Tour de France UIT DE PROVINCIE Gunstig jaar N*V* Vitrite Works Ajax landskampioen Zeeuwse ruiters actief! WALCHEREN Zuid-Beveland Haalt Odio de titel NEC—Ajax 0—6; MVV— —BW 1—0; Blauw Wit— Heerenveen 05. Ajax heeft de zaak goed bekeken en op overtuigende wtfzc zich tegen NEC de stekste getoond, daarmede de allerhoogste titel veroverend. ATHLETIEK KAMPIOENSCHAPPEN. Weer twee Zeeuwse records De Goesse Athletiek-vereni- ging A.V. Hellas organiseerde Zondag het tweede deel der Zeeuwse kampioenschappen. De oogst van dit tweede deel is wederom 2 nieuwe Zeeuwse records. By de heren bracht J. Pa- rent het record polsstokhoog springen op zgn naam met een sprong van 3.31 meter, terwijl by het verspringen meisjes J. op 't Hof met 4.85 meter één nieuw record vestigde. De uitslagen lulden; Heren, 100 meter: 1. G. de Pagtcr, De Zeeuwen, 11.5 s.; 2. P. de Moor, Marathon 11.8 s. 1500 meter: 1. J. Fliers, Ma rathon 4.31.7 s.; 2. J. Beeks, E.M.M. 4.36.2 s. Kogelstoten: 1. J. Heystek, E.M.M. 11.62 m.; 2. M. Hey stek, Achilles 11.44 m. Hink-stap-sprong. 1. G. de Pagter, De Zeeuwen 12.21 m.; 2. M. Heystek, Achilles 11.70 m. Vèrspringen: 1. G. de Pag ter, De Zeeuwen 6.05 m.; 2. M. Heystek, Achilles 5.95 m. Heren: 400 meter: 1. G. v. Oorschot, Marathon 56.1; 2. M. Vreken, E.M.M. 58.4. Polsstokhoogspringen: 1. J. Parent, Marathon 3.31 m. (nieuw Zeeuws record); 2. J. de Looff, E.M.M. 2.90 m. Olympische estafette: 800 400—200—200: 1. De Zeeu wen 4.5.sec.; 2. Marathon 4.9.2. sec. Dames, 100 meter: 1. N. Ka- relse, De Zeeuwen 12.9 s.; 2. M. de Wyze-v. Oorschot, De Zeeuwen 13.s. Vèrspringen: 1. N. Karelse, De Zeeuwen 5.m.; 2. M. de Wijze-van Oorschot, De Zeeu wen 4.94 m. Kogelstoten: 1. N. Karelse, De Zeeuwen 9.62. m.; 2. C. Roelse, De Zeeuwen 9.09 m.- Relais Race (200-100—80-4 60 m.): 1. De Zeeuwen 61.4 s.; 2. Marathon 67.2 s. Jongens A, 800 meter: 1. W. Rootsaert, Gazelle 2.13.7 s.; 2. A. Ballegeer, Gazelle 2.19.4 s. Kogelstoten: 1. G. Berg. Ma rathon 11.18 m.; 2. P. Spuy, Marathon 10.08 m. 100 meter: 1. J. Witte, E. M.M. 12 sec.; 2. L. Millenaar, De Zeeuwen 12 sec. Vèrspringen: 1. P. Wonder- gem. Achilles 5.40 m.; 2. W. Rootsaert. Gasrelle 5.33 m. 4 x 300 m.: 1. Hellas 2. ra: 56 s.; 2. Marathon 2 m. 59 s. Jongens B, Kogelstoten: 1. A. Overweel, Achilles 8.84; 2. J. C. Roth, E.M.M. 8.26. 80 meter: 1. J. C. Roth E. M.M. 10.3 s.; .2. J. Berting, Marathon 10.4 s. Vèrspringen: 1. A. Overweel, Achilles 5.12 m.; 2. J. C, Roth, E.M.M. 4.86 m. Meisjes A.: 80 meter: 1. J. Gilde, Achilles 11.3 s.; 2. R. Geljon, De Zeeuwen 11.4 s. Vèrspringen: 1. R. Geljon, De Zeeuwen 4.31 m.; 2. T. Donzc, 4.27 m. Kogelstoten: 1. R. Geljon, De Zeeuwen 8.45 m.; 2. A. Pusch, De Zeeuwen 8.23 m. Meisjes B, 60 meter: 1. J. op 't Hof, De Zeeuwen 8.1; 2. L. Verhulst, De Zeeuwen 8.8. Vèrspringen: 1. J. op 't Hof, De Zeeuwen 4.85 m. (nieuw Zeeuws record); 2. S. v. Bel- zen. Marathon 4.30 m. Kogelstoten: 1. S. v. Belsen, Marathon 9.21 m.; 2. H. Schouten, Achilles 8.45 m. De Kampioenstitels zy'n als volgt verdeeld: De Zeeuwen 11; Marathon 5; Achilles 4; E.M.M. 3; De Gazelle 1; Hellas 1. De totaal uitslag luidt: De Zeeuwen 20 titels; Marathon 11 titels; Achilles 7 titels; E. M.M. 6 titels; De Gazelle 1 titel; Hellas 1 titel. WIELRENNEN DE RONDE VAN BRESKENS. Ook de ronde van Breskens draalde alleen om de kopstuk ken. De Vries, van Beek en Voorting namen zoalg gewoon, lijk reeds spoedig een voor-? sprong. Een jacht ontketend door v. d. Elshout en Aarts