PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De „Republiek" onhandelbaar Meerderheid voor Franco Appelen- en peren-prijzen Doktersvisite in Zeeland Eva Peron uitgefloten Zij wensi Linggadjaii niei uii fe voeren 190e Jaargang - No. 159 llUysvc vao de firma Provinciale Zeeuwrche Courant, Middelburg. Drukker!) Firma F. van de Velde jr.. VHsslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN DINSDAG 8 JULI 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per weekf 3.20 per kwartaalfranco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per trim., minimum pet advsr» tentlc 2.—. Bureaui gevestigd te VHsslngen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen» Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 j Goes i Turf kade 15. telefoon 2475 i Oostburg i Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening ar. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht Tour door Italië geen onverdeeld succes. Radiorede van Juan Peron. Juan Peron, de president van Argentinië heeft Zondag zijn met veel bombarie aange kondigde radiorede gehouden, waarin hijvolgens het oor spronkelijke communiqué en kele opzienbarende dingen zou zeggen. Wie de rede gehoord heeft moet toegeven, dat de inhoud eerder mager was dan sensa tioneel. Peron pleitte voor vre de en samenwerking over de gehele wereld, iets wat voor hem al tal van staatslieden hebben gedaan. De politiek van Argentinië is altijd vredelie vend en edelmoedig geweest, verzekerde Peron en mijn land zal al het mogelijke doen om de lijdende mensheid te helpen. Ongetwijfeld een loffelijk voor nemen. Intussen zet mevr. Peron haar good-will tour door Euro pa voort. Na haar glorierijke tocht door Spanje Is de twee- weekse trip door Italië enigs zins teleurstellend geweest en twee dagen eerder beëindigd dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Het bezoek aan N.- Italië, een burcht van commu nisme een socialisme, stromin gen dus. die sterk afwijzend staan tegenover het regime van mevr. Peron haar echtge noot. is in het geheel niet door gegaan. Als officiële reden werd opgegeven, dat Eva Pe ron wat vermoeid wa9. De voortdurende recepties, diners, gala-avonden en andere plech tigheden hebben de wangen van de- 27-jarige voormalige actrice wat hol doen staan en haai* ogen dof, zo deelde men op de Argentijnse ambassade mede. Bovendien heeft de plot- selnge verandering van poli tiek klimaat van Franco-Span- je in het naoorlogse Italië de gesteldheid van Eva Peron geen goed gedaan en al te veel van haar zenuwen gevergd. In Spanje werd zij toege juicht door duizenden enthou siaste mensen, zonder een zweem van critiek. Ofschoon er in Italië ook wel voor haar werd geklapt, werd er ook ge floten en daarmee beledigd. Want in Italië geldt uitfluiten yoor een grove belediging. Het was voor de eerste keer in on ze twee duizend jaar oude cul tuurgeschiedenis, dat een vrou- welke gast werd beledigd, ver klaarde een zegsman van de katholieke regeringspartij ver ontwaardigd. Terwijl mevr. Pe ron steeds geweigerd heeft over politiek te spreken. Toen onlangs twaalf Sowjet vrou wen Italië bezochten was er niemand die jouwde, hoewel zij wel over politiek spraken. Franse socialisten tegen Thorez. Op de tweedaagse bijeen komst van de nationale raad van de Franse socialistische partij is blijk gegeven van een anti-communistische gezind heid. De leider van de linker vleugel van> -de partij, Guy Mollet. van wie voor de con ferentie van drie te Parijs werd gezegd, dat hij een terug keer van de communisten in de regering voorstond, heeft verklaard, dat zulks onder de