belijden schuld Dr* van Mook en Soekarno spraken voor de radio Militair optreden pas als uiterste middel MIJ»har?eTs UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND Tour dc France Noord-Beveland Landbouwjeugd bijeen Kamerdebat over Indonesië. De heer Schouten acht de toestand op vrijwel alle punten onbevredigend. Nieuw staatsbestel vóór 1 Januari 1949? (Vervolg van pagina 1) Bjj de voortzetting van het debat over Indonesië noemde de heer de Groot (C.P.N.) verschillende punten, welke z.i. weinig geschikt waren om een vertrouwenssfeer te scheppen. Vervolgens betoogde spr.. dat de arbeiders van Neder land zich zullen keren tegen een optreden zoals de rege ring overwogen heeft. Ee dergeiyk optreden zou ook zeer zwaar wegende interna tionale gevolgen hebben. Hy bepleitte tenslotte verminde ring van de troepensterkte In Indonesië en de aanstel ling van progressieve figu ren In bestuursfuncties. De heer Tilanus (C.H.) vraagt zich af wat er nu in de laatste 3 4 maanden is bereikt. Zijn we nu een stap verder gekomen? Wat is van de bespoediging en vol tooiing van het bevrijden der geïnterneerden gekomen? Z.i. i de tyd daar om een einde te maken aan de werkzaam heid van de commissie-gene raal. Er la nu direct over leg tussen de regering hier en de republiek Indonesië. De republiek Indonesië wil, aldus spr.. een overheersende plaats gaan Innemen. Spr. kwam op voor de rechten en vryheden van alle volkeren. KORT MAAR KRACHTIG! Als het machtsmiddel moet gebruikt worden, als Inge grepen moet worden, dan zo humaan niogeiyk, maar door tastend. Hit doortasten Is geen oorlogvoering, maar onze E licht om te zorgen voor andhaving van gezag, orde en veiligheid. Wanneer dat zo doorgaat, dan z.al politioneel moeten worden opgetreden. Spreker hoopt, dat het dan kort maar krachtig zal z.yn. De heer Schouten (AJt.) betoogde, dat de toestand op vrijwel alle punten onbevredi gend is. Het bestand Is z.i. honderden en honderden ma len gesehonden door de re publiek. Wat hy er persoon lijk van heeft gezien, heeft diepe indruk op hem .ge maakt; vooral dat er met zo f;rote ingehouden geestkracht 9 opgetreden. Het is spr. een raadsel hoe men dc toestanden op het ge bied van watervoorziening, licht- en voedselvoorziening zo lang heeft kunnen tolere ren. Dit wijst op onwil en onmacht van de ziido der re- Sublick om gemaakte afspra- cn na te komen. Het nieuwe kabinet geeft geen aanleiding tot enige op timistische verwachting. Wie kan dc garantie geven, dat dit er over een maand nog is? De besliste toon In de regeringsverklaring waar deert spr., maar zal de daad ool< zo beslist zijn? Het moet nu uit zynmet verder onderhandelen. De heer Logeman (Arb.) bracht hulde en dank aan de betrokken bewindslieden voor hun standvastigheid. Het ge vaar voor gewapend ingrypen is z.i. thans voorbij. De ver antwoordelijkheid blyft groot, niet slechts voor de levens, maar ook voor de duurzame samenwerking. Biyvcnde waakzaamheid is aan de zrjde der regering geboden. (Ingezonden mededeling) bij pijnen (Ingezonden medèdeling) EAU DE COLOGNE (Ingezonden mededeling) VERZORG UW HUID Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door 't crème-karakter is Purolin ge liefd bij de vrouw voor zich zelf cn de baby. DE MINISTER AAN HET WOORD. In de avondvergadering kwam minister Jonkman aan het woord. Spr. is van oor deel, dat er geen mogeiykheid voor arbitrage is. Van toe passing van het desbetref fende artikel kon geen sprake zijn. De Minister wees op de be doeling van de federale raad, opmerkend, dat men met op zet niet spreekt van een ro- gering. Het moet de It. G.G. mogelijk blijven zich te ver antwoorden Jegens de Kroon, maar hy trekt tot Zjch de vertegenwoordiging der Re publiek tot dat de wettelijke