Concessie s vari de „Republiek" Gele rijders in Zeeland Pensioen voor verzetslieden Tour dc France UIT DE PROVINCIE Blijde dag voor Vlissingen Gendarmerie blijff afgewezen WALCHEREN TWEEDE KAMER Leerplichtwei behandeld. In de vergadering van Dinsdag der Tweede Kamer is een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsont werp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten betrekkingen. De heer Roosjen (A.R.) wilde het maximum van de pensi oengrondslag niet op ƒ4500, maar op 1 5000 brengen. De heer Roosjen vroeg of de regering van oordeel is, dat de „Stichting 1940*45" in de toekomst zal suppleren. De heer Koersen (K.V.P.) betoogde, dat twee wensen nog onvervuld zijn gebleven nu de regering gekozen heeft voor de verzorgingsgedachte. Dat zijn verhoging van de pensioengrondslag tot 5000 en verhoging der percentages voor de uitkering aan wedu wen met twee of meet kin deren, dat verleend wordt, 70 over de eerste 2000, 60 over de volgende 1000 en 55 van de rest De heer Kikkert (C.H.) ver klaarde eveneens van oordeel te zijn, dat hier sprake is van een recht op pensioen. De heer Scheps (Arb.) stel de een amendement in het vooruitzicht om de eerste 1000 buiten beschouwing te laten bij de aftrek van inkom sten door de weduwe genoten. Bij de aanvang der mid dagvergadering werd gestemd over het wetsontwerp tot wij ziging van de bedragen van de schadeloosstelling en van het pensioen van dé leden en van de gewezen leden van de Tweede Kamerder Staten-Ge- ncraal. Het wetsontwerp werd aan genomen met 79 tegen 7 stem men (die der C.P.N.). Daarna kwamen nog enige amendementen aan de orde, welke zijn ingediend op het wetsontwerp bevordering van dpelmatigc verdeling van woongelegenheid. Het amendementMaenen werd z.h.s. aangenomen. Het wetsvoorstel is daarna z.h.s. goedgekeurd. Het wetsontwerp overeen komst van dading- tussen de staat der Nederlanden en de N.V. Bataafse petroleum Maat schappij werd z.h.s. aangeno men. Daarna werd een aanvang gemaakt met de behan- llng van het wetsontwerp tot wijziging van de leerplichtwet. Met, dit ontwerp wordt beoogd dooi- beteugeling van het school- en leerverzuim te be vorderen, dat kinderen behoor lijk onderwijs genieten. Mevr. Fortanier-—de Wit ÏVrilh.) vroeg of er nu leer plicht wordt Ingevoerd voor buitengewoon lager onderwijs. De heer de Ruiter (C. H.), merkte op, dat op het platte land de jongens na het 7e leer- jaar naar de land- en tuinbouw school moeten kunnen gaan. De heer Peters (K.V.P.), informeerde naar de scholen bouw dit jaar. Mevr. van den Muyzenberg Wlllemse ontwikkelde een aantal bezwaren tegen ophef fing van het 8e leerjaar. De heer van der Weijden '(K.V.P.), verklaarde, dat het aantal vakscholen ten platte- landc dient te worden uitge breid. De heer van Sleen maakte de opmerking, dat de thans voorgestelde oplossing vernie tiging is. In de avondvergadering werd de behandeling van het wets ontwerp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet voortgezet. Mevr. van den Muyzenberg Willemse (C.P.N.), vraagt ook aandacht voor herscholing van ex-politieke gevangenen. De heer van steen bepleitte Verhoging van de pensioen grondslag tot 5000, zodat het maximum pensioen f 4500 zou kuimen bedragen. Mevr. Fortanierde Wit '(Vrtjh.), pleitte o.m. voor een hoger uitkering aan de wedu wen. Min. Beel merkte op, dat de pensioenen voor de verzets- slachtoffers hoger zijn dan toe gekend kunnen worden aan militaire oorlogsslachtoffers. De heer Scheps (Arb.), ver dedigt nader zijn amendement om de eerste 1000 van de eigen inkomsten der weduwe vrij te stellen. De heer Roosjen (A.