Zeeuwse krqideniers Tour de France UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND Opbouwtoelage burgemeesters in hun bestaan bedreigd Bijeenkomst te Middelburg. De vaststelling van te lage maximumprijzen en de te ge ringe contlngentering van ar-, tikelen zijn er, zoals wjj reeds meldden, de oorzaak van, dat er in de kringen van de Ne derlandse kruideniers een gro te onrust bestaat. Zij zijn van mening, dat de winstmarge voor kruideniers te klein is, waardoor zij zich in hun be staan voelen bedreigd. Zij be togen, dat de meeste winke liers reeds op een sociaal mi nimum leven en dat er dan ook zeker van een noodtoe stand gesproken kan worden. Ook de Zeeuwse kruideniers voelen zich bedreigd, hetgeen Woensdagavond bleek tijdens een ledenvergadering van de Middelburgse Kruideniersver eniging in het Schuttershof te Middelburg, die tevens werd bijgewoond door een aantal Vlissingse vakgenoten en ook een afgev. van N.-Beveland. Zowel de voorz. als de secr. van de M.K.V. luidden de stormklok en brachten tot uit drukking, dat de detaillisten ten zeerste gedupeerd zijn door de regeringspolitiek. De prijzen der grondstoffen stij gen, doch de consumentenprij zen mogen niet verhoogd worden, daar de arbeiders klasse ten koste van alles rus tig gehouden moet worden. Men was dan ook unaniem van oordeel, dat Zeeland een krachtig protest moet laten horen; besloten werd, dat het bestuur „en bloc" de grote vergadering van kruideniers, die op 15 Juli te Utrecht wordt gehouden, zal bijwonen, ter wijl ook verscheidene leden particulier tor vergadering zullen gaan. De Walcherse de putatie zal met kracht het voorstel verdedigen om de winstmarge voor de meeste artikelen op 20 van de ver koop te stellen. Tevens zal voorgesteld worden bij het C. D.K. verbetering te bepleiten van de bonindeling, die de kruideniers thans heel wat zorgen baart en er op aan te dringen, dat reeds Donderdags met de bediening van de klan ten begonnen mag worden, daar het momenteel practisch Wereld-graan- conferentle te Parijs. De wereld-graanconferentie te Parijs heeft een rapport van de voorbereidende rege- llngscommissie, waarin wordt geadviseerd tot het vormen van 3 commissies, aangeno men. De drie commissies zullen zich reap, bezig houden met: 1) De ramingen van de wereldvooruitzichten met be trekking tot granen en de hoeveelheden, welke voor de export beschikbaar zullen zijn. 2) Het gebruik van graan als veevoeder en het verband tussen dc prijzen van granen en dierlijke producten. 3) Rantsoenering, voorra den en contrölc op het be werken en het industriële ge bruik van granen. De V.S. zullen 14.500.000 ton granen exporteren. Argen tinië 5.500.000 ton; Austra lië 1.650.000 ton; Canada 8.000.000 ton, terwijl de an dere landen met inbegrip van de Sowjet-Unle 2.350.000 ton granen zullen exporteren. Schoolopzieners voor kleuteronderwijs. Naar wij vernemen zullen binnenkort 8 schoolopzieners voor het kleuteronderwijs wor den benoemd. Het commando Frank. Het Bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woens dag arrest gewezen in de zaak tegen de vier Haagse politie mannen. die tijdens de bezet ting hebben deel uitgemaakt van het zgn. kommando Frank. De uitspraken luiden: tegen J. K. Krom dc doodstraf, met de overweging, dat de bewezen feiten zo ernstig zijn en zich over een dusdanig lange periode hebben uitge strekt, dat hier de hoogste straf op haar plaats is. Tegen W. J. Baron van Boetzelaer levenslange ge vangenisstraf. Tegen C. van Baarle 20 jaar gevangenisstraf met af trek en levenslange ontzet ting. Tegen H. Zinkhaan een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek, levenslange ont zetting en ontzegging van het recht, bij de gewapende macht te dienen voor de tijd van het leven. Kerknieuws geref. kerken Beroepen te Scharendijke D. Kuiper te Rilland-Bath. 