Concessie s van de „Republiek" Pensioen voor verzetslieden Tour dc France UIT DE PROVINCIE Geldzuivering Gendarmerie blijft afgewezen binnen één jaar afgewikkeld? SCHOUWEN EN DUIVELAND Tholen Zuid-Beveland TWEEDE KAMER Leerplichtwet behandeld. Het wetsontwerp overeen komst van dad ine tussen de staat der Nederlanden en de N.V. Bataafse Petroleum Maat* schappij werd ?,h.a. aangeno men. Daarna werd een aanvang gemaakt met de behan- ling van het wetsontwerp tot wijziging van de leerplichtwet. Met dit ontwerp wordt beoogd door beteugeling van het school, en leerverzulm te be vorderen, dat kinderen behoor lijk onderwijs genieten. Mevr. Fortanier—de Wit (Vrijh.) vroeg of er nu leer plicht wordt ingevoerd voor buitengewoon lager onderwijs. De heer de Ruiter (C. H.), merkte op. dat op het platte land de jongens na het 7e leer jaar naar de land- en tuinbouw school moeten kunnen gaan. De heer Peters (K.V.P.), Informeerde naar de scholen bouw dit jaar. Mevr. van den Muyzenberg WIKethse ontwikkelde een aantal bezwaren tegen ophef fing van het 8e leerjaar. De heer van der Weijden (K.V.P.), verklaarde, dat het aantal vakscholen ten platte- lande dient te worden uitge breid. De heer van Sleen maakte de opmerking, dat de thans voorgestelde oplossing vernie tiging is. In de avondvergadering werd de behandeling van het wets ontwerp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet voortgezet. Mevr. van den Muyzenberg Wlllemse (C.P.N.),, vraagt ook aandacht voor herscholing van ex-politleke gevangenen. De heer van Steen bepleitte verhoging van de pensioen grondslag tot 5000, zodat het maximum pensioen J 4500 zou kunnen bearagen. Mevr. Fortanier—de Wit (Vrijh,), pleitte o.m. voor een hoger uitkering aan de wedu wen. Min. Beel merkte op, dat de pensioenen voor dc verzets- elachtoffera hoger zijn dan toe gekend kunnen worden aan militaire oorlogsslachtoffers. De heer Scheps (Arb.), ver dedigt nader zUn amendement om dé eerste 1000 van de eigen inkomsten der weduwe vrij te stellen. De heer Roosjen verklaart geen reden te heb ben zijn amendementen terug te nemen. De minister geeft nog te ken nen, dat een amendement aan de orde komt, beogende het maximum van de pensioen grondslag: to brengen van 7 4500 op 5000. De heer Koenen (C.P.N.) licht zijn amendement toe om het maximum van de pen sioengrondslag te brongen op Minister Beel herhaalt, dat de amendementen voor de re gering onaanvaardbaar zijn. 'Over het amendement-Koe nen zal heden worden gestemd. De heer Roosjen trekt zijn amendement in. De voorzitter deelt nog me de, dat de regering nader be sloten heeft de eerste 750 vrij te laten. LEERPLICHTWET. Ih dc Tweede Kamer Is Woensdag de algemene be raadslaging over het wets ontwerp tot wijziging van de leerplichtwet hervat. Minister van Boetzelaar naar Parijs. Naar het A.N.P. vernebmt, ligt het in de bedoeling van de nunlster van buitenlandse za ken, mr. W. C. G. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de aanstaande Parysc confe rentie inzake het plan-Mars hall by te wonen. Dr. Hirsch- feld, directeur-generaal bil het departement van economische zaken zal hem vergezellen. Ook Denemarken aanvaardt Invitatie. Naar Zondagavond verluid de, heeft de Deense regering besloten de uitnodiging tot bij woning van de conferentie te Parijs over het plan-Marshall te aanvaarden. Men verwacht echter geen officieel antwoord voor Donderdagavond a.s. EERSTE KAMER. De kinderwetgeving. De Eerste Kamer bohandelde Woensdag het wotsontwerp „wijziging