Wijziging Leerplichtwet aangenomen Prinses Elizabeth verloofd Overeenstemming in de bouwbedrijven Geldzuivering UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Tour de France TWEEDE KAMER Pensioen voor militairen er\ verzetslieden. In de Tweede Kamer werd Woensdag de behandeling van het wetsontwerp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het ver- .zet voortgezet. Het amendement-Koenen om het maximum van de pensioengrondslag op 6000 te brengen werd verworpen met 72 tegen 9 stemmen. Het amendement der com missie van rapporteurs om ten adnzien van de weduwen- pensioenen toe te voegen, dat voor een weduwe met kinde ren 70 van de eerste 2000, 60 van de volgen de 1000 en 65 van het overige gedeelte van de pen sioengrondslag verleend zal worden, werd verworpen met 47 tegen 31 stemmen. In verband met de Dinsdag aangebrachte wijziging om 750 vrh te laten, heeft in middels de regering een na dere wijziging nodig aange bracht Het amendement van de heer Roos jen, beogende de weduwe, die aangeslagen is in de inkomstenbelasting, naar een inkomen van meer dan 6000 niet in aanmer king te doen komen voor een buitengewoon pensioen werd verworpen met 55 te-- gen 26 stemmen. Het wets ontwerp is daarna z.h.s. goed gekeurd. LEERPLICHTWET. By de beraadslaging over de wijziging d. Leerplichtwet ver klaarde Minister Gielen er geen bezwaar tegen te hebben voor deze wet de land- en tuin bouwscholen te rangschikken onder de nijverheidsscholen. Aan de Min. van wederopbouw heeft hy een plan voor scho lenbouw voorgelegd. De be doeling is het tempo van jaar tot jaar te verhogen. De minister is van oordeel, dat door dit wetsontwerp in twee jaren een toestand kan worden bereikt, welke een eind EERSTE KAMER. De kinderwetgeving. De Eerste Kamer behandelde Woensdag het wetsontwerp „wijziging van de bepalingen betreffende het kinderrecht". De heer Anema (A.R.) merkte op, dat enige punten nog om regoling vragen. De heer Brongersma (Arb.) hoopte op een spoedige rege ling van de adoptie. De heer Koejemans (C.P.N.) zou in de wet grotere mildheid gezien willen hebben tegenover ao onwettige -kinderen. Minister van Maarseveen gelooft, dat het kinderrecht door deze nieuwe wet veel aantrekkelijker zal worden. Gaama zal de minister zien, wat hy kan presteren ten aan zien van de adoptie en het kinderstrafrecht. Het wetsontwerp werd z.h.s. goedgekeurd. Het wetsontwerp „voorzie ning met betrekking tot de be rechting van oorlogsmisdadi gers". werd z.h.st. goedge keurd. VERMOGEXSHEFFING INEENS. Aan de orde is het wetsont werp vermogensheffing ineens. De heer Pollema (C.H.) wenste dit ontwerp te beschou wen los van de belastingpoli- tiek in dienst van een betere bezitsverdeling. Hoe langer hoe meer komt de vrees naar vo ren, dat het saneringsplan van de minister, waarin deze ver mogensheffing past, niet sluit. Intussen vormt dit ontwerp niet meer het sluitstuk der geldzuivering en hiermee ont valt het een van zyn hoekste nen. wy komen daarmede ook niet van de geldblokkering af. Dit bezwaar weegt voor spre kers fractie zo zwaar, dat zij ernstig aarzelt de minister te volgen. De saneringsmaatregelen, die deze regering doorvoerde, ge bruikte zy niet voor werkelij ke sanering, maar voor haar sociale politiek. De heer van den Brink (K. kundigheid, waarmede de mi- V.P.) is vol eerbied voor de nister do weg gaat van de budgetaire en monetaire sane ring. Het monetaire effect van de ze maatregel