huidige omstandigheden on mogelijk is met het oog op de fouten die de communistische partij op nationaal gebied en de Sowjet-Unie op internatio naal gebied begaan heeft. Felle rede van Engelse vakbondsleider. Will Lawther, voorzitter van de Britse nationale mijn- werkersbond, die 700.000 le den telt, heeft het woord ge voerd op een conferentie van zijn bond, bij welke gelegen heid hij hevig fulmineerde tegen anti-Sowjet-Russische „oorlogsophitsers" en „voor standers van vernietiging door middel van atoomenergie", die er rondweg voor uitkwamen, dat' de volgende oorlog tegen de Sowjet-Unie zou worden gevoerd. Vervolgens keerde hij zich tegen die Amerika nen, „die dachten, dat zij de wereld met de almachtige dol lar konden betoveren". Leiders der Britse mijnwer kers waarschuwden ervoor, dat men zich „niet al te ge makkelijk illusies moest ma ken over het gezegde, dat het allemaal aan de mijnwer kers kon worden overgela ten". TEGEN DE DIENSTPLICHT IN DE V.S. Een groep van 20 vooraan staande Amerikanen heeft zijn stem verheven tegen het plan om de militaire dienstplicht in de V.S. verplicht te stellen. Deze maatregel, aldus het rapport, is uit de tijd en kan leiden tot een geschil tussen de Sowjet-Unie en de» V.S. van titanische afmetingen. Eva zelf vertelde, dat het uitfluiten haar niet hinderde omdat het niet tegen haar persoonlijk was gericht, maar een uiting was van partijtwis ten in. Italië 'zelf. De lieden, die gearresteerd werden we gens» jouwen kannen onder de Italiaanse wet veroordeeld worden tot elf jaar gevange nisstraf, daar dat een beledi ging" is voor een lid van het diplomatieke corps. Eva ver zoent echter de politie om ze maar vrij te laten. Mevr. Peron zal na Italië Engeland bezoeken. Hoewel de Engelse, regering haar zeker met enige reserve zal ontvan gen, zal van de zijde van het publiek geen geestdrift maar ook geen fluitconcert te ver wachten zijn. Daarvoor zijn de Engelsen te hoffelijk, afgezien daarvan, dat fluiten in Enge land geen teken van afkeuring hoeft aan te duiden. EVA PERON. Radio Moskou over het voorstel Marshall. „De V.S. wensen met me dewerking van Bevin en Bi- dault de volledige controle over de economieën van de Europese landen onder voor tegen het verlenen van het economische steun", aldus radio Moskou. Het blijkt, dat de Brits- Franse verzekering t.a.v. niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden der Europese landen, slechts ge bruikt wordt als dekmantel, terwijl in werkelijkheid de Franse en Britse regeringen onderwerping van de r Euro pese landen volgens de Brits-Franse plannen beogen om bij de V.S. in het gevlij te komen. Het plan-Marshall. Van gezaghebbende zijde te Brussel wordt vernomen, dat België en Nederland tezamen zijn overeengekomen, in prin cipe de Brits-Franse uitnodi ging, het plan Marshall op 12 Juli te aParijs te bespre ken, te aanvaarden. Vandaag... ...is het 450 jaar ge leden, dat de Portu gese. ontdekkings reiziger Vasco di Ga- ma van Lissabon uit zijn grote ontdekkings tocht via Kaap de Hoop naar Indiê', be gon ...is het 125 jaar ge leden. dat de beroem de Engelse dichter P. B. Shelley op een zeetocht bij Spezzia door een storm werd overvallen en verdronk Twee vrouwen kwamen om het leven en 20 burgers werden gewond tengevolge van brand in een ruimte onder het kwartier van de Britse troepen te Athene. Oud-Illegalen protesteren. De federatie van oud-illegale organisaties heeft bij monde van twee sprekers tijdens een te 's-Gravenhage belegde pers conferentie een krachtig pro test geuit tegen artikel 20 van het wetsontwerp „buitenge woon pensioen voor