PR0VIMCIA1E ZEEUWSCHE COURANT Soldaten helpen boeren Parijse conferentie begonnen Kerkvervolging in Joego-Slavië Na hei Kamerdebat Vandaag De gendarmerie voor Java en Sumatra Pooiaardappelen moeien tijdig van loof ontdaan worden Nieuwe kunstharsen 190e Jaargang - No. 164 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.s Vlissingcn. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS! 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingcn Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes: Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg: Gratacastraat 3. telefoon 102: Ternei Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het weekblad „Trouw" con stateert naar aanleiding1 van de door de Tweede Kamer goedgekeurde politiek in In donesië, dat Nederland de „valse vriendenhand, die de republiek toesteekt", aan vaardt. „Trouw" zegt: Djocja draait, Nederland faalt! Het beschouwt de concessies, wel ke de republiek heeft gedaan als een doorzichtige manoeuvre om de Nederlanders wederom aan de praat te houdem „De Groene Amsterdammer' daarentegen merkt op, dat de republiek zeer vérgaande con cessies heeft gedaan en dat het thans allereerst nodig i: er voor te zorgen, dat niets wordt gedaan, wat de repu bliek zou nopen tot bezorgd heid voor haar zelfstandig heid. Legt men naast deze twee standpunten de verklaring, welke minister Jonkman na de Kamerdebatten heeft afge legd, dan ziet men, dat de regering overtuigd is, dat het politionele gebruik van de mi litaire macht slechts als uiter ste middel mag plaats heb ben en zelfs dan zo beperkt mogelijk dient te geschieden. De regering, allerminst de vernietiging van de republiek beogende, is echter bereid noodgedwongen, als zij geen andere weg meer ziet, het uiterste middel toe te passen. Drie standpuntenZrj to nen duidelijk aan, hoe moei lijk het probleem blijft en hoe ver nog steeds de meningen Uiteen lopen. Het lijdt geen twijfel, dat de republiek inderdaad be langrijke concessies heeft gedaan. Men dient echter in het oog te houden, dat deze zelfde republiek in Maart het accoord van Linggadjati on dertekend en aanvaard heeft en dat de naleving ervan tot dusver een lijdensgeschiedenis is geweest, voornamelijk om dat iedere loyaliteit by de republiek ontbrak. De goede wil was dikwyis moeilijk te onderkennen, er werd inte gendeel gestreefd naar steeds verder gaande Nederlandse tegemoetkomingen. Zelfs de aanvaarding van .de Neder landse opvattingen uiteindelijk door de republiek slechts één punt uitgezonderd was in hoofdzaak te danken aan enerzijds de krachtiger hou ding van regering en Com missie-Generaal, anderzyds de Engelse en Amerikaanse druk op de republikeinse regering. Daarom zal de grote meer derheid van het Nederlandse volk het standpunt der rege ring onderschrijven, dat koel en zakelijk tot uiting brengt, I dat de tijd van onderhandelen, behalve dan over de ge meenschappelijke gendarmerie, voorbij is en dat het er nu enkel en alleen om gaat da den te verrichten en het ac coord van Linggadjati ten uitvoer te leggen. Dat dit zonder moeilijkhe den zal geschieden, niemand zal deze illusie koesteren. Het politionele optreden der militaire macht is dan ook slechts naar de achtergrond geschoven: het blijft tot de mogelijkheden behoren. Dat Nederland lichtvaardig van dit middel gebruik zal maken, behoeft niet te worden ge vreesd. Wij zijn waarlijk ge duldige onderhandelingspart ners geweest. Veel zal daa;-om afhangen van de vraag, of het werkelijkheidsbesef van de re publiek, aan het licht getre den door de ter elfder ure