Wijziging Leerplichtwet aangenomen Regeringsverklaring over Indonesië UIT DE PROVINCIE Zeeuwse kruideniers ZEEUWSCH-VLA ANDEREN WALCHEREN Wat verwacht wordt van de Republiek Onmiddellijke staking van de strijd Do minister-president Dr. L. J. M. Bee! heeft Donderdag middag ln de Tweede Kamer een regeringsverklaring afge legd over het verloop van de onderhandelingen met do re publikeinse regering te Djocja. I)r. Beel gaf een overzicht van het verloop der jongste nota- wisseling, waarbjj hij er op wees, dat de republiek aan vankelijk een vrijwel afwijzend standpunt innam tegenover de Nederlandse voorstellen, die een ultimatief karakter droe-r gen. Do Ned. regering hield rekening met do mogelijkheid, dat zij gedwongen zou kunnen worden eventueel als uiterste maatregel haar militair machtsmiddel aan te wenden, zij het zo beperkt mogelijk. Zij ging daarbU uit van haar ver antwoordelijkheid krachtens de Grondwet, het Handvest der Ver. Naties en de overeen komst van Linggadjati. De regering is bereid in de resultaten de mogelijkheid ener gunstige wending te zien. Dr. Beel zeidc, dat de regering voor alles onmiddel lijke staking van de vijande lijkheden verwacht en staking van alles wat de andere sta ten van Indonesië miskent of aantast. Voorts opheffing vadi Het commando Frank. Het Bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woens dag arrest gewezen in de zaak tegen de vier Haagse politie mannen. die tijdens de bezet ting hebben deel uitgemaakt van het zgn. kommando Frank. De uitspraken luiden: tegen J. K. Krom de doodstraf, met de overweging, dat de bewezen feiten zo ernstig zijn en zich over een dusdanig lange periode hebben uitge strekt, dat hier de hoogste straf op haar plaats is. Tegen W. J. Baron van Boetzclaer levenslange ge vangenisstraf. Tegen C. van Baarle 20 jaar gevangenisstraf met af trek en levenslange ontzet ting. Tegen H. Zinkhaan een gevangenisstraf' van 15 jaar met aftrek, levenslange ont zetting en ontzegging van het recht, bil de gewapende macht te dienen voor de t|jd van het leven. Begrafenis ïr. Scherpenberg. Te Bloemendaal is het stof felijk overschot van ir. J. P. E. Scherpenberg, in het leven di- rdfcteur-hoofd uitvoerder der M.U.Z.. onder zeer grote be langstelling ten grave gedra gen. Ir. J. H. Telders sprak namens de Beverwtjkse N.V. Van Hattum-Blankevoort. de M.U.Z. en de N.V. Maastun nel, een afscheidswoord»» EERSTE KAMER. Vermogensheffing ineens. In de Eerste Kamer kwam aan de orde het wetsont werp vermogensheffing ineens. Dc heer Pollema (C.H.) wenste dit ontwerp te beschou wen los van de belastingpoli- tiek in dienst van een betere bezitsverdeling. Hoe langer hoe meer komt de vrees naar vo ren, dat het saneringsplan van de minister, waarin deze ver mogensheffing past. niet sluit Intussen vormt dit ontwerp niet meer het sluitstuk der geldzulvering en hiermee ont valt het een van zyn hoekste nen. Wij komen daarmede ook niet van dc gcldblokkcring af. Dit bezwaar weegt voor spre kers fractie zo zwaar, dat zy ernstig aarzelt de minister te volgen. De saneringsmaatregelen, die deze regering doorvoerde, ge bruikte zij riet voor werkelij ke sanering, maar voor haar socialo politiek. Do heer van den Brink (K kundigheid, waarmede de mi- V.P.) is vol eerbied voor de nister dc weg gaat van de budgetaire en monetaire sane ring. Het monetaire effect van de ze maatregel achtte spr. door slaggevend maar de bezvteu ren, welke er zijn geven spre- kerg