Philip Mountbatten- De Zeeuwse kolenbonden N.S.B.-leiders belijden schuld De oudjes op stap Kersen uit Belg groot, blond en knap UIT DE PROVINCIE Schouwen en Duiveland WEDEROPBOUW BOERENBEDRIJF Landbouwbezoek aan W. Zeeuwsch - Vlaanderen uitbrak, was Philip cadet. Hy diende op verschillende Britse oorlogsschepen en werd tfldens de slag van Matapan eervol vermeld. Korte tqd werkte hq bq de staf van zqn oom, die toen opperbevelheb ber in Zuid-Oost-Azië was, maar spoedig ging hij weer in de actieve zeedienst. Hij maakte de Japanse capitula tie in de baai van Tokio me de. Philip lijkt op zjjn oom; hq is groot, blond en knap. ZQn vrienden noemen hem charmant en iemand die ge makkelijk vrienden trekt Hq spreekt, Frans, Duits en Ita liaans, maar geen Grieks of Deens. Hii houdt van schouw burg en dans, zoals ook Prin ses Elizabeth. In hofkringen noemt men de romance Elizabeth-Philip een huwelijk uit liefde. Dat Is ongetwijfeld waar, maar dan was de Cupido Viscount Mountbatten, die al heel lang geleden vond dat zijn neef een uitstekende Prins-gemaal ou zqn, precies zoals Stock- mar meende van Albert. Huwelijk van Koningin Victoria bewees delicate positie van Prins-Gemaal. Zijn verloving, I XVan een U.P.-correspondent) De wereld is ln de afgelo pen honderd jaar sterk ver anderd en de jonge luitenant Philip Mountbatten zal als gemaal van Engeland's toe komstige koningin een beter leven tegemoet gaan dan zijn overgrootvader als echtgenoot van Koningin Victoria. In heel Londen en overal in Engeland kan Philip de relieken zien, gewfld aan „Al- bert de Goede", zoals hot Britse publiek Victoria's man tenslotte noemde, nadat hq aanvankelijk minder vleiende benamingen had gedragen. Het Engeland van de negen tiende eeuw stond wantrou wend tegenover vreemdelin gen en zelfs nu is die nei ging niet geheel verdwenen, reden waarom een deel van het Engelse publiek er geen feheim van maakt dat het hilips wegens zijn Griekse en Deense bloed met wantrouwen beschouwt. Maar dit gevoel was heel wat sterker toen Prins Albert van Saksen-Co- burg-Gotha zich verloofde met Victoria, op 15 October 1839. Victoria had persoonlijk ge waakt over Albert's voorbe reidingen op zqn positie van Prins-gemaal. Zij wist waar- too hq geschikt zou zijn en Albert wist wat van hem ver wacht werd, toen zij op 10 Februari 1840 in het huwelijk traden. HISTORIE. Dc geschiedenis heeft ge boekstaafd dat Albert's in telligentie hem geholpen heef t in het doorbreken van veel oppositie, dat hij de grote tentoonstelling van 1851 wist te bewerken, die de groei van de Britse porseleinhandel stimuleerde en bovendien een overschot van 150.000 pond opleverde voor de stichting van het Victoria-and Albert Museum. Ook wordt van hem gezegd, maar deze historici hebben misschien wat gero mantiseerd, dat. hij er Victoria van heeft weerhouden partij te kiezen in de Amerikaanse burgeroorlog. Eerst in 1857 werd zijn titel van Prins-ge maal gelegaliseerd en op grond van dit precedent zal Philip Mountbatten straks in aanmerking komen voor een Britse titel. DE OOM. Zoals Albert zqn Baron Stoclcmar had de minister die hem onder Victoria's aan dacht bracht zo heeft Phi lip zqn oom Viscount Mount batten of Burma. Philip is een achterneef van z\jn verloofde. Op de leef tijd van vier jaar werd hij toevertrouwd aan de zorgen van zijn oom Mountbatten, die hem naar scholen in Enge land en Schotland stuurde en die hem op zijn