van dc bepalingen betredende het kinderrecht". De heer Anema (A.R.) merkte op, dat enigo punten nog om regeling vragen. De heer Brongersma (Arb.) hoopte op een spoedige rege ling van de adoptie. De heer Koejemans (C.P.N.) zou in do wet grotere mildheid fezien willen hebben tegenover o onwettige kinderen. Minister van Maarsevoen Selooft. dat het kinderrecht oor deze nieuwe wet veel aantrekkelijker zal worden. Gaama zal de minister zien, wat hij kan presteren ten aan zien van ae adoptie en het kinderstrafrecht Het wetsontwerp werd «.h.s. goedgekeurd. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, verklaarde er geen bezwaar tegen te hebben voor deze wet de land- en tuinbouw scholen te rangschikken onder de nijverheidsscholen. Aan de minister van wederopbouw heeft hij een plan voor scho lenbouw voorgelegd. De be doeling is het tempo van jaar tot jaar te verhogen. Daarna werd de behande ling van het wetsontwerp tot Invoering van een bui tengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet voortgezet. Het amendement-Koenen om het maximum van de pensioengrondslag op 6000 te brengen werd verworpen met 72 tegen 9 stemmen. Het amendement der com missie van rapporteurs om ten aanzien van de weduwen- pensioenen toe te voegen, dat voor een weduwe met kinde ren 70 van dc eerste 2000, 60 van de volgen de 1000 en 55 van het overige gedeelte van de pen sioengrondslag verleend zal worden, werd verworpen met 47 tegen 34 stemmen. In verband met de gistoren aangebrachte wyzlging om 750 vrij te laten, heeft in middels de regering een na dere wijziging nodig aange bracht. Het amendement van de heer Roosjen, beogende de weduwe, die aangeslagen is de inkomstenbelasting, naar een Inkomen yan meer dan 6000 niet in aanmer king te doen komen voor een buitengewoon pensioen i werd verworpen met 55 te gen 26 stemmen. Het wets ontwerp is daarna z.h.s. goed gekeurd. 1 De elfde etappe voor Fachleitner. De kans van de Fransen op een overwinning in de Tour de France werd Dins dag vergroot door de gemak kelijke overwinning van «Je Fransman E. Fachleitner, in de lie étappe van Nice naar Marseille. Fachleitner arriveerde ge heel alleen aan de finish met SM minuut voorsprong op no. 2. Hij legde het plttores- que traject langs de Rivlera- kust (230 km) af in 6 uur 35 minuten en 5 sec. In het totaal klassement ls hfj daardoor gestegen van de 6e naar de 5e plaats. Fach leitner is nu in een betere Sjsitie om de leider Vletto, e de gele trui behield, te helpen. Vletto behoorde ech ter niet bQ de eerste 10 aan komenden. De top van het algemeen klassement bleef eenter ongewijzigd. Vletto is nog leider. Calle- ni van de gemengde ploeg no. 2, terwijl de Italianen Bramdelli en Raconni nog op de 3e en 4e plaats liggen. De locale supporters heb ben Dinsdag wel reden tot juichen gehad, want 2 Mar- seilanen behaalden in deze étappe dc tweede en derde plaats. Het waren Raoul Re- ny van de Franse Z. O. re- fiónale ploeg, die 2e werd in uur, 39 minuten en 35 sec. en zijn ploegmaat Marius Bonnet, die in de tijd van 6. uur, 46 min. 17 sec. beslag op de derde plaats legde. De Luxemburger Gpld- 8chmitt werd 4e in 6 uur 46 min. en 22 sec. De volgende 5 renners, die de finish pas seerden, waren allen leden van de Franse regionel teams. De Belg Mollïn werd 10e. Verder volgden een gro te groep renners, voor wie allen dezelfde tyd werd geno teerd, namelijk 6 uur 49 min. en 26 seconden. Vliegvelden in Zeeland. DE ZEELAND. Een actie op til Maandag 14.Juli zal to