'geref. kerken Art. 31 k.o.) Bedankt voor Haarlemmer. meer-O.Z,, J. Meester te Brou wershaven. GER. GEMEENTE Aangenomen naar Middel burg W. de Wit, cand. te Rot terdam. ónmogelijk is de gehele clien tèle vóór de Zondag te be dienen. Tijdens de vergadering sprak het bestuur er zyn vol doening over uit, dat de ver hoogde omzetbelasting niet ten laste van de kruideniers komt, doch verdisconteerd is in verhoogde prijzen der ar tikelen. De voorzitter van de M.K.V. en vice-voorzitter van het districtsbe^tuur van de vak groep detailhandel, de heer J. A. J. Seijmoer, zeide voorts, dat de kruideniers de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor het personeel hoewel een stap in de goede richting niet kunnen aan vaarden, wanneer er geen winstmarge-verhoging plaats vindt. De dertiende etappe van de Tour de France Montpellier Carcassonne (172 km) werd gewonnen door Teisseire (Frankrijk). De verdere uitsla gen zijn: 1. Teisseire (Frank rijk) 5 uur 18 min. 35 sec.; 2. Callens (België) zelfde tijd; 3. Impanis (België) zelfde thd; 4. Schotte (België) zelfde tyd 5. Mathieu (België) 5 uur 31 min. 18 sec.; 40. Kla- binsky, 5 uur 44 min. 2 sec.; 42 Ex Aequo: Janssen en Joly: 5 uur 44 min. 2 sec. Na de 13e etappe luidt het algemeen klassement: 1. Viet- to, 92 uur 30 min.; 2. Camel- linl, 92 uur 32 min. 11 sec.; 3. Brambilla, 92 uur, 33 min. 4 sec.; 4. Ronconi, 92 uur 33 min. 25 sec.; 5. Fachleitner, 92 uur 36 min. 16 sec.; 39. Jans sen, 95 uur 40 min. 17 sec.; 41. Klabinsky, 95 uur 44 min. 24 sec.; 51. Joly, 96 uur 43 min. 9 sec. Het landen-klassement luidt thans: 1. Italië, 278 uur 43 m. 47 sec.; 2. Frankrjjk, 278 uur 58 min. 42 sec.: 3. Frankrijk- West, 280 uur 7 min. 48 sec.; 4. België, 281 uur 31 min. 7 sec.5. Zwitserland-Luxemb. 283 uur 8 min.; 7. Ned.- buitenl. 283 uur 56 min. 52 s. Seplember-congres van de Partij van de Arbeid. Het partijbestuur van de Party van de Arbeid zal eind September in Amsterdam een economisch congres beleggen over: le het plan Marshall; 2e. lonen, prijzen en winsten in Nederland. TWEEDE KAMER Nederland betaalde zijn krijgsgevangenen niet. Het lid der Tweede Kamer, dhr Ruijs de Beerenbrouck, stelde de minister van overzeese ge biedsdelen o.m. .de volgende vragen: Is de minister bereid uit voerige inlichtingen te ver schaffen over de vraag, In hoeverre aan krijgsgevan genen, deel uitmakende van het Kon.' Ned. Indisch le ger, over de jaren 1942- 1945 dervolgens internatio nale regelingen voorge schreven uitkeringen zjjn gedaan? Is het waar, dat in deze met betrekking tot de in de Pacific gemaakte krijgsge vangenen, behorende tot de Koninklijke marine, een an dere politiek is gevolgd? Is de minister bereid te be vorderen, dat dit vraagstuk op zeer korte termijn op een bevredigende en verantwoorde- wyze wordt afgedaan Het Londense beleid. Oud-minister Steenberghe, die zich momenteel aan boord van de Westerdam op - weg naar Nederland blindt, heeft ver klaard geen aRchrift te hebben ontvangen van het verslag der Rekenkamer, waarin critiek wordt uitgeoefend op het be leid der Londense kabinetten. De economische en scheep vaartcommissie waarvan ik als voorzitter fungeerde, aldus mr. Steenberghe, heeft steeds gewerkt onder een strenge fi