De eisen aan de „Republiek" UIT DE PROVINCIE iEMIIE COLOGNE £)ni Landbouw jeugd bijeen Wie.' MIJHHARDTs WALCHEREN nippers Zeeuwsch-Vlaanderen. Krachtige rede van minister-president Beel. Eis van een machtsmiddel wordt gehandhaafd. De minister-president dr. J. M. Beel heeft in de Tweede Kamer een regeringsverklaring afgelegd, waarin fiy uitvoert; do onderhandelingen beschreei die gevoerd ztfn tussen de Commissie-Generaal en de ver tegenwoordigers van de repu bliek Indonesia. Hij gaf aan hoe de C.-G. kwam tot de laatste nota, die een ultimatief karakter droeg en die by eventuele afwijzing met zich zou brengen, dat de C.-G. geen verdere mogelijkhe den voor onderhandelingen zag. Het antwoord van de repu bliek was onbevredigend en de C.-G. liet aan de Nederlandse regering over wat verder te doen stond. De Ned. Regering heeft toen door bemiddeling van dr. van Mook een aide- memoire laten overhandigen aan de republikeinse regerin: waarin zy er op wees, aat, in dien de republiek niet bereid was do wezeniyke inhoud van de voorstellen der Commissie- Generaal te aanvaarden, de toestand was ingetreden, dat beide partyen weer vrij kwa men te staan van de Ling- gadjati-overeenkomst en ieder zou terugvallen op zgn eigen verantwoordeiykheid. HET LEGER. De Nederlandse regerin; heeft toen overwogen, dat zfj gedwongen kon ziin als uiter ste machtsmiddel haar militair vermogen aan te wenden. De toestand was onhoudbaar, zo wel economisch als staatkun dig en financieel. Ook sociaal en militair waren maatregelen geboden. Door een militaire actie van politionele aard zou deze on houdbare toestand opgeheven kunnen worden. De periode van 23 tot 27 Juni werd besteed om op alle mogelgkheden voorbereid te zyn. Op 27 Juni beantwoordde de republikeinse regering dc aide memoirc van de Nederlandse regering In die zin. dat aan de eis van een federale regering werd tegemoet gekomen, maar voor het overige was het ant woord onduidelijk of negatief. Nog eenmaal vroeg de land voogd een verduidelijking van het antwoord, waarby inmid dels door de regeringen der Verenigde Staten en Engeland nota's werden aangeboden aan de republikeinse regering ter toelichting van de Amerikaan se en Britse zienswijze. Op 5 Juli kwam een ant woord van de republiek, dat eveneens onbevredigend was, maar op 8 Juli kwam een ant woord, dat, mits ten spoedigste in daden omgezet en onder het nader te stellen voorbehoud tot uitvoering van do overeen komst van Linggadjati kon medewerken. GUNSTIGE WENDING. Do regering is bereid in dit resultaat do mogeiykheid ener gunstige wending to zien. Zy verwacht echter thans voor al les en onder meer de on middellijke staking van vUan- deiykhcdon met inbegrip van 'yanuciyke do vernieling en do propaganda. Zy venvacht de beëindiging der infiltraties en van al wat overigens de ande re staten van Indonesië mis kent of aantast. Zy venvacht do onmiddellijke verbreking van onregelmatige buitenland se betrekkingen, zy verwacht do onmiddeliyko opheffing «Ier voedsclblokkudo en het herstel van het verkeer over de dc- marcatleiynen. Voorts verlangt z(j op zeer korte termyn voldoening ten aanzien van die punten, waar op hot antwoord van 8 Juli (Ingezonden mededeling) I bij pijnen (Ingezonden mededeling) nog onbevredigend ls. De re gering heeft hier het oog op do miskenning van de unie-ge dachte, welke «preekt uit I feit, dat Nederlanders onder vreemdelingen worden gerang schikt, op het gemis aan besef voor het federaal karakter