De eisen aan de „Republiek" UIT DE PROVINCIE gni nippers Landbouwjeugd bijeen MIJHHabdt SCHOUWEN EN DUIVELAND THOLEN Krachtige rede van minister-president Beel. Eis van een machtsmiddel no£ onbevredigend is. De re- -Ji L ju ij ferine heeft hier het oog op wo rot gehandhaafd. ae miskenning van de unie-ge- of.p T (lachte, welke spreekt uit het J M TTrni TW*rrt? feit' dat ^',><,erIanders onder J. M. Beel heeft in de Tweede vreemdelingen worden gerang schikt, op het gemis aan besef voor het federaal karakter der landsbedrijven, welke immers tot de belangrijke activa van Nederlands-Indië behoren, en op do nog onvoldoende erken ning van onze uiteindelijke verantwoordelijkheid In de ver dere overgangstijd voor orde en rust overal ln Indonesië, waarvoor met in achtneming van deze verantwoordelijkheid deugdelijke machtsmiddelen tor beschikking moeten staan. In samenwerking dienen daartoe nodige organen te worden ge schapen. Ten onrechte gesloten ver tragen dienen te vervallen. Slechts bij aanvaarding dezer iunten en spoedige uitvoering laarvan is een verdere en be hoorlijke verwezenlijking van de overeenkomst van Lingga- djati in overeenstemming met de wenselijke inhoud der nota van 27 Mei denkbaar. De in stelling van de federale raad en van de lagere federale or ganen, waardoor in de geest van artikel 15 van de overeen komst van Linggadjati op de derhandelingen die gevoerd zijn tussen dê Commissie-Generaal en de ver tegenwoordigers van de repu bliek Indonesia. Hij gaf aan hoe de C.-G. kwam tot de laatste nota, die een ultimatief karakter droeg en die bij eventuele afwijzing met zich zou brengen, dat de C.-G. geen verdere mogelijkhe den voor onderhandelingen zag. Het antwoord van de repu bliek was onbevredigend en de C.-G. liet aan de Nederlandse regering over wat verder te doen stond. De Ned. Regering heeft toen door bemiddeling van dr. van Mook een aide- memoire laten overhandigen aan de republikeinse regering, waarin zij er op wees, dat, in dien de republiek niet bereid was de wezenlijke inhoud van de voorstellen der Commissie Generaal te aanvaarden, de toestand was ingetreden, dat beide partijen weer vrij lava- men to staan van de Ling- gadjati-overeenkomst en ieder zou terugvallen op zjjn eigen verantwoordelijkheid. HET LEGER. Do Nederlandse regering heeft toen overwogen, dat zij gedwongen kon zijn als uiter ste machtsmiddel haar militair vermogen aan te wenden. De toestand was onhoudbaar, zo wel economisch als staatkun dig en financieel. Ook sociaal en militair waren maatregelen geboden. Door een militaire actie van Eolitionele aard zou deze on- oudbare toestand opgeheven kunnen worden. De periode van 23 tot 27 Juni werd besteed om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. Op 27 Juni beantwoordde de republikeinse regering de aide- memoire van de Nederlandse regering in die zin, dat aan de cis van een federale regering werd tegemoet gekomen, maar voor het overige was het ant woord onduidelijk of negatief. Nog eenmaal vroeg de land voogd een verduidelijking van het antwoord, waarbij inmid dels door de regeringen der Verenigde Staten en Engeland nota's werden aangeboden aan do republikeinse regering ter toelichting van de Amerikaan se en Britse zienswijze. Op 5 Juli kwam een ant woord van de republiek, dat eveneens onbevredigend was, maar op 8 Juli kwam een ant woord, dat, mits ten spoedigste in daden omgezet en onder het nader te stenen voorbehoud tot uitvoering van