Zomergasten kwamen Verdeling van woongelegenheid UIT DE PROVINCIE Onderwijzers bijeen SCHOUWEN EN DUIVELAND Tholen TWEEDE KAMER Vandaag stemming. (Vervolg van gisteren) Dc heer Schoonenberg (CP) verklaart, dat het ontwerp de instemming van zijn fractie heeft. Sleutelgeld brandmerkt hy als do gemeenste vorm van zwarte handel. De heer Maenen (KVP) zegt o.a. van mening te zyn, dat het vraagstuk van het woning gebrek in dc eerste tien jaren niet opgelost zal ztjn, gezien het huidige tempo. In i de avondvergadering werd de behandeling van het wetsontwerp voortgezet. De heer Ten Hagen (P.v.d.A.) doet een dringend beroep op de regering om prioriteit te geven atin woningbouw, vooral In de geteisterde steden en de ge teisterde streken. De heer Beernlnk (C. H.) merkt op. dat de woningnood met de dag toeneemt en be pleit de wenselijkheid de finan ciële regeling voor de particu. re woningbouw minder Inge-' wikkeld te maken. Voorts acht de heer Beernink enige steun der regering by een landelijke woningrull-cen- trale gewenst. Verder geeft hy te kennen "weinig bewondering te heb ben voor het verlenen van vorderingsbevoegdheid van di recteuren der F. B. V. O.'s. De heer Hacke (Vrijh.) wijst er op, dat voor ambte naren van ryksbureaux met minder ruimte volstaan kan worden. De heer Verkerk (A.R.) gaat nader in op de noodza kelijkheid van groter rechts zekerheid en op de kwestie der vergoedingen en der ad ministratiekosten. De minister van binnenland se zaken, de heer Beel er kent, dat hot hier een on populair wetsontwerp geldt, maar er was niet aan te ont komen. Het ontwefrp beoogt alleen te komen tot een doelmatiger verdeling der beschikbare woongelegenheid. Ten aanzien van de be voegdheden der directies der P.BTV.O.'s merkt de minis ter op, dat uiterlijk 1 Jan. 1949 dezo aflopen. De Kroon heeft zich voorbehouden deze datum te vervroegen. Tegenover woningruil staat hy niet afwyzend, doch hij wil even afwachten wat het streven der vereniging van Nederlandse gemeenten tot resultaat zal hebben. Het geven vanbindende kracht aan de adviezen der adviescommissies, door de heer Schoonenberg bepleit, moet spr. afwijzen. Hij heeft bezwaar om de bevoegdheden van de burge meester over te dragen op dc colleges van B. en W„ omdat de toestand toch het zelfde zou blijven. Immers veel zal aan een anibtenaar moeten worden overgelaten. Bjj de richtlijnen wil de minister het element van vrjj- vrijwilligheid in aanmerking nemen. Hij wil verder over wegen of vergoeding moge lijk gemaakt moet worden als vrijwillig woonruimte is afge staan. Vrijlating van stoffering is niet mogelijk omdat er nog gebrek is aan vloerbedekking en gordijnen. De rechtszekerheid is z.i. overigens voldoende gewaar borgd. Bij de behandeling der arti kelen verdedigt de heer Algera (AR) een amendement beogen de het verlenen van een ver gunning voor het in gebruik- nemea van woonruimte te doen plaats hebben niet door de burgemeester, maar door het college vEin burgemeester en wethouders. De heer Ten Hagen (Arb.) licht een amendement toe om de bedrijfsruimte, die buiten de bepalingen der wet gehouden moet worden uit te breiden door toevoeging van de woor den „of voor de uitoefening van zijn beroep". Spr. denkt b.v. aan de kamer van een tandarts, een advocaat enz. Minister Beel laat de beslis sing over het eerste amende ment over aan de Kamer. Hy heeft echter ernstig bezwaar tegen het amendement-Ten Hagen en wil dezo zaak bij de richtiynen regelen. De heer Ten Hagen (Arb.) trekt daarop zijn amendement in. Het amendement Algera wordt -z.h.s. aangenomen. In