Zijn pantalon ontplofte Ajax landskampioen Tour dc France UIT DE PROVINCIE Windmolen te Cadzand ZeeuwQnippers Zeeuwse ruiters actief! Zeeuwsch-Vkanderen. Haalt Odio de titel NEC—Ajax 0—6; MW— SBW 1—0; Blauw Wit— serenveeno 05. Ajax heeft de zaak goed bekeken en op overtuigende wflze zich tegen NEC de stekste getoond, daarmede de allerhoogste titel veroverend. ATHLETIEK KAMPIOENSCHAPPEN. Weer twee Zeeuwse records Do Goesse Athletiek-verenl- ging A.V. Hellas organiseerde Zondag het tweede deel der Zeeuwse kampioenschappen. De oogst van dit tweede deel Is wederom 2 nieuwe Zeeuwso records. BJj de heren bracht J. Pa- rent het record polsstokhoog springen op ztfn naam met een sprong van 3.31 meter, terwijl bfl het vèrspringen meisjes J. op 't Hof met 4.85 meter één nieuw record vestigde. De uitslagen lulden: Heren, 100 meter: 1. G. de Pagter, De Zeeuwen, 11.5 s.; 2. P. de Moor, Marathon 11.8 s. 1500 meter: 1. J. Fliers, Ma rathon 4.31.7 s.; 2. J. Beeks, E.M.M. 4.36.2 8. Kogelstoten: 1. J. Heystek, E.M.M. 11.62 m.; 2. M. Hey stek, Achilles 11.44 m. Hlnk-stap-sprong. 1. G. de Pagter, De Zeeuwen 12.21 m,; 2. M. Heystek, Achilles 11.70 m. Vèrspringen: 1. G. de Pag ter, De Zeeuwen 6.05 m.; 2. M. Heystek, Achilles 5.95 m. Heren: 400 meter; 1. G. v. Oorschot, Marathon 56.1; 2. M. Vreken. E.M.M. 58.4. Polsstokhoogspringen: 1. J. Parent, Marathon 3.31 m. (nieuw Zeeuws record); 2. J. de Looff, E.M.M. 2.90 m. Olympische estafette: 800 400200200: 1. De Zeeu wen 4.5.sec.; 2. Marathon 4 9 2 sec Dames, 100 meter: 1. N. Ka- relse; De Zeeuwen 12.9 s.; 2. M. de Wjjze-v. Oorschot, De Zeeuwen 13.s. Vèrspringen: 1. N. Kar élse, Do Zeeuwen 5.m.; 2. M. de Wtjze-van Oorschot, De Zeeu wen 4.94 m. Kogelstoten: 1. N. ICarelse, De Zeeuwen 9.62. m.; 2. C. Roelse, De Zeeuwen 9.09 m. Relais Raco (200—100—80— 60 m.): 1. De Zeeuwen 61.4 s.; 2. Marathon 67.2 s. Jongens A, 800 meter: 1. W. Rootsaert, Gazelle 2.13.7 s.; 2. A. Ballegeer, Gazelle 2.19.4 s. Kogelstoten: 1. G. Berg. Ma rathon 11.18 m.; 2. P. Spuy, Marathon 10.08 m. 100 meter: 1. J. Witte, E. M.M. 12 sec.; 2. L. Millenaar, De Zeeuwen 12 sec. Vèrspringen: 1. P. Wonder- gem, Achifles 5.40 m.; 2. W. Rootsaert, Gazelle 5.33 m. 4 x 300 m.: 1. Hellas 2. nj. 56 s.; 2. Marathon 2 m. 59 s. Jongens B, Kogelstoten: 1. A. Overweel, Achilles 8.84; 2. J. C. Roth, E.M.M. 8.26. 80 meter: 1, J. C. Roth E. M.M. 10.3 s.; 2. J. Berting, Marathon 10.4 s. Vèrspringen: 1. A. Overweel, Achilles 5.12 m.; 2. J. C. Roth, E.M.M. 4.86 m. Meisjes A.: 80 meter: 1. J. Gilde, Achilles 11.3 s.; 2. R. Gelion, De Zeeuwen 11.4 s. Vèrspringen: 1. R. Geljon, De Zeeuwen 4.31 m.; 2. T. Donze, 1.27 m. Kogelstoten: 1. R. Geljon, De Zeeuwen 8.45 m.; 2. A. Pusch, De Zeeuwen 8.23 m. Meisjes B, 60 meter: 1. J. op 't Hof, De Zeeuwen 8.1; 2. L. Verhulst, De Zeeuwen 8.8. Vèrspringen: 1. J. op 't Hof, De Zeeuwen 4.85 m. (nieuw Zeeuws record): 2. S. v. Bel- zen. Marathon 4.30 m. Kogelstoten: 1. S. v. Belsen, Marathon 9.21 m.; 2.