PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De gevolgen van Molotov s neen Kamerdebat over Indonesië Herstel van de Vlissingse haven Republiek tegemoetkomend Vandaag 190e Jaargang - No. 163 Uitgave vao de Firma Provinciale Zecuwscht Courant. Mlddelbnrg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verscbijm dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Zaterdag 12 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per week3.20 per kwartaal franco per post 3.45 pet kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN 5»-60. 17 Uml Mldd.lb.,. toadgnth. K..i 79. Mi.ta,. 2077 292, Go». r»fl,.d, 15. ultlooo 2575. Oo.ibor. Grtuuui 3. tololoo. 107, Tra,.,..,Btou.»l|.l».i 2. Po.n.ktolo. »r. 359300 P.Z.C.. Mldd.lbut., Buitenlands overzicht Geen enkel Oost-Europees land naar Parijs. De balans. Nu alle antwoorden op de uitnodigingen voor de op 12 Juli te beginnen conferentie van Parqs zijn binnengekomen, is het tijd voor Bevin en Bi- dault om balans op te maken. Op de creditzijde staan de grif gegeven bevestigende antwoor den van de West-Europese lan den en de deelneming onder enig voorbehoud van Scandina vië, doch de debetzijde ver meldt een zwarte post, de wei gering zonder één uitzondering Van de Oost-Europesé landen. Er was met zulk een weige ring rekening gehouden; lan den als Joego-Slavië en Bul garije waren reeds tevoren als zeer dubieus afgeschreven. Niettemin heeft de weigering van Tsjecho-Slowakrje, dat aanvankelijk had laten door- schemei'en te zullen deelnemen, enige beroering teweeg ge bracht. Het argument van de Tsje chische regering deelneming zou kunnen worden uitgelegd als een onvriendelijke daad te genover de Sowjet-Unie maakt de conclusie niet moei lijk: door zich terug te trek ken op een woord van Moskou heeft de regering openlijk toe gegeven, dat zij niét vrij is in haar keuze. Evenmin als de andere Oost-Europese landen vrij waren; de grenzen van de Sow jet-invloedssfeer zijn duidelijk getrokken. De problemen, waarvoor de economische experts op de ko mende conferentie zich gesteld zullen zien zijn geweldig en waarschijnlijk slechts ten dele oplosbaar. De afgelopen decen nia hebben duidelijk aange toond hoezeer West-Europa economisch afhankelijk is van Oost-Europa. Het Westen is in hoge mate geïndustrialiseerd en de agrarische opbrengst is onvoldoende om de dichte be volking te voeden. De gebie den rondom de Donau en van de Sowjet-Unie zijn Europa's voorraadschuur; daar zijn bo- vendieü metalen en mineralen, die het Westen hard nodig heeft, olie, kolen, tin en koper. Sinds het einde van de oor log, sinds het zakken van het befaamde ijzeren gordijn, is er weinig ruilverkeer geweest tussen Oost en West. Begrijpe lijk, want het Westen had na de oorlog geen industriële pro ducten om te exporteren en het Oosten geen voedselover- schot. Er was hoop, dat deze toestand niet zou voortduren en langzamerhand de handels betrekkingen weer zouden worden aangeknoopt. Die hoop is nu voorlopig de bodem ingeslagen. In grote lijnen valt de toe komstige ontwikkeling in Eu ropa zeer wel te voorspellen. De Poolse. Joego-Slavische en andere Oost-Europese bladen zullen de schuld van alles wer pen op de „dollar-kapitalisten" van het Westen, die de onaf hankelijkheid van hun landen verkopen voor een schotel lin- zenmdes. In West-Europa stellen zich alle partijen, de ene met meer, de andere met minder reserve, achter het plan Marshall als de enige mogelijkheid om West- Europa er economisch boven op te helpen als Rusland niet wil, dan zonder Rusland. Alle partijen met uitzonde ring van de communisten, die zichzelf in een luidruchtige maar steriele oppositie drijven. Het zou een wijs beleid van de leidende Amerikaanse poli tici zijn de weerstand niet te vergroten door aan de econo mische hulp politieke, militai re en culturele gevolgen te verbinden. Oost-Europa is in de greep van de Sowjet-Unie, maar daarom hoeft West-Eu ropa nog niet van de weerom stuit in de greep van de V. S. te komen. Voorlopig zijn er feen tekenen, die op zulk een edoeling wijzen en waren zij er wel dan zouden ze het ge volg zjjn van