der landsbedryven, welke immers tot de belangrijke activa van Xederlands-Indië behoren, en op de nog onvoldoende erken ning van onzo uiteindelijke verantwoordeiykheld in de ver dere overgangstijd voor orde en rust overal in Indonesië, waarvoor met ln achtneming van deze verantwoordelijkheid deugdelijke machtsmiddelen ter beschikking moeten staan. In samenwerking dienen daartoe nodige organen te worden ge schapen. Ten onrechte gesloten ver dragen dienen te vervallen. Slechts by aanvaarding dezer punten en spoedige uitvoering daarvan is een verdere en be- hooriyke verwezeniyking van de overeenkomst van Lingga djati in overeenstemming met de wenseiyke inhoud der nota van 27 Mei denkbaar. De in stelling van de federale raad en van de lagere federale or ganen, waardoor in de geest van artikel 15 van de overeen komst van Linggadjati op do grondslag en binnen het raam van de staats- en volkenrech- teiyke positie van het konink rijk, vertegenwoordigingen zo wel van Oost-Indonesië en van West-Borneo als van de repu bliek met de landvoogd zullen samenkomen om de Indische regering aanstonds in samen stelling en werkwyze zo goed mogeiyk te doen aansluiten op de erkenning van de republiek van Oost-Indonesië en West- Borneo en op de ontworpen staatsrechtelijke structuur, zal het algemeen bestuur van In donesië zodanig kunnen her vormen, dat samenwerking, herstel, wederopbouw en inter nationale handel met vrucht, en voortvarend, op gang te kunnen komen. De verschoning in Nederland van Indonesische vertegen woordigingen zoals in de nota van de Commissie-Gene raal van 27 Mei voorgesteld zowel by de Nederlandse rege ring als by het commissariaat van Indische zaken zal kunnen aansluiten zowel op de toe komstige uniè-organen als op de latere hoge commissariaten. Vooral zal het in Nederland en Indonesië, in Suriname en Curasao de krachten kunnen oproepen, die bereid zyn zich te wijden aan het herstel der samenleving over het gehele koninkrijk en asm de verdere voorbereiding van het nieuwe staatsbestel. Schiphol Berlijn Moskou. De opening van de luchtlijn SchipholBerlijn zal in de loop van Augustus plaats vin den. Een officiële definitieve con cessie van de zijde van de be treffende bezettingsautoritei ten heeft de K.L.M. nog niet be reikt. Naar verwacht wordt, zal, zodra deze luchtverbinding tot stand ls gekomen, een Russische luchtverkeersmaat. schappy een in Berlijn aanslui tende luchtverbinding met Moskou tot stand brengen. Vrijwilligers terug bij de mijnen. De beheerder der Limburgse mgnen, Ir. Ch. Th. Groothoff, heeft bepaald, dat de mijnwer kers die na de bevrijding bij de Nederl. strijdkrachten als vrijwilligers dienst namen- en die nu binnenkort gedemobili seerd worden, binnen twee maanden na ontslag uit hun militaire dienst weer ln hun vroegere functie bij de mijnen kunnen terugkeren. TWEEDE KAMER De geldzuiverlng. ONTWERP K.L.M. AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft Donderdag aangenomen het wetsontwerp tot het bevorde ren van het onderhouden van luchtdiensten door de K.L.M. N.V. In de vergadering der Twee de Kamer is Donderdagavond aan de orde gekomen 't wets ontwerp tot verlenging met één jaar van de bij het mach- tigingsbesluit geldzuiverlng aan de minister van financiën verleende machtiging voor zo ver zulks nodig is om te allen tgde terstond die maatregelen te kunnen treffen, welke geno men dienen te worden ter af wikkeling van de geldzulve- ring. De heer van der Feltz (C. H.) drong