maatregelen van lagere orde en daarna de grondwetsher ziening het samenstel nadere vorm schenken. Het is juist, dat de gen darmerie niet zonder meer sa cramenteel is. Vast staat, dat er een deugdeiyk machtsap paraat moet zyn. De Minister wees er op, dat de thans uitgaande troe pen bestemd z(jn voor aflos sing. Het eerste schip met afgeloste troepen is zeilende; de „Volendam kan spoedig hier worden verwacht. Het tydstip is voor byeen- roeping van de Rijksconferen tie thans niet geëigend. De Rondetafelconferentie zal slechts suggesties hebben to doen hoe de zaak op te los sen, doch zou dit niet zelf hebben uit te maken. De noodzaak van de Ryksconfe- rentie zal worden omgezet in daden, zodra de mist boven Indië is opgetrokken. Do regering is er van over tuigd, dat het gebruik, po litioneel. van de militaire macht slechts als uiterste middel mag plaats hebben. En dan moet net zo beperkt mogcljjk geschieden. De be doeling is nimmer de vernie tiging der Republiek. Het uiterste middel zou dc part ner kunnen doen begrypen, dat het de Ncd. regering ernst is haar verantwoorde lijkheid te willen dragen. Dezo regering was en is bereid noodgedwongen, als z(j geen andere weg meer ziet, het uiterste middel toe te passen. Vliegende schijf boven Chili. Het observatorium van Del Salto In Chili heeft medegedeeld, dat dc aanwezigheid van 'n vreemd object, dat zich op 19 Mei langzaam door de lucht boven Chili voortbewoog en by tussenpozen 'n witte rook afscheidde, is waargenomen. „Deze vreemde meteoor", al dus de mededeling van het observatorium, bleef enige tyd in de lucht hangen om vervolgens met een ontzaglijke snelheid, ongeveer als van de V-2, uit het ge zichtsveld te verdwn- nen." Het observatori um raadt waarnemers van Arica (een haven in Chili) tot Magelhaens aan, van 1123 en van 2830 Juli op hun hoe de te zijn. In deze pe riode zou de aarde be langrijke meteoorsfe ren doorkruisen. De minister verklaart, dat er naar gestreefd wordt om voor 1 Jan. 1949 het nieuwe staatsbestel tot stand te bren gen; deze datum is echter niet sacramenteel. De minister zegt, dat de re gering zich aansluit bij de hul de voor de houding, zelfbeheer sing- en plichtbetrachting van de Ned., en Ned. Indische krijgsmacht. CELEBES. Alg waar zou zyn dat op Zuid Celebes gruwelen hebben plaats gehad, dan zal daarin gestraft moeten worden. Daar bij zal volle aandacht moeten worden besteed aan de om standigheden, waaronder de ge beurtenissen plaats grepen. Er is een commissie van onder zoek ingesteld onder voorzitter schap van prof. van Enthoven. Het vraagstuk der geïnter neerden is nop niet volledig opgelost; het heeft echter de voortdurende aandacht der re gering. Daarna werd gerepliceerd. Minister Jonkman deelde ten slotte mede, dat de re gering niet meer kan toezeg gen dan dat zij de Kamer al dan niet op reces zal in lichten wanneer zij meent dat daarvoor aanleiding is. De Voorzitter deelde mede, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, de Kamer deze en de volgende maan den niet zal worden byeen- geroepen. Boodschap van het Interkerkelijk Overleg. Het Interkerkelijk overleg heeft thans dc boodschap be kend gemaakt, waarin mede deling wordt gedaan van de schuldbelijdenis en verklaring van 25 voormalige leidende fi guren uit de N.S.B., die, ge- Hik onlangs reeds gemeld werd, zich tot het I.K.O. hebben ge wend met het verzoek deze belijdenis en verklaring aan het Ned. volk te willen over brengen. Op grond van haar getuigenis in en nh de oorlog acht het I.K.O. zich geroe pen gehoor tc geven aan dit verzoek. BELIJDENIS. In dc belijdenis wordt o.m, gezei izegd „Wij belyden in het aange zicht van dc ontstellende fei ten. welke eerst in de loop der laatste jaren in volle omvang te onzer kennis