Koningin ontving de jeugd Tour de France Parijse conferentie mislukt Veren» van Ned, Gemeenten Zeeuws-Vlaamse kinderen UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren Koffiemaaltijd op Het Loo. Dezer dagen ontving H.M. de Koningin op paleis Het Loo een achttal jongeren om met hen van gedachten te wisselen over wat er omgaht in de Ne derlandse jongerenwereld en te vernemen hoe de jongeren zich voorbereiden op de taak die zy straks in de Nederland se en Europese samenleving hebben te verrichten. Er ont wikkelde zich een levendige en belangwekkende discussie, die enkele uren duurde. Hier- by werd ook gesproken over de jonge landgenoten die thans onder de wapenen zyn. Het hoogtepunt van de be- DE ZEVENDE ETAPPE. De Fransman Jean Robic woh Woensdag de zevende etappe van de Tour de France door de moeilijke route, die door zwaar bergachtig terrein leidde, te winnen in 5 uur 29 min. 46 sec. De afstand bedroeg 172 ki lometer. De Italiaan Billa bezette de tweede plaats met een tijd van 5 uur 74 min. 24 sec. De prestaties van de Italiaan wa ren Woensdag van die aard, dat ze in het landenklasse- ment thans de eerste plaats bezetten. De Fransman Edouard Fachleitner werd derde, de Italiaan Anton Ronconi werd een zeer goede vierde. TWEEDE KAMER De tolunie. De heer Sassen (K.V.P.) betoogt, dat samenwerking der drie landen nodig is. De in schakeling van dc arbeiders bij deze samenwerking ligt voor de hand, want een be. drijfsleven zonder arbeiders is niet denkbaar. De heer Schoonenberg (C.P. N.) wil samenwerking, maar meent, dat het kapitalisme geen planmatige economie wil. Zolang de productiemid delen niet in de handen der arbeiders zijn, valt er niets te verwachten. Minister Lieftinck belicht uitvoerig de waarde van de overeenkomst. Hij wijst op het provisorisch karakter van het douanetarief, dat overi gens een aardige bate voor de schatkist zal opleveren. Nauwere aansluiting wat betreft omzetbelasting en ac- cynzen zal in de toekomst no dig zijn. Het belastingstelsel der drie landen zal door een commissie in studie genomen worden. De minister van buitenland se zaken deelt mede, dat na dere inlichtingen ingewonnen zullen worden over de bete kenis van het plan-Marshall voor de drie landen. Minister Huijsmans betoogt, dat ons land nog niet is aan gepast aan het niveau, dat voor de unie zal gelden. De moeilijkheden voor de econo mische samenwerking liggen veelal aan Nederlandse zijde. Het wetsontwerp wordt zon der hoofdelyke stemming aan genomen. De vergadering wordt ver daagd tot Donderdagmiddag. Suriname. Aan de orde is het wetsont werp betreffende de stichting van een welvaartsfonds voor Suriname. De hr. Bierema (VrtJh.) is van mening, dat als er in Suriname een Inflatie gaande is. de ont wikkeling van dat gebiedsdeel nadeel zal ondervinden. Spr. zegt, dat Suriname gro te mogelijkheden heeft. Hy is van mening, dat er voor de gezondheidsdienst meer gedaan moet worden. (De zitting duurt voort). spreking was stellig het gedeel te dat gewQd was aan de vormgeving van de toekomst van de jonge generatie en aan het Nederland en Europa van morgen. Enkele punten die aan de orde kwamen waren: Hoe voorkomen we werkloosheid in de toekomst, welke positie zal de jonge vrouw innemen by het grote werk dat komt, wat is de taak van de voor hoede van het Ion ge geslacht, welke geesteiyke krachten zijn nodig om de nieuwe reali teiten te beheersen. Het gesprek had een onge dwongen Karakter. H.M, de Koningin gewaagde in haar slotwoord van de ont zaggelijke verantwoordelijk heid die Nederland draagt en de omvangrijke taak die de jongeren te vervullen kry'gen. De bespreking werd onder broken door de koffiemaaltijd. BON VOOR SCHEERZEEP. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat tussen 3 en 19 Juli a.s. bon „Tabak 2 Reserve" der Tabakskaart QA 707 by een detaillist, die gewoon is scheerzeep te ver kopen, moet worden ingele verd. Op deze bon zal een rantsoen scheerzeep worden afgeleverd, zodra de detail list bevoorraad is. Mannelijke personen van 18 jaar en ou der, die niet in het bezit zijn van een tabakskaart. moeten zich tot de distributiedlenst wenden, onder overlegging van hun tweede distributiestam kaart. De distributiedienst zal hun een rantsoenbon voor scheerzeep verstrekken. Een rantsoen scheerzeep bedraagt 50 gram scheerzeep of 100 gram schcercrême of 500 gr. snelscheercrême. GROENTENVERNIET1GING. Op de Venlose veiling wor den weer honderdduizenden kroppen sla doorgedraaid, die naar de mesthoop gaan. Van sommige veilingen worden ab normaal lage prijzen gemeld. Zo is er bloemkool verkocht voor 2 cent per stuk. Iri ver band hiermede is. aan de mi nister van landbouw ge vraagd minimumprijzen voor groenten vast te stellen. Djocja's kabinet. President Soekarno heeft nog laat in de nacht een op dracht tot liet vormen van een kabinet gegeven aan Amir Sjarifoeddin,, demis- sionnair minister van defen sie, dr. A. K. Gani (voorzit ter van do P.N.I.) en Sctiad- jit (voorzitter der arbeiders partij). Het kabinet moet Donderdag vóór twaalf uur gereed znn. Do Mohamme daanse Masjoemi-partij is dus by de kabinetsformatie uit geschakeld. U.S.A. schepkt kolen aan Nederland: Naar wij vernemen is met de Amerikaanse hulpverle ningsorganisatie „Care' co operative for American remit tances to Europe) een overeen komst aangegaan waardoor „aanzienlijke hoeveelheden" in- dustriekolen gratis ter beschik king komen van Nederland. De „Care" wenste oorspron- kelyk huisbrandkolen ter be schikking te stellen. Van Ne derlandse zijnde werd er echter op ge<vezen, dat er in Neder land meer behoefte bestaat aan industriekolen. Hierop is besloten aan Nederland indus triekolen te verstrekken, waar op dan de Nederlandse rege ring een overeenkomstige hoe veelheid huisbrandkolen ter beschikking zal stellen. Op welke wijze deze aan particu liere verbruikers ten goede zullen kognen is nog niet gere geld. KRFPP-FABRIEKEX WORDEN OPGEBLAZEN. De Engelse bezettingsauto riteiten hebben beslist, dat de Krupp-fabrieken zullen wor den opgeblazen. De machines z\jn als geallieerde schade vergoeding afgevoerd. Op het hoofd van de Griekse partisanencomman- dant, kapitein Marcos, is een prijs van 20 mlllloen drach men gesteld. Molotof verwierp de voorstellen. Voortgaan zonder Rusland. De vgfdo vergadering der drie ministers van buitenland se zaken tc Parys heeft een uur en vyftlg minuten ge duurd. Van met-officiële zgde wordt vernomen, dat de con ferentie met deze vergadering ten einde is. In nauw bü de conferentie betrokken kringen zegt men, ilat do besprekingen zyn mislukt en dat op korto ter mijn een Engels-Franse ver gadering Is te verwachten, waarop de gevolgen van de mislukking zullen worden be sproken. Molotof verwierp de Fr.- Rritse voorstellen. De Russische woordvoerder zeide, dat Molotof Donderdag naar Moskou zou terugkeren. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken betitelde Molo- tof's verklaring als „zeer scherp van toon en inhoud". De drie minister? van buiten landse zaken waren niet in staat geweest tot overeen stemming te komen over „wel ke formule dan ook". Vernomen wordt, dat Groot- Brtttannië en Frankryk zich verder in samenwerking met alle Europese landen, die dit eveneens willen, zullen inspan nen om een antwoord te ver schaffen op het plan-Marshall. Men verwacht, dat uitnodigin gen naar alle Europese landen, uitgezonderd Spanje en Rus land, zullen worden verstuurd. Christ Vrouwenbond afd. Zeeland. Op 2 Juli kwamen te Mid delburg meer dan lOOQk vrou wen, allen leden van ae Ned. Christen Vrouwenbond, byéen voor de Jaariykse Landdag. Alle afdelingen uit Brabant en Zeeland waren vertegen woordigd. 's Morgens had de by eenkomst plaats in de Noor- derkerk. De Presidente van de afd. Middelburg, Mevrouw S. L. v. d. Berg-van Overbeeke. sprak een openings- en welkomst woord. Mej. J. J. Donner uit Goes, presidente van het ge west, hield een causerie over het werk dat er gedaan is en wat er nog van de leden ge vraagd wordt op allerlei ge bied, wat in één woord is sa men te vatten, n.l. dienen. Daarna kreeg Ds. A. de Vries, Herv. Predikant te Mid delburg, het woord. Ds. de Vries hield een kern achtige rede over „Geheim en werkeiykheid". Leek deze ti tel geheimzinig, in zijn woor den kwam alles tot klaarheid. Na de koffiemaaltijd, die in de daartoe aangezochte gele genheden gebruikt werd, be gon de autorit over Walche ren. In Westkapelle werden de dames rondgeleid door de echt genote van de burgemeester, mevrouw de Casembroot, en bij afwezigheid van de burge meester door de heer Calland, Wat buitengewoon op prgs werd gesteld. De meeste da mes zagen voor het eerst iets van 'de grote strgd die er ge voerd is om Walcheren. Met grote interesse werd van alles kennis genomen. Te rug ging het over Domburg waar de thee gebruikt werd, naar Vllssingen, waar in de mooie oude St. Jacobskerk mevrouw Luitwieler 'n lezing hield over haar ervaringen tij dens de beschieting en bevrij ding van Vllssingen. De president® van de afd. Vlissingen, mevrouw Blanken- Gillissen, sprak daarna het slotwoord, 't Was een in alle opzichten zeer geslaagde dag. Geen film van Zeeland uit de lucht. Wij hebben reeds bericht, dat do Amerikaanse cineasten .Ralp Donalson en Keith Covy, die werken voor Fitzpatrick's TraveltanksKorfte kleuren films, die het karakter van een documentaire hebbèn mo menteel in Ned. vertoeven om films over ons land te maken en dat zy ook een bezoek aan Veere op het programma heb ben staan. Beide heren verblij ven thans voor enkele dagen in België, doch zullen waarschijn lijk vrij spoedig na hun terug keer in ons land naar Walche ren komen. In verband met de minder gunstige weersomstan digheden heeft men echter de plannen om Zeeland ook uit de lucht namelijk van een vliegtuig uit te filmen, op moeten geven. Retranchement WEG NAAR KNOCKE Van officiële zode deelt men ons mede dat net in de bedoeling ligt om nog voor 1 September a.s. aan aanvang te maken met de wegverbete- ring van de weg Retranche- ment-Knocke aan Zee. De weg die thans 3 meter breed is, wordt op 5 meter gebracht. Een fietspad wordt ecïlter niet aangelegd. Verder deelt men ons mede dat de tram Retranchement- Knoclce voorlopig nog niet zal rijden. Terneuzen VOORDRACHT PATER H. DE GREEVE. Dinsdagavond gaf Pater Henri de Greeve voor een stampvolle zaal in het Con cert- en Bioscoopgebouw te Terneuzen een voordracht van het „Vierde Beest", met welke Voordracht Pater de Greeve Nederland rondreist. Het batig saldo werd be stemd voor de „Bond zonder Naam". A(d. Zeeland. Aan het dezer dagen ver schenen verslag van de afd. Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ontle nen wy de volgende bgzonder- heden. Het voorlopig bestuur van de afdeling bestond in Sep tember 1945 uit de heren mr. dr, A. J. J. M. Mes, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, mr. dr. C. J. M. van Rooij, die later werd vervangen door de heer B. A. T. Truffino, J. Ph. Koe ne, mr. A. J. van der Hoeven en F. A. van Rosenveldt. Mr. dr. Mes fungeerde als waam. voorzitter en penningmeester. Het voorzitterschap zou gere geld worden, wanneer de bur gemeester van Middelbiirg, in wiens handen dit doorgaans berust, benoemd zou zijn. Mo menteel is deze kwestie nog niet geregeld, omdat de heer Koene vertegenwoordiger van Walcheren is en het'bezwaar lijk gevonden wordt, mede met het oog op Vlissingen nu ook de burgemeester van Middel burg als voorzitter te benoe men. Binnenkort hoopt men deze kwestie definitief te re gelen. Het verslag geeft voorts bij zonderheden over het nauwe contact tussen G.S. van Zee land en het afdelingsbestuur, dat am. uitkomt in de benoe ming van leden van het be stuur in de grenswijzigings commissie, de beplantingscom- Kerknieuws HET BEROEPINGSWERK. Als een' bewijs hoe intensief d0 kerken in Nederland mo menteel het beroepingswerk voeren, moge een enkel cijfer over de eerste helft van 1947 ten aanzien van de Geref. ker ken genoemd worden. In de periode van 1 Jan.30 Juni j.l. werden door deze kerken niet minder dan 387 beroepen uit gebracht. Daarvan zgn er 7 die voor de tweede maal (dus binnen het jaar op dezelfde predikant) werden uitge bracht. Hierbij zgn inbegrepen de benoemingen tot veldpredi ker en tot leger- of vlootpre- dikant In vaste dienst. Het aantal aangenomen beroepen bedroeg 80. Als bijzonderheid mogen we hieraan toevoegen, dat sinds 1927 toen dr. L. v. d. Zanden, nu predikant te Groningen, alg candidaat 18 beroepen op zich verenigde ook dit record glansrijk ge slagen werd, want cand. A. C. Mooy te Almelo, die dezer da gen het beroep naar Warms aannam, verenigde niet fninder dan 23 beroepen op zich. welk cijfer nog wel zou gestegen zgn. ware het niet, dat hij nog voor zijn bedanktgd om was, verzocht niet meerdere beroe pen op hem te willen uitbren gen. B.V.V.—HEERENVEEN 1—3. In een voöral in de tweede helft fraai gespeelde wed strijd heeft Heerenveen de Bossenaren, een 31 neder laag toegebracht. N.E.C. Won van Blauw-Wit met 30. Bij de rust was de stand 20. LONEN BOUWBEDRIJF. De bedrijfsunie in het bouw bedrijf heeft geen genoegen genomen met de toezeggingen, welke de werkgevers per 1 Juli hebben gedaan. Er zal alsnog een poging worden gedaan om binnen enkele da gen tot oplossing van de ge schillen te komen. missie, etc., terwijl een verte genwoordiger zitting heeft in de vaste Commissie van de planologische dienst. Men wordt tevens regelmatig om advies gevraagd in belangrijke kwesties, zoals de modelbouw verordening en de aanleg van vliegvelden. Ook op tal van andere gebieden is het afde-* lingsbestuur werkzaam. In het reglement werd een wijziging gebracht, doordat het aantal bestuursleden op mini maal 7 en maximaal 9 werd gébracht, nl. 6 leden uit de diverse delen van-Zeeland, een voorzitter en event, een of twee andere leden. Door ziekte van de waam. voorziter en de strenge winter werd de afde ling enige tyd in haar aètivi- teit geremd. In 1946 waren al le gemeenten in de provincie met