deelnemers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten betrekkingen". Een der sprekers noemde dit artikel, „een pingelen op een ereschuld". Artikel 20 houdt In. dat op het pensioen gekort kan worden tot 50 van in komsten, die uit andere hoof de worden genoten. Voor de 4000 weduwen en wezen en voor de ongeveer 500 invaliden, zal indien nor maal gepensioneerd wordt, een bedrag van 7 9 millioen gul den per jaar nodig zijn. Het wetsontwerp houdt rekening met ongeveer een bedrag van 6 millioen gulden. Hoe het toeging bij het referendum. De einduitslagen van het re ferendum over de monarchie in Spanje zijn nog niet be kend. In de plaatsen, waarvan uitslagen binnen zijn, stemde de meerderheid voor. Men neemt aan, dat velen onder dwang hebben gestemd. Zo moesten de arbeiders van de spoorwegen een bewijs over leggen, waaruit bleek, dat zij gestemd hadden. In Madrid heeft 83 voor gestemd, 12 stemde tegen en de overige 5 onthield zich. Volgens een socialistische woordvoerder 'heeft in de ar beiderswijken van Vallecas en Tenuan de Las Victorias de meerderheid van de bevolking de instructie om zich van stemming te onthouden opge volgd. In monarchistische kringen in Madrid wordt verklaard, Herdenking Holland (Michigan). De stad Holland in de Ame rikaanse staat Michigan viert het eerste eeuwfeest van'haar bestaan van 12 tot 15 Aug. De herdenkingsplechtigheid en feestelijkheden zullen de aan dacht trekken van geheel Ame rika, terwijl ook Nederland dit historisch feit niet onopge merkt voorbij zal laten gaan, daarv deze door Nederlanders gestichte stad nog zo'n speci fiek Nederlands karakter draagt. De K.L.M. bereidt een speci ale vlucht voor van Amster dam naar het nabij Holland (Mich.) gelegen .vliegveld van Grand Rapids. Intussen wordt ook door de Nederlandse posterijen meege werkt om het honderdjarig be staan van hetvstadje Holland aan de vergetelheid te ontruk ken door het gebruik van een speciaal stempel. -7-. Te Rome is een nieuwe politieke beweging gevormd: „Partij van de nationale ont waking". Deze1 partij strijdt te gen de communistische metho den en ideologie. dat de monarchisten zich in groten getale onthouden heb ben, maar dat tengevolge van tegenstrijdige instructies toch nog velen hun stem hebben uit gebracht. Uit officiële kringen ver luidt, dat het aantal onthou dingen en tegenstemmers groter is geweest, dan men heeft verwacht. BULLETIN VAN SPAANSE MONARCHISTEN. De Spaanse monarchisten hebben een bulletin uitgege ven, waarvan de kop luidt: „Officieel Maandagsnieuws bulletin, gedrukt in Caudilan- dia". (Het land van de Cau- dillo-Franco). Enkele grepen uit de „nieuwsberichten", die de draak steken met het re ferendum over Franco's op- volgingswet. „Buitengewoon lofwaardig was het werk van het jeugdfront, dat zich geen moeite gespaard heeft om te zorgen, dat niemand thuis zou blijven. Sommige van deze energieke knapen heb ben in de loop van de dag meer dan 20 maal gestemd. Bilbao: de uitslagen der ver kiezingen zijn de volgende: 40 van de kiezers stemde voor, 60 tegen. De auto riteiten hebben medege deeld, dat de bevolking zich niet ongerust hoeft te maken over deze uitslagen, daar hieruit de echtheid van het referendum blgkt". Veestapel. Bljjkens de dit jaar gehou den voorjaarstelling, waarvan de uitkomst is samengesteld door het C.B.v.d,S., bedroeg de totale rundveestapel in ons land in Maart 1947 2.231.135 tegen 2.298.897 stuks in Maart 1946. De rundveestapel heeft bijna weer het peil van 1942 bereikt. In het tijdvak 1946— '47 daalde de veestapel in de provincies Groningen, Fries land, Drente, Overijssel, Utrecht en N.