VUs- singen een vergadering worden gehouden van vooraanstaande figuren ia Zeeland en verte genwoordigers van verschil lende organisaties, waarop zal worden nagegaan, welke stap- Sen ondernomen kunnen wor- en om to bewerkstelligen, dat de Stoomv. Zeeland als nog naar Vlissingen terug zal keren. Zoals bekend schijnt de Zee land zelve niet veel voor deze terugkeer te gevoelen, terwijl omgekeerd de terugkeer van de bootverbinding met Enge land een zeer groot belang voor geheel Zeeland mag he ten. Dat nu de hoofden bij elkaar gestoken worden, kan niet an ders dan toegejuicht worden. Er staat hier voor Zeeland en met name voor Vlissingen zo veel op het spel, dat niets on gedaan mag worden gelaten om de kansen van onze provin cie tot het uiterste te verde digen. Ex-nazi-burgemeester niet naar de Mij. Zeeland. In de Prov. Z. Courant werd een verslag opgenomen van de tribunaalzitting te Goes, waar de ex-nazi bur gmeester van 's-H. Arends- :erke verscheen. De verdediger mr. Vermaas verklaarde in zijn pleidooi, dat men deze beklaagde by de Mh. Zeeland zou willen terug nebben. Naar aanleiding van deze bewering deelt de directie van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" ons mede, dat deze opmerking volkomen uit de lucht gegrepen is en dat zy om verschalende re denen geen enkel personeels lid. dat in de oorlogsjaren met N.S.B. of Duitsers heeft samengewerkt,' weder in haar dienstverband zal opnemen. Nederlandse regering nog niet voldaan. Do Nederlandse regering heeft het antwoord gepu bliceerd, dat zij op 29 Juni gaf op de republikeinse no ta van 37 Juni. VIJF EISEN GESTELD. In haar antwoord heeft de Nederlandse regering vyf eisen aan de republiek gesteld, na mely k: 1. Erkenning van dc Neder landse 80uvercinitelt ln de overgangsperiode, aanvaarding van de beslissingsbevoegdheid van de Kroon-vertegenwoordi ger, samenstelling van een fe- Jerale raad Uit vertegenwoor digers der verschillende staten. 2. regeling van de buiten landse betrekkingen in ver band met de "Nederlandse sou- vereiniteit en opheffing van daarmee strijdige organisaties of functies. 3. geen twijfel mag bestaan over de opneming van verte genwoordigers van Oost-Indo- nesië en Borneo ln de federale organen, met name de raad voor buitenlandse aangelegen heden, de commissie voor op leiding en benoeming ln bui tenlandse dienst en het ge- meenschappeiyk directoraat voor de Dinnenlandse veilig heid. 4. herstel van nlet-Indonosi- scho rechthebbenden in hun bedrijven en bezittingen. 5. onder leiding van het ge- meenschappeiyk directoraat voor de binnenlandse veiligheid zal een gemeenschappeiyko gendarmerie komen, die dienst zal doen overal waar de af* zonderiyke staten tekortschie ten. Tenslotte dringt de Neder landse regering aan op staken van vijandelijkheden, stellln- genbouw, voedselblokkade en vernielingen, staking van on derhandelingen betreffende buitenlandse betrekkingen en ontbinding van organisaties en ontslag van functionarissen, welke de schfjn wekken, dat de republiek ook gezag zou heb ben over buiten haar gebied gelegen delen van Indonesië. HET ANTWOORD. Op de brief van 5 Juli jl. hebben de ministers Setiadjit en Leimena 'n antwoord over handigd aan Dr. van Mook. 1. De republikeinse regering aanvaardt in <le interim-rece- ring de vertegenwoordiger der Staat van beleg in Teheran. De Perzische minister-presi dent heeft medegedeeld, dat met ingang van 9 Juli ln Te heran ae staat van beleg we derom zal gelden, in verband mot een tegen de regering ont ketende actie. Generaal Ah- maldl is Dinsdagmorgen ont slagen als minister van oor log. De redenen hiertoe zyn nog niet bekend. STAATSLOTERIJ. 