PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Griekse regering sloeg hard toe „Republiek" beloofde veel Prinses Elizabeth verloofd Muziekleven op Schouwen Nijverheids-voorlichting Overeenstemming in de bouwbedrijven Vandaag... voor Zeeland Tour dc France 190e Jaargang - No.,162 Uitgave ran de Firma Provinciale Zeeuwsche Couraak Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jrn Vllsainges. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS. 25 cent per week s 3.20 per kwartaalfranco per post 1 3.45 per kwartaal. Losse nummer. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 12.—. Bure i gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen 1 .Middelburg Londfcnsche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 j Oostburg t Gcatamastraat 3. telefoon 102 Terneuien Brouwerijstraat 2. Postrekening or. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht Engeland en Amerika achter de massa-arrestaties Complot verijdeld. De plotselinge massa-arres tatie. van enige duizenden per sonen, waarvan 1400 in Athe ne en de overigen in de omge ving van de hoofdstad, heeft de toestand in Griekenland weer in een nieuwe phase gebracht. Het kabinet- gaf na een bij eenkomst van twee uren (Je volgende verklaringen uit: „Se- I dert lang heeft de regering de misdadige activiteit van de communistische partij, gericht op het' overbrengen van de opstand naar de hoofdstad en andere steden, gadegeslagen. Tienduizenden gemene misda digers wpren in Athene teza men gebracht om op het vast gestelde tijdstip in actie te ko men, namelijk op de 10e Juli. De regering achtte het noodza kelijk over te gaan tot ar restaties om 'de gerechtelijke autoriteiten de gelegenheid te geven om de gearresteerden te testen". Tot zover het officiële com muniqué, dat dus melding maakt van een communistisch complot. Er zou een order zijn buitgemaakt van de guerrilla leider, generaal Marcos, aar- veertien„bataljons" binnen Athene om in opstand te ko men. De massa-arrestaties worden een vernietigende slag voor de Griekse communisten ge noemd, die reeds verzwakt wa ren door de arrestaties op 4 Maart j.J., de gerechtelijke ver volging van de leider der com munisten, Zachariades, .de moord op John Zegvos te Salo- Gromyko zag ze niet vliegen Gromyko, de Sowjet- vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, heeft in een interview verklaard, dat hij geen van de „vliegende schotels", ge zien. heeft. „Ik zou er wel gaarne een willen zienIil technlcolour" zeide hij. En hij voegde er aan toe: „Sommigen schrij ven het verschijnsel toe aan de Britten, die te veel van hun whisky naar de. Ver. Staten uit gevoerd zouden hebben anderen zeggen, dat de schotels afkomstig zijn van een Russische discus-werper, die zich aan het oefenen ig voor de Olympische spelen en die zieh niet vAn zijn eigen kracht bewust is. Ik geloof dat geen van beide verklaringen de juiste isv" Ward Hermans krijgt levenslang. Ward Hermans, de vroege re volksvertegenwoordiger, is door de krijgsraad te Meche- len wegens samenwerking met de Duitsers, tot levens lange gevangenisstraf ver oordeeld. niki en de recente militaire operaties tegen de guerilja- strijders. Dat de regering geen halve maatregelen neemt, blijkt wel hieruit, dat duizenden gear resteerden reeds zgn inge scheept voor deportatie naar het eiland Spithalia in de Sa- ronische golf. Zo al niet de Britse en Ame rikaanse regeringen achter de gehele actie staan, in elk ge val waren zjj volkomen op de hoogte en hebben zjj aan de maatregelen van de Griekse regering hun volledige goed keuring gehecht. Minister-pre sident Maximos heeft twee maal een bezoek gebracht aan de Amerikaanse ambassadeur Mac Veagh en in Washington had de minister van buiten landse zaken, Tsaldaris, een on derhoud van bijna twee uur met minister Marshall. Het heeft er dan ook veel van weg, dat de Amerikanen een eventueel Russisch offen sief juist een slag voor hebben willen zijn. De „stunt" lijkt veel op wat zich enkele weken geleden in Hongarjje heeft af gespeeld, maar dan met omge keerde