op de tweesprong, verklaarde Mars hall en voor het alternatief de Europese staten weer op de been te helpen of toe te zien, dat deze landen zich verwijde ren van beginselen die stroken met democratie. Scherper ge zegd: óf steun verlenen óf het communisme zrjn gang laten gaan. Het werken met de commu nistische boeman zal zeker zelf de meest geheide en harde lsolationisten en conservatie ven er toe brengen zich achter het plan Marshall te stellen. De huidige stemming in het Congres kan het best worden geïllustreerd door een opsom ming van enkele suggesties van de laatste week. Een drie tal Republikeinen heeft econo mische Isolatie geëist van lan den, die niet wensen deel te ne men aan het plan Marshall en ook niet op andere w|jze met Amerika willen samenwerken. Een afgevaardigde uit Illinois wenste deze landen uit te slui ten van het Amerikaans hulp- program voor door de oorlog verwoeste landen; een ander verzocht Truman alle steun aan weigerachtige landen te staken. Het felst was wel een Republikein, die aandrong op verbreking van de diplomatie ke betrekkingen met de Sow- jet-Unte en op isolatie van dat land tot het bereid is samen te werken. Natuurlijk staan daar meer bezadigde stemmen tegen over, zoals die van de progres sieve Republikein Stassen, die tneent, dat men de Oost- Europese landen niet in de steek kan laten. Maar de meerderheid van het Congres is op het ogenblik voor alles anti-Russisch gestemd. Betaling voor ex-geïnterneerden. Naar Aneta verneemt zal thans zeer spoedig een ont werpregeling betreffende de „backpay" bij de Nederlands- Indischg regering worden inge diend. is het 300 jaar gele den, dat de befaamde Napolitaanse visser Tho mas Aniello, wiens ge schiedenis door Auber werd verwerkt in de opera „La Muette de Portici" (welke in 1830 aanleiding werd tot de Belgische opstand in Brussel), te Napels werd neergeschoten. 681.000 arbeidsdagen gingen verloren. DOOR STAKINGEN. Blijkens een publicatie van het C. B. v. d. S., vonden in 1946 in ons land 270 stakin gen en uitsluitingen plaats, waarvan in de industrie 117, landbouw 53, handel en ver keer 29, voedingsbedrijven 23, bouwvakken 37, mijnbouw en veenderijen 5, grafische nij verheid 1 en overige bedre ven 5. B|jna 80.000 werkne mers waren bij deze arbeids geschillen betrokken. In de on dernemingen gingen totaal 681.000 arbeidsdagen verloren, waarvan 40 bij de 42 sympathie-, protest- en politie ke stakingen. Van de geschillen eindigden 31 ten gunste van de werk nemers, 113 ten hunnen nadele, 70 met een schikking, terwijl van 14 het resultaat onbeslist of onbekend bleef. Binnenkort toch meer sigaren Naar het A.N.P. uit be trouwbare bron verneemt, zui len binnenkort weer wat meer sigaren aan de markt kunnen komen, tengevolge van het feit dat de achterstand, die h|j de fabrikanten over een tijdsver loop van twee maanden ont staan wag in de verwerking der grondstoffen, thans mag worden ingelopen. De aflevering zal geleidelijk geschieden, daar de voorraad- poaitie en derhalve de produc tiemogelijkheden niet voor ieder fabrikant dezelfde z|jn. Het Dakota-ongeval bij Guildfort. PILOOT VERGISTE ZICH Volgens een officieel rap port van het Britse ministe rie van burgerluchtvaart be rust de schuld van het onge val met de Dakota van de K.L.M., in November j.L in de bossen van Shere b|j Guildford in Surrey geschied, b|j de piloot, de 32-jarige O. W. P. Kappelmeier. De piloot vergiste zich toen hij voorbe reidingen maakte om ln slechte weersomstandigheden op Croydon te landen. De inspecteur verklaart, dat de piloot „zijn machine met onvoldoende omzichtigheid be stuurde en dat hij een ver keerde hoogteschatting maak te". Totale oppervlakte aan bouwland in Nederland met 45.000 ha. verminderd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voor lopige uitkomsten van de in ventarisatie van land- en tuin bouw 1947 bekend gemaakt. De totale oppervlakte bouw land bedroeg in Mei 1947 1.064.787 ha. Vergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar (1.109.674 ha.) beekent dit een inkrimping van bijna 45.000 ha. Het. areaal bouw land is nu ruim 135.000 ha. groter dan in Mei 1939 (929.391 ha.). Ruim de helft van het op pervlak is bebouwd met gra nen. Het graan-areaal bedroeg in Mei j.l. 505.223 ha. Een vergelijking met het areaal