-R.), verklaart geen reden te heb ben zijn amendementen terug te nemen. De minister geeft nog te ken nen, dat een amendement aan de orde komt, beogende het maximum van de pensioen grondslag te brengen van 4500 op 5000. De heer Koenen (C.P.N.), licht zijn amendement toe om het maximum van de pen sioengrondslag te brongen op 6000. Minister Beel herhaalt, dat de amendementen voor de re gering onaanvaardbaar zijn. Over het amendement-Koe nen zal heden worden gestemd. De heer Roosjen trekt zijn amendement ln. De voorzitter deelt noe: me de, dat de regering nader be sloten heeft de eerste 750 vrij te laten. Ook Denemarken aanvaardt invitatie. Naar Zondagavond verluid de, heeft de Deense regering besloten de uitnodiging tot bij woning van de conferentie te Parijs over het plan-Marshall te aanvaarden. Men verwacht echter geen officieel antwoord voor Donderdagavond a.s. De elfde etappe voor Fachleitner. De kans van de Fransen op een overwinning in de Tour de France werd Dins dag vergroot door de gemak kelijke overwinning van de Fransman E. Fachleitner, ln de 11e étappe van Nice naar Marseille. Fachleitner arriveerde ge heel alleen aan de finish met 8% minuut voorsprong op no. 2. Hij legde het pittores- que traject langs de Riviera- kust (230 km) af in 6 uur 35 minuten en 5 sec. In het totaal klassement is hij daardoor gestegen van de 6e naar de 5e plaats. Fach leitner is nu in een betere positie om de leider Vietto, die de gele trui behield, te helpen. Vietto behoorde och- ter niet bij de eerste 10 aan komende^. De top van het algemeen klassement bleef eenter ongewijzigd. Vietto is nog leider. Calle- ni van de gemengde ploeg no. 2, terwijl de Italianen Bramdelli en Raconni nog op de 3e en 4e plaats liggen. De locale supporters heb ben Dinsdag wel reden tot juichen gehad, want 2 Mar- sellanen behaalden in deze étappe de tweede en derde plaats. Het waren Raoul Re- ny van de Franse Z. O. re- flonale ploeg, die 2e werd in uur, 39 minuten en 35 sec. en zijn ploegmaat Marius Bonnet, die In de tyd van 6 uur, 46 min. 17 sec. beslag op de derde plaats legde. De Luxemburger Gold- schmitt werd 4e in 6 uur 46 min. en 22 sec. De volgende 5 renners, die de finish pas seerden, waren allen leden van de Franse regionel teams. De Belg Mollxn werd 10e. Verder volgden een gro te groep renners, voor wie< allen dezelfde tijd werd geno teerd, namelijk 6 uur 49 min. en 26 seconden. Militairen bij de oogst. De Stichting voor de Land bouw ln Zeeland deelt mede, dat voor Oost-Zeeuvvsch- Yiaanderen een aantal militai ren zullen worden Ingezet voor het looftrekken van aardappe len. Over de arbeidsvoorziening op dit terrein behoeft dan ook geen ongerustheid te bestaan. Per 8 Juli komen 400 mili tairen naar Oost-Z.-Vlaanderen t.w. 300 ln Sas van Gent en 100 in Hulst. Voor het aanvragen van de ze arbeidskrachten dient men zich in verbinding te stellen met de plaatselijke commissies van de stichting voor de Land bouw. Gewerkt wordt tegen de tarieven zoals die door het Bu reau Oogstvoorziening zijn vastgesteld voor de oogstco lonnes. Prinses Juliana decoreert Zeeuwse. Zoals wil reeds meldden is aan zr. L. J. Jobse uit Vlissin. gen, door het internationale Comité van het Rode Kruis te Genève de Florence Nightinga. Ie medaille toegekend. De uitreiking van deze on. derscheldlng is vastgesteld op Vrijdag IS Juli in de Pulchri Studio te 's-Gravenhage. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana zal persoonlijk de de- coratie uitreiken. De Florence Nightingale me daille Is de allerhoogste Rode Kruis onderscheiding en wordt alleen toegekend ln gevallen waarin van buitengewone moed of opoffering ig blijk gegeven. Windmolen hersteld. Als eerste windmolen is in Zeeland thans hersteld de stenen beltmolen van de heer de Voogdt te Cadzand. Met een kleine plechtigheid is de molen Zaterdag jl. In gebruik gesteld. (Ingezonden mededeling) Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Uw rheumatlschc pijnen met allo gevolgen slopen voort durend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kru- schcn Salts. Duizenden deden dat vóór U en z\j zijn trots op do heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen dc kleino dosis Kru- schen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich an tlers gaan vastzetten, wor den medegenomen en verwij derd langs natuurlijke weg. Dat Is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude to worden, flef en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Üw Apotheker of Drogist. Nederlandse regering nog niet voldaan. De Nederlandse regering heeft het antwoord gepu bliceerd,, dat zU op 29 Juni gaf op de repuolikeinse no ta van 27 Juni. VIJF EISEN GESTELD. In haar antwoord heeft de Nederlandse regering vijf eisen aan de republiek gesteld, na melijk: 1. Erkenning van de Neder landse souvereiniteit in de overgangsperiode, aanvaarding van de beslissingsbevoegdheid van de Kroon-vertegenwoordi- ger, samenstelling van een fe derale raad uit vertegenwoor digers der verschillende staten. 2. regeling van de buiten landse betrekkingen in ver band met de Nederlandse sou vereiniteit en opheffing van daarmee strijdige organisaties of functies. 3. geen twijfel mag bestaan over de opneminj? van verte genwoordigers van Oost-Indo- nesië en Borneo in der federale organen, met name de raad voor buitenlandse aangelegen heden, de commissie voor op leiding en benoeming in bui tenlandse dienst en het ge meenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veilig heid. 4. herstel van niet-Indonesi- sche rechthebbenden in him bedrijven en bezittingen. 5. onder leiding van het ge meenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veiligheid zal een gemeenschappelijke gendarmerie komen, die dienst zal doen overal waar de af zonderlijke staten tekortschie ten. Tenslotte dringt de Neder landse regering aan op staken van vijandelijkheden, stellin- genbouw, voedselblokkade en vernielingen, staking van on derhandelingen betreffende buitenlandse betrekkingen en ontbinding van organisaties en ontslag van functionarissen, welke de schy'n wekken, dat de republiek ook gezag zou heb ben over bulten haar gebied gelegen delen van Indonesië. HET ANTWOORD. Op de brief van 5 Juli jL hebben de ministers Setiadjit en Leimena 'n antwoord over handigd aan Dr. van Mook. 1. De republikeinse regering aanvaardt in de interim-rege ring de vertegenwoordiger der Bulgaarse regering niet naar Parijs. De Bulgaarse regering heeft Dinsdagavond meegedeeld, dat Bulgarije niet zal deelnemen aan de conferentie over het plan-Marshall to Parijs. Het communiqué zegt: „Bulgarije is reeds begonnen met het uit voeren van zhn eigen plan voor economische heropbouw." Staat van beleg in Teheran. Do Perzische minister-presi^ dent heeft medegedeeld, dat met Ingang van 9 Juli ln Te heran de staat van beleg we derom zal gelden, in verband met een tegen de regering ont ketende actie. Generaal Ah- nmidi is Dinsdagmorgen ont slagen als minister van oor log. De redenen hiertoe zjjn nog niet bekend. kroon met beslissingsbevoegd heid de jure en binnen net raam van de Nederlandse „de jure" souvereiniteit gedurende de overgangstijd. 