PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COUPAKT Molotov weer vertrokken Tabak niet van de bon De „zwarte maquis' Betekenis van de landbouw op Noord-Beveland Kabinet van de „Republiek" Nieuwe conferentie te Parijs op komst 190e Jaargang - No. 156 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Vélde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 Juli 1947. ABONNEMENTSPRIJS. 25 cent per week1 3.20 per kwartaal franco per post f 3.45 pet kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 1£ cent per mm., minimum per adver tentie f 2.—. Bureaus gevestigd te Vlisslngen i Walstxaat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg' Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 i Goes i Turfkade t5. telefoon 2475: Ooslburg i Gratamasttaat 3. telefoon 102: Terneusen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg^ PLAN-MARSHALL THANS ALLEEN VOOR WEST-EUROPA. Frankrijk omgezwaaid. „De Russische delegatie heeft zorgvuldig het door de Franse delegatie op 1 Juli in gediende voorstel overwogen. Het Franse ontwerp, zowel als het eerder gedane voor stel van de Britse delegatie, heoogt het opstellen van eèn economisch, program voor ge heel Europa, ofschoon het merendeel der Europese landen, zoals bekend, zelf geen nationaal economisch program heeft. De kwes tie van de economische hulpverlening der V. S., waarvan in feite niets defi nitiefs bekend is, is voor de Britse en Franse regering aanleiding geworden om te trachten een nieuwe organi satie op te richten, die bo ven de Europese landen staat en zich met hun binnenland se aangelegenheden wil be moeien, zo zelfs, dat zij de ontwikkelingslijn, wil bepalen, die door de voornaamste tak ken van industrie in deze landen moet worden gevolgd. Voorts maken Groot-Brittan- nië en Frankrijk samen met de landen in hun nabijheid aanspraak op een overheer sende positie in deze organi satie of in de zogenaamde „coördinatiecommissie" voor Europa, zoal^fchet in het Brit se ontwerp heet. Deze orga nisatie zou, zoals verzekerd wordt, zich niet mengei) in de binnenlandse aangelegen heden van genoemde staten. Het is echter duidelijk, dat gezien de taken van deze or ganisatie of de coördinatie commissie, de landen van Europa hun vroegere econo mische en nationale onafhan kelijkheid zouden verliezen, omdat het in de kraam van zekere sterke mogendheden te pas komt. De Russische delegatie is van mening, dat het natio nale initiatief van ieder land op de eerste plaats moet ko men. De speculaties op bui tenlandse steun, op de tweede plaats. De Sowjet-Unie heeft altijd voornamelijk op haar eigen kracht gerekend." Aldus luidt de historische verklaring waarmee Molotov op de Parijse ministerconfe rentie het plan Marshall af wees en de deur voor verder onderhandelen dichtsloeg. Men zal goed doen niet de ogen te sluiten voor de verreikende ge volgen van het afbreken van de besprekingen in Parijs. De verdeling van Europa in een West- en in een Oostblok begint zich langzamerhand scherp af te tekenen. Frank rijk en Engeland zullen thans samen en zonder Rusland de uitwerking van Marshalls plan ter hand nemen en het laat zich aanzien, dat alle West- Europese landen er zich bij aan zullen sluien. Slechts Noorwegen, Zweden, Oosten rijk en Zwitserland zullen naar algemeen verwacht wordt aar zelen zich by het voorlopig alleen nog economisch West- blok aan te sluiten, uit vrees voor druk van Rusland. Frankrijk heeft ondanks zijn sterke communistische partij een definitieve keuze gedaan. Tot nu toe had de