De Zeeuwse kolenbonden Republiek gaat aan Nederland leveren w£)nippers Tour dc France UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS Herbeplanting V eere Burgemeester tegen wil en dank Walcheren Rijst en tabak. De Republikeins minu ter van economische za ken. dr. A. K. Gani, heeft Maandag officieel bekend gemaakt, dat de Republi keinse regering overeen komsten heeft afgesloten met de Nederlandse rege ring en andere wederpar tijen, waarbij goederen zul len worden uitgewisseld. Door de republiek zal 76.000 ton rüst van Java geleverd worden in ruil voor tweederde deel van de Nederlandse goe deren. welke in Australische havens liggen opgeslagen, zo als textiel en landbouwwerk tuigen. De leveranties zullen geschieden ln de periode van Juli 1947 tot Juni 1948. De rijst zal verscheept wor den in de havens Banjoewangi en Proboünggo. die een caplci- teit bezitten van duizend ton per week. Eind deze maand zullen de leveranties aanvan- Nieuws in een notedop In een tiental dorpen in de buurt van Ankara, die door stortregens zijn overstroomd, zijn 21 personen verdronken. Honderden hulzen staan onder water en de oogst werd ver woest. Er is ook veel vee om gekomen. Te Usti. 90 km. ten Noor den van Praag, reed een volle tram heuvel afwaarts tegen 'n stilstaande tram op met het gevolg, dat 26 personen om 't leven kwamen. Het Amerikaanse militai re bestuur in Duitsland maakt bekend, dat in April 20 Duitse wapenfabrieken voor herstelbe talingen werden bestemd. Eind Mei bedroe^ het aantal voor dit doel bestemde Duitse fa brieken ln de drie zóneg van West-Duitsland 738. Tot 1 Juni waren 239 fabrieken in de Westelijke zónes ter delging van herstclbetalingsschulden gebruikt. De republikeinse vice- minister van buitenlandse za ken, «mr. Tamzil, heeft een gelukwens gezonden aan de Franse consul-generaal te Ba tavia ter gelegenheid van de verjaardag van de Fransere volutie. Er Is een Heinebond ln Nederland opgericht, die, o.m. zal trachten tot de uitgave van een Nederlandse Heinebiogra- fie te komen. Te Bordigheraby Genua, is een plein naar Senora Peron vernoemd. Marktberichten COöP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" W.A. Vrydag 11 Juli. Groenten: Andijvie 1214 c.; Stamsnybonen 7690 c.; Stamprincessen 76—98 c.; Tuinbonen 1321 c.; Dop erwten (stam) 4162 c.; Ro de Kool 2932 c.; Savoijc Kool 2122 c.; Postelein 1 16 c.; Spinazie 14 c.; Poot- uien 1423 c.; Wagenaars 6264. c.; Saxa's 701.02 c., alles per kg. Bloemkool I 3154 c.; Bloemkool II 721c.; Bloem kool in 2—11 c.; Platglas- komk. IA 1-1 c.; Platglas- komk. I 913 c.; Platglas- komk. II 1014 c.; Platglas- komk. III 812 c.; Natuur- sla II 12 ct.; Natuursla I 1 5 c., alles per stuk. Radijs 2 c. per bos. Kroten 611 c.; Peen 418 c.; Ram menas 12 c. alles per bos. Fruit: Kaspruimen 317 c. per stuk. Rode Bessen (prolifix) 45 60 c.; Witte Bessen 45 c.; Kruisbessen 2436 c.; Fram bozen 176—192 c.; Pruimen 43 c.; Kersen 3265 c.; Ap pels val 3165 c.; Peren (West Fries) 49—62 c.; To maten kas 3172 c., alles per kg. Nieuwe Aardappelen: Bon ken 1213 c.; Grote 10—13 c.; Drieling 69 c.; Kriel 3 5 c., alles per kg. gen. Nederland zal meststof fen, varkens en vergifstoffen leveren vanuit Soerabaja in ruil voor mals en suiker uit de Republiek. Voorts zullen de Nederlanders mijnwerktuigen leveren in ruil voor kolen uit de Tandjoeng en een mün na- by Palembang