Wijziging Leerplichtwet aangenomen R egeririgs verklaring over Indonesië UIT DE PROVINCIE SCHOUWEN EN DUIVELAND Zeeuwse kruideniers St. Philipsland. De watervoorziening nippers Wai verwacht wordt van de Republiek Onmiddellijke staking van de strijd De minister-president Dr. L. J. ML Beel heeft Donderdag middag in do Tweede Kamer een regeringsverklaring afge legd over het verloop van de onderhandelingen met de re- publikeiaso regering te Djocja. Dr. Beel gaf een overzicht van het verloop dor Jongste nota wisseling, waarbij hÜ ©r °P wees, dat de republiek aan vankelijk een vrijwel afwijzend standpunt innam tegenover de Nederlandse voorstellen, die een ultimatief karakter droe gen. De Ned. regering hield rekening met do mogelijkheid, dat zjj gedwongen zou kunnen worden eventueel als uiterste maatregel haar militair machtsmiddel aan te wenden, het zo beperkt mogelijk. Zjj ing daarbij uit van haar ver antwoordelijkheid krachtens de Grondwet, het Handvest der Ver. Naties en de overeen- komst van Linggadjati. De regering is bereid in de resultaten de mogelijkheid ener gunstige wending te zien. Dr. Beel zeide, dat de regering voor alles onmiddel lijke staking van de vijande lijkheden verwacht en staking van alles wat de andere sta ten van Indonesië miskent of aantast. Voorts opheffing van Het commando Frank. Het Bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woens dag arrest gewezen in de zaak tegen de vier Haagse politie mannen, die tijdens de bezet ting hebben deel uitgemaakt van het zgn, kommando Frank. De uitspraken lulden: tegen J. K. Krom de doodstraf, met de overweging, dat de bewezen feiten zo ernstig zijn en zich over een dusdanig lange periode hebben uitge strekt, dat hier de hoogste straf op haar plaats is. Tegen W. J. Baron van Boetzelaer levenslange ge vangenisstraf. Tegen C. van Baarle 20 jaar gevangenisstraf met af trek en levenslange ontzet ting. Tegen H. Zlnkhaan een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek, levenslange ont zetting en ontzegging van het recht. bh de gewapende macht te dienen voor de tijd van het leven. Begrafenis ir. Scherpen berg. Tc Bloemendaal ls het stof felijk overschot van lr. J. P. E. Schcrpenbcrg, ln het leven dl- recteur-hoofa uitvoerder der M.U.Z., onder zeer grote be langstelling ten grave .gedra gen. Ir. JT H. Telders sprak namens de Beverwijkse N.V. Van Hattum-Blankcvoort, de M.U.Z. en de N.V. Maastun nel, een afscheidswoord. de blokkade, herstel verkeer, opening van demarcatielijnen en opheldering ten aanzien van die punten, waarop het antwoord van 27 Juli nog on bevredigend is. Dr. Beel noemde in dit verband de miskenning van de Uniegedachte, de onvol doende erkenning van ONZE eigen verantwoordelijkheid en verder het herstel van orde en rust, overal in Indonesië. HU wees erop, dat de geslo ten verdragen dienen te wor den nagekomen. Pas op deze voorwaarden Is een behoor- ïyke verwezeniyking van Ling gadjati denkbaar. EERSTE KAMER. Vermogensheffing ïneens. In dc Eerste Kamér kwam aan de orde het wetsontj werp vermogensheffing ineens. Dcheer Pollema (O.H.) wenste dit ontwerp te beschou wen los van de belastingpoll- tiek in dienst van een betere bezitsverdeling. Hoe langer hoe meer komt de vrees naar vo- reh, dat het saneringsplan van do minister, waarin aeze ver mogensheffing past. niet sluit Intussen vormt dit ontwerp niet meer het sluitstuk der geldzulvering