rollen. Heetten in Hongarije de gear resteerden „reactionnair" en „fascistisch", betrokken in een door de Angelsaksen gesteund complot ter omverwerping van een „volksregering", in Grie kenland zijn de termen „com munistisch* en „misdadig" en is het complot er bp gericht op instigatie van het Kremlin een „democratische" regering te doen vallen. Maar de me thoden wijken in beide geval len niet zo veel van elkaar af. Het zijn methoden, die niets met democratie gemeen heb ben, doch op de Balkan en in Oost-Europa gaat het hard te gen hard en de partij van de macht schuwt geen middelen om die macht te handhaven. Zijn bruid vermoord. De Leeuwarder rechtbank kreeg een zaak te behandelen, van A. K., 28 jaar. verdacht van moord op zijn bruid. Op het bureau van politie, te Leeu warden vervoegde zich K. in de late avond van 20 Mei jl. Hij vertelde even te voren in de zg. Jódenlanden zijn verloofde van het leven te hebben be roofd. De man ging met de politie naar de plaats waar hij de 25-jarige Franske de Fries uit Leeuwarden, met wie hij in ondertrouw stond, had ver dronken. Ter zitting vertelde verdachte, dat zijn a.s. vrouw te water wag geraakt en dat hij haar toen in de nek heeft gegrepen en zo lan^ onder wa ter heeft gehouden tot zij geen teken van leven meer gaf. De verhouding tussen verdachte en zijn toekomstige familie bleek niet erg vredelievend, want behalve deze moord was verdachte ook nog ten laste gelegd bedreiging met dood slag van de vrouw van J. Groe- neveld te St. Jacobi-Parochie. Dit laatste feit achtte de officier van justitie echter niet bewezen. Voor het eerste feit vorderde hij een gevangenis straf van viertien jaar. De interim regering. Volgens een woordvoerder van de republikeinse regering te Batavia zijn bij» de voorlopi ge besprekingen over ,de ver tegenwoordiging van de repu bliek in de interimregering de vice-president Mohammad Hat- ta en de voormalige minister president Soetan Sjahrir ge noemd als vertegenwoordigers van de republiek. Van andere zijde wordt vernomen, dat Sjahrir reeds zijn toestemming tot een eventuele benoeming zou hebben gegeven. Over de verdere samenstelling van de interimregering verneemt Ane- ta, dat de waarschijnlijkheid groot is, dat dr. van Mook commissaris van de kroon zal zijn en als Nederlandse leden dr. P. J. Koets en mr. E. J. van Hoogstraten in de rege ring zitting zullen' hebben. Verder zal de sultan van Pon- tianak Hamid II West-Borneo vertegenwoordigen, terwjjl de heren Tahiya en Claproth na mens de staat Oost-Indonesia zitting zullen nemen. Batavia verwacht er weinig van. Alles slechts woorden om tijd te winnen (Telegrafisch van onze Indi sche correspondent). In Batavia ontkent niemand dat de door Setyadjit aan dr. H. van Mook overhandigde brief ontspanning veroorzaak te en dat de historie daardoor mintens enige etmalen werd opgehouden. Misschien bljjft de inhoud daarvan richtingge vend! Intussen beseft men te Batavia de ernst der situatie en uit een gesprek met Dr. van Mook bleeïc, dat hij weinig enthousiast was, hoewel de „Appendix" de eerste niet-on- bevredigende nota mag heten. Voordat Dinsdagavond het advies aan de Nederlandse re gering werd opgesteld zijn ten paleize hevige discussies ge houden. De kwestie van de gendar merie is nog steeds onopge lost. Vooraanstaande Nederlandse kringen achten een rustige bespreking hierover uitgeslo ten en noemen de huidige toe stand onhoudbaar. Men is van mening dat de republiek in elk geval daadwerkelijk móet to nen alles te willen doen voor het winnen van vertrouwen, nodig om tot vruchtbaar over leg te geraken. Republikeinse bladen als „Borita Indonezia" schrijven echter, dat de Neder landers uiting geven aan een „kruideniersmentaliteit" en de „Merdeka" gaat zelfs zover Sjahrir uit te schelden voor „Reformist" en dat hij oorzaak is van de thans bestaande toe stand. „Rajat" schrjjft dat een oplossing niet van de Neder landers zal komen, maar door de telegrammen van Engeland en Amerika. is het 50 jaar gele den, dat de Zweedse Poolreiziger, Salomon A. Andrée, tezamen met