De „Republiek" antwoordt Classis Middelburg Nieuwe conferentie te Parijs UIT DE PROVINCIE Ernstige autobotsing WALCHEREN Ned. Herv. kerk De echtseheidingskwesti» De Classis Middelburg, op Woensdag 25 Juni vergaderd als alle classes der Hervorm de Kerk, bracht 17 predikan ten en 24 ouderlingen bijeen, onder praesidium van ds. J. S. Hartjes. Als afgevaardigde ter ge nerale synode werd gekozen ds. L. C. Spijkerboer, als secundus ds. F. Don, als ter- tius ds. J. S. Hartjes. Als leden van het Classi caal Bestuur werden ge- of herkozen ds. A. de Vries, ds. F. Don en oud. J. Adriaanse; als secundi ds. E. R. O. Ri chard, ds. G. H. van Willens- waard. ds. H. Aalbers, ds. J. J. P. Valeton, oud. jhr. mr. T. A. J. W. Schorer en oud. W. J. Berg. Ds. Spijkerboer werd herkozen als quaestor, ds. Don tot secundus scriba quaestor. De heren R. Batten en A. H. S. Stemcrdlng werden ge kozen in de Financiële Com missie; mevr. W. C. Breukel- man—Verhoog, de heer J. Boogaard, ds. W. Oosthoek en ds. J. J. P. Valeton in de Zendingscommissie; ds. M. H. F. WItteveen, mej. H. W. Dor- leijn en de heer G. Gort in de Jeugd-Raad; ds. G. W. Waardenburg en ds. G. H. van Willentswaard in de Commissie voor Kerk en Zie kenzorg; ds. F. H. Breukel- man tot gedelegeerde voor de arbeid in de kampen. KERKELIJKE MEDEWERKERS. Het door de Synode voorlo pig aangenomen Reglement «betreffende de kerkelijke me dewerkers werd in de gege ven vorm niet geheel aan vaardbaar reacht. Enerzijds vond het dankbare instem ming vanwege de mogelijk heid tot kerkelijke opdracht aan allerlei werkers zowel op het terrein als aan de rand der Kerk; andererzijds ont moette het bezwaren vanwe ge de te grote invloed, aan de organen van bestand der synode toegekend, waardoor de zelfstandigheid der ker- kcraden en de vrijheid der ^nedewerkers te zeer beperkt "zouden worden.Tot wegne ming van deze bezwaren werd een aantal amendementen, aan de synode voor te stel len, met algemene stemmen aangenomen. Het aldus gea mendeerde reglement vond aller instemming. In de Belofte en Verkla ring, door de medewerkers te ondertekenen, werd de zinsnede, volgens welke zij hun arbeid zouden hebben te verrichten „overeenkomstig 't karakter van de Hervormde Kerk hier te lande", als verouderd verworpen, daar deze formule dateert van vóór de ingetreden vernieu wing der Kerk en nog vastzit i'uist aan de karakterloos- icid, waaraan de Kerk zich wli ontworstelen. De verga dering wilde in de Belofte en Verklaring zien volstaan met de omschrijving, dat de me dewerkers hun arbeid zouden hebben te aanvaarden „in gehoorzaamheid aan de Hei- ge Schrift en staande op de bodem der Belijdenisge schriften." Het uitgangspunt, van waaruit de synode de medewerkers wil laten arbei den, zou geen ander mogen zijn dan het uitgangspunt, vanwaaruit zij zelve haar taak wil vervullen. Ten aanzien van het gods dienstonderwijs op de open bare school nam de verga dering een motie aan, dat dit onderwijs niet in „culturele", maar in verkondigende zin behoort te geschieden. ECHTSCHEIDING. De door de synode voorlo pig aangenomen reglements wijziging, stt-ekkend tot het verbod van huwelijksbevesti ging, wanneer een vorig hu welijk niet door de dood zou ontbonden zijn, kreeg breed voerige bespreking. Van der tien leden ontving het volle dige instemming; zij achtten het verbod noodzakelijk, op dat te midden der wereld, met haar zinkende moraal, een teken zou worden gesteld van de heiligheid van het hu welijk. De tegenstanders van het verbod zagen de vol strektheid daarvan als een onoverkomelijk bezwaar