en hiermee ont valt het een van zijn hoekste nen. Wij komen daarmede ook niet van de geldblokkering af. Dit bezwaar weegt voor spre kers fractie zo zwaar, dat zij ernstig aarzelt de minister te volgen. De saneringsmaatregelen, die deze regering doorvoerde, ge bruikte zU niet voor werkelij ke sanering, maar voor haar sociale politiek. De heer van den Brink (K. kundigheid, waarmede de mi- V.P.) is vol eerbied voor de nister de weg gaat van de budgctalro en monetaire sane ring. Het monetaire effect van de ze maatregel achtte spr. door slaggevend, maar de bezwa ren, welke er zfln geven spre- kerg fractie nog aanleiding haar stem voor te behouden. De heer Molenaar (Vrijh.), klaagde over onvast beleid van de minister en vreest dat hy nu weer te veel geld gaat los maken. Als één der groot ste bezwaren tegen het ont werp noemde spr. voorts de productiebeperking, die het zal brengen. De beraadslaging werd hier na verdaagd. Wereld-graan- conferentie te Parijs. De wereld-graanconferentie te Parijs heeft een rapport van de voorbereidende rege lingscommissie, waarin wordt geadviseerd tot het vormen van 3 commissie^, aangeno men. De drie commissies zullen zich resp. bezig houden met: 1) De ramingen van de wereldvooruitzichten met be trekking tot granen en de hoeveelheden, welke voor do export beschikbaar zullen zijn. 2) Het gebruik van graan als veevoeder en het verband tussen de pryzen van granen en dleriyke producten. 3) Rantsoenering, voorra den en contrOle op het be werken en het industriële ge bruik van granen. De V.S. zullen 14.500.000 ton granen exporteren. Argen tinië 5.500.000 ton; Austra lië 1.650.000 ton; Canada 8.000.000 ton, terwijl de an dere landen met inbegrip van de Sowjet-Unle 2.350.000 ton granen zullen exporteren. Koningin beschermvrouwe van het Oorlogsgraven- comité. H. M. de Koningin heeft het beschermheerschap aanvaard van het Nederlands oologsgra- vencomité. dat ln Nederland de adoptie van geallieerde oor. logsgraven stimuleert. Kasteel Bouvigne vrijgegeven. Het kasteel Bouvigne te Gin- neken, sinds de oorlog in ge bruik by de Duitsers en na de bevrijding bjj de geallieerden en het V.H.K., is thans vrijge geven. De Eucharistische Kruis, tochtbeweging hoopt Bouvigne half Augustus weer volledig ln gébruik te nemen. September-congres van de Partij van de Arbeid. Het partijbestuur van de Party van de Arbeid zal eind September in Amsterdam een economisch congres beleggen over: le het plan Marshall; 2e. lonen, prijzen en winsten in Nederland. fn een beerput gestikt. Het 1*6-jarig kind van de landbouwer Huttert, wonende op „Schuilenburg" bij Hellen- doorn. raakte in een onbe waakt ogenblik in een beerput. Toen het kind later gevonden werd waren de levensgeesten reeds geweken. Schoolopzieners voor kleuteronderwijs. Naar wij vernemen zullen binnenkort 8 schoolopzieners voor het kleuteronderwijs Wor den benoemd. Bruidspaar onder de bijl. Dezer dagen werd in Ossendrecht een bruids paar aan de ingang van het stadhuis opgewacht door een aantal stoere kerels, gewapend met bijlen en zagen Het geval liep minder bloedig af dan het aan vankelijk leek: de byien en de zagen moesten slechts dienst doen om het bruidspaar de nodige eer te bewijzen. De brui- degdm was namelijk em ployé van een houthan- Kerknieuws GEREF. KERKEN Beroepen te Scharendykc D. Kuiper te Rllland-Bath, GEREF. KERKEN Art. 31 K.O.) 0 Bedankt voor