PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nieuwe weigering van Djocja Welke landen naar Parijs? Duel om de eerste plaats Spaanse volk ter stembus Britse staatslieden spraken over de Sowjet-Unie r V__ .J 190e Jaargang - No.158 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verichflni dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdag». W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 Juli 1947. ABONNEMENTSPRIJS, 25 cent per weekt 3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver» ten tie ƒ2.-». Burcaui_geveatlgd te Vlisslngen, Walstraat 58-60. telefoon 10 (2. lijnen! Middelburg, - Londenachc Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes Tutfkade 15. telefoon 2475 t Ooatburg Gratamaatraat 3. telefoon 102 Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht Oost-Europese reger ingen achter Molotov. Spanje protesteert. Voor Donderdag: zullen de 22 landen, die door Bevin en Bidault zijn uitgenodigd deel te nemen aan een tweede Pa- rijse conferentie,moeten kiezen of kabelen. Sommige landen hoeven zich niet zo lang te beraden: België, Nederlahd, Griekenland, Portugal, Dene marken, Ierland zullen natuur lijk aan de uitnodiging, gevolg geven. Maar voor landen, die zich niet dè weelde kunnen yeroorloven geheel onafhanke lijk van het Kfemlin te han delen staat de zaak enigszins anders. Volgens een Hongaars blad kan Hongarije de uitno diging om zich aan te sluiten bij een „anti-Sowjecbloc" niet aanvaarden hoezeer Hongarije een buitenlandse lening ook nodig moge hebben. Het Roe meense regeringsblad Univer sal schrijft zonder veel verder commentaar, dat t' Roemeen se standpunt ten aanzien van het voorstel-Marshall in over eenstemming is met de opvat ting van Molotov. En zo zullen ook nog wel de standpunten zijn van de Bulgaarse en de Joego-Slavische regeringen. Aarzelender is de houding van Tsecho-Slowakrje," waar de Westerse inslag sterk is, maar waar men politiek niettemin op Moskou georiënteerd moet zijn. Een regeringsdelegatie zal vandaag naar Moskou vertrek ken om de zaak te overleg gen. Het resultaat zal wel zijn dat Praag noodgedwongen voor de eer van de uitnodiging moet bedanken. De Scandinavische landen zullen Woensdag te Oslo of Kopenhagen bijeenkomen om gezamenlijk te overleggen. Ook de ministers van deze landen komen voor .het probleem te staan, welke invloed zal een aanvaarding der - uitnodiging hebben op de betrekkingen met Rusland. De Finse regering heeft de uitnodiging niet aanvaard op grond van politieke en geogra fische omstandigheden. Het merendeel der ministers zou de invitatie wel willen aanvaar den, maar er werd weer afkeu ring van de zijde van de Sow- jet-Unie verwacht, terwijl bo vendien het verdrag nog niet geratificeerd is. Gevecht bij de Joego-Slavische grens. Het Franse persbureau A.F. P. meldt uit Saloniki, dat In het gebied van Doiran bij de Joegoslavische grens een lievig gevecht ontbrand is tussen Griekse regeringstroepen en 'n grote legerformatie uit Joego slavië. Volgens een dagorder van de bevelhebber van het derde leger wordt de hulpver- lenning van nabuurlanden aan de opstandelingen steeds min der verborgen gehouden. Bestuurshervormingen in Marokko. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft een aantal bestuurswijzigingen voor Marokko bekend ge maakt, die tot doel hebben de Marokkanen meer dan tot dusver te betrekken bij het bestuur van hun land. Er zal een ministerraad worden gevormd onder het voorzitterschap van de groot vizier. De Raad zal bestaan uit 10 Marokkanen en 10 Fransen. De bestuurswijzigingen, dier slechts een begin betekenen, worden in Franse ambtelijke kringen als een hoopvol te ken voor de toekomstige be trekkingen tussen de Fransen en de Marokkanen be schouwd. Abdel Krim, de voormalige leider van de opstand tegen Frankrijk en Spanje, die thans in Egypte verblijf houdt, heeft 'n correspondent van Reuter medegedeeld, geen vertrouwen te hebben in de Franse stap om een zekere mate van zelfbestuur aan Marokko te verlenen. Slepende processen in Duitsland. De processen tegen oorlogs misdadigers voor de Ameri kaanse militaire tribunalen in het gerechtsgebouw, waar Goring c.s. berechtwerden, zullen minstens nog een jaar duren. Sedert het srote proces negen maanden geleden ein digde is slechts een der vele nog te voeren processen, dat tegen veldmaarschalk Milch, afgelopen. De vier thans aan de gang rijnde processen dreigen door hun lange discussies en herha lingen het internationale pro ces in tijd te evenaren. Dege nen, die thans worden of nog zullen worden berecht, zijn voormalige Nazi militairisten, mdustrieelen, bankiers ea fi nanciers. Voor Duitsland zullen de be zettende mogendheden beslis sen. Dat komt hierop neer, dat het door de Westelijke mo gendheden bezette deel inge schakeld wordt in een even tueel plan voor Europa en de Oostelijke zöne wordt buiten- ëesloten. De verdeling van 'uitsland wordt daarmee een feit, zodat Schumacher c.s. voorlopig de denkbeelden over een verenigd Duitsland en een centrale regering wel uit hun hoofd kunnen zetten. Spanje is het enige land, dat niet is uitgenodigd, hoewel de economische toestand daar niet zo florissant is, dat men niet een flinke dollarlening zou kunnen gebruiken. De Spaanse regering heeft krach tig geprotesteerd bij Engeland tegen deze uitsluiting, hoewel het protest in feite voor Frankrijk was bedoeld. Met Frankrijk houdt Spanje echter feen geregelde diplomatieke etrekkingen. Veel zal het protest niet uithalen. Spanje blyft de fascistische paria on der de West- en Zuid-Europese landen. 'Douceurtje voor Greta Garbo. Edgar Donnen, een in Engeland geboren, ecen- trieke kluizenaar, die in het district Allegan woonde en verleden jaar stierf, heeft de filmster Greta Garbo in zijn testament een bedrag van 20.000 dollar nage laten. Donnen zou door foto's van Garbo, die in zijn boerderij waren ach tergebleven. op haar verliefd zijn geworden. De beheerder van Donnen's vermogen heeft bericht ontvangen, dat Garbo de erfenis zal aanvaarden. Garbo zou-deze voor een liefdadig doel willen be stemmen. Verzetstentoonstelling te Arnhem. H-. M. de Koningin heeft aan de organisatoren van de ver zetstentoonstelling, welke van 19 Juli tot 2 Augustus in Arnhem zal worden gehouden ten bate van de stichting 1940- '45 doen weten dat het in haar voornemen ligt er een bezoek af te leggen. BEVIN KOOS DE JUISTE WEG. Vier Britse polish onder wie I Sunday Pictorial, dat hij nraa minlcfape ImKknn ï- 11 twee ministers, hebben dit weekeinde gesproken over de verhouding Engeland-Rusland en er daarby de nadruk opge- leg, dat de verslechtering in deze verhouding noch de wens, noch de schuld van de Engelse regering is. SHINWELL. De Britse minister voor brandstoffen en energie, Ema nuel Shinwell, verklaarde ty- dens een bijeenkomst te Bir mingham, dat, ofschoon met de Ver. Staten „voor alle tijden" de meest vriendschappelijke betrekkingen onderhouden die nen te worden, de misverstan den met de Sowjet-Unie uit de weg geruimd moeten worden. „Ik verwerp met kracht elke bewering, die inhoudt, dat de labourparty de Sowjet-Unie vjjandig gezind zou zijn" zei Shinwell. En op een interrup tie antwoordde hij: „Niemapd wenst met de Sowjet-Unie vre de tot elke prijs maar wij zijn besloten oorlog te