PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Noord-Beveland op nieuwe wegen Truman hekelt Molotovs houding Mausoleum te Ede Antwoord van Djocja kèmt Zaterdag Een vrouw hoofd van dievenbende 190e Jaargang - No.157 Uugave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Je., Vllssingen. Dit blad verschljni dagelijks, behalve op Zon en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 Juli 1947, ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent pet week f 3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent pec mm* minimum pee advcr» ten tie t 2.—. Bureaut gevestigd te Vllssingen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen! Middelburg i Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924: Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i. Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht „Een dwaze uiting van nationalisme" Welke landen nemen deel. „De wereld moet verder draaien, met of zonder de goedkeuring van da Sowjet- Unie," zo is het commentaar .in de Ver. Staten op de wei gering van Molotov. En de Amerikaanse rege ring heeft Engeland en Frankrijk aangespoord voort te gaan met de uitwerking van het plan Marshall. Deze aansporing kwam bij monde van president Truman tijdens een redevoering te Charlotte- viele, een rede die werd op gesteld in zorgvuldig over leg met Marshall. Truman liet geen twijfel bestaan aangaande zijn me ning. over de door Molotov aangenomen houding. Molo- tov's weigering noemde hij een dwaze uiting van het verst gedreven nationalisme. Sommige landen onthouden hun steun aan herstelplannen op grond van de overweging, dat die steun inmenging in binnenlandse aangelegenheden zou betekenen-. Dit is een even grote drogreden dan wanneer iemand zou weige ren voor 'n voordelige trans actie een compagnonschap aan te gaan, omdat dit 'n sa mengaan in particuliere za ken zou betekenen. Na twee wereldoorlogen zouden de staten toch zeker geleerd moeten hebben hoe dwaas het is het nationalisme zo ver te drijven, dat coöperatieve eco nomische planning voor vreedzaam herstel wordt te gengewerkt. Een vereiste voor de vre de is, een ondersteuning van een wereldeconomie eer dan van aparte nationalistische economieën. Inmiddels zijn de uitnodigin gen voor deelneming aan een tweede Par ij se conferentie zonder Rusland verzonden. Te verwachten is, dat de Oost- Europese landen stuk voor stuk zullen weigeren en de West-Europese meewerken. Van landen, die enigszins op de grens tussen twee we relden liggen is de houding Van Zweedse officiële zijde is ontkend, dat Zweden uit vrees voor de Sowjet-Unie de hulp van Amerika van de hand zou wijzen. „Semi-offici- ele kringen" verklaren, dat Zweden integendeel gaarne zal deelnemen. De regering van Tsjecho-Slowakije zal, naar men vermoedt, spoedig een beslissing nemen. In politieke kringen in Oostenrijk acht men het vrjjwel zeker, dat de uit nodiging van Engeland en Frankrijk aanvaard zal wor den. In Hongarije zijn de „ge matigde elementen in regering en opositie" zeer teleurgesteld over Hie mislukking van de conferentie. Een woordvoerder der Belgische regering heeft verklaard, dat de tolunie met Nederland en Luxemburg het Belgisch antwoord was zowel op het voorstel van Marshall als op „de betreurenswaardi ge onenigheid" te Parijs. Het staat niet vast, dat Zwitser land, dat zijn neutraliteit wil handhaven, de uitnodiging aanvaardt. Twee landen heb ben reeds oficièel hun mede werking toegezegd, Denemar ken en Griekenland. Eisenhower over oorlog en vrede. „De mensheid zal wellicht het Golgotha van een derde wereldoorlog ondergaan", tenzij de V.S. helpen met 't opstellen van plannen voorde structuur van een wereldvre de, aldus verklaarde