Haarlemmer. meer-O.Z., J. Meester te Brou wershaven. GER. GEMEENTE Aangenomen naar Middel burg W. de Wit, cand. te Rot terdam. Nederland betaalde zijn krijgsgevangenen niet. Het lid der Tweede Kamer, dhr Ruijs de Beerenbrouck, stelde de minister van overzeese ge biedsdelen o.m. de volgende vragen: I9 de minister bereid uit voerige inlichtingen te ver schaffen over de vraag, ln hoeverre aan krygsgevan- genen, deel uitmakende van het Kon. Ned. Indisch le ger, over de jaren 1942- 1945 de volgens internatio nale regelingen voorge schreven uitkeringen zijn gedaan? Is het waar, dat in deze met betrekking tot de in de Pacific gemaakte krijgsge vangenen, behorende tot de Koninklijke marine, een an dere politiek is gevolgd? Is de minister bereid te be vorderen, dat dit vraagstuk op zeer korte termijn op een bevredigende en verantwoorde- wyze wordt afgedaan? Het Londense beleid. Oud-minister Steenberghe, die zich momenteel aan boord van de Westerdam op weg naar Nederland bevindt, heeft ver klaard geen afschrift te hebben ontvangen van het verslag der Rekenkamer, waarin critiek wordt uitgeoefend op het be leid der Londense kabinetten. De economische en scheep vaartcommissie waarvan ik als voorzitter fungeerde, aldus mr. Steenberghe, heeft steeds gewerkt onder een strenge fi nanciële contröle van de Ned. regering. De heer Steenberghe gaf de verzekering, dat hy vol gaarne zijn medewerking zou verlenen aan een aanvullend onderzoek, dat, wat hem be treft. niet diepgaand genoeg zou kunnen zijn, want dit zou z.i. de waarde aantonen van bepaalde lasterlijke commen taren in Ned. dagbladen met betrekking tot het beleid, door zyn missie gevoerd. Belangrijke opdracht voor de Schelde. De Kon. Maatschappij „De Schelde" heeft van de staats- mynen in Limburg opdracht ontvangen om twee- stoomke tels voor de nieuwe electri- sche centrale van de staats- mijn „Emma" te leveren. Het geldt hier een zeer belang rijke opdracht, want de ketels zullen tot de grootste in Eu ropa opgestelde eenheden be horen. Iedere stoomketel zal 165 ton stoom per uur moeten kunnen leveren by een stoom druk van circa 80 atmosfeer en een stoomtemperatuur van 500 graden Celcius. De ke tels zullen met poederkool worden gestookt. „De Schelde" zal de ketels bouwen in samenwerking met de Combustion Engineering Co. Inc. te New York. Door deze samenwerking zal de moderne Amerikaanse ketel- practijk ten volle aan ons land ten nutte komen. Veevoeder uit zeewier bestemd voor export. INDUSTRIE BIJ VLAKE WORDT UITGEBREID. Zoals reeds eerder bericht, is Zeeland een nieuwe industrie rijk, die zich toelegt op het fa briceren van een joalumhou- dend veevoeder uit zeewier. Hoewel met deze industrie te Vlake reeds een begin werd gemaakt, is de directie van de fabriek hiermede niet tevre den en zij heeft het voornemen, haar belangryk uit te breiden, zodra dit mogelijk is. Men koos Vlake als oord van vestiging, omdat deze plaats 'midden in de provincie ligt; hetgeen uiteraard tal van practische voordelen met zich brengt. Deze Zeeuwse industrie, waarmede voor de oorlog reeds een begin werd gemaakt, doch die door de komst der Duit sers stil kwam te liggen, is een unicum, want zy is de enige binnen en buiten onze grenzen. Het is dan ook begrij pelijk, dat de directie er voor zorgt, dat het fabrieksgeheim niet wereldkundig gemaakt wordt. Het gefabriceerde vee voeder is uitsluitend voor ex