achtte spr. door slaggevend,. maar de bezwa ren, welke er ziin geven spre kers fractie nog aanleiding haar stem voor te behouden. De heer Molenaar (Vrrjh.), klaagde over onvast beleid van de minister en vreest dat hij nu weer te veel geld gaat los maken. Als één der groot ste bezwaren tegen het ont werp noemde spr. voorts de productiebeperking, die het zal brengen. De beraadslaging werd hier na verdaagd. maakt aan de ergernis en wan toestand van nu. Wat is nu be ter: schynhandhaving van het achtste leerjaar of „reculer pour mieux sauter". De op schorting heeft niet ten doel het achtste leerjaar te doen verdwijnen. De heer Peters dient een tweede motie in, waarin de Mi nister wordt uitgenodigd tot het treffen van alle hem mo gelijke maatregelen, opdat de voorwaarden voor het welsla gen van het leerplan van acht jaar met ingang van 1 Jan. 1950 verwezenlijkt zullen zijn. Minister Gielen verklaarde in de motie-Peters geen wan trouwen te zien. Hy zal gaar ne ernaar streven aan de con sequenties ervan te voldoen. De motie van de heer Peters werd aangenomen met 52 te gen 26 stemmen. De heer van den Heuvel (A.R.) lichtte een amende ment toë beogende de lagere land- en tuinbouwscholen, die aan redelijke eisen voldoen, voor wat de leerplicht be treft, gelijk te stellen met de nijverheidscholen. Dit amen dement werd aangenomen met 55 tegen 25 stemmen. Het wetsontwerp werd ten slotte z.h.s. aanvaard met aan tekening dat de leden der CPN geacht willen worden te heb ben tegengestemd. PENSIOENWETTEN. 's Avonds heeft de Kamer nog een aanvang gemaakt met Kamerdebat over. Indonesië. De regeringsverklaring inza ke Indonesië zal vanmiddag om 2 uur in de Tweede Kamer worden afgelegd. In de avond vergadering, welke zo nodig Vrijdagmorgen zal worden voortgezet, zal met de beraad slaging over deze regerings verklaring worden begonnen. de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging en aan vulling van de pensioenwetten voor de land- en zeemacht en van de pensioenwetten voor het reservepersoneel der land macht en het personeel der Kon. Marine-Reserve. De heer Roosjen (AR) be treurde het, dat de mobilisatie slachtoffers weer tot wachten gedoemd zyn. Hy vroeg nu ein delijk radicaal een einde te maken aan de noodtoestand der betrokkenen. Ook de.heer Koenen (CPN) vroeg op korte termijn maatregelen ten be hoeve' van de mobilisatieslacht offers. Minister Fievez sprak een woord van hulde tot diegenen voor wie het wetsontwerp be stemd is; voor diegenen,, die hun leven gelaten hebben in dienst- van het vaderland, in valide zijn geworden en voor degenen, die achterbleven. De minister deelt mede, dat hij voornemens is stiefkinderen dezelfde behandeling te doen geworden als besloten is ten aanzien van de verzetsslacht- offers, hetgeen kan geschieden by algemene maatregel van bestuur. Maatregelen voor de mobilisatieslachtoffers zullen op korte termyn genomen wor den. Het wetsontwerp wordt ten slotte z.h.s. aangenomen. STAATSLOTERIJ. 501c Staatsloterij, lc klasse, 2e trekking. 