501e Staatsloterij, le klasse, 2e trekking. 20.000 7952 2.000 7786 1.500 2444 1.000 12149 21957 400 9464 1530'11165 200 7926 9097 100 7128 10400 17404 7054 11519 12669 19345 10567 15487 kroon met beslissingsbevoegd heid de jure en binnen het raam van de Nederlandse „de jure" souvereinltelt gedurende de overgangstijd. 2. de republiek aanvaardt, dat gedurende het voortbe staan van de Nederlandse sou- vereniteit do buitenlandse be trekkingen daarby worden aan gepast. M 3. de rechten van •vreemde- •lth'gêfe op ondérnemitigejiwor den erkend. Teruggave heeft onvoorwaardelijk plaats, met geiykttjdige Inventarisering. Óvcrheidsoedryven op republi- kens gebied, komen aan ae re publiek. 5. met betrekking'tot de in wendige veiligheid wijst de re publiek een gemeenschappeiy- ke gendarmerie af. Zy wil een gendarmerie van elk der deel staten onder een gemeenschap- pelg'ke leiding. 4. de republiek is bereid alle functies en organisaties op te heffen, welke strijdig zijn met de Linggadjati-overeenkomst en stemt in met een wapen stilstand met alle gevolgen van dien. De republiek verwacht daar bij, dat van Nederlandse zijde bijstand zal worden verleend om een toestand en sfeer te scheppen, welke de ropubli- kelnse rj stellen ii in staat zullen vrede te arbeiden. DRIE OPMERKINGEN. Van officiële Nederlandse zyde is bil dit republikeinse antwoord de aantekening ge steld, dat ér tèn aanzien van gendarmerie Verschil is tus sen het Nederlandse en het republikeinse standpunt, dat er bepaalde overheidsbedryven een federaal karakter zullen krijgen, zoals de P.T.T. en niet aan dc republiek zullen toévallen' en' tenslotte, dat' de' toestandeerst ten goede kan veranderen, indien dc repu bliek voldoende gezag heeft om haar belofte, dat zy aan alle daden van geweld, aan de voedselblokkade enz. een einde* zal maken, ln werke lijkheid kan omzetten. Apostolische delegatie in Indonesië. Officieel is door het Vati- caan medegedeeld, dat de Paus heeft goedgevonden in de Indonesische archipel een apostolische delegatie op to richten en zich tezelfdertyd heeft verwaardigd aldaar mgr. G. de Jonge. d'Ardoye, titulair aartsbisschop van Mistia, tot apostolische ge delegeerde te oenoemen. De Ministers van Financiën en van. Justitie hebben de Tweede Kamer aangeboden de memorie van antwoord op het voorlopig verslag nopens het ontwerp van wet tot verlen ging van het machtigingsbe sluit geldzuivering. De Minister van Financiën fleeft het .stellige voornemen om zo spoedig mogeiyk na de afkondiging van de wet op de vermogensheffing Ineens de afwikkeling van de geldzuive ring een aanvang te doen ne men. Hij vertrouwt haar te hebben voltooid op het ogen blik waarop de termijn van normale invordering van de voorlopige aanslagen ln de ver. mogensaanwasbelasting en in de vermogensheffing ineens zal zyn afgelopen, waarmede naar schatting een jaar tyd* ge moeid zal ziln. DE FISCUS. Er bestaat slechts monetair geblokkeerd geld en geen fis caal geblokkeerd geld. Het feit, dat de fiscus in nauwe re. latie tot de geldzuivering trad, was slechts het govolg van het feit. dat de monetaire blokke ring enerzijds een dankbare gelegenheid schiep tot consta tering van het ln geldvorm go. accumuleerde vermogen en anderzyds het aanzien gaf aan een gemakkelijk realiseerbaar verhaalsobject. De fiscus heeft wel van het bestaan van de monetaire