-Holland, daar entegen steeg hij in dë andere provincies. De varkensstapel daalde van 830.149 in Maart 1946 tot 714.869 in Maart 1947, dus met ruim 115.000. Alles wacht op de beslissing in Den Haag Volgens officiële Neder landse kringen in Batavia wordt het antwoord van de republikeinse regering, dat Zondag aan Dr. van Mook werd overhandigd, onbevre digend geacht. Vice-pre mier Setiadjit is met een Nederlands vliegtuig naar Djocja vertrokken, nadat Dr. van Mook hem het Ne derlandse standpunt had uiteengezet. OVERLEG UITGEPUT. Het republikeinse blad „Nieuwsgier" schrijft qaar aanleiding van het republi keinse antwoord: „Men zal ernstig rekening moeten houden met de mogelijk heid, dat de moeizame weg van uitvoering van Ling- gadjati .die van discussie en overleg onbegaan baar geacht zal worden." EEN VAAG ANTWOORD. De ministers Setiadjit, Gani en Leimena zgn Zondagmiddag met een speciaal Nederlands vliegtuig naar Djocja vertrok ken, om verduidelijking te vra gen over enkele punten van het republikeinse antwoord. Het vliegtuig werd beschik baar gesteld in verband met de urgentie van de aangelegen heid. De ministers worden reeds Maandag in Batavia te rugverwacht. De gevraagde verduide lijking zou in het bijzonder be trekking hebben op de interim regering en de republikeinse verantwoordelijkheid voor bin nenlandse aangelegenheden, alsmede op de kwestie van de gemeenschappelijke gendarme rie en de buitenlandse betrek kingen. Het vliegtuig zou nog Zon dagmiddag terugkeren, terwijl volgens een verklaring van Se tiadjit aan Aneta, de ministers voornemens zijn Maandag met de trein terug te keren, doch dit zou geheel afhangen van het verloop der besprekingen in Djocja. Hoewel ten aanzien van de Nederlandse waarde ring van het republikeinse ant woord officiële reacties nog ontbreken, wordt in gezagheb bende kringen de aandacht ge vestigd op het feit, dat ver schillende vragen in de ant- GROOTHANDEL WIL ZEKERHEID HEBBEN. Nu de verpachting aanbreekt. De sectie pachters van de vakgroep groothandel in groenten en fruit heeft zich in het volgende telegram tot de minister van landbouw gericht: „Het bestuur der organir satie van pachters van onge- oogst fruit (sectie pachters van de vfikgroep groothandel in groenten en fruit) betreurt het nog geen antwoord te hebben ontvangen op de brief van 25 Juni 1947, waarin dit bestuur verzocht tijdig voor de verpachtingen van hard fruit bekend te maken of en zo ja, welke maximumprijzen dit seizoen zullen gelden, resp. bij welk prijsniveau tot het stellen van maximumprij zen zal worden overgegaan. Maakt uwe Excellentie erop opmerkzaam, dat deze "week de verpachtingen een aan vang nemen. Wijst erop, dat kopers op het hout in grote onzeker heid verkeren, terwijl de na leving van eventueel later te stellen maximumprijzen door het ontbreken van een tijdige publicatie zeer zal worden bemoeilijkt, deelt mede, dat 'n vage mededeling omtrent een „redelijk" prijsniveau niet afdoende is, vnl. ook in ver band met de zeer hoge offi ciële distributieprijzen van het vorige seizoen, wasfrdoor tenminste bekend zou moeten worden gemaakt of de offi ciële fruitprijzen van het vo rige jaar voor de verschil lende soorten ook thans rede lijk worden geacht. En verzoekt Uwe Excellen tie alsnog dringend binnen enkele dagen door de nodige publicaties, resp. mededelin gen aan onze organisatie met de vrijheid deze te publiceren, de heersende onzekerheid met betrekking tot het in deze door de regering te volgen beleid weg te nemen". Dirk Coster zestig jaar. Dirk Coster, die gisteren 60 jaar werd, werd te Delft geboren