de overeen komst van Linggadjati kon medewerken. GUNSTIGE WENDING. De regering is bereid in dit resultaat do mogelijkheid ener gunstige wending te zien. Zjj verwacht echter thans voor al les - en onder meer de on middellijke staking van vijan delijkheden met inbegrip van de vernieling en de vijandelijke Eropaganda. Zij verwacht dc eëlndlging der infiltraties en van al waf overigens de ande re staten van Indonesië mis kent of aantast. Z\j verwacht do onmiddellijke verbreking van onregelmatige buitenland se betrekkingen. Zij verwacht de onmiddellijke opheffing der voedsclblokkade en het herstel van het verkeer over de de marcatielijnen. Voorts verlangt zU op zeer korte termijn voldoening ten aanzien van die punten, waar op het antwoord van 8 Juli grondslag en binnen het raam staatsbestel. van de staats- en volkenrech telijke positie van het konink rijk, vertegenwoordigingen zo wel van Oost-Indonesië en van West-Borneo als van de repu bliek met de landvoogd zullen samenkomen om de Indische regering aanstonds in samen stelling en werkwijze zo goed mogelijk te doen aansluiten op de erkenning van de republlefc van Oost-Indonesië en West- Borneo en op de ontworpen staatsrechtelijke structuur, zal het algemeen bestuur van In donesië zodanig kunnen her vormen, dat samenwerking, herstel, wederopbouw en inter nationale handel met vrucht, en voortvarend, op gang te kunnen komen. De verschijning in Nederland van Indonesische vertegen woordigingen zoals in de nota van de Commissie-Gene raal van 27 Mei voorgesteld zowel bij de Nederlandse rege ring als bij het commissariaat van Indische zaken zal kunnen aansluiten zowel op de toe komstige unie-organen als op de latere hoge commissariaten. Vooral zal het in Nederland en Indonesië, in Suriname en Curagao de krachten kunnen oproepen, die bereid zijn zich te wijden aan het herstel der samenleving over het gehele koninkrijk en aan de verdere voorbereiding van het nieuwe Schiphol - Berlijn - Moskou. De opening van de luchtlijn SchipholBerlijn zal in de loop van Augustus plaats vin den. Een officiële definitieve con cessie van de zijde van de be treffende bezettingsautoritèlten heeft de K.L.M. nog niet be reikt. Naar verwacht wordt, zal, zodra deze luchtverbinding tot stand ls gekomen, een Russische luchtverkeersmaat. schappij een in Berlijn aanslui tende luchtverbinding met Moskou tot stand brengen. Vrijwilligers terug bij de mijnen. De beheerder der Limburgse mijnen, ir. Ch. Th. Groothoff, heeft bepaald, dat de mijnwer kers die na de bevrijding bij de Nederl. strydkrachten als vrijwilligers diénst namen en dié nu binnenkort gedemobili seerd worden, binnen twee maanden na ontslag uit hun militaire dienst weer in hun vroegere functie bij de mijnen kunnen terugkeren. TWEEDE KAMER (Ingezonden mededeling) bij pijnen (Ingezonden mededeling) EAU DE COLOGNE (Ingezonden mededeling) VERZORG UW HUID Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door t crème-karakter is Purolin ge liefd bij de vrouw voor zich zelf en de baby. De geldzui vering. ONTWERP K.L.M. AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft Donderdag aangenomen het wetsontwerp tot het bevorde ren van het onderhouden van luchtdiensten door de K.L.M. N.V. In de vergadering der Twee de Kamer is Donderdagavond aan de orde gekomen 't wets ontwerp tot verlenging met één jaar van de bij het mach tigingsbesluit geldzuivering aan de minister van financiën verleende machtiging voor zo