uitzondering van Seroos- kérke (Sch.), Overslag en Zaamslag lid. WIELRENNEN Van Beek won in St. Jansteen. De ronde, van St. Jansteen bracht Woensdag 44 renners w.o, alle kopstukken aan de stalt. Tevens had dit plaatsje de primeur om Gerard Lavooy uit Kapelle voor de eerste maal by de echte coureurs te zien ryden, hoewel nog niet op een racefiets maar, op een ge woon rijwiel zonder spatbor den. De 17-jarige Lavooy heeft reeds direct bewezen uit het goede hout gesneden te zgn. Hg eindigde zoals te ver wachten was met geruime achterstand, maar reed zeer verdienstelijk do coürse. Straks is Zeeland weer een goed renner rijker, In de eerste ronde gingen de Vries, van Beek en Voorting aan de haal. In de 3e ronde noteerden we seeds 30 sec. voorsprong on het peleton. Ds koplopers verloren de Vries die tweemaal achtereen ban- denpech kreeg, en van Beek had geen moeite Voorting in de eindspurt te kloppen en Theo Blankenauw won de sprint van het peleton. De uitslag was: 1. G. van Riet, Oostzaan, 107 km. in 2 u. 50 min.; 2. G. Voorting; 3. T. Blankenauw; 4. H. Smits; 5. H. v. d. Elëhout. De ronde van Schoondijke. Een sterk veld renners, hoe wel slechté twintig in getal, leverden een boeiende en spor tieve strijd en maakten de derde rond van Schoondyke tot een succes. In de 3e Van de 18 te ryden ronden kwam het van ouds be kende trio de Vries, van Beek en Smits aan de leiding. Daar achter zwoegde Bloemers uit Oss op zijn eentje en het pele* ton met v. d. Elshout, Ver- wijmeren, Macs e.a. volgde op 2 min. De hevjge duels om de tat- rgke premies, tussen de riva len in de kopgroep, brachten hen tenslotte op 6 min. voor sprong op het peleton. In een fel betwiste eind sprint moest onze nationale kampioen de Vries tenslotte het hoofd buigen voor Harm. •Smits. Bloemers die op moedige wijze 14 ronden lang op zijn eentje tussen de eerste en tweede groep reed, eindigde als goede vierde. De uitslag was: 1. H. Smit, A'dam, 100 km. in 2 u. 54 m.; 2. P. de Vries: 3. G. van Beek; 4. A. Bloemers: 5. M. v. d. Stappen; 6. P. Maas; 7. Ver- wymeren; 8. v. d. Elshout. 'PRINS BERNHARDFONDS. De op 30 Juni door het Prins Bernhardfonds georga niseerde Anjer.dag bracht te Terneuzen een netto-bedrag op van 270,28. THUISKOMST. Met het m.s. „Indrapoera" keert op 4 Juli uit Indië in Nederland terug de oorlogs vrijwilliger J. Dieleman te Terneuzen. BRAND IN DE DWKSTRAAT Door het omvallen van een vergasser brak Donderdag omstreeks half een brand uit in een pand in de Dijkstraat te Terneuzen, bewoond door de heer F. Engels. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aan zien, doch de brandweer slaag de erin, het vuur tot het bo- venhuig te beperken. De bene denwoning en de omliggende percelen bleven gespaard, doch hadden te lijden van water schade. De inboedel ging ge heel verloren. Toevalligerwijze brak de brand juist uit, enige uren voordat de doehter des huizes in het huwelijk zou tre den. De bruiloft Is niettemin doorgegaan. Vlissingen Prijzen Scheldebeker- zwemwedstrijd. De prijzen, die Zaterdag avond aan de winnaars van de Scheldebekerzwemwedstrijd zullen worden uitgereikt zijn voor het publiek ten toon ge steld in de étalage van de ju welier van Dalsum in de Wal- straat te Vlissingen. EEN JUBILEUM EN EEN AFSCHEID. Dinsdag 1 Juli was het 50 jaar geleden, dat de heer F. R. van Rose velt op 14-jarige leeftgd in dienst trad bg de ketelmakerij van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". In de loop der jaren is hij opgeklommen