PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Curagao wordt ongeduldig Het wonder van Tholen? De strijd in Nederlanas-Indië Tragedie in Amazone-oerwouden 190e Jaargang - No. 165 Uitgave van de Firma Provinciale Zccuwschc Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent per week i i 3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 9 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advcr* tentie 2.--. .CT..IUJ I. Vlis.ingtn W.l.m.i 58-60. 10 (2 H.ml MMJtlhira L<>.toKh« K..I 29. ..Mo.. 2077 292, Go., Tu.U.J. 15. ukbu 2,75 Oo.lb.t. Gl.l.m.iUut 3. t.ltloon 102 Tuani,.. 2. P..u.kn.l.t nr. 359300 P.Z.C.. MldJ.lto,,. HET BEROUW Op de vooravond van de be vrijding' werd een van mijn goede vrienden door de Duit sers uit zijn woning: gehaald, weg van vrouw en kind en zon der vorm van proces doodge schoten. Enkele uren later was de stad herschapen in een vlaggenzee, vol juichende me nigten, vol ratelende tanks en legeraue Door die stad liep een1 vrouw naar het politiebureau. Daar lagen onder een tent zeil zestien doden. Zij herkende haar man aan zijn schoenen. Nog altijd zijn zij niet ge teld, degenen, die hun leven lieten door de Duitsers of, er ger, door hun medewerkers, de N.S.B.-ers. Het kon niet an ders. of wij moesten hen haten, deze landgenoten, die mede schuldig waren aan de dood van de besten. Nu ligt daar eensklaps van diezelfde N.S.B.-ers een schuld belijdenis. een verklaring van berouw. Tot de onderteekenaars behoren mannen, wier namen men niet zonder een gevoel van weerzin uit kan spreken. Wat moet men aanvangen met zulk een schuldbelijdenis Het Is verklaarbaar, dat er bij velen gevoelens van twij fel opkomen aan de oprecht heid. Verklaarbaar is het even zeer. dat er zijn, die zeggen: Wij hebben afgedaan met deze mensen. Daarmede echter komt men geen stap vooruit. Ieder zal voor zichzelf uit moeten maken, of hij zijn hou ding veranderen wil. En daar bij enkele dingen moeten be denken. In de eerste plaats, dat niemand zonder fouten ia en dat er ook na de bevrijding grievende onrechtvaardighe den, pijnlijke vergissingen zijn begaan, in de tweede plaats, dat ons volk op den duur toch iets zal moeten beginnen met de duizenden, die dwaalden, hoe groot hun schuld wellicht ook is. Zij kunnen niet als uit gestotenen door het leven blij ven gaan. Zij hebben vrouwen, kinderen, die vaak onschuldig waren. In de derde plaats, dat er recht gedaan wordt aan al len. die dit verdienen, recht volgens strenge maatstaven en dat degenen, die hun straf heb ben ondergaan, het boetekleed hebben gedragen, een zoenoffer hebben betaald. Ziet, vrijwel gelijktijdig met j deze schuldbelijdenis der N.S.B. ers gaat door de bladen het verhaal over een Nederlandse strafexpeditie opZuid-Celebes in de afgelopen winter. Er wordt gemompeld, dat die 20.000 doden kostte. Onder de slachtoffers bevonden zich ve le onschuldigen. Zulk een feit stemt tot na denken. Het bewijst, dat ook degenen, die tijdens de oorlog goed waren, af kunnen dwalen en wegzinken tot een vreselijke diepte. Moeilijk verteerbaar is deze schuldbelijdenis der voormalige knechten van de Duitsers wel licht voor velen. Maar haar aanvaarden en handelen naar die aanvaarding ig voor dege nen, die thans berouw tonen, de enige mogelijkheid om weer terug te keren in de maat schappij. Mogen degenen, die zich thans afwenden van deze schuldbelijdenis, bedenken, dat zij dageliiks het Onze Vader bidden. En dat daarin voorko men de woorden: „gelijk ook wij vergeven onze schul denaren". Misschien, dat dan de stug- gen milder worden in hun oor deel. En dat de verdwaalden, die een terugweg zoeken, er gens een hand vinden, die helpt. Het hart laat zich niet dwin gen. Het zal lang duren eer er vergeven is, vergeten zal er nimmer worden. De barmhartigheid is de moeilijkste aller Christelijke deugden. Zij is echter onmisbaar. Buitenlands overzicht 31.000 rubberzoekers om het leven gekomen. Nog 22.000 anderen in slavernij. Het Britse blad ,,News Chronicle" heeft in grote op maak een verslag van zijn bijzondere