achttiende jaar in de Marine bracht. Toen de tweede wereldoorlog Rond de aarde in 67 uur. De Boeing-fabrieken te Seattle in de V.S. hebben een stratosfees- kruiser gebouwd met twee verdiepingen, die 114 passagiers kan ber gen. Men vliegt met dit toestel in 67 uur rond de aarde, in 15 uur van Seattle naar Tokio, in 11 uur van New York naar Lon den. Zonder tussenlan ding kan 6700 km worden afgelegd (Am sterdamNew York is 5300 km.) Het vlieg tuig is hypermodern in gericht. ACCOORDWERK IN DE LANDBOUW GEREGELD. Het College van Rqksbemid- delaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een aantal van de door de landbouworganisaties :n landarbeidersbonden opge stelde tarievenregelingen voor accoordwerkzaamheden in de landbouw en wel in de pro vinciën Groningen, Drente, Gelderland. Noord-Holland, Zeeland, Utrecht en Limburg. Te Bordighera bij Genua, is een plein naar Senora Peron vernoemd. Nieuws in een notedop De gemeenteraad van Rennes heeft na een storm achtige vergadering besloten een verzoek van generaal de Gaulle op 27 Juli op een plein een rede te mogen houden, af te wflzen. Van 9 t.m. 19 Augustus a.s. viert Sittard het zevende eeuwfeest van zqn stadsrech ten. In een tiental dorpen in de buurt van Ankara, die door stortregen^ zjjn overstroomd, zqn 21 personen verdronken. Honderden hulzen staan onder water en de oogst werd ver woest. Er is ook veel vee om gekomen. Te Ustl. 90 km. ten Noor den van Praag, reed een volle tram heuvel afwaarts tegen 'n stilstaande tram op met het gevolg, dat 26 personen om 't leven kwamen. Het Amerikaanse militai re bestuur in Duitsland maakt bekend, dat in April 20 Duitse wapenfabrieken voor herstelbe talingen werden bestemd. Eind Mei bedroeg- het aantal voor dit doel bestemde Duitse fa brieken ln de drie zónes van West-Duitsland 738. Tot 1 Juni waren 239 fabrieken in de Westelijke zónes ter delging van herstelbetallngsschuïdcn gebruikt. (Ingezonden mededeling) KNIPCURSUS. Voor do abonné's van dit blad wordt een schriftelijke cursus patroontekenen, knip pen cn naaien geopend. Elke week ontvangt U een met tal rijke voorbeelden rijk ge ïllustreerde les. Gedurende de cursus staan wij U met raad en daad bij. Binnen twee maanden te kent U patronen en maakt U al leuke japonnen. Materiaal voor het gemak kelijk tekenen van patronen ontvangt U er gratis bij. Het lesgeld bedraagt 75 cent per les. Inschrijving vóór 1 Augus tus a.s. onder vermelding „Naaicursus ILMO" te vermel den op de enveloppe, Bureau van dit blad. Boodschap van het Interkerkelijk Overleg. Het Interkerkelqk overleg heeft thans de boodschap be kend gemaakt, waarin mede deling wox-dt gedaan van de schuldbelijdenis en verklaring van 25 voormalige leidende fi guren uit de N.S.B., die, ge lijk onlangs reeds gemeld werd, zich tot het I.K.O. hebben ge wend met het verzoek deze belqdenis en verklaring aan het Ned. volk te willen over brengen. Op grond van haar getuigenis in en na de oorlog acht het I.K.O. zich geroe pen gehoor te geven aan dit verzoek. BELIJDENIS. In de belqdenis wordt o.m. gezegd: „Wij belijden in het aange zicht van de ontstellende fei ten, welke eerst in de loop dei- laatste jaren in volle omvang te onzer kennis kwamen, dat wij dikwerf hebben gezwegen, waar spreken geboden was, en een samenwerking met de be zetter hebben gehandhaafd, waar deze verbroken had moe ten worden. En wanneer wq dan, met diepe beschaming, denken aan de vervolgden, de