Republiek gaat aan Nederland leveren UIT DE PROVINCIE Graan- en meelsmokkel Tour dc France SCHOUWEN EN DUIVELAND Zeeuwse verenigingen in Nederland Tholen Rijst en tabak. De Republikeinse minis. ter van economische za ken, dr. A. K. Gani, heeft Maandag: officieel bekend gemaakt, dat de Republl- kelnse regering overeen komsten heeft afgesloten met do Nederlandse rege ring en andere wederpar tijen, waarbij goederen zul len worden uitgewisseld. Door de republiek zal 76.000 ton rijst van Java geleverd worden in ruil voor tweederde deel van de Nederlandse goe deren, welke in Australische havens liggen opgeslagen, zo als textiel en landbouwwerk tuigen. De leveranties zullen geschieden in de periode van JuU 1947 tot Juni 1948. De rijst zal verscheept wor den in de havens Banjoewangi en Proboünggo. die een caplcl- tcit bezitten van duizend ton per week. Eind deze maand zullen de leveranties aanvan- Geen overeenstemming te Batavia. De besprekingen te Batavia tussen do Nederlanders en de Republikeinen duurden ander half uur. Overeenstemming werd niet bereikt, noch ten aanzien van do gezamenlijko geiularmerlo noch ten aanzien van hot staken van de vijande lijkheden rondom de demarca tielijnen. Een van het republi keins gezelschap, vermoedelijk Setiadjit, keert naar Djocja terug. Tien jaar voor Kiokken-Peter. P. J. Meulenberg, bijge naamd .Klokken-Peter", werd veroordeeld tot 10 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest, ontzetting uit de beide kiesrechten voor het le ven. Hem werd het recht van cassatie verleend. De elg luid de 20 jaar gevangenisstraf. Meulenberg had tijdens de be zetting met de Duitser gecol laboreerd, o.m. bij de aanleg van het vliegveld te Venlo. Hy was lid der N.S.B. en begunsti ger van verschillende andere Duitsgezinde instellingen. Zijn bijnaam verwierf hit door de vele klokken, welke hij voor de Duitsers uit de kerktorens haalde. M. heeft reeds cassa tie aangetekend. Meisje bij brand omgekomen. In de boerderij van de land bouwer Scholten te Dedems- vaart is een brand ontstaan, welke zeer ernstige gevolgen heeft gehad. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het 14-jarigo meisje Rozendaal uit Zwolle, die in Dedemsvaart lo- f;ecrdc, niet meer kon vluch- en en zich door een vuurzee omringd zag. De 72-jarige va der van de landbouwer Schol ten deed nog pogingen het meisje tc redden, doch slaagde daar niet in. Het meisje kwam jammerlijk om. Scholten Sr. raakte bij zijn reddingspogin gen zelf zo in het nauw, dat hij gedwongen was uit een ven ster tc springen. Daarbij liep hij ernstige verwondingen op. Bevin sprak tot de Fransen. Ter gelegenheid van de 14e Juli, de dag, waarop Frank rijk de bestorming van de Bastille herdenkt, heeft de Britso minister van buiten- landso zaken, E. Bevin, een radiorede tot het Franse volk gehouden, waarin hy uitdruk king gaf aan het vaste voor nemen der Franse en Britse regering om niets meer tus sen beide volken te laten ko men, dat een scheiding te weeg zou brengen. Sinds wij tezamen kwamen, aldus Bevin, hebben wij twee oorlogen .gevoerd tegen mach ten, die de volken der wereld onder hun tyrannie wilden brengen. Thans zullen wij ons gezamenlijk wijden aan de wederopbouw van onze lan den. gen. Nederland zal meststof fen, varkens en vergifstoffen leveren vanuit Soerabaja in ruil voor mais en suiker uit do Republiek. Voorts zullen do Nederlanders mijnwerktulgcn