verband met dit amende ment dient de heer Algera (AR) nog een amendement in om ook by de kwestie van vordering de burgemeester te vervangen dóór het college van B. en W. Verder stelt nij bij hetzelfde artikel een aanvul ling voor, bedoelende de ge meenteraad de bevoegdheid te geven bij plaatselijke verorde ning de nadelen van vordering te verzachten, voor zover zulks in bepaalde gemeenten moge lijk ls. De minister neemt de amen. dementen-Algera over. De heer Maenen (K.V.P.), licht een amendement toe, ten doel hebbende, dat by vorde ring gelet zal worden „op de rechtspositie van partijen en van alle overige in aanmerking te nemen belangen". De minister maakt bezwaar tegen het amendement. De heer Schoonenberg (C.P. N.), vraagt stemming over het amendement. Deze wordt aangehoudeif tot Dinsdagmiddag. Nadat nog een paar eenvou dige amendementen-Algera, <loor de minister overgenomen, z.h.s. zijif aanvaard, verdedigen de heren Maenen (K.V.P.) en Romme (K.V.P.), een amende ment waardoor het mogeiyk wordt gemaakt, dat bij onbe- hooriyk gebruik van gebouw of woonruimte of by ernstige overlast voortzetting: van het gebruik of van de inkwartie ring niet kan worden gevergd. Dit zal ook niet kunnen wor den gevergd volgens het amendement als gebouw of woonruimte te dringend voor eigen gebruik nodjff ztjn. De stemming- over het wets ontwerp wordt aangehouden tot na de beslissing over de amendementen, welke in de vergadering van Dinsdag 8 Juli zal vallen. Pensioen voor verzetslieden. In de vergadering van Dinsdag der Tweede Kamer is een aanvang gemaakt met de behandeling van het.wetsont werp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten betrekkingen. De heer Roosjen (A.R.) wilde het maximum van de pensi oengrondslag niet op ƒ4500, maar op 5000 brengen. De heer Roosjen vroeg of de regering van oordeel is, dat de „Stichting 1940'45" in. de toekomst zal suppleren. De heer Koersen (K.V.P.) betoogde, dat twee wensen, nog onvervuld zijn gebleven nu de regering gekozen heeft voor de verzorgingsgedachte. Dat zijn verhoging van de pensioengrondslag tot 5000 en verhoging der percentages voor de uitkering aan wedu wen met twee of meer kin deren, dat verleend wordt, 70 over de eerste 2000, 60 over de volgende 1000 en 55 van de rest. De heer Kikkert (C.H.) ver klaarde eveneens van oordeel te zijn, dat hier sprake is van een recht op pensioen. De heer Scheps (Arb.) stel de een amendement in het vooruitzicht om de eerste 1000 buiten beschouwing te laten b(j de aftrek van inkom sten door de weduwe genoten. Bij de aanvang der mid dagvergadering werd gestemd over het wetsontwerp tot wu rging van de bedragen vin de schadeloosstelling en van het pensioen van- de leden en van de gewezen leden van de Tweede Kamerder Staten-Ge- neraal. Het wetsontwerp werd aan genomen met 79 tegen 7 stem men (die der C.P.N.). Daarna kwamen nog enige amendementen aan de orde, welke zijn ingediend op het wetsontwerp bevordering van doelmatige verdeling van woongelegenheid. Het amendementMaenen werd z.h.s. aangenomen. Het wetsvoorstel is daarna z.h.s. goedgekeurd. v (Ingezonden mededeling) Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Uw rhcumatische pijnen met alle gevolgen slopen voort durend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kru- schcn Salts. Duizenden deden dat vóór U en zy zijn trots op dc heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kru schen maakt oen ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich an ders gaan vastzetten, wor den medegenomen en verwij derd langs natuurlijke# weg. Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal dc oude te worden, Hef en fit en vrij van pHn. Vraag Kruschen Salts by Uw Apotheker of Drogist* Montgomery in raket-stad. Veldmaarschalk Montgomery heeft een bezoek gebracht aan 2 „geheimzinnige" raket- ad Salisbury, ongeveer 24 km. ten Noorden van Ade laide. De stad wordt op het ogenblik „gezuiverd" van vredesindustrieën cn zal waarschijnlijk uit veiligheids overwegingen voor onbevoeg den verboden terrein ver klaard worden. Sprekende over de noodzakelijkheid van jaraatheid in geval van oor- *og, zeide Montgomery: „In een 'sterke hand'rusten de sleutels van de vrede". Hij noemde Churchill een grote oorlogsleider, hoewel hü wel eens met hem van mening verschild had. In November zal Montgomery een bezoek aan Zuid-Afrika brengen. AANWIJZING VAN SUIKERBONNEN. Met ingang van Donderdag 3 Juli wordt, teneinde de de taillisten in de gelegenheid te'stellen hun zaken voor va- cantie te sluiten, tot eind Augustus eenmaal per Veer tien dagen een bonneniyst gepubliceerd. In verband hiermede zyn in de bonneniyst van deze week ook de bonnen voor suiker, versnaperingen en zachte zeep opgenomen. Men dient er ech ter rekening mee te houden, dat op 28 Augustus de we kelijkse bonaanwyzing \her- steld zal worden en de ^sui kerbon dan weer een week later, dus op 4 September komt. In het schema van de suikerrantsoenering zou de bon, welke op 14 Augustus wordt aangewezen, geldig z(jn doen verlopen, zal dit echter voor 500 gram suiker. Om de overgang gemakkelijker te een bon worden van 750 gram, terwyi de bon voor 500 gram dan op 4 September komt. Militairen bij de oogst. De Stichting: voor de .Land bouw In Zeeland deelt mede, dat voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen een aantal militai ren zullen worden ingezet voor het loof trekken van aardappe len. Over de arbeidsvoorziening op dit terrein behoeft dan ook geen ongerustheid te bestaan. Per 8 Juli kamen 400 mili tairen naar Oost-Z.-Vlaanderen t.w. 300 In Sas van Gent en 100 in Hulst. Voor het aanvragen van de ze arbeidskrachten dient men zich ln verbinding te stellen met de pla&tseiyko commissies van de stichting voor de Land bouw. Gewerkt wordt tegen de tarieven zoals die door het Bu reau Oogstvoorzfening zijn vastgesteld voor d© oogstco Jonnes. Het taalonderwijs. De „Vereniging van „On derwijzers en OnderwyzereS' sen op Schouwen-^Duiveland' hield Vrydag in hotel „Het Wapen van Burgh" te Burgh haar. 83ste algemene verga dering, waarvan de voorzit ter, de heer D. Kopten, in zyn openingswoord gewaagde van een goede opkomst. Hij memoreerde dat enisle collega's uittraden terwyi an deren de gelederen kwamen versterken. Een bizonder woord van welkom richtte hU tot B. en W. van Burgh, als mede tot oud-burgemeester Boot, die mede aanwezig was. Tot slot van zijn ope ningswoord sprak hij dc hoop uit, dat deze dag leerzaam „ezellig zou zyn waardoor de vriet#schapsbanden ver sterkt alsmede nieuwe aan geknoopt zouden worden. Van dc Inspecteur van het L.Q. was bericht van verhin dering ingekomen, terwyi ook het bestuurslid, de heer T. Broere, wegens ambtsbezighe den niet aanwezig kon zijn. Vervolgens las hij een brief voor van het oua-bestuurslid Van Tooren, die de vergade ring alle goeds toewenste. voorlezing der notu len, die onveranderd werden vastgesteld, deelde de pen ningmeester een en ander mee over de financiële toe stand der vereniging. Als bestuursleden werden herkozen de heren T. Broe re te Zierikzee en A. Heule te Slrjansland. *A1§. plaats van vergadering voor het volgend jaar werd met alge mene stemmen