kwamen, dat wij dikwerf hebben gezwegen, waar spreken geboden was, en een samenwerking met de be zetter hebben gehandhaafd, waar deze verbroken had moe ten worden. En wanneer wij dan, met diepe beschaming, denken aan de vervolgden, ae weggevoer den, de gemartelden, de te- rechtgestelden, de vermoorden, aan de demonische vernieti ging van Joodse mannen, vrouwen en kinderen, dan verstaan wy hoe ons volk ons iedere betuiging van saamhorigheid met de bezet ter heeft aangerekend. Een tragische verwarring van eigen gedachten goed en vreemde totalite ideologieën, maakte ons blind voor de hui veringwekkende consequenties, waartoo deze moesten leiden, hoezeer dringende en ondubbel zinnige stemmen waarschuw den dat deze ideologieën fun damenteel In strijd waren met de beginselen van het Chris tendom. Wy hopen ernstig, dat ons Vliegtuigen brachten uitkomst. Tydertg een overstroming in Amerika hebben vliegtuigen uitkomst gebracht. In een deel van het geteisterd gebied wa ren de bewoners op een smalle droge strook van 1 km. lang en 10 m. breed samengedron gen. Dc mensen stortten zich op do gelande toestellen, moe. ders wierpen hun babies naar binnen en ieder trachtte het vege lijf te redden tot de deu ren dichtgingen. In 16 dagen tijds werden op die manier 2600 personen geëvacueerd. Ruim 100.000 kilo goederen werd aangevoerd om de door het water bedreigden in leven te houden. volk ondanks alles wat ons ge scheiden heeft, deze belijdenis zal willen aanvaarden voor wat zij is: een oprechte poging de nog. schryncndc wonden te helpen 'helen. Besef van onze schuld, bo venal jegens God, de Aller hoogste, voor wiens oordeel wij allen moeten buigen, doet ons biddend vragen, dat hij ons moge vergeven, ons volk moge bewaren voor blijvende haat en ons en onze lotgenoten voor 'n verbittering, die ons de weg naar verzoening zou versper ren." VERKLARING. Aan bovenstaande schulder kenning werd door opstellers de volgende verklaring toege voegd. waarin o.m. staat: Wat de oorlogsdagen van Mei 1940 betreft: moge ons volk toch kennis nemen van de officiële verklaringen, die de diep grievende beschuldiging van landverraad in die dagen afdoende weerleggen. Wat deed ons voor de oorlog nationaal- socialist worden? Men gelove ons als wy met grote ernst zeggen, dat in ons leefde een diep geworteld verlangen naar sociale gerechtigheid en natio nale verheffing. Wat heeft ons er toe bewo gen na Mei 1940 natlonaal- socialist te biyven? Wy kon den ons niet losmaken van de overtuiging, dat de vernieti ging van Duitsland geiyk zou staan met een onvermydeiyke chaotisering van Europa en als gevolg daarvan de ondergang ook van ons vaderland, wy hoopten door onze inspanning de kansen op een Nederlands herstel na de oorlog te behou den. Mogen onze beiydenis en de ze verklaring door ons volk ontvangen worden met dezelf de ernst, waarmede wy deze hebben uitgesproken." Verklaring en belydenis wer den ondertekend door: B. J. Bierma, G. C. Blom, J. H. L. de Bruin, K. A. Enklaar, mr. H. M. Fruin, <lr. F. P. Guepin, J. W. Baron van Haersolte van Haerst, C. J. Huygen, W. R. Jager, dr. K. Kever, L. P. Krantz, mevr. E. Kröller Schafer, Ph. van der Land, J. B. Maarsingh. H. C. van Maas dijk. H. C. Nye, N. Oosterbaan, C. ter Poorten, C. L. Reitsma, mr. W. J. Schönhard, mr. A. Semplonius, mr. F. C. StAhle, P. Tammens, C. F. Vlekke, M. Zwiers. Morgen zal de boodschap van het I.K.O. in vele kerken van de kansel worden voorge lezen. Te Pearl Harbour heeft men thans ook vliegende scho tels waargenomen. Adres aan de minister van wederopbouw. Door de afdeeling Oost burg van de Vereniging „West Zeeuwseh-Vlaande- ren" ig een adres gezon den aan de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, waarin werd aangedrongen