op Republikeins gebied. De Republiek zal on dernemingsproducten uit het gebied van Soekaboemi leveren ln ruil voor medicamenten, textiel en zoutevis van Neder landse zijde. De republiek le vert verder vee uit Madoera en tabak uit Probolinggo in ruil voor textiel. De tabak is bestemd voor de British-Ame rican Tobacco Co. te Soeraba ja. De ze overeenkomst is vol gens de verklaring- van de re publikeinse minister in de maanden Mei en April opge steld. Rond de aarde in 67 uur. De Boeing-fabrieken te Seattle in de V.S. hebben een stratosfees- kruiser gebouwd met twee verdiepingen, die 114 passagiers kan ber gen. Men vliegt met dit toestel in 67 uur rond de aarde, in 15 uur van Seattle naar Tokio, in 11% uur van New York naar Lon den. Zonder tussenlan ding kan 6700 km worden afgelegd (Am sterdamNew York is 5300 km.) Het vlieg tuig is hypermodern in gericht. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Ds. L. H. W. Theunisse uit Lutten a.d. Dedemsvaart heeft het beroep naar do Ned. Herv. gemeente te Aagtekerke aan genomen. (Ingezonden mededeling) KNIPCURSUS. Voor dc abonné's van dit blad wordt een schriftelijke cursus patroontekenen, knip pen en naaien geopend. Elke week cutvangt U een met tal rijke Voorbeelden rijk ge- illustreerde les. Gedurende de cursus staan wy U met raad en daad bij. Binnen twee maanden te kent U patronen en maakt U al leuke japonnen. Materiaal voor het gemak kelijk tekenen van patronen ontvangt U er gratis bij. Het lesgeld bedraagt 75 cent per les. Inschrijving vóór 1 Augus tus a.s. onder vermelding ..Naaicursus ILMO" te vermel den op dc enveloppe, Bureau van dit blad. Koningin bezocht Annen en Anlo. Tijdens haar bezoek aan Drente heeft Koningin Wil- helmina Maandagmiddag een bezoek gebracht aan Annen en Anlo. In Annen werd het dorpshuis bezichtigd en Anlo bezocht de Koningin de kerk, die tot de oudste van Drente behoort. Via Rolde keerde H.M. naar Assen terug. Politieke delinquenten in het bouwvak. Tydens een persconferentie te 's-llertogenbosch is mede gedeeld, dat, gezien de ernsti ge belemmering van de weder opbouw door het gebrek aan geschooldo bouwvakarbeiders, het Directoraat Generaal on- middeijyk toestemming heeft verleend om 99 politieke de linquenten, die geschoolde bouwvakarbeiders bleken te zyn, te werk te stellen by het bouwen van een blok huizen te 's Hertogenbosch. Men zal in deze weg voort gaan. Britse kranten krijgen minder papier. Met ingang van 21 Juli mogen de Britse dagbladen in niet groter omvang verschij nen dan vier pagina's, tenzij door inkrimping van de op laag de nodige hoeveelheid papier wordt bezuinigd. Op deze wijze zal in de ko mende zes maanden voor een bedrag van ruim een millioen pond aan dollars worden ge spaard. De strijd in Griekenland. In Griekse regeringskrin gen wordt verklaard, dat er .hans in het Grieks-Albanese grensgebied om de stad Ko- ritza, twee veldslagen woed den. Het Griekse persbureau meldt, dat de Griekse rege ringstroepen bij Konitza tot de aanval zijn overgegaan. Zij zouden thans het initia tief in handen hebben. Ook de plaatselijke com mandant te Konitza verklaar de, dat hij voldoende troepen heeft om de situatie in de hand te houden. Mevrouw Lupescu buiten gevaar. Magda Lupescu, die enkele dagen geleden met ex-koning Carol van Roemenië is ge trouwd en te Rio de Janeiro ernstig ziek lag, verkeert thans, volgens