ZOMERPRET Verdeling van woongelegenheid Engelandvaarders verraden Belgisch bezoek UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch-Vlaanderen TWEEDE KAMER Vandaag stemming. (Vervolg van gisteren) De heer Schoonenberg (CP) verklaart, dat het ontwerp do instemming van zijn fractie heeft Sleutelgeld brandmerkt hg als de gemeenste vorm van zWarte handel. De heer Maenen (KVP) zegt o.a. van mening te zjjn, dat het vraagstuk van het woning gebrek in do eerste tien jaren niet opgelost zal ztfn, gezien het huicügo tempo. In de avondvergaderinj werd de behandeling van he wetsontwerp voortgezet. De heer Ten Hagen (P.v.d.A.) doet een dringend beroep op de regering om prioriteit te geven aan woningbouw, vooral in de geteisterde steden en de ge teisterde streken. De heer Beomlnk (C. H.) merkt op. dat de woningnood met de oag toeneemt en be pleit de wonselilkhoid de finan ciële regeling voor de partlcu. ro woningbouw minder Inge wikkeld te maken. Voorts acht de heer Becrnink enige steun der regering bü een landelijke wonlngruil-cen- trale gewenst. Verder geeft hij to kennen weinig bewondering te heb ben voor het verlenen van vorderingsbevoegdheid van di recteuren der P. B. V. O.'s. De heer Hacke (Vrljh.) wijst er op,- dat voor ambte naren van rgksbureaux met minder ruimte volstaan kan worden. Do heer Verkerk (A.R.) gaat nader in op de noodza kelijkheid van groter rechts zekerheid en op de kwestie der vergoedingen en der ad ministratiekosten. Do minister van binnenland se zaken, do heer Beel kont, dat het hier een populair wetsontwerp geldt, maar er was nlot aan te ont komen. Het ontwerp beoogt alleen te komen tot een doelmatiger verdeling der beschikbare woongelegenheid. Ton aanzien van de be voegdheden der directies der, P.BTV.O.'s merkt de minis ter op, dat uiterlijk 1 Jan. 1949 deze aflopen. De Kroon heeft zich voorbehouden deze datum te vervroegen. Tegenover wonlngruil staat hu' niet afwijzend, doch hi' wil even afwachten wat hei stroven der vereniging van Nederlandse gemeenten tot resultaat zal hebben. Het geven van bindende kracht aan de adviezen der adviescommissies, door de heer Schoonenberg bepleit, moet spr. afwijzen. Hij heeft bezwaar om de bevoegdheden van de burge meester over te dragen op de colleges van B. en W., omdat de toestand toch het zelfde zou blijven. Immers veel zal aan een ambtenaar moeten wortlen overgelaten. Bü de richtlijnen wil de minister het element van vrij- vrijwilligheid in aanmerking nomen. Hg wil verder over wegen of vergoeding moge lijk gemaakt moet worden als vrijwillig woonruimte Is afge staan, Vrijlating van stoffering is niet mogelijk omdat er nog gebrek is aan vloerbedekking en gordijnen. De rechtszekerheid is z.i. overigens voldoende gewaar- Bij do behandeling der arti kelen verdedigt de heer Algera (AR) een amendement beogen de het verlenen van een ver gunning voor hot in gobruik- ncmen van woonruimte te doen plaats hobben niot door de burgemeester, maar door het college van burgemeester en wothoudors. De heer Ten Hagen (Arb.) licht oen amendement toe om de bedrijfsruimte, die buiten de bepalingen dor wet gehouden moet worden uit te breiden door toovoeging van de woor den „of voor de uitoefening van zijn beroep". Spr. denkt b.v. aan de kamer van een tandarts, een advocaat enz. Minister Beel laat de beslis sing over het eerste amende ment over aan de Kamer. Hij heeft echter ernstig bezwaar tegen het amendement-Ten Hagen on wil deze zaak bij de richtlijnen rdfcelen. De heer Ten Hagen (Arb.) trekt daarop zijn amendement in. Het amendoment Algera wordt z.h.s. aangenomen. In verband mot dit