er op aan de tnd waarvoor de minister de mach tiging vraagt tot een half jaar te beperken en dan verder de ze materie by de wet te rege len. Minister Lieftinck bleef vra gen om machtiging voor de duur van één jaar. Tegen de gedachte van het amendement- Teulings had spr. geen be zwaar. Het amendement van de heer Teulhigs luidende: „Bin nen één jaar na het ln wer king treden dezer wet wordt een voorstel van wet ter defi nitieve afsluiting van de geld zuiverlng aan Tweede Ka mer der Staten-Generaal aan geboden", werd door de mi nister overgenomen. Het wetsontwerp werd daar na zJls. aangenomen, waarna de vergadering werd verdaagd tot Vrijdagochtend. EERSTE KAMER Geen teeltcontracten! VRAGEN VAN DE HEER IVIES. Het Tweede Kamerlid de heer Mes, heeft de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening de volgende vra gen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat in de laatste tyd in steeds groeiende mate z.g. teeltcon tracten worden gesloten, waar bij de eigenaar of pachter van gronden voor korte termyn grond verpacht? 2. Is de minister niet van oordeel, dat, behalve voor en kele gewassen, deze teeltcon tracten behoren te worden te gengegaan, daar hierdoor grond wordt onttrokken aan de •normale grondgebruikers en in gebruik komt bij handel en In dustrie 3. Zo ja, is de minister dan bereid maatregelen te overwe- fen, waarby wordt bepaald, at slechts een bepaald percen tage van de in eigendom toe behorende of in pacht zynde grond mag worden uitgegeven voor deze teeltcontracten? (Ingezonden mededeling) VERZORG UW HUID Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door 't cx-ème-karakter is Purolin ge liefd bij de vrouw voor zich zelf en de baby. Vermogensbelasting ineens goedgekeurd. De Eerste Kamer heeft Don derdag de beraadslagingen voortgezet over het wetsont werp vermogensheffing Ineens. Minister Lieftinck verdedig de het wetsontwerp. Dg minister gaf toe, dat er reden is voor teleurstelling, vergeleken by de verwachtin gen, welke men direct na de bevrijding- had. De omstandig heden in West-Europa zijn ook achter gebleven bij de ver wachting. Uitstel naar een la ter tijdstip brengt met zich mede dc gevaren van vermo gensspreiding en verslapping van de spaarlust. Men gaat toch niet sparen voor een hef- "n£? de Eersto Kamer werd het wetsontwerp tot het in stellen van een Nationale Spaarraad en het uitgeven van spaarbrieven behandeld. Hierover zal op Woensdag 16 Juli aj. gestemd worden. Het wetsontwerp toewij zing van onroerend goed ten behoeve van de Wederopbouw werd goedgekeurd. Vliegende schijf boven Chili. Het observatorium van Del Salto in Chili heeft medegedeeld, dat de aanwezigheid van 'n vreemd object, dat zich op 19 Mei langzaam door de lucht boven Chili voortbewoog en bij tussenpozen 'n witte rook afscheidde, is waargenomen. „Deze vreemde meteoor", al dus de mededeling van het observatorium, bleef enige tijd in de lucht hangen om vervolgens met een ontzaglijke snelheid, ongeveer als van de V-2, uit het ge zichtsveld te verdwij nen." Het observatori um raadt waarnemers van Arica (een haven in Chili) tot Magelhaens aan, van 1123 en van 2830 Juli op hun hoe de te zgn. In deze pe riode zou de aarde be langrijke meteoorsfe ren doorkruisen. Adres aan de minister van wederopbouw. Door de afdeeling Oost burg van de Vereniging „West Zeeuwsch-Vlaande ren" ig een adres gezon den aan de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, waarin werd aangedrongen op