Machines boven mensen PEPER T arwe-o vervloed in Amerika Ü-'t wordt peper-duur! Stemmen uit de Kerken Luchtvaartfestijnen in Brussel Even peultjes (TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. ZATERDAG 12 JULI 1947 EEN VOLK IN DE GREEP ENER KOUDE BUREAUCRATIE. Amerikaans journalist over de Sowjet-Unie. Samuel Welles, corres pondent van !het Ameri kaanse weekblad Time heeft onlangs een trip van tien weken door Rusland gemaakt en in een van de laatste nummerg gaf hg enkele van zijn indrukken weer. Een Russische vrouw ver maande hem eens tijdens zijn bezoek: „Als U over Rusland schrijft zult U dat volgens Uw eigen inzichten doen. Schrijf echter uit het hart. We willen geen oorlog meer. We hebben er genoeg van." Uit het hart schrijven, zegt Welles, betekent een scheiding maken. Eén scheiding tussen het goedwillende Russische volk en de koude bureaucratie van leugens en moord, die het leven van het volk in een greep houdt. KOUDE WEDEROPBOUW Hoe meer flc zag van Rus land, schrijft Welles, hoe meer ik ervan overtuigd raakte, dat de leiders van de Sowjet-Unie machines stellen boven men sen, industrieel herstel boven onmiddellijke voorziening in de noden van het volk. Het duidelijkste voorbeeld van de wijze, waarop het Kremlin de opbouw van de koude Sowjet-Unie aanpakt is wellicht Stalingrad. De oorlog deed de bevolking van Stalingrad van 500.000 tot 22.000 teruglopen, verwoestte 95 van de huizen en bracht de industriële capaciteit tot nihil. Als gevolg van het hui dige opbouwsysteem heeft Sta lingrad op het ogenblik weer 70 van zijn industrie terug, 60 van zijn vooroorlogse be volking en 20 van zijn vroe gere huisivestings-capaciteit. Tot op zekere hoogte is het juist van het Kremlin aan her stel op lange termijn door op bouw van de industrie de voor keur te geven, boven voorzie ning in de onmiddellijke be hoeften van het volk, behoef ten aan huizen en consumptie goederen. Maar onder de wre de 70-60-20-Stalingrad ver houding, waardoor mensen voor tenminste 10 jaar achter gesteld worden bg machines, kunnen en willen menselgke wezens niet alle krachten in spannen. De S talingrad-verhouding geldt klaarblijkelijk voor ge heel Rusland. Geen gebruiksgoederen. Zelfs als het doel van het lopende 5-jaren-plan wordt be reikt zal de levensstandaard van het volk in 1950 niet eens zo hoog zijn als in 1938. Zelfs het grootste warenhuis in Mos kou is kleiner en heeft een geringere sortering dan de meeste kleinere warenhuizen in de V.S. De meeste vrouwen moeten katoenen kousen dra gen, het haar ligt sluik, de ge laatskleur is bleek en de kle ren passen slecht. Een Ameri kaan kenschetste de textiel- positie als volgt: Er is geen enkele centuur-band in geheel Rusland te vinden. GEEN VRIJHEID VAN BEWEGING. Een Rus kan nergens heen gaan, bflv. naar Moskou, zon der een vergunning van de staat; als hij aangehouden wordt hij tot dwangarbeid veroordeeld. Hg kan zelfs niet plaatsen als het Kremlin be doeken. Ik herinner me een Rus sisch meisje, waarmee ik toe vallig voorbij het Kremlin voorbijgaan NEET DOEN FIFI! In 'n grauwe straat snuffelt een armetierig zwart-wit ge vlekt foksje, met alle vakken_ nis die hg als straathond voort kan brengen, nauwgezet alle vuilnisbakken na. Aan de overkant trippelt, naast een trippelende dame in bontjas, netjes aan een rood leren riempje, een stijf deftig pekineesje, waardig, zich zgn keizerlijke afstamming ken nelijk bewust. Maar als hij zgn snuffelende soortgenoot aan de overkant ontwaart acht hij het niet beneden zijn waardigheid met een venjjnig blaf je uit zgn platte bekje te protesteren, te. gen de belediging die het ras wordt aangedaan. Tommie kijkt op, hautain en snuffelt verder. De dame kijkt op, trekt