5ni Concessie s van de „Republiek" Pensioen voor verzetslieden Tour de France UIT DE PROVINCIE Belgisch bezoek Gele rijders in Zeeland ZUID-BEVELAND nippers TWEEDE KAMER Leerplichtwet behandeld. In de vergadering van Dinsdag der Tweede Kamer is een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsont werp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten betrekkingen. De heer Roos jen (A.R.) wilde het maximum van de pensi oengrondslag niet op ƒ4500, maar op 5000 brengen. De heer Roos jen vroeg of de regering van oordeel is, dat de „Stichting 1940'45" in de toekomst zal suppleren. De heer Koersen (K.V.P.) betoogde, dat twee wensen nog onvervuld zijn gebleven nu de regering gekozen heeft voor de verzorgingsgedachte. Dat zijn verhoging van de pensioengrondslag tot 5000 en verhoging der percentages voor de uitkering aan wedu wen met twee of meer kin deren, dat verleend wordt, 70 over de eerste 2000, 60 over de volgende 1000 en 55 van de rest. De heer Kikkert (C.H.) ver klaarde eveneens van oordeel te zijn, dat hier sprake is van een recht op pensioen. De heer Scheps (Arb.) stel de een amendement in het vooruitzicht om de eerste 1000 buiten beschouwing te laten by de aftrek van inkom sten door de weduwe genoten. By de aanvang der mid dagvergadering werd gestemd over het wetsontwerp tot wij ziging van de bedragen van de schadeloosstelling en van het pensioen van de leden en van de gewezen leden van de Tweede Kamerder Staten-Ge- neraaL Het wetsontwerp werd aan genomen met 79 tegen 7 stem men (die der C.P.N.). Daarna kwamen nog enige amendementen aan de orde, welke zijn ingediend op het wetsontwerp bevordering van doelmatige verdeling van woongelegenheid. Het amendementMaenen werd z.h.s. aangenomen. Het wetsvoorstel is daarna z.h.s. goedgekeurd. hoger uitkering aan de wedu wen. Min. Beel merkte op, dat de pensioenen voor de verzets- glachtoffers hoger zijn dan toe gekend kunnen worden aan militaire oorlogsslachtoffers. De heer Scheps (Arb.), ver dedigt nader zijn amendement om do eerste 1000 van de eigen inkomsten der weduwe vrij te stellen. De heer Roosjen (A.-R.), verklaart geen reden te heb ben zijn amendementen terug te nejnen. De minister geeft nog te ken nen, dat een amendement aan de orde komt, beogende het maximum van de pensioen grondslag te brengen van 4500 op 5000. De heer Koenen (C.P.N.), licht zijn amendement toe om het maximum van de pen sioengrondslag te brengen op 6000. Minister Beel herhaalt, dat de amendementen voor de re gering onaanvaardbaar zijn. Over het amendement-Koe nen zal heden worden gestemd. - De heer Roosjen trekt zijn amendement in. De voorzitter deelt nog me de, dat de regerirtg nader be sloten heeft de eerste 750 vrij te laten. Ook Denemarken aanvaardt invitatie. De elfde etappe yoor Fachleitner. De kans van de Fransen op een overwinning in de Tour de France werd Dins dag vergroot door de gemak kelijke overwinning van de Fransman E. Fachleitner, in de 11e étappe van Nice naar Marseille. Fachleitner arriveerde ge heel alleen aan de finish met 8V& minuut voorsprong op no. 2. Hij legde het pittores- que traject langs de Riviera- kust (230 km) af in 6 uur 35 minuten en 5 sec. In het totaal klassement is hij daardoor gestegen van de 6e naar de 5e plaats. Fach leitner is nu in een betere ritie om de leider Vietto, de gele trui behield, te helpen. Vietto behoorde ech ter niet b\j