- EL Schouten, Achilles 8.45 m. De Kampioenstitels zijn als volgt verdeeld: De Zeeuwen 11: Marathon 6; Achilles 4; E.M.M. 3; De Gazelle 1; Hellas 1. De totaal uitslag luidt: De Zeeuwen 20 titels; Marathon 11 titels; Achilles 7 titels; E. M.M. 6 titels; De Gazello 1 titel; Hellas 1 titel. WIELRENNEN DE RONDE VAN BRE9KEXS. Ook de ronde van Breskens .draaide alleen om de kopstuk ken. De Vries, van Beek en Voorting namen zoal» gewoon. Hjk reeds spoedig een voor sprong. Een jacht ontketend door v. d. Elshout en Aarts liep op niets uit daar eerstge noemde bandenpech kreeg. Voorting verdween van het strijdtoneel wegens banden- pech, en ook Geerts staakte de strijd. Het peleton onder aanvoe ring- van Harm Smits en v. d. Elshout kwam op 2 min. voor de leiders te liggen, en deze stand bleef tot het einde ge handhaafd. Alleen Smits ver speelde een fraaie kans om zich derde te plaatsen, daar hij in de voorlaatste ronde plat reed, en geruime achterstand kreeg. De eindsprint tussen de Vries en van Beek werd door de landskampioen met één lengte gewonen. De uitslag was: 1. P. de Vries, Vlaardingen, 100 km. 3 u. 40 m. 2. G. van Beek; 3. H. v. d. Elshout; 4. M. Aarts; 5 P. Verwijmeren. Tijdens de viering van de Amerikaanse onafhankelijk heidsdag zijn in de V. S. 210 personen door ongelukken om het leven gekomen. 88 hiervan MW zorgde voor een ver rassing door con eerste over winning en dat nog wel op de Zuidelijke concurrent BV V; Heerenveen verzekerde zich zo goed als van de tweede plaats en Blauw Wit wacht nog op de eerste over winning. Ajax Heerer.veen NEC MW BW Blauw Wit 9 7 1 1 27- 8 15 9 5 2 2 32-21 12 9 4 2 3 20-24 10 9 14 4 18-24 6 7 2 0 5 12-15 4 7 0 3 4 8-18 3 PROMOTIE 3e KLASSE. Odio—RKC 1—1; Axel- Biervliet 51. In Ossendrecht werd de buit gedeeld. Odio blijft zo doende nog kans op de titel houden, doch moet dan ï>e- slist van RKC winnen, aan genomen, dat de wedstrijd tegen Biervliet overeenkom stig de verwachtingen in winst wordt omgezet. Er is zelfs nog kans op een gelijke stand. Geheel overeenkomstig de verwachtingen bleef Axel tegen Biervliet royaal baas. RKC 5 4 1 0 13- 5 9 Odio 4 2 2 0 114 6 Axel 5 113 10—12 8 Biervliet 4 0 0 4 316 0 ROEIEN Delftsehe sportclub in de finale geslagen. In de finale van de Grand Challenge Cup werd de Delft- se sportclub met een kwart lengte door Jesus College (Cambridge) in de tijd van 7 min. 14 sec. geslagen. De negende étappe van de Tour de France, Brian- conDlgne, 217 km., is ge wonnen door Vietto (Frank rijk) in dé tijd van 7 uur 23 min. 15 sec.; 2 Lazarides (Zuid Oost Frankrijk) zelfde tijd; 3 Brambilla (Italië) 7 uur 27 min. 35 scc.; 4 Ro- bic (Westploeg) 7 uur 29 min. 49 sec.; 5 Teisseire (Frankrijk) zelfde tijd; 7 Ca- mellini (Ned.-Buitenl.) zelfde tijd; 46 Janssen 8 uur 8 min. 58 sec. Het algemeen klassement luidt: 1 Vietto (Frankrijk) 66 uur 48 min. 28 sec.; 2 Brambil la (Italië) 66 uur 53 min. 32 sec.; 3 Ronconl (Italië) 66 uur 56 min. 32 sec.; 4 Camellini (Nederl.-BuitenL) 66 uur 58 min. 43 sec.; 5 Robic (Westploeg) 67 uur 6 min. 38 sec.; 41 Janssen 69 uur 34 min. 34 sec. Het landenklassement na de negende étappe luidt: 1 Italië 200 uur 36 min. 47 sec.; 2 Frankrijk 202 uur 16 min. 21 sec.; 3 West Frankrijk 202 uur 58 min. 53 sec.; 4 "België 204 uur 20 min. 12 sec.; 5 Zwitserland 204 uur 57 min. 36 sec.; 7 Nederland-Buitenlanders 205 uur 54 min. 36 sec. TIENDE ETAPPE. De uitslagen van de tien de étappe van de Ronde van Frankrijk, Digne—Nice, over 255 km zijn: 1 Camellini (Ned.