een spoe dige regeling van de rechtstoestand van de percelen van de grond eigenaars c.q. erfpachters of pachters, waarop nood woningen, noodbureaux als anderszins zijn geplaatst. Afschriften van dit uitvoeri ge en met redenen omschreven adres zgn gezonden aan: het College van Algemene Com missarissen voor de Wederop bouw; het Bureau Onteigenin gen en Toewijzingen voor Zee land te Middelburg en te Oost- burg en de betrokken gemeen tebesturen. Zeeuwse paarden naar Spanje. Er is de laatste tijd veel be langstelling voor het Neder landse trek- en werkpaard. Dit bleek o.a. op de grote paarden dag te 's-Hertogenbosch, waar uit een 10-tal verschillende Europese landen paardenhan delaren een kykje kwamen ne men en aankopen deden. Ook op verschillende keuringsplaat sen in Zeeland waren o.a. Spanjaarden aanwezig. De laatste weken zyn dan ook vry veel paarden naar Spanje ver huisd. Geeft men voor een flink werkpaard prijzen van om de 1500, voor goedgekeurde stamboekpaarden gaat het tot enkele duizenden toe. RIN GRIJDERIJKAMPIOEN- SCHAP VAN ZEELAND. Zoals wy indertyd meldden, werden er pogingen aangewend om te komen tot het verryden van een Zeeuws Ringrijders- kampioenschap. Hoewel er zeer veel moeiiykheden te overwin nen waren, zhn deze pogingen met succes bekroond en als de voortekenen niet bedriegen, zal in September te Middelburg of te Goes voor het eerst die kampioenschap worden verre den. Oude Traditie hersteld WALCHERSE RINGRIJDE- RIJ OP SI AUGUSTUS. Voor het eerst na 1939 zal dit jaar op de laatste Donder dag van Augustus de traditio nele Walcherse ringryderij te Middelburg weer worden verre den. Helaas is het nog onmo- gelgk, de wedstrijd weer op de binnenplaats van de Abdij te houden. Vermoedelijk zal nu gereden worden op het Molen water, waar twee banen ge reed zouden worden gemaakt. In vroegere jaren was deze ringrijderij DE attractie op de ze dag en placht er onder gro te publieke belangstelling bui tengewoon fel te worden ge streden om de door H. M. de Koningin beschikbaar gestelde en helaas tijdens de brand van 1940 verloren gegane zilveren beker. Node hebben de bewoners van Walcheren deze ringryderij ja ren lang gemist. Het herstel van deze traditie zal met vreugde worden begroet. Schipper door motorlier gegrepen Vrijdagochtend werd de 35 jarige schipper J. van O. toen hij aan De Punt te Middelburg de motorlier van zijn schip, de Johanna Maria, aanzette om zand te gaan lossen, door deze lier gegrepen, vermoedeiyk doordat ais gevolg van de krachtige wind zh'n jas tussen de kettingen raakte. De man werd enige malen met zgn hoofd tegen het dek geslingerd en bijna door zyn kleren ge wurgd. Zyn broer, die eveneens op het schip aanwezig was, zette de lier stil, waarna door enkele artsen eerste hulp werd verleend. Van O., die de indruk maakte ernstig gewond te zijn, werd naar het Gasthuis over gebracht. Zgn toestand was Vrijdag bevredigend. Friese boerenjongere»! bezichtigden Walcheren. Jongeren-oogsthulp op Schouwen. Van de 2000 jongeren der Ned. Jeugdgemeenschap arri veren Zaterdag ook in Zierik- zee twee groepen van 25 per sonen met leiders om drie weken te werken bij de oogst-. Zij worden gehuisvest in het Ned. Hervormd Verenigings gebouw te Zierikzee. Zeeuwse' Truman dreigt weer met veto. President Truman heeft ge zegd, dat hg zijn veto zou uit spreken over het wetsont werp, dat strekt tot een ver laging van de inkomstenbelas ting met een bedrag van vier milliard dollar met ingang van