en oordeelden, dat de verant woordelijkheid voor mogelnke weigering van huwelijksbe vestiging alleen op de kerke raden diende te rusten, waar om zij ook de motie Ter Haar, die aan de Classicale Besturen- de bevoegdheid tot dispensatie wilde verlenen, niet konden overnemen. Met meerderheid van stemmen werd besloten aan de synode te verzoeken, zich opnieuw te bezinnen op geheel het vraagstuk van huwelijk en scheiding, en zich tot de ker keraden te richten met een herderlijk schrijven, waarin hun de verantwoordelijkheid ten aanzien van de huwelijks bevestiging zou worden voor ogen gesteld. EENHEID DER KERK. De kerkeraad van Vlissin- gen diende een motie in, overgenomen van de kerke raad te Voorburg, waarin de wens werd uitgesproken, dat de Vereniging voor Vrijzin nig Hervormden, de Confes sionele Vereniging en de Ge reformeerde Bond zichzelve zouden ontbinden. Achter de ze motie lag de overtuiging, dat de strijd om de Waar heid alleen mocht plaats heb ben als een gemeenschappe lijke worsteling binnen de or ganen der Kerk, en niet als een partijstrijd van tegenover elkander staande richtings organisaties. De motie ver wierf algepiene instemming. Echter werd er uit geschrapt de overweging, dat de Ethi sche Vereniging en de Evan gelische Vereniging zichzelve reeds hadden opgeheven, daar deze opheffing niet was ge schied uit de overtuiging, waaraan de motie ontspron gen was. Om des tijds wille werd de bespreking van het rapport over het vraagstuk van de kinderdoop uitgesteld tot de volgende, in September te houden, vergadering. Onder voortreffelijke lei ding stond v de bespreking op hoog, liever gezegdop waar lijk kerkelijk peil. Na afloop zei één der predikanten met grote dankbaarheid: Ja, wij beginnen het God-dank weer te verstaan, wat het zeggen wil, Kerk van Jezus' Christus te zijn. TWEEDE KAMER Welvaartsplan voor Suriname. Aan de orde ls het wetsont werp betreffende de stichting van een welvaartsfonds voor Suriname. De hr. Bierema (Vrjjh.) isvan mening, dat als er in Suriname een inflatie gaande is, de ont wikkeling van dat gebiedsdeel nadeel zal ondervinden. Spr. zegt, dat Suriname gro te mogelijkheden heeft. «Hij is van mening, dat er voor de gezondheidsdienst meer gedaan moet worden. De Tweede Kamer heeft in de zitting van Donderdag het wetsontwerp betreffende de stichting van een welvaarts fonds voor Suriname, opge steld door gouverneur Brons, behandeld. De regering zal een bedrag van 40 millioen voor dit fonds beschikbaar stellen. Verscheidene Kamerleden maakten aanmerkingen, dat het zo lang heeft geduurd voor het ontwerp in behan deling kwam. In antwoord hierop wees minister Jonkman op grote overbelasting van het minis terie. Ten aanzien van de opzet van het beheer van het fonds merkte hij op, dat gewerkt moet worden met hét sche ma, dat zo bekend is uit In donesië, n.l. dat met handha ving van de-jure-positie de de-facto-invloed van de orga nen overzee aanzienlijk ver sterkt dient te worden. Op details van het werkplan wenste de minister thans niet nader in te gaan, gezien ook do lange thd welk al verstre ken ls sinds de memorio van toelichting. In verband met de kwestie der Joodse immigratie ver klaarde de minister, dat de regering bereid is de verdere voorbereiding dezer kolonisa tie te doen plaats hebben, waarbij voorop moet staan de behoefte van Suriname aan een grotere bevolking. Deze kolonisatie moet passen In het Nederlandse karaKter. Dat de stem van Suriname van grote betekenis zal zfln, wordt gaar ne toegezegd. Het ontwerp werd z.h.s. goedgekeurd. Op Vrijdag 4 Juli. De nieuwe socialistische premier der republiek Indone sië, dr. Amir Sjarifoedin, heeft medegedeeld, dat het antwoord van zijn coalitie regering aan de Nederlandse regering inzake het Neder landse voorstel nopens een voorlopige federale regering voor - het gehele gebied van het voormalige Nederlands Oost-Indië, op Vrijdag 4 Juli tegemoet kan worden gezien. De nieuwe premier hoopt op een vreedzame regeling. 