20.000 7952 2.000 7786 f 1.500 2444 1.000 12149 21957 400 9464 1530 11165 200 7926 9097 100 7128 10400 17404 7054 J1519 12669 19345 10567 15487 Koning George maakte het bericht bekend. Koning George VI van En geland heeft Woensdagavond bekend gemaakt, dat hij ztyn goedkeuring heeft gehecht aan de verloving van 'rijn oudste dochter, de 21-jarige Prinses Elizabeth en toekom stige Koningin van Engeland en het Imperium, met Philip Mountbatten, de vroegere prins van Griekenland. De trouwdag is nog niet vastgesteld, doch van gezag hebbende zijde is te kennen gegeven, .dat het huwelijk voor het- komende voorjaar il plaats vinden. Tegelijk met de eerste mi nister Clement Attlee, zyn de eerste ministers van de do- mions door de Koning van de verloving in kennis ge steld. Felicitaties en blijken van instemming zijn uit alle delen van het gemenebest ontvangen. Philip Mountbatten is in het begin van dit jaar als Engelsman genaturaliseerd en nam daarby, zonder adellijke titel, de achternaam aan van zijn oom Viscount Mountbat ten, de huidige onderkoning van Voor-Indië. Hij is half van Engelse, half van Deen se afkomst. Hij is een achter neef van Koning George VI en. evenals de Prinses, een achter-achter kleinkind van Koningin Victoria.fPhilip'werd 19 Juni 1921 geboren op Kor- foe en in Engeland opgevoed. Hij zal nu de titel van hertog Door helse machine gedood. Tot nu toe onbekende da ders hebben, door middel van een helse machine, een aan slag gepleegd op het Café „Suisse" van de heer Voeten in het centrum van Breda. Van deze aanslag I's de 26- jarige electrlclen L. de Laat het slachtoffer geworden. De daders zijn 's nachts binnengedrongen en hebben de stoelen, het buffet en de lambrizering met gele verf, beklad en een projectiel aan gebracht aan de binnenzijde van een deur. De heer De Laat. die met zijn ouders boven het café woont, is in contact gekomen met het projectiel, waardoor zich een hevige ontploffing voordeed. Hy werd zo ern stig gewond, dat hij kort daarna is ovei-leden. Het slachtoffer stond zeer gunstig bekend1, Omtrent de motieven van de daders tast men In het duister. Begrafenis ir. Scherpenberg. Te Blóemendaal is het stof felijk overschot van ir. J. P. E. Scherpenberg, in het leven di- recteur-hoofd uitvoerder der M.U.Z., onder zeer grote be langstelling ten grave gedra gen/ Ir. J. H. Telders sprak namens de Beverwykse N.V. Van Hattum-Blankevoort, de M.U.Z. en de N.V. Maastun nel, een afscheidswoord. Graan en olie uit Amerika. Nederland heeft van de Ver. Staten een extra toewyzing can 5500 ton mals en 8200 ton tarwe gekregen. West Duitsland krijgt nog 10.000 k.g. lynolie en 4000 k.g. palmolie. B.V.V.M.V.V. 0—0. De kampioenswedstrijd B. V.V.—M.V.V. eindigde in een doelpuntloos gelyk spel 00. krygen, de hoogste adellyke rang in Engeland. Luitenant Mountbatten is voornemens by de Britse ma rine te blijven. Het is vrij zeker, dat het paar na het huwelijk in' Londen gaat wo nen. Een deel van het Bu ckingham Palace is reeds in gereedheid gebracht. Gegevens over atoombom gestolen. Twee leden van de AmeriT kaan se Congres-commissie .voor de atoomenergie, die ver zochten, dat men hun nameh niet zou vermelden, hebben te genover de pers verklaard, dat geheime gegevens over de atoomenergie zyn gestolen. Deze verklaring bevestigt 'n bericht van de „New-York Sun", dat onbekende personen zeer belangrijke gegevens over de atoombom uit de fabrieken van Oak Ridge in Tennessee hebben gestolen. Het blad voegde eraan toe, dat de vrouw van een der employé's verbonden is aan de staf van de Sowjet-ambassade te Wash ington. Een woordvoerder van het Witte Huis ontkende iets van dc diefstal te weten en ook de Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie verklaarde niet op de hoogte te zijn. De Gaulle waarschuwt voor Rusland. Generaal de Gaulle heeft op een lunch van