de eerste 10 aan komenden. De top van het algemeen klassement bleef echter ongewijzigd. Vietto is nog leider. Calle- ni van de gemengde ploeg no. 2, terwijl de Italianen Bramdelli en Raconni nog op de 3e en 4e plaats liggen. De locale supporters heb ben Dinsdag wel reden tot juichen gehad, want 2 Mar- seilanen behaalden in deze étappe de tweede en derde plaats. Het waren Raoul Re- ny van de Franse Z. O. re gionale ploeg, die 2e werd in 6 uur, 39 minuten en 35 sec. en z\jn ploegmaat Marius Bonnet, die in de tijd van 6 uur, 46 min. 17 sec. beslag op de derde plaats legde. De Luxemburger Gold- schmitt werd 4e in 6 uur 46 min. en 22 sec. De volgende 5 renners, die de finish pas seerden, waren allen leden van de Franse regionel teams. De Belg Mollin werd 10e. Verder volgden een gro- Naar Zondagavond verluid de, heeft de Deense regering besloten de uitnodiging tot bij- JH w woning van de conferentie te I te groep renners, voor wie Parijs over het plan-Marshall allen dezelfde tijd werd geno- te aanvaarden. Men verwacht teerd. namelijk 6 uur 49 min. echter geen officieel antwoord en 26 seconden, voor Donderdagavond a.s. Militairen bij de oogst. De Stichting voor de Land bouw in Zeeland deelt mede, dat voor Oost-Zeeuwsch- Ylaanderen een aantal militai ren zullen worden Ingezet voor het looftrekken van aardappe len. Over de arbeidsvoorziening op dit terrein behoeft dan ook geen ongerustheid t<e bestaan. Per 8 Juli komen 400 mili tairen naar Oost-Z.-Vlaanderen t.w. 800 in Sas van Gent en 100 in Hulst. Voor het aanvragen van de ze arbeidskrachten dient men zich in verbinding te stellen met de plaatselijke commissies van de stichting voor de Land bouw. Gewerkt wordt tegen de tarieven zoals die door het Bu reau Oogstvoorzfening zyn vastgesteld voor de oogstco- lonnes. Prinses Juliana decoreert Zeeuwse. Zoals wij reeds meldden ls aan zr. L. j. Jobse uit Vlissin- gen, door het internationale Comité van het Rode Kruis te Genève de Florence Nightinga. Ie medaille toegekend. De uitreiking van deze on derscheiding is vastgesteld op Vrijdag 18 Juli in de Pulchri Studio te 's-Gravenhage. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana zal persoonlijk de de coratie uitreiken. De Florence Nightingale me daille is de allerhoogste Rode Kruis onderscheiding en wordt alleen toegekend in gevallen waarin van buitengewone moed of opoffering ig blijk gegeven. Deense gasten naar België en Schouwen. De twintig Denen, die thans onder auspiciën van de World Friendship Association in Mid delburg en Vlissingen vertoe ven, hebben per autobus trips naar Belgie en naar Schouwen gemaakt. Gendarmerie blijft afgewezen Afdelingswedstrijden brandweer. Op Zaterdag 5 Juli jl. had Roosendaal de brandweerkorp sen uit het Zuiden te gast. Daar werd namelijk de afde lingswedstrijd gehouden voor die brandwéergroepen die in de kringwedstrijden de beste wa ren gebleken. Slechts één van de deelnemers had verstek la ten gaan, dat was Sittard. Rond het aanvangsuur werden de deelnemers toegesproken door de wethouder van Open bare Werken van Roosendaal, omdat de burgemeester dier stad uitstedig was. De groepen stonden keurig in carré opge steld en brachten de militaire groet toen het Volkslied ten geboren werd gebracht, on middellijk daarna nam de wed strijd een aanvang en nog wel met de ploeg die volgens het programma de schrik van alle brandweercorpsen zijn