9 12 Juli graanconferentie te Parijs. Van 9 tot 12 Juli zal te Pa rijs een conferentie worden gehouden, waar men de mid delen zal bespreken om de granen in Europa dit jaar zo goed mogelijk te gebruiken. 52 landen zullen afgevaar digden sturen, onder wie An. derson, de Amerikaanse mi nister van landbouw, Mclver, voorzitter van de Canadese tarweraad, Strachy, de Brits* minister van voedselvooftie- ning en de ministers vai\ voedselvoorziening of van landbouw uit Oostenrijk, Bel gië, Nederland, Frankrijk, Zweden en Denemarken. De belangrijkste punten van het programma luiden: over zicht van de vooruitzichten van de graanpositie in de we reld in het jaar, dat 31 Juni 1948 eindigt; de mogelijkhe den om de veestapel op peil te houden bij de verwachte graantekorten; een eerlijke verdeling van granen onder de verbruikers; een zodanige vaststelling der rantsoenen, dat deze het gehele jaar ge handhaafd kunnen blijven. Tolunie door Belgische Kamer aangenomen. Het wetsontwerp tot goed keuring: van de douaneover eenkomst, op 5 September 1944 te Londen gesloten tussen de Belgisch-Luxemburgse Unie en Nederland, is door de Belgische Kamer met 135 stemmen voor, 5 tegen en 21 onthoudingen, aangenomen. Tegen stemden de Waalse socialisten, terwijl dc communisten zich van stem men onthielden. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Doetin- chem M. E. Ouwehand te Wrik aan Zee en Duin; naar 's-Gravenhage M. E. Koole te Gouda. Zijn regering zal in deze ma- terie dezelfde lijm volgen als de regering Sjahrir: trachten de geschillen met de Neder landers op te lossen, zonder wapengeweld. Het nieuwe kabinet te Djocja is Donderdagavond door Soekarno beëdigd. Soe- karno hield een toespraak tot een groep personen, die des avonds een fakkeloptocht hiel den en wekte in die toe spraak allen op achter het kabinet te staan. Mr, Ali Boediardjo, secre-' taris van de Indonesische de legatie, die met de Nederlan ders onderhandelde, heeft ontslag genomen. Sjahrir zou Vrijdag ontslag nemen als hoofd van deze de legatie. Incidenten op Java. De Nederlandse militaire woordvoerder te Batavia maakt melding van verhoogde Repu blikeinse agressie in het ge bied van Soerabaja. Hierbij werden een Nederlander ge- c-ood en twee gewond, tijdens gevechten met zware mitrail leurs en mortieren. De marine- voorlichtingsdienst deelt mede, dat een Nederlandss torpedo- bootjager in Straat Bali door .kustbatterijen is beschoten. Het vuur werd beantwoord. Christ. Vrouwenbond afd. Zeeland. Op 2 Juli kwamen te Mid delburg meer dan 1000 vrou wen, allen leden van de Ned. Christen Vrouwenbond, bijeen voor de Jaarlijkse Landdag. Alle afdelingen uit Brabant en Zeeland waren vertegen woordigd. 