Januari aanstaande en dat thans door het Congres behan deld wordt. Het ontwerp is reeds door een grote meer derheid van het Huls van Af gevaardigden aanvaard. Gouverneurs-Generaal van India en Palestina. Naar de Britse eerste minis ter, Clement Attlee, in het La gerhuis heeft medegedeeld, is de onderkoning van Voor-In_ dië, lord Mountbatten, aanbe volen als gouverneur-generaal van India, tenvyi de president van de Moslemliga, Moham med All Djlnnah, is aanbevo len als gouverneur-generaal van Pakistan. Attlee sprak dc hoop uit, dat de verdeling van het. land in India en Pakistan niet lang zou duren en verklaar de, dat naar zijn ove-*™4"* De collecte ten bate van het Ned. Rode Kruig heeft te Nieuwerkerk 185.23 opge- bracht. Aan de Technische Hoge school te Delft, slaagde voor het ,pnppaedeutisch examen voor civiel-lngenieur, de heer J. C. B. van Velthoven te Zie rikzee. De të Oud-Vossemeer ge houden collecte ten bate van de Niwin heeft 189,48 opge bracht. Bg het te Bergen op Zoom gehouden examen machine- schrijven slaagden te Tholen Hanny Goosen, Willy Geuze, L. v. d. Zande, O. Contant, K. Quist, A. Quist, J. Liefaard en A. Bout Mina van 't Hof, Leentje op den Brouw, M. van Hemert, A. van Gorsel en C. van de Rhee, allen te St. Maartensdgk, behaalden bg het te Bergen op Zoom gehouden examen hun diploma voor machineschrijven. Nadat vorig jaar jonge Zeeuwen gastvrij in Friesland werden ontvangen, zgn thans 140 Friese boerenzoons en -dochters in de verschillende delen van onze provincie de gasten van de landbouw jon geren gemeenschap Zeeland. Aanvankelgk verwachtte men 250 jongeren, maar de vele werkzaamheden, die juist in deze tgd op de boerderyen moeten worden verricht, ver hinderden de meesten de reis naar Zeeland te maken.. De 21 Friezen, die Woens dag door de Streek Walche ren van de L.J.G. zgn ont vangen, hebben een geslaagde rondrit gemaakt in gezel schap van Zeeuwse „colle ga's". 's Morgens werd op luid-Beveland ondermeer een kwekerij en de veiling te Ka- pelle bezichtigd, terwijl na een gemeenschappelijke maal- tgd in Middelburg een bezoek werd gebracht aan Veere, Domburg, Westkapelle, Vlis- singen en de Zuidwatering, waar de noodboerderij van de heer Wisse werd bekeken. Vanzelfsprekend waren de jongelui zeer onder de in druk van de omvang der ver woestingen op Walcheren. In de Bogardzaal te Mid delburg werd 's avonds een koffiemaaltijtrgebriilkt en-eêrl gezellige bijeenkomst gehou- den, die de zeer geslaagde dag besloot. Vergadering over B.L.O. op Walcheren. Donderdag vond in de bo venzaal van het Schuttershof te Middelburg een vergadering plaats over het buitengewoon leger onderwgs op Walcheren. Bgna alle burgemeesters van de Walcherse gemeenten, be nevens verschillende leden van de gemeentebesturen woonden deze bijeenkomst, tijdens welke een gemeenschappelgke rege ling ter draging van de kosten van het B.L.O. op Walcheren werd opgesteld, bg. De verga dering werd voorgezeten door mr. P. van Empel. De conceptregeling, geba- een onafhankelijk Voor-Indii kan cn ook zal tot standko- men binnen het Britse geme nebest. Als resultaat van de be sprekingen met de betrokken firemiers, aldus Attlee, kan k meedelen dat de regeringen van de delen van het geme nebest haar goedkeuring heb- tel die afstand .Keizer van ben gehecht aan de voorge- ng van de titi stelde wijziging van de van de koninr fif doet van de Voor-Indië". Het terugtrekken van Brit se strydkrachten uit Voor- Indië zal zo spoedig mogeiyk