van Mei van het vorig jaar (593.873 ha) toont aan, dat de graanteelt met ca. 90.000 ha. is ingekrompen. Deze inkrimping is hoofdzakelijk te w|jten aan de strenge winter, die het met wintergranen be bouwde oppervlak aanzienlijk deed verminderen. Ook de met peulvruchten bebouwde oppervlakte geeft een inkrimping te zien. De Inkrimping in deze sector be draagt, vergeleken met het vorig jaar, ca. 15 Verge leken met Mei 1939 bedraagt de inkrimping zelfs ca. 40 UITBREIDING. De aardappel- en suikerbie tenteelt ondergingen daarente gen een belangrijke uitbrei ding. De totale oppervlakte, bcteeld met knol- en wortel gewassen, steeg van 305.325 ha. in Mei 1946 tot 323.207 ha. in Mei 1947. Ook de oppervlakte bebouwd met groenvoedergewassen on derging een grote uitbreiding. Waren in Mei 1946 slechts 96.634 ha. met deze gewas sen (klaver, lucerne, lupine enz.) beteeld, in Mei 1947 bedroeg het areaal 144.030 ha., in Mei 1939 slechts 41.378 ha. Kunstmatige meteoren. Volgens een Ameri kaans geleerde, Fritz Swicky. kunnen thans met behulp van een nieuw explosief, dat „Pe- nollte" is geheten, kunstmatige meteoren worden gelanceerd en wel tot op voldoende af stand om hen buiten be reik van de aantrek kingskracht der aarde te voeren. Deze kunst matige meteoren zullen gebruikt worden voor onderzoekingen op het gebied van planetaire projectielen. Het penollte was tot nog toe een militair ge heim. Dezer dagen is de tele foonverbinding tussen de Ver. Staten en Batavia weer in ge bruik genomen. Haags parket arresteerde leider van Centrale Vermogens-Opsporingsdienst. Te Amsterdam is door de corruptie-afdeling van 't Haag se parket gearresteerd de heer C. L. M. ivf., secretaris van het Ned. Clearlng-Instituut te Am sterdam, die daarnevens tot half April 1947 deel had in de leiding van de Centrale Ver mogens-Opsporingsdienst, welke instante iressorteerfc on der het ministerie van finan ciën. Hoewel h|j niet officieel tot de directie van deze dienst behoorde nam h|j in feite een zeer leidende positie in. Naar aanleiding van deze arrestatie verneemt het A.N.P. nog: In April 1947 kwam de CVO in liquidatie. In verband hier mede werden de gebruikelijke administratieve contróles inge steld. op inventaris en finan- Vervangingswaarde oorlogsschade. De landelijke federatie van stichtingen voor oorlogsgetrof fenen heeft naar aanleiding van een in de dagbladen ver schenen mededeling, dat op het departement van financiën aan een nieuw ontwerp van wet op de materiële oorlogsschade wordt gewerkt, waarbij wordt uitgegaan van het beginsel vervangingswaarde, zich met een brief tot de minister van financiën gewend. In deze brief spreekt de federatie haar vol doening er over uit, dat aan een dergelijk ontwerp gewerkt wordt. Aan de minister wordt verzocht om, vooruitlopend op de definitieve regeling, verdere voorschotten te doen verstrek ken. Straatklinkers gevraagd De K.N.A.C. meldt, dat niet alleen het gebrek aan fondsen de oorzaak is dat het wegen net niet snel genoeg aan de verkeersbehoeften kan worden aangepast, maar ook de grote moeilijkheden bh het veriarij gen van materialen. Zo blijkt de straatklinkerpositie wel bij zonder moeilijk te z|jn. Het is weinig waarschijnlijk, dat hier in op korte termijn verbetering komt. De verwachting bestaat, aldus de K.N.A.C., dat de ge hele behoefte van de Rijkswa terstaat voor 1947 slechts voor 1/9 gedeelte kan worden ge dekt. Zwarte olie. Door inspecteurs van de Centrale Diénst voor de Eco nomische Contröle werd ge constateerd, dat zeer belang rijke hoeveelheden petroleum en donkere olie, zonder inleve ring van de vereiste distribu tiebescheiden door de oliehan del aan de tussenhandelaren en verbruikers waren afgele verd. In totaal werd bij dit onderzoek een levering zonder dekking van bescheiden gecon stateerd van rond 98.000 L. donkere olie cn 455.000 L. pe troleum. Gesprekken met landbouwersin Noord-Zeeland Moeilijk jaar. II (Slot.) Wij hadden op Tholen een gesprek met de heer Brooy- mans. Hij heeft een bedrijf van 160 H.A. en hij moest ons verklaren: ,,'t Is treurig slecht. Ik ben over niet één h.a. tevreden". Vooral de granen staan slecht. Er zijn stukken, waar de opbrengst slechts 10 tot 20 r/o van normaal zal zijn. „Ik ben", zei de heer Brooymans, door West Z.