fractie nog aanleiding haar stem voor té behouden. De heer Molenaar (Vrijh.), klaagde over onvast beleid van de minister en vreest dat bij nu weer te veel geld gaat los maken. Als één der groot ste bezwaren tegen het ont werp noemde spr. voorts de productiebeperking, die het sral brengen. De beraadslaging werd hier na verdaagd. Kerknieuws GEREF. KERKEN Beroepen te Scharendijke D. Kuiper te Rllland-Bath, GEREF. KERKEN Art. y K.O.) Bedankt voor Haarlemmer. meer-O.Z., J. Meester te Brou wershaven. GER. GEMEENTE Aangenomen naar Middel burg W. de Wit, cand. te Rot. teroarn. do blokkade, herstel verkeer, opening van demarcatielUnen en opheldering ten aanzien van die punten, waarop het antwoord van 27 Juli nog on bevredigend is. Dr. Beel noemde in dit verband de miskenning van do Uniegedachte, de onvol doende erkenning van ONZE eigen verantwoordelijkheid en verder het herstel van orde en rust, overal in Indonesië. HU wees erop, dat de geslo ten verdragen dienen te wor den nagekomen. Pas op deze voorwaarden is een behoor- iUke verwezenlUking van Ling gadjati denkbaar. Wereld-graan- conferentie te Parijs. De wereld-graanconferentie te Parijs heeft een rapport van de voorbereidende rege lingscommissie, waarin wordt geadviseerd tot het vormen van 3 commissies, aangeno men. De drie commissies zullen zich resp. bezig houden met: 1) De ramingen van de wereldvooruitzichten met be trekking tot granen en de hoeveelheden, welke voor de export beschikbaar zullen zijn. 2) Het gebruik van graan als veevoeder en het verband tussen de prijzen van granen en dierlijke producten. 3) Rantsoenering, voorra den en contróle op het be werken en het industriële ge bruik van granen. De V.S. zullen 14.500.000 ton granen exporteren. Argen tinië 5.500.000 ton; Austra lië 1.650.000 ton; Canada 8.000.000 ton. terwiil de an dere landen met inbegrip van de Sowjet-Unie 2.350.000 ton granen zullen exporteren. Koningin beschermvrouwe van het Oorlogsgraven- comité. H. M. de Koningin heeft het beschermheerschap aanvaard van het Nederlands oologsgra- vencomité. dat in Nederland de adoptie van geallieerde oor. logsgraven stimuleert. Kasteel Bouvigne vrijgegeven. Hét kasteel Bouvigne te Gln- neken, sinds de oorlog in ge bruik bü de Duitsers en na de bevrijding bij de geallieerden en het V.H.K., is thans vrijge geven. De Eucharistische Kruis tochtbeweging hoopt Bouvigne half Augustus weer volledig in gebruik te* nemen. September-congres van de Partij van de Arbeid. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid zal eind September in Amsterdam een economisch congres beleggen over: le het plan Marshall; 2e. lonen, prijzen en winsten in Nederland. In een beerput gestikt. Het 1%-jarig kind van de landbouwer Huttert, wonende op „Schuilenburg" by Hellen- doorn. raakte in een onbe waakt ogenblik in een beerput. Tqen het kind later gevonden werd waren de levensgeesten reeds geweken. Schoolopzieners voor kleuteronderwijs. Naar wij vernemen zullen binnenkort 8 schoolopzieners voor het kleuteronderwijs wor den benoemd. Bruidspaar onder de bijl. Dezer dagen werd in Ossendrecht een bruids- Eaar aan de ingang van et stadhuis opgewacht door een aantal stoere kerels, gewapend met bijlen en zagen Het geval liep minder bloedig af dan net aan vankelijk leek: de bijlen en de zagen moesten slechts» dienst doen om het bruidspaar de nodige eer te bewijzen. De brui degom was namelijk em ployé van een houthan- Nederland betaalde