N.S.B.-leiders belijden schuld Militair optreden pas als uiterste middel MUHHardL UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS WALCHEREN Tour dc France Dr, van Mook en Soekarno spraken voor de radio Kamerdebat over Indonesië. De heer Schouten acht de toestand op vrijwel alle punten onbevredigend. Nieuw staatsbestel vóór 1 Januari 1949 (Vervolg van pagina 1) By de voortzetting van het debat over Indonesië noemde de heer do Groot (C.P.N.) verschillende punten, welke z.i. weinig geschikt waren om een vertrouwenssfeer te schoppen, Vervolgens betoogde spr., dat de arbeiders van Neder land zich zullen keren tegen een optreden zoals de rege ring overwogen heeft. Een dergelyk optreden zou ook zeer zwaar wegende interna tionale gevolgen hebben. Hij bepleitte tenslotte verminde ring van do troepensterkte in Indonesië en de aanstel ling van progressieve figu ren in bestuursfuncties. De heer Tilanus (C.H.) vraagt zich af wat er nu in de laatste 3 4 4 maanden is bereikt, Zijn we nu een stap verder gekomen? Wat is er van de bespoediging en vol tooiing van het bevrijden der Geïnterneerden gekomen? Z.i. i de t(jd daar om een einde te maken aan de werkzaam heid van de commissie-gene raal. Er is nu direct over leg tussen de regering hiel en de republiek Indonesië. De republiek Indonesië wil, aldus spr., een overheersende plaats gaan innemen. Spr. kwam op voor de rechten en vrijheden van alle volkeren. KORT MAAR KRACHTIG! Als het machtsmiddel moet gebruikt worden, uls inge grepen moet worden, dan zo humaan mogelijk, maar door tastend. I)It doortasten is geen oorlogvoering, maar onzo plicht om to zorgen voor handhaving van gezag, orde en veiligheid. Wanneer dat zo doorgaat, dan 7.al politioneel moeten worden opgetreden. Spreker hoopt, dat het dan kort maar krachtig zal zijn. De heer Schouten (A.R.) betoogde, dat de toestand op vrijwel alle punten onbevredi gend is. Het bestand is z.i. honderden en honderden ma len geschonden door dc re publiek. Wat h\j er persoon lijk van heeft gezien, heeft vooral dat er mot zo diepe maakt; f-rote ingehouden geestkracht l-s opgetreden. Het is spr. een raadsel hoe men de toestanden op het ge bied van watervoorziening, licht- en voedselvoorziening zo lang heeft kunnen tolere ren. Dit wijst op onwil en onmacht van de zijde der re publiek om gemaakte afspra ken na te komen. Het nieuwe kabinet geeft ?ccn aanleiding tot enige op- Imistische verwachting. Wie kan do garantie geven, dat dit er over een maand nog is? De besliste toon in de regeringsverklaring waar deert spr., maar zal de daad ook zo beslist zijn? Het moet nu uit zyn met verder onderhandelen. De heer Logoman (Arb.) bracht hulde en dank aan de betrokken bewindslieden voor hun standvastigheid. Het ge vaar voor gewapend ingrijpen is z.i. thans voorbij. Do ver- antwoordeiykheld blijft groot, niet slechts voor de levens, maar ook voor de duurzame samenwerking. Blijvende waakzaamheid is aan de zijde der regering geboden. DE MINISTER AAN HET WOORD. In de avondvergadering kwam minister Jonkman aan het woord. Spr. is van oor deel. dat er geen mogelijkheid voor arbitrage is. Van toe passing van het desbetref fende artikel kon geen sprake Zijn. Dc Minister wees op de be doeling van do federale raad, opmerkend, dat men met op zet niet spreekt van een re gering. Het moet de It. G.G. mogelijk blijven