-Buitenlanders) 8 uur 7 min. 59 sec.; 2 Ronconi (Ita lië) 8 uur 9 min. 59 sec.; 3 Lazarides (Zuid-Oost) 8 uur 10 min.; 4 Callens (België) 8 uur 10 min. 13 sec.; 5 Bac- ca (Italië) 8 uur 12 min. 18 sec. die GESLAAGD CONCO URS-HIPPIQUE TE OUD-VOSSEMEER. Goede prestaties van j'onge deelnemers. Dat de paardensport in Zeeland bloeit, is opnieuw ge bleken bij het groots opge zette concours-hippique, dat Zaterdag door de Landelijke Rijveremging „De Eendracht- ruiters" te Oud-Vossemeer werd gehouden. Honderden belangstellende nhebben dit concours, het eerste, dat door de jonge vereniging werd ge organiseerd, bygewoond en zij zullen zeker niet teleurgesteld zijn, want èn paardenmate- riaal èn ruiterverrichtingen stonden op bijzonder' hoog peil. Het was dan ook niet alleen een doeltreffende, re clame voor de ruitersport, doch toonde eveneens, hoe zeer het boerenbedrijf bij dressuur van zijn paarden ge baat is. STREEKWEDSTRIJDEN. Regen- en stormvlagen luid den het paardenfestijn 's morgens, toen streekwedstrij- den wérden gehouden, in. Niet alleen de paarden wer den hierdoor gehinderd, doch ook de jury, die, gezeten ach ter een primitieve en telkens opfladderende zeildoek-be schutting ,een tweedelige taak had: de rijverrichtin gen keuren en er voor wa ken dat de paperassen niet wegvlogen of nat regenden. Dit laatste gebeurde nog wel eens een enkele keer, doch het vermocht de goede gang van zaken niet te verstoren.- •Dapper hield men de vier uren, dat de keuring van de dressuurproeven duurde, stand in de benauwde jury- veste en deze standvastigheid werd tenslotte beloond, want tegen de middag kwam een waterig zonnetje door de wol ken heen. Voor de individuele dres- suurproef hadden zich bijna veertig leden van de aan het concours deelnemende rijver- cnigingen, „Dc Eendrachtrui- ters", de „Schouwse Ruiters", R.V. „Westelijk Schouwen" en „St. Hubertus" (Bergen op Zoom), opgegeven. De zilveren wisselbeker ging naar de jeugdige ruiter W. Vis (W.-Sch.) met Blac- kie, die een uitstekende rij vaardigheid bezit, hetgeen blykt uit het feit, dat hij 7.36 pt. behaalde. De andere prij zen gingen naar J. Beye (W. Sch.) met Vita, 7 pt., H. Ooms, (Eendr.) met Frieda, 6.85 pt; A. de Wit (id.) met Ria, 6.75 pt; L. M. Moer- mond (Sch. R.) met Bonzo, 6.19 pt; G. v. d. Hoek (id.) met Jan, 6.17 pt. en L. Vfë (id.) met Cora II, 6.17 pt. In de klasse B 134—1 luid de de uitslag: 1 J. van Oe- veren met Monica; 2 Moer- mond met Bento VI en 3 C. Steendijk met Frits IX. Van de dressuurproeven 8- tallen waren de uitslagen: 1 Schouwse Ruiters, 43.92 pt.; 2 Eendrachtrulters, 35.27 pt.; en van de viertallen 1 St Hubertus 42 pt; 2 Schouw se Ruiters I, 40.45 pt.; 3 West Schouwen 39.68. pt.; 4 Ecn<jr. Ruiters 38.08 pt. en 5 SCh. Ruiters II, 38 pt. AFWISSELEND PROGRAMMA. Toen burgemeester mr. J. J. Versluijs 's middags het concours na een speech van do voorzitter van de Een drachtrulters, M. A. Geuze, met enige passende woorden waarin hij er de nadruk oplegde, dat sport de gees telijke wilskracht en wecr- o__M stand van de mens naast he' verdronken en 76 verloren het I lichaam versterkt or "-«te leven bij auto-ongelukken. I was het veld omzoomd mei honderden toeschouwers, het wel wat overladen pro gramma ondanks het gure weer tot het einde toe volg den. In het bijzonder gold de belangstelling de knappe vrij heidsdressuur, waarbij de Schouwse Ruiters de gewaag de dodensprong uitvoerden (le pr. Sch. Ruiters I, 2e pr. Sch. Ruiters II; 3e pr. Sch. Ruiters III en vierde pr. E.R. Westelijk Schouwen) en het zeer bezienswaardige springconcours. Sommige paarden sprongeh prachtig, doch het merendeel toonde zich wat huiverig voor de zeven hindernissen, zodat verschillende ruiters het par cours ontijdig moesten ver laten, daar zij niet meer dan 3 keer een sprong mogen overmaken. De uitslagen luidden: 1 C. Steendijk (Sch. R.) .met Frits, 14 pt.2 W. Vis (Sch. R.) met Black, 11 gt.; 3 J. Stols (Sch. R.) met iscar, 11.9 pt.; 4 J. du Croo (id) met Alex, 7 t>t.; 5 C. Bruys (St. Hub.) met Tom my II, 6 pt.; 6 L. v. d. Wek ken (Sch. R.) met Irene, 5y2 gt. Patrouille springen1 ch. Ruiters 13 pt.; 2 West Schouwen 12pt.; 3 Sch. Ruiters II, 12 pt. Er was veel werk gemaakt van de aangespannen paar den. De eerste prijs voor 't bestlopend aangespannen ty pe landbouwtrekpaard (fraaie Belgische koudbloed paarden) won S. Wisse met de vosbles Beatrix, de tweede H. Brooy- mans met de vos Xenia van Bleyendaal; de .