amende- Ingezonden mededeling) Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Uw rheumatischc pijnen met allo gevolgen slopen voort durend aan Uw hele gestel. Daarom moet go U er tegen to weer stellen. Met Kru- schcn Salts. Duizenden deden dat vóór U en zU zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleino dosis Kru schen maakt een ander mens van U. Do aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, dlo zich an ders gaan vastzetten, wor den medegenomen on verwij derd langs natuurlijke weg. Dat is hot geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pbn. Vraag Kruschen Salts bij ÜW Apotheker of Drogist. ment dient de heer Algera (AR) nog een amendement in om ook bij de kwestie van vordering de burgemeester te vervangen door het college van B. en w. Verder stelt hij b$ hotzelfde artikel een aanvul ling voor, bedoelende de ge meenteraad de bevoegdheid te geven bg plaatselijke verorde ning de nadelen van vordering to verzachten, voor zover zulks lïkbisPaalde gem00nten mo&e- De minister neemt de amen. dementen-Algera over. De heer Maenen (K.V.P.), licht een amendement toe, ten doel hebbende, dat bü vorde ring gelet zal worden „op de rechtspositie van partijen en van alle overige in aanmerking te nemen belangen". De minister maakt bezwaar tegen het amendement. De heer Schoonenberg (C.P. N.), vraagt stemming over het amendement. Deze wordt aangehouden tot Dinsdagmiddag. Nadat nog een paar eenvou dige amendementen-Algera, door de minister overgenomen, z.h,s. zijn aanvaard, verdedigen de heren Maenen' (K.V.P.) en Romme (K.V.P.), een amende ment waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat bil onbe hoorlijk gebruik van 'gebouw of woonruimte of bg ernstige overlast voortzetting van het gebruik -of van de Inkwartie ring niet kan worden gevergd. Dit zal ook niet kunnen wor den gevergd volgens het amendement als gebouw of woonruimte te dringend voor eigen gebruik nodig zijn. De stemming over het wets ontwerp wordt aangehouden tot na de beslissing over de amendementen, welke in de vergadering van Dinsdag-8 Juli zal vallen. Pensioen voor verzetslieden. In de vergadering van Dinsdag der Tweede Kamer is een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsont werp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten betrekkingep. De heer Roosjen (A.R.) wilde het maximum van de pensi oengrondslag niet op /4500, maar op 5000 brengen. De heer Roosjen vroeg of de regering van oordeel is, dat de „Stichting 1940'45" in de toekomst zal suppleren. De heer Koersen (K.V.P.) betoogde, dat twee wensen nog onvervuld zijn gebleven nu de regering gekozen heeft voor de veizorgingsgedachte. Dat zijn verhoging van de pensioengrondslag tot 5000 en verhoging der percentages voor de uitkering aan wedu wen met twee of meer kin deren, dat verleend wordt, 70 over de eerste 2000, 60 over de volgende f 1000 en 55 van de rest. De heer Kikkert (C.H.) ver klaarde eveneens van oordeel te zgn, dat hier sprake is van een recht op pensioen. De heer Scheps (Arb.) stel de eenamendement in het vooruitzicht om de eerste 1000 buiten beschouwing te laten bij de aftrek van inkom sten door de weduwe genoten. Bij de aanvang der mid dagvergadering werd gestemd over het wetsontwerp tot wij ziging van de bedragen van de schadeloosstelling en van het pensioen van de leden en van de gewezen leden van de Tweede Kamerder Staten-Ge- neraal. Het wetsontwerp werd aan genomen met 79 tegen 7 stem men (die der C.P.N.). Daarna kwamen nog enige amendementen aan de orde, welke zijn ingediend op het wetsontwerp bevordering van doelmatige verdeling van woongelegenheid. Het