voorkomen, kost wat het kost." DALTON. Dr. Hugh Dalton, de Engel se minister van financiën, verklaarde te Manchestér voor een gehoor van 7000 personen, dat de Engelse regering, hoe wel zij zeer nauwe samenwer king met de Sowjet-Unie wenst, niet te lang kan wach ten. „In ieder geval moeten wij op het ogenblik zonder dit land voortgaan, maar ik hoop. dat het zich later bij ons zal voegen". EDEN. Eden betuigde in een rede zijn spijt over het feit dat Rusland besloten schijnt te zijn niet samen te werken. De plicht van de Britse staatslie den is echter duidelijk. Zij moeten met hun Franse vrien den en alle andere landen, die wel bereid zijn mee te doen, een plan opstellen als ant woord op het historische aan bod van Marshall. CROSSMAN. Richard Crossman, die een der vooraanstaande labour- critici van de buitenlandse po litiek van Bevin is geweest, schreef in een artikel van de Wereld- vriendschapsassociatie. Als voorzitter van de nieuwe toezichthoudende raad van de World Friendship Association werd gekozen Jan Masarijk, de zoon van de vroegere president van Tsjecho-Slowakije. „Zwart" metaal verhandeld. Bij een onderzoek, dat in specteurs van de centrale dienst voor de economische contröle hebben gehouden bij een groot metaalbedrijf te Utrecht werd vastgesteld, dat bijna 2.^00.000 kg nieuwe en oude metalen werden verkocht zonder dat hiervoor de ver eiste vergunningen van het rijksbureau voor metalen wa ren aangevraagd en verkregen. Uiteraard werd deswege pro cesverbaal opgemaakt. Ir. J. G. Tukker. De directeur-generaal van de landbouw heeft, te rekenen met ingang van 1 Juni 1946, met de leiding van de rijks voorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt belast ir. J. G. Tukker, inspecteur van de landbouw ter standplaats Utrecht. -v-„er in het geheel niet aan twij felt," dat Bevin de juiste weg koos, toen hy besloot verder te gaan met het plan Marshall zonder Russische medewer king. „Sommigen praten, alsof aan het Parijse echèc de bete kenis moet worden toegekend, dat de wereld nu definitief is verdeeld onder de Oosterse- en Westerse 'mogendheden. Dit is even dwaas, als te zeggen dat een oorlog onvermydelyk is." Melkflessenpositie precair. De vakgroep detailhandel in melk, boter, kaas en eieren schrjjft ons: „De aflevering van melk en melkproducten in flessen ondervindt door aller lei oorzaken ernstige moeilijk heden. Tegenover een toene mende vraag naar melk. pap, yoghurt e.d. in flessen bestaat geen voldoende aanvulling met nieuw materiaal. Het is der halve een gebiedende eis, dat met het aanwezige materiaal gewoekerd wordt". Het publiek wordt daarom met grote aandrang opgewekt by te dragen tot een snelle circulatie der flessen door de lege flessen' zo spoedig mo gelijk aan de melkhandelaar terug te geven. Geen glasbonnen in Juli Teneinde gelegenheid te ge ven de „boven de markt zwe vende" glasbonnen te doen ho noreren en mede daardoor ©en juist inzicht te verkrijgen in de huidige glaspositie, zullen, volgens mededeling- van het ministerie van wederopbouw in overeenstemming met het mi nisterie van economsche zaken, in de maand Juli geen glas bonnen worden uitgegeven. Voor glas, ten behoeve van werken boven 500, dat op de rijksgoedkeuring wordt ver meld of zo nodig op een sup- pletie-rrjksgoedkeurlng alsnog kan worden aangevraagd, gaat de distributie ongestoord ver der. Voor bijzondere dringende gevallen, b.v. ter voorziening van een gebroken ruit in een operatiezaal, zal ook in de maand Juli echter nog gezorgd kunnen worden. Koninklijk bezoek aan Drenthe. H.M. de Koningin hoopt Dinsdag 8 en Woensdag 9 Juli een bezoek aan Drenthe te brengen om zich ter