haar neus op, hautain en trippelt verder. „Niet doen Fifi!", en Fifi trippelt mee, waardig en zich ztjn afstamming bewust. Even later drink ik in een gezellig restaurant een kop hete koffie. Een paar tafeltjes verder zit op een stoel Fifi, verwaand rond te kijken, ter wijl 't vrouwtje met welbeha gen met haar vriendin in de asbakken van onze samenle ving snuffelt. Af en toe waait er tenminste een „Weet je wel" naar me over, maar als Fifi van zijn stoel springt om bij de buren de boel te gaan verkennen, snerpt haar stem „Niet doen Fifi, dat ls niet netjes RENARD. liep. Wij Russen, zei ze, be nijden jullie vreemdelingen. Jullie kunnen het Kremlin bezoeken. Wij niet. Maar het Russische volk is gedwee, 't Klaagt niet over zjjn heer sers en nog veel minder be dreigen het hen. Er is geen enkel teken, dat wijst op zui veringen op grote schaal. Ik hoorde veel en oprechte be wondering voor Stalin en ook wel voor Molotov en Zda- noow. Maar ik hoorde nooit een Rus vrijwillig een woord van lof uitspreken over Be- rio, hoofd van de almachtige geheime politie. Hoewel, dit moet erbij gezegd, weinig mensen de geheime politie bewonderen en de Russen hebben er minder reden toe dan welk volk ook. De schattingen, die ik hoorde over het aantal Rus sen, dat in arbeidskampen gevangen wordt gehouden, varieerde van 3 tot 15 mil- lioen. Gewoonlijk doet de staat geen enkele moeite om de slaven-arbeid geheim te houden; men kan ze overal zien werken. Slechts ln Mos kou worde naf en toe po gingen gedaan om de afsto telijke feiten te verbergen. Eens reed ik voorbij de be ruchte Lubyanka gevangenis, vergezeld door een gids. Be hoedzaam vroeg ik: Wat is dite grote indrukwekkende gebouw. Oh, was het ant woord. Hier wonen mensen. Grote behoefte aan Weckflessen. Het Tweede Kamerlid, de heer Korthals, heeft in een aantal vragen aan de minis ter van Econ. zaken de aan dacht gevestigd op de grote behoefte aan weckflessen, welke hij bg de literflessen op 400.000 stuks schat. Hii vraagt of de minister bereid is de invoer van weckflessen te bevorderen. Te Yamagata in Japan is een geheime organisatie ont dekt, die zich ten doel stelde de militaire macht van Japan te herstellen. Machines en schepen uit Duits bezit. Naar de correspondent van het A.N.P. te Brussel ver neemt heeft het geallieerde bu. reau yoor de herstelbetalingen te Brussel aan Nederland ma chines uit de Kogelfischer fa- brik te Schwelnfurt toegewe zen tot een gezamenlijke waar de van 492.460 rijksmark. De ze machines maken een vrij wel complete installatie uit voor de vervaardiging van klei nere kogellagers voor de rij wiel-, stofzuiger- en kleine-mó. torenindustrie. Nederland zal deze Installatie door eigen aankopen moeten aanvullen. Verder heeft Nederland toe gewezen gekregen machines uit de Deutsche Sprengchemle Aktien GeseHachaft te Krel- burg-Inn ter waarde van 407.433 rijksmark. Uit de Pul ver fabrik te Haaloch ter waarde van 15.570 rijksmark, uit de Dynamlt Aktien Gesell- schaft te Krimmel ter waarde van 1.261.829 rgksmark. Tenslotte zijn Nederland nog toegekend drie kleine zeesche pen van 200 ton. alsmede de „Valkenberg'' van 1570 ton en re „Schillinghorn" van 2974 ton. VLOOTCOMMISSIE OP NIEUW GEÏNSTALLEERD. Donderdagmorgen heeft de minister van Marine in de rode zaal van het ministerie de vlootcommissie in haar nieuwe samenstelling geïnstalleerd. Prijzen schieten als raketten omhoog (Van een U.P.