nanciële contróle van de Ned. regering. De heer Steenberghe gaf de verzekering, dat hij vol gaarne zijn medewerking zou verlenen aan een aanvullend onderzoek, dat, wat hem be treft, niet diepgaand genoeg zou kunnen zijn, want ait zou z.i. de waarde aantonen van bepaalde lasterlijke commen taren in Ned. dagbladen met betrekking tót het beleid, door zijn missie gevoerd. De geldzuivering. ontwerp k.l.m. aangenomen. De Tweede Kamer heeft Donderdag aangenomen het wetsontwerp tot het bevorde ren van het onderhouden van luchtdiensten door de K.L.M. N.V. In de vergadering der Twee de Kamer is Donderdagavond aan de orde gekomen 't wets ontwerp %t verlenging met één jaar van de bij het mach tigingsbesluit geldzuivering aan de minister van financiën verleende machtiging voor zo ver zulks nodig 13 om te allen tijde terstond die maatregelen te kunnen treffen, welke geno men dienen te worden ter af wikkeling van de geldzuive ring. De heer van der Feltz (C. H.) drong- er op aan de tgd waarvoor de minister de mach tiging vraagt tot een half jaar te beperken en dan verder de ze materie bij de wet te rege len. De heer de Wilde (A.-R.) zou bij de afsluiting der geld zuivering de Kamer willen be trekken, evenals de heer Teu- lings (K.V.P.), die terzake een amendement indiende. Minister Iieftinck bleef vra gen om machtiging voor de duur van één jaar. Tegen de gedachte van het amendement- Teulings had spr. geen be zwaar. Het amendement van de heer Teulings luidende: „Bin nen één jaar na het in wer king treden dezer wet wordt een voorstel van wet ter defi nitieve afsluiting van de geld zuivering aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal aan geboden", werd door de mi nister overgenomen. Het wetsontwerp werd daar na z.h.s. aangenomen, waarna de vergadering werd verdaagd tot Vrijdagochtend. EERSTE KAMER. Vermogensbelasting ineens goedgekeurd. De Eerste Kamer heeft Don derdag de beraadslagingen voortgezet over het wetsont werp vermogensheffing Ineens. Minister Lieftinck verdedig de het wetsontwerp. De minister gaf toe. dat er reden 13 voor teleurstelling, vergeleken bij de verwachtin gen, welke men direct na de jevrijding had. De omstandig heden in West-Europa zijn ook achter gebleven bij de ver wachting. Uitstel naar een la ter tijdstip brengt met zich mede de gevaren van vermo gensspreiding en verslapping van dc spaarlust. Men graat toch niet sparen voor een hef fing? (De zitting duurt voort.) Bruidspaar onder de bijl. Dezer dagen werd in Ossendrecht een bruids- paar aan de ingang \%n het stadhuis opgewacht door een aantal stoere kerels, gewapend met bijlen en zagen Het geval liep minder bloedig af dan het aan vankelijk leek: de bijlen •en de zagen moesten slechts dienst doen om het bruidspaar de nodige eer te bewijzen. De brui degom was namelyk em ployé van een houthan- Belangrijke opdracht voor de Schelde. De Kon. Maatschappij „De Schelde" heeft van dc staats mijnen. in Limburg opdracht ontvangen om twee stoomke tels voor de nieuwe electrl- sche centrale van de staats mijn „Emma" te leveren. Het geldt hier een zeer belang rijke opdracht, want de ketels zullen tot de grootste ih Eu ropa opgestelde eenheden be horen. Iedere stoomketel zal 165 ton stoom per uur moeten kunnen leveren bij een stoom druk van circa 80 atmosfeer en een stoomtemperatuur van 500 graden Celcius. De ke tels zullen met poederkool worden gestookt. „De Schelde" zal de ketels bouwen in samenwerking met de Combustion Engineering Co. Inc. te New York. Door deze samenwerking zal de moderne