plaatse op de hoogte te stellen vah de problemen in dit gewest. Olie in Augustus. In het voedselvoorzienings blad is gepubliceerd de M.V.O. verordening 1947, „afleverings verbod olie voor consumptie doeleinden" van het bedrijf schap voor margarine, vetten en oliën. Deze verordening, welke betrekking heeft op de verstrekking van olie op een voor de bevoorrading reeds in geleverde bon. verbiedt fabri kanten en groothandelaren de olie voor 4 Augustus 1947 aan detaillisten af te leveren. Zij beoogt ter bevordering: van een geregelde gang van zaken een zo goed mogelijke gelijktijdige aflevering in Augustus. Eerste vrije statenvergadering. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zuHen op 19 Juli a.s. ter gelegenheid van de viering van de 375ste gedenkdag van de eerste vrije statenvergadering Dordrecht bezoeken. Zij zullen de plechtige her denking in de grote kerk, de ontvangst ten raadhuize en de galavoorstelling van het open luchtspel bijwonen. Amerikaanse burgemeesters in Rotterdam. Een gezelschap van elf Ame- rikaanse burgemeesters, dat een tour van vijf weken door Europa zal maken, arriveerde Zaterdagmiddag per „Veen- dam" in Rotterdam, waar het door de heer G. van Nus, ver tegenwoordiger van de burge meester van Rotterdam, werd verwelkomd. Op het stadhuis had in de namiddag 'n ontvangst plaats door het gemeentebestuur.De Amerikaanse gasten, die door het raadhuis werden rondge leid, waren opgetogen over de bouw en inrichting daarvan. REPUBLIEK VERWERPT VOORNAAMSTE PUNTEN VAN NED. NOTA. Zij rekent op nieuwe onderhandelingen. De vice-premier Setia- djit en de vice-minister van buitenlandse zaken, mr. Tamzil, zijn Zondag morgen te half tien in Batavia aangekomen en zij hebben het antwoord van de Soekarno-regering op de Amerikaanse nota en het antwoord op de brief van Dr. van Mook dezelfde dag aangeboden. Gevraagd of het juist was, dat het voorstel tot vorming van een interim-regering was aanvaard, beweerde Setiadjit tegenover een Aneta-verslag gever: „Men kan zeggen, dat de Nederlandse voorstellen terzake in wezen zijn aan vaard". Publicatie van de re publikeinse antwoorden is eerst migelij k nadat de ant woorden aan de Nederlandse regering in Den Haag zijn doorgeseind. NEDERLANDSE NOTA AFGEWEZEN. Blijkens berichten uit Bata via aanvaardt de republikein se regering wel in grote trek ken de instelling van een in terim-regering volgens het Nederlandse plan, maar blijft zij volharden in haar afwij zing van de instelling ener gemeenschappelijke gendar merie voor handhavinj^van rust en orde. Ook wijst zij de gemeenschappelijke behande ling van de buitenlandse be trekkingen af. Wat de inte rim-regering betreft, wil de republiek eerst een omschrij ving van de positie der repu bliek en wat de buitenlandse betrekkingen betreft, komt de republiek met nieuwe voor stellen. Aneta meldt uit Batavia, dat Zondagavond ten paleize Rijswijk een conferentie plaats had tussen dr. van Mook, de leden der commissie-generaal en een aantal adviseurs der regering. In deze conferentie werd het republikeinse ant woord behandeld. NIEUWE ONDERHANDELINGEN? Blijkbaar rekent de repu bliek ei>op, dat de Nederland se regering ondanks de nieu we afwijzing van de Neder landse nota, toch bereid zal zijn weer onderhandelingen met de republiek te beginnen. De regering van Djocja De Kanaalzwemwedstrijd Zeeland heeft een ovetdekt bad nodig Grote belangstelling. Na een enerverende strijd op de laatste meters tikte de Amsterdamse zwemmer Schopman van Het Y als eer ste bij de finish aan ht£ zwem schip van de Vlissingse red dingsbrigade aan. Precies 1 uur en 25 minuten had hij over de 5011 meter