ge dane concessies, ook verder de republikeinse bewindsmannen tot leidsnoer zal zyn, of dat deze bewindsmannen „Trouw" in het gelrjk zullen stellen, trachtend volgens de oude methode, nieuwe te vér gaan de tegemoetkomingen van Ne derland af te dwingen. Voor Nederland en Indone sië is het te hopen, dat het eerste het geval zal zijn. Buitenlands overzicht Oost-Europa wordt tot een economisch blok gesmeed. Oostenrijk slachtoffer. „Ik verdaag thans de snel ste conferentie, die ik ooit ge leid heb", met deze woorden sloot voorzitter Bevin de eer ste zitting van de Parijse con ferentie, die Zaterdag begon in de ruime erezaal van het Franse ministerie van buiten landse zaken. Zestien Europe se landen, met tezamen ruim 200 milhoen zielen waren vertegenwoordigd toen Bi- dault de openingsspeech uit sprak en daarin als doel van de conferentie aangaf, het op stellen van een overzicht van de behoeften en middelen van de Europese landen. De eerste maatregel om dit doel te be reiken was het aan-het werk zetten van een commissie, die tot taak krijgt een reglement te ontwerpen en nieuwe com missies en sub-commissies te benoemen. Deze werkcommis- sie besloot reeds een comité, van samenwerking in te stel len, waarin alle landen zitting zullen hebben en dat uiterlijk 1 September zijn eindrapport bij de Ver. Staten zal indie nen. In die tussentijd zal de deur voor de Oost-Europese landen wjjd openblijven, op dat zij zich alsnog aan kunnen sluiten bij het op te stellen herstelplan. Meer dan een symbolisch gebaar is die open deur niet, want de Oost-Eu ropese landen hebben defini tief moeten kiezen. Sinds het onverbiddelijke neen van Mo- lotov is de houding van de Sovjet-Unie steeds afwijzen der geworden en omgeslagen in een regelrechte bestrijding. Nieuwe Tijden, het invloedrij ke Sovjet-weekblad, meende te moeten schrijven: In krin- Dinsdag ambtenaren- staking in Frankrijk. GEEN OVEREEN STEM MING BEREIKT. De conferentie van Rama- dier, Franse ambtenaren en het Franse Vakverbond C.G. T., een poging om de drei gende ambtenarenstaking af te wenden, is met een volsla gen gebrek aan overeenstem ming geëindigd. Het Franse kabinet had voorstellen voorbereid voor nieuwe salarissen, waarbij voor de tweede helft van dit jaar een bedrag van 21 mil liard francs gemoeid zou zyn, terwijl dit voor de eerste helft van het volgend jaar 4 mil liard zou bedragen. De vak bond der ambtenaren eiste echter een verhoging van 25 millard francs voor dit jaar en ongeveer 22 milliard voor de eerste helft van 1948. Ramadier heeft geweigerd de ze eisen in te willigen, en een staking, die Dinsdag zou beginnen, lijkt thans onvermijr Manuscripten van Conan Doyle gevonden. In een safe van een bank te Crowbarough in Sussex zijn handschrif ten van Conan Doyle gevonden, waaronder en- kelè nog niet gepubli ceerde, o.m. een stuk ln één acte: „De dia mant van de kroon". Sherlock Holmes leeft dus nog! gen van de wereld-reactie en oorlogsophitsers worden de besprekingen in Parijs j bruikt als dekmantel voor donkere bedoelingen, welke niets van doen hebben met het handhaven van de vrede. Moskou stuurt het blijkbaar thans aan op een soort tegen- plan-Molotov, dat Oost-Euro pa tot een hecht economisch blok wil aaneen smeden en dan zonder een voorbereiden de conferentie. In Moskou en Praag werd Zaterdag een of ficieel communiqué gepubli ceerd, waarin het tot stand komen van een handelsver drag voor vijf jaar tussen beide landen werd bekend ge maakt. Tsjecho-Slowakije zal volgens deze overeenkomst 200.000 ton graan en een ge lijke hoeveelheid