Molotov's „neen". ...eindigt de openstel- llngstermijn van de Waddenzee voor het vis sen van mosselzaad door Zeeuwse mosselkwekers. MORGEN ...viert de Ned. letter kundige, dr. Felix Rut ten, te Heerlen, zijn 65e verjaardag. Salarisverhoging voor Italiaanse ambtenaren. De Italiaanse regering heeft besloten tegemoet te komen aan de eis van het overheids personeel tot loonsverhoging. De salarissen van de amb tenaren zullen met 15 wor den verhoogd en ook de toe slagen gaan de hoogte in. De daaraan verbonden extra staatsuitgaven zullen bestre den worden door verhoging van de prijzen voor invoerver gunningen. Opgemerkt zij, dat de laat ste drie maanden het leven in Italië ongeveer 25 duur der is geworden. Russisch protest over Oostenrijk. De Sovjet-Unie heeft gepro testeerd tegen de handelsover eenkomst tussen Oostenrijk en de V.S., waarbij Oostenrijk voor een bedrag van 250 mil- lioen dollar aan goederen ge leverd krijgt. De Sovjets betreuren, dat Oostenrijk daardoor volkomen afhankelijk wordt van de Ver. Staten. De Amerikanen menen echter dat Oostenrijk door het handelsverdrag juist een vrije en onafhankelijke staat kan worden. Tass-campagne tegen plan-Marshall. Het Russische persbureau Tass is een heftige campagne begonnen tegen het plan Mars hall. In een bericht uit Parijs wor den Bevin en Bidault ervan be schuldigd werktuigen voor een Amerikaans plan te zijn om een blok van Westerse landen te vormen en Rusland te isole ren. In een ander bericht heet het: „Hoe dichter de dag van 12 Juli het begin van de conferentie van Parijs na dert, hoe meer de Brits-Franse pers zich begint te roeren en op onbeschaamde wijze de openbare mening in de Europe se landen probeert op te zwe pen". KORTE PREDICATIE wanneer grijpt god in? De Heere vertraagt de belofte niet, (gelijk eni gen dat traagheid ach ten), maar is lankmoe dig over ons, niet willen de. dat enigen verloren gaan, maar dat zjj allen tot bekering komen. H Petr. 3 9. Dat het niet góed gaat in de wereld, daarover zijn we het allemaal eens. Dat het anders zou zijn, als God in de ge beurtenissen op aarde zou in grijpen met Zijn g-erechtigheid, daarover zijn we het ook eens. Zoals het nu is heerst Gods gerechtigheid dus nog niet, ls de aarde nog niet het ko ninkrijk Gods. Maar God heeft beloofd, dat ze dat wel een keer zal worden. Die belofte is al tamelijk oud en nog steeds niet in vervulling gegaan. In de kerk wachten we en hopen we daarop, strijden en bidden we daarvoor. Buiten de kerk spot men er al over: „Zo lang duurt het al en God doet maar steeds niets, als er een God was, zou Hij het er niet bij laten, maar al lang hebben ingegrepen; b.v. in de oorlog, of in de concentratie kampen of in de bombarde menten. Zoiets kan God niet toelaten, maar het wordt wèl toegelaten en het werd altijd toegelaten, er bestaat dus geen God en het is dwaas op de ver vulling van Zijn beloften te blijven hopen". Zo werd er in Petrus' dagen ook al over gepraat en daarop antwoordt hij in dat hoofdstuk, waaruit ons vers is- (Haal Uw Bijbel eens voor de dag en lees het eens, U zult tot de ver rassende ontdekking komen, dat dit dichter bij onze tijd staat dan alles, wat U hier in deze krant leest). Als G<od nog niet ingrijpt is dat Zijn geduld met ons. Want Gods gerechtig heid zal als een vuur die hele onrechtvaardige wereld verte ren en ons dug mee. Er is maar één Schuilplaats, waar alléén gerechtigheid is en het vuur niet komt. Die Schuil plaats is Jezus Christus. En nu lopen ondanks alle waarschu wing nog zoveel mensen buiten Hem rond, daarom wacht God nog om ook hen de kans te geven, dat zij zich omkeren en in die Schuilplaats komen. Vandaag wacht Hij nog. maar morgen misschien al niet meer. Bent U al omgekeerd? „Wij laien ons Linggadjaii nief afnemen'' De heer Palar vraagt progressieve figuren en troepen-vermindefing Oppositie stelt vragen Cadzand. Ds. M. ENKE'R. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmorgen te elf uur een aanvang gemaakt met de be raadslaging over de in de vergadering van 10 Juli af legde regeringsverklaring over het beleid ten aanzien van Nederlandsch-Indië. Aanwezig waren de minis ters Beel, Jonkman, Drees, Fievez, Huysmans, Lieftinck, van Maarseveen, Vos en Schagen van Leeuwen. De tribunes waren geheel ge vuld. De heer de Groot (C.P.N.) verklaarde vooraf, dat hg af ziet van zrjn interpellatie. De gevolgde werkwijze acht hg echter gevaarlijk. De heer Vonk (Vrijh.) bleek nog sceptisch gestemd. Hoe is het te verklaren, al dus spr., dat in de stukken niets te vinden is over de toe passing van de art. 3 en 4 van Linggadjati en moet hieruit wonïen afgeleid, dat de Soen- danezen en Madoerezen uitein delijk toch aan de republiek zullen worden uitgeleverd? Is de regering niet van oor deel, dat de interim-regering de Ned. Staten-Generaal zal uitschakelen. Heeft de regering niet be grepen, dat de Nederlandse souvereinitelt voor de over gangstijd slechts de jure er kend wordt en betekent dit niet eerder een capitulatie dan een ultimatum? DE GIJZELAARS. Vervolgens bracht de heer Vonk de kwestie der gijzelaars ter sprake. Hij betoogde dat in de 13 maanden dat deze rege ring aan het bewind is men geen stap verder gekomen is in Indië. Voortdurend is men verder teruggezakt. In de we reld is men bezig het respect te verliezen. Zal aan dit ont bindingsproces nu een slot worden gemaakt? Op de ach tergrond van het republikeinse streven staat het communisme, was. GEEN DWANG. De heer Palar (Arb.) merk te op dat Indonesië militair de mindere is, maar het land be zit potentiële mogelijkheden, die het sterker kunnen maken dan Nederland. In die omstan digheden kan niemand zich la ten dwingen tot duurzame vrij willige samenwerking. Men moet bedenken, dat de radicalisering in Indonesië zich richt tegen Nederland. Het le ger is een bedreiging van rust en orde. De republiek trad buiten Linggadjati omdat Nederland het ook deed. Als Nederland zelf een fout begaat, mist het elk recht de republiek verwij ten te maken en zelfs het ele ment van militair geweld in het geding te brengen. De vraag rijst, waarom wel bewust de etappe van arbitra ge is overgeslagen. Ten aanzien der gendarme rie zou het naar sprekers me ning gewenst zgn, dat de Ned. en republikeinse regering elk aar zouden vinden bij het zoe ken naar wat verbindt. Spr. meent dat duurzame samenwerking nog mogelyk zal zijn; daartoe zal nodig zijn vermindering der troepen, zo danig, dat ze geen bedreiging vormen. Voorts zal nodig zijn, dat bepaalde taken in handen worden gegeven van progres sieve Nederlanders. Na de pauze komt de heer Romme (K.V.P.) aan het woord, die .betoogde dat er niet gesproken kam worden van een opklaring en van een wezen lijke ontspanning. Z.i. wordt de regeringsverklaring te recht gesproken van onze uit eindelijke verantwoordelijkheid de verdere overgangstijd voor orde en rust overal in In donesië. Met de regering is spr. er zich van bewust dat de toe stand ernstig is, hoewel deze door de verwijdering der repu bliek van de Linggadjati-basis een maand geleden ernstiger November 1944 Juli 1947 Men kan moeilijk zeggen, dat het her stel van de Vlissingse haven tot dusver in een bevredigend tempo werd uitge voerd. Integendeel: vaak en terecht is er in Vllssingen geklaagd over de trage gang van zaken. Dat neemt toch niet weg, dat het herstel gestadig vorderde en dat langzaam, maar zeker toch een toestand werd bereikt, waarbij de sche pen, ook de grotere, zonder bezwaar en onder alle omstandigheden bij nacht en bij dag, de haven weer kunnen binnen lopen. Lang is de havenmonding nog yer- sperd geweest door een aantal wrakken van grote en kleine schepen, welke hier door de Duitsers tot zinken werd ge bracht, maar nu hiervan alleen nog maar de „Juliana" is overgebleven, welke he laas niet in haar geheel gelicht zal kun nen worden, is er een vrije doorvaart van 160 Meter breedte, waar in bij laag water 8 Meter wa ter staat. Er wordt op het ogenblik nog gebaggerd, niet alleen in de havenmonding, maar ook in de binnenhaven. Toch mag nu verwacht wor den, dat op of omstreeks 1 Augustus a.s. het „Bericht aan zeevarenden" kan uit gaan, dat de haven van Vlis- singen weer vrU is. Ook al zal de diepte nadien nog tot 12 Meter-N.A.P. (d.i. 10 Me ter bij laag