-correspondent) Hoe zeer de Japanse bezet ting de productie van Neder- lands-Indië heeft geschaad, wordt gedemonstreerd aan een van de vele kostbare produc ten van de archipel: peper. Dit artikel is weliswaar mis schien een „luxe" artikel, maar de wereldverbruiker is in hoge mate afhankelijk van Indië voor dit product. De voorraden zgn inmiddels zo geslonken, dat de wereld binnen zeer kor te tijd de schaarste van peper zal gaan gevoelen. Dat is al thans de voorspelling van Chi nese handelaren in Singapore. Er is nog nauwelijks eèn ver meldenswaardige hoeveelheid peper in geheel Indië, met in begrip van de Lampongs, het Zuidelijke deel van Sumatra, dat het voornaamste peper- producerende gebied van de archipel is. Voor de oorlog pro duceerden de Lampongs 20.000 tot 50.000 ton per jaar, afhan kelijk van de oogstomstandig- heden. De Japanners echter veranderden 75 pet. van de pe pertuinen in rijstvelden. Bij het terugschakelen naar de oude cultuur zal 't zeker drie tot vijf jaar duren, eer de peperplan- ten gaan produceren. De ko mende oogst in de Lampongs, die in October verwacht kan worden, zal naar schatting niet meer dan 3000 ton bedragen. Het gevolg van deze situatie is dat de handelaren in Singa pore en Batavia, meest Chine zen, hun pepervoorraadjes krampachtig vasthouden in de overtuiging, dat de prgzen bin nenkort aanzienlfik zullen stij gen. De Chinese handelaren in Batavia weigeren in ieder ge val hardnekkig hun peper aan de Nederlanders te verkopen tegen de vastgestelde prijs van 375 per 100 kg. Kleine ver kopen komen te Singapore nog wel tot stand, maar zodra gro tere partgen worden gevraagd, schieten de prjjzen als raket ten omhoog. Bij deze schaarste komt nog de mogelijkheid dat Rusland, een grote peper-consument, op de markt zal verschijnen, hoe wel het tekort aan buitenland se betaalmiddelen de Sovjet- Unie ertoe brengt eerder de nuttiger rubber dan de meer luxueuze peper te kopen. In handelskringen te Singapore gelooft men echter, dat de Po len als inkopers voor de Rus sen zullen optreden, zodra de Brits-Poolse handelsovereen komst, waarover onderhandeld wordt, tot stand zal zjjn geko men. Gebeurt dit, dan zal de peper-schaarste nog nijpender worden en zullen de prgzen nog meer stijgen. 475 milHoen schepel voor export. U.S.A. is trots. Amerika oogst op 't ogen blik de grootste tarwe-oogst uit zijn geschiedenis, een prestatie die... de nationale trots prikkelt als een nieuwe demonstratie van Amerikaan se productie-capaciteit en die bovendien een ruime export verzekert naar de hongerige landen buiten Amerika. De verwachte totale oogst opbrengst is ruim 1,4 milli ard schepel, dat is ruim 250 millioen meer dan in het vo rige jaar en de vierde maal in successie dat de Ameri kaanse tarwe-oogst de 1 mil liard schepel overschrijdt. Vóór de oorlog werd dit cij fer slechts eens bereikt. VOOR EUROPA! Deze enorme productie zal, zo zeggen de deskundigen voor de welvaart van de na oorlogse wereld van even groot belang zgn als de ge weldige industriële productie van de Ver. Staten tijdens de oorlog. Zij is een direct ge volg van de pogingen der regering om een grote graan- uitvoer naar Europa moge lijk te maken, en natuurlijk van een combinatie van gun stige omstandigheden: het weer, het goede zaad cn de voortschrijdende landbouw mechanisatie, die een zeer hoge opbrengst per hectare mogelijk maakten. Die op brengst per oppervlakte is aanzienlijk gestegen, van ge middeld 16,1 schepel per acre in de periode 19361945 tot 20,1 in dit jaar. DE VOORDELEN. Ofschoon deze record graanoogsten natuurlijk voor delig zjjn voor de Amerikaan se boeren en een geluk voor de buitenlandse verbruikers, achten landbouwdeskundi gen het twijfelachtig of de voordelen in later jaren wel Wie zoekt werk Het Australische dag blad „Morning Herald" te Sydney bevatte een dezer 68 kolommen zeer fijn gedrukte adver tenties van mensen, die personeel voor hun be drijven zochten. De. Aus tralische arbeidsbureaux hebben een lijst samen gesteld van 