leveren in ruil voor kolen uit de Tandjoeng en een mijn na bij Palembang op Repubiikeing gebied. De Republiek zal on dernemingsproducten uit het gebied van Soekaboemi leveren in ruil voor medicamenten, textiel en zoutevis van Neder landse zijde. De republiek le vert verder vee uit Madoera en tabak uit Probolipggo in ruil voor textiel. De tabak ie bestemd voor de British-Ame rican Tobacco Co. te Soeraba ja. Deze overeenkomst is yol- gens de verklaring van de re publikeinse minister in de maanden Mei en April opge steld. Nieuws in een notedop Van gezaghebbende krin- Jfen van do Britse handels de- egatie te Moskou verneemt men, dat de Britse delegatie en Sowjet-Russische handels deskundigen nog op het laat ste ogenblik besprekingen voe ren over de eventuele tot standkoming van een Brits Russischo handelsovereen komst Maandag zijn te Dordrecht de zogenaamde „hoffeesten" begonnen, die gehouden wor den ter gelegenheid van de 375ste herdenkingsdag der eerste vrije Statenvergadering. In de Poolse concentra tiekampen Gronda en Komows zijn de lijken van resp. 41.000 en 24.000 door de Duitsers vermoorde Russische gevange nen opgegraven. Volgende week Maandag en Dinsdag zullen Amerikaan se supertorten een vernieti- gingsopcratle ondernemen op U-boot-onderkomens te Fargo ten N.W. van Bremen. In de eerste 6 maanden van 19-17 zijn door de schepen van negen landen naar schat ting 205.000 passagiers ver voerd tussen Europese havens en New Xork. Koningin bezocht Annen en Anlo. Tijdens haar bezoek aan Drente heeft Koningin Wil- helmina Maandagmiddag een bezoek gebracht aan Annen en Anlo. In Annen werd het dorpshuis bezichtigd en in Anlo bezocht de Koningin de kerk, die tot de oudste van Drente behoort. Via Rolde keerde H.M. naar Assen terug. Politieke délinquenten in het bouwvak. Tijdens een persconferentie te 's-llertogenbosch is mede gedeeld, dat, gezien de ernsti- go belemmering van de weder opbouw door net gebrek aan geschoolde bouwvakarbeiders, het Directoraat Generaal on middellijk toestemming heeft verleend om 99 politieke de- linqucnten, die geschoolde bouwvakarbeiders bleken te zijn, to werk te stellen by het bouwen van een blok hulzen tc 's Hertogenbosch. Men zal in deze weg voort gaan. Britse kranten krijgen minder papier. Met ingang van 21 Juli mogen de Britse dagbladen in niet groter omvang verschij nen dan vier pagina's, tenzij door inkrimping van de op laag do nodige hoeveelheid papier wordt bezuinigd. Op deze wijze zal in de ko mende zes maanden voor een bedrag van ruim een milllpen pond aan dollars worden ge spaard. De strijd in Griekenland. In Griekse regeringskrin gen wordt verklaard, dat er thans in het Grieks-Albanese grensgebied om de stad Ko- ritza, twee veldslagen woed den. Het Griekse persbureau meldt, dat de Griekse rege ringstroepen bij Konitza tot dc aanval zijn overgegaan. Zjj zouden thans het initia tief in handen hebben. Ook de plaatselijke com mandant te Konitza verklaar de, dat hy voldoende troepen heeft om de situatie in de hand to houden. Mevrouw Lupescu buiten gevaar. Magda Lupescu, die enkele dagen geleden met ex-koning Carol van Roemenië ls ge trouwd en te Rio de Janeiro ernstig ziek lag, verkeert thans, volgens de mening der artsen, buiten gevaar. I Postillon d'amour. Ter gelegenheid van een huwelijk, dat te Voorts bij Emmen werd voltrokken, zijn op ini-» tiatief van de postdui venvereniging „Steeds