Amerikaanse ketel- practgk ten volle aan ons land ten nutte komen. Veevoeder uit zeewier bestemd voor export.' INDUSTRIE BIJ VLAKE WORDT UITGEBREID. Zoals reeds eerder bericht, is Zeeland een nieuwe industrie rijk, die zich toelegt op het fa briceren van gen jodiumhou- dend veevoeder uit zeewier. Hoewel met deze industrie te Vlake reeds een begin werd gemaakt, is de directie van de fabriek hiermede niet tevre den en zij heeft het voornemen, haar belangrijk uit te breiden, zodra dit mogelijk is. Men koos Vlake als oord van vestiging, omdat deze plaats midden in de provincie ligt, hetgeen uiteraard tal van practische voordelen met zich brengt. Deze Zeeuwse industrie, waarmede voor de oorlog reeds een begin werd gemaakt, doch die door de komst der Duit sers stil kwam te liggen, een unicum, want z(j is de enige binnen en buiten onze grenzen. Het is dan ook begrij pelijk, dat de directie er voor zorgt, dat het fabrieksgeheim niét wereldkundig gemaakt wordt. Het gefabriceerde vee voeder is uitsluitend voor ex- Êort bestemd en gaat naar ielgië; de Vlakese industrie is dus een deviezen voortbren gend bedrijf. Men gebruikt de gehele Zeeuwse „oogst" aan zeewier. Helaas is er in de af gelopen winter veel wier let terlijk weggevroren. Wat betreft de berichten, die in de verschillende bladen hebben gecirculeerd, over het verbinden van een laboratori um voor penicilline-bereiding, van de schimmelcultures, aan met zeewier als kweekbodem deze fabriek, vernemen wij van de directie, dat dit geruchten zyn, die van iedere grond zgn ontbloot. Gouverneurs-Generaal van India en Palestina. Naar de Britse eerste minis ter, Clement Attlee, in het La gerhuis heeft medegedeeld, is de onderkoning van Voor-In. die. lord Mountbatten, aanbe volen als gouverneur-generaal van India, terwijl de president van de Moslemliga, Moham med Ali Djinnah, is aanbevo len als gouverneur-generaal van Pakistan. Attlee sprak de hoop uit, dat de verdeling van het land in India en Pakistan niet lang zou duren en verklaar de, dat naar zgn overtuiging een onafhankelijk Voor-Indië kan en ook zal tot standko- men binnen het Britse geme nebest. Als resultaat van de be sprekingen met de betrokken premiers, aldus Attlee, kan ik meedelen dat de regeringen van de delen van het geme nebest haar goedkeuring heb ben gehecht aan de vooi wijziging van de koning, die afstand stelde •rge van de titel doet van de titel „KeiZer van Voor-Indië". Het terugtrekken van Brit se strydkrachten uit Voor- Indië zal zo spoedig mogeiyk geschieden, vermoedeiyk te gen het eind van dit jaar. Truman dreigt weer met veto. President Truman heeft ge zegd, dat hij zijn veto zou uit spreken over het wetsont werp, dat strekt tot een ver laging van de inkomstenbelas ting met een bedrag van vier milliard dollar niet ingang van Januari aanstaande en dat thans door het Congres behan deld wordt. Het ontwerp is reeds door een grote meer derheid van het Huls van Af gevaardigden aanvaard. Oostenrijk en de Ver. Naties De Veiligheidsraad heeft heden met negen tegen nul stèmmen en bg twee onthou dingen Sow jet-Rusland en Australië besloten het ver zoek van Oostenrijk om toe lating tot het lidmaatschap van de V. N. op de agenda te .plaatsen. Gromyko wierp op, dat ede Raad het verzoek met kon behandelen alvorens men het over het vredesver drag eens was geworden. AJAX—N.E.C. 5—1. De Donderdagavond gespeel de kampioenswedstrgd Ajax N.E.C. eindigde met een 5—1 overwinning voor Ajax. Geen teeltcontracten VRAGEN VAN DE HEER MES. Het Tweede Kamerlid de heer Mes, heeft de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening de volgende vra gen gesteld: 1. Is het dc minister bekend, dat in de laatste tyd in steeds groeiende mate z.g. teeltcon tracten worden gesloten, waar bij de eigenaar of pachter van gronden voor korte termijn grond verpacht? 