generaal Dwight Eisenhower. „Totdat alle anderen met ons bereid zijn om het slag veld door conferentietafels te vervangen, moeten wij onze gezamenlijke krachten richten op het scheppen van een sta biele wereld en moeten wij een doelmatige legersterkte behouden, die eerbied af dwingt voor onze vredelie vende bedoelingen." Nagy gaat illegaal werken. plannen van uitge- WEKEN BOERENLEIDERS. Ferenc Nagy, de voormalige Hongaarse president en Geor- gi Dimitrof, evenals Nagy een der leiders van de Hongaarse boerenpartij, hebben, op een persconferentie medegedeeld, dat uitgeweken leiders van de boerenpartijen in Oost-Europa een gezamelijke campagne te gen „de Rusische overheer sing" van Oost-Europa zullen beginnen met het indienen van officiële klachten bij de alge mene vergadering der V.N. in September. Hierna zouden on dergrondse bewegingen in hun landen in het leven geroepen worden om de politieke en eco nomische democratie in de westerse zin van het woord tot stand te brengen en het stre ven naar de Verenigde Staten van Europa te bevorderen. Kopenhagen heeft weer kranten. Na vï^r maanden is een einde gekomen aan de sta king van Deense drukkers. Zij hadden een zeven-urige werkdag, loonsverhoging ei betere arbeidsvoorwaarden verlangd. Aan him eisen is gedeeltelijk tegemoet geko men. De kranten zullen met ingang van Zaterdagmiddag weer verschijnen. Slechts en kele bladen konden in de afgelopen vier maanden het licht zien, o.a. de partijbla den van de sociaal-democra ten en de communisten. Minister Spaak vóór Marshall. tegen het vetorecht. In een rede heeft minister Spaak verklaard, dat niets België mag beletten deel te nemen aan een organisatie zoals door België voorge staan. Spaak verklaarde nog: „El ke dag geraak ik er meer van overtuigd, dat het ónmo gelijk is een internationale organisatie op te richten, in dien de kleine en grote lan den, die hiervan deel willen uitmaken, niet inzien dat er iets anders bestaat dan hun eigen land én hun eigen be langen." „Wij worden gedwarsboomd door het recht van veto, daar dit de organisatie verlamt. Het grootste gedeelte der problemen is op procedure kwesties vastgelopen. De V.N. zal slechts slagen indien het recht van veto verdwenen zal zijn." Vissersprijs. Vorig jaar werd besloten tot het instellen van een bedrijf- schapsprijs voor de schipper van het vaartuig, dat in een bepaald jaar de best verzorgde haring of vis heeft aange voerd. Wij vernemen thans, dat na de beëindiging van de haring teelt 1947 dit is dus in het voorjaar 1948 de prijs (o.a. een wisselbeker en een speciaal voor dit doel ontworpen wim pel) zal worden uitgereikt aan een Vlaardingse, Katwijkse en Scheveningse haringschipper. Ook een der schippers van een IJmuidense trawler ontvangt dan een prijs. Vandaag is het 25 jaar gele den, dat in Nederland voor de eerste maal vrouwen ter stembus togen; viert Eduard Herriot, de voorzitter van de Franse nationale verga dering, zijn 75e verjaar dag. MORGEN: is het 60 jaar gele den, dat bij de wet be sloten werd tot spoor wegaanleg in het gou vernement Sumatra's Westkust. De lijnen kwamen in 1894 ge reed. Elsevier protesteert. De N.V. Uitgeversmaat schappij „Elsevier" heeft zich met een telegram gewend tot de minister van Onderwijg en de commissie voor de perszui vering, en geprotesteerd tegen het feit, dat in de uitspraak van de commissie voor de pers. zuivering betreffende de be trokkene H. Holdert jr. is ver meld. dat Holdert jr. van het Oostfront werd teruggehaald teneinde directeur te worden van de drukkerij, die zich ten onrechte „Elsevier" noemt, en waarmee de uitgevers Elsevier nooit iets uitstaande hebben gehad. Na de bevrijding is bij vonnis van de kantonrechter aan de drukkerij „Elsevier" verboden verder deze naam te dragen. De uitgevers Elsevier hebben aangekondigd, dat zij voor de uit deze onjuistheid voortsprui tende schade de commissie voor de perszuivering zullen aanspreken. 