2. de republiek aanvaardt, dat gedurende- het voortbe staan van de Nederlandse sou- vereniteit de buitenlandse be trekkingen daarbij worden aan gepast. 3. de rechten van vreemde lingen op ondernemingen wor den erkend. Teruggave heeft onvoorwaardelijk plaats, met gelijktijdige inventarisering, verheidsbedryven op republi- kens gebied komen aan do re publiek. 5. met betrekking tot de In wendige veiligheid wijst do re publiek een gemeenschappelij ke gendarmerie af. Zij wil een gendarmerie van elk der deel staten onder een gemeenschap pelijke leiding. 4. de republiek is bereid alle functies en organisaties op te heffen, welke strijdig zijn met de Linggadjati-overeenkomst en stemt in met een wapen stilstand met alle gevolgen van dien. De republiek verwacht daar bij, dat van Nederlandse zijde bijstand zal worden verleend om een toestand en sfeer te scheppen, welke de republi keinse regering in staat zullen stellen 4n vrede te arbeiden. DRIE OPMERKINGEN. Van officiële Nederlandse zijde is bn dit republikeinse antwoord de aantekening ge steld, dat er ten aanzien van gendarmerie verschil is tus sen het Nederlandse en het republikeinse standpunt, dat er bepaalde overheidsbedrijven een federaal karakter zullen kragen, zoals de P.T.T. en niet aan de republiek zullen toevallen en tenslotte, dat de toestand eerst ten goede kan veranderen, indien de repu bliek voldoende gezag heeft om haar belofte, dat zij aan alle daden van geweld, aan de voedselblokkade enz. een einde zal maken, in werke lijkheid kan omzetten. Apostolische delegatie in Indonesië. Officieel is door het Vati- caan medegedeeld, dat de Paus heeft goedgevonden in de Indonesische archipel een apostolische delegatie op te richten en zich tezelfdertijd heeft verwaardigd aldaar mgr. G. de Jonge d'Ardoye, titulair aartsbisschop van Mi8tia, tot apostolische ge delegeerde te benoemen. Afdelingswedslrijden brandweer. Op Zaterdag 5 Juli jl. had Roosendaal de brandweerkorp. sen uit het Zuiden te gast. Daar werd namelijk de afde- llngswedsitrijd gehouden voor die brandweergroepen die ln de kringwedstrijden de beste wa ren gebleken. Slechts één van de deelnemers had verstek la ten gaan, dat was Slttard. Rond het aanvangsuur werden dc deelnemers toegesproken door de wethouder van Open bare Werken van Roosendaal, omdat de burgemeester dier stad ultstedig was. De groepen stonden keurig in carré opge steld en brachten de militaire groet toen het Volkslied ten gehoren werd gebracht, on middellijk daarna nam de wed strijd een aanvang en nog wel met de ploeg die volgens het programma de schrik van alle brandweercorpsen zijn moest, 'n.l. Woudrichem. Hier bleek dat evenwel niet het geval te zijn en zelfs moest deze ploeg nog eens overwerken. Het ver dere verloop van de wedstrijd was rustig en kenmerkte zlrh door een stipte ordelijkheid. Na afloop van de wedstrijd marcheerden de deelnemers door de stad naar het gebouw van de Katholieke Kring, waar in de prijsuitreiking plaats vond. Ook hier was het weer de wethouder van Openbare Werken die de deelnemen ge lukwenste met het behaalde resultaat en tot de prijsuitrei king overging, nadat