moest, n.l. Woudrichem. Hier bleek dat evenwel niet het geval te zijn en zelfs moest deze ploeg nog eens overwerken. Het ver dere verloop van de wedstrijd was rustig en kenmerkte zirh door een stipte ordelijkheid. Na afloop van .de wedstrijd marcheerden de deelnemers door de stad naar het gebouw van de Katholieke Kring, waar in de prijsuitreiking plaats vond. Ook hier was het weer de wethouder van Openbare Werken die de deelnemers ge lukwenste met het behaalde resultaat en tot de prijsuitrei king overging, nadat nóg enke le andere sprekers het woord hadden gevoerd. De eerste prijg werd behaald door de brandweer van de Staatsmijn Maurits te Geleen. De brandweer Mij. de Schelde werd 7e, de brandweer van Koudekerke 11e, Kortgene 13e en Sas van Gent 14e. Het wetsontwerp overeen komst van dading tussen de staat der Nederlanden en de N.V. Bataafse Petroleum Maat schappij werd z.h.s. aangeno men. Daarna werd een aanvang gemaakt met de behan- ling van het wetsontwerp tot wijziging van de leerplichtwet. Met dit ontwerp wordt beoogd door beteugeling van bet school- en leerverzuim te be vorderen, dat kinderen behoor lijk onderwijs genieten. Mevr. Fortanierde Wit (Vrijh.) vroeg of er nu leer plicht wordt ingevoerd voor buitengewoon lager onderwijs. De heer de Ruiter (C. H.), merkte op, dat op het platte land de jongens na het 7e leer jaar naar de land- en tuinbouw school moeten kunnen gaan. De heer Peters (K.V.P.), informeerde naar de scholen bouw dit jaar. Mevr. van den Muyzenberg Wille mse ontwikkelde een aantal bezwaren tegen ophef fing van het 8e leerjaar. De heer van der Weijden (K.V.P.), verklaarde, dat het aantal vakscholen ten platte- lande dient te worden uitge breid. De heer van Sleen maakte de opmerking, dat de thans voorgestelde oplossing vernie tiging is. 4 In de avondvergadering werd de behandeling van het wets ontwerp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet voortgezet. Mevr. van den Muyzenberg Willemse (C.P.N.), vraagt ook aandacht voor herscholing van ex-politieke gevangenen. De heer van Steen bepleitte verhoging van de pensioen grondslag tot 5000, zodat het maximum pensioen 4500 zou kunnen bedragen. Mevr. Fortanierde Wit (Vrflh.), pleitte o.m. voor een Nederlandse regering nog niet voldaan. De Nederlandse regering heeft het antwoord gepu bliceerd, dat zü op 29 Juni gaf op de republikeinse no ta van 27 Juni. (Ingezonden mededeling) Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Uw rheumatischc pjjnen met alle gevolgen slopen voort durend aan- Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kru- schen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij znn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen do kleine dosis Kru- schen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelyke zuren, die zich an ders gaan vastzetten, wor den medegenomen en verwij derd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrjj van pHn. Vraag Kruschen Salts bjj Uw Apotheker of Drogist. VIJF EISEN GESTELD. In haar antwoord heeft de Nederlandse regering vijf eisen aan de republiek gesteld, na melijk: 1. Erkenning van de Neder landse souvereiniteit in de overgangsperiode, aanvaarding van de beslissingsbevoegdheid van de Kroon-vertegenwoordi- fer, samenstelling van een fe- erale raad uit vertegenwoor digers der verschillende staten. 