gezwommen. Bogaert, van de Koninklijke- Gentse zwemvereniging, volg de na 13.1 sec. En zo spannend als de laat ste meters was de hele wed strijd. Natuurlijk heerste er 's morgens enige teleurstelling, toen bekend werd, dat met het oog op het weer op de Schelde niet gezwommen kon worden. Teleurstelling, zowel bij de or ganisatoren, de zwemmers, en natuurlijk ook bij de Vlissin- gers. Maar toen er beraad slaagd werd of dan de kanaal- wedstrijd door zou- gaan of niet, verklaarden de zwemmers gekomen te zijn om te zwem men. DE WEDSTRIJD. En gezwommen is er. Om 6 minuten voor half drie werd in Middelburg het startschot ge lost en veertien zwemsters en zwemmers crawlden weg in 'n vrij fors tempo. Schopman en Bogaert namen onmiddellijk de kop en zo is het de hele wed strijd gebleven. Aanvankelijk lag Schopman voor, doch bij Abeele ongeveer liep de Belg in en lagen ze gelijk. Zo bleef het. Tot Souburg gaven ze elkaar geen duimbreed toe. maar direct na de brug van Souburg verhoogde de Bel zijn tempo. De Hollander wc i mee, doch, kreeg, toen hij beentempo wilde verhoT kramp. Aan opgeven dacht «- echter niet, Even bleef hij v.- - tertrappen en ondertussen ver hoogde de Belg de voorsprong, vijf, tien, vijftien meter... en op dat moment waarop de Ne derlandse zege in gevaar scheen, gooide Schopman zijn hoofd weer in het water en liep-in, langzaam maar zeker tot hij gelijk was. Bij het tal rijke publiek ging een spon taan hoeraatje op. Naast elk aar in een prachtig en soepel tempo zwommen ze voort. Vrij vroeg zette Bogaert de eind sprint in, maar Schopman ging mee, kwam voor... Het geest driftig publiek juichte en als éerste, met ruim 13 seconden voorsprong ging Schopman door de finish. Bogaert werd een goed tweede. DE OVERIGEN. Een even spannende strijd werd geleverd om de derde en vierde plaats tussen Göbel (Nereus, Zaandijk) en v. d. Ende (Zwemclub, Rotterdam). Beiden lagen ver achter. Bos, die tot Abeele op de derde plaats lag, moest wegens kramp opgeven. In de tijd van 1 uur 32 min. en 3.8 scc. werd van de Ende derde. Göbel werd vierde in de tijd van 1 uur 32 min. 33 sec. Een pracht-wedstrijd, in 'n soepele styl die de hand van de trainer Jan Stender ver raadde, zwom Lies Put van de Robben. Op haar dooie een tje trok ze in een rustig tem po haar baantje (dat overi gens 5 kilometer lang was), volkomen zeker van zichzelf en het mag een uitzonderlijke prestatie genoemd worden, dat 'i. de eerst aankomende dame 'Ohts 9 minuten langer over 'e afstand deed dan de win» "~ar. r>? overige uitslagen zijn: (Kon. Gentse zwem- •raging) 1 uur 39 min. 26 9 Pe Wit (Zwemclub Haar lem) 1 uur 39 min. 36.4 sec.; Stender Jr. (De Robben, Hil versum) 1 uur 42 min. 22 sec.; Wagenaar (De Zeehond, Vlis- singen) 1 uur 47 min. 24 sec.; mej. R. Vergauwen (De Bruin vis, Sas van Gent) 1 uur 55 min. 36 sec.; Spanjer (De Zee hond, Vlissingen) )1 uur 59 m. 3 sec.; mej. Irene Goderie (Zwemclub Juliana, Bergen-op Zoom) 2 uur 3 min. 5.5 sec.; Van der Caay (Souburgse- iZwemclub). DE PRIJSUITREIKING. In het ruim van het zwem schip had de prijsuitreiking plaats door overste Callenfels, nadat Dr. Staverman met en kele woorden de Engelse zwemmer Deane herdacht en op de betekenis van de Schel- de-beker-Zwemwedstrijd wees. Naast een herinneringsmedail le voor alle deelnemers wer den pryzen uitgereikt aan bei de dames en aan de vier eerst komende heren. De heer Sten der die daarna namens de zwemmers sprak wees er op, dat voor de Hollandse zwem mers de Zeeuwen zeer zeker geduchte tegenstanders kun nen worden als zij gelegen heid krijgen om ook des win ters te trainen. En het resul taat van de Zeeuwen in deze