nog enke le andere sprekers het woord hadden gevoerd. De eerste prüs werd behaald door de brandweer van de gtaatsmijn Maurits te Geleen. e brandweer Mij. de Schelde werd 7e, de brandweer van Koudekerke 11e, Kortgene 13e en Sas van..Gent 14e. EERSTE NIEUWE WONING GEREED Maar Vlissingen is er nog lang niet De eerste nieuwe woning na de bevrijding is gereed! Het is een arbeiderswoning aan de Winkelmanstraat. Een keurig huisje. Beneden twee kamers, een keuken en een bijkeuken, boven twee flinke slaapkamers en een kleine en op de overloop een vaste wastafel! Wat wil men meer! Nadat een gezelschap van Dinsdagmiddag deze nieuwe woning had bekeken, werden er in de koffiekamer van de N.V. Kon. Mij. De Schelde blijde woorden gesproken. En terecht. Ir. H. C. Wesseling sprak als voorzitter van de Ver. tot Verbetering van de Volks huisvesting te Vlissingen e.o. en herinnerde op dezo voor Vlissingen zo blijde dag aan de chaos, die er na dc be vrijding heerste. Onmiddelljk werd op eigen kracht en mate riaal, dat voor de marine werd aangevoerd, destyds met reparaties begonnen. Daarna werd er een groot aantal noodwoningen gebouwd, maar het grote verlangen bleef toch uitgaan naar defi nitieve woningen. Immers: wij willen betere woningtoe standen, dan we nu kennen, wy willen de vele gaten ln onze stad weer gevuld zien, wii willen een beter en mooier Vlissingen! Spr. zeidc dankbaar te zfn voor het gereedkomen van deze eerste woning, die wel dra door andere gevolgd zal worden en sprak de hoop uit, dat de ervaringen, opgedaan by deze eerste naoorlogse bouw, zal bydragen tot een versneld wederopbouwtempo. De burgemeester van vlis singen, mr. B. Kolff, zei- de, dat-bij het behartigen van de wederopbouw in een ge meente, waar alles na de be- vryding, zo volledig in disor de verkeerde, de wanhoop hem wel eens om het hart sloeg by het aanschouwen van de paperassenmassa. Op een dag als vandaag zien we echter, dat al deze overigens „onmisbare", Immers van een goede financiering noodzake- ïyke rompslomp, toch tot re sultaten leidt! Overigens sprak mr. Kolff de hoop uit, dat weldra de verenigingen weer aan deslag kunnen gaan. De plannen zyn gereed en dc gemeente doet wat zij kan om de uit voering te bespoedigen. Er is nu één schaap over de dam, mogen er spoedig velen vol gen, zo besloot spr. De heer F. de Graaf sprak als vertegenwoordiger van jhr. mr. J. W. de Ranltz, hoofding. dir. van de Prov, Directie v. Wederopbouw, Bouwnijverheid en Volkshuis vesting en pleitte voor mon- tagebouw, omdat alleen deze een zo zwaar getroffen pro vincie als Zeeland er weer boven op kan helpen. Spr. gaf de raad, dat de noofden van enige gemeenten de koppen eens by elkaar zouden steken. Tenslotte wensten M. A. Popering, de architect van de nieuwe woning, C. Trappen burg en de heer S. Nederlof, Vlissingen, de Ver. tot Verbe- Tochten naar Walcheren en Schouwen. De Vereen, voor Vreemde lingenverkeer te Burgh heeft een algemene vergadering ge houden, waarin de voorzitter jhr. R. Roëll mededelingen deed over het openstellen van de duiden op Schouwen voor de vacantiegangers. Hy deel de voorts mede, dat dit jaar duizenden vacantiegangers naar Schouwen zullen komen en dat de V.V.V. het plan heeft voor deze vacantiegan gers trips naar Walcheren te organiseren, waarbij verwacht wordt, dat de verenigingen op Walcheren ook trips voor hun vacantiegangers naar Schou wen zullen voorbereiden. Middelburg KUIPERSPOORT WORDT VERFRAAID. In de dezer