water) moeten worden gebaggerd. Wat het herstel van de binnenhavens betreft, staat de situatie er zo voor, dat de eerste binnenhaven waar schijnlijk tgdelgk afgedamd zal worden, waarna de kade muren hersteld kunnen wor den. Voor de tweede binnen haven is inmiddels in Enge land stalen damwand aange kocht, welke op het ogenblik naar verschillende havens wordt vervoerd voor 'ttrans port naar Vlissingen. De foto's, welke wij hierbij afdrukken, geven een duide lijk beeld, van hetgeen ten slotte toch weer werd be reikt. De eene, van Novem ber 1944, toont ons de tries te verwoestingen. Dat is nu byna drie jaar geleden en ge lukkig is de situatie sinds dien in belangrijke mate ver beterd. De buitenhaven kan weer functionneren al zal aan de zijde van het bunkersta tion zo spoedig mogelijk nog gebaggerd moeten worden. Al werd nog niet het peil van vóór 1940 bereikt, de tweede foto demonstreert toch dui delijk, dat er weer „leven in de brouwerij" is. Voor de kade ligt op het ogenblik 't Zweedse s.s. „Soanata", dat bij „De Schelde" hersteld zal moeten worden van de scha de welke het tengevolge van een mijn opliep. Op de voor grond ziet men wagons van de Italiaanse fruittrein, wel ke nu reeds bijna drie weken vrijwel dagelijks een coaster voor Engeland bevracht. In middels wordt met deze scheepjes ook reeds fruit uit het Westland naar Engeland vervoerd. Concluderende mogen we dus vaststellen, dat er reden is om verheugd te zijn over hetgeen reeds werd bereikt, maar niet minder reden om waakzaam en actief te blij ven ten einde de toekomst van de Vlissingse haven te verzekeren, niet alleen op 't gebied van het vracht- en passagiersvervoer de „Zee land"! maar ook als bun kerhaven. Want al hebben er in het eerste half jaar van 1947 al weer 85 schepen hier gebunkerd, dit waren toch meest kleinere en het getal van vóór de oorlog (in 1938 bijv. ruim 700) is nog lang niet bereikt. Het triest© feit dat de wer kelijkheid ons gebracht heeft is dit, dat de republiek poogt onder Linggadjati uit te ko men. Voor de handhaving van Linggadjati als overeenkomst zyn twee partijen nodig, maar het Linggadjati als staatkun dig beginselprogram laten wij ons niet afnemen. Op het grondvlak van de verwezenlij king der koninklijke rede blij ven wy staan. Nederland en de volkeren van Indonesië kun nen er ten volle op vertrouwen, dat het Jtatholieke volksdeel zich daaraan houdt. De regering kan aanstonds gebruik maken van haar recht tot het hernemen van haar vrijheid en terugvallen op haar eigen verantwoordelijkheid. Zy kon ook lankmoedigheid be trachten. Dat de regering in beginsel gekozen heeft tot het laatste achtte spr. juist, omdat het er om gaat een nieuwe duurzame staatkundige band te smeden. Spr. heeft er geen bezwaar tegen als de regering aan de republiek zou willen doen we ten, dat de volksvertegenwoor diging het standpunt der re gering aanvaardt. Dat standpunt omschrijft spr. ongeveer aldus: lo. De periode van onder handelen over het 27 Mei plan is afgesloten en wordt niet heropend. 2o. De wezenlijke inhoud van het 27 Mei-plan behoort onverkort te .worden aan vaard en doorgevoerd. 3o. Tot de inhoud behoort ook het deugdelijk machts middel, dat de Nederlandse souvereine regering tot haar beschikking moet hebben om haar verantwoordelijk heid te kunnen dragen. 4o. De instelling van de federale raad en de lagere organen zal geschieden na erkenning en nadat geble ken is van de openbare da den in de regeringsverkla ring gemeld. Dan moet het naar sprekers mening uit zijn, de lank moedigheid zou anders in het tegendeel verkeren. Alle bij de Ned.