ver zulks nodig is om te allen tijde terstond die maatregelen te kunnen treffen, welke geno men dienen te worden ter af wikkeling van de geldzuive ring. De heer van der Feltz (C. H.) drone er op aan de tijd waarvoor de minister de mach tiging vraagt tot een half jaar te beperken en dan verder de ze materie bij de wet te rege len. Minister Iieftinck bleef vra gen om machtiging voor de duur van één jaar. Tegen de gedachte van het amenaement- Teulings had spr. geen be zwaar. Het amendement van de he«r Teullngs luidende: „Bin nen één jaar na het in wer king treden dezer wet wordt een voorstel van wet ter defi nitieve afsluiting van de geld zuivering aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal aan geboden", werd door de mi nister overgenomen. Het wetsontwerp werd daar na z.h.s. aangenomen, waarna de vergadering werd verdaagd tot Vrijdagochtend. EERSTE KAMER. Vermogensbelasting ineens goedgekeurd. De Eerste Kamer heeft Don derdag de beraadslagingen voortgezet over het wetsont werp vermogensheffing ineens. Minister Lleftlnck verdedig de het wetsontwerp. De minister gaf toe, dat er reden is voor teleurstelling, vergeleken bij de verwachtin gen, welke men direct na de bevrijding had. De omstandig heden in West-Europa zijn ook achter gebleven bij de ver wachting. Uitstel naar een la ter tijdstip brengt met zich mede dc gevaren van vermo gensspreiding en verslapping van de spaarlust. Men gaat toch niet sparen voor een hef- fu£? de Eerste Kamer werd het wetsontwerp tot het in stellen van een Nationale Spaarraad en het uitgeven van spaarbrieven behandeld. Hierover zal op Woensdag 16 Juli a.s. gestemd worden. Het wetsontwerp toewij zing van onroerend goed ten behoeve van de Wederopbouw werd goedgekeurd. Geen teeltcontracten! VRAGEN VAN DE HEER MES. Het Tweede Kamerlid de heer Mes, heeft de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening de volgende vra gen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat in de laatste tijd in steeds groeiende mate z.g. teeltcon tracten worden gesloten, waar bij de eigenaar of pachter van gronden voor korte termijn grond verpacht? 2. Is de minister niet van oordeel, dat, behalve voor en kele gewassen, deze teeltcon tracten behoren te worden te gengegaan, daar hierdoor grond wordt onttrokken aan de normale grondgebruikers en in gebruik komt Dij handel en in dustrie 3. Zo ja, is de minister dan bereid maatregelen te overwe gen, waarbij wordt bepaald, dat slechts een bepaald percen tage van de in eigendom toe behorende of in pacht zijnde grond mag worden uitgegeven voor deze teeltcontracten? Adres aan de minister van wederopbouw. Door de afdeeling Oost burg van de Vereniging „West Zeeuwsch-VIaande- ren" ls een adres gezon den aan de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, waarin werd aangedrongen op een spoe dige regeling van de rechtstoestand van de percelen van de grond eigenaars c.q. erfpachters of pachters, waarop nood woningen, noodbureaux als anderszins zijn geplaatst. Afschriften van dit uitvoeri ge en met redenen omschreven adres zijn gezonden aan: het College van Algemene Com missarissen voor de Wederop bouw; het Bureau Onteigenin gen en Toewijzingen voor Zee land te Middelburg en te Oost- burg en de betrokken gemeen, tebesturen. Zeeuwse paarden naar Spanj'e. Er is de laatste tijd veel be langstelling voor het Neder landse trék- en werkpaard. Dit bleek o.a. op de grote paarden dag te 's-Hertogenbosch, waar