weggevoer den, de gemartelden, de te- rechtgestelden, de vermoorden, aan de demonische vernieti ging van Joodse mannen, vrouwen en kinderen, dan verstaan wq hoe ons volk ons iedere betuiging van saamhorigheid met de bezet ter heeft aangerekend. Een tragische verwarring van eigen gedachtengoed cn vreemde totalitc ideologieën, maakte ons blind voor de hui veringwekkende consequenties, waartoe deze moesten leiden, hoezeer dringende en ondubbel zinnige stemmen waarschuw den dat deze ideologieën fun damenteel in strqd waren met de beginselen van het Chris tendom. Wjj hopen ernstig, dat ons volk ondanks alles wat ons ge scheiden heeft, deze belqdenis zal willen aanvaarden voor wat zy is: een oprechte poging de nog schrynende wonden te helpen helen. Besef van onze schuld, bo venal jegens God, de Aller hoogste, voor wiens oordeel wq allen moeten buigen, doet ons biddend vragen, dat hq ons moge vergeven, ons volk moge bewaren voor blijvende haat en ons en onze lotgenoten voor 'n verbittering, die ons de weg naar verzoening zou versper ren." Verklaring en belijdenis wer den ondertekend door: B. J. Bierma, G. C. Blom, J. H. L. de Bruin, K. A. Enklaar, mr. H. M. Fruin, dr. F. P. Guepin, J. W. Baron van Haersolte van Haerst, C. J. Huygen, W. R. Jager, dr. K. Kever, L. P. Krantz, mevr. E. Kröller Schafer, Ph. van der Land, J. B. Maarsingh, H. C. van Maas- dyk, H. C. Nqe, N. Oosterbaan, C. ter Poorten, C. L. Reitsma, mr. W. J. Schönhard, mr. A. Semplonius, mr. F. C. St&hle, P. Tammens, C. F. Vlekke, M. Zwiers. Zondag werd de boodschap van het I.K.O. in vele kerken van de kansel voorgelezen. Om een duif vermoord. Te Axel werd Zaterdagmid dag de 50-jarige vlsventer O. door de gebroeders E. met een riek aangevallen en zo ernstig in de buik gestoken, dat hij Zondag aan de gevolgen is overleden. De oorzaak van deze laag hartige aanval was een twist, welke tussen de gebrs. E. en de schoonzoon van de versla- gene was ontstaan over het be zit van een duif. De gebrs. E. maakten aan spraak op deze duif, maar dat werd betwist en daarbij had de vlsventer de party van zijn schoonzoon gekozen. Zaterdagmiddag hebben de beide moordenaars bun slacht offer opgewacht, waarby ze tevoren de riek hadden klaar gezet, zodat hun opzet tot het toebrengen van ernstig letsel wel duidelijk was. De beide daders zUn door de politie in arrest gesteld. Zq stonden te Axel ongunstig be kend. VOORWAARDELIJK BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officier-fiscaal voor Zee land ressorterende onder het bijz. gerechtshof te 's-Herto- genbosch heeft 15 personen voorwaardelijk buiten vervol ging gesteld, van wie 6 resp. 7000, 5000. 750, 6Ó0, 300 en 75 moeten betalen. Bovendien zijn 7 personen onvoorwaardelijk buiten vervol ging gesteld. J. W. Raap Toen Zaterdagavond met de Provinciale boot van 6 uur notaris J. W. Raap te Zie- rikzee huiswaarts was ge keerd, voelde hij zich plot seling onwel. Hij begaf zich naar becl en overleed korte tijd later. Dc gemeente verliest in hem een algemeen gezien en geacht burger. Notaris Raap werd op 15 Maart 1898 te Oldeboorn ge boren. Hij bekleedde de func ties van gemeenteraadslid voor de C. H. Partij, kerk voogd en diaken der Ned. Herv. Gem., boekhouder van het Diaconale Verpleeghuis, regent van het Burger Wees huis, bestuurslid van het Rusthuis „Ons Huis",' voor zitter van het Groene Kruis, lid van de commissie voor Sociale Zorg en lid van