liep op niets uit daar eerstge noemde bandenpech kreeg. Voorting verdween van het strijdtoneel wegens banden pech, en ook Geerts staakte de strijd. Het peleton onder aanvoe ring van Harm Smits en v. d. Elshout kwam op 2 min. voor de leiders te liggen, en deze stand bleef tot het einde ge handhaafd. Alleen Smits ver speelde een fraaie kans ora zich derde te plaatsen, daar hij in de voorlaatste ronde plat reed, en geruime achterstand kreeg. De eindsprint tussen de Vries en van Beek werd door de landskampioen met één lengte gewonen. De uitslag was; 1. P. de Vries, VlaartHngen, 100 km. 3 u. 40 m. 2. G. van Beek; 3. H. v. d. Elshout; 4. M. Aarts; 5 P. Verwymeren. MVV zorgde voor een ver rassing door een eerste over winning en dat nog wel or de Zuideiyke concurrent BV VHeerenveen verzekerde zich zo goed als van de tweede plaats en Blauw Wit wacht nog op de eerste over winning. Ajax Heerenveen NEC MVV BW Blauw Wit 9 7 1 1 27- 8 15 9 5 2 2 32-21 12 9 4 2 3 20-24 10 9 1 4 4 18-24 6 7 2 0 5 12-15 4 7 0 3 4 8-18 3 PROMOTIE Se KLASSE. Odio—RKC 1—1; Axel— Biervliet 51. In Ossendrecht werd de buit gedeeld. Odio blyft zo doende nog kans op de titel houden, doch moet dan be slist van RKC winnen, aan genomen, dat de wedstrijd tegen Biervliet overeenkom stig de verwachtingen in winst wordt omgezet. Er is zelfs nog kans op een gelijke stand. Geheel overeenkomstig de verwachtingen bleef Axel tegen Biervliet royaal baas. RKC Odio Axel Biervliet 5 4 1 0 13- 5 9 4 2 2 0 11— 4 6 5 113 10—12 3 4 0 0 4 3—16 0 •ROEIEN Delftsche sportclub in de finale geslagen. In de finale van de Grand Challenge Cup werd de Delft- se sportclub met een kwart lengte door Jesus College De negende étappe van de Tour de France, Brian- conDlgne, 217 km., - Is ge wonnen door Vietto (Frank- ryk) in de tijd van 7 uur 23 min. 15 sec.; 2 Lazarides (Zuid Oost Frankryk) zelfde tijd; 3 Br&mbilla (Italië) 7 uur 27 min. 35 sec.; 4 Ro- bic (Westploeg) 7 uur 29 min. 49 sec.; 5 Teisseire (Frankrijk) zelfde tttd; 7 Ca- mellini (Ned.-Buitenl.) zelfde tijd; 46 Janssen 8 uur 8 min. 58 sec. Het algemeen klassement luidt: 1 Vietto (Frankrijk) 66 uur 48 min. 28 sec.; 2 Brambil- la (Italië) 66 uur 53 min. 32 sec.; 3 Ronconi (Italië) 66 uur 56 min. 32 sec.; 4 Camellini (Nederl.-Buitenl.) 66 uur 58 min. 43 sec.; 5 Robic (Westploeg) 67 uur 6 min. 38 sec.; 41 Janssen 69 uur 34 min. 3-1 sec. Het landenklassement na de negende étappe luidt: 1 Italië 200 uur 36 min. 47 sec.; 2 Frankryk 202 uur 16 min. 21 sec.; 3 West Frankrijk 202 uur 58 min. 53 sec.; 4 België 204 uur 20 min. 12 sec.; 5 Zwitserland 204 uur 57 min. 36 sec.: 7 Nederland-Buitenlanders 205 uur 54 min. 36 sec. TIENDE ETAPPE. De uitslagen van de tien de étappe van de Ronde van Frankryk, Digne—Nice, over 255 km zijn: 1 Camellini (Ned.-Buitenlanders) 8 uur 7 min. 59 sec.; 2 Ronconi (Ita lië) 8 uur 9 min. 59 sec.; 3 Lazarides (Zuid-Oost) 8 uur 10 min.; 4 Callens (België) 8 uur 10 min. 13 sec.: 5 Bac Friese week der L.J.G. (Cambridge) in de tijd van ca (Italië) 8 uur 12 min. 18 7 mm. 14 sec. geslagen. Isec, GESLAAGD CONCO URS-HIPPIQUE TE OUD-VOS SEMEER. Goede prestaties van jonge deelnemers. Tijden» de viering van de Amerikaanse onafhankelijk heidsdag zijn in de V. S. 210 personen door ongelukken om het lev"' "-''romen. 