correspondent Pe ter Grieve gepubliceerd, die na een reis van meer dan 4.500 km door de oerwouden van het Amazonegebied van een „wereldschokkend schan daal" melding maakt. „Van de 53.000 personen, die door de geallieerden in dienst waren genomen om in de binnenlanden van Brazilië rubber te winnen, zijn er 31.000 omgekomen, terwijl er zich nog 32.000 van hen in de oerwouden bevinden, in de ellendigste omstandigheden zonder hoop op redding". Aldus Grieve, die van één van hen het volgende verhaal kreeg te horen: „Te Sao Paulo kwam mij eind 1942 een advertentie onder ogen, waarin vrgwilli- gers werden gevraagd om rubber te winnen. In deze advertenteie werd beloofd, dat men veel geld kon ver dienen door voor de duur van de oorlog in de rubber winning te helpen, waarna men vrij vervoer naar huis zou genieten." In Rio de Janeiro nam ik dienst en met een transport van 1000 personen, onder wie vrouwen en kinderen, ging ik op weg. De reis was ver schrikkelijk. In wagens voor veevervoer, met totaal onvol doende en vervuild voedsel werden wij dagen achtereen voortgereden. Wij kregen an dere kleding, zodat wij te on derscheiden waren van de be woners der plaatsen, welke wij passeerden. Wij stonden onder strenge bewakers, die ons uitscholden en mishan- Koningin Elizabeth en Senora Peron. Een woordvoerder van het Britse departement van bui tenlandse zaken heeft het be richt van een Londens och tendblad volgens hetwelk Ko ningin Elizabeth een uitnodi ging gezonden zou hebben aan Senora Peron, tegenge sproken. Wel had de Konin gin te verstaan gegeven, al dus de woordvoerder, dat zg, wanneer Senora Peron naar Engeland zou komen, haar gaarne zoü ontmoeten. 200 millioen francs voor havens en waterwegen in België. In de Belgische minister raad is besloten het crediet van 80 millioen francs, bestemd voor de uitvoering van wer ken aan havens en waterwe gen, met 120 millioen francs te verhogen. Het ministerie van openbare werken werd bovendien een promessecrediet van 100 mil lioen francs voor fc havens en de waterwerk*» toegezegd, Interview achter half gesloten deur. •Iemand, die zich plaats vervangend comman dant van de groep-Stern noemde, heeft te New York, in een interview achter een half gesloten deur, aan de journalis ten medegedeeld, dat hg in de Verenigde Staten vertoefde om een be drag van tien millioen dollar voor medisch- en economische hulpverle ning aan de organisa tie bijeen te krijgen. 8000 badpakken voor zwemmende scholieren. De bedrijfsorganisatie ..open bare bad- en zweminrichtin gen" is er in geslaagd te be werkstelligen, dat ten behoeve van het schoolzwemmen aan de inrichtingen, die daartoe gelegenheid geven, zwemkle- ding zal worden verstrekt. Voor de aanmaak van een eerste quantum van 5000 bad pakken of bad-broekjes voor jongens en 3000 badpakken voor meisjes is te Vriezenveen een firma bereid gevonden. In dien voor deze badpakken vol doende belangstelling bestaat, zal de bedrijfsorganisatie po gingen in het werk stellen, op dat een tweede quantum zal worden verstrekt. De Adelaar terecht. Het Duitse schip „Adelaar" is terecht. Het is onder Pa na mese vlag de haven van Cork in Ierland binnengelopen met 'n lading kolen aan boord. De ka pitein Otto Schneider verklaar de niet meer naar het zwaar getroffen Duitsland te willen terugkeren. TELEFOONCENTRALE CHARLEROI VERNIELD. In de nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in de telefooncentrale te Char leroi. De eerste verdieping, waar zich juist de belangrijk ste apparaten bevonden, brand de geheel uit. Reeds in 1944 werd de telefooncentrale van Charleroi ernstig geteisterd, toen de* terugtrekkende Duit sers een groot gedeelte der ge bouwen in de lucht lieten vlie gen. BOEREN EN TUINDERS. PENSIONNERING KLEINE Het hoofdbestuur van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond heeft zich met grote meerderheid uitgesproken te gen de verplichte opneming van de zelfstandige kleine boeren en tuinders in het te stichten bedrijfspensioenfonds. De bedrijfspensioenregeling behoort naar