uit een 10-tal verschillende Europese landen paardenhan delaren een kijkje kwamen ne men en aankopen deden. Ook op verschillende keuringsplaat sen in Zeeland waren o.a. Spanjaarden aanwezig. De laatste weken zijn dan ook vrij veel paarden naar Spanje ver huisd. Geeft men voor een flink werkpaard prijzen van om de 1500, voor goedgekeurde stamboekpaarden gaat het tot enkele duizenden toe. Jongeren-oogslhulp op Schouwen. Van.de 2000 jongeren der Ned. Jeugdgemeenschap arri veren Zaterdag ook in Zierilc- zee twee groepen van 25 per sonen met leiders om drie weken te werken bij de oogst-. Zij worden gehuisvest in het Ned. Hervormd Verenigings gebouw te Zierikzee. Zeeuwse Vliegende schijf boven Chili. Het observatorium van Del Salto in Chili heeft medegedeeld, dat dc aanwezigheid van 'n vreemd object, dat zich op 19 Mei langzaam door de lucht boven Chili voortbewoog en bij tussenpozen 'n witte rook afscheidde, is waargenomen. „Deze vreemde meteoor", al dus de mededeling van het observatorium, bleef enige tijd in de lucht hangen om vervolgens met een ontzaglijke snelheid, ongeveer als van de V-2, uit het ge zichtsveld te verdwij nen." Het observatori um raadt waarnemers van Arica (een haven in Chili) tot Magelhaens aan, van 1123 en van 2830 Juli op hun hoe de te zijn. In deze pe riode zou de aarde be langrijke meteoorsfe ren doorkruisen. De collecte ten bate van het Ned. Rode Kruig heeft te Nleuwerkerk 185.23 opge bracht. Aan de Technische Hóge- schóol te Delft slaagde- voor het propaedeutisch examen voor ctvjel-ingenieur, de heer J. C. B. van Velthoven te Zie rikzee. De te Oud-Vossemeer ge houden collecte ten bate van de Niwin heeft 189,48 opge bracht. Bij het te Bergen op Zoom gehouden examen machine- schrijven slaagden te Tholen Hanny Goosen, Willy Geuze, L. v. d. Zande, O. Contant, K. Quist, A. Quist, J. Lief aard en A. Bout. Mina van 't Hof, Leent je op den. Brouw, M. van Hemert, A. van Gorsel en C. van de Rhee, allen te St. Maartensdijk, behaalden bij het te Bergen op Zoom gehouden examen hun diploma voor machineschrijven. RIN GRITDERIJKAMPIOEN- SCHAP VAN ZEELAND. Zoals wij indertijd meldden, werden er pogingen aangewend om te komen tot het verrijden van een Zeeuws Ringrijders- kampioenschap. Hoewel er zeer veel moeilijkheden te overwin nen waren, zijn deze pogingen met succes bekroond en als de voortekenen niet bedriegen, zal in September te Middelburg of te Goes voor het eerst dit kampioenschap worden verre den. WALCHERSE RINGRIJDE- RIJ OP 31 AUGUSTUS. Voor het eerst na 1939 zal dit jaar op de laatste Donder- van Augustus de traditio- e Walcherse ringrijderij te Middelburg weer worden verre den. Helaas is het nog onmo gelijk, de wedstrijd weer op de binnenplaats van de Abdij te houden. Vermoedelijk zal nu gereden worden op het Molen water, waar twee banen ge reed zouden worden gemaakt. In vroegere jaren was deze ringrijderij DE attractie op de ze dag en placht er onder gro te publieke belangstelling bui tengewoon fel te worden ge streden om de door H. M. de Koningin beschikbaar gestelde en helaas tijdens de brand van 1940 verloren gegane zilveren beker. Node hebben de bewoners van Walcheren deze ringrijderij ja ren lang gemist Het herstel van deze traditie zal met vreugde worden begroet. SCHIPPER DOOR MOTOR LIER GEGREPEN. Vrijdagochtend werd de 35- jarige schipper J. van O. toen hij aan De Punt te Middelburg- de motorlier van zijn schip, de Johanna Maria, aanzette om zand