en toonde reeds vroeg belangstelling voor de letteren. Aanvankelijk trok hem de Nieuwe Gidsrichting, maar toch kon hij op de duur geen bevrediging viftden in dit aesthetisch exclusivisme. In 1920 publiceerde hij zgn „Marginalia" en in hetzelfde jaar een werk over Dosto- jewsky en. in samenwerking met enkele buitenlandse pu blicisten een studie „De nieu- de Europese geest in kunst en letteren". In 1921 richtte hg met Just Havelaar „De Stem" op en in 1924 verscheen van zijn hand de dichtbundel „Nieu we geluiden". In 1926 deed hg een bundel „Verzameld proza" het licht zien. Het tarief van Gedeputeerde Staten. Steden van de eerste rang. Er is in de laatste maanden nogal eens wat geschreven in de kranten over de doktersho noraria in verband met de zie. kenfondsen. Het is daarom wel belangwekkend iets te vertel len over de bemoeienis, welke de Gedeputeerde Staten van Zeeland in 1841 hadden met de doktershonoraria. De Gedeputeerde Staten van Zeeland stelden in 1841 een tarief vast. Wat de reden hiervan was, is ons niet bekend, zodat we niet weten of de dienaren van Esculaap destijds te veel bui ten hun boekje gingen.. Wel weten wij, dat er toen grote armoede heerste, vooral op het platteland. In elk geval stelden genoemde Staten bij besluit van 12/19 November 1841 no. 22 een algemeen ta rief vast voor de heelmeesters. Om verschillende bepalingen van het besluit beter te kun nen begrijpen, geven wij eerst enige toelichtingen. Destijds onderscheidde men steden van de eerste rang. Hiertoe behoorden in Zeeland de vroegere stemhebbende ste. den: Middelburg, Zierikzee, VHsslngen, Veere, Goes en Tholen. Verder waren er ste den van de tweede rang, zoals Sluis, Oostburg,Aardenburg, Hulst. Sas van Gent, Terneu zen, Brouwershaven, enz., dus plaatsen, die vroeger stads rechten hadden gekregen, doch nooit in de regering zegging schap hadden gehad. De overi ge plaatsen werden gerekend tot het platteland. Die onder scheiding verviel bij de ge meentewet van 1852," waarbij overal van gemeenten werd gesproken. HEELMEESTERS Ook bestond in 1841<nog niet het tegenwoordige artsexamen. Er waren stedelijke heelmees ters, die door hun opleiding en examen het bekwaamst werden geacht. Lager stonden aange schreven de plattelandsheel. meesters, daar hun examen niet. zo zwaar was. De naam heelmeester, kort af meester, werd op het plat teland lang gebruikt. Een an dere meester op het dorp was de schoolmeester. Nog spreken oude mensen van meestergoed voor doktersdrank en wordt gevraagd: Bij wie meester je? Bij het vaststellen van de ta rieven zowel voor de steden als op het platteland verdeel den de Staten de bewoners in drie categorieën, nl. de welge- stelden, de minder gegoeden en de armen. De heelmeesters moesten hiernaar het bedrag van him visites bepalen. WAT DE STEDELIJKE HEELMEESTERS MOCHTEN VRAGEN In de steden van de eerste rang mochten zij voor elke vi site naar de welstand der pa tiënten 1, ƒ,0.75 en 0.50 in rekening brengen. In de steden van de tweede rang waren die bedragen resp. 0.80, 0.60 en 0.40. Als hun hulp op het platteland werd ingeroepen waren de tarieven 0.60, 0.45 en 0.30. DE PLATTELANDS HEELMEESTERS Blijkbaar werd veronder steld, dat een plattelandsheel meester nooit in een stad van de eerste rang werd geconsul teerd;, want door de Staten was in zo'n geval geen tarief vastgesteld. Werd hg in een stad van de tweede rang ge raadpleegd, dan mocht hij het zelfde tarief vragen als zijn stadscoUega, dus 0.80, 0.60 en 0.40 per visite. Hierbij willen wij opmerken, dat ook in de stéden van de tweede rang uitsluitend stads heelmeesters waren