het oordeel van het bestuur van voormelde organisatie zich in elk geval voorlopig slechts uit te strek ken tot de werknemers. delden, zodat twee van ons stierven ten gevolge van een ranseling. Wij werden ondergebracht in kampen, waar duizenden mensen opeengepakt waren en waar gele koorts en an dere besmettelijke ziekten waren, zonder dat er hygië nische maatregelen tegen werden genomen. Een van ons, die in een uitbarsting van woede een bord met eten voor de voeten van de kamp commandant smeet, werd ter plaatse neergeschoten en hij was niet de enige. Opstan den, die onder ons uitbraken, werden met machinegeweer vuur onderdrukt en ten slot te werden wg op schepen ge bracht, waaronder een Ame rikaanse kruiser, en de rivier Sao Francisco afgevoerd. MET KOKEND ZEE WATER BESPOTEN. Ik was 8 dagen aan boord van het schip „Pedro Pri- mero" en de toestand was er zo verschrikkelijk, dat op nieuw opstanden uitbraken, die werden onderdrukt, door dat de schepelingen brand slangen aansloten op de ke tels van de machinekamer en ons met kokend zeewater be spoten. Hen, die de volle laag van het water kregen, werd het vlees van de botten gescheurd. Onder degenen, die aan boord stierven wa ren 10 kinderen. Tien maanden na het ver trek kwamen we te Manaos aan, waar we verkocht wer den aan de rubberhandelaren, die de kostprgs bg voorbaat van ons loon aftrokken. Pro testen tegen de slechte be handeling werden bestraft met eenzame opsluiting." „Daar werden de mannen in de moerassen te werk ge steld", zo gaat Grieve ver der, „waar zij als vliegen aan de koorts stierven. 31.000 zijn er daar gestorven en de 22.000 anderen bevinden zich thans nog in de Amazone oerwouden, zwaar in de schuld, zonder de geringste kans ooit weer vrij te ko men." Degenen, die Grieve ge sproken heeft, gaven een overzicht van hun toestand in de volgende woorden„De gevangenen in de Duitse con centratiekampen werden vastgehouden door prikkel draadversperringen, doch wij worden vastgehouden door 'n versperring van ziekten, roof dieren, moordzuchtige India nen en schulden." Grieve verklaart, dat deze rubberwinning geschiedt door de „Rubber Bank", die met Amerikaans kapitaal is ge sticht en wordt gefinancierd, en dat Brazilië de taak op zich had genomen de vrijwil lige arbeiders van de kust naar het Amazonegebied te transporteren en hen van kleding, voedsel en medica menten te voorzien. „Amerikaanse missionaris sen en zendelingen bevesti gen mijn relaas", zo verklaart Grieve, „en hooggeplaatste Brazilianen en buitenlandse zakenlui weten van dit schandaal, want zij zijn oog getuigen geweest." Vliegende schijf boven Leiden. Vrijdag heeft de hofmeester derde klasse van de Marine Radio dienst. Fritg M. van der Bild, om half twaalf 'n vliegende schijf over Leiden zien varen. Het ding was zo groot als een fietswiel en wit van kleur. Het kwam in vliegende vaart over. Fritg van der Bild is de enige die het ding zag. De schijf vloog zo snel dat toen hij anderen op het verschijnsel opmerk zaam maakte, het ding al weer voorbij was. Wrj wachten nu op de vliegende echijf boven Zeeland. Geen mishandeling. In zijn antwoord op vragen van de heer van den Zanden, heeft de Minister van Justitie medegedeeld, dat bij de gear resteerde veesmokkelaar in Brabant van gepleegde mis handeling: niets is gebleken. Wel heeft de man bij een ont vluchtingspoging een lichte blessure opgelopen. De Koningin in Assen. Maandag arriveerde H. M. de Koningin om kwart over tien met een speciale trein aan het station te Assen. Zg werd ontvangen door de Commissaris der Koningin, mr. dr. R. H. baron De Vos van Steenwgk en de burge meester der gemeente Assen, mr. J. Bothenius Lohman. Daarop reed H. M. naar het Provincie-huis, waar zij tot ongeveer 12 uur vertoefde. Hierna werd op de Zuiderbe graafplaats een krans ge legd op de graven van geval len illegale en geallieerde strijders. Luchtvaartovereenkomst Nederland China. Vertegenwoordigers van Ne derland en China hebben te Nanking het ontwerp van een luchtvaartovereenkomst, na een zestal