dagen gehouden jaarvergadering der vereniging Oude Gebouwen te Middelburg, werden de aftredende bestuurs leden herkozen. In plaats van de heer W. Berdenis van Ber gkom, werd tot voorzitter ge kozen mr. A. J. van der Weel. Het jaarverslag van de secretaris wees o.a. op de vele stoeppalen en stoephekken, die in de laatste jaren door vriend en vijand waren stukgereden, en waarvan er slechts enkele hersteld zijn. In principe werd besloten een bijdrage te verle nen voor het vervangen van de betonmuur in de Kuiperspoort door een van oude steen ge metselde muur. BENOEMING. De Examencommissie voor het Huisschildersambacht tot toepassing van de Vestigings wet Kleinbedrijf 1937, geves tigd te Utrecht, benoemde tot lid van de commissie van des kundigen de heer R. P. van Miert, leraar aan de Ambachts school te Middelburg. Vlissingen AUTOTOCHT R.K. METAALBEWERKERS. De afd. Vlissingen van de R.K. Metaalbewerkersbond besloot een autotocht te orga niseren op 15 Augustus a.s. De tocht gaat naar Rhenen met een bezoek aan de Greb- beberg en Ouwehands Die renpark. GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergade ring' van de gemeenteraad te Vlissingen zal worden gehou den op Vrijdag 18 Juli a.s. Arnemuiden GROENE KRUIS De afdeling Arnemuiden van het Groene Kruis hield haar 45ste jaarvergadering, waarbij uit de rekening en verantwoording bleek, dat het afgelopen jaar nog een gering saldo opleverde in gèld, doch de achterstand in materialen enz., is nog lang niet ingehaald. Door het be danken van de heer E. J. Smid wegens aanstaand ver trek werd de heer Gerritse benoemd in diens plaats, Dè voorzitter dankte de theer Smid voor zijn arbeid en vriendschap en hoopt dat de heer Gerritse de vereniging evenzeer zal steunen als zijn voorganger. Verplegingshulp was verleend aan: kraam vrouwen 1180 maal, andere zlekèn 4015 maal. Contróle en hulp in t.b.c.-gevallen 391 maal. Aan verplegingsartike- len in totaal werd in bruik leen afgegeven 137 stuks. Tevens werden door be middeling der afd. 3 kinderen uitgezonden. De voorz. de heer Huijssen sloot de vergadering Serooskerke NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING De door Burgemeester en Wethouders benoemde commis sie van onderzoek, terzake van de uitvoering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening is sa mengesteld uit de volgende he ren: P. Dregmans, burgemees ter, voorziter, M. Iezeboud, H. Janse, G. van Keulen en P. Tavenier. Het secretariaat is gevestigd ten gemeenteliulze. Veren. West Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer A. Hoolhorst en de heer H. P. A. Everwijn heb ben ontslag genomen als voor zitter en secretaris van de vereniging West Zeeuwsch* Vlaguideren. Aangezien de penningmees ter reeds eerder ontslag had genomen, moet thans een vol ledig nieuw dagelijks bestuur gekozen worden. ZEEUWEN KUNNEN WALVISVLEES ETEN. Velen zullen zich reêdg lang hebben afgevraagd, wat er toch met het walvisvlees, dat de „Willem Barendsz." heeft meegebracht, gaat gebeuren. Beweerd wordt, dat het ont- traande vlee9 zeer smakelijk -is en een voedingswaarde heeft, die gelijk is aan rundvlees. Welnu, men zal thans de proef kunnen nemen, want een levensmiddelenbedryf heeft de gehele bult van het schip op gekocht en brengt deze thans in haar filialen in de handel. Het walvisvlees, dat met 10 rundvet is bereid, is in blik ken verpakt, die 850 gram In houden. EINDEXAMEN*H.B.S. Voor het van 1 tot 5 Juli gehouden examen slaagden voor