zijn krijgsgevangenen niet. Het lid der Tweede Kamer, dhr Rurjs de Beerenbrouck, stelde de minister van overzeese ge biedsdelen o.m. de volgende vragen: Is de minister bereid uit voerige inlichtingen te ver schaffen over de vraag, ln hoeverre aan krijgsgevan genen, deel ultn\akende van het Kon. Ned. Indisch le ger, over de jaren 1942- 1945 de volgens internatio nale regelingen voorge schreven uitkeringen zUn gedaan Is het waar, dat in deze met betrekking tot de in de Pacific gemaakte krijgsge vangenen, behorende tot de Koninklijke marine, een an dere politiek is gevolgd Is de minister bereid te be vorderen, dat dit vraagstuk op zeer korte termyn op een bevredigende en verantwoorde- w|jze wordt afgedaan Het Londense beleid. Oud-minister Steenberghe, die zich momenteel aan boord van de Westerdam op weg naar Nederland bevindt, heeft ver klaard geen afschrift te hebben ontvangen van het verslag der Rekenkamer, waarin critiek wordt uitgeoefend op het be leid der Londense kabinetten. De economische en scheep vaartcommissie waarvan ik als voorzitter fungeerde, aldus mr. Steenberghe, heeft steeds gewerkt onder een strepge fi nanciële contróle van de Ned. regering. De heer Steenberghe gaf de verzekering, dat hij vol gaarne zijn medewerking zou verlenen aan een aanvullend onderzoek, dat, wat hem be treft, niet diepgaand genoeg zou kunnen zijn, want dit zou z.i. de waarde aantonen van bepaalde lasterlijke commen taren in Ned. dagbladen met betrekking tot het beleid, door z|jn missie gevoerd. Denen planten bomen. Belangrijke opdracht voor de Schelde. De Kon. Maatschappij „De Schelde" heeft van de staats mijnen in Limburg opdracht ontvangen om twee stoomke tels voor de nieuwe electrl- sche centrale van de staats mijn „Emma" te leveren. Het geldt hier een zeer belang rijke opdracht, want de ketels zullen tot de grootste in Eu ropa opgestelde eenheden be horen. Iedere stoomketel zal 165 ton stoom per uur moeten kunnen leveren b|j een stoom druk van circa 80 atmosfeer en een stoomtemperatuur van 500 graden Celcius. De ke tels zullen met poederkool worden gestookt. „De Schelde" zal de ketels bouwen in samenwerking met de Combustion Engineering Co. Inc. te New York. Door deze samenwerking zal de moderne Amerikaanse ketel- practijk ten volle aan ons land ten nutte komen. Veevoeder uit zeewier bestemd voor export. INDUSTRIE BIJ VLAKE WORDT UITGEBREID. Zoals reeds eerder bericht, is Z.eeland een nieuwe industrie rijk, die zich toelegt op het fa briceren van een jodiumhou- dend veevoeder uit zeewier. Hoewel met deze industrie te Vlake reeds een begin werd gemaakt, is de directie van de fabriek hiermede niet tevre den en z|j heeft het voornemen, haar belangrijk uit te breiden, zodra dit mogelijk is. Men koos Vlake als oord van vestiging, omdat deze plaats midden in de provincie ligt, hètgeen uiteraard tal van practische voordelen met zich brengt. Deze Zeeuwse industrie, waarmede voor de oorlog reeds een begin werd gemaakt, doch die door de komst der Duit sers stil kwam te liggen, is unicum, want z|j is de enige binnen en buiten onze grenzen. Het is dan-ook begrij pelijk, dat de directie er voor zorgt, dat het fabrieksgeheim niet wereldkundig gemaakt wordt. Het gefabriceerde vee voeder is uitsluitend voor ex port bestemd en gaat naar België; de Vlakese industrie is dus een deviezen voortbren gend bedrjjf. Men gebruikt de gehele Zeeuwse „oögst" aan zeewier. Helaas is er in de af gelopen winter