wedstrijd is er wel het beste bewijs voor dat Zeeland een overdekt zwembad nodig heeft. Nu kunnen ze immers maar 3 maanden ner jaar trainen. Na de heer Stender spraken nog de burgemeester van Vlissin- geu, mr. B. Kolff, de voorzit ter van de kring Zeeland van de K.N.Z.B. de heer Remerii. De heer van der Jagt, voorzit ter van de Vlissingse zwem club. dankte tenslotte de heer Staverman, die al vele jaren oen onvermoeibaar y veraar voir deze traditionele Schelde- ^'""-zwemwedstrijd is. Hij 'hn ook, dat de wed- 1 vo'gend jaar niet afge last zou hoeven te worden. heeft althans een nieuwe de legatie voor deze onderhande lingen aangewezen, namelijk: voorzitter Agoes Salim en de leden Kasimo, Gani, Leimena, Djoeanda en Soesanto. De laatste is waarnemend voor zitter. Tamzil verklaarde op een persconferentie, dat' geen en kele partij in de republiek oorlog zou willen. Hij gaf toe, dat er voorbereidingen waren getroffen voor. grote vernie lingen, maar zag daarin een uiting van zelfbeveiliging na het bekend worden van de dagorder van generaal Spoor. Hij verklaarde te geloven aan het bestaan van deze dagor der, hoewel haar bestaan door de Nederlandse en de Indische regering ten stelligste werd ontkend. VERNIELINGEN. Het Chinese blad Kengpo te Batavia meldde Vrijdagavond, dat Indonesiërs de tunnel bij Lampegan hebben opgeblazen, waardoor de spoorverbinding Soekaboemi-Bandoeng is ver broken. Het lijnvak Batavia- Bandoeng is thans via Soeka- boemi niet meer te berijden. Een soortgelijke vernieling is in voorbereiding op het baan vak, dat van Batavia over Poerwakarta naar Bandoeng loopt. Ook daar zal een tun nel opgeblazen worden, waar door Bandoeng dan geen en kele spoorverbinding meer zal hebben. GESCHENK VOOR SOEKARNO. De heer Goedhart van de Partij v. d. Arbeid is Vrijdag bij Soekarno op bezoek ge weest en heeft hem namens het partijbestuur drie politie ke boeken cadeau gegeven. KLEINE GEVECHTEN? Sjahrir heeft te Djocja een verklaring tegenover de pers afgelegd. Oorlogvoering op grote schaal achtte hij on waarschijnlijk. Misschien zul len hier en daar kleine ge vechten ontstaan, meende Sjahrir. Zij kunnen voorko men worden, wanneer aan beide zijden de goede wil aan wezig is. VIJANDELIJK GEBIED. Volgens een verklaring van Sjarifoeddin wordt de zetel van de premier verplaatst van Batavia naar Djocja. De vice- premier Setiadjit 2ou een vooruitgeschoven post krijgen in het „vijandelijke Batavia", aldus meldt de republikeinse Nieuwsgier te Batavia. GEVECHTSOEFENINGEN. In de stad en in het regent schap Madioen zijn op grote schaal oefeningen gehouden, waaraan leger, politie, strijd organisaties, de gewestelijke defensieraad en een deel der bevolking deelnamen. Het waren „oefeningen tegen aan vallen van buiten". Japanse oorlogsmisdadigers te Batavia. In het massa-proces tegen, de Japanse Kempetai-Batavia werd Zaterdag door de au diteur-militair, mr. J. Beer, tegen negen leden dezer or ganisatie de doodstraf geëist. De overigen van de dertig beklaagden kregen straffen, variërend van vijf tot twin tig jaar gevangenis. „Ja" .of „neen". Zondag is in Spanje het referendum over de opvol- gingswet van generaal Fran co gehouden. De bevolking voor welke de stemming ver plicht is, moet beslissen, of Franco al dan niet hoofd van de staat zal blyven als Span je eenmaal een monarchie zal worden met een koning of een door Franco benoemde regent aan het hoofd. Op het laatste ogenblik moest bijna 30 der voor zitters van de, 1200 stemloka len te Madrid worden ver vangen, omdat vele artsen, die tot voorzitter waren ge kozen, naar hun zeggen hun patiënten niet geheel in de steek konden