de Brits-Ameri kaanse persvereniging ver klaard, dat een nauwe samen werking tussen Engeland en Frankrijk nodig is om te ko men tot een werkelijk betrouw baar en doelmatig opbouwplan voor Europa. Hii voorspelde, dat voor Frankrijk de dag na bij is, waarop het de pogingen tot eigen reorganisatie met succes bekroond zal zien. De Ganlle waarschuwde voor een totalitaire ideologie als de Russische. Als men de dingen op hun beloop laat, zal Europa vroeg of laat worden opge slokt door een hegemonie, die zyn karakter en glorie, zal doen verdwijnen, terwijl de rest van de wereld in een ver schrikkelijke oorlog zal wor den betrokken. DE ZEELAND. Een actie op til Maandag 14 Jnli zal te Vlls- singen een vergadering worden gehouden van vooraanstaande figuren in Zeeland en verte genwoordigers van verschil lende organisaties, waarop zal worden nagegaan, welke stap pen ondernomen kannen wor den om te bewerkstelligen, dat de Stoomv. My. Zeeland als nog naar Vlissingen terug zal keren. Zoals bekend schynt de Zee land zelve niet veel voor deze 'terugkeer te gevoelen, terwyl omgekeerd de terugkeer van de bootverbinding met Enge land een zeer groot belang voor geheel Zeeland mag he ten. Dat nu de hoofden bij elkaar gestoken worden, kan niet an ders dan toegejuicht worden. Er staat hier voor Zéeland en met name voor Vlissingen zo veel op het spel, dat niets on gedaan mag worden gelaten om de kansen van onze provin cie tot het uiterste te verde digen. Ex-nazi-burgemeester niet naar de Mij. Zeeland* In de Prov. Z. Courant werd een verslag opgenomen van de tribunaalzitting te Goes,, waar de ex-nazi bur gemeester van 's-H. Arends- kerke verscheen. De verdediger mr. Vermaas verklaarde in zijn pleidooi, dat men deze beklaagde bij de Mij. Zeeland zou willen terug hebben. Naar aanleiding van deze bewering deelt de directie van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" ons mede, dat deze opmerking volkomen uit de lucht gegrepen is en dat zy om verschillende re denen geen enkel personeels lid. dat in de oorlogsjaren met N.S.B. of Duitsers heeft samengewerkt, weder in haar dienstverband zal opnemen. Opnieuw Fries bezoek aan Zeeland. Nadat enige honderden Frie se boerenzoons en -dochters de gast zijn &eweest "Van de Landbouw Jongeren Gemeen schap, wordt vandaag opnieuw bezoek uit Friesland aan Zee land verwacht. De "Zeeuwse Landbouw: Maatschappij heeft namelyk een deputatie van de Friese Maéttschappy voor Land bouw uitgenodigd een kort be zoek aan onze provincie te brengen. De Friezen zullen Schouwen, Zuid-Beveland, Wal cheren en Zeeilwsch Vlaande ren bezoeken. Chr. Lyceum voor Zeeland. Aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland zijn door het be stuur de navolgende leraren benoemd: Voor Latijn, Grieks, oude ge schiedenis; Drs. D. Barends, rector. Drs. W. G. Meyer. Voor geschiedenis, aar dij ks- kunde: dr. K. Huizenga, Drs. W. G. Meyer, J. Visser. Voor Nederlands. Engels, Duits: Drs. A. P. Cornet, M. Dekker. Voor Frans: J. Visser. Voor wis. en natuurkunde, scheikunde, mechanica, plant en dierkunde: A. Beef tink, P. J. Maas, Ir, J. Pouwer Jr., ■\ksser. Voor staatsinrichting: Mr. J. G. v. d. Burgt. Voor handelswetenschappen: B. Meyers. Voor handtekenen: H. J. Haantjes. Voor lichamelijke oefening: J. Goedee. Voor Godsdienstonderwijs, kerkgeschiedenis, zendingswe tenschap: Dr. A. H. Oussoren, Drs. C. Stam. 5000 gezinnen koken electrisch in Zeeland. Vrijdag zal