tot chef van de afd. lichtdruk- kerri van „De Schelde". De heer F. de Kok, sous chef van de machine tekenka mer. sprak de julbaris toe en overhandigde hem nameng het personeel een geschenk. De procuratiehouder, de heer W. J. Theune. voerde namens de' directie het woord. De heer van Rosevelt, die binnenkort de pensiogngerech tigde leeftgd bereikt, dankte allen en nam tevens afscheid van zgn collega's. Middelburg LEGER DES HEILS- SAMENKOMST. Op Vrijdagavond 18 Juli zal in de Qostkerk te Middelburg een samenkomst worden ge houden, waarby de cadetten van het Leger en de Kweek school-officieren gasten zullen zijn. Folders over Zeeland. .Kort na elkander hebben drie nieuwe folders over Zee land het licht gezien. De eerste daarvan werd uitgege ven door de samenwerkende V.V.V.'s op Walcheren. Een kleurige omslagtekening van de hand van G. Wagensveld geeft het vouwblad een fleu rig aanzien. Fraaie foto's verluchten een vlotte tekst en als geheel is dit drukwerkje een uitstekende reclame voor Walcheren. De K.L.M. heeft haar nieu we Lockheed Constellation P. H.—TAW „Walcheren" ge doopt „opdat de taaie vol harding der Zeeuwen over de gehele wereld een nog grote re bewondering op zal wek ken." In dit vliegtuig ligt in de Engelse en de Nederlandse taal een eveneens zeer fraaie folder over Walcheren, waar in in het kort de jongste be wogen geschiedenis van het eiland wordt beschreven en de aandacht wordt gevestigd op wat Walcheren de toerist aan attracties biedt. Twee fraaie illustraties en een kaartje van „verdronken Walcheren" verluchten de suggestieve tekst. Men mag de -K L. M. dankbaar zgn voor deze goe de reclame voor Walcheren. De Provinciale V.V.V. gaf een reclamefolder over Zee land uit, die jammer genoeg naast de beide eerstgenoemde wat minder geslaagd aan doet, hetgeen vermoedelijk te wijten is aan de veel goed kopere uitvoering, Men moest roeien met de riemen, die men had. Een volgende keer beter! ZEELAND OFFERDE 29S0 VOOR BLEEKNEUSJES. De collecte voor het Bio-Va- cantieoord op het Russenduin te Bergen, die in de Paasweek in de Nederlandse filmtheaters werd gehouden heeft in onze provincie in totaal 2931,14 opgebracht. De navolgende re. sultaten werden bereikt: Grand, Goes, 520,36: Alham- bra, Vlissingen, 421,54; Elec tro, Middelburg, 286.43; Con certgebouw, Hulst, 273.85; Centrum, Axel, 218,45; Lu xor. Vlissingen, 214.94-; Schelde, Ycrseke, 204,42; Lu. xor, Terneuzen, 186,03; Con certzaal. Zierikzeë, 156,86; Concertgebouw, Terneuzen, 113,75, Ledel, Oostburg 90,13; Hofzicht. Yzendgke, 78.01; Olympia, Sas van Gent, 76.18; Grahamme, Sluis 67.95; Luxor, Philippine, 22.24. Er wordt gebouwd in Middelburg. Aan de Stadsschuur te Mid delburg is een groot aantal te bouwen woningen van types, waarover wij kortgeleden reed.? uitvoerig schreven, aanbesteed. Voor de bouw van 112 wo ningen bg de Griffioen kwamen de volgende inechrijvingen bin. nen: N.V. Senator Noris Aan nemersbedrijf, Haarlem, voor 2.197.400; N.V. voorheen H. Koster Zn., Amsterdam vopr 2.152.56Ó; Fa. Boele van Eesteren, Den Haag, voor 1.980.000. Voor de bouw van 31 wo ningen aan de Poelendaleweg werd als volgt ingeschreven: H. G. Hendriks, Wassenaar, 595.000, N.V. voorh. H. Kos ter Zn-> Amsterdam voor f 596.000, N.V. Senator Noris Aannemersmij., Haarlem, voor 579.000 en Fa. M. van de Bent. Wassenaar, 558.500. - Geslaagd cum laude voor candidaat in de theologie de heer M. de Jonge te Leiden, vroeger te Domburg. ie Amsterdam Een vlotte reis. Dank zy de