op een spoe dige regeling van de rechtstoestand van de percelen van de grond eigenaars c.q. erfpachters of pachtten», waarop nood woningen, noodbureaux als anderszins zijn geplaatst. Afschriften Van dit uitvoeri ge en met redenen omschreven adres zyn gezonden aan: het College van Algemene Com missarissen voor de Wederop bouw; het Bureau Onteigenin gen en Toewijzingen voor Zee land te Middelburg en te Oost- burg en de betrokken gemeen tebesturen. Zeeuwse paarden naar Spanje. Er is de laatste tyd veel be langstelling voor het Neder landse trek- en werkpaard. Dit bleek o.a. op de grote paarden dag te 's-Hertogenbosch, waar uit een 10-tal verschillende Europeso landen paardenhan delaren een kijkje kwamen ne men en aankopen deden. Ook op verschillende keuringsplaat sen in Zeeland waren o.a. Spanjaarden aanwezig. De laatste weken zyn dan ook vry veel paarden naar Spanje ver huisd. Gééft men voor een flink werkpaard prijzen van om de 1500, voor goedgekeurde stamboekpairden gaat het tot enkele duizenden toe. Bevin in Parijs. Bevin is voor de conferentie te Parüs in de Franse hoofd stad gearriveerd. 'Aangenomen wordt dat de conferentie slechtg enkele da gen zal duren. De Finse weigering. Het Finse persbureau schrijft de weigering van Finland, om deel te nemen aan de komende conferentie te Parys, toe aan het feit, dat de Sowjet-Unie het vredesverdrag nog niet heeft geratificeerd, waardoor de positie van Finland nog onzeker is. Onder deze om standigheid wenst het land niet aan besprekingen deel te nemen, die tot „grote me ningsverschillen" zouden kun nen lelden. In zuiver econo mische aangelegenheden .is Finland achter bereid -samen te werker.. Egypte klaagt Engeland aan. De Egyptische aanklacht te gen Engeland over de impasse in de onderhandelingen over de herziening van het verdrag van 1936 is bij de Ver. Naties inge diend. In de brief aan de Veilig heidsraad wordt o.a. gezegd, dat de Britse troepen op Egyp tisch grondgebied gehand haafd worden tegen de eensge zinde wil van de bevolking. Autobussen in botsing. Een zware autobus, waarin vele militairen gezeten waren, is in een bocht onder de ge meente Schijndel in botsing gekomen mét een autobus. De linkerzijde van de lijnbus werd totaal opengescheurd, terwijl de militaire wagen omsloeg. Van de vele Inzittende solda ten werden er vier zeer zwaar gewond en vijf lichter ge kwetst, terwijl de lijnbus twee zwaar gewonden en verschil lende lichter gekwetsten on der de passagiers telde. De chauffeur van de militaire auto was vermoedelijk over vermoeid. RIN GRIJDERIJKAMPIOEN- SCHAP VAN ZEELAND. Zoals wij indertyd meldden, werden er pogingen aangewend om to komen tot het verrijden van een Zeeuws Ringryders- kampioenschap. Hoewel er zeer veel moeilykheden te overwin nen waren, zyn deze pogingen met succes bekroond en als de voortekenen niet bedriegen, zal in September te Middelburg of te Goes voor het eerst dit kampioenschap worden verre den. Oude traditie hersteld. WALCHERSE RENGRIJDE- RIJ OP 31 AUGUSTUS. Voor het eorst na 1939 zal dit jaar op de laatste Donder dag van Augustus de traditio nele Walcherse ringryderij te Middelburg weer worden verre den. Helaas is het nog onmo- gelyk, de wedstrijd weer op de binnenplaats van de Abdij te houden. Vermoedeiyk zal nu gereden worden op het Molen water, waar twee banen ge reed zouden worden gemaakt. In vroegere jaren was deze ringryderij DE attractie op de ze dag en placht er onder gro te publieke belangstelling bui tengewoon fel te worden ge streden om de door H. M. de Koningin beschikbaar gestelde en helaas tijdens de brand van 1940 verloren gegane zilveren beker. Node hebben de bewoners van Walcheren deze ringryderij ja ren lang gemist. Het herstel van deze traditie zal met