de commissie voor het beheer van het legaat Dekker. De teraardbestelling zal Woensdag a.s. plaats hebben. Concours hippique te Groede. Het concours hippique te Groede is Zaterdagmiddag 'n groot succes geworden. Niet alleen was de belang stelling groot, maar ook het zeer afwisselende programma was de moeite van het aan zien volkomen waard. Begonnen wordt met een concours voor tweespannen oogstwagens. De medaille van burgemeester Everaers ging naar J. de Smidt (Groede). De tweede prqs ging naar R. de Milliano (Oostburg). De uitslagen van cle spring concoursen 80 en 110 cm wa ren: Springconcours 80 cm.: 1. J. Magnus (Biervliet) op Tonny; na loting met 2. J. Dees (IJzendijke) op Frits; 3. J. de Badts (Sluis) op Saly. Springconcours 110 cm.: 1. J. Dees (IJzendijke) op Frits, na loting met 2. J. Magnus (Biervliet) op Tonny; 3. J. Becu (Groede) op Sardy. De aardige vluchtwedstrijd leverde het volgende resultaat op: 1. P. de Jonge; 2. M. v. Oost (B.) op een neuslengte; 3. I. Becu op een koplengte. Bijzonder spannend was de wedloop voor Belgische ren paarden op de 1600 meter. Eerste werd Speed (G. Bok- stael, Drongen); tweede The Great Guy (C. Stekens, Zon- negem) en derde Flash Tide (C. Last, Caprycke). Drafwedstrijd voor Hol landse paarden: 1 Rudi (P. de Jonge); 2. Astrid (M. Riemens, Schoondqke). Het nummer aangespannen tuigpaarden werd gewonnen door Johnny (Haverbeke, IJzendijke); tweede werd Sa- dy (de Badts, Sluis) en der de Sardy (Magnus, Bier vliet.) 's-Heer Arendskerke HOOISCHELF UITGEBRAND. Waarschijnlijk tengevolge van hooibroei is Maandag middag brand ontstaan in de hooischelf, welke in de onmid- dellqke nabqheid van de schaapskooi van M. D. van Hekke te 's-Heer Arendsker ke staat. Doordat de brand weer zeer spoedig ter plaatse was, kon voorkomen worden, dat ook de schaapskooi ver loren ging. De hooischelf brandde echter geheel uit. ZeeuwQnjppers In de week van 7 t/m 12 Juli werden te Veere 5872 kg. consumptiegarnalen aan gevoerd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het can- didaatsexamen Ned. letteren J. Kwekkeboom uit Aagtekerke. Voor het cand. ex. sociale geographie slaagde aan de Rqks-Universiteit te Utrecht, de heer B. Korstanje te Goes. Terneuzen op z'n best Een donkere morgen, een heldere dag. Wat zag het er Vrijdagmorgen triestig uit. Re gen en nog eens regen, het re gende pijpestelen, toen de ouden van dagen uit Terneu zen, 's morgeng half zeven bq- eenkwamen op de Markt, om van daaruit hun jaarlijks uit stapje te beginnen. Het was een gezelschap van 270 perso nen, o.w. de leden van het co mité en een aantal Rode Kruis- helpers. Een achttal grote autobussen en nog enkele particuliere auto'g werden daar bevolkt. Wie gedacht had dat de stemming doun zou zijn door het slechte weer. vergist zich, integen deel, de stemming was opper best. Er waren oudjes bij van ver in de tachtig, er waren er bii die geholpen moesten wor den, er waren er bq van alle klassen, arm en rqk, maar geen van hen wilde dit reisje missen. En zo vertrok men naar Perkpolder waar, dank zij de medewerking van de Geen strocartonfabriek in Z. Vlaanderen Belgen en Friezen. De landbouw in West- Zeeuws-Vlaanderen mag zich de laatste tijd nog al ln de be langstelling van vreemdelingen verheugen. Ook in de tweede helft van de vorige week heb ben weer vele vreemdelingen een bezoek aan deze streek gebracht om zich op de hoogte te stellen van de