eindexamen afd. B van de R.H.B.S. te Vlissingen de leer lingen L. J. Roggeband, C. Geervliet, W. A. van de Linde, J. A. de Kloe. Jacoba J. Engels, A. J. L. Osté, M. P. Glerum, J. Weststrate, N, W. Zandee, C. J. Wisse. C. A. Hamel, Emilie L. Ottens, H. Schaap. Marktberichten COOP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" W.A. TE MIDDELBURG. Markbericht van 7 Juli 1947. Groenten: Andy vie 4liet., Stamsnybonen 91110 ct., Stampnncessen 116129 ct, Tuinbonen 2122 ct., Dop erwten (stam) 3653 ct., Ro de kool 29 ct., Spitskool 2 14 ct., Waspéen 1517 ct., Postelein 10—29 ct., Rabarber 25—27 ct., Snijbiet 2—6 ct., Spinazie 17 ct., Pootuien 12 20 ct., Wagenaars 106 ct., Saxa's *03—112 ct., alles per kg. Bldemkool I 1331 ct., Bloemkool II 819 ct., Bloemkool III 210 ct., Plat- glaskomk. IA 1617 ct., Platglaskomk. I 1114 ct, Platglaskomk. II 1113 ct, Platglaskomk. III 911 ct., Natuursla I 26 ct., Natuur- sla II 23 ct., alles per stuk. Kroten 3—8 ct., Peen 1018 ct., Ramenas 34 ct., alles per bos. Fruit: Kasperzik 827 ct. per stuk, Kaspruimen 615 ct. per stuk, Kruisbessen 44 49 ct., Frambozen 156168 ct., Tomaten kas 8899 ct., Kersen 4885 ct., Appels (val) 4849 ct., alles per kg. Nieuwe aardappelen: Grote 10—13 ct., Drieling 69 ct., Kriel 46 ct., alles per kg. Minister van Boetzelaar naar Parijs. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling van de minister van buitenlandse za ken, mr. W. C. G. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de aanstaande Parijse confe rentie inzake het plan-Mars hall bij te wonen. Dr. Hirsch- feld, directeur-generaal bij het departement van economische zaken zal hem vergezellen. AANWIJZING VAN SUIKERBONNEN. Met ingang van Donderdag 3 Juli wordt, teneinde de de taillisten in de gelegenheid te stellen hun zaken voor va- cantie te sluiten, tot eind Augustus eenmaal per veer tien dagen een bonneniyst gepubliceerd. in verband hiermede zy'n in de bonneniyst van deze week ook de bonnen voor suiker, versnaperingen en zachte zeep opgenomen. Men dient er ech ter rekening mee te houden, dat op 28 Augustus de we kelijkse bonaanwyzing her steld zal worden en de sui kerbon dan weer een week later, dus op 4 September komt. In het schema van de suikerrantsoenering zou de bon, welke op 14 Augustus wordt aangewezen, geldig zyn doen verlopen, zal dit echter voor 500 gram suiker. Om de overgang gemakkelijker te een bon worden van 750 gram, tcrwyi dc bon voor 500 gram dan op 4 September komt. tering van de Volkshuisves ting en allen, die by de bouw betrokken waren, geluk met het bereikte resultaat. De nieuwe woning maakt deel uit van een complet van 18 panden in de Winkelman straat, de Verk. Quakkelaar- straat en de Callenfelsstraat. Daarnaast wordt aan de Ma- grietenlaan gebouwd aan 16 nieuwe woningen, terwyl er binnenkort nog 24 zullen vol gen. Aan de Bosjeslaan zul len er weldra 130 gereed ko men. Vooruitgang dus. Maar Vlissingen ls er daarmede nog lang niet! Hartelijke ontvangst van pechbestrijders. Het was Dinsdag een goede dag voor de vele automobilis ten en motorryders die regel matig de lange weg door Walcneren en Zuid-Beveland berijden, want van heden af behoort de bekende Wegen wacht van de A.N.W.B. tot de dageiykse verschijningen in onze provincie. Zeven „ge le rijders1' bewegen zich thans op net traject Moerdyk-Vlis- sfngen, waarvan drie tussen Bergen op Zoom en Vlissin gen. Daarmee is bereikt, dat nu op alle hoofdwegen ln Ned. hetgemotoriseerde ver keer