levensmid delen ontvangen en grote hoe veelheden lichte en zware in dustriële producten aan de Sovjet-Unie leveren. Gottwald, de Tsjechische premier, verklaarde na het vertrek van zijn delegatie uit Moskou: „De resultaten van ons verblijf in Moskou hebben de broederlijke alliantie van Slavische landen en de eco nomische toestand van Tsje cho-Slowakije verbeterd." Een ander bewijs van de onverzettelijkheid van de Sovjets tegenover de West- Europese plannen zijn de be richten uit Wenen, volgens welke de Sovjet autoriteiten daar de Oostenrijkse regering hebben gewaarschuwd in Pa rijs geen plannen of aanbie dingen te accepteren, die de economie in de Sovjet-zóne raken. De betrekkingen tussen de regering en de bezettings autoriteiten zouden zeer ge spannen zijn geworden. Te recht bestaat de vrees, dat het aanbod van Marshall onver mijdelijk zal leiden tot een verdeling van Oostenrijk in twee economische en politieke eenheden, waardoor dit ge vaarlijk aan de peripherie van het Oostblok gelegen land een Duitsland in het klein zou worden. De toestand van mevr. Lupescu, die een week geleden op haar ziekbed met ex-ko ning Carol van Roemenië huwde, is aanzienlijk verbe terd. vieren de Gerefor meerde Kerken van Koudekerke en Wemel- dinge haar 60-jarig be staan; is het 158 jaar gele den, dat met de bestor ming van de Bastille te Parijs de Franse Revo lutie begon. Mac Arthur over Japan. In een verklaring, die be schouwd wordt als de belang rijkste die tot dusver over de bezetting van Japan is afge legd, heeft generaal Mac Arthur Zaterdag gezegd, dat „het zonder twyfel duidelijk wordt, dat wy in Japan de vrede te winnen". De beslissing van de com missie voor het Verre Oosten met betrekking tot het poli tieke en economische bestuur van Japan heeft alle acties, die Mac Arthur reeds had onder nomen, bekrachtigd. Twee fundamentele zaken ontwapening en demilitari- satie waren reeds voltooid. „Ook zonder controle van het buitenland zal Japan in een eeuw geen oorlog meer kunnen voeren", aldus Mac Arthur. Reuter meldt, dat de reac tie onder de buitenlandse mis sies te Tokio op de toespraak van Mac Arthur deze was: dat het jammer is, dat Mac Arthur het nodig heeft gevonden die toespraak te houden. Een Britse autoriteit ver klaarde: „Het betreurenswaar- diege van Mac Arthur's uit eenzetting is hierin gelegen, dat hij mogelyke positieve re sultaten heeft bedorven door grootspraak en kennelijke overdrijvingen". De terreur In West-Java houdt aan. Amir Sjarifoeddin naar Batavia. Uit Batavia wordt ge- meld, dat de nieuwe mi nister-president van dc Re publiek Indonesia zich Dinsdag a.s. naar Batavia zal begeven om de kwestie van de gemeenschappelijke gendarmerie met de Ne derlanders te bespreken. Naar verluidt heeft v het werkcomité uit het voorlopig republikeins parlement zijn goedkeuring gehecht aan de afspraken met de Nederlan ders, maar staat het afwijzend tegenover de vorming van de gemeenschappelijke gendarme rie. Uit Batavia wordt gemeld, dat Engeland zyn bemiddeling zou hebben aangeboden in de gendarmerie-kwestie. Het zou geporteerd zijn voor de vor ming van een neutrale com- DC-3 verongelukt In Florida. Een DC-3 is in een moeras sig gebied, 8 km. ten Westen van Velbourne, in Florida neergestort. Twee en twintig personen kwamen om het leven. Er zyn 13 overlevenden, van wie som migen zwaar gewond zijn. Beschuldigingen van kardinaal Griffin. Kardinaal Griffin, R.K. aarts bisschop van Westminster, heeft op een bijeenkomst van Katholieken te Londen een be roep gedaan op de V. N. om Staking bij de „Daily