^jerde S. Wis se met Paula; de vierde J. F. Brooymans met de vos Cato; de vijfde M. H. Geu ze met Evan van de Wou ter. Voor het beste aange spannen tuigpaard ging de eerste prijs naar A. Ooms met Sire; de tweede naar J. Ooms met Galia; de derde opnieuw naar S. Wisse met Monty. Deze kwam ander maal als eerste uit de strijd- bij de best aangespannen tweespannen trekpaarden met het span Eva en Elly. TALLY-HO EN JACHTWEDSTRIJD. Het concours werd beslo ten met een tally-ho jacht- wedstrijd. Bij de tallytho rij- Friese week der L.J.G. De Landbouw Jongeren Ge meenschap Zeeland ontvangt deze week 200 Friese gasten. Als de door de L.J.G. georga niseerde Friese week niet juist in de oogsttijd waa gevallen, zouden het er honderden meer ziin geweest, maar tweehon derd boerenzoons en boeren dochters is toch altijd nog een respectabel aantal. De Friese gasten worden verdeeld over de hele provincie. De belang rijkste evenementen zijn wel een excursie op Walcheren op Woensdag 9 Juli, met dés avoids een streekavondverga- dering te Middelburg en op 10 Juli een Landdag te Goes, waarop deg morgens de heer G. Houtekamer spreekt en des middags het openluchtspel „En het tweede is daaraan gelijk" van J. Eggermont wordt op- voerd. Vermelding verdient dat het orgaan van de L.J.G., „De Boe. renjeugd", ter gelegenheid van de komst der Friezen met een speciaal nummer is ver schenen. Muziekfeest ie Oud-Vossemeer. Stond Oud-Vossemeer Zater dagmorgen en -middag in het teken van het paard en de rui tersport, Zaterdagavond was het de muziek, die letterlijk en figuurlijk de toon aangaf, meer in het bijzonder de har- moniemuziek. Oud-Vossemeers Muziekvereniging trad name lijk als gastheer op van zes muziekgezelschappen van Tho- len en St. Philipsland, die uit genodigd waren in de tent op het martkplein te concerteren. Om half 5 arriveerden de fasten in het dorp, waarna de esturen der verenigingen in het repetitielokaal van de la gere school werden verwel komd. Hierna maakten de ze ven corpsen, Concordia uit St Philipsland,, met Vereende Krachten uit St. Maartensdijk, Accelerando uit St. Annaland, Kunst naar Kracht uit Poort vliet, Semper Crescendo uit Nieuw-Vosmeer, Concordia uit Tholen en Oud-Vossemeer's Muziekver., een gemeenschap pelijke muzikale, wandeling door het dorp, die op het Marktplein besloten werd met een gezamenlijke en imposant klinkende uitvoering van de mars Leve de Vrijheid. De di recteur van het corps uit Oud- Vossemeer, de heer J. A. Du bois, vierde hierbij de dirigeer- staf. Vervolgens beklommen de corpsen beurtelings de muziek tent voor het uitvoeren van enige nummers. Hoewel het geen concours gold, werd toch gelet op een goede vertolking van de ten. gehore gebrachte werken en de prestaties waren dan ook alleszins redelijk. Van zelfsprekend was de belang stelling van dé inwoners van het dorp voor dit concert, dat omstreeks half tien beëindigd werd, zeer groot. den de ruiters eerst een hal ve ronde rond