's Morgens had de bijeenkomst plaats in de Noor derker k. De Presidente van de afd. Middelburg, Mevrouw S. L. v. d. Berg-van Overbeeke, sprak een openings- en welkomst woord. Mej. J. J. Donner uit Goes, presidente van het ge west, hield een causerie over het werk dat er gedaan is en wat er nog van de leden ge vraagd wordt op allerlei ge bied, wat in één woord is sa men te vatten, n.L dienen. Daarna kreeg Ds. A. Vries, Herv. Predikant te Mid delburg. het woord. Ds. de Vries hield een kern achtige rede over „Geheim en werkelijkheid". Leek' deze ti tel geheimzinig, in zijn woor den. kwam alles tot klaarheid. Na de koffiemaaltijd, die in de daartoe aangezochte gele genheden gebruikt werd, be gon de autorit over Walche ren. In Westkapelle werden de dames rondgeleid door de echt genote van de burgemeester, mevrouw de Casembroot, er bij afwezigheid van de burge meester door de heer Calland, wat buitengewoon op prijs werd gesteld. De meeste da mes zagen voor het eerst iets van de grote strijd die er ge voerd is om Walcheren. Met grote interesse werd van alles kennis genomen. Te rug ging het over Domburg waar de thee gebruikt werd, naar Vlissingen, waar in de mooie oude St. Jacobskerk mevrouw Luitwieler 'n lezing hield over haar ervaringen tij dens de beschieting en bevrij ding van Vlissingen. De presidente van de afd. Vlissingen, mevrouw Blanken- Gillissen, sprak daarna het slotwoord, 't Was een in alle opzichten zeer geslaagde dag. Geen film van Zeeland uit de lucht. Wij hebben reeds bericht, dat de Amerikaanse cineasten Ralp Donalsonen Keith Covy, die werken voor Fitzpatrick's Traveltanks korte kleuren films, die het karakter van een documentaire hebben mo menteel in Ned. vertoeven om films over ons land te maken en dat zij ook een bezoek aan Veere op het programma heb ben staan. Beide heren verblij ven thans voor enkele dagen in België, doch zullen waarschijn lijk vrij spoedig na him terug keer in ons land naar Walche ren komen. In verband'met de minder gunstige weersomstan digheden heeft men echter de plannen om Zeeland ook uit de lucht namelijk van een vliegtuig uit te filmen, op moeten geven. Geslaagd cum Iaude voor candidaat in de theologie de heer M. de Jonge te Leiden, vroeger te Domburg: 4 persbnen zwaar gewond. Donderdagmorgen, omstreeks half acht, is op de Nieuwe Vlissingse weg, even .voorbij de brug van Souburg een vrij ernstig ongeluk gebeurd, waar bij verschillende personen ge wond werden. De weg daar ter plaatse is open gebroken, daar men bezig is het wegdek te vernieuwen. Uit de richting Vlissingen kwamen drie zware trucks van de III O.B.D.. (Opruiming en bergingsdienst), die op weg waren naar Middelburg waar deze dienst is ondergebracht. De voorste van de drie wagens was voorzien van een rode vlag en vervoerde een kleine hoe veelheid springstof. Van de andere kant kwam een bellen wagen die Schelde-arbeiders uit Beveland naar hun werk bracht Hoewel de chauffeur van deze bellenwagen geen voorrang had dacht hij nog wel voor de militaire auto's het opgebroken weggedeelte te kunnen passeren. Toen hij echter juist voor bij dit gedeelte was, werd hij Vier en twintig deelnemers. Door de ministers Bcvin en Bidault is een gezamenlijk communiqué uitgegeven, waar in wordt vèrklaard, dat zij zo spoedig mogelijk een overzicht willen opstellen van de pro ductiemogelijkheden en de behoeften van Europa. Er dient een tijdelijke organisa tie in het leven te worden geroepen om de nodige ge gevens te verzamelen. De regeringen van Engeland en Frankrijk hebben derhalve be sloten alle Europese landen, die wensen mede te werken, (met tijdelijke uitzondering van Spanje) uit te nodigen met haar samen te werken bij de vorming van genoemde organisatie, die tot taak zal hebben een program voor het Europese herstel op te ma ken. Dit a^ibod om deel te nemen aan het werk van de organisatie geldt voor alle Europese landen. UITNODIGINGEN VERZONDEN. Namens Engeland en Frank rijk zjjn uitnodigingen gezon den aan 22 landen om deel te nemen