Worker". Onder het expeditiepersoneel van het Londense communisti sche blad „Daily Worker" is een plotselinge staking uitge broken. Indien het werk Maandag niet zal worden her vat, zal het blad niet kunnen worden verspreid. In de andere afdelingen werd niet gestaakt en het drukken van de krant gaat voort. De directie en verte genwoordigers van de stakers zijn onderhandelingen beg on een onderozek in te stellen naar de „misdaden tegen de mensheid" in Joego-Slavië, waar de vervolging van de kerk „in hardheid de ergste door de nazi's bedreven misda den evenaart". Volgens Grif fin zijn zoveel priesters ver moord, gevangen genomen of verbannen, dat in vele kerken het houden van de godsdienst oefening onmogelyk is gewor den. 200 priesters, 3 vicaris sen-generaal en de aartsbis schop Stepinac bevinden zich in de gevangenis, Stara Gra- diska is het Dachau van Joe- go-Slavië. Verder verklaarde de kardi naal, dat er geen persvrijheid is in Joego-Slavië en dat alle Katholieke drukpersen niet al leen door de staat geconfis- ceerd zyn, maar dat de rege ring de pers bovendien ge bruikt als een middel voor communistische propaganda. Zeeuwsch Vlaanderen zorgt voor deviezen Wie dezer dagen door het fraaie landschap van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen rijdt wacht in de omgeving van Sas van Gent en Hulst een niet alledaags schouwspel honderden jonge militairen, die in het zweet huns aan- schyns bezig zyn loof te trekken van de pootaardap- pelen. Het lijdt geen twijfel, dat zij vol enthousiasme zijn en hun uiterste best doen want zij weten, dat een goed sol daat zijn vaderland moet dienen. En zo ergens, dan is dat hier wel het geval, want deze pootaardappelen worden bijna alle uitgevoerd en brengen voor tienduizenden guldens aan deviezen in het laadjc, mits z\j vóór 16 Juli van het loof zijn ontdaan, want dat is de rooi- datum voor het pootgoed van de z.g. A-klasse. Zonder hulp van de wakke re dienstplichtigen zou dit on mogelijk zijn, gezien het schreeuwend tekort aan ar beidskrachten. Daarom valt het ten zeerste toe te juichen, dat het Minis terie van Oorlog bereid was een groot aantal militairen voor de oogstwerkzaamheden aan de Nederlandse landbouw af te staan. De jongens vor men z.g. Oogstcolonnes, die werken onder het Bureau Oogstvoorziening. Deze dienst organiseerde Vrijdag een pers excursie door Oost-Zeeuwsch Vlaanderen, die, werd vooraf gegaan door een bespreking op het gemeentehuis van West- dorpe, tijdens welke de burge meester, de héér G. H. E. M. van Waes, in zijn kwaliteit van voorzitter van de Stich ting v. d. Landbouw in Zeeland, een exposé gaf van de poot- aardappelteelt en het werk der oogstcolonnes. Oost-Zeeuwsch Vlaanderen wordt gekenmerkt door speci ale cultures, in tegenstelling met andere landbouwstreken, waar veelal teelt van massa producten wordt aangetroffen. De vraag uit het bui tenland, in het bijzonder België en Frankrijk, enorm groot en ondanks de concurrentie van andere lan den, o.a. Denemarken, is het overgrote deel van de oogst reeds bij voorbaat afgezet. Na dat de eigen Zeeuwsch Vlaam se behoefte is gedekt, wordt de gehele verdere opbrengst van de 2300 H.A. pootgoed dan ook uitgevoerd, hetgeen een welkome deviezenbron is. Geen wonder, dat van de zij de van de landbouwautoritei- ten de teelt van geselecteerd pootgoed sterk gestimuleerd wordt! TEKORT AAN ARBEIDS KRACHTEN. Er zijn echter aan deze teelt bepaalde voorwaarden verbon den, die in ieder geval nage leefd moeten worden, wil zij een succes worden. De voor naamste is wel, dat het poot goed van