amendementMaenen werd z.h.s. aangenomen. Het wetsvoorstel is daarna z.h.s. goedgekeurd. AANWIJZING VAN SUIKERBONNEN. Met ingang van .Donderdag 8 Juli wordt, teneinde de de taillisten in de gelegenheid te stellen hun zaken voor va- cantie te sluiten, tot eind Augustus eenmaal per veer tien dagen een bonnenlijst gepubliceerd. In verband hiermede zün in de bonnenlüst van deze week ook de bonnen voor suiker, versnaperingen en zachte zeep opgenomen. Men dient er ech ter rekening mee te houden, dat op 28 Augustus de we kelijkse bonaanwijzing her steld zal worden en de sui kerbon dan weer een week later, dus op 4 September komt. In het schema van de suikerrantsoenering zou de bon, welke op 14 Augustus wordt aangewezen, geldig zgn doen verlopen, zal dit echter voor 500 gram suiker. Om de overgang gemakkelijker te een bon worden van 750 gram, torwgl de bon voor 500 gram dan op 4 September komt. Militairen bij de oogst, De Stichting voor de Land bouw in Zeeland deelt mode, dat voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen een aantal militai ren zullen worden ingezet voor hot looftrekken van aardappe len. Over de arbeidsvoorziening op dit terrein behoeft dan ook geen ongerustheid te bestaan. Per 8 Juli komen 400 mili tairen naar Oost-Z.-Vlaanderen t.w. 800 in Sas van Gent en 100 ln Halst. Voor het aanvragen van de ze arbeidskrachten «Kent men zich ln verbinding te stellen met de plaatselijke commissies van de stichting voor de Land. bouw. Gewerkt wordt tegen de tarieven zoal# die door het Bu reau Oogstvoorziening zijn vastgesteld voor de oogstco- Ionnes. TRIBUNAAL TERNEUZEN Om zijn zoon ie redden. De 59-jarige, thans gepen sionneerde, veldwachter F. A. Lootens te Philippine, had zich tijdens de bezetting nogal tfef gedragen. Hü was lid de N.V.D., doch erger was dat Montgomery in rakel-stad. Veldmaarschalk Montgomery heeft een bezoek gebracht aan de „geheimzinnige" raket- stad Salisbury, ongeveer 24 km. ten Noorden van Ade laide. De stad wordt op het ogenblik „gezuiverd" van vredesindustrieën en zal waarschijnlijk uit veiligheids overwegingen voor onbevoeg den verboden terrein ver klaard worden. Sprekende ovor de noodzakelijkheid van mraatheid in geval van oor- og, zelde Montgomery: „In een sterke hand rusten de sleutels van de vrede". Hij noemde Churchill een grote oorlogsleider, hoewel hij wel eens met hem van mening verschild had. In November zal Montgomery een bezoek aan Zuid-Afrika brengen. hij inlichtingen verstrekte aan Karl Hofmann, Kriminal Se- cretair by de S.D. te Terneu- zen, o.a. dat er tussen Bres- kens en Cadzand een haven tje was, waar vandaar Enge landvaarders vertrokken. In Nov. 1941 arresteerde deze veldwachter drie personen uit £reda. welke personen zich zonder vergunning ln het z.g. „Sperr"-gebled bevonden. Na dat deze personen door zijn rroepscommandant bulten dit Jperr-gebled waren gebracht, zijn deze enkele dagen later door de S.D: te Breda gearres teerd en enige weken in het huis van bewaring ingesloten. Toen Lootens' zoon we gens „sabotage tegen de Duit weermacht" in Juni 1944 was gearresteerd, heeft hü de namen van enige Engeland vaarders aan do Duitsers op gegeven, waarna de Duitsers zgn zoon in vrijheid hebben ge steld. Lootens ontkende al het hem ten laste gelegde. Zo zou hij namen opgegeven hebben van afgestorven familieleden en verstrekte hü uitsluitend goede inlichtingen aan Hof mann en probeerde hü steeds de S.D. te bedriegen. De verklaringen tegen Loo tens kwalificeerde hü als fan tasie ,en verdachte weefde een gehelé roman om het gebeur de. Hoewel er tal van verkla ringen in het dossier waren die er op wezen dat Lootens in Philippine plet best stond aangeschreven, deed Lootens het voorkomen, alsof hij zich steeds als goed Nederlander heeft gëdfragen. Mr. Tichelman vroeg, daar Lootens 16 maanden is geïn terneerd geweest, geen verdere maatregelen op te leggen. GETUIGENVERHOOR. In de middagzitting werd voortgezet de behandeling te gen de beurtschipper W. Kes- tcloo uit Breskens. beschul digd van vriendschappelijke omgang met N.S.B.