aan de besprekin gen op 12 Juli a.s. over het plan-Marshall, aldus een ver klaring van het Franse mi nisterie van buitenlandse za ken. Een copie-uitnodlging is gezonden aan de Russische ambassadeur te Parijs, waar bij Frankrijk de hoop uitge sproken heeft, dat de weige ring van Rusland niet het laatste woord is eu dat het land zal willen meewerken. door de eerste militaire vracht auto opzij geraakt. De chauf feur van de truck remde krachtig en sleurde de bellen wagen nog even mee. De tweede militaire wagen botste tegen de eerste op en de bel lenwagen sloeg om. De bellenwagen Was groten deels verwoest en de „bak" z.vaar beschadigd. Ook de eer ste militaire wagen wag van voren vrij ernstig vernield De consternatie bjj de in zittenden, die totaal van niets wisten, was natuurlijk zeer groot. Verschillende personen werden min of meer ernstig gewond. De ambulancewagen uit Vlissingen rukte direct uit en de gewonden werden naar het St. Jozefziekenhuis ver voerd. Hier bleek dat alleen J. de Wlnter en H. Westdorpe, beiden uit Ovèzande, H. van Steene uit Heinkenszand en C. J. Naye, vrij ernstig gewond waren. Zij werden dan ook in het ziekenhuis opgenomen. De anderen konden na verbonden te zijn weer naar huis. De Rijkspolitie uit- Souburg heeft een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van het on geluk ingesteld. Het wegge deelte was de hele morgen af gezet en het verkeer werd om geleid. Eerst 's middags werd de wee weer vrijgegeven. Ook van de zjjde van de O.B.D. te Middelburg werd een onder zoek ingesteld. CAFÉ'S IN HAAMSTEDE OPEN OP ZONDAG In de gemeenteraad van Haamstede ls een voorstel om de café's 's Zondags te sluiten, met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. Tegen stemden de P. v.cLV. en de P.v.d.A. Een voorstel om de raad met ambtsgebed te openen werd met dezelfde meerder heid verworpen. KERK IN THOLEN WORDT GERESTAUREERD De gemeenteraad van Tho- len heeft een voorstel goedge keurd om B. en W. te machti gen geldleningen aan te gaan voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Tholen. De begroting werd beraamd op 156.000, waarbij vermoe delijk het rijk 75 de prov. 10 en de gemeente 15 in ae kosten zullen bijdragen. Door het plaatselijk co mité „Pro Rege" te Veere werd een collecte gehouden ten bate van onze jongens in Indië, die een bedrag van 317.40 opbracht. Geen katten voor Walcheren Het vriendelijke geschenk van een Amerikaanse dame, die de stad Vlissingen wilde helpen in haar herstel door 't schenken van enkele poesen, heeft vele landgenoten er toe gebracht haar voorbeeld te vol gen. In verschillende plaatsen van ons land organiseert men thans katteninzamelingen voor Walcheren. Zelfs op een der departementen hopen de poe sen voor Vlissingen zich op. Dit alles vervult, ondanks de waardering, die men hier koestert voor de blijken van medeleven, de Vlissingse be volking wel met enige bezorgd heid. De burgemeester verze kerde ons, dat er van een te kort aan deze nuttige huisdie ren geen sprake ls. Integen deel: Vlissingen verheugt zich in een respectabel aantal ver tegenwoordigers van het poe sengeslacht, reden waarom de plaatselijke overheid een be roep wil doen op- de Nederland se bevolking om haar gulheid te dezen opzichte te staken. ZEEUWSE KINDEREN GINGEN OP STAP. Honderden vrolijke, op hun Paasbest uitgedoste school kinderen uit Zeeuwsch-Vlaan- deren, en van Walcheren en Zuid-Beveland zijn onder goe de geleide een dagje naar Rot terdam geweest, waar onder meer de dierentuin werd be zocht. Dat de reis zo'n groot succes werd, was voor