de mening der artsen, buiten gevaar. TACCA WINNAAR VAN DE 16e ETAPPE. Het klassement van de 16e etappe van de Tour de France van Pau naai* Bordeaux luidt: 1. Tacca, 195 km. in 5 uur 41 min. 39 sec.; 2. Mollin zelf de tijd; 3. Pawlisiak; 4. Lator- re; 5. Goasmat; 7. Joly; 26. Janssen, 5 uur 45 min. 6 sec.; 27. Camellini, zelfde tijd. Het algemeen klassement na de 16e etappe luidt: 1. Vietto (Frankrijk), 113 uur 44 min. 13 sec.; '2. Bram- billa (Italië) 113 uur 44 min. 47 sec.; 3. Ronconi (Italië) 113 uur 48 min. 8 sec.; 4. Fach- leitner (Frankrijk) 113 uur 50 min. 59 sec.; 5. Robic (West- ploeg) 113 uur 52 min. 21 sec.; 6. Camellini, 113 uur 58 min. 59 sec.; 34. Janssen, 117 uur 14 min. 54 sec.; 41. Klabinsky, •117 uur 48 min. 12 sec.; 50. Joly 118 uur 33 min. 31 sec. Vliegramp te Vichy. Een vliegtuig van de lijn ParijsAlgiers is bij de lan ding op het vliegveld van Vichy in brand geraakt. Eén passagier kwam hierbij om het leven, terwijl 18 anderen zwaar werden gewond. Om een duif vermoord. Te Axel werd Zaterdagmid- dag de 50-jarlge visventer O. door de gebroeders E. met een riek aangevallen en zo ernstig in de buik gestoken, dat hy Zondag aan de gevolgen is overleden. De oorzaak van deze laag hartige aanval was een twist, welke tussen de gebrs. E. en de schoonzoon van .de versla- gene was ontstaan over het be zit van een duif. De gebrs. E. maakten aan spraak op deze duif, maar dat werd betwist en daarby had de visventer de party van ztfn schoonzoon gekozen. Zaterdagmiddag hebben de beide moordenaars hun slacht offer opgewacht, waarby ze tevoren de riek hadden klaar gezet, zodat hun opzet tot het toebrengen van ernstig letsel wel duidelijk was. De beide daders zyn door de politie in arrest gesteld. Zy stonden te Axel ongunstig be kend. J. W. Raap t Toen Zaterdagavond met de Provinciale boot van 6 uur notaris J. W. Raap te Zie- rikzee huiswaarts was ge keerd, voelde hij zich plot seling onwel. Hij begaf zich naar bed en overleed korte tyd later. De gemeente verliest in hem een algemeen gezien en geacht burger. Notaris Raap werd op 15 Maart 1898 te Oldeboorn ge boren. Hy bekleedde de func ties van gemeenteraadslid voor de C. H. Partij, kerk voogd en diaken der Ned. Herv. Gem., boekhouder van het Diaconale Verpleeghuis, regent van het Burger Wees huis, bestuurslid van het Rusthuis „Ons Huis", voor zitter van het Groene Kruis, lid van de commissie voor Sociale Zorg en lid van de commissie voor het beheer van het legaat Dekker. De teraardbestelling zal Woensdag a.s. plaats hebben. BEKENDE ORGANISATIE IS HERLEEFD. Bijeenkomst te Goes. Uit alle delen van Zeeland kwamen Zaterdagmiddag de afgevaardigden van de plaat- selyke coöperaties en kolen- verenigingen bijeen in „De Prins van Oranje" te Goes. De heer J. Jobse uit Aag tekerke sprak een inleidend woord, terwijl de heer LP. van Oorschot uit Vlissingen een beschouwing gaf over de taak van de Federatie vóór de oorlog en hoe die in de toekomst zal moeten zyn. De vergadering besloot met al- femene stemmen zichzelf te oen herleven, na een ge dwongen stilstand als gevolg van de oorlog. Aan het oude bestuur, be staande uit de heren J. Job- se te Aagtekerke. L. P. van Oorschot te Vlissingen, C. Phllipse te 's-Heer Arends- kerke, A. P. Bil te St. Anna- Minder thee voor de Engelsen. De Britse minister van voedselvoorziening heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het theerantsoen voorlo pig van 10 tot 8 ounces per maand zal worden verlaagd tengevolge van de stakingen, die te Calcutta en Colombo hebben plaats gevonden. land, P. de Kraker te Hoek en L. van de Klooster te Burgh-Haamstede werd opge dragen, voorbereidende maat regelen te treffen voor een eventuele actie en consolide ring van de organisatie. Daarna hield de heer A. Stok van de Groothandelsvereni- fing HAKA (Handelskamer) e Rotterdam een causerie over de vestigingswet, waar na een geanimeerde discussie volgde. De heer Jobse sprak nog een sluitingswoord. DURE rOOTAARDAPPELEN. Te Witmarsum (Fr.) wer den 100 z.g. elite-stammen of 50 kg. pootaardappelen, ver bouwd op het proefveld van de vereniging voor bedryfs- voorlichting, verkocht voor 255. De 8 are brachten in het geheel niet minder dan 2050 op. ACCOORDWERK IN DE LANDBOUW GEREGELD. Het College van Ryksbemid- delaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een aantal van de door de landbouworganisaties en landarbeidersbonden opge stelde tarievenregelingen voor accoordwerkzaamheden in de landbouw en wel in de pro vinciën Groningen, Drente, Gelderland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht en Limburg. VIJF COMMISSIES. RESULTAAT VAN DE CONFERENTIE TE PARIJS. Do werkcommissle van de conferentie over de economi sche .samenwerking in Enropa, die Maandagmiddag te Parijs met haar werkzaamheden is klaargekomen, zal Dinsdag op <le plenaire zitting voorstellen 5 commissies te benoemen en wel: Een uitvoerende commis sie van samenwerking, een commissie voor voedsel en land bouw (ln deze belde commis sies heeft ook Nederland zit ting), een commissie voor yzer en staal, een commissie voor vervoer, cn een commissie voor brandstof en energie. Daar alle 16 landen verte genwoordigers hebben in dc werkcommissle, kan het zeker geacht worden, dat haar rap port zal worden aangenomen. TERUGKEER. Men verwacht, dat Bevin, de Engelse minister van bui tenlandse zaken, Dinsdagmid dag of Woensdag uit Parijs naar Londen zal terugkeren. Zyn Ned. ambtgenoot, baron van Boetzelaar van Ooster hout, keert waarschijnlijk Dins dag naar 's-Gravenhage terug. Franse ambtenaren staken nog niet. Van het hoofdbureau van de bond van Franse ambte naren is officieus vernomen, dat de bond tegen onmiddel lijke stakingsactie heeft ge stemd. De bond zou op een bijeenkomst besloten hebben de onderhandelingen voort te zetten. Het terugtrekken der Amerikaanse troepen. Binnen 12 of 18 maanden zullen de Amerikaanse troe pen waarschijnlijk uit Duits land, Oostenrijk, Japan en Korea worden teruggetrok ken en vervangen worden door politietroepen, aldus heeft John Peurifoy, die aan het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken belast is met administratieve aangele genheden, voor de Commissie voor de Credieten voor het Huis van Afgevaardigden ver klaard. Rusland protesteert weer. Rusland heeft Dinsdag of ficieel geprotesteerd tegen een tussen Amerika en Oostenrijk gesloten overeenkomst, waar bij Amerika aan Oostenrijk 100 millioen dollar zou le nen. Rusland, zo werd er ver klaard, zou deze overeenkomst niet erkennen. Er werd niet bekend gemaakt wat de gevol gen van deze verklaring zou den zjjn. Bevin sprak tot de Fransen. Ter gelegenheid van de 14e Juli, dc dag, waarop Frank ryk dc bestorming van dc Bastille herdenkt, heeft de Britse