gastvrijheid van de Amsterdamse Zeeuwen, of Zeeuwse Amsterdammers, zgn circa 200 schoolkinderen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen thans in Amsterdam gelo geerd. Vers in het geheugen ligt nog het driedaags reisje, het vorige jaar, naar Rotterdam, waar de kinderen, dank zij de gastvrijheid van de leden van de Vereniging „Zeelandia" al daar, enige onvergetelijke da gen hebben gehad. De zustervereniging „Zeelan dia" te Amsterdam heeft thans dit voorbeeld gevolgd en ver klaarde zich spontaan bereid de kinderen, die in het zo zwaar geteisterde West Zeeuwsch-Vlaanderen zo wei nig ontspanning hebben, in Amsterdam te ontvangen en voor hen een leerrijk pro gramma samen te stellen. Het spreekt Vanzelf dat aan een en ander nogal iets was voor te bereiden en zo waren de kinderen reeds weken te voren in een blnde stemming, alsof het St. Nicolaas moest wor den. Er waren wel eens be zwaren, vaak ook financieel, doch met wat goede wil kwam de reis toch voor me kaar en zo brak dan eindelijk de lang verbeide dag aan. Voor allen was het Woensdag „vroeg dag". Er waren cr die reeds om 5 uur moesten ver trekken, anderen half zes, maar om 's morgens 6 uur was het gehele gezelschap toch in Breskens gearriveerd, waar de veerboot stormender hand veroverd werd. Op het station in Vlissingen stond de trein, waaraan extra rgtuigen waren gekoppeld, gereed en weldra ving de treinreis aan. Dat er reeds vroeg stemming was, laat zich begrijpen. Reeds spoedig werd uit volle borst gezongen en zo verliep de reis tot Dordrecht heel voorspoedig. Het overstappen in de electrische leverde even min bezwaren op, al was de gereserveerde ruimte dan ook niet voldoende. Voor deze jeugd was dat gelukkig geen overwegend bezwaar, die had den toen de kriebel in de be nen. Vlot verliep ook de reis naar Amsterdam. Onderweg werd alles goed opgenomen en de vragen waren niet van de lucht. Het onderwijzend per soneel wist daar wel raad mee. Precies op tijd rolde de trein het C.S. binnen en op het per ron stonden de bestuursleden .van „Zeelandia" gereed voor de ontvangst. Het was even een kennis maken over en weer, vlot werden, aan de hand van vooraf samengestelde lijsten, de diverse groepen, zoals West I, West II, Zuid I enz. samen gesteld en in zeer korte tyd waren deze groepen, met hun leiders, naar hun stadswijk verdwenen. Op een bepaald punt in iedere wyk kwamen de pleegouders de kinderen af halen en zo was dit gehele ge zelschap ruim 2 uur over ge heel Amsterdam verspreid. In verband met de ver moeienissen van de reis, ble ven de kinderen die dag ver der aan de zorgen van de pleegouders toevertrouwd. Donderdagmorgen om 9 uur was het weer verzamelen en danMaar daarover vertel len wij later. Veroordeelden naar Serooskerke In landbouwwerkkamp. Woensdagmiddag 3 uur heb ben een groep ambtenaren van het directoraat voor de by_ zondere rechtspleging, van de stichting „Rijksdienst land- bouwherstel" én van sociale zaken (dienst uitvoering van werken) een bezoek gebracht aan het wederopbouwarbei- derskamp te Serooskerke, waarin thans circa 100 weder- opbouwarbeiders zyn gehuis vest De bedoeling was na te gaan in hoeverre het nut zou hebben het kamp te onttrek ken aan zijn huidige bestem.