bijeenkomsten, ge parafeerd. GEEN VLAAMSE MOPPENBLAADJES MEER. De invoer van amusements lectuur en geïllustreerde tijd schriften uit België zal in ver band met de deviezenschaarste sterk beperkt worden. Vrije uitwisseling* van wetenschap pelijke werken, literair verant woorde uitgaven en dag- en opiniebladen blijft echter vrij. DEMONSTRATIE IN STATENVERGADERING De rijksconferentie, DRIE DODEN EN ZEVENTIEN GEWONDEN. Conflicten duren voort. Aan het militair overzicht van Maandagmorgen is het volgende ontleend: In het gebied van Medan werden patrouilles en vliegtui gen verscheidene malen be schoten zelfs binnen de demar catielijn. In het onder Neder landse bescherming staande gebied hielden de infiltraties aan. Activiteit van sluipschut ters en de voedselbfokkade duurden voort. De Staten van Curagao hebben Vrijdag besloten een telegram te zenden aan de minister van overzeese ge biedsdelen teneinde deze te verzoekeji artikel 6 van Llng- gadjati 'zo spoedig mogelijk effectief te maken. Volgens de Staten erkent artikel 6 het recht van de Nederland se Antillen om te beslissen over hun positie binnen het verband van het Koninkrijk. Het verzoek aan de minister spreekt zich uit voor spoedi ge bijeenroeping van een con ferentie hetzg in Willem stad hetzij in Den Haag waar besprekingen kunnen worden gevoerd om in samen werking met de Nederlandse regering tot uitvoering van dit artikel te geraken. Voorts wordt de hoop uit gesproken, dat ook Suriname BRANDSTOF VOOR KANTO REN EN WERKPLAATSEN. Met ingang van Maandag jl. geven de bonnen der kaarten WA 707 gemerkt met „le pe riode", „2e periode", „3e perio de", „4e periode", ,,5e periode" en ,,6e periode", elk recht op het kopen van een eenheid vaste brandstoffen en de bon nen der kaarten WB 707, ge merkt met „le periode", „2e periode", „3e periode", „4e periode", „5e periode" en ,.6e periode", elk recht op het ko pen van vijf eenheden vaste brandstoffen. Deze bonnen blij ven tot nader aankondiging geldig. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat cle kaarten WA 707 en WB 707 zijn of zullen worden uitgereikt aan de kleinverbruikers der groepen b, c en d (kantoren, werk plaatsen enz.), wier rantsoen voor 1947-1948 tenminste 12 eenheden bedraagt. Droevige werkelijkheid in Noord-Zeeland. Granen zeer slecht, i. Ongeveer twee jaar geleden heeft half Ne land gepraat over het wonder van Tholen. Dat zat zo: niemand verwachtte in 1945 op Tholen een goede oogst van die pas droog geval len gronden, die ernstig verzilt waren. Die oogst viel toen mee, zo hard mee, dat men van een wonder sprak. Het bleek, dat in de jaren van de inundatie allerlei or ganische stoffen zoals zee wier, algen, enz., de eiwit- en stikstof rgkdom van de grond hadden verhoogd, ter wijl bovendien de regenval gunstig was. Daardoor over trof de oogst de laaggestel de verwachting. Optimisten hebben toen de verwachting geuit, dat het met de verzilting van de bo dem wel zou meevallen en dat alleen zwartkijkers nog ernstige gevolgen vreesden van de zoute inundaties in Z. Noord-Zeeland. Welnu, deze optimisten moesten dit jaar eens een tocht over Tholen, Sint Phi- lipsland, Schouwen en Duive- land maken om de stand van het gewas te bekijken. Ze zouden dan vrij spoedig ge nezen zijn van hun „wonder van Tholen"-illusies, want wat daar nu op het veld staat is geen wondei-, maar een bit tere, bittere tegenvaller. EEN BEZOEK. En omdat de krantenmen sen in 1945 nogal bekendheid hadden gegeven aan het „Wonder van Tholen", kwam het bestuur van de Stichting voor de Landbouw te Goes op het denkbeeld diezelfde krantenmensen nu eens door het geïnundeerde gebied van Noord Zeeland rond te leiden, opdat ze met eigen ogen de droeve werkelijkheid konden zien en met enkele van de zo zwaar getroffen landbou wers konden praten. De leiding van de excursie berustte bij ir. J. D. Dorst, secretaris van de Stichting en oud-Tholenaar. Hij liet zich daarbij assisteren door ir. P. A. D. Toxopeüs, inspecteur van Landbouwherstel Zee land. HET STRUCTUUR- VERVAL. Allereerst is de