de natuurkundige Nils Strindberg en de meca nicien, Kurt Frankel, vanuit het Noorden van de Spitsgergen-Archipel met een halfbestuurbaré ballon opsteeg om via de Noordpool in Canada te dalen. Na enkele da gen mislukte de tocht echter, en eerst in 1930 werden de lijken van de mannen ontdekt. Veestapel vergiftigd. Nadat van landbouwer E. J. van Ginkel in de Schelm onder Renswoude een zijner koeien vrij plotseling was overleden, werden 'de andere dag weer enige beesten ziek. Hun toe stand was van die aard, dat op bevel van de dierenarts zes stuks moesten worden afge maakt. Vijf dieren zijn nog ernstig ziek. Men veronder stelt, dat de koeien, van de langs het weiland staande ver giftigde struik Kraaienbos (Sporkenhout), door de boeren „Erik" genaamd, hebben ge geten. Een gedeelte van het vlees is opgezonden naar de Rijks- keuringsdienSt te Utrecht. Ver moedelijk zal de gehele vee stapel van deze boer moeten worden afgeslacht. Koning George maakte het bericht bekend. Koning George VI van En- Seland heeft Woensdagavond ekend gemaakt, dat hjj zijn goedkeuring heeft gehecht aan de verloving van zijn oudste dochter, de 21-jarige Prinses Elizabeth en toekom stige Koningin van Engeland en het Imperium, met Philip Mountbatten, de vroegere prins van Griekenland. De trouwdag is nog niet vastgesteld, doch van gezag hebbende zijde is te kennen gegeven, dat het huwelijk voor het komende voorjaar zal plaats vinden. Tegelijk met de eerste mi nister Clement Attlee, zijnde eerste ministers van de' do- mions door de Koning van de verloving in kennis ge steld. Felicitaties en blijken Van instemming zijn uit alle delen van het gemenebest ontvangen. Philip Mountbatten is in het begin van dit jaar als Engelsman genaturaliseerd en nam daarbij, zonder adellijke titel, .de achternaam aan van zijn oom Viscount Mountbat ten, de huidige onderkoning van Voór-Indië. Hg is half van Engelse, half van Deen se afkomst. Hij is een achter neef van Koning George VI De enige muziekschool van Zeeland. De muziekschool te Zierik- zee is van cultureel belang voor Zeeland en daarom heb ben we eens geïnformeerd hoe het met haar staat. De directeur, de heer Luy- kenaar, ontving ons bijzonder welwillend. We hebben hem een reeks vragen voorgelegd. Is Uw muziekschool de enige in Zeeland? Ik meen van wel, er is mij geen andere bekend. Is het muziekleven op Schouwen en Duiveland zo in tensief, dat U aan dit eiland de voorkeur gaf? Reeds voor de oorlog was er veel. belangstelling en toen rjjpte het plan bij mij een mu ziekschool op te richten. Eerst na de oorlog kwam het plan tot uitvoering toen het aantal aanvragen voor muzieklessen zo toenam, dat een enkele mu ziekleraar het niet meer afkon e% bovendien het gemis aan in strumentale muziek bij concer ten enz. sterk werd gevoeld. De school werd in April 1946 opgericht met aanvankelijk 55 leerlingen en met klassen voor piano, viool, cello en stemver betering. Hoe stond het met de leerkrachten Ik had mij tevoren ver zekerd van bevoegde leer krachten, van wie er naast mij direct twee aan de school wer den verbonden. Hebt u ook leerlingen, die zich op een instrument willen bekwamen om in een muziek corps te worden opgenomen? Ja zeker, daarvoor be- EEN ONDERHOUD MET Ir. H. M. HEESEN. Groter activiteit op komst. Voor het werktuigencrediet kwamen wat aanvragen uit Vlissingen, O. en W. Souburg, Nieuw Namen, Terneuzen, Bruinisse, Sluiskil en Goes. „Dit kon, zo zei de heer Hee- sen ons, beter zijn en uit de cijfers blijkt wel, dat Zeeland een slap gedeelte van het werkterrein is. Er is vroeger gedacht aan speciale zitdagen in bepaalde Zeeuwse steden, maar de resul taten van deze zitdagen wa ren niet bemoedigend. De nij- verheidsconsulent heeft behoef te aan andersoortig contact, waarbij gelegenheid bestaat tot het bezoeken van de be drijven. CONTACT. Nu de taak van de dienst te Tilburg wordt beperkt tot Bra bant en Zeeland, zal in de eer ste plaats de samenwerking tussen verscheidene instellin gen zoals de Kamer van Koop handel en Herstel Z^rüarid ge ïntensiveerd worden. Enige