zich tc ver antwoorden jegens de Kroon, maar hy trekt tot zich de vertegenwoordiging der Re publiek tot dat de wettelijke maatregelen van lagere orde en daarna de grondwetsher ziening het samenstel nadere vorm schenken. Het is juist, dat do gen darmerie niet zonder meer sa cramenteel is. Vast staat, dat er een deugdelijk machtsap paraat moet zgn. De Minister wees er op, dat de thans uitgaande troe pen bestemd zyn voor aflos sing. Het eerste schip met afgeloste troepen is zeilende; de „Volendam" kan spoedig hier worden verwacht. Het tijdstip is voor bijeen- roeping van de Riiksconfercn- tia thans niet geëigend. De Rondetafelconferentie zal slechts suggesties hebben te doen hoe de zaak op te los sen, doch zou dit niet zelf hebben uit te maken. De noodzaak van de Ryksconfe- rentio zal worden omgezet in daden, zodra de mist boven Indië is opgetrokken. i er van over- gebruik, po- Do regering is tulgd, dat het litlonecl, van de militaire niacht slechts als uiterste middel mag plaats hebben. En dan moet het zo beperkt mogeiyk geschieden. De bc- doeling is nimmer de vernie tiging der Republiek. Het uiterste middel zou de part ner kunnen doen begrQpen, dat het de Ned. regering ernst is haar verantwoorde- lykheid te willen dragen. Deze regering was en is berold noodgedwongen, als zy reen andere weg meer ziet, het uiterste middel toe te passen. Vliegende schijf boven Chili. Het observatorium van Del Salto in Chili heeft medegedeeld, dat de aanwezigheid van 'n vreemd object, dat zich op 19 Mei langzaam door de lucht boven Chili voortbewoog en bij tussenpozen 'n witte rook afscheidde, is waargenomen. „Deze vreemde meteoor", al dus de mededeling van het observatorium, bleef enige tijd in de lucht hangen om vervolgens met een ontzaglijke snelheid, ongeveer als van de V-2, uit het ge zichtsveld tc verdwij nen." Het observatori um raadt waarnemers van Arica (een haven in Chili) tot Magelhaens aan, van 1123 en van 2830 Juli op hun hoe de te zijn. In deze pe riode zou de aarde be langrijke meteoorsfe ren doorkruisen. De minister verklaart, dat er naar gestreefd wordt om voor 1 Jan. 1949 het nieuwe staatsbestel tot stand te bren. gen; deze datum is echter niet sacramenteel. De minister zegt, dat de re- 7 zich aansluit bg de hul- heer- gering zich aansluit bij de 1 de voor de houding, zelfbehi sing en plichtbetrachting 1 Ned, Indische V-n de Ned,. krijgsmacht. CELEBES. Als waar zou zijn dat op Zuid Celebes gruwelen hebben plaats gehad, dan zal daarin gestraft moeten worden. Daar. bij zal volle aandacht moeten worden besteed aan de om standigheden, waaronder de ge beurtenissen plaats grepen. Er is een commissie van onder zoek ingesteld onder voorzitter schap van prof, van Enthoven, Het vraagstuk der geïnter neerden ig nog niet volledig opgelost; het heeft echter de voortdurende aandacht der re gering. Daarna werd gerepliceerd. Minister Jonkman deelde ten slotte mede, dat de re gering niet meer kan toezeg gen dan dat zij de Kamer al dan niet op reces zal in lichten wanneer zij meent dat daarvoor aanleiding is. De Voorzitter deelde mede, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, de Kamer deze en de volgende maan den niet zal worden bijeen geroepen. (Ingezonden mededeling) I kij pijnen (Ingezonden mededeling) EAU DE COLOGNE (Ingezonden mededeling) VERZORG UW