Haamstede aangewezen. Bij dc rondvraag bracht de heer Peute de kwestie der linkshandigheid ©bij dc leer lingen ter sprake, waarover uitvoerig van gedachten werd fewisseld en waaruit bleek, at er verschillende opvat tingen bestaan over het al of niet dwingend optreden voor het schrijven met de rechterhand. Hierna dankte burgemees ter Van Cittcrs voor de uit nodiging, terwijl hij zyn vol doening er over uitsprak, dat de vergadering in zyn ge meente gehouden - werd. Hij sprak ae hoop uit, dat deze vergadering ertoe zou bydragen het ondcr- wys op hoger peil te brengen en wenste, de deelnemers in de namiddag een prettige wandeling in de mooie om geving, TAALONDERWIJS. Na dit hulshoudeiyk ge deelte der vergadering ver kreeg de heer J. P. Paulussc, hoofd ener school tc Leiden, het woord voor het houden van ccn inleiding over: „Het taalonderwys op de Lagere School". Na eerst een korte inleiding gegeven te hebben over do geschiedenis van het taalonderwijs op de lagere school, ging hij over tot dc behandeling van de methode „Taal", welke geschreven is door de inleider en de heer J. Voorwinde, eveneens hoofd ener school te Leiden. Deze methode volgt de tegenwoor dige richting by het onder wijs, waarbh men zich meer richt op het z.g. visiule ty pe. Verder behandelt deze methode stellen en zuiver schryven in nauw verband met elkaar in tegenstelling met sommige andere metho den, die deze twee delen van het onderwijs gescheiden be handelen. Op de voorgrond stelde de inleider, dat, wan neer een leerkracht in een bepaalde methode gelooft en zich daarvoor inspant, dat hij dan steeds wel een behoorlijk resultaat zal bereiken. Een karakteristiek kenmerk van deze methode is het z.g.n. visuele dictee, waarbij de on- veranderlyke woorden in onze taal aangeleerd worden. Uit voerig stond de inleider bij dit "onderdeel stil, waar-van hij de waarde met vele voorbeel den uit de practyk aantoon de. Een tweede belangrijk ken merk van dc methode is, dat steeds weer de aandacht der leerlingen gevestigd wordt op dc veranderlijke woorden, de z.g.n. persoonsvorm van het werkwoord, die door logisch denken wordt aangeleerd. Na dat hy nog in enkele punten het karakter dezer methode naar voren had gebracht, be sloot hy met de opmerking, dat uiteindelyk de leerkracht voor hët grootste deel het re sultaat van het onderwijs be paalt. Verschillende vragen die gesteld werden, werden door de inleider alsmede door de heer Voorwinde beantwoord. De voorzitter bracht dank aan de inleider en zyn me dewerker voor deze leerzame inleiding. Hierna -werd gezamenlyk een goed verzorgde lunch ge bruikt, waarna een wande ling werd ortdernomen door de beboste duinen, waarbij de heer v. Hekke als gids fun geerde. Ondanks de warmfe genoten tillen van het mooie duincomplex met zyn weelde rige vegetatie en zyn prach tige vergezichten. Van de warme wandeling terugge keerd werden de dorstige ke len gelaafd, waarna deze mooie dag besloten werd en allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Tribunaal Middelburg Maandag 14 Juli zal het Tribunaal to Middelburg de zaak behandelen van Anth. Jac. van Sprundel, die in be- fin 1944 door toedoen van e Duitse instanties en de N.S.B. tot burgemeester van Arnemuiden werd benoèmd. Hy wordt er van beschul digd medegewerkt te hebben aan een door de landwacht in de woning van zekere De Graaf gedane huiszoeking, waarbij deze werd gearres teerd. Deense gasten naar België en Schouwen. D© twintig Denen, die thans onder auspiciën van de World Friendship Association in Mid delburg en Vlissingen vertoe. ven, hebben