port bestemd en gaat naar België; de Vlakese industrie is dus een deviezen voortbren gend bedrijf. Men gebruikt de gehele Zeeuwse „oogst" aan zeewier. Helaas is er in de af gelopen winter veel wier let terlijk weggevroren. Wat betreft de berichten, die in de verschillende bladen hebben gecirculeerd, over het verbinden van een laboratori um voor penicilline-bereiding, van de schimmelcultures, aan met zeewier als kweekbodem deze fabriek, vernemen wij van de directie, dat dit geruchten zyn, die van Iédere grond zyn ontbloot. Bakkersstaking in Zeeland niet te duchten. ONTEVREDENHEID IS ECHTER GROOT Ook de Zeeuwse bakkers-pa troons hebben met grote onge rustheid kennig genomen van de aangekondigde regeringsr maatregel om de subsidie op het brood met 7 cent te ver minderen en prijsverhoging van het brood niet toe te staan, doch integendeel de prys ln de grote steden met één cent te verlagen. Men voelt zich ln ernstige mate in zyn bestaan bedreigt én is niet van zins deze regeringsmaatregel te steunen. In een onderhoud, dat wy naar aanleiding van deze kwes tie hadden met de heer S. San ders, secretaris van de Bakke. ry-Commissie-Zeeland, gaf de ze een commentaar op het ac countantsonderzoek, dat in enige honderden bakkerijen is gehouden en dat de reden was van de regeringsmaatregelen. De dir.-gen. van de prijzen stelde op grond van deze ge- geve ng voor de broodprijs in de grote steden en provincieste den met 2 cent, op het platte land met 1 cent per 800 gram te verlagen. Naar zijn mening was verdere verlaging zelfs mogelijk. Hjj stelde zich op het standpunt?, dat moet worden uitgegaan van de totale winst, gemaakt in het broodbakkers- bedrijf en niet van de winst op ieder artikel afzonderlijk. Dit nu ls volkomen onjuist, aldus onze zegsman, die hiermee de mening van de Ned. Bakkerij Stichting weergaf. De kost prijs van groot brood dient de basis te vormen by de vast stelling van de verkoopsprijs; de invloed van de opbrengst van luxe- en kleinbrood moet buiten beschouwing blijven. Dit wordt steeds minder gemaakt, in de provincie practised ge heel niet, zodat de bakkerijs hier zeker geen overwinst op maken. Dezer dagen zal de Bakke rij-Commissie met de besturen van de bakkersorganisaties in Zeeland confereren. Zij heeft er by alle Zeeuwse bakkers op aangedrongen, geen overqlde beslissingen te nemen, doch het resultaat af te wachten van deze besprekingen. Slechts in het uiterste geval zal men tot staking overgaan. De kans hierop is echter uiterst gering. in hun bestaan bedreigd Bijeenkomst ie Middelburg. De vaststelling van te lage maximumprijzen en de te ge ringe contingentering van ar tikelen zijn er, zoals wij reeds meldden, de oorzaak van, dat er in de kringen van de Ne derlandse kruideniers een gro te onrust bestaat. Zij zyn van mening, dat de winstmarge voor kruideniers te klein is, (waardoor zij zich in hun be staan voelen bedreigd. Zij be togen, dat de meeste winke liers reeds op een söciaal mi nimum leven en dat er dan ook zeker van een noodtoe stand gesproken kan worden. Ook de Zeeuwse kruideniers voelen zich bedreigd, hetgeen Woensdagavond bleek tijdens TWEEDE KAMER Pensioen voor militairen. Bij de behandeling van dc wijziging der Leerplichtwet in de Tweede Kamer, diende de heer Peters een tweede motie in, waarin de Mi nister wordt uitgenodigd tot het treffen van alle hem mo gelijke maatregelen, opdat de