HUID Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid; Purol of Purolin. Door 't crème-karakter is Purolin ge liefd bij de vrouw voor zich zelf en de baby. Boodschap van het Interkerkelijk Overleg. Het Interkerkelgk overleg heeft thans dc boodschap be kend gemaakt, waarin mede deling wordt gedaan van de schuldbelijdenis en verklaring van 25 voormalige leidende fi- juren uit de N.S.B., die, ge- ijk onlangs reeds gemeld werd, zich tot het I.K.O. hebben ge wend met het verzoek deze belijdenis en verklaring aan het Ned. volk te willen over brengen. Op grond van haar getuigenis in en n4 de oorlog acht het I.K.O. zich geroe pen gehoor te geven aan dit verzoek. BELIJDENIS. In de belijdenis wordt o.m. gezegd: „Wij belijden in het aange zicht van de ontstellende fei ten. welke eerst in de loop der laatste jaren in volle omvang te onzer kennis kwamen, dat vrij dikwerf hebben gezwegen, waar spreken geboden was, en een samenwerking met de be zetter hebben gehandhaafd, waar deze verbroken had moe ten worden. En wanneer wij dan, met diepe beschaming, denken aan de vervolgden, de weggevoer den, de gemartelden, de te- rechtgastelden, de vermoorden, aan de demonische vernieti ging van Joodse mannen, vrouwen en kinderen, dan verstaan wij hoe ons volk ons iedere betuiging van saamhorigheid met de bezet ter heeft aangerekend. Een tragische verwarring van eigen gedachtengoed en vreemde totalite ideologieën, maakte ons blind voor de hui veringwekkende consequenties, waartoe deze moesten leiden, hoezeer dringende en ondubbel zinnige stemmen waarschuw den dat deze ideologieën fun damenteel in strgd waren met dc beginselen van het Chris tendom, wy hopen ernstig, dat ons Vliegtuigen brachten uitkomst. Tijdens een overstroming in Amerika hebben vliegtuigen uitkomst gebracht. In een deel van het geteisterd gebied wa ren de bewoners op een smallo droge strook van 1 km. lang en 10 m. breed samengedron gen. De mensen stortten zich op de gelande toestellen, moe. dors wierpen hun babies naar binnen en ieder trachtte het vege lijf te redden tot de deu ren dichtgingen. In 16 dagen tljdg werden op die manier 260Ó personen geëvacueerd. Ruim 100.000 kilo goederen werd aangevoerd om de door het water bedreigden ln leven te houden. volk ondanks alles wat ons ge scheiden heeft, deze belijdenis zal willen aanvaarden voor wat zij is: een oprechte poging de nog schrijnende wonden te helpen helen. Besef van onze schuld, bo venal jegens God, de Aller hoogste, voor wiens oordeel wy allen moeten buigen, doet ons biddend vragen, dat htj ons moge vergeven, ons volk moge bewaren voor blijvende haat en ons en onze lotgenoten vóór 'n verbittering, die ons de weg naar verzoening zou versper ren." VERKLARING. Aan bovenstaande schulder kenning werd door opstellers de volgende verklaring toege voegd, waarin o.m. staat: Wat de oorlogsdagen van Mei 1940 betreft: moge ons volk toch kennis nemen van de officiële verklaringen, die de diep grievende beschuldiging van landverraad in die dagen afdoende weerleggen. Wat deed ons voor de oorlog nationaal- socialist worden? Men gelove ons als wij met grote ernst zeggen, dat in ons leefde een p geworteld verlangen naar sociale gerechtigheid en natio nale verheffing. Wat heeft ons er toe bewo gen na Mei 1940 nationaal- socialist te blijven? Wy kon den ons niet losmaken van de •ertuiging, dat de vernieti