de A-klasse (dat per ha. circa 2000.aan devie zen oplevert!) vóór 16 Juli a.s. gerooid wordt. Wanneer op die datum het loof, dat een poort is voor besmetting van de knol, niet getrokken is, krij gen deze pootaardapelen niet het A-certificaat. De moeilijk heid deed zich echter voor, dat men voor deze korte termijn onmogelijk zóveel vrije arbeids krachten bijeen kon krygen, dat het werk op tijd gereed kon komen. Daarbij komt nog, dat de landbouwers als gevolg van de langdurige droogte, veelal erg laat zijn met het rooien. Inschakeling van oogstcolon nes was dan ook dringend ge wenst. Het bureau Oogstvoor ziening en het Departement van Oorlog brachten uitkomst. Vier compagnieën van het 10- 3-R.I. te Vught werden inge schakeld, waarvan er drie, 375 man sterk, in Sas van Gent en één, 125 man omvattend, in Hulst werden gestationneerd. Sinds een week helpen zij de boeren bij het loof trekken en hun prestaties geven grote voldoening. Zy zullen waar schijnlijk dit werk blijven ver richten tot 26 Juli, de rooida- tum van het B-pootgoed. Het is echter niet onmogelijk, dat de soldaten bij het rooien inge schakeld worden, want ook voor dit werk komt men han den tekort. LOONDRUKKING NIET DE BEDOELING. De boeren kunnen om extra werkkrachten, dus oogstcolon nes verzoeken, door zich te wenden tot de plaatselijke commissies van de Stichting voor de Landbouw. Nadat de aanvragen op hun noodzake lijkheid zijn getoetst, worden zij gezonden aan het bureau Oogstvoorziening, die de gehe le organisatie in handen heeft en nauw samenwerkt met de Arbeidsbureaux en de Ned. Heide Mij. en die de uitzending regelt. Nadrukkelijk vestigde de heer van Waes er de aandacht op, dat de inschakeling van de. oogstcolonnes niet tot doel heeft de lonen te drukken. De inschakeling gebeurt alleen, wanneer er ln de betrokken gemeenten inderdaad geen ar beidskrachten voorhanden zijn. De boer betaalt voor het werk van de colonnes het normale loon, d.w.z. 75100 per ha. Deze accoordlonen zyn zo juist door het College van Rjjksbemiddelaars goedge keurd. Gemiddeld wordt 45. per week verdiend. Dit geldt natuurlijk niet voor de solda ten, ook al heeft de boer van hun arbeid geen financieel voordeel. Zij zuilen echter wel een premie ontvangen. Majoor E. Wetzels, die het commando voert over de jon gens, prees tijdens deze pers conferentie het werk en de goede geest van de soldaten. De onderbrenging heeft weinig zorg gebaard, want de N.C.B. heeft grote graanloodsen in Sas van Gent en Hulst be schikbaar gesteld, die voor huisvesting geschikt bleken. De majoor sloot zich by de in specteur van de Oogstvoorzie ning voor de Zuid. provinciën, de heer C. J. van Hoven, aan, die lof toezwaaide aan de Dienst Huisvesting, die de ge bouwen in recordtijd bewoon baar maakte. In Hulst is ook reeds een cantine, terwijl er in Sas van Gent spoedig een ge opend wordt. BEHOORLIJKE PRESTATIES. Na afloop van de persconfe rentie werd de „kazerne" te Sas van Gent bezichtigd, waar de deelnemers aan de excursie bleek, dat maj. Wetzels en de heer van Hoven niets te veel hadden gezegd. Tenslotte volgde een bezoek aan een perceel bouwgrond by Westdorpe, waar dc soldaten juist met hun arbeid gereed waren. Pynlijke ruggen (voor de meesten is dit ongewoon werk!), ontoonbare handen en grote honger waren niet de enige resultaten van een dag werken, want vol trots konden de jongens laten zien, dat zij 26 ryen pootaardappelen van het loof hadden ontdaan, een schi terende prestatie en een duidelijke aanwijzing, dat deze militaire „manoeuvre" een groot succes zal worden. missie