grondbe werking dit voorjaar bijzon der moeilijk geweest. De pap perige grond nam het re genwater slecht op en vooral op de zware gronden trad bij droog weer direct korstvor- ming op, waardoor in enkele dagen de bovenlaag soms zo hard werd als beton. Na de natte opdooi in het aan deze conferentie zal kun nen deelnemen. Toen dr. J. W. Goslinga, het hoofd van het departe ment van volksontwikkeling en onderwijs, in de Staten vergadering van Vrijdag na mens de gouverneur 't woord nam bij de behandeling van een oncïerwnsbesluit, verlieten drie Statenleden de vergade ring, waardoor deze zonder quorum achterbleef. Deze demonstratie was be doeld als protest tegen het feit, dat dr. Goslinga vorig jaar deel heeft uitgemaakt van de bestuurscommissie van Curagao, die door de gou verneur naar Nederland werd afgevaardigd. Nieuwe spelling in Suriname. De Gouverneur van Surina me, de heer Brons, heeft aan de Staten voorgelegd 't wets ontwerp, waarbij het gouver nement verplicht wordt de nieuwe Nederlandse spelling te gebruiken. Deze spelling moet ook in het hele gebiedsdeel worden ingevoerd. Maandag: zijn te Athene meer dan vijfhonderd perso nen, waaronder deskundigen van de telefoon-, electrici- teits- en waterleidingbedrij- De Prinsesjes als bruidsmeisjes. ZUSTER HUIDEKOPER GEHUWD. Prinses Margriet strooide bloemen voor de voeten van haar vroegere verzorgster zuster A. Huidekoper en de heer U. G. Cavius, toen deze het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente te Baam betraden, waar Maan dagmiddag hun huwelijk werd ingezegend. Prinses Irene fungeerde als slippendraag- stertje en ook 't oudste prin sesje, Beatrix, was bruids meisje. Beatrix gaf haar zusje aanwijzingen: „nu moet je strooien Pietie" en Margriet strooide, toen om precies 12 uur het bruidspaar bg het kerkgebouw arriveerde, waar inmiddels ca. honderd geno digden o.w. Prinses Juliana en Prins Bemhard hadden plaats genomen. Ds. D. Richard uit Bus- sum leidde de kerkelijke plechtigheid. Toen Prinses Juliana het kerkgebouw om half twee verliet, zag zg op de loper nog de bloemen, die Mar griet daar gestrooid had: „Kgk, dat ls het werk van onze Pietje", zei de Prinses tot Prins Bernhard. Mij. voor Volkshuisvesting. Te Amsterdam is opgericht de N. V. Ned. Mij. voor Volks huisvesting. In deze maat schappij is voor de particuliere woningvoorzienlng- een samen werking tót stand gekomen tussen de staat en groepen van institutionele beleggers en banken. Politiek delinquent door revolverschot gedood. Een bewaker van het inter neringskamp Duindorp te Scheveningen liet per ongeluk zgn revolver vallen. Ongeluk kigerwijs ging het wapen af. Het schot trof een der gevan genen, de 39-jarige R. van der ven. gearresteerd onder ver- Plas uit Scheveningen in de denking van plannen tot sa- buik. Het slachtoffer overleed botage. kort daarop. Prinses Elizabeth, erfgename van de Britse troon, neemt een parade af. Met gepaste militaire beslistheid. voorjaar volgde al spoedig een periode van grote droog te, waardoor het kiemings- proces van het zaad bemoei lijkt wercl en de zoutconcen- tratic in de bovenlaag van de grond zo aanmerkelijk steeg, dat een groot deel van de jonge kiemen afstierf. De plantjes, die deze .tegen slag overleefden zijn in hun groei sterk achtergebleven. Wij hebben op Tholen, Sint Phi- lipsland, en op het lage land van Schouwen gerst- en tarwe- akkers gezien, die zo kort staan, dat het onmogelijk is deze akkers met de ma ai ma chine te maaien. Het onkruid tiert er welig, de aren zien er schraal uit. Op de zware gron den van Tholen wordt voor de granen dit jaar slechts een opbrengst van 30 k 40 ver wacht. De bietenopbreng3t wordt geschat op 75 nor maal. Voor de aardappelen is het tot heden te droog, maar daarvan wordt 60 verwacht. Het vlas, dat 8 hand breed moet staan, haalt 5 hand en sommigen zijn al bezig met de hand te trekken, omdat er met de machine niets gedaan kan worden. Een landbouwer van Tholen, die ons op zgn gerstakker wees, zeide ons: „Je kunt er een paard doorjagen, het zal geen