Franse di plomatie zorgvuldig het even wicht bewaard tussen mede werking met Washington en met Moskou. Thins zal Frank rijk volledig samenwerken met de Angelsaksische landen. De Amerikaanse autoritei ten betuigen officieus hun di'e- pe teleurstelling over de gang van zaken en zeggen nog eni- §e hoop te koesteren, - dat de owjet-Unie zal medewerken als de plannen maar eenmaal uitgevoerd zijn. IJdele hoop natuurlijk en op het departe ment van buitenlandse zaken zal men wel alleen met de nuchtere feiten rekening hou den. De Sowjet-Unie heeft ge weigerd tot economische sa menwerking; over te gaan en blijft zich in haar isolement handhaven. De kloof tussen de Oost en West is opnieuw ver breed en de mogelijkheid van de derde weg, van een zelf standig Europa, definitief van de baan. Buitenlands overzicht Peil Duitse industrie wordt verhoogd. Een verklaring vanMarshall, dat het nieuwe peil van de in dustrie in rWest-Duitsland zeer binnenkort zal worden bekend gemaakt, heeft in politieke leringen te Londen beroering verwekt. De betekenis van Marshall's verklaring ligt niet in het nieuws dat zij bevat. Het is algemeen bekend, dat Enge land en de V.S. reeds lang in principe zijnovereengekomen de industriële productie' in West-Duitsland te verhogen wanneer het tijdstip gunstig was doch veeleer in het feit, dat zij is uitgesproken enkele uren na het mislukken van de conferentie te Parijs. Te Londen heeft men eens te meer de indruk gekregen, dat het nu vólle kracht voor uit gaat met de economische wederopbouw van dat deel van Europa, dat aan het plan- Marshall wenst mee te doen. Comestibleszaken in de verdrukking. Woensdag werd in het jaar beursgebouw te Utrecht een drukbezochte bijeenkomst ge houden van vertegenwoordi gers van comestibleszaken uit geheel Nederland. De voorzit ten deelde in zijn openings woord mede, dat door de ge lijkschakeling van prezen op het gebied van levensmiddelen, de kruidenierswinkels in het comestiblesgenre gedurende de laatste jaren in uiterst be narde positie zijn geraakt, die voor velen nu onhoudbaar blijkt te zijn. 25.000 personen bij betrokken. Kriegel Valrimont, afgevaar digde van de Franse commu nistische partij, heeft de Na tionale Vergadering op de hoogte gesteld van zijn voor nemen, vragen te stellen inza ke het optreden van de rege- Textiel-industrie zonder toekomst Tijdens de begrotingsdebat ten in de gemeenteraad van Enschedé deelde de heer Blij- destein mede, dat hij met ver bazing kennis heeft genomen van een bewering van het planbureau, dat de textielin-. dustrie in Nederland geen toe komst meer zou hebben. „Het is onjuist", aldus de heer Blijdestein, dat enkele ambtenaren dergelijke onheil spellende beweringen uiten, waaiwan een groot deel van Twente en Brabant het slacht offer zou kunnen worden". ring tegen de samenzwering van de, „zwarte Maquis" ter omverwerping van de repu bliek. .In een brief aan Edou- ard Herriot, voorzifter van de Assemblee, schrijft Valrimont, - dat hij wil weten, hoe het mo gelijk was, dat een officier, die „agent was van ex-maar schalk Pétain", zijn activiteit zo lang kon voortzetten. Hij wenste eveneens een verkla ring voor het feit, dat gene raal Maurice Guillaudot een der gearresteerden tot ihspeeteur-generaal van de gendarmerie werd benoemd, terwijl, volgens Valrimont, hij indertijd tegen een groep van de Franse verzetsbewe ging de strijd had aangebon den. Tot dusverre zijn zeven per sonen, verdacht van mede plichtigheid aan het complot, in arrest. De Franse politie heeft ver klaard, dat