350 millioen dollars voor Italië. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de tekst gepubliceerd van de te Rome getekende overeen komst tussen Italië en de v.S. inzake de hulp, welke Italië zal ontvangen overeenkomstig het programma van hulpverle ning aan Europa na het op heffen van de Unrra, waar voor 350 raillioen dollar is uit getrokken. „Deze overeenkomst is we derom een bewijs van de ster ke gevoelens van wederzijdse vriendschap en sympathie, wel ke de beide volken koesteren. Het doel van het Amerikaanse programma is hulpverlening op grote schaal. Hieruit spreekt wederom het verlan gen van de Amerikaanse be volking om Italië te helpen tot een punt, waar de economie van dit land- het verder alleen af kan", aldus de bekendma king van het ministerie. Het Britse Lagerhuis is begonnen met de behandeling vun het wetsontwerp, volgens hetwelk de macht in Voor-In. dië wordt overgedragen aan dit land zelf. Levering van graan ontdoken. Door verschillende landbou wers in de provincie Drente is naar is gebleken, niet voldaan aan de verplichting tot het in leveren van granen. De con troleurs van de C.C.D. oefenen hierop thans een scherpe con trole uit en enige honderden processen-verbaal zijn dan ook aangezegd. Chauffeur gedood. Donderdagmorgen had te Oosterbeek een tragisch onge val plaats, in de garage van 't gemeentehuis op Denekamp. De plusminus 45 jarige ge meente-chauffeur D. van Leeu wen, zette zyn vrachtwagen aan, deze sloeg aan en doordat hij de vorige avond de wagen in de versnelling had laten staan, ging deze direct rijden waardoor de chauffeur tegen een andere auto werd aange drukt en hij opslag gedood werd. geen eieren voor restaurants. Met ingang van 6 Juli zal de verstrekking- van eieren aan restaurants worden stopgezet. Zoals men weet, liet de eier- productie toe, dat begin Maart tijdelijk aan restaurants een toewijzing van één ei per twee maaltijden werd verstrekt. De seizoenschaarste aan eieren en de behoefte aan export maak ten het onmogelijk momen teel de verstrekking aan restaurants voort te zetten. EEN VRIEND VAN PROF. SCHERMERHORN. Intussen mobiliseert de republiek. Donderdagavond heeft het seniorenconvent van de Eerste Kamer tot des avonds 12 uur vergaderd. De ministers Beel en Jonk man hebben deze groep Kamerleden uitvoerig Inge licht over de regeringspo- litiak ten aanzien van Ne derlands Indië. mobilisatie? Van officiële republikeinse zijde wordt vernomen, dat Sjahrir, die op reis was naar Tjilatjap, is teruggeroepen naar Djocja. De republikeinse radio meldt, dat alle Indone- sische arbeidersstrijdgroepen, welke thans met verlof zijn, dringend naar hun bases zijn teruggeroepen. nieuwe delegatie. Waarschijnlijk zal de vice- premier Setiadjit worden be noemd tot hoofd van de Indo nesische delegatie, die de be sprekingen met de Nederlan ders voert. Men verwacht te Batavia, dat na de ontslagna me van dr. Boediardjo als lid der republikeinse delegatie nog Zij werkte alle plannen uit. Voor de Maastrichtse recht bank stond Donderdag een dievenbende terecht, die zich in het begin van dit jaar onder leiding van een vrouw heeft schuldig gemaakt aan enkele ernstige diefstallen met inbraak, poging tot in braak en een overval met geweldpleging. Voor de rechtbank kwam het wedervaren van de ben de bij stukjes en brokjes aan het licht. Adriana L. Looymans te Maastricht, be kend onder de naam „Made leine", verzamelde een stel letje zware jongens om zich heen, die ze erop uit stuur de, als er