Verder" waarvan de bruidegom lid is, op het moment, dat het bruids paar het gemeentehuls verliet, ongeveer hon derd postduiven losgela ten. zij moesten het nieuws van het voltrok ken huwelijk heinde en verre verspreiden. TACCA WINNAAR VAN DE 16e ETAPPE. Het klassement van de 16e etappe van de Tour de France van Pau naar Bordeaux luidt: 1. Tacca, 195 km. in 5 uur 41 min. 39 sec.; 2. Mollin zelf de tijd; 3. Pawlisiak; 4. Lator- re; 5. Goasmat; 7. Joly; 26. Janssen, 5 uur 45 min. 6 sec.; 27. Camellini, zelfde tijd. Het algemeen klassement na de 16e etappe luidt: 1. Vietto (Frankrijk), 113 uur 44 min. 13 sec.; 2. Bram- billa (Italië) 113 uur 44 min. 47 sec.; 3. Ronconi (Italië) 113 uur 48 min. 8 sec.; 4. Fach- leitner (Frankrijk) 113 uur 60 min. 59 sec.; 5. Robic (West- -'->eg) 113 uur 52 min. 21 sec.; Camellini, 113 uur 58 min. 59 sec.; 34. Janssen, 117 uur 14 min. 54 sec.; 41. Klabinsky, 117 uur 48 min. 12 sec.; 60. Joly 118 uur 33 min. 31 sec. De werkgelegenheid. Op 5 Juli 1947 stonden In geschreven 541 (38) personen, waarvan er 349 in de D.U. W. waren tewerkgesteld. Over de week, eindigend 5 Juli '47 werden 825 (57) personen ge plaatst. Het aantal overge bleven aanvragen bedroeg 6531 (389). De tussen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: leerling zetter, drukkers, bouwvakarbeiders, kistenmakers, leerling zager, slijper, loodgieters, hulp-las ser, zandvormers, bankwer kers, rev. draaier, smid, auto monteurs en leerlingen, elec- trlcien, naaimachine-monteur, div. metaalberoepen, arb. melkfabriek, koks en hulp koks, landarbeiders, bloemis ten, lompensorteerders, raag. bediende, leerling kellner, kan toorpers., verzekeringsagent, kampknechten, bewaarders, kapsters, naaisters, strijksters, hoedenmodistc, arb. sierkunst atelier, arb. metaalfabriek, winkeljuffrouwen, kookster, hotelpersoneel, serveerster, huish. personeel. Zuid-Beveland. drukkers, zetters, aank. arb. drukkerij, bouwvakarbeiders, zeilmaker, wasserijpersoneel, smeden, auto-monteurs. bankwerker, fabrieksarbeiders, verwar mingsmonteur, fitter-electri- cien, stoker, draaier, boek binder, arb. melkfabriek, kok, arb. conservenfabriek, bak kers, kruideniersbed., venter, schippersknecht, mag. bedien- Tuchtrechter voedselvoorziening Zware straffen. De tuchtrechter heeft een aantal zaken van Schouwen en Duiveland afgedaan. Daar waren in de eerste plaats een reeks graan- en meelovertre- dingen. De landbouwer L. A. J. te Bruinisse had 10.000 kg graan niet verantwoord. Het graan was naar zijn arbei ders gegaan en ten dele naar de molenaar A. Z. te Bruinisse. Els: 2000 boete, Uitspraak 760. De molenaar A. Z., die 't graan had vermalen tot var kensvoer kreeg 250 boete. De landbouwer H. J. v. d. Z. te Oosterland kreeg 200 boete omdat hij een partij haver had vervoerd zonder geleidebiljet en de molenaar C. M. te St. Philipsland, die deze haver had gekocht, kreeg eveneens 200 boete. De landbouwer J. W. D. te Dreischor had 1400 k| graan clandestien verkocht Hij kreeg 350 boete. Zijn collega J. de K. tc Dreischor kreeg voor eenzelfde feit 175 boete. De landbouwer A. L. de O. te Serooskerke had ruim 13.000 kg graan clandestien afgeleverd. Hij moet 1250 boete betalen. De molenaar M. M. K. te Renesse, die meel met een te hoog tarwegehalte maalde, kreeg 75 boete. J. J. v. d. L. te Dreischor verkocht 420 kg gerst. Zijn boete beloopt 60. VARKENS. H. de F. te Renesse