stapvoets, daar na een halve ronde in- draf en tenslotte een hele ronde in woeste galop, waarbij het er natuurlijk om gaat" het eerste de finish te bereiken. Dit gelukte bij de finale J. Ooms (Eendr. R.) met Ga lia. Een apart woord van lof voor de 12-jarige Wim van Gorsel vah dezelfde ver., die met zijn paard Tommy, de wilde, gevaarlijke rit mee maakte en hierbij lang geen slecht figuur sloeg. Niet minder wild was de jachtrit. Na een -ronde door de jagermeester te zijn ge leid (tijdens deze ronde werd veel te snel gereden), reden dé deelnemers drie strijdron- den in vliegende vaart. Er werd fel gekampt, totdat Jan Ooms met Galia tenslotte als winnaar uit de manege kwam. Twee paarden reden tijdens de rit op het publiek in, doch gelukkig liep dit zonder on gevallen af. De traditie van goede con- coursen-hippique in Zeeland is met dit ruiterfeest op Tho len op waardige wijze voort gezet. Het eerstvolgende con cours ,zal zeer binnenkort te 's-Heerenhoek plaats vinden. Gestolen goed. Te Vlaardingen heeft dezer dagen een ontploffing plaats gehad van zeer bijzondere aard. De 23-jarige J. Barg was op Visite bij de familieBouw man in de Catsstraat. Toen hij een lucifer aanstak, ontstond er een hevige ont ploffing en hij stond direct in lichte laaie. Hij liep naar bui ten, waar buren met water het vuur in zijn kleren doofden. Daar hij ernstige brandwonden had opgelopen, was overbren- eing naar het ziekenhuis nood zakelijk. Van de woning werden twee deuren vernield, verschillende ruiten waren gesprongen, ter wijl enige goederen waren ver brand. Uit het door de recherché ingestelde onderzoek ls geble ken, dat Barg sedert enige tyd werkzaam was op een chemi- che fabriek te Pernis. Uit deze fabriek heeft hij ■Mge lappen vilterdoek weg- -ompr. Van dit doek had h'! -• v-im maken Cr aij nog maar een dag dro?£ Het doelt bevat sterk explo sieve stoffen en gelijkt op zo genaamd schietkatoen. Toen Barg dc lucier aanstak, is ver moedelijk een vonkje op deze broek terecht gekomen met voornoemd gevolg. De toe stand van het slachtoffer is ernstig. Nederland en het Marshallplan. Vrijdagmiddag omstreeks 6 uur is door de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk te 'e-Gravenhage namens hun respectievelijke regeringen aan de Nederlandse regering de uitnodiging aangeboden tot bijwoning van de te Parijs op 12 Juli te houden besprekin gen over het plan-Marshall. De Nederlandse regering heeft, naar wij van de zijde van het ministerie van hui tenlandse zaken vern'- deze iu't"T4;g'ng iu r sanvaard. Regionale zender voor Zeeland. Naar Het Parool meldt, zijn deskundigen van de P.T.T. thans bezig voorbereidingen te treffen om te experimenteren met een nieuwe omroeptech- niek voor de radio. Voor dit doel zal nabij Goes een expe rimentele zender worden ge bouwd. Men achtte het bij het hoofdbestuur van de P.T.T. niet uitgesloten, dat deze zen der op de duur kan uitgroeien tot een regionale zender voor Zeeland en Brabant DROEVIG ONGfiLLK. Vrijdag heeft bfl militaire handelingen tussen Putten en Harderwijk een droeyig onge luk plaats gehad. Een jeep met militairen geraakte in een put, viel om en daarbij werd de wachtmeester der cavalerie A. Verstraeten, afkomstig uit Hansweert, zo ernstig getrof fen, dat de dood spoedig volg de. Het slachtoffer, dat 35 jaar oud was, gehuwd en vader van één kind, stond bi} allen, die met hem omgingen, zeer goed aangeschreven. Het stoffelijk overschot zal Dingdag te Hans- weert ter aarde