2. Is de minister niet van oordeel, dat, behalve voor en kele gewassen, deze teeltcon tracten behoren te worden te gengegaan, daar hierdoor grond wordt onttrokken aan de normale grondgebruikers en in februik komt bg handel en in- ustrie? 3. Zo ja, iè de minister dan bereid maatregelen te overwe gen, waarbij wordt bepaald, dat slechts een bepaald percen tage van de in eigendom toe behorende of in pacht zijnde grond mag worden uitgegeven voor deze teeltcontracten? C. Zeeiiwse^n jp pgrs Mej. KI. Markusse, wo nende teKortgene, is be noemd tot tydelgk onderwij zeres aan de Openbare Lage re School te Kats. De collecte voor het Prins Bernhard Fonds heeft in de gemeente Kortgene 116;81 ingebracht. Te Heinkenszand werd een straatcollecte gehouden voor het Roode Kruis. Deze bracht op 101. Bevorderd tot opperwacht meester der rgkspolitie, de heer J. Witte, thans wacht meester le klasse rgkspolitie te 's Heer Arendskerke. Bevorderd tot wacht meester le kl. de heer W. v. d. Broeke, thans wachtmees ter rgkspolitie te Lewcdorp. De heer J. P. Wessels, techn. ambtenaar 2e kL bij het kadaster te Goes, is met ingang van 1 Juni j.l. be vorderd tot techn. ambtenaar le kl. bij het derde bureau. De collecte op „Anjerdag" heeft te Krabtyendgke 69,84 opgebracht, en de collecte voor het Roode Kruis 96,36. Tydens de concerten Zater dagavond werd te "Sferseke ge collecteerd voor de NIWIN. Deze collecte bracht 144 op. Bakkersstaldng in Zeeland niet te duchten. ONTEVREDENHEID IS ECHTER GROOT Ook de Zeeuwse bakkers-pa troons hebben met grote onge rustheid kennis genomen van de aangekondigde regerings maatregel om de subsidie op het brood met 7 cent te ver minderen en prijsverhoging van het brood niet toe te staan, doch integendeel de prijs in de grote steden met één cent te verlagen. Men voelt zich in ernstige mate in zyn bestaan bedreigt en is niet van zins deze regeringsmaatregel te steunen. In een onderhoud, dat wij naar aanleiding van deze kwes tie hadden met de heer S. San ders, secretaris van de Bakke. ry-Commissie-Zeeland, gaf de ze een commentaar op het ac countantsonderzoek, dat in enige honderden bakkerjjen Is gehouden en dat de reden was van de regeringsmaatregelen. De dir.-gen. van de prijzen stelde op grond van deze ge gevens voor de broodprijs in de grote steden en provincieste den met 2 cent, op het platte land met 1 cent per 800 gram te verlagen. Naar zijn mening was verdere verlaging zelfs mogelijk. Hij stelde zich op het standpunt, dat moet worden uitgegaan van de totale winst, gemaakt in het broodbakkers- bedrijf en niet van de winst op ieder artikel afzonderlijk. Dit nu is volkomen onjuist, aldus onze zegsman, die hiermee de mening van de. Ned. Bakkerg Stichting weergaf. De kost prijs van groot brood dient de basis te vormen bij de vast stelling van de verkoopsprijs; de invloed van de opbrengst van luxe- en kleinbrood moet bulten beschouwing blijven. Dit wordt steeds minder gemaakt, in de provincie practisch ge heel niet, zodat de bakkerijs hier zeker geen overwinst op maken. Dezer dagen zal de Bakke rij-Commissie met de besturen van de bakkersorganisaties in Zeeland confereren. Zij heeft er bij alle Zeeuwse bakkers op aangedrongen, geen overijlde beslissingen te