88 hiervan wr 1 .m 76 verloren het leven b v-agelukken. Dat de paardensport in Zeeland bloeit, is opnieuw ge bleken bij het groots opge zette concours-hippique, dat Zaterdag door de Landelijke Rijvereniging „De Eendracht- ruiters" te Oud-Vossemeer werd gehouden. Honderden belangstellende nhebben dit concours, het eerste', dat door de jonge vereniging werd ge organiseerd, bijgewoond en zij zullen zeker niet teleurgesteld zijn, want èn paardenmate- riaal èn ruiterverrichtingen stonden op bijzonder hoog peil. Het was dan ook niet alleen een doeltreffende re clame voor de ruitersport, doch toonde eveneens, hoe zeer het boerenbedrijf by dressuur van zijn paarden ge baat is. STREEKWEDSTRIJDEN. Regen- en stormvlagen luid den het paardenfestyn 's morgens, toen streekwedstrij- den werden gehouden, in Niet alleen de paarden wer den hierdoor gehinderd, doch ook de jury, die, gezeten ach ter een primitieve en telkens opfladderende zeildoek-be schutting ,een tweedelige taalt had: de ryverrichtin gen keuren en ei; voor wa ken dat de paperassen niet wegvlogen of nat regenden. Dit laatste gebeurde nog wel eens een enkele keer, doch het vermocht de goede gang van zaken niet te verstoren. Dapper hield men de# vier uren, dat de keuring van de dressuurproeven duurde, stand in de benauwde jury- veste en deze standvastigheid werd tenslotte beloond, want tegen de middag kwam een waterig zonnetje door de wol ken heen. Voor de individuele dres- suurproef hadden zich bijna veertig leden van de aan het concours deelnemende ryver- enigingen, „De Eendrachtrui- ters", dè „Schouwse Ruiters", R.V. „Westelyk Schouwen" en „St. Hubertus" (Bergen op Zoom), opgegeven. De zilveren wisselbeker ging naar de jeugdige ruiter W. Vis (W.-Sch.) met Blac- kie, die een uitstekende rij vaardigheid bezit, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij 7.36 pt. behaalde. De andere prij zen gingen naar J. Eeye (W. Sch.) met Vita, 7 pt., H. Ooms, (Eendr.) met Frieda, 6.85 pt.; A. de Wit (id.) met Ria, 6.75 pt.; L. M. Moer- mond (Sch. R.) met Bonzo, 6.19 pt.; G. v. d. Hoek (id.) met Jan, 6.17 pt. en L. Vis (id.) met Cora II, 6.17 pt. In de klasse B 134^-1 luid de de uitslag: 1 J. van Oe- veren met Monica; 2 Moer- mond met Bento VI en 3 C. Steendyk met Frits IX. Van de dressuurproeven 8- tallen waren de uitslagen: 1 Schouwse Ruiters, 43.92 pt.; 2 Eendrachtrulters, 35.27 pt.; en van de viertallen 1 St. Hubertus 42 'pt; 2 Schouw se Ruiters I, 40.45 pt.; 3 West Schouwen 39.68 pt.; 4 Eendr. Ruiters 38.08 pt. en 5 Sch. Ruiters II, 38 pt, AFWISSELEND programma;? Toen burgemeester nar. J. J. Versluys 's middags het concours na een speech van de voorzitter van de Een- drachtruiters, M. A. Geuze, met enige passende woorden waarin hy er de nadruk oplegde, dat sport de gees telijke wilskracht en weer stand van de mens naast het l-hi-m versterkt opende, was het veld ofnzoomd niet honderden toeschouwers, die het wel wat overladen pro gramma ondanks het gure weer tot het einde toe volg- de£ In het bijzonder gold de belangstelling de knappe vrij heidsdressuur, waarbij de Schouwse Ruiters de gewaag de dodensprong uitvoerden (le pr. Sch. Ruiters I, 2e pr. Sch. Ruiters II; 3e pr. Sch. Ruiters IH en vierde pr. E.R. Westelyk Schouwen) en het zeer bezienswaardige springconcours. Sommige paarden sprongen prachtig, doch het merendeel toonde zich wat huiverig voor de zeven hindernissen, zodat verschillende ruiters het par cours ontijdig moesten ver laten, daar zij niet meer dan 3 keer een sprong mogen overmaken. De uitslagen luidden: 1 C. Steendijk (Sch. R.) met Frits, 14 pt.; 2 W. Vis (Sch. R.) met Black, 11 pt.; 3 J. Stols (Sch. R.) met Oscar, 