per autobus trips naar Belgle en naar Schouwen gemaakt. ZEEUWEN KUNNEN WALVISVLEES ETEN. Velen zullen zich reeds lang hebben afgevraagd, wat er toch met het walvisvlees, dat de „Willem Barendsz." heeft meegebracht, gaat gebeuren. Beweerd wordt, dat het ont- traande vlees zeer smakeiyk 1$ en een voedingswaarde heeft, die geiyk is aan rundvlees. Welnu, men zal thans de proef kunnen nemen, want een levensmiddelenbedryf heeft de gehele bult van het schip op gekocht en brengt deze thans ln haar filialen ln de handel. Het walvisvlees, dat met 10 rundvet is bereid, is in blik ken verpakt, die 850 gram in houden. Onteigening voor de begraafplaats en 't gasbedrijf te Goes. Bij de Tweede Kamer is in gediend het wetsontwerp „Ver klaring van het algemeen nut der onteigening van percelen, erfdienstbaarheden en andere zakeiykc rechten in de ge meente Goes, nodig voor de uitbreiding van de .algemene begraafplaats en van het ter rein van het gemeentelijk gas bedrijf". In zyn memorie van toelich ting zegt de minister van bin nenlandse zaken o.m.: Het gedeelte van de alge- mene begraafplaats in de ge meente Goes, bestemd voor grafkelders is geheel bezet, terwyi op het voor graven der eerste, tweede en derde klasse beschikbare terrein nog slechts voor een gering aantal graven ruimte is. In verband hiermede is uitbreiding van deze be graafplaats noodzakelijk ge worden. Daarnaast bestaat dringende behoefte aan ver roting van het terrein van ,et gemeenteiyk gasbedryf. De voor beide uitbreidingen benodigde, aan elkander gren zende percelen, heeft de ge meente Goes niet in der minne kunnen verkrygen. KAMER VAN KOOPHANDEL Op de algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland, welke op 2 Juli te Goes gehou den werd, is met algemene stemmen benoemd tot secreta ris der Kamer, speciaal belast mét het beheer van het kan toor Terneuzen, de heer A. Hendrikse te Terneuzen. Prinses Juliana decoreert Zeeuwse. Zoals wü reeds meldden is aan zr. L.. J. Jobse uit Vlissin gen, door het internationale Comité van het Rode Kruis te Genève de Florence Nightinga le medaille toegekend. De uitreiking van deze on derscheiding is vastgesteld op Vrijdag 18 Juli in de Pulchrl Stydio te 's-Gravenhage. Hare Koninkiyke Hoogheid Prinses Juliana zal persoonlyk de- de coratie uitreiken. De Florence Nightingale me daille is de allerhoogste Rode Kruis onderscheiding en wordt alleen toegekend in gevallen waarin van buitengewone moed of opoffering ig blijk gegeven. NIETS NIEUWS ONDER DE ZON. Het is wel algemeen be kend, dat de watervoorziening op Schouwen en Duiveland, dank zy de verwoesting van de Watertoren, nog niet op peil is. Dit biykt o.a. uit de laatste gemeenteraadszitting van Bruinisse, waarin beslo ten werd, om aan de Water leiding Maatschappy restitu tie van watergelden te vragen en ook uit het verbod om stoepen te schrobben en te schuren tot groot misnoegen van onze huisvrouwen, waar» door enige al te zindelijke moeders wegens overtreding van dit verbod zich een boete op de hals haalden. Laat het volgende evenwel onze vrouwtjes tot troost zijn, waaruit blijkt, dat hun over grootmoeders in dezelfde om standigheden hebben verkeerd. In 1809, het jaar, waarin de Engelsen in Zeeland vaste voet kregen, kwam er 'een Engels eskader voor Zierik zee. Dc bevelhebber eiste te gen betaling levensmiddelen en water ten behoeve van de vloot. Burgemeester de Kater moest daaraan wel voldoen, aangezien tegenstand nutte loos zou geweest zyn. Daar het verbruik van water zeer groot was en nog al enige ttfd duurde, ontstond bij bur gemeester en