minister van buiten landse zaken, E. Bevin, een radiorede tot het Franse volk gehouden, waarin hy uitdruk king gaf aan het vaste voor nemen der Franse en Britse regering om niets meer tus sen beide volken te laten ko- weeg zou brengen. Sinds wij tezamen kwamen, aldus Bevin, hebben wij twee oorlogen gevoerd tegen mach ten, die de volken der wereld onder hun tyrannie wilden brengen. Thans zullen wij ons gezamenlijk wijden aan de wederopbouw van onze lan den. Kan Rusland graan leveren De Amerikaanse minister van landbouw, Anderson, ver klaarde, dat de Ver. Staten geen graan aan Tsjecho-Slo- wakye zullen leveren, daar dit land graan van Rusland ont vangt. Hoewel hy de Russen er niet van beschuldigde graan te onthouden aan landen, die hieraan gebrek hebben, wees hy er toch op, dat de Sowjet- Unie een overschot voor ex port heeft. Egyptische klacht voor de Veiligheidsraad. Een hoge functionaris van de V.N. heeft verklaard, dat de Egyptische aanklacht te gen Engeland, waarin de te rugtrekking der Britse troe pen uit Egypte en de Soedan wordt geëist, Donderdag of Vrydag a.s. door de Veilig heidsraad in behandeling wordt genomen. T.b.c. in Duitsland. Volgens berichten uit de Amerikaanse bezettingszóne van Duitsland, zou daar de tuberculose sinds vorig jaar met 50 zijn gestegen. 14.000 lyders konden door plaatsgebrek niet in een sa natorium of ziekenhuis wor- Amsterdamse Postharmonie naar Kapelle. Zuid- en Noord-Beveland en ook Walcheren worden thans in de gelegenheid gesteld om op Zaterdag 26 Juli te Kapelle, de bekende „Amsterdamse Postharmonie" onder leiding van de heer Speets, te komen beluisteren. De heer Speets die in de Zeeuwse Bond van Har monie- en Fanfare-verenigin gen grote bekendheid geniet als jurylid, leefde met Zeeland mede en wilde gaarne ook iets doen voor dit geteisterde ge west. Hij komt nu met zijn 80 medewerkers geheel belan geloos. De baten van dit con cert komen ten goede aan ge teisterd Zeeland. Van Rilland, Borsseie en Kamperland zullen extra bus sen rijclen. terwijl van de rich ting Goes en Walcheren de trein van 11 uur gelegenheid biedt huiswaarts te keren. Sportfeest ie Krabbendijke. De turnkring „Zeeland West-Brabant" hield Zaterdag te Krabbendijke een aspiran ten-turn dag. Van het station begon de afmars naar het sportterrein, met pittige marsmuziek door „Concordia". Het uitgebreid program be stond uit vrije en stokoefenin- gen, paardspringen, vlaggen- dans, brugoefeningen, enz. Vooral de gezamenlijke oefe ningen maakten een goede in druk. Hieraan werd door plra. 400 jongens en meisjes mede gewerkt. De burgemeester van Krab bendijke, de voorz. van „Spar ta" uit Krabbendijke en een vertegenwoordiger van de Turnbond Voerden het woord. De volgende prijzen werden behaald: meisjes van 15—16 jaar: Achilles 2e pr., Medio- burgum 3e pr., Oostkapelle 3e pr., Volharding 3e pr., Sparta, Krabbendijke le pr.; meisjes 1214 jaar: Achilles 2e pr., Domburg 2e pr., Drcischor 2e pr., Medioburgum 3e pr„ Sparta 3e pr., V.Z.O.S. 3e pr„ Wilhelmina 2e pr.; jongens van 1516 jaar: Olympia 3e pr., Sparta, Bergen op Zoom 3e pr.; jongens van 1214 j.: Achilles 2e pr., Dreischor 3e pr., Sparta. Krabbendijke 3e pr., V.Z.O.S. **e pr. Lijk van de „Fair Play II" geborgen. Tijdens werkzaamheden bij het lichten van het wrak van „Fair Play II" is het lyk van de loods, de 40-jarige Camille Lafère uit Oostende