11.9 pt.; 4 J. du Croo (id) met Alex. 7 pt.; 5 C. Bruys (St. Hub.) met Tom my II, 6 pt.; 6 L. v. d. Wek ken (Sch. R.) met Irene, 5y2 pt. Patrouille spriygen: 1 Sch. Ruiters 13 pt.; 2 West Schouwen 12pt.; 3 Sch. Ruiters II, 12 pt. Er was veel werk gemaakt van de aangespannen paar den. De eerste prijs voor 't bestlopend aangespannen ty pe landbouwtrekpaard (fraaie Belgische koudbloed paarden) won S. Wisse met de vosbles Beatrix, de tweede H. Brooy- mans met de vos Xenia van Bleyendaal; de derde S. Wis se met Paula; de vierde J. F. Bröoymans met de vos Cato; de vijfde M. H. Geu ze inet Evan van de Wou ter. Voor het beste aange spannen tuigpaard ging de eerste prijs naar A. Ooms met Sire; de tweede naar J. Ooms met Galia; de derde opnieuw naar S. Wisse met MOnty. Deze kwam ander maal als eerste uit de strijd bij de best .aangespannen tweespannen trekpaarden met het span Eva en Elly. TALLY-HO EN JACHTWEDSTRIJD. Het concours werd beslo ten met een tally-ho jacht- wedstryd. Bij de tally-ho rij den de ruiters eerst een hal ve ronde rond stapvoets, daar na een halve ronde in draf tenslotte een hele ronde in woeste galop, waarbij het er natuurlijk om gaat het eerste de finish te bereiken. Dit gelukte by de finale J. Ooms (Eendr. R.) met Ga lia. Een apart woord van lof voor de 12-jarige Wimvan Gorsel van dezelfde ver., die met zy'n paard Tommy, de wilde, gevaarlijke rit mee maakte en hierbij lang geen slecht figuur sloeg. Niet minder wild was de jachtrit. Na 'een ronde door de jagermeester te zy'n ge leid (tijdens deze ronde werd veel te snel gereden), reden de deelnemers drie strydron- den in vliegende vaart. Er werd fel gekampt, totdat Jan Ooms met Galia tenslotte als winnaar uit de manege kwam. Twee paarden reden tydens de rit op het publiek in, doch gelukkig liep dit «onder on gevallen af. De traditie van goödè con course n-hippique in Zeeland is met dit ruiterfeest op Tho- len op waardige wijze voorts gezet. Het eerstvolgende con cours zal zeer binnenkort te 's-Heerenhoek plaats vinden. De Landbouw Jongeren Ge meenschap Zeeland ontvangt deze week 200 Friese gasten. Als de door de L.J.G. georga niseerde Friese week niet juist in de oogsttyd was gevallen, zouden het er honderden meer zyn geweest, maar tweehon derd boerenzoons en boeren dochters is toch altyd nog een respectabel aantal. De Friese gasten worden verdeeld over de hele provincie. De belang rijkste evenementen zijn wel een excursie op Walcheren op Woensdag 9 Juli. met des avonds een streekavondverga- derlng te Middelburg-fen op 10 Juli een Landdag te Goes, waarop deg morgens de heer G. Houtekamer spreekt en des middags het openluchtspel „En het tweede is daaraan gelijk" van J. Eggermont wordt op- voerd. Vermelding verdient dat het orgaan van de L.J.G., „De Boe. ren jeugd", ter gelegenheid van de komst der Friezen met een speciaal nummer is ver schenen. Polygoon te Zoutelande. Vrijdagavond hebben enkele cineasten van Polygoon te Haarlem in opdracht van de regering en in samenwerking met de Plantenziektekundige dienst te Wageningen een reeks opnamen gemaakt op het strand te Zoutelande. De film zal betrekking heb ben op de vele Coloradoke vers. die hier op het Zuider- strand plegen aan te komen. Nadat de schooljeugd al zoe kende op de gevoelige plaat was vastgelegd, werd ook de werking van twee vlammen werpers gefilmd. De bedoeling is de film voornamelyk in landbouwstre ken te vertonen, teneinde de bestrijding van de Colorado kever nog meer