voor de binnenlandse veiligheid. Uit Londen wordt gemeld, dat besprekingen plaats had den tussen de Nederlandse am bassade en de Britse regering, maar dat door de Engelsen geen concrete voorstellen be treffende de gendarmerie wer den gedaan. TERREUR Sedert 10 dagen worden grootscheepse vernielingen ge meld in het bosreservaat bij Tandjongsari, ten Noord-Oos ten van de Bandoengse hoog vlakte. Grote complexen kina- aanplantingen en een geheel thee-areaal van de onderne ming Djatinangor werden ge rooid. In het Buitenzorgse zijn 2400 man op een onderneming in republikeins gebied sedert weken bezig rubberbomen te vernielen (ringen) en honder den hectaren aan deviezenbe- zit gaan op deze wijze verlo ren. Verder vinden ih de rich ting Tjiparay, -ten Zuid-Oos ten van Bandoeng explosies en vernielingen noa steeds voort gang. Op 10 Juli werden, op aan wijzing van de bevolking, 13 pemoedas en twee vrouwelijke pemoedas gearresteerd nabij de pestbarakken van Waroeng Kondang in het gebied van Tjiandoer. Deze hadden 2 land mijnen en wapens bij zich. Het vooronderzoek wees uit, dat zy jn opdracht van de T.R.I. van Soekaboemi handelden. In de nacht van 7 Juli zyn bij Lembang 4 personen van Nederlands gebied ontvoerd. Deze wisten echter te ontsnap pen en terug te keren. Bezui den Bandoeng zyn op aanwij zing van de bevolking een aan tal ingegraven landmijnen ont dekt. Weer telefoneren met Batavia. American Tel. and Tel. heeft medegedeeld, dat de telefoon verbinding tussen Nederland en Batavia, welke sedert Maart 1942 is verbroken, op 15 Juli a.s. zal worden her opend. Weer treinen tussen Dordrecht en Sliedrecht. Met ingang van vandaag wordt de reizigersdiensttrein op het baanvak Sliedrecht Dordrecht hervat, te beginnen met de trein Sliedrecht, ver trek 14.09 uur naar Dordrecht en Dordrecht, vertrek 15.39 uur naar Sliedrecht en verder zoals is aangegeven in de dienstregeling van 4 Mei '47. De diefstal van atoomgeheimen. TWEE VERDACHTEN GEARRESTEERD. In verband met de diefstal, die ln het proefstation voor atoomenergie te Los Alamos de Amerikaanse staat Nieuw Mexico is gepleegd en waarby documenten zijn ont vreemd, die betrekking heb ben op de atoombom, zijn twee ex-sergeants van het Amerikaanse leger gearres teerd. Het hoofd van de federale recherche, op wiens bevel de mannen zijn gearresteerd, ver klaarde, dat de gestolen docu menten tot de meest geheime behoorden. Geen maximumprijzen voor hard fruit. De vaststelling van maxi mumprijzen voor kersen en enkele soorten bessen heeft geen wijziging gebracht in het standpunt van minister Mans- holt, volgens hetwelk in het Algemeen voor fruit geen maximumprijzen zullen worden vastgesteld. Met name ls het niet de bedoeling voor hard fruit, appelen en peren, een prijsregeling vast te stellen. En. evenmin voor pruimen. De fruitoogst blijft goede vooruitzichten bieden, zodat de verwachting van een rede lijke ontwikkeling van de prij zen gerechtvaardigd is. Men zal er echter rekening mede moeten houden, in het bijzonder de kopers en verko pers van fruit op stam, dat bij het optreden van te hoge prij zen toch maximumprijzen zul len worden bepaald. Nieuwe zomerzegels. In het tijdvak van 1 Au gustus t.m. 30 Sept. a.s. zul len op de postkantoren zo-< merzegels verkrijgbaar worden gesteld, met een toeslag bo ven de frankeerwaarde, die ten goede zal komen voor de helft aan sociale en voor de helft aan culturele doeleinden. De frankeerwaarde is: 2 cent rood (toeslag 2 ct); 4 ct. groen (toeslag 2 ct.); 7J/ó ct paars (toeslag 2Vs ct); 10 ct. sepia (toeslag 5 ct.) en 