2. regeling van de buiten landse betrekkingen in ver band met de Nederlandse sou vereiniteit en opheffing van daarmee strijdige organisaties of functies. 3. geen twijfel mag bestaan over de opneming van verte genwoordigers van Oost-Indo- nesië en Borneo in de federale organen, met name de raad voor buitenlandse aangelegen heden, de commissie voor op leiding en benoeming in bui tenlandse dienst' en het ge meenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veilig heid. 4. herstel van niet-Indonesi- sche rechthebbenden in hun bedrijven en bezittingen. 5. onder leiding van het ge meenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veiligheid zal een gemeenschappelijke gendarmerie komen, die dienst zal doen overal waar de af zonderlijke staten tekortschie ten. Tenslotte dringt de Neder landse regering aan op staken van vijandelijkheden, stellin- genbouw, voedselblokkade en vernielingen, staking van on derhandelingen betreffende buitenlandse betrekkingen en ontbinding van organisaties en ontslag van functionarissen, welke de schjjn wekken, dat de republiek ook gezag zou heb ben over buiten haar gebied gelegen delen van Indonesië. HET ANTWOORD. Op de brief van 5 Juli jl. hebben de ministers Setiadjit en Leimena 'n antwoord over handigd aan Dr. van Mook. 1. De republikeinse regering aanvaardt in de interim-rege ring de vertegenwoordiger der kroon met beslissingsbevoegd heid de jure en binnen het raam van de Nederlandse „de jure" souvereiniteit gedurende de overgangstijd. 2. de republiek aanvaardt, dat gedurende het voortbe staan van de Nederlandse sou- vereniteit de buitenlandse be trekkingen daarby worden aan gepast. 3. de rechten van vreemde lingen op ondernemingen wor den erkend. Teruggave heeft onvoorwaardelijk plaats, met gelijktijdige inventarisering. Overheidsbedrijven op republi- kens gebied komen aan de re publiek. 5. met betrekking tot de in wendige veiligheid wijst de re publiek een gemeenschappelij ke gendarmerie af. Zy wil een gendarmerie van elk der deel staten onder een gemeenschap pelijke leiding. 4. de republiek is bereid alle functies en organisaties op te heffen, welke strijdig zijn met de Linggadjati-overeenkomst en stemt.in met een wapen stilstand met alle gevolgen van dien. De republiek verwacht daar bij, dat van Nederlandse zijde bijstand zal worden verleend om een toestand en sfeer te scheppen, welke de republi keinse regering in staat zullen stellen in vrede te arbeiden. DRIE OPMERKINGEN. Van officiële Nederlandse zijde is bij dit republikeinse antwoord de aantekening ge steld, dat er ten aanzien van gendarmerie verschil is tus sen het Nederlandse en het republikeinse standpunt, dat er bepaalde overheidsbedrijven een federaal karakter zullen krijgen, zoals de P.T.T. en niet aan de republiek zullen toevallen en tenslotte, dat de toestand eerst ten goede kan veranderen, indien de repu bliek voldoende gezag heeft om haar belofte, dat zij aan alle daden van geweld, aan de voedselblokkade enz. een einde zal maken, in werke lijkheid kern omzetten. Apostolische delegatie in Indonesië. Officieel is door het Vati- caan medegedeeld, dat de Paus heeft goedgevonden in de Indonesische archipel een apostolischfe delegatie op te richten en zich tezelfdertijd heeft verwaardigd aldaar mgr. G. de -Jonge d'Ardoye, titulair aartsbisschop van Mistia, tot apostolische ge delegeerde te benoemen. Bulgaarse regering niet naar Parijs. De Bulgaarse regering heeft