blokkering ge bruik gemaakt, doch is zeW niet tot blokkering overge gaan aangezien er behou dens een onbetekende uitzon dering slechts monetair ge blokkeerd tegoed bestaat, la het onjuist te spreken van fis caal ten onrechte geblokkeerd" tegoed. Daarenboven verwacht de minister van financiën, dat ia hst kader van d« door, hem geprojecteerde afwikke ling der geldzuivering na dé normale invorderingstermyn der heffingen nagenoeg geen geblokkeerde saldi meer aan wezig zullen zyn. De Minister van Financiën wil gaarne de toezegging doen de Kamer periodiek, bUvoor- beeld driemaandelijks, verslag Uit te brengen van het verloop de afwikkeling van de geld zuivering. Hij heeft er bezwaar tegen de termijnen van de ver lenging der machtiging op een half Jaar te stellen in plaats van óp één jaar. DEBLOKKERINGEN. Meer dan eens is overwo gen, of in ons land niet de zelfde maatregel moet wor den toegepast welke in Bel gië van dc aanvang af t.a.v. ccn groot deel van de ge blokkeerde tegoeden ls ge volgd: onder geen voorwaar de deblokkering. Dit stand punt is hier niet aangc- gedurfd. Wèl vindt deblokkering sedcert verscheidene maan den zo weinig mogclyk plaats doch nog elke weck wordt zo wel ten behoeve van het be- dryfsleven als om sociale re denen gedeblokkeerd. Overziet men het geheel van de maatregelen sinds de aanvang van de geldzuivering genomen, dan volgt daaruit, dat zy hebben gestrekt tot verwezeniyklng van de ge stolde doeleinden, primair: herstel van het monetaire evenwicht, secundair: regi stratie van vermogens, ver- haalsobject voor de Invorder ing van de heffingen ineens en van de achterstallige be lastingen, geen vergoeding voor biljetten toebehorende aan v" In dc memorie van antwoord op het voorlopig van dc Twee de Kamer betreffende het wetsontwerp tot het onderhou den van luchtdiensten door de KJLM., delen de ministers van waterstaat en verkeer het vol gende mede: Het ligt in de bedoeling de dienst op Zeeland te openen, zodra het vliegveld Haamstede weer is hersteld. Daarop kan evenwel in 1947 nog niet wor den gerekend. Voorts bestaat het plan, ln Zeenwsch Vlaan deren een vliegveld aan te leg gen, waardoor voor dat gebied een aansluiting op het binnen landse luchtnet kan worden verkregen. Chr. Lyceum voor Zeeland. Aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland zijn door het be stuur de navolgende leraren benoemd Voor Latijn, Grieks, oude ge schiedenis; Dra. D. Barends, rector. Dra. W. G. Meyer. Voor geschiedenis, aardijks<% kunde: dr. K. Huizenga, Drs. W. G. Meyer, J. Visser. Voor Nederlands, Engels, Duito: Drs. A. P. Cornet, M. Dekker. Vot>r Frans: J. Visser. Voor •wis. en natuurkunde, scheikunde, mechanica, plant en dierkunde: A. Beef tink, P. J. Maas, Ir. J. Pouwer Jr., Visser. Voor staatsinrichting: Mr. J. G. v. d. Burgt. Vóór handelswetenschappen: B. Meyers. Voor handtekenen: H. J. Haantjes.- Voor lichamelijke oefening: J. Goedee. Voor Godsdienstonderwys, kerkgeschiedenis, zendingswe tenschap: Dr. A. H. Oussoren, Drs. C. Stam. Eerste nieuwe woning in Vlissingen gereed. In Vlissingen is de eerste nieuwe woning na de bevrij ding gereed gekomen. Het is een twee-verdiepingswoning in de Winkelmanastraat. De voorzitter van. de vereni ging tot verbetering van de volkshuisvesting, ir. H. C. Wesseling, uitte zijn dankbaar, heid over het gereed komen van deze woning en hoopte, dat het tempo van de wederop bouw spoedig versneld zou worden. Ook de burgemeester van Vlissingen mr. B. Kolff, sprak en als