het onderzoek naar de vertakkingen van het com plot, waarbij naar schafting 25.000 personen zouden - zijn betrokken, enige tijd -in be slag zal nemen. Wanneer de zaak gerechtelyk zal worden behandeld is nog niet bekend. ■T KAN VERKEREN. Door Groningen rijdt op het ogenblik een gele .Mercedes". Dat zou nietg bijzon ders zijn natuurlyk, als deze wagen niet had toebehoord aan Adolf Hitler in eigen persoon. Een Nederlands ver bindingsofficier in Duits land krees: de auto van een Amerikaan „cadeau" en op deze wijze belandde de wagen in Groningen, waar hij natuurlijk" veel bekijks trekt. Nijverheidsonderwijs minder in trek. Het lid der Tweede Kamer, de heer Hacke, heeft schrif telijke vragen ingediend aan de minister van onderwijs. Hij wil weten of het juist is, dat de minister tot de eerste klassen van de scholen, bedoeld in artikel 11, eerste lid, onder a. en b. en onder c., voorzover betreft de vls- serijschol'en, van de nijver heidsonderwijswet, alleen wil toelaten zij, die bij de aan vang van de cursus, die zij wensen te gaan volgen, gedu rende zeven jaren lager on derwijs hebben genoten en ten minste zes klassen van een lagere school hebben doorlo pen, ongeacht leef tyd Daardoor ontstaat het ge vaar, dat het nijverheidson derwijs gemeden zal' worden door 'de vlugge leerlingen, die de zes klassen van de lagere school in zes jaren hebben doorlopen, terwijl het juist gewenst is, dat in verband met de opbouw ook. van de industrie de vlugge leerlingen het nijverheidsonderwijs vol gen. In verband daarmede is het belangrijk, dat het aantal nieuwe leerlingen voor het nij verheidsonderwijs achteruit loopt. Engeland heeft geen „dominions" meer. De Britse regering heeft met volledige goedkeuring van de premiers van Canada, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland besloten de term „dominion" af te schaf fen in de naam van het be trokken ministerie en in de ti tel van de betrokken minis ter. De reden hiervoor is, dat men algemeen van mening is, dat de term een misleidende interpretatie geeft van de on afhankelijkheid van de ge bieden, die krachtens het sta tuut van Westminster van 1931 binnen het gemenebest op gelijke voet met Groot- Brittannië werden gebracht. De minister voor de domi nions heet voortaan minister voor de betrekkingen met het gemenebest, terwijl de naam van het ministerie dienover eenkomstig wordt gewijzigd. Het isi waarschijnlijk, dat de term uiteindelijk geheel zal worden afgeschaft. Coöperatie heeft belangrijke plannen. GOEDE BROUWGERST EN ZAAIGRANEN. Werk van ir. de Waal. Wie zich een beeld wil ver schaffen van de snelle en bui tengewoon voorspoedige ont- wikeling, welke de landbouw op Noord-Beveland juist de laatste jaren heeft doorge maakt een ontwikkeling overigens, welke nog geens zins tot stilstand is 'gekomen doet goed eens inzage te nemen van de omzetcyfers van de Coöperatieve Land- bouwvereniging „Noord >Beve- land" g.a., Kortgene, een or ganisatie, welke in 1935 voor de gemeenschappelijke zakelij ke belangen werd opgericht naast de zuivere standsorga- nisaties Z.L.M. en G.B.T.B. Begonnen met 17 leden, om vat de Coöperatie thans reeds meer dan 150 leden en wat nóg meer zegt ruim twee-derde van al het bouw land van het eiland. En dan de omzet! Het boek jaar 1946-'47, dat juist per 30 Juni werd afgesloten, ver toonde voor het eerst een to tale omzet, welke de 10.000 ton en de l'/z millioen gulden te boven gaat. De omzet aan granen en zaden bedroeg rond 4000 ton tegenover een geschatte to taal-opbrengst van 7500 