veel wier let terlijk weggevroren. Wat betreft de berichten, die in de verschillende bladen hebben gecirculeerd, over het verbinden van een laboratori um voor penicilline-bereiding, van de schimmelcultures, aan met zeewier als kweekbodem deze fabriek, -vernemen w|j van de directie, dat dit geruchten zijn, die van iedere grond zn'n ontbloot. in hun bestaan bedreigd Bijeenkomst le Middelburg. I een ledenvergadering van de Do vaststelling van te lage maximumprijzen en de te ge ringe contingentering van ar tikelen zijn er, zoals wij reeds meldden, de oorzaak van, dat er in de kringen van de Ne derlandse kruideniers een gro te onrust bestaat. Zij zijn van mening, dat de winstmarge voor kruideniers te klein is, waardoor zij zich in hun be staan voelen bedreigd. Z|j be togen, dat de meeste winke liers reeds op een sociaal mi nimum leven en dat er dan ook zéker van een noodtoe stand gesproken kan worden. Ook de Zeeuwse kruideniers voelen zich bedreigd, hetgeen Woensdagavond bleek tijdens TWEEDE KAMER Pensioen voor militairen. Bij de behandeling van de wijziging der Leerplichtwet in' de Tweede Kamer, diende de heer Peters een tweede motie in, waarin de Mi nister wordt uitgenodigd tot het treffen van alle hem mo gelijke maatregelen, opdat de voorwaard6n voor het welsla gen van het leerplan van acht jaar met ingang van 1 Jan. 1950 verwezenlijkt zullen zijn. Minister Gielen verklaarde in dc motie-Peters geen wan trouwen te zien. Hjj zal gaar ne ernaar 3treven aan de con sequenties ervan te voldoen. Dc motie van de heer Peters werd aangenomen met 52 te gen 26 stemmen. Dc heer van den Heuvel (A.R.) lichtte een amende ment toe beogende de lagere land- en tuinbouwscholen, die aan redelijke eisen voldoen, voor wat de leerplicht be treft, gel|jk te stellen met dc njjverheidscholen. Dit amen dement werd .aangenomen met 55 tegen 25 stemmen. Het wetsontwerp werd ten slotte z.h.s. aanvaard met aan tekening dat de leden der CPN feacht willerf worden te heb- en tegengestemd. PENSIOENWETTEN. Avonds heeft de Kamer nog een aanvang gemaakt met de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging en aan vulling van de pensioenwetten voor de land- en zeemacht en van de pensioenwetten voor het reservepersoneel der land macht en het personeel der Kon. Marine-Reserve. De heer Roosjen (AR) be treurde het, dat de mobilisatie- slachtoffers weer tot wachten fedoemd z|jn. Hij vroeg nu ein- elijk radicaal een einde te maken aan de noodtoestand der betrokkenen. Ook de heer Koenen (CPN) vroeg op korte termijn maatregelen ten be hoeve van de mobilisatieslacht offers. Minister Fievez sprak een woord van hulde tot diegenen voor wie het wetsontwerp be stemd is; vöor diegenen, die hun leven gelaten hebben in dienst van het vaderland, in valide zijn geworden en voor degenen, die achterbleven. De minister deelt mede, dat hij voornemens is stiefkinderen dezelfde behandeling te doen geworden als besloten is ten aanzien van de verzetsslacht- offers, hetgeen kan geschieden b|j algemene maatregel van bestuur. Maatregelen voor de mobilisatieslachtoffers zullen op korte termyn genomen wor den. Het wetsontwerp wordt ten slotte z.h.s. aangenomen. eniging in het Schuttershof te Middelburg, die tevens werd bijgewoond door een aantal Vlissingse vakgenoten en ook Gen afgev. van N.