geschieden, vermoedeiyk te gen het eind van dit jaar. Overal dezelfde moeiijk- neden. Het slechte weer was de oorzaak, dat Donderdag de toogdag van de Zeeuwse Landbouwjongeren Gemeen schap niet in de tuin, doch in de grote zaal van het Schuttershof te Goes werd ge houden. De secretaris, de heer E. L. de Koeyer, heette in de morgenvergadering de honder den leden uit alle delen der provincie en ook een 140-tal jongeren uit de Noordelgke provincies, die een 3-tal dagen in Zeeland doorbrachten, wel kom. Hg gaf het woord aan de heer G. Houtekamer, die als secretaris der Provinciale V. V.V. de gasten uit Friesland, Groningen en Drenthe, maar ook de Zeeuwen aan de hand van een kaartje de verschil lende delen van de provincie in gedachten liet doortrekken en van ieder deel en van de oude steden de byzonderheden vermeldde en wees op de Vliegtuigen brachten uitkomst. Tgdeng een overstroming- ln Amerika hebben vliegtuigen uitkomst gebracht. In een deel van het geteisterd gebied wa ren de bewoners op een smalle droge strook van 1 km. lang en 10 m. breed samengedron gen. De mensen stortten zich op de gelande toestellen, moe ders wierpen hun babies naar binnen en ieder trachtte het vege lgf te redden tot de deu ren dichtgingen. In 16 dagen tgdg werden op die manier 2600 personen geëvacueerd. Ruim 100.000 kilo goederen werd aangevoerd om de door het water bedreigden in leven te houden. seerd op bestaande regelingen elders in het land, werd arti- kelsgewgs behandeld, waarbij de aanwezigen herhaaldelijk 't woord verzochten om hun zienswijze naar voren te bren gen. In het bgzonder werd langdurig gedicussieerd over de kwestie van het dragen van de exploitatiekosten. De uit voering van de gemeenschap- pelijke regeling is opgedragen aan een commissie van vijf leden, t.w. twee „vaste" leden, aan te wijzen uit het college van B. en W. van Middelburg en van Vlissingen, waarby lid van Middelburg- ambtshalve voorzitter is en drie andere leden, gekozen door en uit de burgemeesters van de overige gemeenten. Zg hebben zitting voor de tgd van 4 jaar. Alle gemeenten, die deelne men aan de gemeenschappely- ke regeling, dragen bij in dc jaarlijkse kosten wegen g rente van en aflossing op de lenings schuld, aangegaan ten bate van de stichting, eerste inrich ting, verbouwing of verande ring van inrichting of uitbrei ding van de school. Onder de exploitatiekosten wordt mede verstaan de vervoerskosten van de kinderen. Zodra hiertoe de mogelgkheid zal bestaan, hoopt men met de bouw van de nieuwe school te Middelburg te kunnen beginnen HONDERDEN TOURISTEN TE MIDDELBURG. Ondanks het slechte weer was het touristenbezoek aan Middelburg Donderdag weder om zeer groot. Er waren hon derden Belgen naar de Zeeuw se hoofdstad gekomen, terwijl een grote bus een groot aantal Zweden naar de Markt bracht. Ook Engelsen en landgenoten uit andere provinciën ontbra ken zoals gewoonlgk niet. Ver scheidene touristen brachten een kort bezoek aan de ten toonstelling in het Kunstmu seum. De weg hier naar toe is thans gemakkeiyk te vinden dank zg de vele richtingwy- zers, die op de gunstigste pun ten in de stad zijn aange bracht. mooie streken, de folklore enz. Des middags hield de voor zitter, de heer M. de Fegter, die door autopech dc ochtend vergadering niet kon bijwo nen, uit Zaamslag, de ope ningsrede, waarin hfl o.m. het verschil in volksaard tus sen de verschillende provin cies. waaruit jongeren aan wezig waren, schetste en daar- bg erop