tijd geleden werd reeds een prettig contact gelegd met Herstel Zeeland, op Schouwen en Duiveland, waar de nrjvei'heidsconsulent in een bijeenkomst een uiteenfetting gaf van het werk, dat door zgn bureau ten dienste van de nijveren wordt verricht. Ook met Zeeuwsch Vlaande ren wordt reeds een goede ver binding onderhouden. Zo is daar' bijvoorbeeld het probleem bekeken van de houtafvalver werking voor' de klompenin dustrie. Deze verwerking had ook reeds in andere delen van Ne derland de aandacht en men is toen tot de conclusie geko men, dat de verwerking in Zeeuwsch Vlaanderen moge lijkheden biedt. De keuze is daarbij gevallen op de fabrica ge van zeer eenvoudig bouw materiaal, dat in platen en blokken in de handel gebracht zal worden en waarbjj samen werking met soortgelijke be drijven in Noord-Nederland enig perspectief opent. .Het gaat hier niet om 'n daverend succes,, maar het is een po ging, die kan slagen. DE UITVINDERS. Soms komen er mensen, wier verwachtingen wel wat hoog gespannen zijn, aldus de heer Heesen. Ze verwachten zo ongeveer een recept om rijk te worden of ze willen hulp bij de exploitatie van tamelijk fan tastische uitvindingen. Zover reikt de assistentie van de voorlichtingsdienst niet, maar als er nieuwe vindingen zijn, dan wil de dienst ook die wel vertrouwelijk bekijken en eens nagaan wat het in prac- tijk brengen van de uitvinding zal kosten, hoe het staat met eventuele octrooiverlening enz. De ervaring, wijst uit, dat er zeer veel waardeloze uitvin dingen aangeboden worden. Toch wordt de weg voor alle uitvinders opengehouden en zij kunnen zich laten voorlichten. Een uitvinding, die in Til burg behandeld werd betrof een systeem voor semi-perma- nente woningen en hoewel bleek, dat er reeds nauw ver wante systemen bestonden, is er toch een goede kans op, dat dit nieuwe systeem tot uitvoe ring' zal komen en dat dus de ontwerper de vruchten van zijn arbeid zal plukken. VOORLICHTING. De vóórlichting aan onder nemingen bepaalde zich in Maart tot 51 verzoeken in Zeeland en in Mei tot 34. In Zeeuwsch Vlaanderen bleek enige belangstelling te bestaan voor het verwerven van het predicaat „Nederlands fabri kaat", dat door de betrokken vereniging wordt toegekend na een onderzoek van de nij verheids-consulent. Andere uitgebrachte advie zen hadden betrekking op een meubelfabriek, een machinefa briek, een wasserij, een beton- warenfabrlck, een vernikkel- Inrichting enz. FINANCIERING. Regelmatig heeft de njjver- heidsconsulent ook adviezen te geven over financieringspro blemen, waarbij een nauwe sa menwerking met de borgstel lingsfondsen van de Kamers van Koophandel, de Midden standsbankkantoren en andere instanties van veel betekenis is, omdat deze instanties hun beslissingen vaak laten afhan gen van het oordeel, dat de nij verheidsconsulent over bepaal de bedrijven heeft. Tenslotte ligt het ook op de weg van de nijverheidsconsu lent de belangen van bepaalde bedrgven, wier levensvatbaar heid aan hem duidelijk geble ken is, ook nadrukkelijk te be pleiten bij overheidsinstanties, die door materiaal-toewijzing, deviezen-toewijzing enz. het wel en wee van zo'n bedrijf in handen hebben. Omdat de consulent geen persoonlijk belanghebbende is, maar uitsluitend voor de alge mene welvaart opkomt, pleegt men met zijn adviezen ter de- ge rekening te houden. E.T.I. Van veel betekenis achtte de heer Heesen het nog, dat Zeeland een economisch tech nologisch instituut zal krjjgen. Zowel voor Brabant als voor Limburg werken soortgelijke instituten voortreffelijk en men onderhoudt daar een nauw contact met de nijverheidscon sulent. „Voorzover de overkroptheid met werk en de schaarste aan personeel het toelaat", zo ein digde hij, „zullen wij aan Zee land meer aandacht schenken, dan wij direct na het herstel van onze dienst in 1945 kon den doen. Wij zijn eigenlijk dit jaar pas goed op gang, de mensen zijn nu behoorlijk inge werkt en Zeeland zal daarvan mede kunnen profiteren". staat goede belangstelling. Er is contact met de direc teuren van de muziekcorpsen buiten