voorwaarden voor het welsla- l van het leerplan van acht jaar met Ingang van 1 Jan. 1950 verwezenlijkt zullen zyn. Minister Glelen verklaarde in de motie-Peters geen wan trouwen te zien. Hy zal gaar ne ernaar streven aan de con sequenties ervan te voldoen. De motie van de heer Peters werd aangenomen met 52 te gen 26 stemmen. De heer van den Heuvel (AR.) lichtte een amende ment toe beogende de lagere land- en tuinbouwscholen, die ►aan redeiyke eisen voldoen, voor wat de leerplicht be treft, geiyk te stellen met de ntjverheidscholen. Dit amen dement werd aangenomen met 55 tegen 25 stemmen. Het wetsontwerp werd ten slotte z.h.s. aanvaard met aan tekening dat de leden der CPN feacht willen worden te heb- en tegengestemd. PENSIOENWETTEN. 'a Avonds heeft de Kamer nog een aanvang gemaakt met de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging en aan vulling van de pensioenwetten voor de land- en zeemacht en van de pensioenwetten voor het reservepersoneel der land macht en het personeel der Kon. Marine-Reserve. De heer Roosjen (AR) be treurde het, dat de mobilisatie- slachtoffers weer tot wachten gedoemd zyn. Hy vroeg nu ein delijk radicaal een einde te maken aan do noodtoestand der betrokkenen. Ook de heer Koenen (CPN) vroeg op korte termyn maatregelen ten be hoeve van de mobillsatioslacht- offefs. Minister Fievez sprak een woord van hulde tot diegenen voor wie het wetsontwerp be stemd ls; voor diegenen, die hun leven gelaten nebben ln dienst van het vaderland, In valide zyn geworden en voor degenen, die achterbleven. De minister deelt mede, dat hy voornemens is stiefkinderen dezelfde behandeling te doen geworden als besloten is ten aanzien van de verzetsslacht- offers, hetgeen kan geschieden by algemene maatregel van bestuur. Maatregelen voor de mobilisatieslachtoffers zullen op korte termijn genomen wor den. Het wetsontwerp wordt ten slotte z. ha. aangenomen. een ledenvergadering van de Middelburgse Kruideniersver eniging in het Schuttershof te Middelburg, die tevens werd bijgewoond door een aan*l Vlissingse vakgenoten en ook een afgev. van N.-Beveland. Zowel de voorz. als de secr. van de M.K.V. luidden de stormklok en brachten tot uit drukking, dat de detaillisten ten zeerste gedupeerd zijn door de regeringspolitiek. De pryzen der grondstoffen stij gen, doch de consumentenprij zen mogen niet verhoogd worden, daar de arbeiders klasse ten koste van alles rus tig gehouden moet worden. Men was dan ook unaniem van oordeel, dat Zeeland een krachtig protest moet laten horen; besloten werd, dat het bestuur „en bloc" de grote vergadering van kruideniers, die op 15 Juli te Utrecht wordt gehouden, zal bijwonen, ter wijl ook verscheidene leden particulier ter vergadering zullen gaan. De Walcherse de putatie zal met kracht het voorstel verdedigen om de winstmarge voor de meeste artikelen op 20 van de ver koop te stellen. Tevens zal voorgesteld worden by het C. D.K. verbetering te bepleiten van de bonindeling, die de kruideniers thans heel wat zorgen baart en er op aan te dringen, dat reeds Donderdags met de bediening van de klan ten begonnen mag worden, daar het momenteel practisch onmogelijk is de gehele cliën- tèle vóór de Zoritiag te be dienen. Tijdens de vergadering sprak het bestuur er zijn vol doening over uit, dat de ver hoogde omzetbelasting niet ten laste van de kruideniers komt, doch verdisconteerd is in verhoogde