-Indonesi- sche Unie betrokkenen teza men zullen hebben uit te ma ken wat op de grondslag van Linggadjati geacht moet wor den tot het Unie-terrein te be horen. Ten slotte vraagt de heer Romme of de Rijksconferentie of althans de Rondetafelcon ferentie spoedig tegemoet ge zien kan worden. (De zitting duurt voort.) Oud-burgemeesier C. A van Woelderen 10 jaar Vandaag viert de heer /a.. J. van Woelderen, oud-burge meester van Vlissingen, zijn 70e jaardag. Er is alle reden om deze in Vlissingen zo po pulaire oud-magistraat van harte geluk te wensen, de hoop uitsprekende, dat de heer Van Woelderen nog veel van de opbouw van Vlissingen zij het uit de verte moge beleven. Vlissingen, de stad welke hem zo lief was en ook nu nog is en voor welker bloei Een Bezuinigingscommissie? De Stichting tót daadwerke lijke bestrijding van het infla tiegevaar heeft een, schrijven aan de Minister-President ge richt, waarin zij uitdrukking geeft aan haar bezorgdheid over de ontwikkeling der staatsfinanciën. In dit schrij ven geeft de Stichting alg haar mening te kennen, dat het tempo, waarin vermindering der staatsuitgaven moet ge schieden, te traag ls. Voorts dringt zij er by de minister president op aan spoedig over te gaan tot het instellen van deze burgervader tot m lengte een bezuinigingseommissie. van jaren levendig houden! en welvaart hg de beste jaren van zijn leven met alle kracht heeft ingezet. Helaas hebben de vreselijke verwoestingen veel van zijn werk ten gronde doen gaan, zoals het mooie Nollebos, dat zo veel beloofde voor de ver fraaiing van Vlissingen. Naast de stichting van het Nollebos mag zeker ook genoemd wor den de taaie strijd, die bur gemeester Van Woelderen heeft gevoerd voor het behoud der s.m. „Zeeland" en voor Vlissings' buitenhaven, tot in de hoogste regeringskringen toe, en welke strijd destijds uiteindelijk met succes werd bekroond. De opening van deze haven kan men als de bekroning op zijn levenswerk beschouwen. Mede door zijn onvermoeid streven werd Vlissingen in het luchtverkeer ingeschakeld. Hij was de oprichter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, waarvan hij ook nu nog de leidende kracht is. Niet alleen Vlissingen, maar geheel Zeeland heeft daarvan geprofiteerd. Het zou ons te ver voeren een opsomming te geven van al datgene, wat onder het be stuur van de heer Van Woel deren in Vlissingen is tot stand gekomen. Wij zullen dus volstaan met nog te wijzen op de grote belangstelling, welke de oud-burgemeester steeds toonde voor alles wat het cul turele leven der inwoners be trof. Reeds vóór de oorlog uitte de burgerij van Vlissingen haar grote waardering voor al hetgeen door hem tot stand is gebracht door de aanbieding van de „Van Woelderen- bank", geplaatst aan het be gin van de Singelweg. Deze bank zal de herinnering aan Sallm teruggeroepen uit het Midden-Oosten en gouveneursfunctie opgeheven. Volgens de mening van officiële republikeinse kringen kan uit het jongste republi keinse antwoord worden ge constateerd, dat de republiek zeer duidelijk aan de bezwa ren is tegemoet gekomen. Verdere besprekingen zullen worden gehouden over de ge zamenlijke gendarmerie. Hier bij zal de republiek haar voorstellen naar voren bren gen. Deze voorstellen zullen de handhaving van orde en rust verzekeren. Het staken der vijandelijk heden zal natuurlijk de situ atie verder doen opklaren. Het meest belangrijke zal echter de demilitarisatie van de demarcatielijnen zyn. Een spoedige totstandkoming van een interimregering zal aan de ongewenste toestanden, zoals deze in de Ned. rege ringsverklaring zijn genoemd, een einde maken. De inte rimregering, waarin vertegen- digers van de Republiek, Oost- Indonesië en Borneo zitting zullen hebben, zal eveneens de moeilijkheden uit de weg ruimen. De republiek heeft Hadji Agoes Salim reeds van zyn goodwill-missle in het Midden oosten teruggeroepen en de functies van gouverneur van Borneo, Oost Indonesië, de Molukken en de kleine Soen- da-eilanden opgeheven. DR. HALIM OVER DE SITUATIE. Dokter Halim, lid van het werkcomité van de K.N.I.P., die onlangs aan Soekarno ont slag vroeg als republikeins commissaris voor de prrjsbe- heersing te Batavia, heeft voor de republikeinse radio een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de repu blikeinen het gevoel van on tevredenheid, wantrouwen en teleurstelling over boord moe ten gooien en eensgezind ach ter de regering moeten staan. John Lewis heeft met de eigenaren van anthriciet-mij- nen een nieuw contract afge sloten, waarbij het dagloon van de mynwerkers met 1 dollar en 20 cents verhoogd wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1