aan te moe digen. COMMISSARISSEN LOODSWEZEN. De commissarissen van het loodswezen, betonning, beba- kening en verlichting hebben zich verenigd in een „Broe derschap van Commissarissen van het Loodswezen, enz." De broederschap is gevestigd te Rotterdam onder voorzitter schap van de heer H. J. Hoo- gen Stoevenbeld, commissaris van het loodswezen, enz. te Rotterdam. NED. HERV. KERK. De heer F. H. A. van der Wind te Woerden heeft de toe zegging van beroep tot predi kant der Ned. Herv. gemeente te Serooskerke aangenomen. Regionale zender voor Zeeland. Naar Het Parool meldt, zijn deskundigen van de P.T.T. thans bezig voorbereidingen te treffen om te experimenteren met een nieuwe omroeptech- niek voor de radio. Voor dit doel zal nabij Goes een expe rimentele zender worden ge bouwd. Men achtte het by het hoofdbestuur van de P.T.T. niet uitgesloten, dat deze zen der op de duur kan* uitgroeien tot een regionale zender voor Zeeland en Brabant. DROEVIG ONGELIJK. Vrydag heeft by militaire handelingen tussen Putten en Harderwijk een droevig onge luk plaats g-ehad. Een jeep met militairen geraakte in een put, viel om en daarbij werd de wachtmeester der cavalerie A. Verstraeten, afkomstig .uit Hansweert, zo ernstig getrof fen, dat de dood spoedig volg de. Het sdachtoffer, dat,35>jaar oud was, gehuwd en vader van één kind, stond by allen, die met hem omgingen, zeer goed aangeschreven. Het stoffeiyk overschot zal Dinsdag te Hans- weert ter. aarde worden - be steld. Middelburg „Ziekenhuisverpleging Walcheren". Jaarverslag 1945. De vereniging „Ziekenhuis verpleging op Walcheren" te Middelburg heeft haar jaar verslag over 1945 gepubli ceerd. Hieruit blijkt, dat het ledental zich in steeds stijgen de lijn beweegt en ook de aanvullende verzekering een goede vooruitgang vertoont, die gestimuleerd wordt door een krachtige propaganda. Ten opzichte van de financiële uitkomsten moest men echter een minder optimistisch ge luid laten horen. Er moesten abnormaal hoge uitgaven worden gedaan, hetgeen een gevolg was. van de zeer er barmelijke toestanden te Mid delburg door de oorlogsom. standigheden, waardoor talrij ke opnamen met sociale indi catie niet te vermijden waren, wilde men erger voorkomen. Zowel in Middelburg als in de dorpen-.werden velen in verpleging opgenomen, die on der normale omstandigheden daarvoor niet in aanmerking waren gdkomen. De uitgaven voor diphthe- riegevallen bedroegen 6228.01, ten bate van oot- logsgetroffenen 4048.58. To taal werd dus bijna 10.000 uitgegeven. Voorzover het verplicht verzekerden betreft worden deze kosten gedekt door de beide ziekenfondsen. Pogingen werden in het werk gesteld bij het P.B.v.O. in Zeeland om gedeeltelijke of gehele restitutie te verkrijgen van de meerdere uitgaven, die een gevolg waren van de Arbeidsproductiviteit hoger dan in 1939. Exportkansen nog niet uitgebuit. GEREF. GEMEENTEN. Beroeoen te Coiynsplaat: M. d. Ketterij, cand. te Rotter- Het dezer dagen verschenen jaarverslag van de N.V. Vitrite Works te Middelburg over het boekjadr 1946 opent met de belangwekkende me dedeling, dat na de zeer on gunstige jaren 1944 en 1945, waarin door de grote verlie zen de financiële basis, van het bedrijf ernstig werd aan getast, sedert Maart 1946 weder winsten worden behaald, die in de loop van l\et jaar een stijgende lijn vertoonden door het geleidelijk toenemen van de productie. De bedrijfsvoering wordt moeilijk genoemd als gevolg van grondstoffenschaarste en het