Dinsdagavond meegedeeld, dat Bulgarije niet zal deelnemen aan de conferentie over het plan-Marshall te Parys. Het communiqué zegt: „Bulgarije is reeds begonnen met het uit voeren van ziïn eigen plan voor economische heropbouw." Staat van beleg in Teheran. De Perzische minister-presi dent heeft medegedeeld, dat met ingang van 9 Juli in Te heran de staat van beleg we derom zal gelden, in verband met een tegen de regering ont ketende actie. Generaal Ah- maidi is Dinsdagmorgen ont slagen als minister van oor log. De redenen hiertoe zijn nog niet bekend. aan Zeeuwsch Vlaanderen Schore AUTOTOCHT BUURTVERENIGING. De buurtbewoners van de Buurtvereniging de „Haai meet", te Schore, maakten een autoreis naar Arnhem, Rhe- nen, en Nijmegen. Tevens werd een bezoek gebracht aan de Grebbeberg. OVERPLAATSINGEN. De wachtmeester der Rijks, politie te Schore, J. Meijer, ig overgeplaatst naar Wemeldin- ge. De wachtmeester Uiter— linde is overgeplaatst yan Ka- pelle naar Schore. Wilhelminadorp SCHOOLREISJE. De hoogste klassen van de openbare lagere school uit Wilhelminadorp hebben Vrij dag een schoolreisje naar Rotterdam gemaakt. De Maastunnel en diergaarde Blijdorp werden bezichtigd er werd een rondgang door de havens gemaakt. De laagste klassen hebben die dag een uitstapje naar Domburg en Vlissingen ge maakt. Alle leerlingen heb ben natuurlijk volop genoten. Waarde JEUGDMIDDAG C.M.V. EN C. J. M. V. Zaterdagmiddag hielden de ringen Oost Zuid-Beveland van de Christelijke Meisjes- verenigdngen en de Christe lijke Jongemannen verenigin gen te Waarde hun zomer vergadering. In de Ned. Herv. kerk werd door de .presidente van de C.M.V., mej. v. d. Waa, een welkomstwoord gesproken. Ds. Kleun uit Neerbosch belichtte het leven en werken in de stichting Neerbosch. Na de kerkdienst werd met medewerking van het pyper- corps „Jonge Kracht" uit Bie- zelinge een mars door het dorp gemaakt. Op het ter rein van de heer J. Bom werden verschillende wedstrij den gehouden. De afdeling Waarde won het touwtrek ken. De afdeling Yerseke Or ganiseerde hersengymnastiek en de afdeling -Wemeldinge van de C.M.V. gaf een uit beelding van liederen. Ds. Den Boer sprak in de Ned. Herv. Kerk het slot woord. Nisse CHR. GEMENGD KOOR. Zaterdagavond is te Nisse eeii Christelijkgemengd koor opgericht. Mét algemene stemmen werd de heer G. de Kok te Goes benoemd tot di recteur. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. van Liere, voorzitter; G. Bosman, vice-voorzitter; Mej. L. de Wel, secretaresse; Mej. M. Bos, penningmeesteresse de heer L. Nieuwenhuize, be stuurslid. Burgerlijke stand GOES Bevallen: N. WolfBoone, d.; J. van Bovenvan Fraas- sen, d.; J. HoornickPaauwe, z.; C. MoensKribbe, z.; C. Lockefeir-Giljam, z.. Overleden J. van de Kreeke, 72 j., echtg. van H. Linden- berg; C. Vroonland, 49 j., echtg. van J. Pleterse; P. Westrate, 52 j., echtg. van B. Rooze. DRIEWEGEN. Bevallen: P. C. KoensVer meulen, z. Overleden: M. A. Nijsse,. 