hield een varken zonder vergun ning. Dat kost hem 75. J. J. W. te Haamstede kreeg voor hetzelfde feit 25 boe te. J. v. S. te Brouwershaven slachtte clandestien een var ken. Hij moet 150 betalen en het vlees is verbeurd ver klaard. KLEINE ZONDEN. J. J. v. d. L. te Dreischor VIJF COMMISSIES. RESULTAAT VAN DE CONFERENTIE TE PARIJS. De werkcommissie van de conferentie over de economi sche samenwerking in Europa, dio Maandagmiddag te Parijs met haar werkzaamheden ls klaargekomen, zal Dinsdag op do plenaire zitting voorstellen 5 commissies te benoemen en wel: Een uitvoerende commis sie van samenwerking, een commissie voor voedsel en land bouw (In deze beide commls- sie's heeft ook Nederland zit ting), een commissie voor ijzer en staal, een commissie voor vervoer, en een commissie voor brandstof en energie. Daar alle 16 landen verte genwoordigers hebben in de werkcommissie, kan het zeker geacht worden, dat haar rap port zal worden aangenomen. TERUGKEER. Men verwacht, dat Bevin, dc Engelse minister van bui tenlandse zaken, Dinsdagmid dag of Woensdag uit Parijs naar Londen zal terugkeren. Zijn Ned. ambtgenoot, baron van Boetzelaar van Ooster hout, keert waarschijnlijk Dins dag naar 's-Gravenhage terug. Franse ambtenaren staken nog niet. Van het hoofdbureau van do bond van Franse ambte naren ls officieus vernomen, dat do bond tegen onmiddcl- lijko stakingsactie heeft ge stemd. Dc bond zou op een bijeenkomst besloten hebben do onderhandelingen voort te zetten. Minder thee voor de Engelsen. De Britse minister van voedselvoorziening heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het theerantsoen voorlo pig van 10 tot 8 ounces per maand zal worden verlaagd tengevolge van de stakingen, die te Calcutta en Colombo hebben plaats gevonden. Kan Rusland graan leveren Dc Amerikaanse minister van landbouw, Anderson, ver klaarde, dat de Ver. Staten geen graan aan Tsjecho-Slo- wakije zullen leveren, daar dit land graan van Rusland ont vangt. Hoewel hij de Russen er niet van beschuldigde graan te onthouden aan landen, die hieraan gebrek hebben, wees hij er toch op, dat de Sowjet- Unic een overschot voor ex port heeft Egyptische klacht voor de Veiligheidsraad. Een hoge functionaris van do V.N. heeft verklaard, dat de Egyptische aanklacht te gen Engeland, waarin dc te rugtrekking der Britse troe pen uit Egypte en de Soedan wordt geëist, Donderdag of Vrijdag a.s. door dc Veilig heidsraad in behandeling wordt genomen. Generaal Enver Hod ja, minister-president van Alba nië. is te Moskou aangeko men, waar hy door Molotof e.a. werd verwelkomd. kreeg het advies zijn winkel te liquideren. In verband met bonnentekorten werd hem een boete van 30 opgelegd. De fruitkweker S. J. P., die 2000 kg meer fruit in voorraad ])ad, dan hij had opgegeven, kreeg 25 boete. De landbouwer L. K., die in opdracht haver had ver voerd zonder vergunning kreeg 10 boete; C. M. S. te Nleuwerkerk moet voor 't smokkelen van 70 kippeneie ren 20 betalen en is zijn eieren kwyt. C. C. B. te Burgh, die vlas vervoerde zonder geleidebiljet moet 60 betalen en de vlas ser D. H. T. te Haamstede, die 3600 kg vlasstroo clan destien verwerkte, zag zich 400 boete opgelegd. ZIERIKZEES LYCEUM. Bevorderd van de le naar de 2e klasse; C. F. Ballintyn. M. P. Beu- zenberg, J. op den Brouw, L. van Citters, C. J. van Dix- hoorn, K. A. van den Hoek, W. S. de Jonge, J. A. Jonker, A. J. van