te gaan lossen, door deze lier gegrepen, vermoedelijk doordat als gevolg van de krachtige wind ziin jas tussen de kettingen raakte. De man werd enige malen met zijn hoofd tegen het dek geslingerd en bijna door zijn kleren ge wurgd. Zijn broer, die eveneens op het schip aanwezig was, 'zette de lier stil, waarna door enkele artsen eerste hulp werd verleend. Van O., die de indruk maakte ernstig gewond te zijn, werd naar het Gasthuis over gebracht Zijn toestand was Vrijdag bevredigend. AANBESTEDING. Het bestuur van het water schap Schouwen, heeft het vervangen van een beton- glooiing systeem de Muralt, door een basaltglooiing aan het Oost Havenhoofd te Zie rikzee bij onderhandse over eenkomst opgedragen aan het aannemersbedrijf fa. M. van der Velde te Bruinisse, voor 16.700. OPBRENGST ROODE KRUIS COLLECTE. De Roode Kruis collectes die in de week van 30 Juni t/m 5 Juli op Schouwen-Duiveland werden gehouden brachten in titaal 448,25 op, Zierikzee le verde van dit bedrag 295,60, Schuddebeurs Noordgouwe 51,97, Zonnemaire 28,87, Brouwershaven 45,44, Dui- vendijke 10,29 en Kerkwerve 16,08. Zierikzee TWEE ARRESTATIES. Dinsdag 8 Juli werden G. K., opperman en W. B., zon der beroep, beiden woonachtig te Zierikzee, door de politie gearresteerd, verdacht van misdrijf tegen de zeden met minderjarige personen van hetzelfde geslacht. Zij werden overgebracht naar Middelburg en in hetrhyis >yan bedring opgesloten, v Nieuwerkerk GEITENKEURING. Woensdagavond werd op het >lean voor de O. L. school te Nieuwerkerk een geitenkeuring gehouden. De uitslag der keu ring was: Klasse lammeren: le prijs; W. J. v. d. Velde; 2e pr. Rentier Jz.; 3e pr.: Jan Fol- mer. Klasse éénjarige: le pr.: C. Rentier Jz., (met diploma)2e pr.; W. J. v. d. Velde; 3e pr.: Jac. Fllkwdert Pz. Klasse tweejarige: le pr.: C. Rentier Jz.; 2e pr.: W. J. v. d. Velde; 3e pr.: Jan Folmer. Klasse ouderen: le pr.: Jac. Kort; 2e pr.: P. Flikweert Pz.; 3e pr.: L. M. Srjrier. De no.s 2 en 3 werden in het Stamboek geplaatst. Truman dreigt weer met veto. President Truman heeft ge zegd, dat hij zijn veto zou uit spreken over het wetsont werp, dat strekt tot een ver laging van de inkomstenbelas ting met een bedrag van vier milliard dollar met ingang van Januari aanstaande en dat thans door het Congres behan deld wordt. Het ontwerp is reeds door een grote meer derheid van het Huls van Af gevaardigden aanvaard. Gouverneurs-Generaal van India en Palestina. Naar de Britse eerste minis ter, Clement Attlee, in het La gerhuis heeft medegedeeld, is de onderkoning van Voor-In- dië, lord Mountbatten, aanbe volen als gouverneur-generaal van India, terwijl de president van de Moslemliga, Moham med All Djinnah, is aanbevo len als gouverneur-generaal van Pakistan. Attlee sprak de hoop uit, dat de verdeling van het land in India en Pakistan niet lang zou duren en verklaar' de, dat naar zijn overt",~'— een onafhankelijk Voor-Indië kan en ook zal tot standko- men binnen het Britse geme nebest. Als resultaat van de be sprekingen met de betrokken re miers, aldus Attlee, kan k meedelen dat de regeringen van de delen van het geme nebest haar goedkeuring heb ben gehecht aan de voorge stelde wijziging van de titel van de koning, die afstand doet van de titel „Keizer van Voor-Indië". Het terugtrekken van Brit se strijdkrachten uit Voor- Indië zal zo spoedig mogelijk geschieden, vermoedelijk te gen het eind van dit jaar. Overal dezelfde moeiijk- heden. Het slechte weer