ingewikkelde stelsel van toewijzingen en vergunningen, dat veel improductieve arbeid en tijdverlies medebrengt. Dank wordt gebracht aan de N.V. Philips, waarvan bij het overwinnen van velerlei moei lijkheden grote steun werd ondervonden. Tevens wordt hulde gebracht aan beambten en werklieden, die in de loop van 1946 een arbeidsproduc tiviteit bereikten, welke ge legen is boven die van 1939. Het aanbod van nieuw perso neel in het boekjaar was vrij wel voldoende sedertdien heeft de situatie zich sterk ten ongunste gewijzigd hoe wel zich elk voorjaar een ver loop openbaart, doordat vrou welijke werkkrachten het be drijf dan verlaten om te pro fiteren van de hoge lonen in tuin- en fruitbouw. Wat de prijzen betreft, is het bedrijf in het binnenland onderworpen aan contröle, zo dat de winst van de Vitrite grotendeels moet worden be haald op do leveringen naar het buitenland. Een redeiyke winst kan daar door alleen worden bereikt door een grotere productie dan door de prijsbeheersing als normaal wordt beschouwd en door leveringen naar het buitenland, waar voor het product van de Vitrite de prij- ^Értaaeuws' sffidk her*. keiêk, Ds. W. Oosthoek, Ned. Herv. predikant te Zoutelande, heeft bedankt voor het beroep naar VVissekerke. echter zo enorm groot, dat er betrekkelijk weinig aan ex port kan worden gedaan, wat niet alleen een financieel na deel is, maar het. bedry'f te vens verhindert vaste voet te krijgen in het buitenland. Be halve naar Nederlandse fa brieken, gingen de leveringen in volgorde van belangrijk heid naar België, Zweden, Zwitserland, Argentinië, Grie kenland, Engeland en Fin land. In 1946 werden in totaal 103 millioen hulzen en koper- delen afgeleverd, tegenover slechts 27 millioen in 1945 (89 millioen in '39). In de loop van 1946 ontstond gelei delijk een wanverhouding tus sen bestellingen en- productie- mogelykheden. Er wor'dt daarom gestreefd naar uit breiding der productie, spe ciaal Jen behoeve van de export, en wel door middel van verdere automatisering, waarvoor de mogelijkheid aanwezig is. Bovendien zullen in de Verenigde Staten nieu we machines worden aange schaft. Het jaar 1946 leverde een winst op van 142.084, waar aan 36.850 van de agio-re serve werd toegevoegd. Van dit bedrag werd in mindering gebracht het op de balans per 1945 resterende verliessaldo van 118.470, waarna als winstsaldo be schikbaar kwam 60.464. Be sloten is hieruit een dividend uit te keren van 6 op de gewone aandelen, eenzelfde percentage op de preferente aandelen en op laatstgenoem de aandelen tevens het ach terstallige dividend over '43, '44 en '45. Het overblijvende bedrag wordt besteed voor een extra storting in het pen sioenfonds. Het aandelenkapitaal werd gedurende 1946 met 1.000.000 opgevoerd tot 1.494.000. De personeelssterkte nam sterk toe. Op 31 Dec. 1946 waren in dienst van het be dry'f 395 personen tegen 227 een jaar tevoren. Dé pro ductie steee In die tyd van ca. L5 millioen tot circa 2.8 mill, per week. Ten aanzien van de Fran se dochtermaatschappy wordt A medegedeeld, dat zy een be- Vhoorlijk resultaat heeft opge leverd. Ten aanzien van het bedrijf te Middelburg wordt de verwachting uitgesproken, dat de gunstige resultaten van .1947 die van 1946 nog zullen overtreffen. oorlogsomstandigheden; deze pogingen zijn onlangs met succes bekroond. Uit de statistieken blykfc, dat het aantal opnamen in zie kenhuizen in 1945 1039 be droeg, het aantal verpleegda- gen 17812. Het ledental voor de A-verzekering