wethouders de vrees, dat de ingezetenen eer lang gebrek zouden lydenaan vers water. Tot voorkoming daarvan werd de 10e Augus tus by bekendmaking aan de inwoners dezer stad verboden derzelver straten met regen water te schuren, of de gla zen te wassen. Of er ook toen huisvrou wen een „bon" opgelopen hebben, vertelt de geschied schrijver niet. VERBINDING MET SCHOUWEN-DUIVELAND. De verbinding met ons eiland heeft een belangrijke verbete ring ondergaan, door dat met ingang van 6 Juli, volgens de dienstregeling van de B.B.A., er op werkdagen 6 en op Zon dagen 3 rechtstreekse verbin dingen zyn van Anna-Jacoba yaar Roosendaal en omgekeerd Haamslede BENOEMING. Het hoofd der O.L.-school te Haamstede, dc heer, G. J. Spanjaard, is benoemd als hoofd van de school aan de Capadosestraat te 's-Graven- hage. Bruinisse MOSSELZAAD. In de week van 30 Juni tot 5 Juli 1947 werden te Brui nisse aangevoerd uit de Wad denzee ongeveer 15000 tonnen mosselen, bestemd als zaai goed, meest voor eigen teelt. Prijs voor zover verkocht ƒ1.tot 1.30 per ton. Door enige schepen ..werd naar nieu we zaadbanken gezocht op het Friesche Wad, doch ook hier bleek geen jong mosselzaad te vinden. In de Laagte van Re- nesse werden nog 120 tonnen mosselzaad opgevist. GEEN SPEELGOED. Door de marechaussee ij proces-verbaal opgemaakt te gen de 16-jarige bakkersknecht A. H. te Bruinisse, die in het bezit was van een Duitse re volver, waarmede hy in de tram van de R.T.M. had zitten spelen. WAT SCHOUWEN KAN BIEDEN. V.V.V. te Burgh bijeen In de Vrijdagavond in het Gemeentehuis te Burgh gehou den bestuursvergadering van V.V.V. deelde de voorzitter, jhr. R. Roëll mee, dat de vuur toren weer voor het publiek is opengesteld, op bepaalde uren, welke t.z.t. nader bekend zul len worden gemaakt. Ook de Plompetoren is weer te bezich tigen. Verder werd meegedeeld, dat ln Den Haag toestemming is verleend voor openstelling van de Domaniale duinen en dat daarvoor kaarten verkryg- baar zullen worden gesteld k 0.50 per persoon voor het ge hele seizoen n.l. van 1 Juni1 Sept. Kinderen beneden 13 jaar onder geleide zijn vrij, terwijl personen beneden 21 jaar geen kinderen mogen meenemen. De openstelling is van 's morgens 7 uur tot zonsondergang. Ge zelschappen onder leiding kun nen voor één keer vrij toegela ten worden. De kaarten zyn De conferentie te Parijs Tsjecho Slowakije neemt deel. Uit Londen wordt verno men, dat Bevin de Britse delegatie op de a.s. Conferen tie te Parys zal leiden. Een woordvoerder van de Tsjechoslowaakse ambassade te Londen lieeft verklaard, dat TJechoslowakljc de uitno diging om deel te nemen aan de Europese conferentie In zake het plan van Marshall, heeft aanvaard. Uit Helsinki wordt, in te genstelling tot de geruchten als zou Finland de uitnodiging hebben afgewezen, gemeld, dat er nog geen beslissing genomen is. België. Nederland cn Luxemburg hebben de uitno diging officieel aanvaard. De Nederlandse delegatie zal vermoedelijk onder leiding v. dr.. Hirschfeld staan. DE VLIEGRAMP OP KASTRUP. De raad voor- de luchtvaart heeft Maandag een openbaar onderzoek ingesteld naar de vliegramp op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen, waar bij alle inzittenden om het le ven kwamen. Hy bouwde daar mee voort op het rapport van de Deense autoriteiten, dat tot de conclusie komt, dat het niet wegnemen van de roerklamp de vermoedelijke oorzaak is .cwcest. Verschillende des kundigen werden gehoord. Radiorede Sjahrifoeddin. In een rede, uitgesproken voor radio Djokja, heeft Sjahrifoeddin een beroep op het volk gedaan om waak zaam te zijn