landbouwre- sultaten. Onder hen bevond zich een groep van 75 boeren uit Lan- gemarke (België), die onder leiding van het rqkslandbouw- consulentschap een bezoek heb ben gebracht aan enkele fok- stallen, en aan verschillende aardappelselectie-velden. In de namiddag is dit gezelschap doorgereisd naar Walcheren, waar het onder meer een kijkje heeft genomen op de West- kappelse zeedqk. FRIES BEZOEK. Deze week maakte, ook het hoofdbestuur van de Friese ie Was de Belgische regering fout? Naar aanleiding van het be richt, volgens hetwelk de Ned. regering op korte termnn een onderzoek zal instellen inzake Sport HANS HARTING WON TE FADANG Ter ere van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard werden er Maandag 30 Juni te Padang (Indonesië) verschil lende sportwedstrqden gehou den. Een van de belangrijkste athletieknummers was de 1500 meter, waarbij 30 athleten aan de start verschenen, o.w. zes Javanen en 2 Chinezen. In de voor Indië zeer goede tqd van 4 min. 37 sec. wist sergt. Hans Harting uit Vlisslngen als eerste door de finish te gaan. Met deze prestatie bracht hij het brigade-record, waarvan sergt. de Winter met 4 min. 43 sec. de bezitter was, tevens op zijn naam. E'en handbalwedstrijd tussen de Rest van Padang en H 14 R.I. verloren de Zeeuwen met 2—0. Dat het 14c R.T. de Zeeuwse sporteer in Indië hoog weet te houden, blijkt wel uit het feit, dat zij zowel in de voetbalcom petitie als in die van handbal len het kampioenschap van Padang wisten te behalen. de uitvoer van de Belgische kersen naar Nederland, schrijft de „Gazet van Antwerpen" o.m.: Wq geloven niet dat het ge knoei daar schuilt waar onze Noorderburen dit zoeken. Ne derland wilde kersen invoeren en de Nederlandse importeurs kwamen met hun invoerver gunningen naar de Belgische kersenmarkten. Het bleek evenwel, dat er van Belgische zijde niet voor uitvoervergun ningen was gezorgd en wan neer deze dan eindelijk wer den verstrekt, was het te laat. Wq zouden onze fruittelers willen verzoeken er bq onze regering eveneens op aan te dringen een onderzoek in te stellen, zoals bij onze Noor derburen geschiedt en daarby opheldering te vragen over de volgende punten: le. Waarom door het mi nisterie van landbouw de vastgestelde minimumprijzen geheim zijn gehouden; 2e. waarom vanwege het ministerie niet gerept werd over het accoord met Neder land en "de overeengekomen hoeveelheid uit te voeren ker sen werd verzwegen; 3e. hoeveel kersen over de grens zijn gevoerd en door wie; 4e. hoe het gekomen is dat deze handelaren hun uitvoer vergunningen wel op tqd ge kregen hebben en anderen niet. Maatschappq van Landbouw 'n uitstapje naar West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze heren bekeken de be kende fokstallen van D. Dob- belaere te IJzendijke en voorts brachten zq een bezoek aan de verwoeste boerderij van de heer de Bruyne, voorzitter van de Z.L.M. kring te Canzand. De Friezen waren zeer onder de indruk van de ernstige ver woestingen en spraken vol lof over de wijze waarop de West- Zeeuwsch-Vl. boer opnieuw heeft aangepakt, waarvan de mooie stand der gewassen dui delijk getuigde. Het Friese gezelschap werd rondgeleid door de secretaris der Z.L.M., de heer Schlinge- mann en de rqkslandbouwcon- sulent, de heer van Dijk. DURE POOTAARDAPPELEN. Te Witmarsum (Fr.) wer den 100 z.g. elite-stammen of 50 kg. pootaardappelen, ver bouwd op het proefveld van de vereniging voor bedrijfs