een deel te danken aan de Nederlandse Spoorwegen, die een mooi ver sierde trein ter beschikking hadden gesteld, voor een ander deel ook aan de machtige weergoden, die de Zeeuwse kin. deren wel bijzonder goed ge zind bleken te zijn. Middelburg Paardenfokkers presenteerden hun veulens, Donderdag werd op het Mo lenwater te Middelburg een keuring van veulens en één jarige merries en hengsten gehouden, georganiseerd door de Vereniging van Walcherse Paardenfokkers „Hippos". De belangstelling voor en mede werking aan deze keuring was vrjj groot en er waren tal van fraaie inzendingen te bewon deren, ook al kon de kenner andermaal constateren, dat de oorlog aan de paardenstand van Walcheren wel schade heeft toegebracht. Van de in zendingen spanden de éénja rige merries (categorie IV) wel de ki'oon. De gedetailleerde uitslagen van de keuring luidden als volgt: Categorie I, merrie veulens geboren voor 30 April '47: no. 1. Emma, fok. eig. C. Baas te Nieuw- en St. Joos- land, no. 2, Clarona, fok. eig. J. Vos, Koudekerke, no. 3. Le na, fok. eig. C. Mesu, Nieuw, en St. Joosland, no. 4. Clara van Zeeduin, fok. eig. J. Mal- jaars, Oostkapelle, no. 5. Bea trix, fok. eig. W. Malj aars, Domburg, no. 6. Tda, fok. eig. J. M. Klap, Middelburg. Categorie II, merrieveulens, geboren na 1 Mei '47: no. 1. Nellie van de Bruinvis, fok. eig. F. J. Castel, St. Laurens, no. 2. Cula van Dishoek, fok. eig. De Looff, Koudekerke, no. 3. Ada, fok. eig. P. Dingeman- se, Zoutelande, no. 4. Rixal- berta van de Parel, fok. eig. W. de Buck, Meliskerke. Catagorie III, hengstveulens geboren 1947: no. 1. Henk van Groenenburg, fok. eig. D. A. v. Nieuwenhuyzen, Nieuw- en St. Joosland, no. 2. Frits, fok. eig. J. J. Mesu, Nieuw- en St. Joosland, no. 3. Carlo van La- renburg, fok. eig. A. Janse, Koudekerke, no. 4. Hans van Groenenburg, fok. eig. D. A. v. Nieuwenhuyzen, Nieuw- en St. Joosland, no. 5. Castro van Lady, fok. eig. H. J. Allaart, Serooskerke. Catagorie IV, éénjarige mer ries: no. 1. Mirza, fokker K. Kluijfhout, Serooskerke, eig. P. Louwerse, Oostkapelle, no. 2. Lien van de Eendracht, fok. eig. C. Mesu, Nieuw- en St. Joosland, no. 3. Laura, fok. P. de Maat, Ossenisse, eig. K. Janse, Middelburg, no. 4. Erna van de Eendracht, fok. eig. C. Mesu, Nieuw- en St. Joosland, no. 5. Irene, fokker .T. J. v. Damme, IJzendijke, eig. van Nieuwenhuyzen, Nieuw, en St. Joosland, no. 6. Irene, fok- Wabeke, Krabbendijke, eig. Kluijfhout, Serooskerke, no. 7. Annie van de Bruinvis, fok. eig. F. J. Castel, St. Laurens. Catagorie VI, merries met Marktberichten COöP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" W.A. TE MIDDELBURG. Marktbericht van 2 Juli '47. Groenten: Snijbonen 6469 ct., Snijbiet 13 ct.. Andijvie 7 18 ct.. Dubb. Stamprincessen 7697 ct., Tuinbonen 2431 ct., Doperwten (stam) 2436 ct.. Peulen 18 ct., Savorje kool 18 ct.. Spitskool 38 ct.. Was- peen 1617 ct., Postelein 11 39 ct., Rabarber 2224 ct., Spinazie 1516 ct., Pootuien 16—21 ct.. Wagenaars 58—72 ct., Saxa's 7989 ct., Zilver- uien 24 ct., alles per kg. Bloemkool I 918 ct., idem H 413 ct., idem III 416 ct., Platglaskomk. AI 24 ct., idem I 19—24 ct., idem II 19—23 ct., idem HL 14—18 ct., Na- tuursla I 1—4 ct.. Sla II 1—2 ct., alles per stuk. Kroten 2 6 ct., Bospeen 1021 ct., Ra- menas 4 ct., alles per bos. Fruit: Aardbeien 183201 ct., Rode bessen (Duitse zure) 4460 ct..'Witte bessen 45 ct., Frambozen 116168 ct., Ker sen 8385 ct., alles per kg. Kasperzik 1644 ct. per stuk. Nieuwe aardappelenGrote 14—17 ct.. Drieling 1214 ct„ Kriel 811 ct., alles per kg. afstammelingen; le