het 5000e gezin in Zeeland elctrisch gaan ko ken. Het is de familie J. L. van den Berge te Haamstede, die haar electrfech fornuis in een met vlaggen versierde en met opschriften getooide aulo thuis bezorgd krijgt, terwyl zij van de P.Z.E.M. gratis 'n compleet stel pannen eiL een kookleiding aangeboden krijgt. Het electrisch koken da teert in Zeelhnd van om- steeks 1931. Aanvairkelyk be stond de mening, dat deze kookwijze zeer kostbaar was en er moest te dien aanzien dan ook veel misverstand worden overwonnen. Dege nen, die electrisch kookten, bleken echter de beste pro pagandisten te zijn, want het aantal kookcliënten steeg van Januari 1933 tot Janu ari 1937 met circa 900! Op 17 Maart 1937 werd de 1000e aansluiting verricht. Momenteel gaat de afleve ring van kookapparaten niet meer zo gemakkelijk als vroeger, zulks in vertiand met de grote schaarste. Wel stelt de P.Z.E.M. alles in het werk om de achterstand in de aflevering zó spoedig mogelijk in te halen, doch de vraag is enorm groot en de productiecapaciteit van de Nederlandse fabrieken maar beperkt, terwijl import door dc wankele deviezenpositie wordt belemmerd. Niettemin komen er wel fornuizen uit Uqt .byiteyland, o.a. uit Zwitserland. Nog onlangs kreeg de P.Z.E.M. de be schikking over 500 Franse apparaten, kleine fornuizen, die zeer bruikbaar zyn voor kleinere gezinnen. Volgend jaar hoopt men ook Zwitser se fornuizen te ontvangen. Hoe groot de belangstelling voor het electrisch koken is, blykt wel- uit het feit, dat men per maand 100 150 bestellingen ontvangt. Wan neer dit zo doorgaat, zal men dus over circa 4 jaar de 10.000e kookcliënt kunnen boeken. Kruideniers protesteren. In alle delen van het land zijn door de kruideniers pro testvergaderingen gehouden in verband met de volgens deze mensen onbevredigende prijzen- en winstpolitiek van de rege ring. Er werden verschillende motie» aangenomen, welke ter kennis van de regering en de overige bevoegde autoriteiten zullen wórden gebracht. Een belangrijke verhoging van winstmarge wordt als een le venskwestie beschouwd. OOK IN ZEELAND. De Middelburgse kruideniers- vereniging kwam Woensdag avond in het Schuttershof in vergadering byeen, waarbij ook een aantal vakgenoten' uit Vlissingen aanwezig was. Men bleek het er mee eens, dat ook de Zeeuwse kruideniers een krachtig protest moeten laten horen, en men wenst, dat de Winstmarge 20 van de ver koop zal bedragen. Op deze vergadering komen wij nog nader terug. Vliegvelden in Zeeland. In de memorie van antwoord op het voorlopig van de Twee de Kamer betreffende het wetsontwerp tot het onderhou den van luchtdiensten door de K.L.M., delen de ministers van waterstaat en verkeer het vol gende mede: Het ligt in de bedoeling de enst op Zeeland te openen, zodra het vliegveld Haamstede weer is hersteld. Daarop kan evenwel in 1947 nog niet wor den gerekend. Voorts bestaat het plan, in Zeeuwsch Vlaan deren een vliegveld aan to leg gen, waardoor voor dat gebied een aansluiting op het binnen landse luchtnet kan worden verkregen. INTERNATIONAAL JEUGDVERKEER. De vereniging voor Inter nationaal Jeugdverkeer (Ra penburg 45 Leiden), brengt dit jaar een groep Deense jongens en meisjes naar Ne derland. Zy komen op 23 Ju- Ji. Indien er op Walcheren families zjjn, die deze Deense vrienden op dezelfde hartelij ke wijze willen ontvangen als vorig jaar een groep Neder landse jongens en meisjes in Denemarken zijn ontvangen, dan kunnen