-Beveland. Zowel de voorz. als de secr. van de M.K.V. luidden de stormklok en brachten tot uit drukking, dat de detaillisten ten zeerste gedupeerd zijn door de regeringspolitiek. De prijzen der grondstoffen stij gen, doch de consumentenprij zen mogen niet verhoogd worden, daar de arbeiders klasse ten koste v% alles rus tig gehouden moet worden. Men was dan ook unaniem van oordeel, dat Zeeland een krachtig protest moet laten horen; besloten werd, dat het bestuur „en bloc" de grote vergadering van kruideniers, die op 15 Juli te Utrecht wordt gehouden, zal bijwonen, ter wijl ook verscheidene leden particulier ter vergadering zullen gaan. De Walcherse de putatie zal met kracht het voorstel verdedigen om de winstmarge voor de meeste artikelen op 20 van de ver koop te stellen. Tevens zal voorgesteld worden bij het C. D.K. verbetering te bepleiten van de bonindeling, die de kruideniers thans heel wat zorgen baart en er op aan te dringen, dat reeds Donderdags met de bediening van de klan ten begonnen mag worden, daar het momenteel practisch onmogelijk is de gehele cliën- tèle vóór de Zondag te be dienen. Tijdens de vergadering sprak het bestuur er zijn vol doening over uit, dat de ver hoogde omzetbelasting niet ten laste van de kruideniers 'komt, doch verdisconteerd is in, verhoogde prijzen der ar tikelen. De voorzitter van de M.K.V. en vice-voorzitter van het districtsbestuur van de vak groep detailhandel, de heer J. A. J. Seijmoer, zeide voorts, dat de kruideniers de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor het personeel hoewel een stap in de goede richting niet kunnen aan vaarden, wanneer er geen winstmarge-verhoging plaats vindt. 30.000 voor Westkapelle. Het Wassenaarse We'stka- pelle-comité heeft een bedrag van 30.000 voor Westka- {>elle bijeengebracht. Dit geld s bestemd voor de bouw van een nieuw verenigingsgebouw. Het comité „Westkapelle herr|jst" heeft z|jn dank over gebracht aan het comité te wassenaar voor deze vorste- UJke gift. De „Dordrecht" had pech. Donderdagmiddag kreeg de „Dordrecht" van de Prov. Stoombootdienst tussen Bres- kens en Vlissingen, juist nadat de boot de haven van Bres- kens had verlaten, machine pech. Het schip ging voor anker en moest blijven lig gen tot de „Oosterschelde", die gelijk van Vlissingen was vertrokken, het op sleeptouw kon nemen. Voor de passagiers bete kende deze onaangename ver rassing een oponthoud van ongeveer 1^ uur, want pas om half vier kwam de boot, die om half twee van Bres- kens was vetrokken, in Vlis singen aan. De dienst moest verder wor den onderhouden met de „Oosterschelde", zodat ook later op de dag aanzienlijke vertragingen ontstonden. Op Walcheren zjjn in W.F. A.-verband twintig Denen en Deensen tien dagen te gast geweest. Uit dankbaarheid voor de genoten gastvrijheid en vriendschap hebben zij allen ieder een boom op Walcheren geplant. In een gezamenlijk schrijven hebben z|j dit aan de burge meester van Middelburg mee gedeeld, tevens de wens uit sprekende, dat Walcheren spoedig weer in z|jn over de gehele wereld bekende schoon heid mag zijn. WASSENAARSE KINDEREN NAAR ZEELAND. Zoals wij reeds hebben be richt, hebben Wassenaarse kinderen ten bate van Wal cheren het sprookje „Wal- chertje en de Weerwolf" op gevoerd. Naar w|j vernemen zullen deze kinderen in Augus tus naar Zeeland komen om ook in verschillende Walcher se dorpen opvoeringen van dit alleraardigste sprookje te geven. RONDE VAN BIERVLIET. Op 28 Juli wordt te Biervliet een wielerwegwedstryd voor amateurs verreden over 100 k.m. Deelname van alle kop stukken is verzekerd. Teraardebestelling