prjjs, He lena van Graauw, fokker gebr. van Mol, Graauw, eig. van Nieuwenhuyzen, Nieuw- en St. Joosland, 2e pr. Elza, fok. eig. C. Mesu, Nieuw- en St. Joosland. Er wordt gebouwd in Middelburg. Aan de Stadsschuur te Mid delburg is een groot aantal te bouwen woningen van types, waarover wij kortgeleden reedg uitvoerig schreven, aanbesteed. Voor de bouw van 112 wo ningen bij de Griffioen kwamen de volgende inschrijvingen bin. nen; N.V. Senator Noris Aan nemersbedrijf, Haarlem, voor 2.197.400; N.V. voorheen H. Koster Zn., Amsterdam voor 2.152.560; Fa. Boele van Eesteren. Den Haag, voor 1.980.000. Voor de bouw van 31 wo ningen aan de Poelendaleweg werd als volgt ingeschreven: H. G. Hendriks, Wassenaar, 595.000, N.V. voorh. H. Kos ter Zn-» Amsterdam voor f 596.000, N.V. Senator Noris Aannemersmij., Haarlem, vooi* 579.000 en Fa. M. van de Bent. Wassenaar, 558.500. JEUGDZAN GBIJEENKOMST. Zaterdag 5 Juli te 8 uur zal op de Dam te Middelburg van. wege de Hervormde Jeugdraad een jeugd-zangbijeenkomst worden gehouden. Hieraan zal het Middelburgs Muziekkorps o.l.v. Joh. H. Caro, medewer ken. Uitgevoerd worden vader landse liederen en twee kora len. Na de pauze spreekt ds. de Vries. Indien het weer zeer slecht is zal de bijeenkomst een week worden uitgesteld. CONCERT OP HET MOLENWATER Vanavond zal het Middel burgs muziekcorps o.l.v. de heer J. H. Caro een concert geven op het Molenwater. Het programma omvat o. de Feestreien van Morks en de eerste uitvoering van het klankbeeld op wacht van Die- riff. MIDDELBURGSE VRIJWILLIGERS TERUGGEKEERD. Heden zullen de oorlogsvrij- williffers G. J. Holster en J. Spruit, te Middelburg woon achtig, met de „Indrapoera" in het vaderland terugkeren. TELEFOONSTORING OP FATAAL MOMENT Zoals reeds gemeld duimde het vorige week Zaterdag na het ernstig auto-ongeval op de Nieuwelandse weg zeer lang voordat de ziekenauto uit Mid delburg arriveerde. Wij vernemen thans, dat er omstreeks die tijd een storing op de telefoon van het Gast huis was, zodat men niet tjj- dig genoeg bericht kreeg van h$t ongeval. Vlissingen Prijzen ScheJdebeker- zwemwedstrijd. De prijzen, die Zaterdag avond aan de winnaars van de Scheldebekerzwemwedstrijd zqllen worden uitgereikt zijn voor het publiek ten toon ge steld in de étalage van de ju welier van Dalsum in de Wal- straat te Vlissingen. EEN JUBILEUM EN EEN AFSCHEID. Dinsdag 1 Juli was het 50 jaar geleden, dat de heer F. R. van Rosevelt op 14-jarige leeftijd in dienst trad bij de ketelmakerij van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". In de loop dei- jaren is hij opgeklommen tot chef van de afd. lichtdruk ken! van „De Schelde". De heer F. de Kok, sous chef van de machine tekenka mer. sprak de juibaris toe en overhandigde hém nameng het personeel een geschenk. De procuratiehouder, de heer W. J. Theune, voerde namens de directie het woord. De heer van Rosevflt, die binnenkort de pensioengerech tigde leeftijd bereikt, dankte allen en nam tevens afscheid van zijn collega's. Folders over Zeeland. Kort na elkander hebben drie nieuwe folders over Zee land het licht gezien. De eerste daarvan werd uitgege ven door de samenwerkende V.V.V.'s op Walcheren. Een kleurige omslagtekening van de hand van G. Wagensveld geeft het vouwblad een fleu rig aanzien. Fraaie foto's verluchten een vlotte tekst en als geheel is dit drukwerkje een uitstekende reclame voor Walcheren. De K.L.M. heeft haar nieu we Lockheed Constellation P. H.TAW „Walcheren" ge doopt „opdat de taaie vol harding der Zeeuwen over de gehele wereld een nog grote re