vreugde worden begroet. Schipper door motork' gegrepen. Vrijdagochtend werd de 35- jarige schipper J. van O. toen hij aan De Punt te Middelburg de motorlier van zyn schip, de Johanna Maria, aanzette om zand te gaan lossen, door deze lier gegrepen, vermoedelyk doordat als gevolg van de krachtige wind zyn jas tussen de kettingen raakte. De man werd enige malen met zyn hoofd tegen het dek geslingi en bijna door zyn kleren ge wurgd. Zyn broer, die eveneens op net schip aanwezig was, zette de lier stil, waarna door enkele artsen eerste hulp werd verleend. Van O., die de indruk maakte ernstig gewond te zijn, werd naar het Gasthuis over gebracht Zyn toestand was Vrijdag bevredigend. JUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M. Op 14 Juli a.s. hoopt de heer J. Vader, district-opzichter van het district Beveland- West, zijn 25-jarig ambtsjubi leum te herdenken. Goes MUZIEKFEEST „EUPHONIA" Op de tweede avond van het muziekfeest van „Euphonia" te Goes werd een goed verzorgd concert gegeven o.l.v. dc heer P. de Rooij. De belangstelling was nog: niet heel groot, maar er waren toch meer muziek liefhebbers dan Donderdag. Kort voor de pauze lcwamen de bestuursleden, de heren J. M. van Bommel van Vloten, P. C. Kerkhove, H. B. Pilaar en A. Vermaire op het tentpo dium, waar de drie andere be stuursleden, de heeren W. Kerkhove, C. Lecomte en P- Knuist, reeds als medewerken den aanwezig waren. De heer van Bommel van Vloten heeft hier alg voorzitter de leden ge lukgewenst cn daarbij het ver trouwen uitgesproken, dat de volgende 60 jaar even succes vol zullen zijn ais de eerste. Bij de ingang van de tent stond het oudste vaandel van „Euphonia" opgesteld. Op de Beestenmarkt is in middels een versierde tent op gesteld voor het concert van hedenavond. BOURLON WON DE 14e (ÉTAPPE. Luchon, Albert Bourlon van het Frans Regional Z.W. team, reed Vrijdag de wed strijd van zyn leven; hij won de 14e étappe van de Tour de France en toucheerde 100.000 Fr. fr. Bourlon reed het bergach tige traject van 253 km tus sen Carcasonne en Luchon in 8 uur, 10 min., 1 sec. en kwam meer dan 12 min. vóór de rest binnen. Callens eindigde als twee de, 3e was de Italiaan Cot tier, 4e zyn landgenoot Tac- ca, 5e Goasmat (Frankrijk West) en 6o Robic (Frank rijk West). {tobic werd gevolgd door dc 4 leiders in het algemeen klassement. Vietto behield de gele trui. Vandaag nemen de renners een dag rust en Zondag volgt dan misschien wel het zwaar ste deel van de Tour. Er zul len dan tijdens de 150 km naar Pau vier hoge toppen beklommen moeten worden. Soekarno wil orde en veiligheid garanderen. Beslissend ogenblik is bereikt In de rede, welke dr. van Mook Vrydag voor radio Batavia uitsprak, zelde hy dat de rege ringsverklaring, in de Tweede Kamer afgelegd, dit ene duide- ïyk maakt: Naar het inzicht van de Ned. regering is het ogenblik voor beslissende da den in de ontwikkeling in In donesië bereikt. Thans is het ogenblik geko men, waarop wy de mist, die het uitzicht belemmerde, moe ten en kunnen wegvagen. De Ned. regering heeft op een aantal belangrijke punten haar voorstellen tot: uitvoering van Linggadjati duidelijk ge formuleerd. Deze voorstellen vormen een samenhangend en onverbreekbaar geheel. Aan vaarding is een noodzakelijke voorwaarde voor wederoprich ting van dit land. Het ogenblik is gekomen, zo besloot dr. van Mook, waarop deze aanvaarding volledig be hoort to geschieden. REDE VAN SOEKARNO. Ir. Soekarno besprak in een radiorede voornamelyk de ge- mcenschappelyke gendarmerie en herhaalde, dat de handha ving van de orde in het bin nenland een republikeinse zaak is. Ik garandeer, zo zeide Soe karno, dat de bezittingen van vreemdelingen gelegen zijn in gebied waar orde en rust heerst. Ik garandeer, dat