ging van Duitsland gelijk zou staan met een onvermijdelyke chaotisering van Europa en als gevolg daarvan de ondergang ook van ons vaderland. W(j hoopten door onze inspanning de kansen op een Nederlands herstel na de oorlog te behou den. Mogen onze belijdenis en de ze verklaring door ons volk ontvangen worden met dezelf de ernst, waarmede wij deze hebben uitgesproken." Verklaring en belijdenis wer den ondertekend door: B. J. Bierma, G. C. Blom, J. H. L. de Bruin, K. A. Enklaar, mr. H. M. Pruin, dr. F. P. Guepin, J. W. Baron van Haersolte van Haerst, C. J. Huygen, W. R. Jager, dr. K. Kever. L. P. Krantz, mevr. E. Kröller Schaf er, Ph. van der Land, J. B. Maarsingh, H. C. van Maas dijk. H. C. Nye, N. Oosterbaan, C. ter Poorten, C. L. Reitsma, mr. W. J. Schönhard, mr. A. Semplonius, mr. P. C. St&hlo, P. Tammens, C. F. Vlekke, M. Zwlers. Morgen zal de boodschap van het Ï.K.O. in vele kerken van de kansel worden voorge lezen. Te Pearl Harbour heeft men thans ook vliegende scho- telg waargenomen. Adres aan de minister van wederopbouw. Door de afdeel Ing Oost- burg van de Vereniging „West ZeeuwKch-VIaande- ren" J* een adres gezon den aan de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, waarin werd aangedrongen op een spoe dige regeling van de rechtstoestand van de .percelen van de grond eigenaars c.q. erfpachters of pachters, waarop nood woningen, noodbureau.v als anderszins ziih geplaatst. Afschriften van dit uitvoeri ge en met redenen omschreven adres zijn gezonden aan: het Ooilege van Algemene Com missarissen voor de Wederop bouw; het Bureau Onteigenin gen en Toewijzingen voor Zee land te Middelburg en te Oost burg en d« betrokken gemeen, tebesturen. Zeeuwse paarden naar Spanje. Er is de laatste tijd veel be langstelling voor het Neder landse trek- en werkpaard. Dit bleek o.a. op de grote paarden dag te 's-Hertogenbosch, waar uit een 10-tal verschillende Europese delaren een kijkje men en aankopen deden. Ook op verschillende keuringsplaat sen in Zeeland waren o.a. Spanjaarden aanwezig. De laatste weken zgn dan ook vrjj veel paarden naar Spanje ver huisd. Geeft men voor een flink werkpaard prijzen van om de 1500, voor goedgekeurde landen paardenhan- kwamen ne- goedgc stamboekpaarden gaat bet tot lizenden toe. enkele duiz Bevin In Parijs. Bevin ig voor de conferentie te Pargs in de Franse hoofd stad gearriveerd. Aangenomen wordt dat de conferentie sleehtg enkele da gen zal duren. De Finse weigering. Het Finse persbureau schrijft de weigering van Finland, om deel te nemen aan de komende conferentie te Parijs, toe aan het feit, dat de Sowjet-Unie het vredesverdrag nog niet heeft geratificeerd, waardoor de positie van Finland nog onzeker is. Onder deze om standigheid wenst het land niet aan besprekingen deel te nemen, die tot „grote me ningsverschillen" zouden kun nen lelden. In zuiver econo mische aangelegenheden is Finland echter beróiid samen te werken. Egypte klaagt Engeland aan. De Egyptische aanklacht te- fen Engeland over de impasse n de onderhandelingen over de herziening van het verdrag ven 1936 is bij de Ver. Naties inge diend. In de brief aan de Veilig heidsraad wordt o.a. gezegd, dat de Britse troepen op Egyp tisch grondgebied gehand haafd worden tegen de eensge zinde wil van de bevolking. Autobussen in botsing. Een zware autobus, waarin vele militairen