-' ming en het ter beschikking te stellen van landbouwher. steL Het plan bestaat namelijk om een aantal personen, die uit landelijke omgeving af komstig zijn en* die thans ver toeven in overvulde gevange nissen, waar voor hen geen gelegenheid bestaat tot het verrichten van productieve arbeid, over te brengen naar een werkkamp, waarvoor wel licht Serooskerke in aanmer king zou kömen. Mochten Landbouwherstel en het Directoraat voor de bij zondere rechtspleging tot overeenstemming komen, dan zal vermoedelijk het kamp Serooskerke door de minister van Wederopbouw worden overgedragen' aan het mini sterie van landbouw. W.F.A.-gasten uit Denemarken gearriveerd. Dinsdagnacht te half 1 ar riveerden de twintig Denen, die de eerste gasten zijn van de onlangs opgerichte afde ling Middelburg van de World Friendship Association bij het Verkeershuis. Het gezelschap, dat uit jongens en meisjes en vol-» wassenen bestond, was reeds om half 5 uit Den Haag ver trokken, doch bg Breda raak-* te. de versnellingsbak van de Deense autobus, waarmede de reis werd gemaakt, onklaar, met het gevolg, dat men eerst na het middernachtelijk uur ,op de plaats van bestem ming aankwam. Men was doodop, wat begrgpelgk is, want men was sinds Zondag niet meer uit de kleren ge weest. De eerste nacht werd doorgebracht op het Deense grensstation, waar wel ma trassen aanwezig waren, doch die te vuil waren om er op te gaan liggen. De beide vol gende nachten werd in de bus geslapen. Na de aankomst In Mid delburg moesten nog ver schillende formaliteiten ver vuld worden. Vooral de ver anderingen, die ter elfder ure in de deelnemerslijst wa« ren aangebracht, baarden nog enige zorg. Om 3 uur waren echter alle gasten op de verschillende adressen on dergebracht. Wg vernemen, dat het in de bedoeling ligt, in de ko mende dagen, zodra de auto bus geheel hersteld is, enkele rondritten voor de Denen te organiseren. Congres onderwijzend personeel. In September zal in Mid delburg door het Rijkstoe- zicht voor het L&ger Onder wijs in de inspectie Middel burg een congres voor ondor- wyzend personeel worden ge houden, dat drie dagen zal duren. Er zullen discussies gevoerd worden over het on derwerp „Onderwgsvernie- wing en -verfrissing", waarbg de vraag, hoe de werkwgze het beste bij de uitkomsten van de moderne psychologie aangepast kan worden, de kern van de besprekingen zal vormen. Deskundigen zul len aan de deelnemers aan het congres door middel van lessen de onderwijsvernieu wing in de practyk tonen. Tij dens het congres zal tevens een expositie van leermidde len en werkstukken gehou den worden. Geen katten voor Walcheren Het vriendelgke geschenk van een Amerikaanse dame, die de stad Vlissingen wilde helpen in haar herstel door 't schenken van enkele p,oesen, heeft vele landgenoten er toe gebracht haar voorbeeld te vol gen. In verschillende plaatsen van ons land organiseert men thans katteninzamelingen voor Walcheren. Zelfs op een dev departementen hopen de poe sen voor Vlissingen zich op. Dit alles vervult, ondanks ae waardering, die men hier koestert voor de blijken van medeleven, de Vlisslngse be volking wel met enige bezorgd heid. De burgemeester verze kerde ons, dat er van een te kort aan deze nuttige huisdie ren geen sprake is- Integen deel: Vlissingen verheugt zich in een respectabel aantal ver tegenwoordigers van bet poe sengeslacht, reden waarom de plaatselijke overheid een be roep wil doen op de Nederland se bevolking om haar gulheid te dezen opzichte te staken. Zeeuwse polder- en waterschapsbond. De Zeeuwse polder- en wa terschapsbond houdt Zaterdag 19 Juli een algemene ver gadering te Kortgene. Aan de ze vergadering zgn een lunch en een rijtoer verbonden, f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10