Zierikzee. Denkt- U maar aan het geslaagde mu ziekfeest van het vorig jaar. Leidt U ook op voor staatsdiploma's Ja, maar alleen voor pia no en theoretische vakken en dat is een opleiding, die ver scheidene jaren duurt, zodat het resultaat nog moet blijken. Gaat het muziekleven op Schouwen en Duiveland voor uit? Dat zult U kunnen con stateren op het concours van 26 Juli a.s., uitgaande van de Schouwense bond van zang- en muziekverenigingen, waaraan ditmaal elf verenigingen van Schouwen - en Duiveland deel nemen. Het comité van ontvangst is reeds gevormd. Het bestaat behalve uit het dagelijks be stuur te Zierikzee, uit de he ren J. C. Lunenberg, erelid van Kunst en Eer, Ch. Koevoets, idem, C. A. Swenne, Ouwer- kerk, P. C. van Donge, Drei- schor, C. J. van Westen. Zie rikzee en A. Steen wijk, Zie rikzee. Groeit de belangstelling voor het muziekonderricht Ja. het aantal leerlingen steeg tot 126 en het aantal leraren tot vijf. En het muziekleven? Dat* trachten we te ver stevigen door onze contact avonden, waar leerlingen en leraren tonen hoeveel bereikt wordt door gestadige studie. Ook is de orkestklasse van veel nut. Hoe staat het met de ora toriumvereniging? In September wordt met een symphonie-orkest aange vangen met de repetities. De oratoriumvereniging geeft dan in October a.s. een con cert in de Nieuwe Kerk. Uitgevoerd wordt Athalia van Mendelsshon en Psalm 112 van Handel, beide met solisten. Wordt ook de belangstel ling voor „Kunst en Eer" gro ter? Zeker, er wachten zes leerlingen op plaatsing. Over het algemeen onder vind ik wel waardering. Onin- gewgden voelen moeilijk aan welke geestelijke inspanning en culturele verantwoordelijk heid dit werk eistzo be sloot de heer Luykenaar en met een vriendelijk „Tot kijk" liet hij ons uit. en, evenals de Prinses, een achter-achter kleinkind van Koningin Victoria. Philip werd 19 Juni 1921 geboren op Kor- foe en in Engeland opgevoed. Hij zal nu de titel van hertog krggen, de hoogste adellijke rang in Engeland. Luitenant Mountbatten is voornemens bij de Britse ma rine te blijven. Het is vrij zeker, dat het paar na het huwelijk in Londen gaat wo nen. Een deel van het Bu ckingham Palace is reeds in gereedheid gebracht. Gegevens over atoombom gestolen. Twee leden van de Ameri kaanse Congres-commissie voor de atoom-energie, die ver zochten, dat men hun namen niet zou vermelden, hebben te genover de pers verklaard, dat geheime gegevens over de atoomenergie zijn gestolen. Deze verklaring bevestigt 'n bericht van de „New-York Sun", dat onbekende personen zeer belangrijke gegevens over de atoombom uit de fabrieken van Oak Ridge in Tennessee hebben gestolen. Het blaci. voegde eraan toe, dat dé vrouw van een der employé's verbonden is aan de staf van de Sowjét-ambassade te Wash ington. Een woordvoerder van het Witte Huis ontkende iets van de diefstal te weten en ook de Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie verklaarde .niet op de hoogte te zjjn. De Gaulle waarschuwt voor Rusland. Generaal de Gaulle heeft op een lunch van de Brits-Ameri kaanse persvereniging ver klaard, dat een nauwe samen werking tussen Engeland en, Frankrgk nodig is om te ko men tot een werkelijk betrouw baar en doelmatig opbouwplan voor Europa. Hij voorspelde, dat voor Frankrijk de dag na bij is, waarop het de pogingen tot eigen reorganisatie met succes bekroond zal zien. De Gaulle waarschuwde voor een totalitaire ideologie als de Russische. Als men de dingen op hun beloop laat, zal Europa vroeg of laat worden opge slokt door een hegemonie, die zijn karakter en glorie zal doen verdwenen, terwijl de rest van de wereld in een ver schrikkelijke oorlog zal wor den betrokken. Besprekingen over het transitoverkeer. Naar het A.N.P. verneemt zullen, waarschijnlijk te begin nen op 16 Juli, besprekingen over het transitoverkeer tus sen de Belgische en Ned. rege ringen enerzijds en vertegen woordigers van de Amerikaan se en Engelse bezettingsauto- ritelten anderzijds, ln ons taod worden gehouden. De bespre kingen omvatten het transito verkeer via de havens van Antwerpen, Amsterdam en Rotterdam. Polen en Yoego-Slavië niet naar Parijs. Volgens de radiozenders van Warschau en Belgrado hebben Polen en Yóego Slavië besloten geen vertegenwoordigers voor de conferentie ovier liet Mars hall-plan naar Parijs te zen den. Finland en Inmiddels ook Zweden hebben de uitnodiging daarentegen wèl aanvaard. Graan en olie uit Amerika. Nederland heeft van de Ver. Staten een extra toewijzing van 5500 ton mals en 8200 ton tarwe gekregen." West Duitsland krijgt nog 10.000 k.g. lijnolie en 4000 k.g. palmolie. B.V.V.M.V.V. 00. De kampioenswedstrijd B. V.V.