gevestigd en op de dorpen de plattelands heelmeesters of zogenaamde chirurgijns. Vaak strekte de praktgk dezer laatste zich uit over een tweetal dorpen. Bg welgestelde boeren of dorpelin gen mochten zij voor elke vi site '0.35 vragen, bij minder gegoeden 0.25 en bij arbei ders 0.15 (zegge vgftien hele centen!). ■De armen, die door de dia conie bedeeld werden, betaal den niets, daar de „meester" bij d£ administrerende diaken, of zoals men wel zei, de dia ken, die de beurs had, zijn re kening kon indienen. EEN CONSULT AAN HUIS VAN DE DOKTER. He besluit der Ged. Staten ;prak ook over „consultatiën aan de huizen der practici", zowel ln de steden als op het platteland. Tegenwoordig houdt de dokter hiervoor zijn spreekuren. De heelmeesters I mochten vóór een consult aan huis niet meer vragen dan de helft van een visite .aan huis van de patiënt. Zie de ge noemde tarieven. Als dus een arbeider bg de dokter aan huis kwam voor onderzoek, 2ou deze strikt genomen maar zeven en een halve cent mogen rekenen. Wjj willen echter dadelijk hierbij opmerken, dat vroeger op het platteland zeidén de dokter aan huis werd geraad- #leegd. Men liep toen niet zo spoedig naar de dokter. Eerst bediende men zich van huis middeltjes. Hielpen deze niet, dan moest de dokter komen. Werd iemand van het platte land naar het gasthuis ge bracht, dan scheen het of hg reeds ten dode was opgeschre. ven. Dan sprak het besluit der Staten nog over „geappoin- tqerde" visites. Wij menen, dat hieronder verstaan werd visi tes bij een zieke, die reeds on. der behandeling van een and^. re dokter was. Voor die visi tes kon anderhalfmaal het ge wone tarief gevraagd worden en voor nacht visites het drie voud. EXTRA-KOSTEN Als de dokters destijds uit sluitend moesten leven van de genoemde lage bedragen voor hun visites, dan zouden zij ze. ker geen menswaardig bestaan gehad hebben. Tegenwoordig hebben alle dokters een auto of motorrij- rijwiel. Natuurlijk bestonden die vroeger nog niet. In de stad reden de kleine zoge naamde dokterskoetsjes. In de steden van de tweede rang en ook op het platteland hadden de dokters een paard en rij tuig en een stalknecht, die zgn koetsier en tevens tuin man was. Wie der lezers de zeven kruisjes reeds achter de rug hebben, kunnen zich dat nog wel herinneren. Het gebruik van een rijtuig kon ook in rekening worden gebracht. Deze zogenaamde transportkosten bedroegen voor elk kwartier afstand of 1375 ned. el (meter) hoogstens 0.75 en minstens 0.25. Dit hin^ af van de meer of minder goed berijdbare wegen. Straat, zelfs grintwegen waren er toen (1841) nog weinig. Moest echter meer dan een huis of hoeve bezocht worden, die minder dan een kwartier afstand van elkaar lagen, dan moesten de „transportkosten" over de gezamenlijke „lijders" worden omgeslagen. Als we in aanmerking ne men. dat de heelmeesters zelf een apotheek hadden en voor de drankjes van overheidswege geen prijs kon worden vastge steld, waren de totale inkom sten der heelmeesters ln de vtfrige eeuw nog zo weintg niet, als wij zouden denken. Vele dokters vooral in de steden van de tweede rang hadden nog tijd om een ande re betrekking waar te nemen. Zo was H. A. Callenfels, ge neesheer te Oostburg, overle- d<?n 1860, nog burgemeester van Oostburg en schoolopzie ner in het vierde district. (W. Zeeuwsch-Vlaanderen). De be loning voor beide laatste be trekkingen was echter niet hoog. Al is het, dat wij van enkele Walcherse heelmeesters uit de vorige eeuw weten, dat zjj meer dan bemiddeld waren» toch geloven wij, dat de tegen woordige dokters de geschet ste toestand niet terug zouden