zy zich opgeven by de heren S. J. Pauwe, Bleek 11 te Middelburg of A. Nederhand, St. Jacobsstraat 31 boven, Vlissingen. EXAMEN-COMMISSIE. De heer Ir. G. de Bakker, RijkstuinbouWconsulent te Goes is benoemd tot lid van de commissie die dit jaar belast met het afnemen van het examen ter verkryging van de akten van bekwaamheid om onderwijs te geven in de be- jginselen van land- en tuin- I bouwkunde. Staking van 160.000 arbeiders voorkomen, Na een zeerlangdurige i dragslijn worden gevolgd, met vergadering hebben de verte- dien verstande, dat de be- genwoordigers van werkge- staande uitkering (van 70%) vers en werknemers in de I zal worden verhoogd. Het dan iii_i:.1.7 - bouwbedrijven over de hele linie overeenstemming be reikt in zake dc geschillen over pensioen- en risicofond sen. Door deze overeenstemming de stakingsdreiging van plus minus 160.000 bouwvak arbeiders afgewend. Het pensioenfonds zal op basis van het rapport, dat door de -gezamenlijke commis sie werd opgesteld, in wer- king treden, zodra hiervoor een wettelijk fundament aan wezig is. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat het ontwerp voor een dergelijke wetgeving dit najaar aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Ook werd over de punten lichtverlet, vorstverlet cn on werkbaar weer overeenstem ming bereikt. Lichtverlet zal ten volle worden vergoed in dien de werknemers ter be schikking van de werkgevers blijven. Vorstverlet zal voor het overgrote deel worden ver goed uit het in te stellen ri sicofonds en voorts door een kleine verhoging van de uur lonen. Bij onwerkbaar weer zal ongeveer dezelfde ge- binnen één jaar afgewikkeld? De Ministers vèm Financiën en van Justitie hebben de Tweede Kamer aangeboden de memorie van antwoord op het voorlopig verslag nopens het ontwerp van wet tot veiien- gine- van het machtigingsbe sluit geldzuivering. De Minister van Financiën heeft het stellige voornemen om zo spoedie mogelijk na dg afkondiging van de wet op de vermogensheffing ineen 9 de afwikkeling van de geldzuive ring een aanvang te doen ne men. Hy vertrouwt haar te hebben voltooid op het ogen blik waarop de termijn van normale Invordering van de voorlopige aanslagen in de ver- mogensaanwasbelastine en in de vermogensheffing ineens zal zijn afgelopen, waarmede naar schatting eCn jaar tijd3 ge moeid zal zijn. De Minister van Financiën wil gaarne de toezegging doen de Kamer periodiek, bijvoor beeld driemaandelijks, verslag uit te brengen van het. verloop de afwikkeling van de geld zuivering. Hij heeft er bezwaar tegen de termijnen van de ver lenging der machtiging op een half jaar te stellen in plaats van op één jaar. Overziet men het geheel van de maatregelen sinds de aanvang van de geldzuivering genomen, dan volgt daaruit, dat zij hebben gestrekt tot verwezenlijking van dc ge stelde doeleinden, primair: herstel van het monetaire evenwicht, secundair: regi stratie van vermogens, vcr- haalsobject voor de Invorder ing van de heffingen ineens en van de achterstallige be lastingen, geen vergoeding voor biljetten toebehorende aan vyanden. nog ontbrekende zal worden gedekt door bovengenoemde loonsverhoging, terwijl het risico niet ten laste komt van -het in te stellen fonds, doch direct door de werkge ver zal worden gedragen. Partijen hebben bereids maatregelen getroffen ten einde op ^eer korte termyn de goedkeuring van hc-t- Col lege van Rijksbemiddelaars op deze overeenkomst te ver krijgen. Polen en Yoego-SIavië niet naar-Parijs. - Volgens de radiozenders van Warschau en Belgrado hehhen Polen on Yoego Slavië besloten geen vertegenwoordigers voor de conferentie 'over het Mars hall-plan naar Parijs te zen den. Finland en inmiddels ook Zweden hebben de uitnodiging daarentegen wèl aanvaard. Massal won de etappe Marseille Montpellier. (Van een U. P.