gezeten waren, is in een bocht onder de ge meente Schijndel in botsing gekomen met een autobus. De linkerzijde van de-lijnbus werd totaal 'opengescheurd, terwijl de militaire wagen omsloeg. Van de vele inzittende solda ten werden er vier zeer zwaar gewond en vijf lichter ge kwetst, terwijl de lijnbus twee zwaar gewonden en verschil lende lichter gekwetsten on der de passagiers telde. De chauffeur van de militaire auto wag vermoedelijk over vermoeid. RIN GRI JDERMKAMPIOEN- SCHAP VAN ZEELAND. Zoals wy indertijd meldden, werden er pogingen aangewend ora te komen tot.het verrijden van een Zeeuws" Ringrijders- kampioenschap. Hoewel er zeer veel moeiiykheden te overwin nen waren, zgn deze pogingen met succes bekroond en als de voortekenen niet bedriegen, zal in September te Middelburg of te Goes voor het eerst dit kampioenschap worden verre den. Oude traditie hersteld. WALCHERSE RIXGRIJDE- RIJ OP 31 AUGUSTUS. Voor het eerst na 1939 zal dit jaar op de laatste Donder dag van Augustus de traditio nele Walcherse ringryderij te Middelburg weer worden verre den. Helaas is het nog onmo gelijk, de wedstrijd weer op de binnenplaats van do Abdrj te houden. Vermoedelijk zal nu gereden worden op het Molen water, waar twee banen ge reed zouden worden gemaakt. In vroegere jaren was deze ringrijderij DE attractie op de ze dag en placht er onder iblieke belangstelling te pul tengewoon lui fel te worden ge streden om de door H. M. de Koningin beschikbaar gestelde en helaas tijdens de brand van 1940 verloren gegane zilveren beker. Node hebben de bewoners van Walcheren deze ringrydery ja ren lang gemist. Het herstel van deze traditie zal met vreugde worden begroet. Schipper door motorfiets gegrepen. Vrijdagochtend werd de 35- Jarige schipper J. van O. toen irj aan De Punt te Middelburg de motorlier van zijn schip, de Johanna Maria, aanzette om zand te gaan lossen, door deze lier gegrepen, vermoedelijk doordat als gevolg van de krachtige wind zijn jas tussen do kettingen raakte'. De man werd enige malen met zijn hoofd tegen het dek geslingerd en bijna door zijn kleren ge wurgd. Zijn broer, die eveneens op het schip aanwezig was, zette de lier stil, waarna door enkele artsen eerste hulp werd verleend. Van O., die de indruk maakte ernstig gewond te zijn, werd naar het Gasthuis over gebracht. Zyn toestand was Vrijdag bevredigend. Vergadering over B.L.O. op Walcheren. Donderdag vond ln de bo venzaal van het Schuttershof te Middelburg een vergadering "ilaats over het buitengewoon sger onderwijs op Walcheren. Bgna alle burgemeesters van de Walcherse gemeenten, be nevens verschillende leden van de gemeentebesturen woonden deze bijeenkomst, tijdens welke een gemeenschappelijke rege ling ter draging van de kosten van het B.L.O. op Walcheren werd opgesteld, bg'. De verga dering werd voorgezeten door mr, P. van Empel. De conceptregeling, ge seerd op bestaande regelingen elders in het land, werd arti kelsgewijs behandeld, waarbij de aanwezigen herhaaldelijk 't woord verzochten om hun zienswijze naar voren te bren gen. In het bijzonder werd langdurig gedicussieerd over de kwestie van het dragen van de exploitatiekosten. De uit voering van de gemeenschap pelijke regeling is opgedragen- aan een commissie van vijf leden, t.w. twee „vaste" leden, aan te wgzen uit het college van B. en W. van Middelburg en van