schade doen". De slechtste percelen zijn juist de zware gronden, die vroeger de grootste oogsten le verden, want die gronden heb ben het meest te lijden van het structuurverval. Op de lich tere gronden, die vlotter het regenwater doorlaten staan de gewassen iets beter. Wordt vervolgd.) In het gebied van Padang werden patrouilles en vliegtui gen verscheidene malen be schoten. De republikeinen zet ten de aanleg van versterkin gen en wegversperringen voort. In het gebied van Batavia kwam het in de Westelijke sector driemaal tot gevechts aanraking ten gevolge van ver hoogde republikeinse agressivi teit. In de Oostelijke sector kwam het viermaal tot ge vechtsaanraking ten Noord- Oosten v. Boekassi. In de stad Batavia werden enkele geïnfil treerde leden van de A.L.R.I. en de T.R.I. gearresteerd. In het gebied van Tjiand- djoer kwam het in de Zuide lijke sector eenmaal tot ge vechtsaanraking. In het gebied van Bandoeng ontstond ten gevolge van ver hoogde republikeinse agressivi teit in de Zuidelijke sector achtmaal gevechtsaanra king binnen de demarcatielgn. De vluchtelingenstroom naar Nederlands gebied houdt on verminderd aan. Vernielingen aan gene zijde van de demar catielijn, in het bijzonder van wegen', werden waargenomen. In de nacht van 8 op 9 Juli werden gedurende 10 uur ach tereen zware ontploffingen Ëehoord ten Zuid-Oosten van 'ajeuh Kolot op republikeins gebied. In de nacht van 10 op 11 Juli werden ten Zuiden van Batoedjadjar ontploffingen ge hoord op republikeins gebied. In het gebied van Semarang geen gevechtsaanraking. De stellingbouw aan alle delen van de demarcatielgn werd voortgezet. Buiten de demarcatielijn werden vele on derlinge schietpartijen der re publikeinen waargenomen. De infiltratie hield onverminderd aan. In het gebied van Soera- baja werden Ned. posten en Eatrouilles tot zeventien maal eschoten. Vernielingen en on dermijningen op republikeins gebied werden voortgezet. Op Bali vonden op net Wes telijk en Oostelijk deel van het eiland zuiveringsacties plaats. Op Celebes werden verschei dene zuiveringsacties onderno men. Op Borneo leverde de bevol king op het Oostelijk deel van het eiland vrijwillig grote hoe veelheden wapens in waaron der 187 geweren, 56 pistoolmi trailleurs en drie vliegtuigmi trailleurs. De toestand is rus tig. In totaal werden bij alle bo- fenoemde incidenten aan Ne- erlandse zgde 3 man gedood en 15 man gewond. Vrouw stak haar man. .Een agent van politie werd in de Grote Visserijstraat te Rotterdam aangesproken door de 34-jarlge vrouw, J. M. W., die hem mededeelde, dat zij na een hevige woordenwisseling haar man met een meg in de borst had gestoken. In de woning van het echt paar vond men de man, de 35-jarige slager D. G., te bed liggen met een steek in de lin kerborst. Hij bleek echter niet in levensgevaar te verkeren. De vrouw ls gearresteerd. De aanleiding van deze poging tot moord moet gezocht worden in jalouzie. Belgische credieten Yoor Nederland. In antwoord op een vraag van senator Godding over de Belgische credieten aan Ne derland, heeft de Belgische regering geantwoord, dat het totaal der door België aan Nederland verleende credieten 4.130.000.000 frs bedraagt. Nederland heeft ter voldoe ning van haar uit de beta lingsovereenkomst voortvloei ende verplichting een bedrag van 500 millioen frs. in goud gestort. In de loop van de onderhandelingen, die onlangs te Brussel zgn gevoerd, heeft Nederland zich verbonden de tweede storting van 500 mil lioen frs vóór 31 Mei 1948 of op zgn laatst door middel van 5 maandelijkse stortinkgen van ieder 100 millioen frs., te beginnen op 21 Januari '18, te verrichten. Revolutie om een verborgen schat. Volgens de Japanse pers zouden leden van ae Japanse regering betrokken zijn bij het verborgen houden van een schat ter waarde van twee en een half milliard. Men vreest een poli tieke omwenteling. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Bach- ver. syjl men van 21 tot 28 Sept. ««a fcchvr hweek organise-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1