gevonden. Het stoffelyk overschot is te Vlissingen aan wal ge bracht. Zomervergadering B. V. G. Zaterdag werd te Oostburg de zomervergadering gehou den van de B.G.V., de vroegere vereniging van oud-leerlingen der landbouwscholen. Tal van autoriteiten woonden deze ver gadering bij. De voorzitter van de afdeling Oostburg, de heer J. de Klerk, heette allen wel kom en de algemeen voorzit ter, de heer W. de Buck uit Meliskerke, dankte voor de gulle ontvangst. De rijkslandbouwconsulent, de heer L. van Dyk hield een lezing over „De wederopbouw van de West Zeeuwsch Vlaamse landbouw". Hij drong er op aan, in snel tempo uitvoering te geven aan de bouw van boerderyen en hangars. Om het stroprobleem op te lossen moet een fabriek voor strocel- lulose worden gesticht. Hier voor zou, aldus de heer van Dijk, een kapitaal van 7 mil lioen gulden nodig zyn. Een fabriek voor strocarton is niet renderend wegens gebrek aan afzetgebied. Na afloop van de lezing werden nog verschillende vra gen gestald, 's Middags werd een excursie gemaakt naar löxocke. Op de heenweg wer den te Aardenburg paarden- fokstallen bezichtigd, op de te rugweg in België. Plan aangenomen. De Raad der gemeente Veere vergaderde op Vrydag 11 Juli te 7.30 uur onder voorzitterschap van jhr. I. F. den Beer-Poortugael. Een schrijven van de Pla nologische dienst te Middel burg was binnengekomen, waarin werd medegedeeld, dat besloten was, de verbin ding met Gapinge iets Wes telijker van de kreek te leg- fen inplaats van Oostelijk aarvan, waardoor afgezien kan worden van het slopen van een aantal woningen op Zanddijk. Door G. S. werd goedkeu ring verleend tot het ontei genen van een stuk bouw grond aan de Kade en het bouwen van een vismyn. Op voorstel van B. en W. werd besloten de renteloze kasgeld lening, die de gemeente met de Provincie Zeeland heeft aangegaan, te verlengen en tevens een nieuwe kasgeld lening af te sluiten ten be drage van 20.000. Een voor stel tot wijziging der ge meentebegroting 1945-1946 werd goedgekeurd. Voor ver schillende functionarissen in dienst der gemeente werden de pensioengrondslagen vast gesteld. Een voorstel tot goedkeuring van 'n opbouw- toelage voor het onderwij zend personeel, werd verwor pen. De voorzitter deelde me de, dat bij de laatst gehou den volkstelling was geble ken, dat de gemeente Veere op 31 Mei jl. 1087 inwoners bezat. Hierna werd het beplan tingsplan, opgesteld door Staatsbosbeheer, ln behande ling genomen. De heer Kasse, wethouder, las een rapport voor, met betrekking tot dit plan. M. h.o. op de zilte wind, werd geadviseerd om zoveel mo gelijk populieren te planten. Alleen op het schoolplein en het Singeltje zouden andere soorten worden geplant. Er heerste nogal verschil van mening over het beplanten der dijken. Met een enkele afwijkende mening over de- TRIBUNAAL MIDDELBURG men, dat een scheiding te den opgenomen. „Burgervader" van Arnemuiden stond terecht. Het waren weinig welbe spraakte lieden, die Maandag voor het Tribunaal te Mid delburg moesten verschijnen. De belangrijkste zaak was wel die van A. J. v. Sprun- del uit Yerseke, die van Febr. tot Sept. 1944 N.S.B.