wijzende, dat de moeiiykheden in alle delen de zelfde zyn, zowel op maat- schappelgk als geestelgk ter rein. Men moet de onderlinge banden versterken en komen tot een landelijke organisatie van de jongeren. Na een declamatorium dansen van jongeren in Axelse kleederdracht en van de Frie zen, die o.a. een grote ovatie voor de „Schotsche Trge" en „Het Schoenmakertje" in ont vangst hadden te nemen, was het woord aan de leiders van de gasten uit het Noorden. De heer A. Hartman sprak namens de Groningers over de vele dezer dagen opgedane kennis van Zeeland en zeide dank voor het Zeeuwse ronde onthaal. Namens de Friezen hield de heer H. Swicrst een pakkend betoog en waar schuwde de jongere landhou ders zich maar niet te laten leiden door de stadsbevolking, maar als jeugdigen van bui ten zelf de ontspanning ter hand moeten nemen. Men moet komen tot een goede gemeen schap en daardoor tot een ge zonde maatschappy. Het slot van de zo geslaagde toogdag was de opvoering van het toneelstuk „En het tweede is daaraan geiyk" van de Zeeuws Vlaamse schrijver K. J. L. Eggermont. De vertol king was in goede handen en het applaus gaf biyk hoe men spel en stuk op prijs stelde. Met een kort woord sloot de 1 heer de Feyter deze zo goed Heulen, bibliothecaresse van de geslaagde bgeenkomst. Openbare Leeszaal, gaarne be- Middelburg M.S. KONINGIN WILHELMINA. Het m.s. Koningin Wilhelmi- na van de Middelb. Mij. voor Stoomvaart, dat regelmatig de vracht- en passagiersdienst MiddelburgRotterdam v.v. onderhoudt, is thans geheel hersteld van de tydens de oor log opgelopen schade. Het schip is voorzien van een flink buffet, terwgl de kajuiten nieuw gestoffeerd zijn en aan merkelijk verbeterd. Het leent zich nu weer uitstekend voor passagiersvervoer. BANKEN OP HET STATION. De banken, die voor de oor log door de V.V.V. op het sta tion Middelburg waren ge plaatst, worden thans opnieuw geschilderd en zullen weldra op hun oude plaats terugkeren. NED. HERV. GEMEENTE. In de op Donderdag j.L ge houden vergadering van het, thans tot 149 leden uitgebrei de, kiescollege van de Ned. Herv. gemeente, werden tot ouderlingen gekozen de heren M. Fransoo, Th. J. Geleijns, W. Francke, M. Nieuwdorp en J. van Setten, zulks in ver band met het niet aannemen van hun benoeming door de heren B. C. Geers, L. Koole en I. de Lange, het bedanken van de heer C. van Slugs en het vertrek naar elders van ir. H. Klarenbeek. Vlissingen NIWIN-ACTIE. Het Niwin-comlté te Vlissin gen zal op 23 Aug. a.s. een grote straat- en hxris-aan-huis collecte houden en allen, die meevoelen met onze jongens in Indië worden opgewekt een flinke bijdrage te schenken. Reeds voordien kan men zgn bgdrage storten bg de penning meester, de heer R. Sorgedra- ger, p.a. Ned. Handelmaat schappij, Coosje Buskenstraat '9. Voorts is mej. M. T. van reid omtrent de boeken- en tydschriftenactie alle inlichtin gen te verstrekken en mede werking te verlenen. Er wordt speciaal op gewe zen. dat de gelden, die in Zee land worden bgeengebracht, uitsluitend zullen worden be stemd voor de aankoop van kleinere muziekinstrumenten, die door het Zeeuwse Niwin- comité, indien mogelijk in on ze eigen provincie, zullen wor den gekocht. Het Niwtn-comlté te Vllssin gen is als volgt samengesteld: mr. B. Kolff, voorzitter; H. J. Visser, secretaris; R. Sorge- drager, penningmeester; Ir. M. A. L. Beun; Mevr. Bikkerv. d. Sande; Mej. E. Dellaert; Ds. J. S. Hartjes; Mr. J. A. Heyse; Mej. M. T. van