en in verbonden heid iedere eventualiteit onder ogen te zien. De toespraak bevatte geen nieuwe voorstellen om de cri sis te boven te komen. Volgens berichten uit Djokjakarta zal het kabinet weder bijeenko men, nadat de partijleiders en de Indonesische republikeinse generale staf zijn geraadpleegd Een Indonesisch militaire woordvoerder verklaarde, dat Java in staat van gevaar was en dat Tong-Tongs zouden worden gebruikt om luchtge- vaar aan te kondigen en het volk op te roepen voor het ne men van luchtbeschermings maatregelen. Guerillatroepen worden zo spoedig mogelijk in het republikeinse leger opge nomen en de verdediging van de desa's wordt georganiseerd. „Aardappelen"-veldslag. Maandag 14 Juli zullen 1000 man van het 10de infanterie- regiment uit Haarlem, Utrecht en Limburg naar de Wierlngermecr komen om daar gedurende drie weken de helpende hand te bieden by het rooien van de poot- aardappelen. Zij worden on dergebracht in een aantal graanpakhuizen ,in het werk kamp „Oude Zeun" en in enige juist gereedgekomen boerderijen. Strijd om een half milliard (Van onze Haagse redacteur) Tussen de ministeries van oorlog en van financiën, wordt op het ogenblik een papieren strijd gevoerd over een bezuinigingsplan, dat de minister, »prof. dr. P. Llef- tinek, op dc legerultgaven wenst toe te passen en dat, naar wy vernemen ongeveer een 500 miUioen gulden moet belopen. De bezuiniging be oogt o.m. inkrimping van het leger te velde, uitstel van aanschaffing van zwaar ma teriaal, opheffing van het vrouwen-hulpkorps. opheffing van de Cadi (cantines zou den weer als vroeger ver pacht moeten worden), ver eenvoudiging van de Inde- Ungsgraden, van de psycholo gische dienst en nog een reeks andere maatregelen. Het referendum in Spanje. Do Spaanse radio heeft Maan dagavond de einduitslag van het referendum uitgezonden, zoals door het Spaanse minis terie van binnenlandse zaken is bekend gemaakt 16.187.992 personen waren ingeschreven, van wie 14.454.420 hebben gestemd. Van de uitgebrachte stemmep waren 25.669 van onwaarde, 295.208 blanco, 643.501 neen en 12.628.983 ja. De eindresulta ten voor Madrid zijn de vol gende: uitgebrachto stemmen: 1.083.770; van onwaarde en blanco 38.600, neen 118.834 en ja 926.336. verkrygbaar op de secretarieën te Haamstede en Burgh, als mede in de hotels, bli het bu reau V.V.V. en enkele nader aan te wijzen adressen. De voorzitter bracht dank aan de heer Lysen voor zyn belang rijke medewerking in deze voor onze inwoners en vreem- delingen zo belangrijke aange legenheid. Er zal nauwlettend toegezien worden, dat men zich houdt aan dc bepalingen op de kaarten vermeld en doen wy daarom oen befoep op allen er voor te waken dat er geen klachten komen, daar anders de kans bestaat, dat in de toe: komst de duinen weer voor het publiek gesloten zouden worden, hetgeen zeer jammer zou zijn daar hiermee een grote attrac tie voor onze streek verloren zou gaan. De door de duinen aangeleg de ruiterpaden zullen beter aangeduid worden, zodat ook ruiters hiervan weer gebruik kunnen maken. Besloten werd aan het te Re- nesse te houden Ruiterfeest een garantie te verlenen in het eventueel te kort tot een be drag van 20 van het te vormen garantiefonds tot een maximum van 100, terwijl adn de in Burgh te houden Land- en Tuinbouwtentoonstel ling een medaille werd toege zegd alsmede een bedrag van 25 in het te vormen garantie fonds. Ook deelde de voorzit ter nog mee, dat het in de be doeling ligt te trachten toch ten voor onze gasten naar Wal cheren te organiseren, terwyl dan de bezoekers uit Walche ren naar