—M.V.V. eindigde in een doelpuntloos gelijk spel 00. Massal won de etappe Marseille Montpellier. (Van een U. P.-redacteur.) Massal van het Franse team won Woensdag de korte etappe (125 K.M.) van Mar seille naar Montpellier. René Vietto behield de gele trui, hoewel hjj ver achteraan kwam en ook CamelUni bleef op de tweede plaats. Massal was de eerste van 'n groep van negen, die binnen kwam in een tijd van 4 uur 57 minuten en 40 seconden. Twee de werd Jean Diederlck (Lux.), derde Edouard Muller (He de France), vierde Pawlisiak (Fr. N.O.), vijfde de Italiaan Roe- sello en zesde de Belg Gysse- linck.' Een grotè groep renners, die in het algemeen klassement Jaag geplaatst staan, kwam ditmaal vóór de kopstukken binnen. De etappe werd gere den in een brandende hitte en de renners ondervonden boven dien veel hinder van een krach tige Mistral-wind. Massal, die woonachtig is in het dorp Be- zier, deed zijn uiterste best oni zich door zgn plaatsgenoten straks alg etappe-winnaar te kunnen laten begroeten. Staking van 160.000 arbeiders voorkomen. Na een zeer langdurige vergadering hebben de verte genwoordigers van werkge vers en werknemers in de bouwbedrijven over de hele linie overeenstemming be reikt in zake de geschillen over pensioen- en risicofond sen. Door deze overeenstemming is de stakingsdreiging van plus minus 160.000 bouwvak arbeiders afgewend. Het pensioenfonds zal op basis van het rapport, dat door de gezamenlijke commis sie werd opgesteld, in wer king treden, zodra hiervoor een wettelijk fundament aan wezig is. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat het ontwerp voor een dergelijke wetgeving dit najaar aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Ook werd over de punten lichtverlet, vorstverlet en on werkbaar weer overeenstem ming bereikt. Lichtverlet zal ten volle worden vergoed in dien de werknemers ter be schikking van de werkgevers blijven. Ook WestkapeUe heeft belangstelling voor dc „Gele Rijders van de Wegenwacht. Vorstverlet zal voor het overgrote deel worden ver goed uit het in te stellen ri sicofonds en voorts door een kleine verhoging van de uur lonen. Bij onwerkbaar weer zal ongeveer dezelfde ge dragslijn worden gevolgd, met dien verstande, dat de be staande uitkering (van 70 zal worden verhoogd. Het dan nog ontbrekende zal worden gedekt door bovengenoemde loonsverhoging, terwijl het risico niet ten laste komt van hét in te stellen fonds, doch direct doqr de werkge ver zal worden gedragen. Partgen hebben bereids maatregelen getroffen ten einde op zeer korte termijn de goedkeuring van het Col lege van Rijksbemiddelaars op deze overeenkomst te ver krijgen. Door helse machine gedood. Tot nu toe onbekende da ders hebben, door middel van oen helse machine, een aan slag gepleegd op het Café „Suisse" van de heer Vocton ln het centrum van Breda. Van deze aanslag Is de 26- jarige electrician L. de Laat het slachtoffer geworden. De daders zijn 's nachts binnengedrongen en hebben de stoelen, het buffet en de lambrizering met gele verf beklad en een projectiel aan gebracht aan de binnenzijde van een deur. De heer De Laat, die met cijn ouders boven het café woont, is in contact gekomen met het projectiel, waardoor zich een hevige ontploffing voordeed. Hij werd zo ern stig gewond, dat hg kort daarna is overleden. Het slachtoffer stond zeer gunstig bekend, Omtrent de motieven van de daders tast men in het duister.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 13