bedroeg op 1 April '45 23067 en. op 1 Jan. 1946 25391, voor de B- en C- verzekering (klinische kosten- verzekering) op laatstgenoem de datum 2667. De exploitatie rekening geeft voor de A-ver- zekering een nadelig exi tiesaldo van 3223.71, voor B/C-verzekering een voorde lig saldo van 227.87. CONCERT. Dinsdag geven de Mando lineverenigingen „Tovido" en „De Tokkelaars", onder lei ding van de heer M. P. Ven- tevogel, een concert van 8 10 uur in de tent op het Mo lenwater te Middelburg. BUURTVERENIGING OPGERICHT. Teneinde tot nauwere samen werking te komen met de Ver. „Uit het Volk—Voor het Volk" te Middelburg is op initiatief van de buurtcommissie Joden- gang, Seisweg, Middelburgs wegje, Park de Griffioen en Seissingei #n een op Vrydag j.l. gehouden zeer geanimeerde vergadering met de bewoners uit die contreien besloten tot oprichting ener buurtvereni ging. Bijna alle aanwezigen gaven zich spontaan op als lid. In het bestuur hebben de vol gende heren zitting; P. de Vos. voorzitter, P. v. d. Broe- ke, secretaris, Ir. B. C. Roe- ters van Lennep, penningmees ter, I. S. Blokpoel, Iz. Franse, J. Geschiere en A. R. Roth. Vlissingen A. M. Koolwijk Zaterdagmorgen is te Breda, waar hij voor korten tyd ver toefde, plotseling overleden de heer A. M. Koolwijk, die ge durende ongeveer 40 jaar werkzaam ia geweest bij de Stoomvaartmaatschappij „Zee land" te Vlissingen en dié"* als chef-ladingmeester werd ge- pensionneerd. Woensdag zal de overledene in zyn laatste woonplaats Goes ter aarde worden besteld. Koudekerke ZANGCONCOURS. Het gemengd koor „Zang- lüst" te Koudekerke, dir. M. P. Ventevogel te Vlissingen, hoopt deel te nemen aan het Provinciaal Zangconcours van de Zeeuwse Zangersborid „Zang Veredelt", dat gchou: den wordt op Zaterdag 19 Juli te 's Heer Abtskerkë. Het koor komt uit in de 3e afd. Goes ONWEER SCHAADT GEWASSEN. Tijdens het korte onweer, dat zich Vrijdagmiddag om onge veer 6 uur boven Goes en om geving ontlastte, hebben de hagelstenen en de hevige re gen o.a. in de omgeving van het Katse Veer veel schade aan de gewassen veroorzaakt. Wolphaartsdijk VERGADERING BURGER LIJK ARMBESTUUR. In de vergadering van het Burgerlijk Ambestuur te Wol phaartsdijk werd als voorzit ter gekozen M. Kloosterman. De rekening 1946 sloot in ont vangst en uitgaaf met een be drag van 10.068. De begro ting 1948 werd opgemaakt op 7730. x Kloetinge JEUGDSAMENKOMST. Op een weiland in het Noordeinde te Kloetinge werd Zaterdagmiddag een jeugdsa- menkomst gehouden voor Ned. Herv. jongeren uit de gemeenten Goes, Wolphaarts dijk, Kloetinge, Kattendijke, 's Heer Arendskerke, 's Heer Abtskerke, 's Heer Hendriks kinderen en Wilhelminadorp. De middag werd doorge bracht met korte competitie handbalwedstrijden, waar de afd. Wilhelminadorp zich de sterkste in toonde, en ver schillende gpelen als touw trekken, enz. Om 6.30 uur werd in het verenigingsgebouw een ge meenschappelijke maaltijd ge bruikt, terwijl tot slot van deze bijeenkomst een jeugd dienst werd gehouden in d Ned. Herv. kerk, waarin voor 1 ganger was ds. Boerslijst uit j Goes. i Zwarte franken en guldens. Nu het toeristenverkeer over de grens toeneemt, valt het op dat zowel in Zeeland als in de aangrenzende streken van België een vrij levendige han del wordt gedreven in „zwart" geld. Er zyn plaatselijke „adres sen", waar men franken en guldens tegen zwarte''koersen regelmatig omzet en# omdat op het ogenblik de koers voor de Belgen nogal gunstig is, wordt er door de