verzekerd is van onmid- dellyke en doeltreffende hulp, wanneer men onderweg pech krygt. De Wegenwacht, de eerste op het continent, die waarschijnlijk in andere lan den navolging zal krygen, zal binnenkort uit 50 panne-be strijders bestaan, terwijl ver dere expansie, waarbij ook Zeeuwsqh-Vlaanderen aan de beurt zal komen, in de be doeling ligt. Tevens wil de A. N.W.B. langs alle routes een telefoonsysteem ontwerpen, waardoor snel pech kan wor den gerapporteerd. Naast de materiële hulp verleent de Wegenwacht, die in een jaar tyds buitengewoon populair is geworden en iedere week meer „fanmail" ontvangt dan een Hollywoodse filmster, eerste hulp bij ongelukken; reeds enige malen zijn hier door mensenlevens gered. In het eerste jaar van haar be staan heeft zy een afstand van 13 keer rond de aarde afgelegd, terwyl 15.000 keer hulp werd geboden en 200 maal by persoonlyke ongeval len werd opgetreden. Nadatde Wegenwacht Maandag in Bergen op Zoom was ingehaald, gaven dc keu rig geüniformeerde mannen met hun gele Harley-mótoren met zy'span Dinsdag „acte de présencein Zeeland, 's Mor gens arriveerden zy te Goes. Zy werden vergezeld door de heren C. van Schaardenberg en H. RIcnstra, directeuren van de A.N.W.B., S. van Leeu wen, hoofd van de Wegen wacht, jhr. mr. A. F. C. de Casèmbroot, lid van het hoofdbestuur van de A.N.W. B. en H. J. Peppink, hoofdre dacteur van de Autokampioen. In het stadhuis te Goes wenlen de heren verwelkomd dofr de wnd. burgemeester, de heer A. de Roo en de bei de wethouders J. J. v. Melle en A. Buys en de wnd. secre taris J. Lodder. De burgemeester en de ge meentesecretaris vertoeven voorlopig buiten de gemeen te. De heer de Roo sprak er in een speech zijn vreugde over uit, dat de gele rijders ook in Zeeland hun nuttig werk gaan verrichten. Jhr. de Casèmbroot deelde mede, dat op de route Bergen op Zoom-vlissingen drie rijders zijn aangesteld. Omstreeks 11 uur reed men Middelburg binnen, waar het gezelschap voor het Griffie gebouw werd verwelkomd door de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford, de griffier, dr. B. D. H. Teilegen en de di recteuren van de Prov. en de Middelburgse V.V.V.'s. Deze bezichtigden de motoren en de gereedschappen, terwyl ook het publiek grote belang stelling toonde. Vervolgens reed de stoet naar het raad huis, waar het gemeentebe stuur de Wegenwacht welkom heette. Nadat in Hotel Nieuwe Doelen een maaltyd was ge bruikt, reed men naar Vlis singen. In het gemeentehuis te Vlissingen werden de „Gele rijders" ontvangen door de burgemeester mr. B. Kolff, wethouder van Oorschot, de gemeentesecretaris, de heer ae Beyl en de commissaris van politie, de heer v. d. Mark. Burgemeester Kolff be groette de Wegenwacht in Zeeland met vreugde, waarna jhr. A. F. W. Casèmbroot nogmaals de verzekering gaf, dat bij de eerstvolgende uit breiding van de Wegenwacht, Zeeuwsch-Vlaandcren aan de beurt is. De directeur der A.N.W.B., de heer H. Rienstra, gaf ook hier een uiteenzetting van het werk der Wegenwacht. Na de officiële ontvangst vertrok de stoet, die uit ze ven motors met zijspan be staat, naar Zeeuws-VIaande- ren. Vandaag zullen zy hun werk beginnen. Kerknieuws NED. HERV. KERK Beroepen te St. Laurens (toez.) H. J. J. Keyzer, cand. te Zutphen. Beroepen te Utrecht E. H. Blaauwendraad te Baarn, vroeger té Vlissingen. GER. KERK. Beroepen bij de Ger. kerk te Borssele-Driewegen ds. J. W. Eggink te Geldermalsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2