nemen, doch het resultaat af te wachten van deze besprekingen. Slechts in het uiterste geval zal men tot- staking overgaan. De kans hierop ig echter uiterst gering. Yèrseke Goes MUZIEKFEESTEN. Het was gisteravond in de aanvang droog weer, maar 't was toch verre van zomer weer toen de muziekuitvoe ringen ter ere van het 60- jarig bestaan der muziekver eniging „Euphonia" te Goes aanvingen. Begonnen werd met het op treden van „Hosanna" uit Goes en van „O.K.K." jiit Wemeldinge, beide verenigin gen onder leiding van de leer Kousemaker. Het semble voldeed goed en het zal ongetwijfeld bg de herha ling te Wemeldinge veler be langstelling trekken. Dit en de andere concerten op de Marjtt hebben plaats in de keurig versierde en verlichte muziektent, waar te midden van groen het cijfer 60 is aangebracht. ONTEIGENING TE GOES. Het wetsontwerp tot ont eigening van percelen erf dienstbaarheden en andere za- kelgke rechten in de gemeen te Goes, nodig voor de uit breiding van de algemene be graafplaats en van het ter rein van het gemeentelijk gas bedrijf is in de Tweede Ka mervergadering zonder be raadslaging of stemming aanvaard. AANRIJDING. Donderdag had op de hoek WestsingelPiet Heinstraat te Goes een aanrg'ding plaats tussen twee auto's, waarbij nogal wat materiële schade geconstateerd moest worden. Kruiningen BEGRAFENIS H. A. VERSTRAETBN. Dinsdagmiddag vond op de Algemene Begraafplaats te Kruiningen dc teraardebestel- lino- plaats van de Vrijdag j.l. zo tragisch om het leven ge komen wachtmeester der Ca- valerieschool te Amersfoort, wijlen de heer H. A. Verstrae- ten uit Hansweert. Een depu tatie van de Cavalerieschool, collega's van de overledene, en vele leden van de V. V. Hansw. Boys volgden de baar die met vele kransen en bloemstukken bedekt was. Namens de com mandant, officieren, onderoffi cieren, korperaals en man schappen van de Cavalerie school werden aan de groeve woorden gesproken. waaruit oprechte kameraadschap bleek. Een kapitein van het wapen der Cavalerie sprak woorden van troost tot de echtgenote en overige familieleden. De. heer Wijnands, voorzitter van de Hansw. Boys, herdacht de over ledene alg sportvriend. Een predikant sprak de familie toe en eindigde met het Onze Va der. Een zwager dankte voor de laatste eter aan de overle dene bewezen. Tribunaal Goes, UITSPRAKEN. W. F. v. Gorsel, 41 jaar, landarbeider te Rilland-Bath, destijds leider van de land stand Zeeland, 2 jaar interne ring, verbeurdverklaring 30.000 en ontzetting rechten. C. Veldink, 34 jaar, mole naar te St. Jansteen, verval len verklaring van door de Terneuzense kamer van het tribunaal opgelegde interne ring van 1 jaar. De tijd van internering werd nu beperkt tot de periode in voor-inter nering doorgebracht. De zaak tegen L. A. Ampt, 32 jaar, ambtenaar te Goes, zal buiten de zitting opnieuw onderzocht worden. Marktberichten VEILING Z.-BEVELAXD. 10 Juli. Kersen A f 42—85, id. B f 1750; Frambozen f 100127; Rode bessen A f 60, id. B f 45;. Witte bessen f 25; Kruisbessen A f 47.50, id. B f 1644; Oranje pruimen A 50—64, B f 25—52; West Fries peren f 4959; Yellow Transparant (val) f lö-^—39, alles per 100 kg.; Perziken I 30, id. II f 20—25, id. m 12 per 100 stuks. UITSTAPJE LEGER DES HEILS. Door het muziekkorps, het zangkoor en de gezinsbond van het Leger des Heils te Yerseke Werd Dinsdag een reisje ge maakt naar Lunteren. Ook werd de Grebbeberg en het dierenpark te Rhenen bezocht. Kloetinge JEUGDIGE DIEF. De 17-jarige J. K. V. te Kloetinge is Woensdag door de politie aangehouden, ver