wensen. Haarlem. B. J. DE MEÜJ. vtroordnota open blijven, waar door het stuk als „vaag" be stempeld dient te worden. De republikeinse regering rekent bijvoorbeeld op regeling van haar eigen organen voor bin nenlandse aangelegenheden, doch de vraag is gewettigd, waar in deze materie de grens gelegen is. DE GENDARMERIE. Dat een gezamenlijke gen darmerie voor het republikeins febied ook voor de regering iarifoeddin onaanvaardbaar blgft, zal zwaar wegen bg de beoordeUng van de mogelijk heden, welke het antwoord bietd voor verdere discussie, aangezien van Nederlandse zij de herhaaldelijk te kennen werd gegeven, dat de aanvaar ding van dit punt een esssen- tiële voorwaarde daartoe zou zijn. Dat betreffende de inte- rimregering in het republi keinse antwoord raaklijnen worden gevonden met de Ne derlandse voorstellen, blijkt slechts gedeeltelijk juist te zijn. DEN HAAG ZWIJGT. Naar een politieke mede werker van het A.N.P. ver neemt, wenst men zich in regeringskringen nog in geen enkel opzicht uit te laten over het antwoord van de republiek Indonesia, dat Zon dagavond in Den Haag is ontvangen. Men verklaarde niet de indruk te hebben, dat het ^ntwoord bevredigend ge noemd kan worden. Vooral de houding inzake de buiten landse betrekkingen der repu bliek, wordt in flagrante stnjd met Linggadjati ge acht. Bovengenoemde ongunstige factoracht men nog ver sterkt door de benoeming van Agoes Salim, die zo juist in de Arabische landen bui tenlandse betrekkingen heeft aangeknoopt voor de repu bliek, tot voorzitter der Indo nesische delegatie. MENING DR. VAN MOOK. Naar vernomen wordt, heeft dr. van Mook de repu blikeinse antwoord-nota te genover Setiadjit als „onbe vredigend" gekarakteriseerd. Gemiddelde Ionen per uur. Bij de berekening van het volgende indexegfer van de ge middeld verdiende lonen is geen rekeqing gehouden met sociale verzekeringen. Wel is het overwerk en het prestatie- loon in aanmerking genomen. De basis van deze indexcijfers is 1938/1939, trewijl zij het ge middelde weergeven van 4 tak ken van nijverheid. Hieronder volgen de indexcijfers: 1940: le halfjaar 106.2; 1945 le halfjaar 150.3, 2e halfjaar 160.5; 1946: le halfjaar 174.7, 2e halfjaar 186.0. STILTE. De politie te Bazel heeft in de plaatselijke bladen een aantal ver ordeningen bekend ge maakt, die het makén van onnodig lawaai strafbaar stellen. „Straf baar is, wie In de open lucht of bij geopend vensters een gramo- foon of radio laat spe len, wie luidruchtige schoonmaakwerkzaam- heden ln het huishouden niet tussen 7 en 11 of 15 en 20 uur verricht, tussen 22 en 6 uur an dere luidruchtige be zigheden verricht, de Zondagsrust stoort of er voor zorgt dat dieren met hun geblaf of ge brul de buren niet sto ren". Prins Bernhard hersteld. Z.K.H. Prins Bernhard, die vorige week een lichte griep heeft gehad, is thans zover hersteld, dat hg het bed mag verlaten. Hij zal echter nog met m de buitenlucht mogen en voorlopig nog enige tijd rust moeten houden. Vordering van eigendommen. De gemeente Losser heeft op grond van de Londense wetsbesluiten kantoorruimte gevorderd in een hotel en restaurant. Tegen deze vorde ring ls de advocaat van de eigenaar in verzet gekomen. Hij wees er voor de Almelose rechtbank op, dat deze Lon dense wetgeving niet meer kan gelden, omdat de besluiten nog slechts geldig zflp, voorzover ze door de Staten Generaal zijn gelegaliseerd. De advocaat van de gemeen te Losser meende, dat het vor- deringsbesluit rechtskracht heeft, omdat de KoninklHke besluiten uit de Londense tgd door het parlement ztfn aan vaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1