vertegenwoordiger jnr. mr. J. W. de Ranitz voer de de heer F. de Graaf het woord. Verder wenste de heer M. A. Popering, de architect van de woning de heer C. Trappenburg en de heer S. Ne- derlof, da vereniging tot ver betering van de volkshuisves ting en allen die by de bouw van de woning betrokken wa ren geluk. De nieuwe woning maakt deel uit van een complex van 18 panden. Ook aan de Mar- grietlaan wordt gebouwd aan 16 woningen, terwyi er binnen kort nog 24 zullen volgen. Aan do Bosjeslaan zullen weldra 130 woningen gereed komen. Er is dus vooruitgang, maar Vlissingen is er daarmee nog lang niet. Opnieuw Fries bezoek aan Zeeland. Nadat enige honderden Frie se boerenzoons en -dochters de gast zijn geweest van de Land douw Jongeren Gemeen schap, wordt vandaag opnieuw bezoek uit Friesland aan Zee land verwacht. De Zeeuwse Landbouw Maatschappy heeft namelijk een deputatie van de Friese Maatschappy voor Land bouw uitgenodigd een kort be zoek aan onze provincie te brengen. De Friezen zullen Schouwen, Zuid-Beveland, Wal cheren en Zeeuwsch Vlaande ren bezoeken. apparaten, kleine fornuizen, die zeer bruikbaar zyn voor kleinere gezinnen. Volgend jaar hoopt men ook Zwitser se fornuizen te ontvangen. Hoe groot de belangstelling voor net electrisch koken is, blykt wel uit het feit, dat men per maand 100 k 150 bestellingen ontvangt. Wan neer dit zo doorgaat, zal men dus over circa 4 jaar de 10.000e boeken. kookcliënt 'kunnen INTERNATIONAAL JEÜGDVERKEER. De vereniging voor Inter nationaal Jeugdve rkeer (Ra penburg 45 Leiden), brengt dit jaar een groep Deense jongens en meisjes naar Ne derland. Zkomen op 23 Ju li. Indien er op Walcheren families zijn, die deze Deense vrienden op-dezelfde hartelij ke wyze wiBfen ontvangen als vorig jaar een groep Neder landse jongens en meisjes in Denemarken zyn ontvangen, dan kunnen zij zich opgeven bn de heren S. J. Pauwe, Bleek 11 te Middelburg of A. Nederhand, St Jacobsstraat 31 boven, Vlissingen. Tochten naar Walcheren en Schouwen. De Vereen, voor Vreemde lingenverkeer te Burgh heeft een algemene vergadering ge* houden, waarin de voorzitter jhr. R. R6ëll mededelingen deed over het openstellen van de duinen op Schouwen voor de v ac anti e gan ge rsHij deel de voorts mede, dat dit jaar duizenden vacantiegangers naar Schouwen zullen komen en dat de V.V.V. het plan heeft voor deze vacantiegan gers trips naar Walcheren te organiseren, waarbij verwacht wordt, dat de verenigingen op Walcheren ook trips voor hun vacantiegangers naar Schou wen zullen voorbereiden. DENEN BEZOCHTEN t SCHOUWEN. Een aantal Denen hebben Dinsdag, onder leiding van een Engelse en Hollandse gids, een rondrit gemaakt over Schou- wen-Duiveland. De gasten wa ren vol bewondering voor het prachtige landschap en hebben dan ook volop genoten. Te 's-Gravenhage slaagde voor het diploma gemeente administratie I de heer L. Job- se te Oostburg. „Voor onze soldaten". Ziérikzee CENTRA-PRIJSVRAAG. De Centra-winkeliers te Zierikzee hebben Woensdag de kinderen die hadden deel genomen aan de „Jam-puzz- le-wedstryd"een aangename middag in het verenigingsge bouw bezorgd. De kinderen werden onthaald op limonade biscuit. Loting besliste wie de prijs, bestaande uit een uitstapje naar Amster dam met een bezoek aan Artis, won. De gelukkige was J. Kouwenberg. Verder waren er nog 30 troostprij zen bestaande uit flesjes li monade enz. Scherpenisse HET VEILINGSGEBOUW. De schaapskool van de heer J. Giljam te Scherpenis se, die als veilingsgebouw in gericht zal