dacht van diefstal ten bedrage van ca. 800 die hij zou heb ben ontvreemd bg zijn over buurman P. de Dreu, bij wie hij dikwijls over de vloer kwam. De dader heeft een volledi ge bekentenis afgelegd en is Donderdagmorgen naar het huis van bewaring te Middel burg overgebracht. Het gestolen bedrag werd door hem gebruikt in cafeta ria's, café's en het kopen van dure import sigaretten. HUISVESTINGS COMMISSIE. Te Kloetinge is thans een huisvestingscommissie ge vormd bestaande uit B. en W. en de heren P. Hoogstrate en J. Dekker. Voor hen die de beschikking over een woning willen krijgen, zgn formulieren verkrijgbaar op de gemeente-secretarie. 's-Gravenpolder N.I.W.I.N.-actie. Te 's-Gravenpolder werd op initiatief van de burgemees ter een Niwin-comité opge richt. Het bestaat uit de he ren: J. D. Jansen, voorz.; J. Walrave secr. en J. Vermue, F. Minnaar en M. v. Liere, leden. Ellewoulsdijk FRAUDULEUZE SLACHT. Als verdacht van fraudu leuze slacht werden aange houden L. T. te Ellewouts- dgk, J. H. te 's-Heerenhoek en J. R. te Ovezande. Na ver hoor werden zg weder op vrije voeten gesteld. Het clan destien geslachte dier was reeds verhandeld. 30.000 voor Wastkapslle. Het Wa»Honaarso Weatka- pelle-comlté heeft een bedrag van 80.000 voor Westka- pello bijeengebracht. Dit geld is bestemd voor de bouw van een nieuw verenigingsgebouw. Het comité „Wcstkapelle herr(jst" heeft zgn dank over- cbracht aan het comité te Wassenaar voor deze vorste^ Hjke gift. Teraardebestelling J. Ramondt. Onder zeer grote belangstel ling is Woensdagmiddag de heer J. Ramondt op de alge mene begraafplaats te Schoon- dflke begraven. De kist was met vele bloemen en kransen gedekt. Onder de aanwezigen merkten wy o.a. op de Com missaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. J. w. Quarles van Ufford, leden en oud-leden van Ged. Staten, tal van bur gemeesters uit West Zeeuwsch Vlaanderen en vertegenwoordi gers van landbouworganisaties uit geheel Zeeland. Nadat de kist in de groeve was neergelegd, sprak ds. de Vries, Geref. predikant te Schoondgke, woorden ter na gedachtenis en troostwoorden tot de familie. De Commissaris der Konin gin zeide met diepe ontroering kennis genomen te hebben van dit plotseling overlijden van de heer Ramondt, die zoveel heèft gedaan ten bate van deze geteisterde streek en voor dë gehele provincie. Spr. gewaag de van de diepe deernis die uit gaat naar mevr. Ramondt en de kinderen. De Commissaris bracht dank voor het vele dat de heer Ramondt in openbare betrekkingen heeft gedaan voor zgn gemeente, voor West Zeeuwsch Vlaanderen en voor de provincie. Hij was een hard en stóer wferker. Spr. bracht dank voor de persoonlijke vriendschap en voor zijn ver trouwen en dankte hem even eens voor hetgeen hij in de be zettingstijd heeft gedaan. „Eén, onzer beste Zeeuwen is heen gegaan en zgn nagedachtenis zal bg ons allen in dankbare herinnering blijven", zo besloot de Commissaris zgn toespraak. De burgemeester van Schoon dgke, de heer F. A. v. Rose- velt, sprak als vriend en als West Zeeuwsch Vlaamse bur gemeester en getuigde van grote dankbaarheid en waar dering voor het vele werk dat de heer Ramondt heeft gedaan voor Schoondijke en voor West Zeeuwsch Vlaanderen. Spr. richtte troostwoorden tot vrouw en kinderen. Namens de C.B.T.B. sprak de heer S. de Putter-uit Axel; namens de afd. West Zeeuwsch Vlaanderen van de C.B.T.B. en namens Coöp. Landbouw Be lang, de heer de Fegter; na mens de Stichting van de Landbouw, deneer de Bruijne; namens de Grondkamer van Zeeland, de