20 j., d. van M. Nijsse en van C. S. Kloet. Getrouwd: M. J. Platschorre, 29 j. en D. L. Koeman, 25 j.; P. M. Korsulse, 19 j. en J. Ver- brugge, 19 j. KATTE NDIJKE. Bevallen: J. van Doorn Kaan, z.; E. TazelaarFieman, d.; A. FeleusSaaman, d.; J. GelukWirtz, z.; P. de Jonge Kole, z.; C. MolEVerse. d.; K. MolhoekSchout, z. Overleden: P. J. Schipper, 74 wed. van A. Janse. Getrouwd: W. H. Ventevogel, 26 j. en M. M. Dalebout, 22 j. Veren. West Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer A. Hoolhorst en de heer H. P. A. Everwiin heb ben ontslag genomen als voor zitter en secretaris van de vereniging West Zeeuwsch* Vlaanderen. Aangezien de penningmees ter reeds eerder ontslag had genomen, moet thans een vol ledig nieuw dagelijks bestuur gekozen worden. Windmolen hersteld. Als eerste windmolen is in Zeeland thans hersteld de stenen beltmolen van de heer de Voogdt te Cadzand. Met een kleine plechtigheid is de molen Zaterdag jL in gebruik gesteld. ZEEUWEN. KUNNEN WALVISVLEES ETEN. Velen zullen zich reeds lang hebben afgevraagd, wat er toch met het walvisvlees, dat de „Willem Barendsz." heeft meegebracht, gaat gebeuren. Beweerd wordt, dat het ont- traande vlees zeer smakelijk ig en een voedingswaarde heeft, die gelijk is aan rundvlees. Welnu, men zal thans de proef kunnen nemen, want een levensmiddelenbedrijf heeft de gehele bult van het schip op gekocht en brengt deze thans in haar filialen in de handel. Het walvisvlees, dat met 10 rundvet is bereid, is in blik ken verpakt, die 850 gram in houden. HOEDEKEN SK MKH IC Bevallen: W. Lukassela Grand, d.; L. C. Voorberge Melio, d.; S. P. Bartelse Brink, z. Getrouwd: M. A. de Mol, 24 j. en T. van der Linde, 24 BAARLAND Ondertrouwd: W. J. de Vrie- 35 j., en C. Jeremiasse, 35 j.; L. de Boer, 25 j. en M. Traas, 21 j. Getrouwd: W. J. de Vrieze, 36 j. en C. Jeremiasse, 35 j. KLOETJNGE. Bevallen: B. de Visservan Peen en, d.; M. Blomaardvan Overloop, d. Ondertrouwd: C. van Espen, j. en C. A. L. Francke, 30 jaar. Getrouwd; C. J. de Roo, 26 j. en E', Polderman. 24 j.; J. Simonse, 24 j. en G. N. P-. v. d. Stel, 23 j. Overleden: P. J. Schipper, 74 j., wedn. van W. A. Janse, C. G. de Vrieze, 64 j., echtgen. van M. Sinke; I. Kloosterman, 67 j.. wed. van J. Almekinders; Joh. Trimpe, 73 j., wed. van J. Meeuwse. OUDELANDE. Bevallen: P. M. de Vriend Meeuwse, z.; A. C. DeesBlok, Getrouwd; M. W. Steketee, 29 j. en L. Meeuwse. 27 j.; J. A. I. de Ruijter, 27 j. en M. H. Wisse, 25 j. Dinsdag hebben ongeveer 110 Belgische boeren, enkelen vergezeld door hun vrouwen, een bezoek gebracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen, waar zij Minister van Boetzelaar naar Parijs. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling van de minister van buitenlandse za ken, mr. W. C. G. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de aanstaande Paryse confe rentie inzake het plan-Mars hall bjj te wonen. Dr. Hirsch- .feld, directeur-generaal bij het departement vaneconomische zaken zal hem vergezellen. AANWIJZING VAN SUIKERBONNEN. Met ingang van Donderdag 3 Juli wordt, teneinde de de taillisten in de gelegenheid te stellen him zaken voor va- cantie te sluiten, tot eind Augustus eenmaal per veer tien dagen een bonnenlijst gepubliceerd. in verband hiermede zfln in de bonnenlijst van deze week ook do bonnen voor suiker, versnaperingen en zachte zeep opgenomen. Men dient er ech ter rekening mee te- houden, dat op 28 Augustus de we kelijkse bonaanwyzing her steld zal worden en de sui kerbon dan weer een week later, dus op 4 September komt. In het schema van de suikerrantsoenering zou de bon, welke op 14 Augustus wordt aangewezen, geldig zijn doen verlopen, zal dit echter voor 500 gram suiker.. Om de overgang gemakkelijker te een bon worden van 750 gram, terwijl de bon voor 500 gram dan op 4 September