Vltssingen, waarbij het lid van Middelburg ambtshalve voorzitter Is en drie andere leden, gekozen door en uit de burgemeesters van de overige gemeenten. Zg hebben zitting BOURLON WON DE 14e (ÉTAPPE. Luchon, Albert Bourlon van het Frans Regional Z.W. team, reed Vrijdag de wed strijd van zyn leven; hg won de 14e étappe van de Tour de France en toucheerde 100.000 Fr. fr. Böurlon reed het bergach tige traject van 253 km tus sen Carcasonne en Luchon in 8 uur, 10 min., 1 sec. en kwam meer dan 12 min. vóór de rest binnen. Callens eindigde als twee de, 3e was de Italiaan Cot tier, 4e zgn landgenoot Tac- ca, 5e Goasmat (Frankrijk West) en 6e Roblc (Frank rijk West). Robic werd gevolgd door de 4 leiders in het algemeen klassement. Vietto behield de gele trui. Vandaag nemen de renners een dag rust en Zondag volgt dan misschien wel het zwaar ste deel van de Tour. Er zul len dan tydens de 150 km naar Pau vier hoge toppen beklommen moeten worden. Soekarno wil orde en veiligheid garanderen, Beslissend ogenblik is bereikt In de rede, welke dr. van Mook Vrgdag voor radio Batavia uitsprak, zeide hq dat de rege ringsverklaring, in de Tweede Kamer afgelegd, dit ene duide- ïyk maakt: Naar het inzicht van de Ned. regering is het ogenblik voor beslissende da den in do ontwikkeling in In donesië bereikt. Thans is het ogenblik geko men, waarop wg de mist, die het uitzicht belemmerde, moe ten en kunnen wegvagen. De Ned. regering heeft op een aantal belangrijke punten haar voorstellen tot uitvoering van Linggadjati duidelijk ge formuleerd. Dezo voorstellen vormen een samenhangend en onverbreekbaar geheel. Aan vaarding Is ee-n noodzakeiyke voorwaarde voor wederoprich ting van dit land. Het ogenblik is gekomen, zo besloot dr. van Mook, waarop deze aanvaarding volledig be hoort te geschieden. REDE VAN SOEKARNO. Ir. Soekarno besprak in een radiorede voornamelijk de ge- mcenschappelgke gendarmerie en herhaalde, dat de handha ving van de orde in het bin nenland een republikeinse zaak is. Ik garandeer, zo zeide Soe karno, dat de bezittingen van vreemdelingen gelegen zijn in Sebied waar orde en rust eerst. Ik garandeer, dat iedere vreemdeling, die hier werkt, zyn kapitaal in de Indonesische republiek kan plaatsen, zonder dat hij angst behoeft te heb ben. Soekarno verklaarde voorts, dat de republiek bereid is de demarcatielgn te openen en de vocdsclblokkade op to heffen. Soekarno vroeg het vertrou wen van de wereld en van do Nederlanders, dat de republiek haar beloften zal nakomen in overeenstemming met de inter nationale normen. Soyabloem in het brood. Binnenkort zal een geringe hoeveelheid Soyabloem in de broodbloem worden opgeno men, nameiyk 3 Daar Soyabloem een uitstekende voedingswaarde heeft, gaat ook de voedingswaarde van het brood ie tg omhoog. De by- menging van 10 maisbloem blijft gehandhaadf. voor de tijd van 4 jaar. Alle gemeenten, die deelne men aan de gemeenschappelij ke regeling, dragen bij in de jaarlijkse kosten wegeng rente van en aflossing op de lenings schuld, aangegaan ten bate van de stichting, eerste inrich ting, verbouwing of verande ring van inrichting of uitbrei ding van de school. Onder de exploitatiekosten wordt mede verstaan de vervoerskosten van de kinderen. Zodra hiertoe de mogeiykheid zal bestaan, hoopt men met de bouw van dc nieuwe school te Middelburg te kunnen beginnen