worden be steld. Als eerste in Zeeland gerestaureerd. Goed resultaat. Op Zaterdag is de gerestau reerde stenen beltmolen van de heer Voogdt, welke de en- tré van het dorp geheel be heerst, officiël in gebruik ge steld. De omgeving was fees telijk versierd. Vele genodig den, onder wie burgemeester en wethouders met gemeente secretaris, vertegenwoordigers van het streekbureau voor de wederopbouw, een groot aan tal molenaars uit Zeeland als mede de technisch adviseur van de vereniging „De Hol landse Molen", de heer ir. de Koning, woonden deze inge bruikstelling bij. Opzichter de Kramer heette namens de eigenaar alle aan wezigen welkom, en gaf een overzicht van de verrichte werkzaamheden, welke vooraf moesten gaan aan deze res tauratie. Daarop wenste de burgemeester de heer Voogdt alsmede de bevolking van Cadzand geluk ^met deze restauratie en deelde mede, dat dit de eerste molen in Zeeland is, welke i% de be vrijding gerestaureerd is. Hij verklaarde het ten zeerste toe te juichen, dat er in deze moeilijke tijd toch initiatief uit de bevolking komt tot bevordering van het landschapsschoon van deze streek, temeer daar hieraan in dit gewest door de oorlogs handelingen toch reeds zulke ernstige schade is toegebracht. Hij hoopte, dat deze restaura tie voor de bevolking een sti mulans mag zijn om op de ingeslagen weg verder te gaan en in eensgezinde samenwer king de verdere opbouw ter hand te nemen. Hij prees ver der de ondervonden steun van het departement van O.K.W., Burgerlijke stand CADZAND. Overleden: M. Versprille, weduwn. van M. de Hullu; C. P. Beerens, echtgen. van I. J. Duininck. IJZENDIJKE Bevallen: J. KosterRis. geeuw, d.; J. M. S. van Voo- rende Boevere, z.; N. A. Ne- lisSlabbekoorn, z.; J. C. Scherbeijn—van Dijk, z.; R. J. van Troostdu Pon, z. Overleden: J. J. van der Kam, 4 j.; J. Versprille, 66 j. echtg. van M. A. Boes. BRESKENS Bevallen: P. J. A. Voetv. Remortel. z. ,v J. C. N. Jansen van der Lrjke. z.; W. J. Faas van den Broecke, d. Ondertrouwd: A. van Rijn, 32 j. en J- C. Keijmel, 27j.; A. A. Boeckhout, 40 j. en M. J. Neuféglise. 29 j.; H. Gerrits, 33 j. en M. M. Leenhouts, 26 j.; F. P. Verduijn, 39 j. en A. Verduijn, 29 j.; W. R. Stelle- naar, 20 j. en M. A. Boeckhout, 19 j.; H. Dijkslag, 26 j. en C. J. de Kruijter, 19 j.; H. Jansen, 3S j. en J. T. Behage, 36 j.; W. Neuféglise, 50 j. en J. J. Ampt, 38 j. Getrouwd: A. Wagenaar, 29 j. #n M. W. A. Post, 26 j.;'A. "A. Boeckhout, 40 j. en M. J. Neuféglise. 29 j.; H. Gerrits, 33 j. en M. M. Leenhouts, 26 j.; W. R. Stellenaar, 20 j. en M. A. Boeckhout, 19 j. Overleden: H. A. de Ruijs- scher, 66 j. Boterranlsoen voor kinderen. Met ingang van 20 Juli zal het boterrantsoen voor kinde ren van 4 t.m. 15 jaar weer op het oude peil worden te ruggebracht, t.w. 125 gram per 14 dagen, naast 375 gram margarine/vet. Zoals men weet, is onlangs het rantsoen boter voor deze groep verhoogd, uiteraard met een gelijke vermindering van het margarine/vetrantsoen, omdat de boterpositie daartoe mogelijkheid bood. De rantsoenwijziging hield in, dat het 14-daagse rantsoen voedingsvetten voor deze kin. deren uit 250 gram boter en 250 gram margarine/vet be stond. Een zo gelijkmatig mogelij ke boterverstrekking in het komende winterseizoen maakt bovengenoemde wijziging •-Qod?fckelijk. zo wordt ons van I? 7«i'!> ven het minis!'"'