worden is thans zover gereed, dat er sinds Maandag aardappelen naar worden aangevoerd. VEILINGVERENIGING. De veilingsvereniging Scher. penisse hield een algemene vergadèring in hotel Byl. Het voornaamste punt, dat behandeld werd, was de aan koop van nieuwe kisten. Wanneer de kopers op de veiling eigen kisten of zakken moeten meebrengen, heeft dat een nadelige invloed op de prys. Besloten werd 2000 24Ö0 kisten te kopen. De prys zal 2.13 per stuk zijn. Krabbendijke SCHOOLREISJE. Onder leiding van het hoofd der school, de heer Seijs, heb ben de leerlingen van de open bare lagere school te Krabben dijke hun jaarlijkse schoolreis je gemaakt. Ditmaal ging de tocht per autobus naar Rotter, dam. Natuurlijk werd de Maastun. nel bezichtigd en een bezoek gebracht aan de diergaarde, terwijl ook een rondyaart door de havens werd gemaakt. Doodmoe, maar voldaan kwa men de kinderen laat in de avond weer te Krabbendyke aan. Waarde DE KERKWEG VERBETERD? 5000 gezinnen koken electrisch in Zeeland. Vrijdag zal het 5000e gezin in Zeeland elctrisch gaan ko ken. Het is de familie J. L. van den Berge te Haamstede, die haar electrisch fornuis in een met vlaggen versierde en mèt opschriften getooide auto thuis bezorgd krygt, terwijl zij van de P.Z.E.M. gratis 'n compleet stel pannen en een kookleiding aangeboden krijgt. Het electrisch koken da teert in Zeeland van om- steeks 1931. Aanvankeiyk bc- Btond de mening, dat deze kookwijze zeer kostbaar was en er moest te dien aanzien dan ook veel misverstand worden overwonnen. Dege nen. die electrisch kookten, bleken echter de beste pro pagandisten te zyn, want het aantal kookcliënten steeg van Januari 1933 tot Janu ari 1037 met circa 900! Op 17 Maart 1937 werd de 1000e aansluiting verricht. Momenteel gaat de aflevo- rlng van kookapparaten niet meer zo gemakkeiyk als vroeger, zulks in verband met de grote schaarste. Wel stelt de P.Z.E.M. alles in het werk om de achterstand in de aflevering zo spoedig mogeiyk in te halen, doch de vraag is enorm groot en de productiecapaciteit van de Nederlandse fabrieken maar beperkt, terwyi import door de wankele deviezenposltle wordt belemmerd. Niettemin komen er wel fornuizen uit het buitenland, o.a. uit Zwitserland. Nog onlangs kreeg de P.Z.E.M. de be schikking over 500 Maandag kwam de geméen- teraad van Waarde, onder voorzitterschap van burge meester van-Burg, in openbare vergadering bijeen. Van Ged. Staten was goed keuring ontvangen voor de aankoop van bouwgrond ten behoeve van de te bouwen 16 woningen. Eveneens was goed keuring ontvangen om een geldlening- aan te gaan van 9000 voor de te bebouwen bouwgrond. Voor het ophalen van huis. vuil werd de heffing vastge steld op 3 per jaar per ge zin. Na enige wijzigingen werd de begroting 1947 vastgesteld. De heer M. Fraassen werd benoemd tot afgevaardigde naar de vergadering van de waterleiding maatschappy. Voor de verbetering van de Kerkweg zal een crediet wor den aangevraagd. De heer J. J- Straub werd aangesteld tot tijdelijk gemeente-ontvanger. Ten behoeve van het buriger- ïyk armbestuur werd- een kas geldlening van 1500 aange vraagd. De naklank van de bonds* middag der C.J.M.V. is ook in Zierikzee gehoord. Onder het motto „Dat moet je niet laten, het is voor onze sol daten" werd Dinsdagavond in het verenigingsgebouw van de Ned. Herv. Kerk te Zie* rikzee een gezellige avond georganiseerd waarvan de op brengst aan de Ned. Militai* ren ten goede komt. De voorzitter opende met gebed en heette de aanwezi gen