47.000 va cante betrekkingen. Iedereen roept op het ogenblik in Australië om buitenlandse ar beidskrachtenTien jaar geleden schreeuwde half Australië, dat de grens gesloten moest blg'ven voor buitenland se werkkrachten, 't Kan verkeren! zo groot zullen zjjn. Zij me nen dat te veel land met graan is bebouwd, dat eigen lijk zou moeten dienen, als grasland of als cultuurgrond voor oliehoudende planten. Na het gunstige weer van zes achtereenvolgende jaren vreest men bovendien dat de boeren vrjjwel de consequen ties uit het oog hebben ver loren. die een jaar van grote droogte of ander slecht weer in de graanstaten met zich mee zou brengen. CREDIETEN. De Ver. Staten hadden zich ten doel gesteld gedu rende het jaar dat eind Juni is afgelopen 375 millioen schepel tarwe uit te voeren. Dat cjjfer zou men gemak kelijk hebben kunnen berei ken, als de scheepvaartsta king van half Juni geen ver traging in het transport had teweeg gebracht. Men bere kent het totale uitvoercjjfer nu op 360 millioen. Als de oogst van dit jaar tenslotte aan de hoge verwachtingen beantwoordt, hoopt men tus sen 1 Juli 1947 en 1 Juli '48 ongeveer 475 millioen schepel voor de export beschikbaar te hebben. Het departement van landbouw heeft reeds 'n credietsysteem uitgewerkt, om de regeringsprijzen te steunen, die op het ogenblik onder de marktprijzen liggen. Een systeem dat de boeren moet beschermen tegen even tuele scherpe prjjsdalingen en de regering moet waarbor gen dat zij voldoende graan beschikbaar krijgt. Intussen is de tarwe-pro- ductie van de Ver. Staten thans hoger dan die van de andere landen der „Grote Vier" op graangebied teza men. De cjjfers voor 1946 immers waren: Canada 421 millioen schepel, Argentinië 221 millioen, Australië 117 millioen en de Ver. Staten 1156 millioen. In de periode 19341938 waren de verhou dingen als volgt (jaarlijks gemiddelde)Canada 263 millioen, Argentinië 244 mil lioen, Australië 154 millioen en Ver. Staten 716 millioen schepel. DE KERK EN HET ECHTSCHEIDINGS VRAAGSTUK. Op een Synode van de En gelse Kerk, die te York werd gehouden, werd een motie aangenomen, waarin verzocht wordt een commissie samen te stellen van geestelijken en andere personen om een on derzoek in te stellen naar aanleiding van de tegenstel ling die er bestaat tussen de burgerlijke huwelijks- en echtscheidingswetten ener zijds en de kerkeljjke voor schriften en de Christelijke beginselen aangaande het hu welijk anderzijds. De bisschop van Black burn zeide. dat er niet weinig waren onder de geestelijkheid en in zeker nog veel grotere mate onder de leken, die er niet van overtuigd waren, dat de Kerk geen huweljjk van gescheidenen kon inzege nen. Sommigen zjjn van me ning, dat er na herhaald overspel van een huweljjk ei genlijk geen sprake meer is. De bisschop kon zich met deze zienswijze- niet verenigen en dit is onder anderen één van de vragen, die de com missie onder het oog wil zien. Het is nodig, dat de Kerk werkelijk overtuigd is van de juistheid van haar eigen bepalingen en dat zij die ook kan verdedigen. De Kerk mag zich in haar pre diking en wijze van handelen niet laten bepalen door wat er door de mensen van haar verlangd wordt. Het is niet zo, dat de Kerken het con tact hebben verloren met de moderne samenleving, doch aan een bepaalde regel; het gaat om de menselgke ziel en men kan onherstelbare scha de aanrichten wanneer men te streng is of zich alleen maar houdt aan de wet. De bisschop merkte nog op, nadat hij gewezen had op het steeds groeiende aantal echt scheidingen, dat de Kerk de mensen, die hierin betrokken zijn, niet aan hun lot mag overlaten. De Kerk heeft een pastorale verantwoordeljjkheid tegenover hen. Wij moeten daarom, zonder het