DANKBAARHEID VAN DE DENEN. Twintig Denen, die door de World Friendship Association in Juli 1917 op Walcheren te gast zyn geweest willen, om uiting te geven aan hun dank baarheid jegens hun gastheren en gastvrouwen en voor de vriendschap, die ze allerwege hebben ondervonden, een be drag voor bomen schenken, welk bedrag, zgnde 50, aan de Stichting Nieuw Walche ren is overhandigd. De Denen spreken do hoop uit, dat na verloop van tijd het eiland Walcheren weer zijn ;ger karakteristiek beeld zal tonen. Middelburg M.S. KONINGIN WILHELMINA. Het m.s. Koningin Wilhelmi- na van de Middelb. My. voor Stoomvaart, dat regelmatig dó vracht- en passagiersdienst MiddelburgRotterdam v.v. onderhoudt, Is thans geheel hersteld van de tydens de oor log opgelopen schade. Het schip is voorzien van een flink buffet, terwtfl de kajuiten nieuw gestoffeerd zijn en aan- merkelgk verbeterd. Het leent zich nu weer uitstekend voor passagiersvervoer. HONDERDEN TOÜRISTEN TE MIDDELBURG. Ondanks het slechte weer was het touristenbezoek aan Middelburg Donderdag weder om zeer groot. Er waren hon derden Belgen naar de Zeeuw se hoofdstad gekomen, terwyl pen grote bus een groot aantal Zweden naar de Markt bracht. Ook Engelsen en landgenoten uit andere provinciën ontbra ken zoals gewooniyk niet. Ver scheidene touristen brachten een kort bezoek aan de ten toonstelling in het Kunstmu seum. De weg hier naar toe is thans gemakkelijk te vinden dank zij de vele richtlngwy- zers, die op de gunstigste pun ten in de stad zgn aange bracht. BEWAARSCHOOL AAN 'T ZAND OPENT SPOEDIG. De Vereniging Chr. school aan 't Zand, hoopt in Sep tember in deze Middelburgse wgk een Chr. bewaarschool in gebruik te nemen. De school zal voorlopig gevestigd wor den in een der lokalen van het wgkgebouw. BANKEN OP HET STATION. De banken, die voor de oor log door de V.V.V. op het sta tion Middelburg waren ge plaatst, worden thans opnieuw geschilderd en zullen weldra op hun oude plaats terugkeren. NED. HERV. GEMEENTE. In de op Donderdag j.L ge houden vergadering van het, thans tot 149 leden uitgebrei de, kiescollege van de Ned. Herv. gemeente, werden tot ouderlingen gekozen do heren M. Fransoo, Th. J. Geleijns, W. Francke, M. Nieuwdorp en J. J. van Setten, zulks in ver band met het niet aannemen van hun benoeming door de heren B. C. Geers, L. Koole en I. de Lange, het bedanken van de heer C. van Sluijs en het vertrek naar elders van ir. H. Klarenbeek. Christelijk Lyceum. GEEN DEPENDANCE TE MIDDELBURG. Zoals wij reeds meldden, zyn aan het Chr. Lyceum te Goes diverse leraren benoemd en ligt het in de bedoeling deze school begin September te openen. Er hebben zich 102 leerlin gen aangemeld, van wie er 77 buiten Goes wonen. Van deze 77 zijn er 26 in Middelburg woonachtig. Het bestuur moest echter aan de ouders van de Walcher se leerlingen mededelen, dat de geprojecteerde dependance te Middelburg niet kan worden geopend, aangezien de Minister van Onderwgs hiervoor geen subsidie verleent. Alle pogingen om die Minis ter tot een gunstiger beslis sing te brengen zyn mislukt. Drie samensprekingen met de Minister bleven zonder resul taat. Het bestuur moet hierin be rusten, zodat de school ge* heel te Goes zal worden ge* vestigd. In verband met do treinen loop tussen Goes en Middel* burg zullen de lessen begin nen om 8.20 uur en eindigen om 12.55 of 15.50 uur. Dc Zaterdag wordt een vrije dag. Op die wgze denkt men de moeilijkheden voor de Wal cherse leerlingen te onder* vangen. PROVINCIALE BONDSDAG. De Bond van Meisjesvereni gingen op Geref. Grondslag zal J Woensdag 16 Juli a.s. te middelburg een Provinciale Bondsdag houden, waar in de morgenvergadering zal spre ken de Bondspresidente Mej. F. Jansen. In de middagvergadering zullen optreden Ds. C. Gilhuis van Eindhoven en Ds. Veldkamp te Middelburg. H. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Brielle: L. Spgkerboer te Souburg. Aangenomen de benoeming hulp] ren J. J. Vlissingen NIWIN-AC7HE. Het Niwin-comité te Vlissin gen zal op 23 Aug, a.s. een grote straat- en huis-aan-huis collecte houden en allen, die meevoelen met onze jongeng in Indië worden opgewekt een flinke bgdrage te schenken. Reeds voordien kan men zijn bydrage storten bh de penning meester, de heer R. Sorgedra- ger, p.a. Nèd. Handelmaat schappij, Coosje Buskenstraat 59. Voorts is mej. M. T. van Heulen, bibliothecaresse van de Openbare Leeszaal, gaarne be reid omtrent de boeken- en tydscliriftenactie alle inlichtin gen te verstrekken en mede werking te verlenen. Er wordt speciaal op gewe zen. dat de gelden, die in Zee land worden bijeengebracht, uitsluitend zullen worden be stemd voor de aankoop van kleinere muziekinstrumenten, die door het Zeeuwse Niwin- comité, indien mogelijk in on ze eigen provincie, zullen wor den gekocht. Het Niwin-comité te Vlissin gen is als volgt samengesteld: mr. B. Kolff, voorzitter; H. J. Visser, secretaris; R. Sorge- drager, penningmeester; Ir. M. A. L. Beun; Mevr. Bikker—v. d. Sande; Mej. E. Dellaert; Ds. J. S. Hartjes; Mr. J. A. Heyse; Mej. M. T. van Heulen; A. Korteweg; J. W. G. Leef lang; L. P. van Oorschot; Kapelaan M. van Stee; J. P. Ventevogel en F. C. Wysveld. Gapinge RINGRIJDERIJ. Zaterdag werd te Gapinge de jaarlgkse ringrgderg ge houden. De prgzen werden als volgt behaald le pr. A. Goedbloed; 2e pr, A. de Nood; 3e pr. J. Goed bloed Mz.; 4e pr, J. Pauwe; 5e pr. A. Langebeeke Cz.; 6e pr. B. Arendse; 7e pr. J. Lou- werse Wz.; 8e pr. C. Lange beeke Cz.; 9e pr. P. Langebee ke Pz.; 10e pr. A. de Nooier; 11cjjr. W.^Vos; 12e pr. J. Looi- :e pr. J C. Langebeeke Pz.; 16e pr, 13e pr. C. "Goedbloed; pr. Jac. Louwerse Jz.; 15e P. Langebeeke Cz. De wisselbeker van de bur gemeester werd gewonnen door A. Goedbloed. De prijs voor de jongste ry- ders won J. Louwerse Wz. De beroemde potlepel won Jac. Pauwe. Veere ORANJE-VERENIGING OPGERICHT. Dinsdagavond werden in een vergadering te Veere de be staande buurtverenigingen ont bonden. In dezelfde vergade ring werd een nieuwe Oranje vereniging opgericht met be talende leden. Het oude be stuur trad af. De bestuursle den werden echter na stem ming in het bestuur van de nieuwe vereniging gekozen. Utrecht, singen. iprediker te Gende Moll, cand. te afkomstig uit Vlis- (Ingezonden mededeling) POEDERDOZEN. Wij ontvingen pracht meta len, zeer platte poederdozen in diverse dessins. Deze doos, die in iedere tas van elke dame hoort, koopt U reeds voor slechts 6.75. Ook in lederen uitvoering met prima ritssluiting hebben wij prachtdozen, gemaakt van boxleder, in de prijs van 9.95. Deze dozen met alle beken de soorten Franse gezichts poeder koopt U natuurlijk bij j o F I B B E, Vlissingen Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2