20 ct. blauw (toeslag 5 ct). De zegels dragen de beel tenissen van Hendrik van De venter, P. C. Hooft, Johan de Witt, mr. J. F. van Royen en Hugo de Groot. Vliegende scholels boven Italië. Naar uit Bologna in Noord-Italië wordt ge meld, zijn Zaterdag avond aldaar de zg. vliegende schotels ge signaleerd. Geschenk voor Prinses Irene. In de paleiskapel van Buckingham Palace vond op 31 Mei 1940 de doopplech tigheid plaats van Prinses Irene. Bij deze gelegenheid trad de Nederlandse strijd macht te land, ter zee en in de lucht als peetvader op. Het ligt thans in de bedoe ling een goed gebruik in ere te herstellen, door op 5 Au gustus a.s. namens allen, die deel uitmaken van de thans bestaande krijgsmacht, een geschenk aan te bieden aan het prinsesje. „Zwitserland-vaarders" moeten betalen. In de bezettingstijd hebben verschillende Nederlanders ge tracht via Zwitserland naar geallieerd gebied uit te wyken. In Zwitserland verbleven deze mensen in kampen en werden ze te werk gesteld bij wegen- aanlag e.d. Voor doorreizen naar Engeland werd geen toe stemming verleend door de mi litaire attaché op het Ned. ge zantschap te Bern. Wel wer den deze mannen door het ge zantschap gesteund met een bedrag van vijf Zwitserse francs per week. De Volkskrant weet te be richten, dat deze Nederlanders als dank voor hun moed thans van de ministeries van binnen landse en sociale zaken de re keningen krijgen aangeboden voor de „voorschotten" die des tijds werden opgenomen. Ned. industrie kan van nieuwe vinding profiteren. Zoals bekend, heeft het En gelse concern I.C.I. een schrij- ven gericht aan de Ned. fabri kanten van bepaalde kunst harsen, bekend onder de na men Perspex- en Plexi-glas, kunsthars dus op methyl- metacrylaatbasis, in welk schrijven genoemde fabrikan ten werden gesommeerd, op grond van enige octrooien van dit concern, de productie stop te zetten. Daar aan het gebruik van methyl-metacrylaat nog enige bezwaren verbonden zyn, o.m. als gevolg van zijn geringe oppervlaktehardheid, heeft men op het kunststofinstituut te Delft nagegaan in hoeverre verbindingen te bereiden zijn, die, by gelijkblijvende helderheid als het methyl- metacrylaat, een mogelijk heid bieden de oppervlakte hardheid te varieren. Het kunslstofinstituut heeft- thans, In samenwerking met de alg. techn. afdeling T.N.O. en het organlsch-chemiseh la boratorium, nog een nieuwe groep van stoffen gevonden, die tot nu toe, in de litera tuur niet beschreven zijn. Op deze stoffen, die op eenvou dige wtize te bereiden en goed hanteerbaar zyn en bovendien zeer aantrekkelijke eigenschap pen bezitten, is reeds octrooi aangevraagd. De overschakeling voor dc industrie op deze nieuwe ver bindingen zal, naar men ver wacht, geen bezwaren ople veren. Men is van mening, dat de Nederlandse industrie althans op dit gebied een kans krijgt, een kleine voor sprong te behalen. Internationale brigade over Griekse grens. Internationale GBriGADE Te Athene wordt vernomen, dat afdelingen van een inter nationale brigade de grens van Albanië met Griekenland heb ben overschreden en het 8 ki lometer Griekenland m gelegen stadje Konitza hebben bezet. Naar verluidt werd deze bri gade geholpen door guerilla- stryders. Konitza ligt achter het gebergte Grammos, waar de voornaamste strijd tussen het Griekse leger en de gueril- lastryders op het ogenblik plaats heeft. - Toegejuicht door 50.000 toeschouwers heeft prinses Eli zabeth te Londen 2000 pad- vindsters uit geheel Europa en de V.S. langs zich zien de fileren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1