pryzen der ar tikelen. De voorzitter van de M.K.V. en vice-voorzitter van het distriftsbestuur van de vak groep detailhandel, de heer J. A. J. Seijmoer, zeide voorts, dat de kruideniers de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor het personeel hoewel een stap in de goede richting niet kunnen aan vaarden, wanneer er geen winstmarge-verhoging plaats vindt TOESLAG BIJZONDERE ARBEID TE ZIERIKZEE. In de week van 14 tot en met 19 Juli 1947 kunnen ge durende de bekende zittings uren de naamlysten voor het aanvragen van toeslag bijzon- dere arbeid 9e en 10e periode 19471 worden ingediend. Medegebracht moet worden de in Uw bezit zijnde naam lysten en/of -aanvraagformulie ren, betrekking hebbende op de verstrekte toeslagkaarten voor de 7e en 8ste periode 1947. Na 19 Juli zal alleen te Zie- rikzee op een siader bekend te maken dag gelegenheid worden gegeven tot inlevering van naamlysten. Extra zittingsuren. In de hieronder genoemde plaatsen zal voor het innemen van bovengenoemde naamlys ten zitting worden gehouden te: Bruinisse: 16 Juli, van 9. tot 1 en 24 uur. Oosterland: 14 Juli, van 9.30 1 en 24 uur. Nieuwerkerk: 15 Juli, van 9.301 en 24 uur. UITREIKING BONKAARTEN Op onderstaande dagen en uren zullen de bonkaarten 9e en 10e periode 1947 worden uitgereikt te: Drelschor: 14 Juli, van 9.30 12 en van 13 uur: Zelfver- zorgers Wijk P; 15 Juli, van 9.3012 uur: Zelf verzorgers Wijk D; van 13 uur: Gewone verbruikers Wijk D en P. Noordgouwe: 16 Juli, van 9 10.30 uur: Zelfverzorgers; van 10.3012 uur: Gewone verbruikers. Schuddebeurs: 16 Juli, van 1.30—3 uur: Zelfverzorgers; van 33.30 uur: Gewone ver bruikers. Sir Jansland: 17 Juli, van 9.3012: Zelfverzorgers; van 3—3.30 uur: gewone verbrui kers. Ouwerkerk: 18 Juli, van 9.30 12 uur: Zelfverzorgers: van 13 uur: Gewone yerbruikers. Medegebracht moeten wor den: De Tweede Distributie stamkaarten. De lopende bon kaarten (Losse inwisselings bonnen worden onder geen en kele voorwaarde geaccep teerd). Zierikzee Tentcampagne van het Leger des Heils. Door het Leger des Heils zal de volgende week een Evange lisatie-tent worden gezet op het Havenplein te Zierikzee, In deze tent, welke ruimte biedt voor 400 k 500 zitplaat sen, zullen bijzondere samen komsten worden gehouden op Dinsdag 15, Woensdag 16, Donderdag 17 en Vrijdag 18 Juli a.s., telkens des avonds om half achtf In deze samenkom sten zullen verschillende plaat selijke predikanten en Heilsof ficieren uit andere plaatsen 't woord voeren. Zang en muziek zullen de samenkomsten op luisteren. Tevens worden iedere mid dag om vijf uur samenkom sten gehouden voor de jeugd. DE GEZINSBOND NAAR BREDA De gezinsbond van het Le ger des Heils te Zierikzee heeft Dinsdag een uitstapje gemaakt naar Breda en om streken. In de Grote Kerk te Breda hadden de Heilsofficie ren de gasten een prettige ontvangst bereid. De dag werd verder door gebracht met een' bezoek aan de verschillende bezienswaar digheden van Breda. Natuur lijk werd ook de speeltuin in het bos bezocht. Het was een prettige dag en voldaan keerden allen huiswaarts. DE OUDEN VAN DAGEN OP STAP. De ouden van dagen, die verpleegd worden in het ver- plegingshuis van de Ned. Herv. Didconie te Zierikzee, hebben Dinsdag een autotocht over Schouwen Duiveland gemaakt. Onder leiding van het bestuur bezochten 50 oudjes Schudde beurs, Noordgouwe, Zonne- malre. Brouwershaven, Scha- rendjjkë" en