ton op het eiland. Een prachtig resultaat, dat In 12 jaar kon worden be reikt omdat men de zaken flink aanpakte en niet schroomde speciaal op het ge bied van de landbouwvoor lichting nieuwe wegen in te slaan. Maar daarover straks meer. PLANNEN. Het bestuur van de Land- bouw-Coöperatie verwacht, dat de genoemde cijfers in de naaste toekomst nog belang rijk zullen stijgen en het heeft met die verwachting ook re kening gehouden by het op stellen van zijn plannen voor de naaste toekomst. Plannen, die ten dele weliswaar nog aan de leden moeten worden voorgelegd, maar die onge twijfeld daar de waardering zullen vinden, die ze verdie nen. In de eerste plaats is reeds een grote kraan aangeschaft voor de haven van Kortgene verreweg de belangrijkste van de zeven landbouwhavens en -haventjes van Noord Be veland waarvan men hoopt, dat ze spoedig in En geland afgeleverd zal worden. Terloops kunnen we hier ook nog vermelden, dat op het ogenblik in Kamperland over wogen wordt ook voor de ha ven daar een kraan aan te schaffen, waartoe dan een speciale vereniging in het le ven geroepen zou worden. De nieuwe ontwerjp-plan- nen behelzen een belangry- be uitbreiding van het ma gazijn aan de haveil van Kortgene, in de eerste plaats in verband met de ingebruikstelling van de 4 combines, welke het eiland voorlopig toegewezen heeft gekregen. Wellicht volgen er latèr zelfs nog meer. Het gebruik van een com bine betekent, dat er een graan-drooginrichting moet komen van voldoende capaci teit. In het uitbreidingsplan waarvan men vertrouwt, dat het vóór de oogst van 1948 werkelijkheid zal zijn gewor den, is in de eerste plaats een nieuwe automatische drooginrichting opgenomen, welke het gedroogde graan af voert naar een 21 meter ho ge, 16 cellen bevattende silo. Een dergelijke silo heeft niet alleen het voordeel, dat een belangrijke hoeveelheid graan in afwachting van het trans port een ogenblik opgeslagen kan worden (plm. 250 ton), maar bovendien opent ze de mogelijkheid het graan door eigen kracht opgepot In de hoogte van de silo over 'n nieuw ontworpen transport band naar het gereedliggend schip af te voeren. Met een dergelijke moderne installatie zal niet minder dan 150 ton per etmaal verwerkt kunnen worden. Voorts overweegt het Coö- peratiebestuur thans ook (le verkoop van aardappelen ter hand te gaan nemen. Vlas en bieten zullen voorlopig nog wel zonder tussenkomst van de Coöperatie hun weg na%r handel en industrie blyven vinden. VOORLICHTING! We spraken hiervoor reeds van de landbouw-voorlichting en beloofden hierop nog na der terug te komen. 't Is inderdaad wel de moei te waard een ogenblik stil te staan bij hetgeen hier dank zij eigen initiatief werd be reikt. 't Was in het begin van de oorlog, dat pien tot de conclusie kwam, dat aan de Coöperatie een speciale afde ling voor bedrijfsvoorlichting zou moeten worden verbonden en men was zo gelukkig in ir. D. de Waal een bijzonder deskundig en toegewijd wer ker te vinden. De resultaten van zijn werk op Noord Beveland zyn bij insiders al lang bekend, maar het mag toch wel eens onder de aandacht van het grote publiek worde gebracht, dat dc grote vooruitgang van de landbouw op Noord-Beveland in de eerste plaats kwalita tief ,te danken is aan zijn systematisch bodemonderzoek en aan zijn proefnemingen op het gebied van de graanver- edeling. Speciaal t.a.v. de gerst wer den prachtige resultaten be reikt, zelfs zó, dat 'de belang rijkste bierbrouwerijen verkla ren, dat de beste Nederlandse brouwgerst van Noord-Beve- land komt. Dat