- v an .landbouw medegedeeld. hetwelk, niettegenstaande de departementale molen in het algemeen erg langzaam maalt, ten aanzien van deze restau ratie voortvarende medewer king heeft verleend, en bracht voorts dank voor de van de betrokken instanties ontvan gen medewerking, in het bij zonder ook van de heer Kra mer, de molen-expert bij uit nemendheid. Daarop stelde hij de molen in werking, waarna deze door velen werd bezichtigd. Na af loop hiervan verenigden de genodigden zich in het café van de heer Masclee, waar enige verversingen werden aangeboden. Hierop sprak de heer de Koning uit Amster dam nog enige woorden van dank tot allen, welke aan deze restauratie hebben medege werkt en reikte namens de vereniging een certificaat aan de eigenaar en de aannemers firma gebr. Beijk van Af- ferden uit. Opzichter de Bruijne van het plaatselijk streekbureau hield daarna nog een toespraak, welke op rijm was gesteld. Oostburg Veren. West Zeeuwsch- Vlaanderen. Aftreden voorzitter en secretaris. De werkgemeenschap van de Vereniging West Zeeuwsch- Vlaanderen kwam te Oostburg in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. Hooi horst, betreurde het dat, gezien de belangrijkheid van deze vergadering, enkele afde lingen niet waren vertegen woordigd. Door de Stichting Herstel Zeeland 1945 is ingesteld een Commissie tot Reorganisatie van de Wederopbouw. In deze commissie zal een vertegen woordiger van de Vereniging zitting moeten nemen. In af wachting van verdere gege vens werd dit punt tot een volgende vergadering aange houden. Mededeling werd gedaan van de .door de Nat. Woningraad ingesteude commissie tot be studering van de mogelijkheid tot oprichting van Woning bouwverenigingen in West- Zeeuwsch-V'laanderen. By de bespreking van dit punt werd het voor onze oorlogsgetro£fe- nen nodig geoordeeld dat een hoofd- of afdelingsbestuurslid in deze studie-commissie zit ting neemt. Met nagenoeg al gemene stemmen werd de heer B. Bols, van de afdeling Oost burg, als zodanig gekozen. De heren A. Hoolhorst en H. P. A. Everwijn deelden mede ontslag te moeten nemen als hoofdbestuursleden. Eerstge noemde als voorzitter, om ge zondheidsredenen en drukke ambtsbezigheden; laatstge noemde als secretaris, wegens drukke werkzaamheden, mede in andere verenigingen. Daar er reeds een vacature is als penningmeester, bestaan er dus nu 3 vacatures in het hoofdbestuur. Volgens de sta tuten zullen dus de afdelings besturen zich op korte termijn hebben to beraden en - candi- daten moeten stellen Een voorstel van de heer Bols om voor de candidaat- stelling te komen tot een on derlinge bespreking tussen alle afdelingsbesturen vond geen bijval. Bij de rondvraag werden verscheidene punten bespro ken, o.m. de tram- en busver bindingen voor Biervliet en Hoofdplaat b.v. naar Cadzand en Groede en de tramaanslui tingen te Breskens; de stich ting van landbouwschuren; de verdeling en de verkoop van de vanwege de vereniging uit te geven prentbriefkaarten met een pentekening van het stadhuis te Sluis, enz. Geslaagd voor het candi- daatsexamen voor scheikundig ingenieur: D. Luteijn, Oost burg en J. A. Zeegers, Hoofd plaat. Cadzand BESTUUR V.V.V. Tot voorzitter van de afde ling Cadzand van V.V.V. is benoemd de heer D. P. van Male, tot secretaris de heer .J. T Verhage en tot pen ningmeester de heer G. Beun. DODELIJK ONGELUK. De landbouwer P. de N. te Arnemulden had het ongeluk bij het rijden van oen voer hooi, door het breken van het menladdertouw, voorover tussen de paarden te vallen. Htj kreeg een wiel van de hooiwagen over de borst en een zijner armen werd zwaar gewond. Na