voorlichting, verkocht voor 255. De 8 are brachten in het geheel niet minder dan 2050 op. De republikeinse vice- minister van buitenlandse za ken, mr. Tamzil, heeft een gelukwens gezonden aan de Franse consul-generaal te Ba tavia ter gelegenheid van de verjaardag van de Franse re volutie. Er is een Heinebond in Nederland opgericht, die, o.m. zal trachten tot de uitgave van een Nederlandse Heinebiogra- fie te komen. Vergadering te Oostburg. Laat West Zeeuwsch-Vlaan- deren zwaar zqn geteisterd, laat er nog heel weinig accom modatie zqn, dat alles kan niet verhinderen, dat men er slag van heeft, zijn gasten te ont vangen. Dat bleek Zaterdag weer, toen de afdeling Oost burg van de B.V.G. (de vroe gere vereniging van oudleer lingen der landbouwscholen) gastvrouwe was voor de Zo mervergadering, welke werd gehouden in hotel Mabesoone te Oostburg. Uit alle delen van onze provincie waren de boe ren naar Oostburg gekomen en toen de, nog steeds energieke, voorzitter van de ontvangende afdeling, de heer Joh. Ie Clercq, een kort welkomst woord sprak, was de zaal ge heel gevuld. Ook de burge meester van Sluis, de heer Aernaudts, wethouder Modde uit Oostburg, die burgemees ter Hoekzema wegens onge steldheid vertegenwoordigde, de Rijkslandbouwconsulent, de heer v. Dijk, alsmede vertegen woordigers van het landbouw onderwijs, gaven blijk van hun belangstelling. DE BODEM BLEEF. Er zqn aan West Zeeuwsch- Vlaanderen vele wonden toege bracht, aldus de heer le Clercq, doch de bodem is gebleven en deze wordt met alle krachten productief gemaakt, waardoor Zeeuwsch-Vlaanderen zal her rijzen. Een volk dat leeft en werkt, bouwt aan zijn toe komst. LEZING. De voorzitter, de heer W. de Buck, uit Meliskerke, dankte voor de ontvangst, waarna de heer L. v. Dijk een lezing hield over: „De wederopbouw van de West Zeeuwsch-Vlaamse landbouw." Spr. wees er op dat Zw.- Vlaanderen een productie heeft van 40 van geheel Zeeland, waarvan W. Zw.-Vlaanderen 19 met 27000 ha cultuur grond, of 1 ha. per inwoner. Daardoor is dus een zeer be langrijk overschot der produc tie voor overig Nederland. Spr. schetste de grote moei lijkheden na de bevrijding, dat in Maart 1945 nog 12.000 ha moest worden geploegd en hoe, desondanks, toch een bevredi gende oogst werd verkregen. Een jaar verder was de pro ductie weer hoog opgevoerd, BEKENDE ORGANISATIE IS HERLEEFD. Bijeenkomst te Goes. Uit alle delen van Zeeland kwamen Zaterdagmiddag de afgevaardigden van de plaat selijke coöperaties en kolen- verenigingen bqeen in „De Prins van Oranje" tc Goes. De heer J. Jobse uit Aag tekerke sprak een inleidend woord, terwijl de heer L. P. van Oorschot uit Vlissingen een beschouwing gaf over de taak van de Federatie vóór de oorlog cn hoe die in de toekomst zal moeten zijn. De vergadering besloot met al gemene stemmen zichzelf te doen herleven, na een ge dwongen stilstand als gevolg van de oorlog. Aaft het oude bestuur, be staande uit de heren J. Job- se te Aagtekerke, L. P. van Oorschot te Vlissingen, C. Philipse te 's-Heer Arends kerke, A. P. Bil te St. Anna- land, P. de Kraker te Hoek en L. van de Klooster te Burgh-Haamstede werd opge dragen, voorbereidende maat regelen te treffen voor een eventuele actie en consolide ring van de organisatie. Daarna hield de heer A. Stok van de Groothandelsvereni ging HAKA (Handelskamer) te Rotterdam een causerie over de vestigingswet, waar na een geanimeerde discussie volgde. De heer Jobse sprak nog een sluitingswoord. dank zq de noeste vlijt van de W. Zw.