Leeuwen, M. C. L. Nieuwvcld, M. A. Padmos, W. Raap, J. W. Schouls, G. E. Timmerman, B. P. L. W. van Velthoven, J. van der Weele, H. J. Blom, T. M. Blom, A. Boudeling, D. Bran- des, A. P. van der Cingel, A. A. W. Doeleman, J. P. Jong- schaap, M. H. van der Linde, B. K. Raap, J. van der Repe, C. E. A. van Schelven, C. M. Spoelstra, C. Vaane, C. A. C. van Velthoven (voorw.), A. P. Vos. Afgewezen 11. Van de 2e naar dc 3e klasse: G. T. Adriaansc, M. H. C. Akkerdaas, A. L. Bal, C. van Gastel, P. Hanse, C. Hart. E. L. van den Hock, M. Kloet, O. van Nieuwenhuize, C. J. M. Nplet, J. J. Paauwe, H. C. J. Ribbens, J. Ringelberg, W. van der Schee, JT van Sluis, A. Spoelstra, L. M. Ver- seput, M. G. van Waveren, J. M. D. A. Barendse, C. J. Boot, C. P. Dalebout, J. W. den Dekker, V. C. J. A. van den Erjnde, M. Goudzwaard. M. H. Klink, P. L. van Nieu wenhuize, C. Paasse, J. E. Reinhoud, G. J. Spoelstra, T. A. M. van Velthoven, W. Vis, L. S. Wansink. Afgewezen 5. Van de 3e naar de 4e kl. (afd. R.H.B.S.)C. F. L. An ker, L. B. Bakker, A. M. de Bruyne, M. van Gastel, L. Hage, C. C. Houtman, J, M. Koopman, J. T. Korsten, V. Krepel, A. I. P. van der Maas, M. Melchior, IC. Olree, F. J. de Vos, T. de Vos, A. E. van der Wolf. Afgew. 5. Van de 3e naar de 4e kl. (afd. gymnasium)W. Koop man, M. W. Stevense, E. Verschoor. Afgewezen 1. Van klasse B4 naar B5; M. J. van den Bos. J. Elen- baas, P. Goettsch, H. J. van 't Haaff. H. Heerlng, J. A. Koster, J. Lijk, J. Muller, J. H. dc Visser. Afgcw. 4. Auto door trein gegrepen. Op een onbewaakte overweg bij Hattem is een noodlottig ongeluk gebeurd. Mevr. H. uit Hattem reed met haar auto, waarin zich ook haar moeder, mevr .v. L. bevond, in de rich ting van de overweg. Hoewel het uitzicht goed is, zag zij de trein niet aankomen. Deze greep de auto en sleurde deze een honderdtal meters mee. Mevr. van L. werd op slag ge dood en mevr. H. werd zeer ernstig gewond. ZH werd naar het ziekenhuis tc Zwolle over gebracht. Dertien leden van de Hongaarse vryheidspartij. die tijdens een party-bijeenkomst to Boedapest een vechtpartij zouden hebben veroorzaakt, zijn geïnterneerd. de, loopjongen, kantoorperso neel, bewakers, ongesch, arbeiders, kousenreparatrice, wasserypersoneel, winkelbed., 1.1. verpleegster, huish. per soneel. Tholen: Bouwvakarbeiders, schippersknechts, landarbei ders. Schouwen en Duiveland: Bouwvakarbeiders, kappersbe diende, schoenmaker, wagen maker, lijnwerker, smeden, aank. molenaarsknecht, land arbeiders, leerling kellner, loopknechts, hotelbedienden, huishoudelyk personeel. Zeeuwsch-Vlaander en: zet ters, bouwvakarbeiders, ma chinale houtbewerkers, meu belmakers, leerling kappers, leerling schoenmaker, auto monteurs, bankwerkers, sme den, stokers, electriciens, electrisch-lassers, machinist, textielarbeiders, vlasbewer ker, bakker, landarbeiders, loopknechts, transportarbei ders, hulpbesteller P.T.T., kan toorpersoneel, kapster, leer ling kapster, kousenrepara trice, cheffin afd. textielfa briek, textielarbeidsters, vrou- wel. reiziger, winkelbedienden, leerling telefoniste, hotelper soneel, huish. personeel. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg heeft bij kantoren te Vlisslngen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. POLDERBENOEMINGEN. Benoemd zijn tot: gezwore ne van de polder Beoosten en Bewesten Blij, M. de Regt Lz. te Axel; dijkgraaf van de Ca- nisvlietpolder, A. E. Goethals en tot gezworene O. J. E. Ver- haegen, beiden te Westdorpe; gezworene van het waterschap Lamswaarde c.a., L. J. Ver- eecken te Lamswaarde (Hon- tenisse); plaatsvervanger van de dijkgraaf van de calam, Zimmermanpolder, als verte genwoordiger van die polder, H. J. Sen te té Rilland Bath; leden van de dijkraad voor de waterkering van de calam. Zimmermanpolder, als verte genwoordiger van die polder, J. C. E. Massee te Kloetinge en ir. A. E. Bruijning te Goes; dijkgraaf van de Middelburg se polder, E. Verlare en tot gezworene C. A. Polderdijk, beiden te Nieuw- en St. JooS' land; dijkgraaf van de Oude Zevenaarpolder, K. van Hoe ve en tot gezworene F. Diele- man en W. Scheele, allen te Terneuzen; dijkgraaf van de Kleine Zevenaarpolder, D. J. Dees en tot plaatsvervanger van de dijkgraaf J. P. M. Mar- thens, beiden wonende te Ter neuzen; afgevaardigde van de calam. Margarethapolder naar de algemene vergadering van het waterschap Hulster en Axeler Ambacht, J. Tollenaar te Zaamslag. Lijk yan de „Fair Play II" geborgen. Tüdens werkzaamheden by het lichten van het wrak van de „Fair Play n" ls het ïyk van de loods, de 40-jarige Camille Lafère uit Oostende gevonden. Het stoffeiyk overschot is te Vlissingon aan wal ge bracht. Aardenburgse ,,Tar*an" weer op 't pad. LANDBOUWER ZWAAR MISHAND ELD. Maandag was de 66-jarige M. Molenaar te Aardenburg aan de ryksweg naar Eede, be zig een stuk hout, dat daar destgds uit het door de Duit sers aangelegd inundatiege- bied was aangespoeld, stuk te hakken. De landbouwer G., stiefvader van J. Cauwels, bij genaamd „Tarzan", verbood hem dit, omdat dit hout zon eigendom zou zyn. Nadat M. hem had medegedeeld dat hy dan tooh het reeds gehakte hout zou meenemen, begaf G. zich naar huis. Even later ver schoen „Tarzan" die M. met een zwaar stuk hout verschil lende malen op het hoofd sloeg, waardoor deze bloedende wonden opliep. Het slachtoffer, dat met zyn armen het hoofd trachtte te beschermen, liep ook zware kneuzingen aan handen, armen en schouders op. Hij wist zich zelf nog naar het politiebureau te slepen, waar hy door een dokter ver bonden werd. Per ziekenauto is hy naar het ziekenhuis te Oost burg vervoerd. De politie doet thans opspo ringen naar C., die reeds lan ge tijd gezocht werd voor ver schillende misdrijven. Sportfeesl ie Krabbendijke. De turnkring „Zeeland— West-Brabant" hield Zaterdag te Krabbendijke een aspiran- ten-turndag. Van het station begon de afmars naar het sportterrein, met pittige marsmuziek door „Concordia". Het uitgebreid program be stond uit vrije en stokoefenin- gen, paardspringen, vlaggen- dans, brugoefeningen, enz. Vooral de gezamenlijke oefe ningen maakten een goede in druk. Hieraan werd door plm. 400 jongens en meisjes mede gewerkt. De burgemeester van Krab bendijke, de voorz. van „Spar ta" uit Krabbendijke en een vertegenwoordiger van de Turnbond voerden het woord. De volgende prijzen werden behaald: meisjes van 1516 jaar: Achilles 2e pr., Medio- burgum 3e pr., Oostkapelle 3e pr., Volharding 3e pr., Sparta, Krabbendijke le pr.; meisjes 1214 jaar: Achilles 2e pr., Domburg 2e pr., Dreischor 2e pr., Medioburgum 3e pr., Sparta 3e pr., V.Z.O.S. 3e pr., Wilhelmina 2e pr.; jongens van 15—16 jaar: Olympia 3e pr., Sparta, Bergen op Zoom 3e pr.; jongens van 1214 j.: Achilles 2e pr., Dreischor 3e pr., Sparta, Krabbendijke 3e pr., V.Z.O.S. 2e pr. Sociale dag katholieke middenstanders. De