Belgische toeristen vrij veel in Neder land gekocht. Hét is vroeger anders geweest.toen koch ten de Nederlanders bepaalde Belgische grensdorpen half leeg met hun goedkope geld en toen werd er in België ge klaagd. Nu klaagt men in Ne derland. Misschien zijn de klachten wat overdreven, maar in orde is het met die uitverkoop toch niet. Dat on dervonden de Belgen vroeger èn dat ondervinden wij nu MULO-EXAMENS GOES. Zaterdag zyn geslaagd voor diploma A: P. J. van Klave ren, P. Joqpse, A. Verbeek, allen Goes; L. J. de Jager, Wolphaartsdijk; M. P. Bal kenende, Kapelle; M. M. M. den Boer, P. Laroes, beiden Middelburg; J. E. Kok, Vlis singen; J. H. de Kraker, N.- en St. Joosland; A. J. de Brui ne, Haamstede. Voor diploma B W. Daane, H. Hofman, beiden Middel burg; A. G. Geelhoed, Zierik- zee; C. A. van Strien, Yerse- ke; G. M. Sinke, Baarland; A. de Jager, Kapelle; L. C. Gil- jam, Haamstede; L. G. de Kam, Vlissingen; B. J. Baert, Terneuzen; P. L. van Halst, Kortgene; P. Priester, Kam perland; M. J. Kole, 's Heer Arendskerke. Afgewezen 3 candidaten voor A. Lading teer voor de Vlismar aangekomen. Het Franaé motorschip „Donge", afkomstig uit de V. 9. is Zaterdagmorgen om 5 uur de Vlissingse haven bin nengelopen. Het schip had 3800 ton ruwe teer voor Vlis singen aan boord. De lading werd overgeladen in de tanks van de „Vlismar". Dit is de eerste lading welke na de be vrijding voor de „Vlismar" wordt aangevoerd. Zondagoch tend ig de „Donge" weer ver trokken. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De Officieren-fiscaal by het Bijz. Gerechtshof te 's Her togenbosch voor Zeeland heb ben 18 personen voorwaarde lijk buiten vervolging gesteld, van wie één, die 5000 moet betalen. Verder zijn 18 andere on voorwaardelijk buiten vervol ging gesteld. Wilhelminadorp OUDJES OP STAP. Donderdagmiddag hebben de oude van dagen uit Wil helminadorp een rijtoer per- bus door Walcheren gemadkt. Eerst werd een bezoek aan Veere gébracht en vervolgens aan Domburg, waar de thee tafel gereed stond. In West- kapclle werden de verwoes tingen in ogenschouw geno men en de dijk bezichtigd. Te Vlissingen werd de kof fiemaaltijd gebruikt. Zeer vol daan kwam men te Wilhel minadorp terug, waar het muziekgezelschap „De Echo" de oudjes opwachtte. Biezelinge RINGMIDDAG CHR. MEISJESVER. Vrijdagmiddag werd te Bie zelinge de ringmiddag van de Christelijke meisjesverenlgin- gen uit de ring Goes gehouden. Na 't zingen van het bonds lied ging de presidente Mevr. Meeuwse-Casteleyn voor in ge bed en hield daarna een bij belinleiding. In een boomgaard werd de middag verder doorgebracht. Spel en reidans wisselden elk aar af en natuurlyk werden er kersen gegeten. Mevr. 't Hooft sloot met een kort woord en dankgebed. Yerseke SCHOOLREISJE. Onder leiding van het on derwijzend personeel maakten de leerlingen van de hoogste klassen der Openbare School te Yerseke Vrijdag hun jaarlijks uitstapje. Ditmaal werd een bezoek gebracht aan Den Haag en Scheveningen.- Enkele be zienswaardigheden werden eerst bezocht, waarna de rest van de tyd aan het strand werd doorgebracht. Het was reeds laat in de avond toen de kinderen stralend van vreugde over deze prachtige en pretti ge reis weer in het dorp arri veerden. Burgerlijke stand zoutelande! f Bevallen: C. J. Dingemanse Verhei ge, 2 z.;. CndertrouWd: J. de Ridder, i. en J. C. Dingemanse, 24 OUWd: J. Clarisse, 37 Oite 15 iaar. 'er Verfcag®, van S. Melat»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2