- Vaanderen geweest, wat een verschil! Wat een verschil!" Met de bieten en de aard appelen is het op Tholen iets minder slecht dan met de granen. De bleten zullen wel een opbrengst van 75 ha len en de aardappelen 50 tot 60 De uien halen mis schien 70 DE WEILANDEN. De weilanden moeten zich geheel nieuw ontwikkelen en dat zal een proces van 7 8 jaar worden. Dit jaar is de ontwikkeling al bijzonder slecht geweest. De lucerne is de lange winter met het natte voorjaar niet doorgekomen. De rode klaver deed het iets beter, maar de stand is veel te kort. De drogerij op het eiland heeft daardoor te wei nig grondstof. Op het ogen blik is de toestand zo, dat er op de weilanden meer onkruid staat dan gras, waarbij nog komt, dat het veebeslag te klein is en daardoor de ont wikkeling van de weilanden, die regelmatig afgegraasd moeten worden, een nieuwe terugslag ondervindt. Gelukkig was het drinkwa tertransport voor het vee op Tholen door de aanwezigheid van een waterleiding niet zo moeilijk. Het was dus moge lijk het vee, dat niet uit de brakke sloten kan drinken, toereikend van water te voor zien. De schoonmaak van de brak-waterputten heeft hier en daar succes opgeleverd, doch een aantal zijn nog steeds brak. ER WORDT GEWERKT. Wat de afwatering betreft daaraan wordt regelmatig gewerkt. Een aantal water gangen moet nog worden uitgegraven waterschap Poortvliet) waarvoor nu 70 Duw-arbeiders zijn ingezet. We zagen ook een dragline aan het werk. Over de arbeidsprestaties heerst tevredenheid. Het gaat goed met het werkvolk en de naleving van de arbeids contracten is veel beter. Het regenverlet was dit jaar in verband met de droogte bij zonder laag. Overigens is er wat de bo demstructuur betreft wel eni ge vooruitgang merkbaar in die zin, dat de bodem al iets beter het water begint op te nemen dan vorig jaar. Dit wettigt de verwachting, dat men ondanks de tegen slag van dit jaar in de goe de richting gaat. W|j maakten ook een praat je met de heer Steendijk. Hij heeft een bedr|jf van 44 ha. Veertien dagen geleden had het bij hem voor het eerst geregend. Het leek in het voorjaar zo goed, maar nu staat alles slecht. De lucerne verdween en op de zware gronden staat het gewas ho peloos. De gerst kan niet met de maaier gemaaid worden en een enkele landbouwer ging al aan het trekken. Sommige weilanden zijn nog zo slecht, dat men er geen koe op kan houden. Totzover de toestand op Tholen. Voor St. Philipsland ligt de zaak ongeveer gel|jk. Men heeft daar wat meer lichtere gronden en die heb ben het een ietsje betpr ge daan dan de zware gronden. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Na een bezoek aan deze twee eilanden is het b|jna een opluchting, wanneer men op Duiveland komt. Ook daar zijn gedeelten, waar de toe stand bijzonder slecht is, maar er zijn delen van het eiland, waar het iets beter is. Op Schouwen is het slech ter dan op Duiveland. Wij hadden een gesprek met de heer J. J. Stols te Capelle bij Zierikzee. Hij mocht in vergelijking met zijn collega's niet te hard klagen, want hij heeft over wegend lichte gronden. Zijn vlas stond er iets be ter voor, van de granen ver wachtte hjj toch nog 60 der normale opbrengst, van de suikerbieten zal zijn oogst behoudens enkele „misplaat- sen" vr|jwel normaal zrjn en van de aardappelen verwacht hij 75 tot 80 De opbrengst in 1946 was echter heel wat beter dan nu verwacht mag worden. B|j een aantal landbouwers, zo zei hjj ons, Staat het vlas zeer slecnt. Op de lage plek ken ziet men nog de typi sche zoutwaterplant: de zee kraal. GIPS. Op het bedrijf van de heer Stols zijn het vorig jaar proeven genomen met diep- ploegen, niet-ploegen. gips toedienen en gips-onthouden. Het resultaat wees uit, dat op de ongeploegde en met gips bewerkte gronden de re sultaten het best waren. In dit verband delen we even mede. dat op Tholen ongeveer 48.000 ton gips is verwerkt om de bodemstruc tuur te verbeteren. Voor Schouwen was deze hoeveel heid 75.000 ton. De kosten belopen onge veer 3637 per ton. Tenslotte hebben we na een tocht door het lage land van Schouwen, waar men zo veel last heeft van zoute kwel, een bezoek gebracht bjj dijkgraaf J. Klompe. In z|jn buurt leggen er percelen, die amper het zaaizaad terugge ven. Voor de granen schatte hij een opbrengst van ge middeld 40 Er zjjn men