-ers en Duitse militairen en van het vervoer van door de Duitsers gestolen kerkklokken. Tevens zou Kesteloo Kd geweest z^jn van het vervoersfront, hetgeen hü ontkende. Getuide Antheunisse, -boek houder Dij de firma v. Mclle, als getuige gehoord, verklaar de dat die kerkklokken bü v. Melle waren opgeslagen en dat deze klokken daar geruime tijd hebben gelegen, onder zgn. toezicht van het rijksbureau voor non-ferro-metalen. Meer malen was door expediteurs uit Rotterdam opgebeld om de klokken te vervoeren, doch ge tuige traineerde de zaak door to beweren, dat de fabriek Ïeen materialen daarvoor had. enslotte is Kesteloo gekomen met materiaal om deze klok ken te vervoeren, terwijl hij een bewijs bij zich had, dat hg gerechtigd was de klokken te vervoeren. Vervolgens werd gehoord getuige de Moor, de vroegere burgemeester van Breskens, die beweerde dat Kesteloo geen vriend was van de N.S.B.- ers. Wel kocht Kesteloo meer malen „Vova" van de Moor, dat hij betaalde met een kwar tje of soms meer. In kringen van de N.S.B. stond Kesteloo bekend als zwarthandelaar. Toen de rado's moesten wor den ingeleverd is Kesteloo bü burgemeester de Moor geko men met het verzoek znn ra dio te mogen behouden. Keste loo legde toen kwitanties over van betaalde contributies van het vervoersfront, waarop ge tuige een verzoek van Keste loo heeft ingediend. De getuige k décharge Roest uit Breskens kwam Verklaren dat v. Melle eerst weigerde de klokken af te geven, hoewel „Cadzandria" een schrijven van het non-ferro-bureau had ge kregen om de klokken weg te halen. Later is door v. Melle ebeld naar de „Cadzandria", dat de klokken moesten wor den, weggehaald. Getuige heeft toen aan vervoerders opdracht gegeven de klokken naar het schip te vervoeren. De op dracht zou dus niet van Keste loo zün uitgegaan. Mr. F. W. Adriaanse betoog de, dat geen enkel bewijs aan wezig is dat Kesteloo lid van het vervoersfront Is geweest, getuige ook dat de aanvraag om znn radio te mogen behou den, xs afgewezen. Verdediger rafelde ook do overige beschul digingen uiteen en was ten slotte van mening dat de be schuldiging vervallen ver klaard zou moeten worden, te meer daar Kesteloo tijdens de bezetting vaak mensen heeft geholpen aan valse passen enz. Uitspraak ln deze zaken 21 Juli a.s. UITSPRAKEN. C. F. v. d. Eeckhout te Koe wacht: verbeurdverklaring van 2500.ontzetting rechten. L. ,M. de Looze-de Smit te Breskens: ontzottipg rechten. Iz. J. Nortier, Oostburg: ver beurdverklaring van 1000. ontzetting rechten. L. v. a. Deül, den Haag, vroeger te Oostburg: ontzet ting rechten. Prinses Juliana decoreert Zeeuwse. Zoals wü reeds meldden is aan zr. L. J. Jobse uit Vlissin- gen, door het internationale Comité van .het Rode Kruis te Genève de Florence NIghtinga. Ie medaille toegekend. De uitreiking van deze on derscheiding is vastgesteld op Vrijdag 18 Juli in ae Pulchrl Studio te 's-Gravenhage. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana zal persoonlük de de coratie uitreiken. De Florence Nightingale me daille is de allerhoogste Rode Kruis onderscheiding en wordt alleen toegekend in gevallen waarin van buitengewone moed of opoffering i# blü'k gegeven. Deense gasten naar België en Schouwen. De twintig Denen, die thans onder auspiciën van de World Friendship Association in Mid delburg en Vlisslngen vertoe. ven, hebben per autobus trips naar Belgle en naar Schouwen gemadkt. ZEEUWEN KUNNEN WALVISVLEES ETEN. Velen zullen zich reeds lang hebben afgevraagd, wat er toch met het walvisvlees, dat de „Willem Barendsz." heeft meegebracht, gaat gebeuren. Beweerd wordt, dat het ont- traande vlees zeer smakelijk ls en een voedingswaarde heeft, die gelijk is aan rundvlees. Welnu, men zal thans de f>roef kunnen nemen, wartt een evensmlddelenbedrijf heeft de gehele bult van het schip op gekocht en brengt deze thans in haar filialen ln de handel. Het walvisvlees, dat met 10 rundyet is bereid, is in blik ken verpakt, die 850 gram in houden. Onteigening voor de begraafplaats en 't gasbedrijf te Goes. Bij de Tweede Kamer is in gediend het wetsontwerp „Ver klaring van het algemeen nut der onteigening van percelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten in de ge meente Goes, nodig voor de uitbreiding van de algemene begraafplaats en van het ter rein van het gemeentelijk gas bedrijf". In zgn memorie van toelich ting zegt de minister van bin nenlandse zaken o.m.: Het gedeelte van de alge mene begraafplaats in de ge meente Goes, bestemd voor grafkelders is geheel bezet, terwijl op het voor graven der eerste, tweede en derde klasse beschikbare terrein nog slechts voor een gering aantal graven ruimte is. In verband hiermede is uitbreiding van deze be graafplaats noodzakelgk ge worden. Daarnaast bestaat dringende behoefte aan ver groting van het terrein van het gemeentelijk gasbedrijf. DE COLORADOKEVER. Ondankg alle bestrgdings- middelen worden in Oostelijk. Zeeuwsch-Vlaanderen nog- steeds veel larven van de colo radokever aangetroffen, voor namelijk in de perceeltjes aard appels" van kleine- en volks tuinders. Met de bestrijding wordt inmiddels voortgegaan door bespuiting. Afdelingswedslrijden brandweer. Op Zaterdag 5 Juli jl. had Roosendaal de brandweerkorp. sen uit het Zuiden te gast. Daar werd namelgk de afde- llngswedstrgd gehouden voor die brandweergroepen die in de kringwedstrijden de beste wa ren gebleken. Slechts één van de deelnemers had verstek la ten gaan, dat was Sittard. Rond het aanvangsuur werden de deelnemers toegesproken door de wethouder van Open bare Werken van Roosendaal, omdat de burgemeester dier stad uitstedig was. De groepen stonden keurig in carré opge steld en brachten de militaire groet toen het Volkslied ten gehoren werd gebracht, on middellijk daarnq. nam de wed strijd een aanvang en nog wel met de ploeg die volgens het -programma de schrik van alle brandweercorpsen zijn moest, n.l. Woudrichem. Hier bleek dat evenwel niet het geval te zgn en zelfs moest deze ploeg nog eens overwerken. Het ver dere verloop van de wedstrijd was rustig en kenmerkte zirh door een stipte ordelijkheid. Na afloop van de wedstrijd marcheerden de deelnemers door de stad naar het gebouw van de Katholieke Kring, waar in de prijsuitreiking plaats vond. Ook hier was het weer de wethouder van Openbare Werken die de deelnemers ge lukwenste met het behaalde resultaat en tot de prijsuitrei king overging, nadat nog enke le andere sprekers het woord hadden gevoerd. De eerste prH» werd behaald door de brandweer van de Staatsmijn Maurits te Geleen. De brandweer Mij. de Schelde werd 7e, de brandweer van Koudekerke 11e, Kortgene 13e en'Sas van Gent 14e. Terneuzen Ouden van dagen naar Oisterwijk. Het is een jaarlijks feest ge worden voor de ouden van dagen uit Terneuzen, de uit stapjes tlie worden