J. Ramondt. Onder zeer grote belangstel ling is Woensdagmiddag de heer J. Ramondt op de alge mene begraafplaats te Schoon- dijke begraven. De kist was met vele bloemen en kransen gedekt. Onder de aanwezigen merkten wy o.a. op de Com missaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. leden en oud-leden van Ged. Staten, tal van bur gemeesters uit West Zeeuwsch Vlaanderen en vertegenwoordi gers van landbouworganisaties uit geheel Zeeland. Nadat de kist in de groeve was neergelegd, sprak ds. de Vries, Geref. predikant te Schoondjjke, woorden ter na gedachtenis en troostwoorden tot de familie. De Commissaris der Konin gin zeide met diepe ontroering kennis genomen te hebben van dit plotseling overlijden van de heer Ramondt, die zoveel heeft gedaan ten bate van deze geteisterde streek en voor de gehele provincie. Spr. gewaag de van de diepe deernis die uit gaat naar mevr. Ramondt en de kinderen. De Commissaris bracht dank voor het vele dat de heer Ramondt in openbare betrekkingen heeft gedaan voor zijn gemeente, voor West Zeeuwsch Vlaanderen en voor de provincie. Hij was een hard èn stoer werker. Spr. bracht dank voor de persoonlijke vriendschap en voor zijn ver trouwen en dankte hem even eens voor hetgeen hij in de be zettingstijd heeft gedaan. „Eén onzer beste Zeeuwen is heen gegaan en ziin nagedachtenis zal by ons allen in dankbare herinnering blijven", zo besloot de Commissaris zijn toespraak. De burgemeester van Schöon- diike, de heer F. A. v. Rose- velt, sorak als vriend en als West Zeeuwsch Vlaamse - bur gemeester en getuigde van grote dankbaarheid en waar dering vóór het vele werk dat de heer Ramondt heeft gedaan voor Schoondrjke en voor West Zeeuwsch Vlaanderen. St»r. richtte troostwoorden tot vrouw en kinderen. Namens de C.B.T.B. sorak de heer S. de Putter uit Axel; namens de afd. West Zeeuwsch Vlaanderen van de C.B.T.^. en namens Coöp.'Lendhouw Be lang, de heer de Feijter; na mens de Stichting van de Landbouw, de heer de Bruijne; namens de Grondkamer van Zeeland, de heer W. Staal. Als vriend en mede namens zijn intieme vrienden uit het verzet, bracht de heer D. C. Bouwense dank voor de grote steun, steeds ondervonden. De heer L. v. Dijk, Rrjks- landbouwconsulent, bracht dank voor de bijdrage van de heer Ramondt aan de ontwik keling van het landbouwonder wijs. Een zoon dankte tenslotte namens de familie, voor de laatste eer zijn vader bewezen. EEN NIEUWE ZANGVERENIGING. Een verblijdend verschijnsel is het, dat ook in onze ge teisterde dorpen het vereni gingsleven aan het herstellen is. Zo was er in Schoon- dijke reeds geruime tyd be hoefte aan een zangvereni ging, doch het ontbrak aan oefengelegenheid en aan de juiste leiding. Gelukkig is 'deze kwestie thans opgelost en is opgericht de zangver eniging ..Schoondyke's Ge mengd koor", onder leiding van de heer A. J. de Klerck. De repetities worden gehou den Vrijdagsavonds van 8 tot 9.30 uur in de O.L. school. Als men bedenkt. c'"t deze vereniging thans r r»d«* 44 leden telt en gelet op de uit stekende leiding van haar di recteur, mag verwacht wor den. dat in de naatste toe komst zal kunnen worden deelgenomen aan uitvoeringen en zangconcoursen. Boven staande is weer een bew|js, dat de WeBt Zeeuws Vlaming, ondanks alle narigheid en te genslag, niet in de put blijft zitten. SCHOOLBOUW. By de openbare aanbesteding van het definitief herstel der O. L. School in de gemeente Sehoondyke werd ingeschreven