iets te halen was. Zij verzamelde de inlichtin gen, werkte de plannen uit en nam de buit in ontvangst. Zo maakte zij de plannen voor een roofoverval op een Amsterdammer, die op de Heerder Groenweg door twee leden van de bende werd overvallen, welke opzet niet slaagde, omdat de man zich heftig verweerde. Madeleine was ook degene, die de tip kreeg en uitwerkte voor de diefstal bij Van der Zwan, welke een buit van 7000 opleverde. Alles zou „goed" gegaan zijn, als de bende geen fout had gemaakt bij de voorbe reiding van de „grote slag", waarbij men het oog had op Jonge boeren van elders vestigden zich vóór 1940 op het eiland. Zorg voor de jeugd. Noord Beveland is niet al leen een rijk land, het 13 ook een mooi land. Men ziet dat 't best, wanneer men langs zijn Noordkust op de zware zeedijk staat. Wijd strekken zich de polders met hun weelderige akkers uit, doorsneden door een aantal wegen. Nu helaas Ijaal, maar vroeger omzoomd met prachtige bomen, die he laas aan de Duitse roofzucht ten offer gevallen zijn. Geluk-' kig wordt er op sommige de len van het eiland al weer ge plant, zodat verwacht mag worden, dat eerlang ook de schaduw op het eiland zal te rugkeren. In het Noordwesten heeft Noord-Beveland zowaar nog ook een bescheiden groepje duinen. En al zal Kamperland wel nooit een badplaats van grootse allure worden, voor de, Noord-Bevelanders zelf is hier toch gelegenheid om de genoe gens van strand en duin te ge nieten. Evenals ietg verderop in het z.g. Zandhoekje. immigratie De bevolking van Noord-Be veland vertoont een' eigenaar dig kenmerk, dat wellicht niet terstond opvalt, maar dat toch typerend genoeg is om hier af zonderiijk vermeld te worden. Wanneer U langs de boerde rijen gaat en eens kon nagaan, wie de bewoners zijn, zoudt U er verbaasd over staan hoevelen er van elders komen: van Zuid-Beveland zo goed als van Schouwen, maar ook van Tholen, uit Zeeuwsch- Vlaanderen en zelfs uit Bra bant. Deze immigratie is al een goede veertig jaar geleden be gonnen. Boerenzoons van el ders kochten een boerderij op Noord-Beveland en begonnen er hun bedrijf. Dit verschijnsel heeft zich voortgezet tot het uitbreken van de oorlog be grijpelijkerwijze een einde maakte aan de verkoop van boerderijen. En daar het in algemeen kerels met courage zijn, die in den vreemde durven te begin nen, zijn het lang niet de slechtste elementen in de be volking van het eiland gewor den; het aandeel, dat deze „vreemdelingen" in de ver nieuwing en vooruitgahg heb ben bijgedragen is dan ook niet gering. belangstellin g groeit. Merkwaardig is ook hoe bij het jonge geslacht de belang stelling en de liefhebberij voor het boerenbedrijf juist in de laatste jaren sterk groeiende zjjn. Dertig jaar geleden wa ren er nog velen die niets voor landbouwonderwijs en der gelijke „nieuwigheden" voel den. maar die zelfde mensen sturen nu hun zoons naar de Landbouw-Winterschool te' Goes, zelfs naar de Lagere Landbouwschool in Middelburg en wanneer straks het plan van de kring Noord Beveland van de Z. L. M. om in Kort- gene een eigen Lagere Land bouwschool te stichten, kan doorgaan, zal de belangstelling zeker groot zijn. Gelijk nu trouwens reeds het geval is met de land- en tulnhouwcur- sussen in Goes en met de Landbouwhuishoudschool voor de plattelandsmeisjes, die eveneens In Kortgene is ge vestigd. de jeugd. Maar ook op ander gebied is Noord Beveland volkomen „bij", speciaal t.a.v. de jeugd zorg. waarmede de gemeente besturen hebben getoond te be grijpen, dat wie de jeugd heeft, ook de toekomst heeft. In de drie dorpen van de ge meente Kortgene werden, ge dachtig- aan de leuze van een gezonde geest ln een gezond lichaam, nog zeer onlangs sportvelden aangelegd, welke