klimaat, bo demgesteldheid en ligging geïsoleerd en dus weinig toe gankelijk voor allerlei ziek ten hierbij een rol spelen, spreekt natuurlijk vanzelf! Brouwgerst brengt belang rijk meer op dan voedergerst het verschil kan zelfs een ryksdaalder per 100 kg be dragen maar nog beter wordt het wanneer de vere deling zover wordt doorge voerd, dat zaaigranen 'kunnen worden geleverd. Ook op dit punt zijn, mede dank zy de arbeid van ir. de Waal, uit stekende resultaten bereikt. Voor gerst is bijv. 40 van de oogst zaaigerst en 20 brouwgerst, een cijfer, dat el ders in he tland nergens wordt bereikt. En voor de andere graan soorten, erwten, bonen en aardappelen liggen de verhou dingen weinig minder gunstig. Dit zyn resultaten, die in weinige jaren werden bereikt en die vooral voor de concur rentie met het buitenland en voor onze export van groot belang zijn. Voor Noord-Beveland is het dan ook bijzonder jammer, dat ir. de Waal door de Re gering in 1945 is geroepen tot dé functie van Landbouvv- attaché bij het gezantschap te Kopenhagen, een post ove rigens waar hy zeer belang rijk werk kan verrichten. Maar zyn heengaan uit Zee land blijft een verlies, dat hier dubbel zwaar wordt ge voeld omdat men èr nog steeds niet in is geslaagd een ge schikt opvolger te vinden. GEEN SCHEERZEEP IN TABAKSWINKELS. Het is de laatste tijd geble ken, dat in vele gevalen 'ook die bonnen van de tabaks- kaart, die recht geven op het kopen van scheerzeep, bij siga renwinkeliers worden ingele verd.' Van'officiële zijde wordt er op gewezen, dat deze winke liers zich hierdoor schuldig maken aan overtreding van het besluit algemeen vesti gingsverbod kleinbedrijf. Hun vestigingsvergunning is im mers beperkt tot de detail handel in tabak en tabakspro ducten. Weinig waterwild. Het Eerste Kamerlid Schnei der heeft de minister van landbouw gevraagd of hij nu bereid is, de jacht yp het wa terwild dit jaar pas te ope nen gelijktijdig met de patrij zenjacht. Sjarifoeddln werd eerste minister. Vier en dertig leden Te Djocja is een nieuw ka binet gevormd voor de repu bliek Indonesia. Zoals men weet heeft dr. van Mook in verband met de formatie van het nieuwe ka binet aan de republikeinen tot Zaterdag- a.s. uitstel verleend voor het beslissende antwoord op de Nederlandse nota. Pre mier is geworden de Batakker Mr. Amir Sjarifoeddin. Hy is tevens minister van defensie. Zijn benoeming iS in Neder landse kfingen niet met on verdeelde instemming begroet. De heer Sjarifoeddin behoort namelijk tot de republikeinse Uitnodigingen aan Europese landen. Naar verluidt zullen de Engels-Franse uitnodigingen aan de Europese landen, om deel te nemen aan het ont werpen van een economisch plan ter uitvoering van het plan Marshall waarschijn lijk te Parijs zo spoedig mogelijk worden verstuurd. Men gelooft, dat dit dit weekend nog zal geschieden. De voorgestelde bestuurs commissie zal naar men ge looft samengesteld worden uit Engeland, Frankrijk, een vertegenwoordiger van de Benelux (België, Nederland en Luxemburg), een Scandi navisch land en een vertegen- Toenemende duurte. Blijkens het Voedselvoorzie ningsblad van Maandag 30 Juni j.l. waarin de door de minister van landbouw goed gekeurde wijzigingen der des betreffende pryzenverordenin- gen van de onder het hoofd bedrijfschap voor akkerbouw producten ressorterende be drijfschappen zijn afgekondigd, zijn de volgende prijsverho gingen toegestaan. Koffiestroop (2 cent voor. een zakje van 125 gram; de prijs van koffiestroop' in blik verpakking blijft ongewijzigd), maïzena (1 cent per pakje van 200 gram); kunsthoning (1 cent per verpakkingseen heid van 450 of 500 gram) zelfrijzend bakmeel (1 cent per pak, behalve in 200 grams verpakking, waarvoor de prijs ongewijzigd blijft)havermout (1 cent per 500 gram), ver micelli en macaroni (voor het uitgewogen artikel 1 nent per 200 gram. voor het verpakte artikel blijft de prys onver anderd) synthetische azijn (1 cent voor een fles van drie kwart liter inhoud)cacao poeder (1 cent per 100 gram, daarnaast is de marge voor de detailhandel gewijzigd voor bonbons (z.g. gevuld wicht-, goed), welke daardoor 1 cent per 100 gram duurder wor den) huishoudchocolade pas ta en chocoladepasta -{ 1 2 cent per verpakkingseenheid van 450 of 500 gram); koffie (8 cent per kilogram voor de duurste, 4 cent per kilogram voor de goedkoopste kwali teit) thee 10 cent per 500 gram voor de beste kwaliteit, voor de andere kwaliteiten naar verhouding, met dien verstande, dat de prijs van de goedkoopste kwaliteit on gewijzigd blijft. De Britse marine heeft in de laatste wereldoorlog 1503 schepen verloren met een gezamelijke inhoud van bijna een millioen ton. woordiger der Oost-Europese staten (indien deze staten de uitnodiging aannemen.) PERSCOMMENTAREN De New York ïimes en New York Herald Tribune bepleiten voortzetting der besprekingen der Europese landen over het plan van Marshall zonder de Sowjet- Unie, nu het overleg te Pa- rys niet tot resultaten heeft geleid. De gehele Parijse pers met uitzondering van „l'Humanité" (communistisch) veroordeelt de houding der Sowjet-Unie bij de besprekingen. „l'Aube" (MRP) schrijft, dat alleen Molotof verantwoordelijk is voor het verdelen van Euro pa in twee kampen. Het radicale blad „l'Auro- re" verklaart, dat thans moet worden gekozen. „Daarom vragen wij met Bevin, dat Europa „neen" zal zeggen tot Molotof en „ja" tot Mars hall." Het communistische blad „l'Humanité" valt het plan van Marshall aan. Het schrijft: „Frankrijk is thans geplaatst in de positie van kolonie en bruggenhoofd. Be- vin handelt, evenmin „als Marshall, louter uit liefde of deugd. Het plan Bevin-Bi- dault zal Engeland een voor delige rol als ambassadeur van de V.S. toebedelen. Bevin hoopt aanzienlijke voordelen te putten uit een Europese organisatie, die functionneèrt in het belang der Engelsen." COMMENTAAR VAN MOSKOU. Radio Moskou verklaart in een commentaar op de con ferentie te Parijs dat de eco nomische hulp der V.S. „voor de Britse en- Franse regerin gen als voorwendsel diende om aan te dringen op"de op richting van een organisatie, die de Europese landen zou beheersen en zich in hun za ken zou mengen." ministers, 'die in hét vorige ka binet vrij sterk de politiek van generaal Soedirman tegen de Nederlanders steunden. Sjarifoeddin werd 'geboren in Medan. Hy bezocht het gym nasium te Leiden en Haarlem, waarna hij rechten studeerde te Batavia. Hij behoort tot de Batakse Christenkerk. Na een advocatenloopbaan, waarbij hy ook aan politiële en journa listiek deed, kreeg; hy in 1940 een officiële functie bij het departement van economische De Japanners vertrouwden hem niet en sloten hem op in een concentratiekamp. Hij is voorzitter van de so cialistische party. Als vice-premiers heeft hy aan zijn kabinet verbonden A. K. Gani (afkomstig van Mld- den-Sumatra) en R- Se- tiadyit Soegondo (Java). Mi nister van buitenlandse zaken is Hadji Agoes Salim. Een mi nister van binnenlandse zaken moet nog benoemd worden. Het nieuwe kabinet telt niet minder dan 34 ministers en vice-ministers, van wie