welkom. Spel, zang en muziek wisselden elkaar in vlot tempo af. Inplaats van de toespraak „Uit het solda tenleven", die door omstan digheden vervallen moest, vertelde de voorzitter een en ander over het doel van de avond. Er werd ruim 130 opgehaald. Daarna ^werd op verdien stelijke wijze het historische spel „Lief en leed 1940 1945" van ds. Straatsma op gevoerd. De heer Bolijn sloot deze avond met dankzegging. Renesse MOTOR-RACES TE RENESSE. De motorclub „Sparta" uit Zierikzee organiseert Zater dagmiddag 19 Juli motorraces m de duinen te Renesse. Bij giyistig weer kan een spannende race verwacht wor den, daar reeds vele deelne mers hebben ingeschreven o.a. uit Middelburg, Dordrecht, enz. ATHLETIEK REGIONALE WEDSTRIJDEN „De ZEEUWEN" De regionale wedstryden, welke de V. en A.V. „De Zeeuwen" Zondag a.s. zouden organiseren, kunnen wegens de heersende terreinmoeiiyk- heden niet doorgaan. Inplaats hiervan zullen ver schillende athleten naar Eind hoven gaan om deel te ne men aan de Nationale Da mes en Meisjeswedstryden, georganiseerd door P.S.V. Tevens zullen enkele heren deelnemen aan de Nationale hcrenwedstrrjden van de A. Franse V. Holland in Leiden. Kantongerecht Middelburg De vrachtrijder J. B., te WeStkapelle. was er toe ge komen om met zijn vrachtauto te rijden over een perceel bouwland toebehorende aan de landbouwer C. d. V. te Zeute- lande. In deze zaak werd hét onder zoek door de kantonrechter ge schorst en bepaald dat de land bouwer C. d. V. ter zitting van 27 Augustus 1947 als getuige zoude worden gehoord. Het schoolverzuim van haar 13-jarig dochterje werd de ver dachte J. W. v. H., te Goes, toegfrekend met een geldboete van 3 subs. 2 d.h. Als verdachte wegens over treding van de Jachtwet stond terecht de landbouwersknecht J. v. 't W„ wonende te Ove- zande. Verdachte had zijn, werkzaamheden op 't land met paarden te verrichten en aan dc herdershond van zijn vader, die bij hem was en aanvanke lijk op zijn jas had gelegen, was door hem geen verdere aandacht geschonken. Dat de hond er plotseling vandoor was gegaan en een haas had ach terna gezeten werd door ver dachte ter zitting erkend. Ver dachte werd veroordeeld tot een geldboete van 20 subs. 10 d. h. De 36-jarige opkoper A. J#l te Vlissingen, kocht een gou den herenhorloge van eèn hem onbekend persoon. De verko per gaf hem een valse naam op. die door J. in het voorge schreven register werd inge vuld. J. stond terecht omdat hij de naam van de verkoper niet gecontroleerd had. De Ambtenaar van het O. M. vor derde een geldboete van 30. De uitspraak werd bepaald over 14 dagen. De fruitkweker en landar beider W. A. S., wonende te Waarde, die zijn hond mede had genomen in de boomgaard waar hii aan het werk was, had zijn hond vrij spel gegeven- De hond werd door de jachtop ziener opgemerkt, terwijl deze speurde en snuffelde tussen t' riet in een sloot grenzende aan een-perceel weiland. Aan ver dachte werd, wegens overtre ding van de Jachtwet een geld-, boete opgelegd«van f 30 waar aan hy ter zitting voldeed. De schippersknecht G. P., wonende te Yerseke, had eieren van wilde eenden gezocht. Verdachte werd deswege ver oordeeld tot de boete van 10 subs. 5 d. h. De verdachte A. D., kruide nier te Sint Laurens, werd veroordeeld tot een geldboete van 5 subs. 3 d. h. omdat hii faecaliën op het terrein van het „Oude Kerkhof" te Sint Laurens liet deponeren, het geen uit hygiënisch oogpunt voor fle gezondheid schadelyk is te lichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20