druk worden gebruikt en ook op het gebied van de onder- wijs-vernieuwing staat men in de voorste rijen. Moge men el ders ln Zeeland pas zeer on langs met enige ophef een be_ gin hebben gemaakt met de invoering wan de Onderwijs- film op de lagere scholen, ook dat kent men op Noord-Beve land al zeven jaar 2 Uit deze artikelen moet U tot dusver wel duidelijk zijn geworden, dat de Noord Beve lander zijn zaken flink aan pakt en in het algemeen zijn peultjes uitstekend zelf weet te doppen. Dat neemt niet weg, dat er problemen zijn zoals b"v. dat van de brug over de Zandkreek welke zonder de medewerking van buiten af niet opgelost zullen kunnen worden. Maar de Noord Beve lander laat anderen nooit in de steelt herinner U nog maar eens hoe direct na de be vrijding in enkele dagen tijds deze bevolking van nog geen 8000 zielen voor de actie „Zuid helpt Noord", honderd-duizend gulden bijeen bracht zodat het thans met recht verwacht, dat men ook elders begrip zal tonen voor de problemen van dit kranige eiland, die zo heel dringend ojp een oplossing vra_ een bedrag van 180.000, dat in de brandkast van de eierenhandelaar Becker op de Scharnerweg zou zitten. Men had daarvoor zelfs een ex pert in brandkasten-kraken uit België gecharterd, en deze maakte de nodige voor bereidingen. De fout was echter, dat men contact zocht met een broer van Becker, die op zijn beurt echter de politie waarschuwde. Twee van de inbrekers slaagden erin te ontsnappen, maar de derde werd aangeschoten en gearresteerd. Uit zijn verkla ringen volgden arrestaties en ten slotte had men het hele stelletje, inclusief Madeleine, die echter ontkennen bleef, te pakken. Zo stond het troepje nu voor de rechtbank en allen bekenden. Het O.M. vroeg tegen „Ma deleine" wegens het aandeel in de poging tot- inbraak bjj Beckèrs twee jaar en tegen de bendeleden straffen van 1% tot 3 jaar. Vervoer van benzine. In de Staatscourant van Vrijdag is opgenomen een be schikking vsih de minister van financiën inzake het vervoer van benzine in de grensstrook langs de NederlandsBelgi sche grens. Naar aanleiding van deze beschikking deelt het ministerie van financiën het volgende mede: Het is gebleken, dat op al le mogelijke wijze benzine in niet onbelangrijke hoeveel heden naar België (waar de benzineprijs aanmerkelijk ho ger is) wordt uitgevoerd. Om deze benzinesmokkel tegen te gaan wordt in bovenge noemde beschikking het ver voer van benzine in een strook van 100 meter breed te langs de grens verboden. Dit verbod geldt niet voor benzine in de gewone reser voirs van motorrijtuigen, met dien verstande, dat in de re servoirs van motorvoertui gen, die i n klein grensver keer rijden bij het uitgaan niet meer benzine aanwezig mag zijn dan 25 litér. Uiteraard geldt dit verbod evenmin voor zover het ver voer op de gewone douane documenten plaats vindt. Voorts" wordt bepaald, dat het binnenlandse vervoer van benzine naar een plaats bin nen de grensstrook van 1000 meter dient te geschieden pp binnenlandse paspoorten, wel ke door de ontvanger der in voerrechten en accijnzen, on der wiens kantoor de plaats van afzending is gelegen, op aangifte worden verstrekt. De beschikking treedt in werking met ingang van 15 Juli 1947. De kinderen. Toen ..2 hertog van Windsor uit Amerika vertrok, werd hij door een aantal journalisten uitgeleide gedaan, die hem naar zijn indruk ken van Amerika vroe gen. „Wat mij bij dit be zoek het meest getrof fen heeft," antwoordde hij, „is de wjjze waarop de ouders aan him kin deren gehoorzamen". meer vooraanstaande republi keinen ontslag zullen nemen. het nieuwe kabinet. Het republikeinse blad „De Nieuwsgier" te Batavia merkt op, dat rond de figuur van Sjarifoeddin, de nieuwe