- burgemeester van Arnemui den was. Men vraagt zich af, wat deze 53-jarige oesterkwe ker, die een slappe en aar zelende en weinig intelligen te indruk maakte, er toe ge dreven heeft zich bij de N. S. B. aan te sluiten. Hij zelf kon het niet duidelijk maken. Aanvankelijk voelde hy niets voor het burgemeesterschap, waarvoor hij ook in geen en kel opzicht geschikt was en eerst op aandringen van Jan Dekker stemde hij toe. De installatierede had hij „zo'n beetje" zelf opgesteld, maar de inhoud ervan was toch gro tendeels voorgeschreven door de Duitsers. Met de waar schuwing aan de jeugdleiders in Arnemuiden had hij geen kwade bedoelingen gehad. Zijn medewerking aan de huiszoe king bij de Graaf, waarbij deze werd gearresteerd, had hij eerst op herhaald aan dringen verleend en dan nog omdat hij het beter vond de S.D. dit niet alleen te laten opknappen. Later heeft hy alle moeite gedaan om de Graaf weer los te krijgen. Op een vraag, hoe hij thans tegenover het nationaad-socia- lisme stond, zeid de besch., eerst niets en vervolgens mompelde hij iets over demo cratische beginselen, die hij achteraf toch wel juister vond. De verdediger, mr. Roelofs, las een aantal verklaringen voor, waaruit moest blijken, dat v. Sprundel allerlei ten gunste van de bevolking heeft gedaan. Volgens de gemeen te-secretaris deed hij zelfs verscheidene opdrachten, die hij onrechtvaardig vond, in de prullcmand verhuizen. Mr. Roelofs vroeg dan ook spoe dige invrijheidstelling. De 56-jarige Joh. Janisse uit Vlissingen, werd heel wat ten laste gelegd. Als lid van de N.S.B. en van tal van nevenorganisaties: o.a. de W. A., was hij tezamen met collega Amadio, een beruchte figuur in Vlissingen. Hij was, zoals hij zelf zei, „een felle". Janisse- was lid van de N.S. B. geworden omdat het stem pelen van vóór 1940 ging ver velen en hy nu wel eens zijn handen uit de' mouwen wilde gaan steken, al was het dan in dienst van de vijand. Ten stelligste ontkende hij de kap per P. Moerland aangebracht te hebben voor het luisteren naar radio Oranje. Wel had hij een lijst met namen door gegeven van hen, die op 10 Mei 1941 de gordijnen hadden gesloten, ten teken van rouw, maar dat was in opdracht van superieuren. De verdediger, mr. Kuipers, vond, dat Janisse als mens toch geen kwade inslag had, en staafde dit met enkele voorbeelden en bepleitte cle mentie. Antonie Schoonackers. een telg uit een bekende Middel burgse N.S.B.-familie, erken de grif alles wat hem ten laste werd gelegd, lidmaat schap N.S.B., W.A., dienst N.S.K.K. enz. Hij had het alles als avontuur beschouwd en niet zo zeer over de ge volgen nagedacht. Mr. Kui pers Wees vooral op het mi lieu van deze knaap, wien als het ware vanaf zijn 16e jaar het nationaal-socialisme met de paplepel werd inge goten. Joh. Flipse uit A'dam was een tijdlang commandant van de W.A. in M'burg geweest en later Rottenführer bij de N.S.K.K. Hij was nogal resoluut in zijn antwoorden en vond groot verschil bestaan tussen col porteren en verspreiden, ac tief en administratief werk. Hij had vreemde denkbeelden over de taak van de W.A. Zoals men bij het Leger des Heils soldaten van Christus had, zei hij, zo had men bij de W.A. soldaten van de po litiek. Mr. Anne Bolle be pleitte clementie. UITSPRAKEN. Daniël Verwey, bakker te Middelburg, werd veroordeeld tot de tijd in voorintern, door gebracht en ontz. r. Bartel Bassie, bloemist te M'burg tot intern, voor 2 j. en 9 mnd., tot 17 Jan. 1948 en ontz. r. J. B. v. Hilst, z. b. te Mid delburg, tot 3 jaar intern, tot 28 Juli '48 en ontz. r. tails, werd het plan !n zijn geheel met algemene stem- men