bewondering op zal wek ken." In dit vliegtuig ligt in de Engelse en de Nederlandse taal een eveneens zeer fraaie folder over Walcheren, waar in in het kort de jongste be wogen geschiedenis van het eiland wordt beschreven en de aandacht wordt gevestigd op wat Walcheren de toerist aan attracties biedt. Twee fraaie illustraties en een kaartje van „verdronken Walcheren" verluchten de suggèstieve tekst. Men mag de K. L. M. dankbaar zijn voor deze goe de reclame voor Walcheren. De Provinciale V.V.V. gaf een reclamefolder over Zee land uit, die jammer genoeg naast de beide eerstgenoemde wat minder geslaagd aan doet, hetgeen vermoedelijk te wjjten is aan de veel goed kopere uitvoering. Men moest roeien met de riemen, die men had. Een volgende keer beter! Zeeuwss polder- en waterschapsbond. De Zeeuwse polder- en wa terschapsbond houdt Zaterdag 19 Juli a.s. een algemene ver gadering te Kortgene. Aan de ze .vergadering zjjn een lunch en e_en rijtoer verbonden. MULO-EXAMENS TE GOES. Geslaagd voor diploma A: J. E. N. de Jdhge en A. C. Lefeber, te Axel, C. R. Re- mijn, H. A. Schonis, M. J. Schoolmeester, M. Verstelle, C. J. v. Vlaanderen, M. de Fou, A. H. Antheunissen, Mid delburg, C. M. Nieuwenhuize, Terneuzen, J. Nolet, D. Bom, Yerseke, M. G. Kopmels, Waarde, M. J. Alburg, Wisse- kerke, J. C. Sinke, Vogel waarde, J. A .Zegers, C. Bree. weg, Wolphaartsdijk, S. Cor- stanje, P. J. Gijzel, Goes, A. E. de Vlieger, Nieuwdorp, C. J. van Boven, Kapelle. Diploma B: N. L. Spierens, Middelburg, A. A. de Jong, J. C. Uijl, Zierikzee, A. W. Smits. Kwadendamme, C. A. v. cL Eijk, Vlissingen. Afgewezen: 5 candidaten. Mej. Louk Stieger te Goes is te Roosendaal geslaagd voor het eindexamen gymna sium A. CONCERT „ONS GENOEGEN'». Bij zeer gunstig weer geeft de harmonie „Ons Genoegen" Zaterdag 5 Juli om 8 uur een concert op de Boulevard te Vlissingen. Bij ongunstig weer is het in het Bellamypark. Het programma vermeldt o.m. mooie marsen en walsen. Domburg GECOMBINEERDE BRANDWEEROEFENING. Dinsdagavond ging een wens van de Domburgse vrij willige brandweer in vervul ling. Er werd namelijk een gecombineerde oefening met de brandweren van Middel burg, Oostkapelle, Aagteker- ke en Westkapelle gehouden. Tijdens de veronderstelde brand werd de doelmatigheid van de red- of glijkoker ge toond. Velen woonden Se oefening bij onder wie alle burgemeesters der aanwezig zijnde gemeenten. Aan het eind gaf de Mid delburgse commandant, de heer A. J. W. Matthijsen een uiteenzetting van dc demon stratie en dankte alle mede werkers en de burgemeester van Domburg. De burgemeester van Dom burg uitte zijn waardering voor het werk van de brand weer. O.- en W.-Souburg CHR. VROUWENBOND. De Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderde Vrijdagavond te Souburg, waar mevr. Poley Scheele uit Goes sprak. Ook werd het gedicht „Jefta" voorgedragen. De avond stond onder leiding van mej. Jo- ziasse, die het openings- en slotwoord sprak. Ritthem ORANJEVERENIGING OPGERICHT. Dinsdag werd te Ritthem weer een Oranjevereniging op. gericht met 47 leden. In het bestuur werden gekozen de heren: P. J. de Pagter, H. C. A. Varel, Jac. Osté. Adr. Poel man, W. Boogaard, M. Luteijn, D. Tavenier. Tot nog toe wer den na de bevrijding de feesten georganiseerd door een voorlo pig comité. ZONDAGSDIENSTEN ARTSEN MIDDELBURG. Zondag 6 Juli: dr. J. C. Peeck, Lange Viele 49, telef. 2637. NACHT- EN ZONDAGS DIENSTEN APOTHEKEN. Middelburg: Zat. 5 tot Za. 12 Juli apotheek van der\ Harst, K. Delft 12, tel. 2789.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2