pre mier, onzekerheid bestaat. De persoonlijke aanhang van Sjahrir is geheel uit het kabi net verdwenen. Het blad noemt het een winst, dat dr. Douwes Dekker uit de nieuwe regering is ge treden. Het blad keurt de benoe ming van Hadji Agoes Salim tot minister van buitenlandse zaken goed. het antwoord. Setiadjit, de nieuwe tweede vice-premier van de republiek, wordt Zaterdag in Batavia verwacht met het antwoord op het verzoek van dr. van Mook aan Soekarno om schriftelijke opheldering te geven op zijn laatste brief van Zondag jl. en op de Amerikaanse aide-me moire. Men verwacht, dat Se tiadjit hoofdzakelijk tot taak zal hebben besprekingen met de Nederlanders te voeren. Setiadjit is een persoonlijke vriend van Schermerhorn, een welberaden en rustige figuur. Gedurende de oorlog in Neder land maakte hij deel uit van de ondergrondse strijders. La ter is hij lid geworden van het noodparlement. Ministers-benoeming te Djocja. De portefeuille van binnen landse zaken in het kabinet te Djocja is thans gegeven aan Wondo Amiseno, lid van de Partai Sarikat Islam In donesia. De nieuwe minister van binnenlandse zaken, Ami seno, heeft een jaar gevan gen gezeten, in verband met de ontvoering van Sjahrir vo rig jaar, waarbij ook Tan Malakka betrokken was. Hg werd Maart j.l. in. vrijheid gesteld. Vrachtauto verkwanseld. Een militaire drie-tons For,j vrachtwagen kreeg begin van dit jaar in Den Haag door sa menwerking van drie militai ren een nieuwe eigenaar voor de som van 1400 gulden. De buit werd gedeeld, waarna de chauffeur aan zijn transportof. ficier opgaf, dat zijn wagen uit de Kromhoutkazerne te Utrecht/gestolen was. De ma rechaussee zocht dit complot snel uit en arresteerde twee sergeants en een soldaat, die voor de krijgsraad te velde vol mondig hun schuld toegaven. Nadat tegen sergeant ter H. anderhalf jaar gevangenisstraf met verlaging tot soldaat, ont slag- uit de dienst onder aftrek van voorarrest: tegen sergeant van 9. een half jaar gevange nisstraf met aftrek van voor arrest, verlaging tot soldaat zonder ontslag en tegen sol daat N. 9 maanden gevan genisstraf met aftrek van voor arrest was geëist, veroordeelde de krijgsraad hen met behoud van de bijkomende bepalingen tot resp. één jaar gevangenis straf met aftrek van voorar rest en de beide anderen tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaar delijk, aftrek van voorarrest en een proeftijd van twee jaar. KORTE PREDICATIE VOL DES HEILIGEN GEESTES. Maar hi| (Stephanus) vol zijnde de» Heiligen Geestes Hand. 7 55a. 't Is al weer enige weken geleden, dat we het Pinkster feest mochten vieren, het feest van de uitstorting van den H. Geest over de gemeente. Maar 't is niet goed, als dit machti ge feit alleen maar onze aan dacht heeft, alg de kalender Pinksteren aangeeft, 't Moet eigenlijk altijd Pinksterfeest zijn tri ons hart en in ons le ven. Als 't goed met ons is, zou ook van ons moeten gel den, wat van Stephanus staat geschreven, nl., dat hij vol was van den H. Geest. „Vol des Heiligen Geestes". Wat wil dat zeggen? Wie vol Is deg H. Geestes die kan niet vol van zichzelf zijn. Integen deel. hij wordt ontledigd van zich zelf. Het is dan ook op merkelijk, hoe Stephanus in de lange rede, die hg te zijner verantwoording uitspreekt voor de Joodse Raad, met geen en kel woord van zichzelf gpreekt, noch zijn eigen persoon op de voorgrond schuift, maar Gods heilsraad ontvouwt en de heerlijkheid van Christus open baart. En daaraan laat zich nog al tijd de geestelijke mens van de natuurlijke mens onderkennen, dat bij 'de laatste het eigen ik in 't middelpunt staat. De na tuurlijke mens Is vervuld van zichzélf, hij zoekt zichzelf, hij bouwt en vertrouwt op zich zelf, hij leeft