getuige nis van de Kerk te verzwak ken, een weg vinden om gees telijke en herderljjke steun te verlenen aan hen, wier hu welijk ontbonden is en die weer hertrouwd zjjn. Christusbelijders ln de P.v.d.A. In het „Gereformeerd Week blad" begint Dr. N. J. Hommes een serie artikelen over boven staand onderwerp. Hij stelt, als ondertitel de vraag, of er bjj hen, die uit het rechtzinnig- kerkeljjk kamp naar de P.v.d. A. overgingen sprake is alleen van „oprechte gehoorzaamheid aan God of van beginsel-nar- cose?" In het bjjzonder geldt het betoog van Dr. Hommes het offensief, dat vooral in „In de Waagschaal" ingezet ls en wordt vervolgd tegen de anti these-partijen en gedachten. En omdat „op politiek terrein de^ A.R., op kerkeljjk gebied de Gereformeerden daarbjj de hoofdaanval hebben te ver duren hetgeen geen verwon- derng kan wekken, daar zjj het meest consequent leven en strjjden uit de antithese deze heeft zich van Christus daarom zjjn wjj als Gerefor- afgekeerd. Men kan daaren- meerden bij deze smartelijke tegen zich niet vasthoudenen fatale tweespalt onder Parachutist gaf ooggetuigeverslag. Enthousiasme. (Van onze luchtyaartmede- werker). Begunstigd door weinig fraai weer hebben de vliegfeesten op het véld Evere nabij Brus sel, Zondag tienduizériden en nog eens tienduizenden belang, stellenden getrokken. In einde loze rjjen auto's bussen, trams, op de motor, per fiets en te voet trok een massale menigte reeds in de prille middaguren ln de richting van het vliegveld dat reeds om half elf de poor ten had geopend voor de hon derden, die de voorbereidingen en de talrijke buitenlandse vliegtuigen op hun gemak wil den bekjjken. Ondanks de gro te teleurstelling, veroorzaakt door het uitvallen van de mas sale parachutesprong van twee honderd Belgische valscherm jagers, ig het Zondag toch be slist de moeite waard geweest en deze demonstraties zijn ze ker te vergelijken met die, wel ke ter gelegenheid der Twee de Brusselse Luchtvaartten. toonstelling in 1939 werden ge houden. Ook de Fokker Pro motor, met Gerben Sonderman aan het stuur was van de par tij en de gemakkelijke wijze, waarop dit toestel loskwam, landde, de wendbaarheid en de aesthetische vormen van Ae 'Ollander werden zeer gewaar deerd. Vrijwel alle op de lucht vaarttentoonstelling aanwezige sportvliegtuigtypen, zoals de Amerikaanse „Navion", „Cess na", „Aeronco", Piper Super Cruiser",- „Erdcoupe", de Tje- chise Praga en Sokol en de Franse sporttoestellen waren aanwezig en vlogen voor bet duizendkoppige publiek. Een drietal zweefvliegtuigen gaven een prachtig beeld van deze schoonste aller sporten en me nig jongenshart zal sneller ge klopt hebben bij het zien van de evoluties, die op fraaie wij ze door de Belgische zweef vliegers boven het terrein wer den uitgevoerd. SPORTTOESTELLEN Er ging een enthousiast ge juich op. toen de Belgische constructeur Tips een der eer ste na de oorlog in België ge fabriceerde lichte sportvlieg- tuigen vloog. De demonstraties welke de Belgische luchtstrijd krachten in het kader van dit indrukwekkende programma voor him rekening namen, ga ven een goed beeld van de thans in gebruik zjjnde toestel len; de serie stuntvluchten, die werden uitgevoerd door de Belgische lultenant-kolonel- vlieger Leboutte waren een voudig adembenemend. Dat ook het Amerikaanse militaire luchtwapen aanwezig was en zich hiervoor de moeite troost te om twee groepen Bostons en Mustangs uit Duitsland naar België te dirigeren werd hogelijk op prijs gesteld. Maar wij persoonlijk geloven niet, dat de Yanks het erg nauw na men met de meest elementaire veiligheidsmaatregelen ten op zichte van het publiek. Ditzelf de kan trouwens ook van de Fransen worden gezegd, die met hun