georgani seerd door een commissie uit de ingezetenen van Terneu zen. Dit jaar staat een uitstap je naar Oisterwijk op het pro gramma en wel Vrijdag a.s. Dank zij de medewerking van de gehele bevolking en spe ciaal van een aantal eigenaars van auto's, welke laatsten hun auto voor dit doel geheel be langeloos ter beschikking stel len, zullen Vrijdag ruim 200 oudjes een fijfte dag hebben. Als het nu maar mooi weer mag zgnl Axel FOLDERVERGADERING. Te Axel vergaderden de stembevoegde ingelanden van de polder Oude Eglantier. De rekening over 19461947 werd goedgekeurd met een bedrag van 805,87 aan ontvangsten en 752,16 aan uitgaven, alzo met een batig slot van 53,71. De begroting voor het dienst jaar 19471948 werd vastge steld op een bedrag van 893.38 aan ontvangsten en uitgaven. Hulst ERNSTIGE AANRIJDING. Onder de gemeente Hulst maakten een drietal personen, afkomstig uit Axel, een fiets tochtje. Een hunner, de onge veer 70-jarige M. D., werd daarbij door een passerende wegrenner aangereden en kwam zo ongelulddg te vallen, dat hij eenhersenschudding opliep. Per auto moest het slachtoffer huiswaarts worden vervoerd. aan Zeeuwsch Vlaanderen Dinsdag hebben ongeveer 110 Belgische boeren, enkelen vergezeld door hun vrouwen, een bezoek gebracht aan Zeey-.vsch-Vlaanaeren, waar zij verschillende agrarische bedrij ven bezichtigden. Toen het gezelschap Belgen om half negen aan de grens te E'ede arrlveei'de, werd het daar verwelkomd door de Rijksland- bouwconsulent .voor Zeeuwsch Vlaanderen, de heer L. v. Dijk en zijn assistenten. Het gezelschap bezocht na de officiële ontvangst zowel Oost-, als West Zeeuwsch Vlaanderen en toonde grote be langstelling voor de pootaard- appelbedrgven te Schoondijke en Axel. In Aardenburg werd het fraaie zwarte stamboekvee van de heer de Riicke bezichtigd. Ook in een bedrijf te Axel werd het stamboekveé beke ken .De bezoekers waren vol lof over de kwaliteit van de dieren. In Schoondijke werd een bezoek gebracht aan het bedrijf van de heer Joh. de Feyter, die natuurlük zün Ned. kampioen hengst 1947 door de Belgen liet bewonderen. In Philippine werd vervol gens een groot, modern fruit- bedrijf bezichtigd, dat evenals de vlasroterij in Koewacht, de bewondering der Belgen in he vige mate opwekte. In St Jan steen wera het waterleiding bedrijf bezocht. Het was voor de Belgen een leerzame excursie. Zij allen wa ren vol bewondering, niet al leen voor de inrichting der verschillende bedrijven, maar vooral voor de manier waarop het zo zwaar geteisterde Zeeuwsch Vlaanderen zich heeft hersteld. KAMER VAN KOOPHANDEL Op de algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland, welke op 2 Juli te Goes gehou den werd, is met algemene stemmen benoemd tot secreta ris,der Kamer, speciaal belast met het beheer van het kan toor Terneuzen, de heer A. Hendrikse te Terneuzen. in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen De conferentie te Parijs Tsjecho Slowakije neemt deel. Uit Londen wordt verno men, dat Bevin de Britse delegatie op de a.s. Conferen tie te Parijs zal leiden. Een woordvoerder van do Tsjechoslowaakse ambassade te Londen heeft verklaard, dat TJechoslowaklje de uitno diging om deel te nemen aan de Europese conferentie In zake het plan van Marshall, heeft aanvaard. Uit Helsinki wordt, in te genstelling tot de geruchten als zou Finland de uitnodiging hebben afgewezen, gemeld, dat cr nog geen beslissing genomen is. België, Nederland en Luxembui'g hebben de uitno diging officieel aanvaard. De Nederlandse delegatie zal vermoedelijk onder leiding v. dr. Hirschfeld staan. DE VLIEGRAMP OP KASTRUP. De raad voor