Renesse. In Re- nesse werd een consumptie gebruikt, waarna de duinen bezichtigd werden. Via Haam stede reed men naar Westen- Schouwen, waar de koffietafel gereed stond. Over Burghsluis ging het langs de zeedyk weer naar huis. Een rondrit door Zierik zee besloot voor de oudjes de prettige dag. De voorzitter van het be stuur bedankte by de aan komst in het verplegingshuis de verschillende auto-eige naars, die geheel belangeloos hun medewerking aan deze dagverleenden. Bruinisse ZWAAR WEER. De mosselzaadvissers op de Waddenzee hadden Woensdag met zwaar weer te kampen. Twee hunner de Bru 108 en Bru 17 moesten door hun col lega's op- sleeptouw worden genomen en te Nieuwediep worden binnengebracht. Eerst genoemd schip maakte zoveel water, dat de motor uit viel. AANVARING. Het motormosselvaartuig Bru 41, schipper L. Hoek, is op weg naar de Waddenzee om mosselzaad te halen, nabij Aalsmeer aangevaren door een ander motorschip. Dit schip was geladen met rollen kabels, waardoor het uitzicht enigszins werd belemmerd. De Bru 41 bekwam een gat in de voorsteven, waardoor de reis niet kon worden voortge zet. Voor de betrokkene een ernstige schadepost. DE REISDUIF. Woensdagavond werd in hotel „De Druiventros" te St. Philipsland een algemene le denvergadering gehouden van de plaatselijke duivenvereni- ging „De Reisduif". De voor zitter, de heer Joh. Verweijs, deelde mede, dat de vlucht met jonge duiven begint op 19 Juli a.s. De secretaris, de heer D. Kaashoek, bracht een be knopt verslag uit van de laatst gehouden vluchten, ter wijl het reglement aan de le den werd voorgelezen. Besloten werd dat de aan wezige 3 klokken geplaatst zullen worden bij de heren L. Vermeij, Joh. Verweijs en W. van Dommelen: Tribunaal Goes. Burgemeester bracht Hitler-groet. Voor het tribunaal te Goes stond Donderdag terecht de 81-jarige oud-burgemeester van St. Maartensdijk J. J. Pol derman, die thans in Breda woont. De kamer te Zierik zee had verbeurdverklaring van 30.000 opgelegd, waar tegen de verdediger, mr. O. A. C. Verpaalen uit Breda, een bezwaarschrift had inge diend. Volgens de dagvaarding is beschuldigde sympathise rend lid der N.S.B. geweest en schreef in 1942 over burge meester Schuller en andere ingezetenen van van St. Maar tensdijk aan Seyss Inquart, dat deze aan de andere kant van het kanaal thuis hoorden. Onder een door een Duitser getypte brief schreef hij „Heil Hitier" voor hij er zijn handtekening onder plaatste. Verder had hij zich beklaagd, dat hij verbaliseerd werd, omdat hy over een verboden dyk liep. Hij gaf ook meube len in leen aan leden van de Veermacht en bracht de Hit ler-groet. Aan Münzer schreef hy, dat hy alles voelde voor Duitsland en de Führer. Ook deze brief ondertekende hy met „Heil Hitier". De verdediger, mr. Verpaa len, bracht direct naar voren, dat P. 23 April een brief ont ving van de procureur-fiscaal, waaruit bleek, dat hy "onvoor waardelijk buiten vervolging was gesteld. In Mei was deze brief echter weer ingetrokken. Volgens verdediger had dit niet mogen gebeuren, zonder dat P. werd gehoord. Hy meende dan ook, dat het tri bunaal P. niet verder mocht vervolgen. Na raadkamer stel de het tribunaal zich echter op het standpunt, dat deze zaak wel degelijk behandeld moet worden. Beschuldigde gaf een groot deel der ten laste legging toe, doch ontkende in strijd met verschillende getuigenverkla ringen uit het vooronderzoek