duikvluchten wel een klein beetje te veel sensatie verwekten. EEN KRAAKJE. En voor de sensatie was men tenslotte gekomen. Ofschoon niemand van het publiek er voor uitkwam, hoopte men m stilte op een of meer kraakjes, zo een als het ongeval met een Duitse stuntvlieger, tij dens dezelfde gelegenheid m 1939En er is 'n kraakje gekomen, toen een der demon strerende Franse vliegtuigen boven Vilvoorde in brand vloog en de piloot zich per valscherm op 't nippertje kon redden... De parachutesprong van de Fransman Rene Vincentwas zeer belangrijk, omdat hij via een aan hem bevestigde korte golfzender van zijn indrukken tijdens de sprong vertelde en het publiek deze via de overal opgestelde luidsprekers kon volgen. Om een of andere re den ging de clou van deze dag, bestaande uit de demonstraties met verschillende typen straal vliegtuigen voor het grote pu bliek verloren. De Vampire, Meteor en Attackér, allen van Britse origine, bleken zeer snel en ongelooflijk wendbaar, maar deze typen zijn nu eenmaal zo snel. dat ze in een ogenblik uit het gezicht ziin verdwenen. Maar alles bij alles; deze vliegfeesten, de belangrijkste, welke ooit in België werden gehouden, waren zeer de moei te waard. De kleinste republiek ter wereld, San Marino, heeft 'r verzoek ingediend tot lid maatschap van de organisatie der V. N. Generaal de Gaulle bij een heldenherdenking op het kerk hof te Asoq (Frankrijk). De generaal salueert. Christusbelgders inzake poli tieke activiteit, het nauwst betrokken". De strgd is, aldus de schr., opgedrongen. „Met de mannen van de „Waagschaal" om recht en noodzaak der an tithese, met de mannen van art. 31, die ons verwijten, dat wjj de antithese nieternstig genoeg nemen, ja op menig punt eigenljjk verraad plegen". Omdat ook in eigen midden er leden der kerk zgn, die hun plaats thans innemen in de P.v.d.A., kan geen laat-maar- waaien-systeem worden ge volgd, maar zal ernstig moe ten worden afgevraagd, of de P.v.d.A. de juiste weg is of wel een verkeerde. Want „tenslotte gaat het hier in deze strgd met de mannen van de Waag schaal om het to be or not to be onzer christelijke politieke actie, ja zelfs om het zijn of niet-zijn van onze totale inven taris in de geestelijke worste ling op elk terrein van het leven. Daarom moeten wjj hier principieel toetsen, keuren en kiezen naar welke tenten wjj Israël moeten oproepen". Zonnegloren. Wanneer over „Zonnegloren" gesproken wordt, denkt men aan de ziekte, waartegen ge streden wordt in deze inrich ting, aan die gevreesde ziekte, die talloos velen telken jare weer aangrijpt. Men ziet voor zich de velen, die geholpen moeten worden, doch voor wie geen plaats is om spoedig op genomen te worden. Het is nu vijfentwintig jaar geleden, dat plannen gemaakt werden van Hervormde zijde dit werk aan te vatten, na vijf jaren gevolgd door de opening van een Sanatorium voor 130 patiënten. In de jaren, die ach ter ons liggen, is „Zonneglo ren" geleidelijk gegroeid. Het biedt thans plaats aan 350 pa tiënten, hetgeen deze zomer uitgebreid wordt tot 400 bed den. En ook inwendig heeft het de groei kunnen bijhouden. De medische apparatuur voor on derzoek is steeds weer aange past aan de eisen. De nieuwste behandelingsmethoden worden toegepast doppen DAAR OOK Om 18 woningwethulzen in Brightlingsea (Eng.) te kun nen bouwen, waren 4000 pape rassen specificaties en for mulieren nodig. TAAI Meneer Pinchard, 97, uit North Bersted wilde de at reek wedstrijden cricket zien en fietste dug haastig 25 km. Me vrouw Battrum, 87, uit Bright lingsea, doet iedere dag haar boodschappen, rijdend op een kinderdriewielertje. YES! WE HAVE NO... Dorpelingen uit Blackmore (Essex) zonden een petitie aan het departement van voedsel