do luchtvaart hoeft Maandag oen openbaar onderzoek ingesteld naar de vliegramp op het vliegvold I<a8trup bij Kopenhagen, waar- bü alle inzittenden om het le ven kwamen. Hij bouwde daar mee voort op het rapport van de Deense autoriteiten, dat tot de conclusio komt, dat het niot wognemen van do roerklamp de vermoedelijko oorzaak is geweest. Verschillende des kundigen werden gehoord. Radiorede Sjahrifoeddin. In een rede, uitgesproken voor radio Djokja, heeft Sjahrifoeddin een beroep op het volk gedaan-om waak zaam te zijn en in verbonden heid iedere eventualiteit onder ogen te zien. De toespraak bevatte geen nieuwe voorstellen om de cri sis te boven te komen. Volgens berichten uit Djokjakarta zal het kabinet weder bijeenko men, nadat de partijleiders en de Indonesische republikeinse generale staf zijn geraadpleegd Een Indonesisch militaire woordvoerder verklaarde, dat Java in staat van gevaar was en dat Tong-Tongs zouden worden gebruikt om luchtge- vaaV aan te kondigen cn het volk op te roepen voor het ne men van luchtbeschermings maatregelen. Guerillatroepen worden zo spoedig mogelijk in het republikeinse leger opge nomen en de verdediging van de desa's wordt georganiseerd. „Aardappelan"-veldsl»g. Maandag 14 Juli zullen 1000 man van het 10de infanterie- reglment uit Haarlem, Utrecht en Limburg naar de Wierlngermeer komen om daar gedurende drie weken de helpendo hand te bieden bij het rooien van de poot- aardappelen. Zjj worden on dergebracht In een aantal graanpakhuizen ,in het werk kamp „Oudo Zcun" en in enige juist gereedgekomen boerderijen. LANGS DE GRENS. Nu het volop zomer is, gaat het echt gemoedelijke en prettige leven in de grens streek van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen weer z'n tgewone vóór-oorlogse gang. Niet dat men zoals voor heen vrij en frank dc streep kan passeren dat ont breekt er nog aan maar de Strijd om een half milliard. (Van onze Haagse redacteur) Tussen de ministeries van oorlog en van financiën, wordt op het ogenblik een papieren strijd gevoerd over een bezuinigingsplan, dat de minister, prof. dr. P. Llcf- tlnck, op de legeruitgaven wenst toe te passen en dat, naar wij vernemen ongeveer een 500 mlllioen gulden moet belopen. De bezuiniging be oogt o.m. Inkrimping van het leger te velde, uitstel van aanschaffing van zwaar ma teriaal, opheffing van het vrouwen-hiilpkorps, opheffing van de Cadi (cantines zou den weer als vroeger ver pacht moeten worden), ver eenvoudiging van de inde- Hngsgraden, van de psycholo gische dienst en nog een reeks andere maatregelen. Het referendum in Spanje. De Spaanse radio heeft Maan dagavond de einduitslag van hot referendum uitgezonden, zoals door het Spaanse minis terie van binnenlandse zaken is bekend gemaakt. 16.187.992 personen waren ingeschreven, van wie 14.454.426 hebben gestemd. Van de uitgebrachte stemmen waren 25.069 van onwaarde, 295.208 blanco, 643.601 neen en 12.628.983 ja. De eindresulta ten voor Madrid zijn de vol- fonde: uitgebrachte stemmen: 083.770: van onwaarde en blanco 38.600, neen 118.834 en ja 926.336. aloude festiviteiten brengen weer leven cn vertier genoeg. Het zit de grensbewoners nu eenmaal in het bloed om na een week van hard werken do Zondag na de kerkdienst, vrijwel geheel voor ontspan ning op te eisen, en die be staat in deze streek in rijk gevarieerde mate. Het schieten met pijl >en boog op staande of liggende prang is één der meest ge wilde vermaken voor oud en jong, alsook het aloude „pier- bollen". Vroeger ging dat heen en weer over de grens, thans is dat nog wat ge temperd. Doch aan de vro- lükheld dóet dat geen af