iedere vreemdeling, die hier werkt, zyn kapitaal in de Indonesische republiek kan plaatsen, zonder dat h(j angst behoeft te heb ben. Soekarno verklaarde voorts, dat de republiek bereid is de demarcatieiyn te openen en de voedselblokkade op te heffen. Soekarno vroeg het vertrou wen van de wereld en van de Nederlanders, dat de republiek haar beloften zal nakomen in overeenstemming met de inter nationale normen. Soyabloem in het brood. Binnenkort zal een geringe hoeveelheid Soyabloem in de broodbloem worden opgeno men, namely k 3 Daar Soyabloem een uitstekende voedingswaarde heeft, gaat ook de voedingswaarde van het brood letg omhoog. De by- menging- van 10' malsbloem blijft gehandhaadf. 's-Heer Arendskerke AANGEREDEN. Door onvoorzichtig overste ken werd Vrijdagmiddag H. v. d.V., woonwagenbewoner, door een motor komende uit de rich ting Heinkenszand aangereden. Hy bleef enigszins versufd liggen en heeft waarschyniyk een hersenschudding opgelopen. De motor werd beschadigd en de beryder licht gewond. Kapelle MAANDAG GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Kapel le zal Maandag 14 Juli in openbare vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt o.m. de vaststelling van het uitbreidingsplan van de be bouwde kom en de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school. Krabbendijke OUDEN VAN DAGEN OP STAP Woensdag hebben de ouden van dagen uit Krabbendijke een rijtoer per auto gemaakt naar Tilburg, waar het dieren park werd bezocht. In Breda werd uitgestapt in het Lieabos. Op de terugtocht werd in Bergen op Zoom nog even ge pauzeerd, waar door de voor atter van het ccimité woorden v'an dank werden gesproken aan allen die déze reis hebben doen slagen. Ook de burge meester J. Vader heeft de reis met de oudjes meegemaakt. Schore BUURTVERENIGING OP REIS. Door het Bestuur van de buurtvereniging „De Lang straat" te Schore werd beslo ten een autoreig te gaan ma ken naar Valkenburg en Mar graten op 16 Juli a.s., 35 per sonen gaven zich hier voor op. Nisse CONCERT. Dinsdag 15 Juli hoopt het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" te Nisse haar eerste zo- me r-concert te geven. Christelijk Lyceum. GEEN DEPENDANCE TE MIDDELBURG. Zoals wij reeds meldden, zyn aan het Chr. Lyceum te Goes diverse leraren benoemd en ligt het in de bedoeling deze school begin September te openen. Er hebben zich 102 leerlin gen aangemeld, van wie er 77 buiten Goes wonen. Van deze 77 zyn er 26 in Middelburg woonachtig. Het bestuur moest echter; aan de ouders van de Walcher se leerlingen mededelen, dat de geprojecteerde dependance te Middelburg niet kan worden geopend, aangezien de Minister van Onderwijs hiervoor geen subsidie verleent. Alle pogingen om de Minis ter tot een gunstiger beslis sing te brengen zyn mislukt. Drie samenspreklngen met de Minister bleven zonder resul taat. Het bestuur moet hierin be rusten, zodat de school ge» heel te Goes zal worden ge vestigd. In verband met de treinen loop tussen Goes en Middel burg zullen de lessen begin nen om 8.20 uur en eindigen om 12.55 of 15.50 uur. De Zaterdag wordt een vrye dag. Op die wyze denkt men de moeilijkheden voor de Wal cherse leerlingen te onder vangen. PROVINCIALE BONDSDAG. De Bond van Meisjesvereni gingen op Geref. Grondslag zal op Woensdag 16 Juli a.s. te Middelburg een Provinciale Bondsdag houden, waar in de morgenvergadering zal spre ken de Bondspresidente Mej. F. Jansen. In de middagvergadering zullen optreden Ds.