Schouwen zouden moeten komen. Het aantal vreemdelingen is momenteel reeds zeer groot en zal vooral in de komende we ken nog belangrijk toenemen. Er komen grote kampen o.a. van de Ned. Chr. Studentenver. en van de Ned. Hist. Ver., ter wyl op 5 Augustus de Ned. Reisverenlging met een groot aantal leden onze omgeving zal bezoeken. Het aantal aanvra gen voor verblijf is nog steeds groot, doch ongeveer alle be schikbare ruimte ig reeds be zet, zo dat het aanbeveling verdient om te trachten nog meer ruimte te verkrijgen. Hieraan kan de bevolking in belangrijke mate meewerken, door zich spoedig hiervoor op te geven. Het is het belang van onze streek, dat er zoveel mo gelijk bezoekers opgenomen kunnen worden, daar dit voor de toekomst van het vreemde lingenverkeer, dat toch mee helpt de welvaart in onze streek te verhogen, van groot belang geacht moet worden. CONCERT. De Muziekvereniging Nu Met Hope, gaf voor het eerst na de bevrijding te Bruinisse Zaterdag weer een concert, dat wegens het verdwijnen van de muziektent, werd gehouden op de z.g. Beurs. Er was veel belangstelling, doch het weer werkte niet me* SCHOOLREISJE. De leerlingen der hoogste klassen der O. L. School to Bruinisse maakten vorige weck een schoolreisje naar Noord- Brabant. Bezocht werden o.a. Burgers Dierenpark te Tilburg, de kerk te Oudenbosch en het Mast- en Liesbos te Breda. BENOEMING. Dc heer M. C. Jonker, Dienst- gcleider by de Dienst der Di recte Belastingen te Bruinisse, gaat deze dienst verlaten, om zich weer te voegen bij zijn oude vak; het onderwijs. Hy is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Berg Am bacht. MOSSELVERZENDING. Door het warme weer van vorige week, was de mossel verzending nog niet willig. Rechtstreeks naar België wer den van Bruinisse verzonden per eigen vaartuig 150 tonnen mosselen, terwyl ter verzen ding werden aangevoerd en gedeeltelijk naar Yerseke en Tholen werden doox'gezonden pl.m. 550 tonnen. Siavenisse SCHOOLREISJE. De schoolkinderen van de hoogste klassen der openba re lagere school te Stavenisse hebben een scl\oo!reisjc ge maakt naar Rotterdam, Den Haag en Scheveningen. De kinderen waren natuurlijk op getogen en hebben volop ge noten. Vooral het bezoek aan het panorama Mesdag viel zeer in de smaak. „ORA ET LABORA" OP REIS. De meisjesvereniging: „Ora et Labora" te Stavenisse heeft een reisje gemaakt door Zuid-Beveland en Walcheren: Van 's morgens ^es tot 's avonds tien uur waren ze op stap en .allen hebben zich goed geamuseerd. De samenwerking der weegbruggen. Naar wy vernemen zal de verwachte samenwerking van de weegbruggen No. 1 en „Luctor et Emergo" te Sta venisse niet tot stand ko men. De vergadering van aan deelhouders van de weegbrug No. 1 kon zich namelijk niet met het voorstel verénigen. Tholen BENOEMING. De heer de Groot, directeur der Gasfabriek te Tholen, is benoemd tot tijdelijk opzichter by de N.V. Waterleidingmij. „Tholen", zulks met ingang van 1 Juli j.l. OP DE „BON". By een door de Rijkspolitie te Tholen gehouden controle op Zatêrdagavond, 5 Juli j.l., kregen verschillende wielrij ders een „bon" omdat zy zon der licht ofwel zonder achter licht reden. St. Annaland VOETBAL. Dc cerato wedstrijd van de nederlaagserie, georganiseerd door de voetbalvereniging „W. H.S." te St. Annaland, werd Zaterdagavond, "5 Juli j.l. ge speeld tussen W.H.S. en Tho- lense Boys. W.H.S. won deze match met 63. Geslaagd voor het ma chinisten diploma C, theore tisch gedeelte, de heer P. Landman, leerling van dc „De Ruyterschool" tc Vlissinga*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14