-redacteur.) Massal van het Frajise team won Woensdag de korte etappe (125 K.M.) van Mar seille naar Montpellier. René Vietto behield de gele trui, hoewel hij ver achteraan lcwam en sook Cameilini bleef op de tweede plaats. Massal was de eerste van 'n groep van negen, die binnen kwam in een tijd van 4 uur 57 minuten en 40 seconden. Twee de werd Jean Diederick (Lux.), darde Edouard Muller (He de France), vierde Pa;,vlislak (Fr. N.O.), vijfde de Italiaan Roe- sello en zesde de Belg Cysse- linck. Een grote groep renr die in het algemeen klassement laag geplaatst staan, kwam ditmaal vóór de kopstukken binnen. De etappe werd gere den in een brandende hitte en de renners ondervonden boven dien veel hinder van een krach tige Mistral-wind. Massal, die woonachtig is in het dorp Be- zier, deed zijn uiterste best om zich door zijn plaatsgenoten straks alg etappe-winnaar te kunnen laten begroeten. Krabbendijke SCHOOLREISJE. Onder leiding van het hoofd der school, de heer Seys, heb ben de leerlingen van de open bare lagere school te Krabben dijke hun jaarlijkse schoolreis je gemaakt. Ditmaal ging de tocht per autobus naar Rotter dam. Natuurlijk werd de Maastun nel bezichtigd cn een bezoek gebracht aan de diergaarde, terwijl ook een rondvaart door de havens werd gemaakt. Doodmoe, maar voldaan kwa men de kinderen laat in de avond weer te Krabbendijke aan. Waarde DE KERKWEG VEIH5ETERD? Maandag kwam de gemeen teraad van Waarde, onder voorzitterschap van burge meester van Burg, in openbare yergadering bijeen. Van' Ged. Staten wag goed keuring ontvangen voor de aankoop van bouwgrond ten behoeve van de te bouwen 16 woningen. ^Eveneens was goed keuring ontvangen om een geldlening aan te gaan van 9000 voor de te bebouwen bouwgrond. Voor het ophalen van huis vuil werd de heffing vastge steld op 3 per jaar per ge zin. Na enige wijzigingen werd de begroting 1947 vastgesteld. De heer M. Fraassen werd benoemd tot afgevaardigde naar de vergadering van de waterleiding maatschappij. Voor de verbetering van de Kerkweg zal een crediet wor den aangevraagd. De beer J. J. Straub werd aangesteld tot tijdelijk gemeente-ontvanger. Ten behoéve van het burger lijk armbestuur werd een kas geldlening van 1500 aange vraagd. Rilland-Bath De heer J. Verburmen uit Rilland-Bath slaagde te Ber gen op Zoom aan de R.K.H.B.S, voor het einddiploma H.B.S. afdeling B. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND. Woensdag 9 Juli. Dubbele princessebonen 7597; groe ne bonen 6476; gele bo nen 21—25; snybonen 87 92; tuinbonen 17; doperwten 19—36; andijvie 15—17; rode kool 20; savoye kool 19—20; spitskool 5—5,50; rhabarber 12; uien f 12—19; aardappelen 8.50-12; idem (kriel) 3.50, alles per 100 k.g.; bloemkool I A 2027; idem I 12—13; idem H ƒ4— 8; kropsla 14.50, alles per 100 stuks; kroten 1214; wortelen 12, beide per 100 bos. De arrestaties in Griekenland. Meer dan 2400 personen, die Woensdag in Griekenland zijn gearresteerd, zijn reeds per schip naar het eiland Spithalle in de Saronische Golf verbannen. Te Athene werd officieel