Katholieke Middenstan ders van Philippine, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen en Westdorpe hielden Zondag j.l. te Sas van Gent een sociale dag. In. de ochtendvergadering werd het woord gevoerd door Mr. Dr. N. H. L. v. cl. Heuvel uit 's-Hertogenbosch, die de na oorlogse positie van de mid denstand besprak. Na de koffietafel werd de vergadering voortgezet en trad alia spreker op de Eerw. Pater Ponsioen SCJ, Besloten werd met 'n plech tig lof dat in de Parochiekerk werd gecelebreerd door de bonds-adviseur Kapelaan M. Voa uit Breda. Bruinisse AANVOER VAN MOSSEL ZAAD. Vele mosselkwekers deden deze week slechts één reis naar de Waddenzee. De zaad- aanvoer bedroeg 12.500 ton. Het meeste zaad was be stemd voor eigen uitzaai. De prys van de verkochte vrach ten was 1.tot 1.30 per ton. Rijtoer voor ouden van dagen. Vrydagavond kwam het bestuur van de afdeling Brui nisse van de Bond voor Staatspensionnering in verga dering byeen om te bespre ken, wat men doen kon, om de afdeling van plm. 180 le den weer tot nieuwe bloei te brengen. Het bestuur be staat uit de heren Joh. Bal Az., M. van der Berge, M. Jumelet Az.. C. van de Vel de en M. van de Velde. Besloten werd een propa- ganda-avond te beleggen, waar een bondsspreker zal optre den. Ook kwam het plan naar voren, om evenals dit op andere plaatsen gebeurt, aan de ouden van dagen een ry- toer aan te bieden. Hiertoe zal op Zaterdag 19 Juli met lysten in de gemeente wor den gecollecteerd. GEEN HOOFDELIJKE OMSLAG. Vorig jaar werd te Brui nisse de verplichte hoofde- lyke omslag in de Nederl. Prettige activiteit. Nu zovele Zeeuwen en Zeeuwse kinderen met. vacan- tie gaan naar allerlei hoeken van Nederland is het wel nut tig even aandacht te vragen voor de Zeeuwse verenigingen die in vele plaatsen zoals Am sterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Hilversum, Apeldoorn, Arnhem, Deventer, Leeuwarden, enz. bestaan. De besturen van deze verenigingen zyn in het algemeen steeds be reid Zeeuwse gezelschappen, die op bezoek komen, voor te lichten en te steunen. Het nut daarvan is reeds meermalen gebleken. Zo heb ben bijvoorbeeld bij de reisjes van de Zeeuws-Vlaamse kin deren naar Amsterdam en Rot terdam de Zeeuwse verenigin gen aldaar op prachtige wyze geholpen. Door tijdig contact met de Zeeuwse verenigingen kan ook voorkomen worden, dat men een te zwaar programma op stelt. Zo zullen eind dezer maand 150 ouden van dagen uit Ycr- seke een bezoek brengen aan Rotterdam. Nu was daarvoor een programma opgemaakt, waarop zoveel mogelyk de ver langen.* van de oudjes tot uit drukking- gebracht waren en men had dat program toege zonden aan de burgemeester van Rotterdam, die dadeiyk begreep, dat er veel te veel op stond. Hij nam contact on met de vereniging „Zeelandia" 1-n zijn stad en deze vereniging stelde zich weer in verbinding met 6e organisators van de rel$ voor de oudjes van Yerse- ke. In samenwerking met de ver eniging ..Zeelandia" is nu een program opgemaakt, waarvan de beste verwachtingen ge koesterd mogen worden. De Zeeuwse verenigingen in het Midden- en Noorden van Neder land zyn wel eens teleurge steld als ze uit kranten moe ten lezen, dat ®r Zeeuwse ge zelschappen naar hun stad ko men. waarvan ze tevoren nietg weten. Zo wa$ men ook teleurge steld toen bekend werd, dat er Zeeuwse bunkerkinderen naar het Noorden zouden gaan en dat daarbij de verenigingen