breuk. Dan zijn er de grote prils- vluchten met duiven en wie lerwedstrijden, waarvoor in deze streek ook grote animo bestaat. Bij al deze vermaken en wedstrijden kan men nog voegen de talloze buurtker- missen van groter en kleiner formaat waaraan eveneens door oud en jong wordt deel genomen en die nu hier dan daar gehouden worden tot de herfst is aangebroken. Al les gaat met do gemoedelijke oud-Vlaamse jool en pret ge paard en gesmeerd met de nodige „nattigheid" voor zo ver de portcmonnaie dit toe laat. Een andere categorie zoekt meer de rust en de stilte aan de boorden der Zeeuwsch- Vlaamse kreken, nl. de sport vissers. Voor dag en dauw trekken zü er op uit en toe ven atn de waterkant tptdo zon ter kimmtf neigt. Devis clubs organiseren hcngelwed- striJden, waarbij allerlei vis- serslatün wordt opgediept uit een ver verleden, toen deze clubs nog plet bestonden. Zo wordt gedurende de zo mermaanden door een groot deel der grensbevolking van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, -'t week-end doorgebracht in de oude Vlaamse sfeer van ge moedelijkheid. J. Ramondt f Zondag is te Schoondijke de leeftijd van 52 jaar plotseling overleden de heer J. Ramondt, die een voor aanstaande plaats in nam in het agrarische leven in Zee land en speciaal in Zeeuwsch Vlaanderen. De overledene, die vele vrienden in allerlei krin gen had, was een man van veelzijdige belangstelling en ook buiten het agrarisch ter rein werden zijn adviezen op grote prijs gesteld. Zijn plot seling heengaan heeft diepe ontroering gewekt,'niet alleen in de kringen van zijn vrien den, maar in geheel Zeeuwsch Vlaanderen. In de loop der ja ren heeft do heer Ramondt zo wel in landbouworganisaties als in politieke organisaties en openbare college's lei dende functies vervuld. Hij was vele jaren dijkgraaf van „Het vrije van Sluis." Hij was lang loco-burgemeester van Sluis en oud-lid van Gedepu teerde Staten. Verder was hg tijdens zijn leven bestuurslid van de grondkamer van Zee land, lid van het gewestelüko en provinciale bestuur van de Stichting van de Land bouw, lid van het dagelüks bestuur van de Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek en bestuurslid van de gewestelüke en provincia le afdeling van de C.B.T.B. De heer Ramondt was een vraagbaak voor velen en steeds stond hg op de bres bg het verdedigen van de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen. BÜ de officiële bezoeken van H. M. de Koningin en de mi nisters was het steeds de heer Ramondt, dlo op altijd kalmo wüze de belangen van zijn ge west naar voren bracht en de ze belangen met klem van re denen verdedigde. Ook tijdens de bezetting toonde hij zich steeds een goed Nederlander. Aan het verzets werk nam hij actief deel en velen zijn hem hiervoor dank verschuldigd. Niet roekeloos maar steeds kalm en welover wogen ging hij te werk. Slechts één typerend staaltje willen wij hier vermelden. Toen na het bombardement van Biervliet de geheime zender verplaatst moest worden, was de heer Ramondt onmiddellijk bereid deze zender in huis te nemen, ondanks het feit, dat het op zün boerderü wemelde van de Duitsers. Op een dag, terwül men druk aan het zen den was, wilde een Duitse offi cier met veel bombarie, de ka mer van waaruit gezonden werd binnendringen. De heer Ramondt, groot van postuur, plaatste zien voor de ingang, overblufte de Duitser met veel woorden en wist de officier al dus tien minuten aan de praat te houden, in welke tijd de zen der in veiligheid werd ge bracht. De begrafenis v!rtdt olaat* Woensdagmiddag om 2.30 tr.f* te Schoondijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10