was de oorzaak, dat Donderdag de toogdag van de Zeeuwse Landbouwiongeren Gemeen schap niet in de tuin, doch in de grote zaal van het Schuttershof te Goes werd ge houden. De secretaris, de heer E. L,. de Koeijer, heette in de morgenvergadering de honder den leden uit alle delen der provincie en ook een 140-tal jongeren uit de Noordelijke provincies, die een 3-tal dagen in Zeeland doorbrachten, wel kom. Hij gaf het woord aan de heer G. Houtekamer, die als secretaris der Provinciale V. V.V. de gasten uit Friesland, Groningen en Drenthe, maar ook de Zeeuwen aan de hand van een kaartje de verschil lende delen van de provincie in gedachten liet doortrekken en van ieder deel en van de oude steden dc bijzonderheden vermeldde en wees op de Vliegtuigen brachten uitkomst. Tijdens een overstroming in Amerika hebben vliegtuigen uitkomst gebracht. In een deel van het geteisterd gebied wa ren de bewoners op een smalle droge strook van 1 km. lang en 10 m. breed samengedron gen. De mensen stortten zich op de gelande toestellen, moe ders wierpen hun babies naar binnen en ieder trachtte het vege lijf te redden tot de deu ren dichtgingen. In 16 dagen Mjds werden op die manier 2600 personen geëvacueerd. Ruim 100.000 kilo goederen werd aangevoerd om de door het water bedreigden in leven te houden. mooie streken, de folklore enz. Des middags hield de voor zitter, de heer M. dc Fcijter, die door autopech de ochtend vergadering niet kon bijwo nen, uit Zaamslag, de ope ningsrede, waarin hij o.m. het verschil in volksaard tus sen de verschillende provin cies, waaruit jongeren aan wezig waren, schetste en daar bij erop wijzende, dat de moeilijkheden in alle delen de zelfde zijn, zowel op maat schappelijk als geestelijk ter rein. Men moet de onderlinge banden versterken en komen tot een landelijke organisatie van de jongeren. Na een declamatorium dansen van jongeren in Axelse kleederdracht en van de Frie zen, die o.a. een grote ovatie voor de „Schotsche Trije" eE ,Het Schoenmakertje" in ont vangst hadden te nemen, was het woord aan de leiders van de gasten uit het Noorden. De heer A. Hartman sprak namens de Groningers over de vele dezer dagen opgedane kennis van Zeeland en zeide dank voor het Zeeuwse ronde onthaal. Namens de Friezen hield de heer H. Swierst een pakkend betoog en waar schuwde dc jongere landhou ders zich maar niet te laten leiden door de stadsbevolking, maar als jeugdigen van bui ten zelf de ontspanning ter hand moeten nemen. Men moet komen tot een goede gemeen schap en daardoor tot een ge zonde maatschappij. Het slot van de zo geslaagde toogdag was de opvoering van het toneelstuk „En het tweede is daaraan gelijk" van de Zeeuws Vlaamse schrijver K. J. L. Eggermont. De vertol king was in goede handen en het applaus gaf bljjk hoe men spel en stuk op pry's stelde. Met een kort woord sloot de heer de Feijter deze zo goed geslaagde bijeenkomst. Bruinisse GEITENKEURING. Door de heren Sietema en van Engelen, werd Donder dag te Bruinisse een geiten keuring gehouden. Ter keu ring waren aangevoerd 15 dieren. Een geit van de heer M. L. M. van der Bijl kon in het stamboek worden inge schreven, de stamboekinschrij ving van de geit van de heer J. J. Stouten kon gehandhaafd blijven. Door de heren werd de goede kwaliteit van de aangevoerde dieren zeer ge prezen, aanbevolen werd alle geiten als fokmateriaal te ge bruiken. De geitenfokver. „Door Eendracht Sterk", telt thans 31 leden. Het bestuur bestaat