de Hitlergroet gebracht te hebben. Verschillende van zijn uitlatingen noemde hy nu camouflage. Hij had nooit ge voeld verkeerd te doen door toe te treden tot de N.S.B. De verdediger, mr. Verpaa len, roemde de behandeling van deze zaak door het tri bunaal en ook de wijze waar op mr. Koole het vooronder zoek heeft geleid. Spr. ging nauwkeurig de ten laste leg ging na en zeide ten slotte dat de verdachte nooit finan cieel voordeel uit de bezetting heeft gehad. Zijn vermogen is uitsluitend familiebezit. De uitspraak werd bepaald op 24 Juli. UITSPRAKEN. W. F. v. Gorsel, 41 jaar, landarbeider te Rilland-Bath, destijds leider van de land stand Zeeland, 2 jaar interne ring, verbeurdverklaring 30.000 en ontzetting rechten. C. Veldjnk, 34 jaar, mole naar te St. Jansteen, verval len verklaring van door de Terneuzense kamer van het tribunaal opgelegde interne ring van 1 jaar. De tijd van internering werd nu beperkt tot de periode in voor-inter nering doorgebracht. De zaak tegen L. A. Ampt, 32 jaar, ambtenaar te Goes, zal buiten de zitting opnieuw onderzocht worden. op Schouwen Duiveland Langzaam verbetering. In hotel van Oppen te Zie rikzee werd Maandag de ver gadering van aandeelhouders gehouden van de Waterleiding My. „Schouwen Duiveland". Het verlies over 1946 be draagt 37.963,73. De balans en winst- en verliesrekening werd goedgekeurd. Een voorstel tot afschrijving op de bezittingen ad 15.980,29 werd goedgekeurd, evenals een extra afschry ving van 33.865,03. De voorzitter, de heer R. Gerritsen, wees erop, dat men in het Westen van het eiland geestdriftiger over de water voorziening is dan in het Oos ten. Het verlies van de wa tertoren betekent, een grote handicap, doch het bestuur doet alles ojji de moeilykhe- den op te lossen. Van de twee reservoirs is er één klaar. Bij Zierikzee wordt over en kele maanden een nieuw re servoir gebouwd. Wanneer de machines hersteld zyn, zal men ook in het Oosten van het eiland spoedig een be langrijke verbetering in de watervoorziening bemerken. Door de aanboring van 6 nieuwe bronnen kan nu reeds enige' verbetering worden ge constateerd. In de toekomst zullen 14 brohnen water le veren. De heer van Vessem vroeg of cr niets aan te doen is, dat Bruinisse meer water krijg'. De voorzitter merkte op, Bruinisse h"t verst va-? a.'onnen ve.-v './>rd is. doch «at alles wordt gedaan om deze moeilijkheden op te lossen. De salarisherziening van de directeur werd daarop met algemene stemmen goedge keurd. De aftredende leden van de raad van beheer, de heren G. Gast en A. C. v. d. Have, werden herkozen. Machtiging werd verleend tot aankoop van grond, die nodig is voor het inrichten van hydro foor installaties. De burgemeester van Zie rikzee werd benoemd als per soon die de raad van beheer tijdelijk vervangt. Besloten werd nog gedurende 20 jaar een grondrente te vestigen op tuingrondpercelen onder Haamstede, die water afne men. Zeeuws?^ j j De collecte voor het Prins De heer H. v. d. Hoeven te Tholen slaagde te Delft aan N de Technische Hoge School voor 't cand.-éxamen scheeps bouwkundig ingenieur. De te Bruinisse gehouden collecte voor het Prins Bern- hardfonds bracht op 120.50. De heer M. C. Jonker, dienstgel. der directe belas tingen te Bruinisse, die be noemd is als onderwijzer te Bergambacht, is eveneens als zodanig Luno.md te Ootfgens- J plaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14