er behoren tot de Partai Nationa list Indonesia, twee tot de ar beiderspartij, zes tot de soci alistische party, een tot de communistische partij, acht zijn partijloos en zeven beho ren tot de Islamitische groep, maar de grote Islamitische partij (Masjoeml) is niet iij t kabinet vertegenwoordigd. Er ig overeenstemming be reikt tussen de P.N.I. en de linkervleugel-partijen. Syrië en Indonesië. regering van Syrië het volgende commu- De heeft niqué uitgegeven: „Op 2 Juli is op het mi nisterie van buitenlandse za ken een vriendschapsverdrag tussen de Syrische en de In donesische republiek onder tekend. Namens Syrië werd dit verdrag ondertekend door de eerste minister Djamal Hardam en namens de Indo nesische republiek door Hadji Agoes Salim. Economisch plan voor Engeland. Herbert Morrison, de presi dent van de raad des konings, maakte heden bekend, dat er voor Groot-Brittahnië een eco nomisch plan voor 3 è,5 jaar bestaat, waarvan de details spoedig zullen worden gepubli ceerd. In zijn bekendmaking ver klaarde Morrisson o.m., dat de Britse regering niet de moge lijkheid voor het volk wenst te verbergen, dat de achter uitgang van de wereldhandel zal blyven aanhouden en dat vele landen, Groot Brittannië niet uitgesloten, zich binnen niet al te lange tijd genoopt zullen zien vtot steeds drasti scher invoerbeperkingen over te gaan. Binnenkort zal de wereld bank overgaan tot een eerste emissie van obligaties tot een totaalbedrag van 150 millioen dollar. Regering spreekt geruchten tegen. In een onderhoud, dat een redacteur van het A.N.P. had met de heer J. Janseri, voor zitter van de R. K. sigaren winkeliers te Eindhoven, gaf laatstgenoemde als zijn mening te kennen, dat in Augustus of September de sigaretten zon der bon zouden kunnen worden verkocht. Ongetwijfeld^ aldus betoög- De Nederlandse marine-attaché te Londen, de heer J. B. dc Meester, overhandigde de zilveren legpenning van dc stad Middelburg aan de eerste lord der Britse admirali teit, als dank voor de gift van 850 pond sterling voor de herbeplanting van Walcheren. 1 de deze zegsman, is het bonvrjj geven der sigaren te zien als een inleidende phase voor het bonvrij geven der sigaretten. Thans bestaat er nl. een soort oneerlijke concurrentie tussen de sigarenfabrikanten, die hun producten wel, en de sagaret- tenfabrikanten, die hun pro ducten niet bonvrij kunnen verkopen. De strijd tussen de ze fabrikanten wordt echter uitgevochten op de rug van de winkeliers, die thans voor een groot gedeelte zelf distributie, ambtenaar spelen, aldus spre ker. De kerf industrie beschikt momenteel over grote voorreu- den tabak en het is zeker, al dus de heer Jansen, dat deze fabrikanten hun invloed zullen, aanwenden om deze voorraden te verkopen. Hierbij zullen zij zich het voorbeeld der sigaren, fabrikanten voor ogen stellen, die thans volkomen vrijheid van handelen hebben. Wanneer deze actie der kerflndustrie tot het beoogde doel zou leiden, zouden het wederom de winke. liers zyn, die hiervan de dupe zijn. Bereids hebben dan ook enige winkeliers individueel hun maatregelen genomen en klantenkaarten laten drukken, opdat, wanneer de sigaret bon vrij zou komen, iedere klant regelmatig zyn rokertje bH z\jn winkelier zal kunnen betrek ken. Van de zjjde van het depar tement werden deze geruchten echter met de meeste stellig heid tegengesproken. Plannen om de sigaret bonvrij te geven, zyn, aldus het ministerie van economische zaken, in het ge heel niet in overweging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1