zichzelf en sterft zichzelf. Maar als de H. Geest in ons leven komt, dan worden wij zelf van onze troon afgestoten en komt een Ander daarop te zitten. Die Andere is Christus, onze Heiland en Zaligmaker, de Heer "van ons leven. Gans de heilsweg van een Crristen, gelijk we die onder scheiden in wedergeboorte, ge loof. bekering enz., laat zich samenvatten in dit éne, dat hg door de H. Geest meer en meer ontledigd wordt van zich zelf en Christus gestalte voor hem krggt.eü door het geloof woont in het hart. Vol des H. Geestes: dat is vol van Christus. Want de H. Geest zou van zich zelve niet spreken. Maar Hij ls gekomen om Jezus Christus te verheer lijken. Hij zal het uit 'fc Mijne nemen, zegt Jezus, en het u verkondigen. Geldt dit alles nu ook van ons? 't Is niet' genoeg de naam van Christen te dragen, we moeten 't ook zijn. Zijn we al van onze troon afgeworpen en zit Christug er al op? Kreeg Hij al gestalte in ons hart en leven? Ziet de buitenwereld daar al iets van? 't Zal wel nodig zijn, ons le ven lang te blijven bidden: „Kruisig Gij mijn ouden zin, neem geheel mijn wezen in en vernieuw mii telken dage, dat ik Jezus'sbeelt'nis drage!" Ds. J. VAN WOERDEN. Middelburg. DE KERSENWINST KLEIN. De kersen zij% op stam duur gekocht, maar met de verkoop valt het nu tegen. Vooral in Limburg schommelden de prij zen erg door de Belgische im porten. Bovendien was de ker senopbrengst ditjaar in be paalde streken overweldigend, in Maastricht zijn kersen ge vent voor f 1.per 3 k.g. Het tarief van de plukkers daajlde van 25 cent tot 8 cent per k.g. Enkele dagen geleden waren op de veilingen de prij zen weer aangetrokken tot 60 a 85 cents per k.g. Wordt door Prins Bernhard onthuld. Reusachtige grafheuvel. Te Ede zal op het hoge plateau van de Paasberg, dat door Canadese militairen destijds reeds met bulldozers werd geëgaliseerd, een mau soleum verrijzen als blijvende herinnering aan degenen, die in de verzetsstrijd het leven lieten. Het mausoleum, dat thans ten naaste bij voltooid is, werd gedacht als een reusachtige grafheuvel, aan <^e voorzijde afgesloten door een van Et- tringer tufsteen opgetrokken muur, waarin de namen der gevallen verzetsstrijders gebei teld zijn. De ontwerper heeft hierbij voor ogen gestaan de muur, waarvoor zovelen in de laatste minuten van hun leven weerloos stonden, de lopen van het vuurpeleton op zich ge richt. De muur eindigt aan de rechterzijde in een hoger en naar voren uitspringend ge deelte. Aanvankelijk lag het in de bedoeling in de voorzijde daarvan een of andere, symbo lische voorstelling in relief aan te brengen, doch van dit plan kwam men terug en in overleg met de Amsterdamse beeld houwer V. P. Semeyn Esser werd besloten het platform te bekronen met een drie meter grote bronzen mansfiguur, lig gende maar bezig zich op te richten. Symbolisch gezien: de neergeslagen strijder die zich weer verheft. Het ontwerp voor dit beeld mocht aller instemming ver werven, zodat de heer Esser de opdracht werd), gegeven. Terwijl rondom begonnen werd met de aanleg van we gen en het aanbrengen van beplantingen, vonden de eer ste bijzettingen reeds plaats en steeds werd men getroffen door de grote toewijding, die van het mausoleum en zijn omgeving uitgaat. Gestadig vorderde de bouw en nu de werkzaamheden ten einde lo- Ïien, kan men reeds vaststel en, dat een groots en schoon geheel is ontstaan, een mo nument onze gevallenen waardig- Op 2 Augustus a.s. zal Z. K. H. Prins Bernhard, als oud-oppervelhebber der bin nenlandse strijdkrachten, per soonlijk het laatste sluitstuk, hft bronzen beeld van de kunstenaar Esser, onthullen en bij de verdere plechtighe den tegenwoordig zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1