heer W. Staal. Als vriend en mede namens zijn intieme vrienden uit het verzet, bracht de heer D. C. Bouwense dank voor de grote steun, steeds ondervonden. De heer L. v. Dgk, Rijks- landbouwconsulent, bracht dank voor de bgdrage van de heer Ramondt aan de ontwik keling van het landbouwonder wijs. Een zoon dankte tenslotte namens de familie, voor de laatste eer zijn vader bewezen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor dringende gevallen zijn Zondag te bereiken de heer Folmer, arts te Driewe gen, tel. 275, K 1195 en de heer Staverman, arts te Hein kenszand, telef. 234, K 1106. Gemeenteraad Kortgene Onderwijzer benoemd. Maandagavond kwam de raad van Kortgene ln openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Schuit. De voorzitter zei dat deze vergadering reeds zo spoedig' op de vorige volgt, omdat aan de O. L. school te Kortgene een onderwijzer be noemd moet worden. De voor zitter deed mededeling, dat van de Schoolartsendienst verslag is ontvangen betreffende het onderzoek van de leerlingen aan de O. L. school te Kats. De raad verleende het col lege van B. en W. machtiging tot het nemen van alle maat regelen, welke in verband met de woningbouw in de gemeente noodzakelijk zijn. De bg de pro vincie Zeeland lopende geldle ning zal met tèn hoogste 12 maanden worden verlengd. In verband met het vertrek naar Delft, werd met algemene stemmen besloten eervol ont slag te verlenen aan de heer .,A. van der Wal als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Colijnsplaat en zulks per 1 Aug. a.s. Na stemming werd in deze vaca ture voorzien door de be noeming van de heer C. Haak. In verband met de voorziening in de vacature aan de O. L. school te Kortgene, memoreer de de voorzitter, dat mej. L. J. Poerstamper voor de dienst af gekeurd is en dat van haar °P 2 Juli j.l. door het gemeen tebestuur. leerlingen, oud- leerlingen en ouders, afscheid genomen is. Met algemene stemmen werd de hee» D. Roodenburg te Roo sendaal benoemd tot onderwg- zer aan de O. L. school te Kortgene, zulkg met ingang van 1 September 1947. Voorts werd met algemene stemmen besloten aan de secretaris en de ontvanger der gemeente over 1945 en 1946 alsnog een opbouwtoelage toe te kennen. Op voorstel van B. en W. werd voortg met algemene stemmen besloten er bij de Minister van Binnenlandse Zaken met klem op aan te dringen alsnog te willen bevorderen dat aak de burgemeesters der onderschei dene gemeenten een opbouw toelage wordt toegekend tot 'n gelijk percentage als voor het personeel dier gemeenten in clusief de secretarissen en ontvangers is bepaald en een exemplaar van dit besluit toe te zenden aan heren Ged. Sta ten van Zeeland en alle ge meenteraden van die gemeen ten in de provincie Zeeland, waar tot toekenning van deze' opbouwtoelage voor hun perso neel werd besloten, met ver zoek om adhaesie. Na stem ming werd de heer P. Adriaan- se gekozen als lid van de com missie tot wering van school verzuim te Colijnsplaat. met ingang van 7 Juli 1947. Van de heer C. P. Filius te Kortgene zal een stuk grond worden ge kocht ter verkryglng van bouwterrein. Bg de rondvraag informeerde de heer Contant wie de ver gunningen tot dansen afgeeft. De voorzitter antwoordde dat de burgemeester dit doet. De heer Contant drong er °P aan de uitgifte van de vergunnin gen te matigen.De voorzitter antwoorde, dat hij des sprekers mening zeer wel kan begrijpen, doch wijst er in dit verband op. dat bij dansen het drank gebruik minder is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6