aankomst in het ziekenhuis te Middelburg is het slachtoffer spoedig over leden. MULO-EINDEXAMENS. Geslaagd voor het diploma A: M. C. Sandee, Capelle; Th. J. Sandee, M. H. Linden- bergh, H. J. T. Minnaar, al len te Wolfaartsdijk; H. G. Kole, J. de Priester, beiden te 's H. Arendskerke; S. A. H. Kramer te Goes, G. Min- naard, 's H. Abtskerke; H. J. W. Hooftman, G. Hubregt- se, Th. C. M. J. Jansen, J. J. Mennes, N. F. Geelhoed, allen te Middelburg; N. Traasse, Veere; D. C. de Ja ger, M. A. Fassaert, beiden Axel; M. S. J. Geense, D. P. van Gassen, J. W. Faas, allen Terneuzen; F. J. v. d. Bergen, St. Laurens; D. J, Kaljouw, Souburg. Voor diploma B: J. A. fle Jager, A. Murre, A. J. dé Kok, allen 's H. Arendskerke; J. Glerum, Kapelle; H. van Donk, C. P. N. J. Speelman, beiden te Goes. Afgewezen werden voor di ploma A twee candidaten. MULO-EXAMENS GOES. Zaterdag zijn geslaagd voor diploma A: P. J. van Klave ren, P. Joosse, A. Verbeek, allen Goes; L. J. de Jager, Wolphaartsdijk; M. P. Bal kenende, Kapelle; M. M. M. den Boer, P. Laroes, beiden Middelburg; J. E. Kok, Vlis- singen; J. H. de Kraker, N.- en St Joosland; A. J. dé Brui ne, Haamstede. Voor diploma B W. Daane, H. Hofman, beiden Middel burg; A. G. Geelhoed, Zierik- zee; C. A. van Strien, Yerse- ke; G. M. Sinke, Baarland; A. de Jager, Kapelle; L. C. Gil- jam, Haamstede; L. G. de Kam, Vlissingen; B. J. Baert, Terneuzen; P. L. van Halst, Kortgene; P. Priester, Kam perland; M. J. Kole, 's Heer Arendskerke. Afgewezen 8 candidaten voor A. COMMISSARISSEN LOODSWEZEN. De commissarissen van het loodswezen, betonning, beba- kening en verlichting hebben zich verenigd in een „Broe derschap van Commissarissen van het Loodswezen, enz." De broederschap is gevestigd te Rotterdam onder voorzitter schap van de heer H. J. Hoo- gen Stoevenbeld, commissaris van het loodswezen, enz. te Rotterdam. Zwarte franken en guldens. Nu het toeristenverkeer over de grens toeneemt, valt het op dat zowel in Zeeland als in de aangrenzende streken van België een vrij levendige han del wordt gedreven in „zwart" geld. Er zijn plaatselijke „adres sen", waar men franken en guldens tegen zwarte koersen regelmatig omzet en omdat op het ogenblik de koers voor de Belgen nogal gunstig is, wordt er door de Belgische toeristen vrij veel in Neder land gekocht. Het is yroeger anders geweesttoen koch ten de Nederlanders bepaalde Belgische grensdorpen half leeg met hun goedkope geld en toen werd er in België ge klaagd. Nu klaagt men in Ne derland. Misschien zijn de klachten wat overdreven, maar in orde is het met die uitverkoop toch niet. Dat on dervonden de Belgen vroeger en dat ondervinden wij nu l BUITEN VERVOLGING GESTELD. De Officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's Her togenbosch voor Zeeland heb ben 18 personen voorwaarde lijk buiten vervolging gesteld, van wie één, die 5000 moet betalen. Verder zijn 18 andere on-» voorwaardelijk buiten vervol ging gesteld. Overgeplaatst van IJzen- dijke naar Sluis de rijksamb tenaar J. A. de Visser. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Ds. W. Oosthoek, Ned. Herv. Eredikant te Zoutelande, heeft edankt voor het beroep naar Wissekerke. Aangenomen naar Renesse- Noordwelle' H. Cramer, hulp- pred. te Hengelo (O.), die be dankte voor Westerbork en voor Westzaan. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Colijnsplaat: M. v. d. Ketterij, cand. te Rotter dam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6