aangenomen. Een voorstel tot toeken-1 ning van een subsidie aan de Z. Lu M. i.v.m. een op te richten Landbouwschool werd z.h.s. aangenomen, terwyl 'n voorstel van B. en W. om 10 te subsidiëren aan de Stichting Nieuw-Walcheren met één stem tegen werd aangenomen. In een gehou den vergadering van het vo rige jaar werd beslöten de tarieven voor het bezichtigen der Oudheidskamer te verho gen, doch het is gebleken dat deze verhoging ongunstig heeft gewerkt op het bezoek van vreemdelingen. B. en W. deden dan ook een voorstel om over te gaan tot het ver lagen hiervan. Daartoe werd besloten. Een voorstel van de heer Mesu om B. en W. te machs tigen aan schoolkinderen vrije toegang te verlenen, werd verworpen. Middelburg Rondrit ouden van dagen. Voor deze 10de rondrit is té Middelburg de deelname groter dan ooit tevoren. Ruim 250 ouden van dagen, hebben zich gemeld. Om al deze mensen een aangename middag' te kunnen bezorgen, hetgeen met grote kosten gepaard gaat, doet de Commissie thans een beroep op alle ingezetenen die met dit doel sympathiseren. Zij heeft hiervoor de volle mede werking van de burgemeester, waardoor zij in de gelegen heid is gesteld op intekenlijsten gelden voor dit mooie doel te verzamelen. Het U.V.V. heeft hiervoor spontaan haar belang loze medewerking toegezegd en vanaf Dinsdag 15 Juli zullen dames van het U.V.V. deze lijsten ter intekening aanbie den. De Commissie vertrouwt er gaarne op dat een ieder, zo wel rijk alg arm, 2*n steentje zal willen bijdragen teneinde deze jubileumrit voor onze oudjes tot een onvergetelijke dag te maken. De Commissie doet tevens nog een zeer dringend beroep op H. H. automobilisten om deze middag- (Vrijdag 25 Juli) te willen reserveren voor onze oudjes, daar alleen door aller medewerking, gezien het grote aantal ouden van dagen, deze tocht kan slagen. Daarvoor zal een dezer dagen een circulaire worden toegezonden, welke de Commissie gaarne spoedig, in gevuld en ondertekend, terug ontvangt. Willen autobezitters, die niet met de Commissie in contact staan en die deze cir- culaire derhalve niet ontvan gen. zich ook even melden Het adreg van de Commissie is: J. Verhage, Kromme Wc- le 16, (telef. 2286 (9—12 en 2— 5 uur), P. de Vos, Seisslngel 90, (Telef. 2932). Vlissingen Oranjemolen wordt Hersteld. De Oranjemolen te Vlissin gen zal worden hersteld. Bij de beschieting van de Schelde- stad in October en November 1946 werd de molen zwaar be schadigd, zodat bij 't malen niet meer van windkracht gebruik kan worden gemaakt. De kos ten van het herstel worden geraamd op 6150. Zowel de Wederopbouw als het Rijk zul len in het herstel bijdragen en ook de gemeente wil zich niet onbetuigd laten. B. en W. stel len aan de raad voor 10 met een maximum van 700, de herstelkosten bij te dra gen. GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Vlis singen is verhinderd Woens dag a.s. spreekuur te houden. CONCERT. Het concertprogramma van de gemeente -Vlissingen, vex*- meld voor Woensdag 16 Juli a.s., een concert van St. Cae- cilia in het Havendorp. Aan cle Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het can- didaatsexamen Ned. letteren J. Kwekkeboom uit Aagtekerke. Det heer E. Willems te Vlissingen is aan de Techni sche Hogeschool te Delft ge slaagd voor het propaedeu- tisch examen electrotechnisch ingenieur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2