-Vlaamse boer. Gezien deze productie, ge zien deze noeste vlqt, is het zo jammer, dat er zo weinig belangstelling is voor deze streek, waarover zo'n groot leed en zulke enorme verliezen zijn gekomen. Om er te komen moet een billijke schadevergoe ding worden toegekend, gedra gen door het gehele Neder landse volk. W. Zw.-Vlaande ren bracht materieel een offer 'van 56 millioen, waarvan de landbouw 3.7 millioen, of tegen de prqsbasis van nu, 3700. per ha. WIE KAN BOUWEN? Het vorige jaar hadden reeds 30 boerderqen herbouwd moe ten worden, maar wie durft onder de tegenwoordige voor waarden te bouwen? Daarbq is het onmogelqk te herbouwen volgens de. voorschriften van supervisor enz. Laat men bou wen zoals practisch nodig is, dan zullen de vele noodgeval len van wonen in bunkers, enz., spoedig gedaan zqn. In 1944 gingen honderden tonnen voedsel door brand ver loren; in 1945 en 1946 ging veel verloren doordat de oogst in de buitenlucht moest wor den opgeslagen; in 1947 zou den vele hangars zqn gebouwd, maar ze zijn er nog niet. Ein delijk is het zover dat het plan zal worden doorgevoerd om het volgende jaar in W. Zw.-Vlaan deren 80 hangars te stichten. (Maar ze zijn er nog niet, red.) Nodig is, aldus spr., dat in snel tempo uitvoering aan de bouw wordt gegeven, maar daarvoor zqn arbeiders nodig en die zqn er niet. ARBEIDERS TE KORT. Dc landbouw heeft een te kort van 5 600 arbeiders. Had men het vorige jaar nog hulp van Duitse krqgsgevan- genen, thans moet men het doen met geïnterneerden, waaraan vele nadelen zqn ver bonden. Het arbeidersprobleem is dan ook zeer urgent, omdat de arbeiders niet meer naar het land willen terugkeren. Nodig is dat de lonen in de landarbeid gelijkwaardig zqn aan de andere beroepen. Nood gedwongen gaat men over tot mechanisatie, doch dat mag al leen zijn voor het zware werk. De rest moet worden overge laten aan de landarbeider. Daarom is nodig een vakoplei ding van de landarbeider. Het gevaar van een algehele me chanisatie is, dat men het land zal ontvolken en daarom moe ten wij een intensieve cultuur blijven behouden. De heer v. Dqk behandelde de mechanisatie, de aanschaf van machines, de grote voor delen van samenwerking, het belang van het grondonder zoek en de ontwatering, om tenslotte het stroprobleem te bespreken. De minister heeft toegezegd dat voor Zw.-Vlaan deren bijzondere maatregelen zullen worden genomen. EEN FABRIEK? Om het stroprobleem op te lossen, zou een fabriek uit komst kunnen brengen. Een fabriek voor het vervaardigen van strocarton is niet moge- lqk wegens onvoldoende afzet mogelijkheden. Aan strohulzen is geen gebrek, aan stroplaten is overproductie. Blqft over het verwerken tot cellulose, waaraan een groot gebrek is. Er zqn hier een 220 jonge boe ren die geen vestigingsmoge- Prov. Staombootdienst, op de veerpont voorrang- werd ver leend. zodat het gehele gezel schap gelijk kon overvaren. Dit varen alleen was voor vele oudjes reeds een evenement, daar zij nog nooit gevaren hadden. Van Kruiningen ging het naar Bergen op Zoom. waar de koffie werd gebruikt. Dat smaakte de oudjes, even als de koek die er bij was. Na een pauze van een uurtje ging het verder naar Breda, waar door het Liesbos en Mastbos werd gereden, om ver volgens koers te zetten via Tilburg naar Oisterwijk. En ziet, het weer was intussen opgeklaard, het zonnetje ver