komt. verschillende agrarische bedrij ven bezichtigden. Toen het gezelschap Belgen om half negen aan de grens te Eede arriveerde, werd het daar verwelkomd door de Rjjksland- bouwconsulent voor Zeeuwsch Vlaanderen, de heer L. v. Dijk en zijn assistenten. Het gezelschap bezocht na de officiële ontvangst zowel Oost-, als West Zeeuwsch Vlaanderen en toonde grote" be langstelling voor de pootaard- appelbedrijven te Scnoondijke en Axel. In Aardenburg werd het fraaie zwarte stamboekvee van de heer de Rh'cke bezichtigd. Ook in een bedrijf te Axel werd het stamboekvee beke ken .De bezoekers waren vol lof over de kwaliteit van de dieren. In Schoondijke werd een bezoek gebracht aan het bedrijf van de heer Joh. de Feyter, die natuurlijk zijn Ned. kampioen hengst 1947 door de Belgen liet bewonderen. In Philippine werd vervol gens een groot, modern fruit- bedrijf bezichtigd, dat evenals de vlasroterij in Koewacht, de bewondering der Belgen in he vige mate opwekte. In St. Jan steen werd het waterleiding bedrijf bezocht. Het was voor de Belgen een leerzame excursie. Zij allen wa ren vol bewondering, niet al leen voor de inrichting der verschillende bedrijven, maar vooral voor de manier waarop het zo zwaar geteisterde Zeeuwsch Vlaanderen zich heeft hersteld. In de omgeving van Pa rijs, bij het station van Nan- terre, is een belangrijke voor raad wapens ontdekt. 's-Heer Arendskerke VERGADERING ORANJEVERENIGING In de op Vrijdag gehouden bestuursvergadering van de Oranjevereniging te 's Heer- Arendskerke, werd besloten voor de leden van de Oranje vereniging een dagtocht te organiseren naar Nijmegen en Utrecht op 31 Juli a.s. Tevens werd besloten met het oog op het regeringsjubi leum van H. M. de Koningin, de feestelijkheden op 31 Au gustus a.s. te beperken tot kinderspelen en tractaties aan 'de kinderen, terwyl de korf bal- en voetbalvereniging ver zocht zal worden op die dag een wedstrijd te spelen. Borssele v „TOT OEFENING EN UITSPANNING". Het gemengde koor „Tot oefening en uitspanning" te Borssele zal onder leiding van de heer P. Bo:s, deelnemen aan het concours van de Zeeuwse zangersbond op 19 Juli a.s. Het concours wordt te 's-Heer-Abtskerke gehou den en „Tot oefening en uit spanning"^ zal in de tweede afdeling uitkomen. Zeeuwse' De collecte ten bate van het Rode Kruis bracht in Ove- zande 33.18 op. Benoemd tot controle rend geneesheer van het zie kenfonds te Groningen, de heer H. ten Have, thans arts te 's-Heer Arendskerke. De collecte „Anjerdag" heeft te 's-Heer Arendskerke in totaal 122.60 opgebracht. De heer P. Harthoorn te 's-Gravenpolder is benoemd tot ambtenaar ter secretarie van Nisse. De heer A. de Muynck Jzn. te Borssele heeft be dankt voor zyn benoeming tot ouderling bij de Ger. Kerk. Hartelijke ontvangst van pechbestrijders. Het was Dinsdag een goede dag voor de vele automobilis ten èn motorrijders die regel matig de lange weg door Walcheren en Zuid-Beveland berijden, want van heden af behoort de bekende Wegen wacht van dé A.N.W.B. tot de. dagelykse verschijningen in onze provincie. Zeven „ge le rijders" bewegen zich thans op het traject Moerdijk-Vlis- singen, waarvan drie tussen Bergen op Zoom en Vlissin gen. Daarmee is bereikt,, dat nu op alle hoofdwegen In Ned. het gemotoriseerde ver keer verzekerd is van onmid dellijke en doeltreffende hulp, wanneer men onderweg pech krijgt. De Wegenwacht, de eerste op het continent, die