niet waren ingeschakeld. Wij vestigen even de aan dacht op dit tekort aan con tact, Men zal er In Zeeland goed aan doen zijn Zeeuwse verenigingen buiten de provin cie niet te vergeten, want daar kloppen de harten nog altyd warm voor de geboortestreek. zeeuwQnippers De in Renesse gehouden collecte ten bate van het jon gensopvoedingsgesticht Val- kenheidc heeft 35,20 opge bracht. De collecte te Renesse voor het Prins Bernhard fonds heeft 64,32 opgebracht. De heer M. W. Vermeulen toe St. Philipsland is aan dc Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het pro- paed-eutlsch examen civiel-in- genicur. De heer J. v. Edenaam, te St. Annaland, is te Breda ge slaagd voor het gezellendiplo- ma kappen. De collecte te Biervliet ten bate van het Prins Bcrn- hard-Fonds bracht f 19.30 op. Hervormde kerk vervangen door een systeem van vrywiH lige bydragen. Dit bracht toen ongeveer 3 keer zo veel op dan de hoofdelyke omslag. Ook thans, hoewel plm. 100 minder dan vorig jaar, stemt de opbrengst tot tevredenheid. Het ingeschreven bedrag was n.l. 3427.35. De mosselverzending. Dat het minder warme weer niet enkel nadelen biedt, al is het voor de vacantiegan- gers minder prettig, bleek wel uit de mosselverzending te Brui nisse, die vorige week, verge leken bij de vorige, met 100 omhoog ging en plm, 1100 tonnen bedi*oeg. Alles was bestemd voor België, recht streeks naar dit land gingen echter slechts plm. 140 ton nen, de rest ging via de be kende losplaatsen te Tholen en Yerseke. Renesse GEITENKEURING. Bij de geitenkeuring te Re nesse was de aanvoer gering. Er werden slechts 5 geiten aangevoerd. De één-jarige geit van de heer J. v. d. Hoek kreeg een eerste prys. In de klassen 2- en 3-jarige geiten behaalde de heer L. J. Appers met zijn dieren de eerste prijzen, terwijl deze gei ten ingeschreven werden in het stamboek. De geiten van de heer J. v. d. Hoek verwieven in deze klassen de tweede prijzen. Herstel vluchthaven Stoofpo'lder. Dezer dagen zijn de palon voor het herstel van de stei gers in de vluchthaven bij de Stoofpolder gearriveerd. 'Van de zijde der schippers hoopt men dan ook dat men spoedig met het herstel zal gaan be ginnen, daar de steigers in zeer desolate toestand verke ren en 's nachtg voor onbeken de schippers gevaar opleveren. Scherpenisse RESTAURATIEFONDS NED. HERV. KERK. Het Restauratiefonds van de Ned. Herv. kerk te Scher penisse, dat in 1946 door het kerkbestuur werd ingesteld, heeft nu reeds een bedrag van ruim 3000 bijeen. Voor dit fonds, dat ten doel heeft met tertijd het in de 15e eeuw gebouwde kerkje te restaure ren, zal Zondag 20 Juli a.s. weer een collecte worden ge houden. BESTUUR REISVERENIGING. Het bestuur van de reis- vereniging „Nooit Gedacht" te Scherpenisse is als volgt samengesteld: dc heer P. Jagt, voorz., de heer I. L. van Bez9oien, secr. penningm. en dhr. C. Bijl Czn., bestuurs lid. Tot bode werd aangesteld de heer C. Bolier Mzn. St. Maartensdijk ZANGVER. „V.Z.O.S.". Ook de gemengde zangver eniging „Vooruitgang zij ons Streven" te St. Maartensdyk, zal, onder leiding van de di recteur, de heer A. L. Riedyk, op Zaterdag 19 Juli a.s. deel nemen aan het zangconcours te 's H. Abtskerke. De ver eniging komt uit in dc afd. Uitmuntendheid met het ver plichte werk „Boeren-klomp- jesdans" van W. F. Kools en met een vrij nummer „Dc Leeuwerik" van J. Nicland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14