als volgt: I. de Bliek, aannemer te SchQondJjke: perceel I (ge bouw) 23.865,perceel II (terrein) 5.400,Bouwon-' derneming IJzendijke, massa 33.927,—. Westdorpe BRAND. Door tot dusver onbekende oorzaak brak Dinsdagmiddag brand uit in een stal van de heer G. Dellaert te Westdorpe. De te hulp geroepen brand weer verscheen niet spoedig en daarom werd de brandweer van Sas van Gent gewaar schuwd om erger te voorko men. Deze was reeds met het blussingswerk begonnen toen de brandspuit van Westdorpe verscheen. Watergebrek noop te tot onderbreking van het blussingswerk. Het gebouw en alle daarin aanwe^jge materialen, enz. gingen geheel verloren en twee koeien en een kalfje verbrand den eveneens. Terneuzen 0 POLDERVERGADERING. Dinsdagavond vergaderden de Ingelanden van de Lie- vensjfolder te Terneuzen. De rekening 1946-'47 werd vastgesteld als volgt: inkom sten ƒ284.26: uitg. ƒ176,12, batig slot 108.14. De begroting 1947-'48 werd vastgesteld met als inkom sten 293,95 en uitgaven 199,45, voordelig saldo 94,50. Bakkersstaldng in Zeeland niet te duchten. ONTEVREDENHEID IS ECHTER GROOT Ook de Zeeuwse bakkers-pa troons hebben met grote onge rustheid kennig genomen van de aangekondigde regerings maatregel om de subsidie op het brood met 7 cent te ver minderen en prijsverhoging van het brood niet toe te staan, doch integendeel de prys in de grote steden met één cent te verlagen. Men voelt zich in ernstige mate in zijn bestaan bedreigt en is niet van zins deze regeringsmaatregel te steunen.» In een onderhóud, dat wij naar aanleiding van deze kwes tie hadden met de heer S. San ders, secretaris van de Bakke rij-Commissie-Zeeland; gaf de ze een commentaar op het ac countantsonderzoek, dat in enige honderden bakkerijen is gehouden en dat de reden was van de regeringsmaatregelen. De dir.-gen. van de prijzen stelde op grond van deze ge gevena voor de broodprijs in de grote steden en provincieste den met 2 cent, op het platte land met 1 cent per 800 gram te verlagen. Naar zijn mening was verdere verlaging zelfs mogelyk. Hij stelde zich ofc het standpunt, dat moet worden uitgegaan van de totale winst, gemaakt in het broodbakkers- bedrijf en niet van de winst op ieder artikel afzonderlijk. Dit nu is volkomen onjuist, aldus onze zegsman, die hiermee de mening van de Ned. Bakkerij Stichting weergaf. De kost prijs van groot brood dient de basis te vormen by de vast stelling van de verkoopsprijs; de invloed van de opbrengst van luxe- en kleinbrood moet buiten beschouwing blijven. Dit wordt steeds minder gemaakt, in de provincie practisch ge heel niet, zodat de bakkerijs hier zeker geen overwinst op maken. Dezer dagen zal de Bakke rij-Commissie met de besturen van de bakkersorganisaties in Zeeland confereren. Z|j heeft er b|j alle Zeeuwse bakkers op aangedrongen, geen overijlde beslissingen te nemen, doch het resultaat af te wachten van deze besprekingen. Slechts in het uiterste geval zal men tot staking, overgaan. De kans hierop is echter uiterst gering. Arbeiderskinderen naar Walcheren. De actie die op touw Is ge zet om de kinderen van de wederopbouwarbeiders .uit de grote steden een vacantie op Walcheren te bezorgen belooft een groot succes te worden. Ongeveer 100 kinderen gaven zich reeds op en hiervoor z|jn 120 adressen, waar z|j onder gebracht kunnen worden be schikbaar. De Walcheüaren, die hun medewerking aan deze actie gaven kunnen nu spoedig be richt verwachten welk kind zij te logeren