waarschijnlijk in andere lan den navolging zal krijgen, zal binnenkort uit 50 panne-be strijders bestaan, terwijl ver dere expansie, waarbij ook Zeeuwsch-Vlaanderen aan de beurt zal komen, in de be doeling ligt. Tevens wil de A. N.W.B. langs alle routes een telefoonsysteem ontwerpen, waardoor snel pech kan wor den gerapporteerd. Naast de materiële hulp verleent de Wegenwacht, die in een jaar tijds buitengewoon populair is geworden en iedere week meer „fanmail" ontvangt dan een Hollywoodse filmster, eerste hulp bij ongelukken; reeds enige malen zijn hier door mensenlevens gered. In het eerste jaar van haar be staan heeft zij een afstand van 13 keer rond de aarde afgelegd, terwijl 15.000 keer hulp werd geboden en 200 maal bij persoonlijke ongeval len werd opgetreden. Nadat de Wegenwacht Maandag in Bergen op Zoom was ingehaald, gaven de keu rig geüniformeerde mannen met him gele Harley-motoren met zyspan Dinsdag „acte de présence" in Zeeland, 's Mor- fens arriveerden zij te Goes, ij werden vergezeld door de heren C. van Schaardenberg en H. Rienstra, directeuren van de A.N.W.B., S. van Leeu wen, hoofd van de Wegen wacht, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, lid van het hoofdbestuur van de A.N.W. B. en H. J. Peppink, hoofdre dacteur van de Autokampioen. In het stadhuis te Goes werden de heren verwelkomd door de wnd. burgemeester, de heer A. de Roo en de bei de wethouders J. J. v. Melle en A. Buijs en de wnd. secre taris J. Lodder. De burgemeester en de ge meentesecretaris vertoeven voorlopig buiten de gemeen te. De heer de Roo sprak er in een speech zijn vreugde over uit, dat de gele rijders ook in Zeeland hun nuttig werk gaan verrichten. Jhr. de Casembroot deelde mede, dat op de route Bergen op Zoom-Vlisslngen drie rijders zijn aangesteld. Omstreeks 11 uur reed men Middelburg binnen, waar het gezelschap voor het Griffie gebouw werd verwelkomd door de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford, de griffier, dr. B. D. H. Tellegen en de di recteuren van de Prov. en de Middelburgse V.V.V.'s. Deze bezichtigden de motoren en de gereedschappen, terwyl ook het publiek grote belang- stélling toonde. Vervolgens reed de stoet naar het raad huis, waar het gemeentebe* stuur de Wegenwacht welkom heette. Nadat in Hotel Nieuwe Doelen een maaltijd was ge bruikt, reed men naar Vlis* singen. In het gemeentehuiste Vlissingen werden de „Gele rijders" ontvangen door de burgemeester mr. B. Kolff, wethouder van Oorschot, de gemeentesecretaris, de heer de Beyl en de commissaris van politie, de heer v. d. Mark. Burgemeester Kolff be* groette de Wegenwacht in Zeeland met vreugde, \yaarna jhr. A. F. W. Casembroot nogmaals de verzekering gaf, dat bij de eerstvolgende uit breiding van de Wegenwacht, Zeeuwsch-Vlaanderen aan de beurt is. De directeur der A.N.W.B., de heer H. Rienstra, gaf ook hier een uiteenzetting van het werk der Wegenwacht. Na de officiële ontvangst vertrok de stoet, die uit ze ven motors met zijspan be staat, naar Zeeuws-Vlaande- ren. Vanda&g zullen zij hun werk beginnen. Kerknieuws NED. HERV. KERK Beroepen te St. Laurens (toez.) H. J. J. Keijzer, cand. te Zutphen. Beroepen te Utrecht E. H. Blaauwendraad te Baarn te Baarn, vroeger te Vlissingen. GER. KERK. Beroepen bij de Ger. kerk te Borssele-Driewegen ds. J. W. Eggink te Geldermalsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6