voorziening. Vroegen een vis winkel in het dorp. SCHOTS EN SCHEEF Schot Ian Macintosh, 64 klom boven op monument van generaal Botha in Kaapstad, hield rede over zelfregering voor de Schotten. DE GELUKKIGE Uitleggende waarom haar zoontje vuil naar school kwam, zei eèn moeder uit Gateshead: „Ik heb 9 kinderen en 1 stukje zeep. Johnny was de laatste die gewassen moest worden. Toen hij aan de beurt kwam, was de zeep op". LOZE VISSERTJE Enorm grote vis beangstigde badende kinderen bij Yar mouth op eiland Wight. Baden de hond Terry pakte vis bjj staart en trok haar aan waL CHAPLIN'S DICTATOR IN NEDERLAND. De twee laatste films van Charles Chaplin, „De Dicta tor", een kostelijke parodie op Hitler en Mussolini en „Monsieur Verdoux", de sati rische geschiedenis van een moderne Blauwbaard, zullen in ons land in distributie wor den gebracht. Het ligt in de bedoeling „De Dictator" op 1 Augustus in de grote steden in vertoning te brengen. Tevens kan men de reprise tegemoet zien van twee be roemde Franse films, n.l. „De grote illusie" van Jean Re noir, een pacifistische rol prent, waarvan president Roosevelt destijds heeft ver klaard: „Alle democraten van de wereld moeten deze film zien" en „Heldenkermis" van Jacq. Feyder, de geruchtma kende film over de 80-jarige oorlog, waarover de N.S.B.'ers in 1936 zoveel kabaal hebben gemaakt. Zg verstoorden de vertoningen en verschillende burgemeesters verboden de rolprent dan ook in hun ge meenten. PERON FROCLAMEERT ECONOMISCHE ONAFHANKELIJKHEID. Peron, president van Ar gentinië, heeft een verklaring voorgelezen, waarin de eco nomische onafhankelijkheid van de Argentijnse republiek wordt aangekondigd. „De ver tegenwoordigers van het volk en de regering zullen de al machtige banden met het buitenlandse kapitalisme ver breken en het recht van de vrije beschikking over de na tionale economische hulpbron nen heroveren", aldus de ver klaring. De taak der Staatk. Geref. Partij. REDE VAN DS. ZANDT. Te Utrecht kwam Woensdag o.l.v. ds. P. Zandt, de Staat kundig Gereformeerde Partij ln alg. vergadering bijeen. Ds. Zandt constateerde, dat de S.G.P. nog voortdurend aan hevige bestrijding bloot staat. De S.G.P., die in haar vaandel heeft geschreven: „Terug tot God en zijn woord", heeft een hoge en heilige roeping. Het materialisme, aldus spr., gaat hoe langer hoe meer hoogtij vieren. Wat daarvan het ge volg is, hebben wij met eigen ogen kunnen aanschouwen. Hoe duidelijk dit alles ook mo ge zijn, zelfs na het ontzagge lijke godsgericht van de tweede wereldoorlog is er geen sprake van dat de mensheid berouwvol en schulddlgr tot God terugge keerd is. Sovjet-Rusland is diep, zeer diep in het Westen binnenge drongen. Zullen de communis ten ook ten onzent straks de lakens uitdelen, gelijk de N.S. B.-ers tgdens de Duitse over heersing? Moeiljjk kan de toe komst te donker worden inge zien. Tegen Sovjet-Rusland stelt zich steeds meer het machtige en rijke Amerika. Helaas leeft ook deze macht uit humanistische beginselen. Bij deze twee machten voegt zich, aldus spr., nog een derde, waarvan de zonen der hervor ming niets goeds te verwach ten hebben. De macht van Ro me is er op uit om het een maal verloren terrein te her winnen, ook in ong land. Op het einde van zjjn rede zeide spr. dat de S.G.P. geen kerkelijke partü is, doch een vereniging van personen van verschillende kerkformatieg die zich beweegt op het gebied van de staatkunde. Hier ligt een goddelijke eis, een roeping voor elk burger, voor elke ge reformeerde. In het hoofdbestuur werden lr. C. N. van Dis en ds. J. van Dijk herkozen. Ds. G. H. Kersten, die 25 jaar voorzitter van de S.P.G. was, werd warme hulde ge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 11