uit de heren: J. J. Stouten, voorzitter; M. v. d. Velde, secretaris; L. M. van der Bijl, penningmeester. MISLUKTE TELEFOON KABEL. Door de Duitsers werd in de zomer van 1943 geprobeerd een telefoonkabel te leggen van Schouwen Duiveland naar Goeree Overflakkee. Daartoe moest een geul worden ge baggerd, doch vliegtuigen van de R.A.F. namen het bagger- materiaal geregeld onder vuur, nog voor het op de plaats van bestemming was aange komen. Verscheidene bagger molens werden toen tot zin ken gebracht of zwaar be schadigd. Deze werden in de loop van vdef tijd opgeruimd, doch een -modderbak lag tot heden nog steeds op dezelfde plaats in de Grevelingen, waar hij destijds was gezonken. Thans wordt door een drij vende bok ook deze bak ge licht. De geul, die gegraven moest worden, is nooit klaar gekomen. AARDAPPELLICHTERS. De door de heer J. C. Kes- teloo te Bruinisse vervaar digde aardappellichter blijkt dermate te voldoen, dat de verwachtingen, die men koes terde, nog worden overtrof fen. Door de heer Kesteloo is op zijn vinding octrooi aan gevraagd. Teraardebestelling J. Ramondt. Onder zeer grote belangstel ling is Woensdagmiddag de heer J. Ramondt op de alge mene begraafplaats te Schoon dijke begraven. De kist was met vele bloemen en kransen gedekt. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de Com missaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, leden en oud-leden van Ged. Staten, tal van bur gemeesters uit West Zeeuwsch Vlaanderen en vertegenwoordi gers van landbouworganisaties uit geheel Zeeland. Nadat de kist in de groeve was neergelegd, sprak ds. de Vries, Geref. predikant te Schoondijke, woorden ter na gedachtenis en troostwoorden tot de familie. De Commissaris der Konin gin zeide met diepe ontroering kennis genomen te hebben van dit plotseling overlijden van de heer Ramondt, die zoveel heeft gedaan ten bate van deze geteisterde streek en voor de rehele provincie. Spr. gewaag- le van de diepe deernis die nit raat naar mevr. Ramondt en le kinderen. De Commissaris bracht dank voor het vele dat de heer Ramondt in openbare betrekkingen heeft gedaan voor zijn gemeente, voor West Zeeuwsch Vlaanderen en voor de provincie. Hij was een hard en stoer werker. Spr. bracht dank voor de persoonlijke vriendschap en voor zijn ver trouwen en dankte hem even eens voor hetgeen hij in de be zettingstijd heeft gedaan. „Eén onzer beste Zeeuwen is heen gegaan en zijn nagedachtenis zal bij ons allen in dankbare herinnering blijven", zo besloot de Commissaris zijn toespraak. De burgemeester van Schoon dijke, de heer F. A. v. Rose- velt, sprak als vriend en als West Zeeuwsch Vlaamse bur gemeester en getuigde van grote dankbaarheid en waar dering voor het vele werk dat de heer Ramondt heeft gedaan voor Schoondijke en voor West Zeeuwsch Vlaanderen. Spr. richtte troostwoorden tot vrouw en kinderen. Namens de C.B.T.B. sprak de heer S. de Putter uit Axel; namens de afd. West Zeeuwsch Vlaanderen van de C.B.T.B. en namens Coöp. Landbouw Be lang, de heer de Ferjbpr; na mens de Stichting van de Landbouw, de heer de Bruijne; namens de Grondkamer van Zeeland, de heer W. Staal. Als vriend en mede namens zijn intieme vrienden uit het verzet, bracht de heer D. C. Bouwense dank voor de grote steun, steeds ondervonden. De heer L. v. Dijk, Rijks- landbouwconsulent, bracht dank voor de bijdrage van de heer Ramondt aan de ontwik keling van het landbouwonder wijs. Een zoon dankte tenslotte namens de