krijgen. DORDRECHTENAREN OP BEZOEK. Een groepje leerlingen van de Middelbare Landbouw school te Dordrecht heeft Dinsdag Walcheren bezocht. Middelburg TOELATINGSEXAMENS MIDDELBARE HANDELS DAGSCHOOL, MIDDELBURG^ Toegelaten tot de. le klas: N. van Aartsen, K. A. Zand- burg, H. Cozijn, P. J. Dron- kers, I. Moens, Elisabeth Moens, W. van den Broeke, L. de Hamer en Marianhe de Leeuw. Bevorderd tot de 2e klas: J. S. de Buck, J. G. Dekker, A. van Eenenhaam, W. A. Goudswaard, M. Hofman, J. Koole, L. A. Koole, L. A. Lin- denbergh, J. van Oevelen, M. L. Ossewaarde, L. Pleijte, A. Tilroe en L. Traas. Afgewe zen drie. Bevorderd naar de 3e klas: Flora van Aartsen, J. A. Bal- jeu, W. van den Berg, C. van Hercules, A. J. Reijnhout en C. Ribbens. Afgewezen èèn. Bevorderd naar de 4e klas: C. J. van Damme, P: A. Dek ker, I. W. Goudswaard, F. van Hercules, Jö Hoefkens, Kr. de Jonge, A. C. Ort, L. Ribbens, C. van Roon, Jo. Va der, P. B. Vogel en E. Wa- beke. Afgewezen drie. TOELATINGSEXAMEN GYMNASIUM MIDDELBURG Voor het toelatingsexamen tot de eerste klasse van het Gymnasium slaagden op 9 Ju li 1947: Peter Corver, Laurence J. Franssen, Willem J. van Melle, Ernst P. D. van Ooyen, Jan J. Sandberg tot Essenburg, Ma ria van Schaick, Hendrik L. Scholing, Else Snoep, Harm J. Venhuizen, Joute A. Venhui zen. Sari Wagensveld, allen te Middelburg en Maria C. Vis-- beek te Vlissingen. Afgewezen 4 candidaten. OPENLUCHTCONCERT. Vrijdag geeft het Middel burgs Muziekkorps onder lei ding van de ^ieer J. H. Caro opnieuw een avondconcert in de muziektent op het Molen water te Middelburg. Muziek liefhebbers wachten o.m. uit voeringen van de populaire Lünawals van J.lnche, terwijl tevens potpourieën van Strauss walzen en'léh"r-mo1o''ieën uit Die lustige Witwa hst pro gramma sieren. Op verzoek wordt nog eens de ouverture tot de opera De barbier van Sevilla, van Rossini, uitge voerd. BEWAARSCHOOL AAN 'T ZAND OPENT SPOEDIG. De Vereniging Chr. school aan 't Zand, hoopt in Sep tember in deze Middelburgse wijk een Chr. bewaarschool in gebruik te nemen. De school zal voorlopig gevestigd wor den in een der lokalen van het wijkgebouw. Vlissingen NOG EEN JUBILEUM OP „DE SCHELDE De laatste tijd zijn de ju bileums aan de Maatschappij „De Schelde" niet van de lucht. Dezer dagen vierde naast de heren Vrind en Rose velt, ook de heer J. Goor te Vlissin gen, het feit dat hij voor 50 jaar in dienst trad bij genoem de maatschappij. Ter gelegen heid van dit gouden jubileum werd hij door een van zijn su perieuren, de heer J. den En gelse, toegesproken. Namens zijn collega's van de reparatie werkplaats werden de jubilaris bloemen en rookstandaard met toebehoren aangeboden. Gapinge RIN GRIJDERIJ. Zaterdag werd te Gapinge de jaarlijkse ringrydery ge houden. De prijzen werden als volgt behaald: le pr. A. Goedbloed; 2e pr. A. de Nood; 3e pr. J. Goed bloed Mz.; 4e pr. J. Pauwe; 5e pr. A. Langebeeke Cz.6e pr. B. Arendse; 7e pr. J. Lou- werse Wz.; 8e pr. C. Lange beeke Cz.; 9e pr. P. Langebee ke Pz.; 10e pr. A. de Nooier; lie pr. W. Vos; 12e pr. J. Looi- se Az.; 13e pr. C. Goedbloed; 14e pr. Jac. Louwerse Jz.; 15e pr. C. Langebeeke Pz.; 16e pr. P. Langebeeke Cz. De wisselbeker van de bur gemeester werd gewonnen door A. Goedbloed. De pr|js voor de jongste rij ders won J. Louwerse Wz. De beroemde potlepel won Jac. Pauwe. De collecte voor het Prins Bernhardfonds bracht te Sou burg 94,94 op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10