sen, aldus de heer Klompe, die dit jaar vrijwel niets van hun boerdery zullen krijgen. Men heeft meer moeite moe ten doen dan anders en vrji- wel geen opbrengst. Op ae weilanden is het alles on kruid wat men ziet en tus sen de tarwe groeien zoutwa- terplanten zoals lamsoren. Totzover deze tocht langs de zoute inundaties van Noord Zeeland. Die tocht heeft ons één ding duideljjk gemaakt: daar wordt door de boeren op deze gronden nog een harde strijd om het bestaan gestre den en 1947 is voor Noord Zeeland een moeiljjk jaar. clën van deze dienst. Hierbij stuitten deskundigen op aller lei posten, die hun wantrou wen opwekten. VERTROKKEN. Aanvankelijk zou de heer M. in de gelegenheid worden ge steld tegenover de liquidateu- ren zich over de duistere pun ten te verantwoorden. Toen deze afspraak zou worden ge maakt bleek de heer M. plot seling naar Zwitserland te zijn verrtokken. Daar bleek, dat de heer M. een retourbiljet had genomen, werd besloten z|jn terugkeer af te wachten. Zodra hjj uit het vliegtuig stapte, was de heer M. onder observatie. Tegelijkertijd werd opdracht gegeven terstond een onderozek te zijnen huize en op zijn bureau op het clearingin- stituut in te stellen. Op beide Slaatsen werden bescheiden in eslag genomen, die voor het onderzoek van belang zijn. Naar zich laat aanzien, over treft de som der niet behoorr l|jk verantwoorde gelden een bedrag van f 100.000.—% Militaire acties op Java. De „Nieuwsgier" te Batavia schrijft, de huidige stand van zaken belichtend, dat het van zelf spreekt, dat het locaal militair optreden van republi keinse zjjde, waarvan de steeds toenemende berichten, vooral uit het Bandoengse en Buiten- zorgse, melding maken, niet op last van Djokja onderno men wordt. „Dit schadelijk be drijf wordt ondernomen dwars tegen de nadrukkelijke lastge ving van de verantwoordelijke republikeinse autoriteiten in. Het spreekt evenzeer vanzelf, dat dit de situatie niet meer acceptabel maakt. Het bewflst slechts, dat de republiek haar eigen mensen niet in de hand heeft, hetgeen het juiste uit gangspunt vormt van een aan tal Nederlandse verlangens voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid". Besprekingen te Batavia. Ten paleize Rijswijk te Ba tavia z\jn Maandag besprekin gen gevoerd tussen dr. van Mook, de Commissie-Generaal en dr. Koets enerzHds en de ministers Sjarifoeddin, Gani, Setyadjit en Leimena ander zijds. Deze besprekingen duur den ruim twee uur. Aneta ver neemt. dat van Nederlandse zjjde hierbij nogmaals met na druk is gewezen op de onbe vredigende toestand rondom de demarcatielijnen en op de noodzakelijkheid, dat hierin onverwijld verandering wordt gebracht. Arbeidsproblemen in de Wleringermeer. In de Wieringermeer liggen 2200 ha. pootaardappelen en 1500 ha vlas te wachten op nijvere handen, die de rijke op brengst van de voor de tweede maal aan de zee ontwoekerde landerijen kunnen oogsten. Daartoe heeft men berekend 3500 landarbeiders nodig te hebben, maar de huidige ar beidsmarkt is niet in staat dit aantal te leveren. Vandaar dat de hulp van Nederlandse mili tairen is ingeroepen. Maandag kwamen 1000 manschappen van 10 R.I. in de Wleringer meer aan, die in de komende weken in de pootaardappelen- en vlascampagne de behulpza me hand zullen bieden. Het arbeidsprobleem ln de Wieringermeer is echter met de 1000 militairen alleen niet opgelost. Daarom is de hulp ingeroepen van 175 jongens uit de Ned. Jeugdgemeenschap en zjjn er oogstcolonnes gevormd van 150 D.U.W.-arbeiders en 250 vrjje arbeiders uit Fries land. Naast de eigen kern van 200 landarbeiders uit de Wie ringermeer, die voorheen 500 man sterk was, doch tengevol ge van de huisvestingsmoeilrjlc- heden is Ingekrompen, worcfen nog 200 geïnterneerden aan het werk gezet. Samen met een aantal arbeiders uit de randgemeenten heeft men zo een totaal van 2225 arbeiders voor de oogstcampagne weten bijeen te brengen. „Ik ben nog nooit gekust...." Toen Prinses Eliza beth met haar verloofde, Philip Mountbatten, op het tuinfeest in Buck- ingham-Palace verscheen op de avond van hun verlovingsdag, speelde de band van de „Gu ards" heel toepasselijk een lied uit de operette „Bless the bride De woorden van dit lied lulden: „Ik ben nog nooit gekust!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1