scheen en de regen bleef ver der absent. In Oisterwijk was alles keurig in orde en kregen allen een warme maaltqd, die klonk als een klok. Wat heb ben die oudjes gesmuld, men hoorde niets anders als betui gingen van tevredenheid en dankbaarheid voor al dat lek kers, dat zo fqn was klaarge maakt. Er heerste dan ook de beste stemming, die na de maaltqd nog meer tot uiting kwam, toen men in deze prachtige omgeving nog enkele uurtjes verbleef en men zich vrolijk maakte met spelletjes enz. Wat is er braaf gelachen. Te vroeg was het uur van schelden weer aangebroken en stapte men weer in de auto's. Onder vrolijk gezang en gesnap werd weer gereden naar Bergen op Zoom, waar de koffie met bolussen weer klaar stond. Het was hier dat de voorzitter, de heer Standaert, dank bracht aan al len die hadden medegewerkt om deze dag tot een ware feestdag voor de oudjes te ma ken en toen een der oudjes daarop dank bracht aan het co mité, de burgerij van Terneu zen enz., was hij zeker de tolk van allen .gehoord de grote instemming van alle aanwe zigen- Ongeveer 8 uur verliet men Bergen op Zoom en ging- het huiswaarts. Te circa half elf bereikte men Terneuzen, waar niet alleen heel wat mensen op de been waren om de oudjes te verwelkomen, maar waar als extra attractie de muziek pre sent was. Onder gejuich en ge zang werden de oudjes ont vangen en toen werden nog eens, dansend achter de mu ziek, enige rondjes over de Markt gemaakt. Het was een prachtig slot van een schitte rend geslaagde dag. waarop geen enkele wanklank werd vernomen en die voor deze oudjes een echte feestdag is geworden. Een der oudjes had de aar dige attentie gehad om in Olsterwqk een 4-tal taarten te verloten, die in Terneuzen mochten worden afgehaald. Een woord van lof komt ze ker toe aan die mensen die dit uitstapje hebben georganiseerd en aan de gehele burgerq van Terneuzen, die daarvoor cen financiële bijdrage gaf. lHkheid hebben en mede daar om is het van belang dat uit gezien wordt naar andere tak ken van bestaan, i.e. industrie. Voor een fabriek van strocel- lulose is echter nodig een ka pitaal van 7 millioen. Waar moet dit kapitaal vandaan ko men? Daarom is ook deze in dustrie nog geen directe wer kelijkheid. Nodig is echter dat de volle aandacht gevestigd wordt op ons Zeeuwsch-Vlaan- deren' VRAGEN. Na afloop van de lezing van de heer v. Dijk, werden nog een aantal vragen gesteld. Burgem. Aernoudts merkte op, dat er nog zoveel moeilijkhe den in de weg worden gelegd aan buitenlanders die hier hun boerderijen willen herstellen en die daarvoor financiële offers willen brengen. Nodig is, dat hier eens meer aandacht aan wordt geschonken. Het zakelijk gedeelte was hiermede beëindigd, waarna men gezamenlijk de maaltijd gebruikte, 's Middags maakte het gezelschap een excursie en werd eerst een bezoek ge bracht aan de bekende paar- denfoks tallen van G. L. Lan- noije te Aardenburg en H. J. Aernoudts te Sluis, evenals aan de rundveefokstal van R. de Rijke te Aardenburg, waarna gereden werd naar Knocke en men een beeld kreeg van het mondaine badplaatsleven. Dat onze Zeeuwse boerinne tjes en boeren daar veel be kijks hadden, spreekt vanzelf. Op het vliegveld was de ver leiding groot om eens een vlucht te maken, maar... die deviezen. Men bezocht tenslotte otfk in België een paardenfokbe- drqf, zodat het geheel een prachtig geslaagde dag is ge worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10