familie, voor. de laatste eer zijn vader bewezen. MEJ. N. L. OKKERSE. Op 83-jarige leeftijd over leed te Bruinisse mej. N. L. Okkerse, van 1897 tot 1937 presidente van een naaikrans voor jonge meisjes en vrou wen van alle gezindten, (de Chr. Meisjesver. „Thabita". Duizenden stuks kleding en huishoudelijke goederen wer den in die tijd onder tiaar' lei ding vervaardigd en aan daar voor in aanmerking komenden gratis uitgereikt. St. Annaland ZANGAVOND. De zangvereniging V.O.Z.S. te St. Annaland zal Zaterdag 19 Juli een zangavond houden op het sportterrein aan de Dorpsweg. De avond zal onder leiding staan van de heer C. Scherpenisse. Alg het weer slecht is zal de avond in de Ned. Herv. kerk worden ge houden. St. Maartensdijk OOSTSINGEL WORDT UITGEDIEPT. De dragline, die vorige week Donderdag te St. Maartensdijk is gearriveerd, is voor rekening van het waterschap „St. Maar tensdijk" begonnen met het uitdiepen van de Oostsingel, daar dit hard nodig was. Met deze machine kan heel wat werk verzet worden, waarbij dan de grond met vrachtwa- ;ens direct wordt weggereden. roor hèt uitdiepen van de Oostsingel denkt men 14 dagen nodig te hebben. Voor de be woners aan het Kaadje is dit werk niet zo prettig, daar veel bloemen en planten in de tuintjes worden beschadigd, doch naar vernomen wordt zal de schade worden betaald. Het ligt in de bedoeling, wanneer de Oostsingel klaar is, verder te gaan met het uitbaggeren van de sloten tot de Noord- jolder toe, wat waarschijnlijk ot October zal duren. Oud-Vossemeer INGANG NED. HERV. KERK In verband met de werk zaamheden aan het kerkepad aan de Raadhuisstraat te Oud- Vossemeer wordt de ingang aan de zuidzijde der Ned. Herv. Kerk te Oud-Vossemeer geslo ten en wordt de in 1886 ge sloten ingang in de Karne- melkstraat weer in gebruik genomen. Tholen NIEUW KERKORGEL. Het Bestuur van de Ned. Herv. Kerk te Tholen heeft 'n nieuw twee-klaviers pedaal or gel aangekocht, daar het orgel dat nu in gebruik is verouderd is. Aan het nieuwe orgel, dat gedurende de restauratie der preekkerk in de noodkerk ge bruikt zal worden, komt ook een windmotor. Het ligt in de bedoeling het orgel, ais het in de noodkerk geen dienst meer hoeft te doen, over te plaatsen naar de consistoriekamer voor verenigingen en Zondagsschool. WERKMANSVERENIGING ONTBONDEN, In de zaal van de heer A. Nuijten te Tholen werd Dins dagavond, een algemene leden vergadering gehouden van de Werkmansvereniging „Draagt Elkanders Lasten" te Tholen,, waarin besloten werd de ver eniging te ontbinden, daar de ze door te weinig ledental en de verbetering van de Sociale wetgeving, uitkering zieken geld enz., geen reden van be staan meer heeft. COMMISSIE NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Te Tholen is de Commissie van Advies inzake uitvoering Noodwet Ouderdomsvoorzie ning als volgt samengesteld: Mr. A. J. v. d. Hoeven, voor- zitter; A. Rijstenbil, secretaris; leden: Zr. Viergever, B. van Westen, G. v. d. Linden en H. Jansen. (Ingezonden mededeling! POEDERDOZEN. Wij ontvingen pracht meta len, zeer platte poederdozen in diverse dessins. Deze doos, die in iedere tas van elke dame hoort, koopt U reeds voor slechts 6.75. Ook in lederen uitvoering met prima ritssluiting hebben wij prachtdozen, gemaakt van boxleder, in de prys van 9.95. Deze dozen met alle beken de soorten Franse gezichts poeder koopt U natuurlijk bij J O F I B B E, Vlissingen Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20