- C. Gilhuis van Eindhoven en Ds. H. Veldkamp te Middelburg. Kortgene VIERING KONINGINNEDAG In de gehouden vergadering van de Oranjevereniging te Kortgene werd een nieuw be stuur gekozen, bestaande uit de heren: W. J. de Looff, voor zitter: P. Wolse, seer.; A. J. van Boven, penniïigm. en J. Stolk, C. P. Wolse, O. Scherp en A. Maarseman, leden. Be sloten werd de viering van de verjaardag van H.M. de Ko ningin te houden op 1 Septem ber. Dezelfde dag zal het nieu we sportterrein te Kortgene worden geopend. Er zullen voetbal- en Korfbalwedstrijden worden gespeeld, terwijl tevens een wielerwedstrijd op gewone fietsen zal worden georgani seerd. Marktberichten VEILINGSVERENIGING ZUID-BEVELAND. 11 Juli. Kropsla 1.50— 5.50; Komkommers IA 18— 16, I 8—12, II 6.50, JU 4— 6; Bloemkool IA 28—40; I 17—36, II en III 2—6.50; Meloenen 1.141.39, alles per 100 stuks; Aardappelen 10 13; Doperwten 1736; To maten 97100; dubbele princessse 891.16; gele bo nen 3038; groene bonen 6689; snijbonen 7094; savoye kool 1825; spits kool 4—5; rode kool 18? andijvie 1318; tuinbonen 15; postelein 20—21, alles per 100 kg; wortelen 48? kroten 1215; uien 18, al les per 100 bos. Overal dezelfde moeiijk- heden. Het slechte weer was de oorzaak, dat Donderdag de toogdag van de Zeeuwse Land bouw jon geren Gemeen schap niet in de tuin, doch in de grote zaal van het Schuttershof te Goes werd ge houden. De secretaris, de heer E. L. de Koeyer, heette in de morgenvergadering de honder den leden uit alle delen der provincie en ook een 140-tal jongeren uit de Noordelijke provincies, die een 3-tal dagen in Zeeland doorbrachten, wel kom. Hij gaf het woord aan de heer G. Houtekamer, die als secretaris der Provinciale V. V.V. de gasten uit Friesland, Groningen en Drenthe, maar ook de Zeeuwen aan de hand van een kaartje de verschil lende delen van de provincie in gedachten liet doortrekken en van ieder deel en van de oude steden de bijzonderheden vermeldde en wees op de mooie streken, de folklore enz. Des middags hield de voor zitter, de heer M. de Feyter, die door autopech de ochtend vergadering niet kon bywo- nen, uit Zaamslag, de ope ningsrede, waarin hy o.m. het verschil in volksaard tus sen de verschillende provin cies, waaruit jongeren aan- ezig waren, schetste en daar- by erop wyzende. dat de moeilykheden in alle delen de zelfde zyn, zowel op maat- appelyk als geestelijk ter rein. Men moet de onderlinge banden versterken en komen tot een landelijke organisatie van de jongeren. Na een declamatorium en dansen van jongeren in Axelse kleederdracht en van de Frie zen, die o.a. een grote ovatie voor de „Schotsche Trije" en „Het Schoenmakertje" in ont vangst hadden te nemen, was het woord aan de leiders van de gasten uit het Noorden. De heer A. Hartman sprak namens de Groningers over de vele dezer dagen opgedane kennis van Zeeland en zeide dank voor het Zeeuwse ronde onthaal. Namens de Friezen hield de heer H. Swierst een pakkend betoog en waar schuwde de jongere landhou ders zich maar niet te laten leiden door de stadsbevolking, maar als jeugdigen van bui ten zelf de ontspanning ter hand moeten nemen. Men moet komen tot een goede gemeen schap en daardoor tot een ge zonde maatschappy. Het slot van de zo geslaagde toogdag was de opvoering van het toneelstuk „En het tweede is daaraan gelijk" van de Zeeuws Vlaamse schryver K. J. L. Eggermont. De vertol king was in goede handen en het applaus gaf blijk hoe men spel en stuk op prys stelde. Met een kort woord sloot dé heer de Feijter deze zo goed geslaagde bijeenkomst. (Ingezonden mededeling} POEDERDOZEN. Wij ontvingen pracht meta len, zeer platte poederdozen in diverse dessins. Deze doos, die in iedere tas van elke dame hoort, koopt U reeds voor slechts 6.75. Ook in lederen uitvoering met prima ritssluiting hebben wij prachtdozen, gemaakt van boxleder, in de prijs van 9.95. Deze dozen met alle beken de soorten Franse gezichts poeder koopt IJ natuurlijk bij J O F I B B E, Vlissingen Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8