Heulen; A. Korteweg; J. W. G. Leeflang; L. P. van Oorschot; Kapelaan M. van Stee; J. P. Ventevogel en F. C. Wgsveld. OPENBARE VERKOPING Door notaris J. L. Verhagen te Vlissingen zgn Woensdag 9 Juli in het openbaar verkocht, de volgende hulzen met erven te Vlissingen: Nleuwstraat 24, aan C. de Noog'er te Vlissin gen, voor 1800; Palingstraat 21 aan J. van de Ketterg te Vlissingen, voor f 6600; Steen- huisstraat 6 aan P. J. Kambier te Vlissingen voor 4500; Scherminkelstraat 38 aan de heer Kools, te Bergen op Zoom voor 2400; Gr oenewoud 62, aan C. J. Mommaas te Vlissin gen v,oor 3200. De gunning van verscheidene percelen weixi voorbehouden, Veere garnalenaanvoek. In de week van 30 Juni tot en met 5 Juli werden te Veere 12.375 k.g. consumptiegarnalen aangevoerd. oranje-vereniging opgericht. Dinsdagavond werden in een vergadering te Veere de be staande buurtverenigingen ont bonden. In dezelfde vergade ring werd een nieuwe Oranje vereniging opgericht met be talende leden. Het oude be stuur trad af. De bestuursle den werden echter na stem ming ln het bestuur van de nieuwe vereniging gekozen. Sluiskil gouden bruiloft. Het echtpaar van Maele— de Ruyter te Sluiskil zal op 15 Juli a.s. de dag herdenken waarop het 50 jaar geleden ln 't huwelijk trad. De heer van Maele was gedurende 40 jaren in dienst bg de spoorweg My. MechelenTerneuzen. Tribunaal Goes. Inspecteur van politie was fout. Donderdag werd voor het Tribunaal te Goes de zaak be handeld tegen de 40-jarige G. Verburg uit Middelburg, die i de bezettingsjaren inspec teur van politie te Middelburg was. Hg werd ten laste gelegd; dat hg zich aansloot bij de Ne- derlands-Duitse Kuituurge meenschap, bijeenkomsten be. zocht georganiseerd door Duit sers. In Juni 1943 had hij by een huiszoeking in de Gort straat bevorderd dat illegale lectuur gevonden werd, met als gevolg arrestatie van de fami lie v. B. Toen op de verjaar dag van Hitler op 21 April '43 de agent Klaasseom godsdien stige redenen weigerde met hem mede te gaan naar een bgeenkomst van de N.S.B., deed hij hiervan mededeling aan de N.S.B.-burgemeester van M'burg en aan de Gewes- telgke Politie-president te Rot terdam schriftelijk vroeg of dit alg dienstweigering moest worden beschouwd. Gedurende meer dan een uur is V. ver hoord door voorzitter en leden van het Tribunaal en daarbij heeft besch. in de breede uit eengezet hoe hg door zijn hou ding meende de Duitsers in de waan te brengen, dat hij met hen was en ze zo om de tuin te leiden. De verdediger, mr. Roelants, hield een uitvoerig pleidooi, waarbij hg gpeciaal stilstond bg de kwestie ten huize van de familie van B., en daarbij aan wees, dat zowel de getuigen verklaringen van de familiele den als van de bg de zaak aan wezige politiemannen, onder ling niet kloppen. Waar V. reeds geruimen tijd geïnter neerd is geweest, ig pleiter van mening, dat hg voor zgn zeker toch gemaakte fouten, is ge straft. Het Tribunaal besloot de zaak vertier te behandelen op Woensdag 23 Juni tot het ho ren van getuigen. (Ingezonden mededeling); POEDERDOZEN. Wij ontvingen pracht meta len, zeer platte poederdozen in diverse dessins. Deze doos, die in iedere tas van elke dame hoort, koopt U reeds voor slechts 6.75. Ook in lederen uitvoering met prima ritssluiting hebben wij prachtdozen, gemaakt van boxleder, in de prijs van 9.95. Deze dozen met alle beken de soorten Franse gezichts poeder koopt U natuurlijk bij J O F I B B E, Vlissingen Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14