laten. Leden van de linkse oppo sitie verspreidden te Madrid pamfletten: „Dapperen stem men niet. In de nabije toe komst zullen wij met laf aards de rekening vereffe nen." Volgens de eerste berich ten uit de provincies heeft in ^Oviedo meer dan 50 dei"' kiezers „neen" gestemd. In de straten van Madrid werd druk propaganda ge maakt voor de Spaanse suc cessiewet. Enige Carlisten, die pamfletten tegen de wet verspreidden, werden gear resteerd maar zyn later vrij gelaten. Op aanwijzing van de politie werden opschriften, die aanspoorden tot onthou ding bij de stemming, ver- wyderd. De voorzitter van de stern- commissie te Madrid heeft meegedeeld, dat het aantal bevestigende stemmen te Ma drid naar schatting 85 pro» cent zal bedragen van het totaal der uitgebrachte stem men» De Spaanse minister vah DOODSTRAF GEEIST. Tegen de S.D;-man P. J. Wa- melink te Arnhem, die tal van illegale werkers uitleverde en een ganse reekg van andere misdaden pleegde, is de dood straf geëist. Carol van Roemenië gehuwd. Ex-koning Carol van Roemenië is in het nuwelijk getreden met lagda Lupescu, met "ie hij s;nds jaren be iend is. De huv.T- iksplechtigheid hee'.: .'aats gevonden in he alacehotel' te Copa -.bana (Bolivia) waar nevrouw Lupescu err. stig ziek ligt. Volgens de behandelende art sen kan zij binnen 2-1 uur sterven. binnenlandse zaken heeft buitenlandse verslaggevers meegedeeld, dat in de arbei derswijk Vallecas te Madrid 35.000 stemmen voor en 10.000 tegen zijn uitgebracht. Boeren ontevreden. Te Tilburg: ia een vergade ring gehouden van de Nrd. Brab. Chr. (R. K.) boerenbond, waarin harde noten zijn ge kraakt over het V.V.O. Uit de vergadering werd er op aangedrongen dat de V.V.O direct wordt opgeheven. Bij een daarop volgende korte ge- dachtenwlsseling tussen de voedselcommissaris. de heer van Agtmaal en dé voorzitter kwam vast te staan, dat het overleg nogal te wensen over laat. Tot slot werd er door de voor zitter op aangedrongen om de organisatie van de V.V.O. zo spoedig- mogelijk en zo dras tisch mogelijk tevens, in te krimpen. Op het beleid van minister Mansholt werd critiek geoefend. O.m. werd deze rechtstreeks beschuldigd van het voeren van staats-socialis- trsche politiek. Tegen het eind der vergadering klonken scher pe klanken van verzet op en werd o.m. aangespoord geen kilo meer te leveren. Onder grote bijval werd van het hoofdbestuur een verzetsplan geëist. De voorzitter kalmeer de de oproerige gemoederen een weinig met de verzekering, dat samenwerking: zol worden gezocht met organisaties el ders iu Nederland om tot een bepaalde houding van verweer te komen. SALARISHERZIENING MIDDELBAAR ONDERWIJS. Het lid der Tweede Kamer de heer Deering heeft bij de minister van onderwijs, de vol gende schriftelijke vragen in gediend: 1. Is het de 'minister bekend, dat zowel in de kringen vin het voorbereidend hoger, mid delbaar -en kweekschoolonder- wijs als in die van het nijver heidsonderwijs grote ongerust heid bestaat over het lang uit blijven der toegezegde salaris herzieningen 2. Is de minister overtuigg, dat binnen zeer korte tijd re sultaten van de werkzaamhe den der salariscommissies te verwachten zijn, en zo neen, is hij dan bereid, deze resultaten te bespoedigen? Indien de beslissingen nog enige tijd zullen uitblijven, is de minister dan bereid een voorlopige uitkering aan de leraren van deze categorieën van onderwijs te bevorderen, welke zo spoedig mogelijk, liefst voor 1 Aug. a.s., zou kunnen worden uitbetaald? De doedelzak-band van de 148ste Edinburgh Schout Troop brengt van 6—18 Juli a.s. een bezoek aan ons land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1