medegedeeld, dat de arrestaties voortdu ren. In een oproep aan „de democratische volken der ge hele wereld" heeft de coali/ tie der linkse partijen. E. A. M., tegen de arrestaties ge protesteerd. I Hierin wordt de actie een fascistisch-monarchistische ac tie genoemd, welke door bui tenlandse machten gesteund wordt. Men meent in Athene, dat het „plan f", dat aanleiding tot deze actie van de Griekse regering was, een communis tische actie zou zyn. Toch zijn ook liberalen en socialisten gearresteerd. De Griekse minister van buitenlandse zaken Tsaldaris, heeft in Washington een on derhoud van byna twee uur met Marshall gehad. ATHLETIEK REGIONALE WEDSTRIJDEN „De ZEEUWEN" De regionale wedstryden, welke de V. en A.V. „De Zeeuwen" Zondag a.s. zouden organiseren, kunnen 4 wegens de heersende terreinmoeilijk heden niet doorgaan. Inplaats hiervan zullen ver schillende athleten naar Eind hoven gaan om deel te nc men aan de Nationale Da mes en Meisjeswedstrijden, georganiseerd door P.S.V. Tevens zullen enkele heren deelnemen aan de Nationale heren wedstryden van de A. V. Holland in Leiden. Kantongerecht Middelburg De1 vrachtrijder J. B„ te Westkapelle. was- er toe ge komen om met zijn vrachtauto te rijden over een perceel bouwland toebehorende aan de landbouwer C. d. V. te Zoute- lande. In deze zaak werd het onder, zoek dooi* de kantonrechter ge schorst en bepaald dat de land bouwer C. d. V. ter zitting van 27 Augustus 1947 als getuige zoude worden gehoord. Het schoolverzuim van haar 13-jarig dochterje werd de ver dachte J. W. v. H., te Goes, toegerekend met een geldboete van 3 subs. 2 d.h. Als verdachte wegens over treding van de Jachtwet stond terecht de landbouwersknecht J. v. 't W„ wonende te Ove- zanae. Verdachte had zijn werkzaamheden op 't land met paarden te verrichten en aan de herdershond van zyn vader, die bij hem was en aanvanke lijk op zijn jas had gelegen, was door hem geen verdere aandacht geschonken. Dat de hond er plotseling vandoor was gegaan en een haas had ach terna gezeten werd door ver dachte ter zitting erkend. Ver dachte werd veroordeeld tot een geldboete van 20 subs. 10 d. h. De 36-jarige opkoper A. J., te Vlissingen, kocht een god- den herenhorloge van een hem onbekend persoon. De verko per gaf hem een valse naam op, die door J. In het voorge schreven register werd inge vuld. J. stond terecht omdat hij de naam van de verkoper niet gecontroleerd had. De Ambtenaar van het O. M. vór derde een geldboete van 30. De uitspraak werd bepaald over 14 dagen. De fruitkweker en landar beider W. A. S., wonende te Waarde, die zyn hond mede had genomen m de boomgaard waar hii aan het werk was, had zijn hond vrij' spel gegeven. De hond werd door de jachtop ziener opgemerkt, terwijl deze speurde en snuffelde tussen t' riet in een sloot grepzende aan een perceel weiland. Aan ver dachte wer4, wegens overtre ding van de Jachtwet een geld boete opgelegd van f 30 waar aan hij ter zitting voldeed. De schippersknecht G. P., wonende te Yerseke, had eieren van wilde eenden gezocht. Verdachte werd deswege ver oordeeld tot de boete van 10 subs. 5 d. h. De verdachte A. D., kruide nier te Sint Laurens, werd veroordeeld tot een geldboete van 5 subs. 3 d. h. omdat hti faecaliën op het terrein van het „Oude Kerkhof" te Sint Laurens liet deponeren, het geen uit hygiënisch oogpunt voor de gezondheid schadelyk is te achten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8