Prov* Staten bijeen UIT DE PROVINCIE Tour de France Actie tegen proj ectielengevaar Eisen van bouwvakarbeiders gedeeltelijk ingewilligd Veren» van Ned» Gemeenten Stichting voor de landbouw J Schouwen en Duiveland Tholen St. Philipsland. 75 De inpoldering. Dinsdagmorgen werd in de bovenzaal van het Schutters hof te Middelburg: de eerste ge wone zitting van 1947 van de •Provinciale Staten van Zee land gehouden. Na óp de gebruikelijke wijze de vergadering: geopend te heb ben. deed de voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Üfförd, mededeling van de ingekomen stukken. Een verzoekschrift van het hoofdbestuur van de Landelijke Bedrijfsgroep Over heidspersoneel der E.V.C. om aan het provinciaal bestuur een vacantietoeslag toe te ken nen en een verzoekschrift van het bestuur der R.K.B.L.O.- school te Hulst om subsidie werden voor advies in handen gelegd van G. 9. Een aantal Koninklijke Besluiten tot goed keuring- van besluiten van de Staten, o.m. betreffende het aangaan van een lening van ten hoogste 3.000.000 voor dc electriciteitsvoorzienlng, het oprichten van het waterschap Indisch debat. De Tweede Kamer zet de behandeling van het Indisch debat voort. De heer Rommê (K.V.P.) verklaart zyn stem niet te zullen geven aan het voorstel- HoogcarspeL De heer Hoogcarspel moti» veert vervolgens nog waarom hij zijn voorstel handhaaft. Het voorstel Hoogcarpsel wordt verworpen. Enkele kleine wetsontwer pen, zoals de wijziging in de Comptabiliteitswet, de rege ling van de verantwoording der opbrengst van de perso nele belasting en dat betref fende delegatie van eeds afneming, werden zonder hoofdelyke stemming goedge keurd. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de bedragen der schade* loossteliing en het pensioen van leden en gewezen leden der Tweede Kamer. Dinsdag middag 8 Juli zal over dit wetsontwerp worden gestemd. De C.P.N. verklaarde reeds tegen te zullen stemmen. Daarna komt aan de orde het wetsontwerp tot goedkeu ring en uitvoering van de op 5 September 1944 te Londen tussen de regeringen van Ne derland, België en Luxemburg gesloten douane-overeenkomst met nader gesloten protocol. De heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) merkt o.m. op, dat in tegenstelling tot de verwachtingen het tarief er nog niet is en de tolgrens nog De heer Hofstra (P.v.d.A.) deelt mede, dat zijn fractie zich volledig achter het ont werp schaart en vraagt in hoeverre overleg gaande is over verdere industrievesti ging. De heer Schmal (C.H.) meent,met alle waardering voor het initiatief waaraan het voorstel te danken is, dat ccnige vraagtekens geplaatst kunnen worden. De heer Korthals (Vrijh.) begroet het ontwerp als een eerste stap op de weg naar het doel, nauwere aaneenslui ting. De voorzitters der Twee de Kamerfractie Xsenioren- convent)- zullen Woensdag ochtend te kwart over negen bijeenkomen in het Tweede Kamergebouw. In deze bij eenkomst zullen de minis ter-president en de minister van overzeese gebiedsdelen inlichtingen verschaffen over het regeringsstandpunt met betrekking tot de Indi sche aangelegenheid. De tolunle. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag de algemene beraadslaging voortgezet over het wetsontwerp tot goedkeu ring en uitvoering der op 5 Sept. 1944 te Londen tussen de regeringen van Nederland, België en Luxemburg gesloten douane-overeenkomst met na der gesloten protocol. De heer Haken (C.P.N.) de kwestie der blokvorming be sprekend, betoogt dat de poli tieke blokvorming, waarvan Churchill de initiatiefnemer was, mislukt is. Nu tracht men er langs de economische unie te komen. Spr. verklaart te zijn vt>or samenwerking met alle landen als de zelfstandigheid maar geëerbiedigd wordt (Zitting duurt voort). EERSTE KAMER. St. Philipsland, het wijzigen van een vroeger besluit in dier voege, dat G. S. worden ge machtigd kasgeldleningen ten laste van de provincie aan te gaan of gelden in rekening- courant op te nemen tot max. 5.000.000 en het heffen van 60 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en 50 op centen op de hoofdsom der pers. belasting met Ingang van 1947/1948, werden voor kennis neming aangenomen. De griffier, dr. B. D. H. Tel- legen, las vervolgens enige bin. nengekoinen brieven voor. In antwoord op de in een verga dering aangenomen motie aan gaand^ de inpolderingen in Zeeland, schreef de minister van Binnenlandse Zaken, dat voor de inpoldering van de Braakman 'n plan in bewer king is, voor het gedeelt® van het Sloe bezuiden de Sloedam een ontwerp gereed is doch dat men de inpoldering van het Verdronken Land van Saeftin- economisch niet verant woord acht. Alvorens nader ge stalte aan de plannen gegeven kan worden, zal overeenstem ming met onze Zuiderburen moeten plaats vinden. De Bel gen z(jn namelijk bevreesd, dat door deze inpolderingen de bevaarbaarheid van de Schelde in gevaar komt. In een schrijven van de Mi nister van Wederopbouw .en Volkshuisvesting inzake een extrawoningcontingent deelde deze mede, dat deze zaak zijn blijvende aandacht heeft. - Het College van Alg. Com missarissen voor de Wederop bouw schreef ais antwoord op een motie betreffende de her bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen, lat men hiervan goede nota leeft genomen, dat men zich volkomen bewust is van de nood in dit gedeelte van ons land en dat men er van over tuigd kan zijn, dat alles in het werk zal worden gestel^ om hierin zo goed mogelijk te voorzien. De voorstellen van G. S. aan de Staten werden door de voor zitter naar de afdelingen ver wezen. De leden van Ged. Sta ten, mr. A. J. van der Weel en A. Schout, hebben in de eerste, mr. dr. A. J. J.' M. Mes en C. Hamelink. in de tweede, en C. Philipse en A L. S. Lockefeer, in de eerste afdeling zitting. Op 29 Juli a.s. te 10 uur zul len de Staten opnieuw bijeen komen. W. H. VLIEGEN HERDACHT. Dc Eerste Kamer nam he den een drietal wetsontwer pen zonder discussie aan. Dc voorzitter, prof. Kra nenburg, herdacht het oud lid de heer W. H. Vliegen, in wie het Nederlandse volk een bijzondere persoonlijkheid heeft verloren. Namens de regering sloot de minister van justitie zich bj de huldigende woorden aan. Do zitting werd verdaagd tot Woensdag 9 Juli. Boerenstaking. Sedert Maandag heerst er een vrijwel algeme ne staking onder dc aardappeltelers en vee houders van de Belgi sche provincie Noord- Brabant en de provin cie Antwerpen. Deze weigeren aardappelen te verkopen of vee af te leveren aan de slachthuizen. De. veehouders moti veren hun houding met te wijzen op de lage vleesprijzen, terwijl de aardappeltelers de overheid er van be schuldigen niets ge daan te hebben om de afzet van de overvloe dige oogst vroege aardappelen te bevor deren. Marshall over de steunverlening. George Marshall, min. van buitenlandse zaken der Ver enigde Staten, - heeft in een rede zich fel gekant tegen „een opzettelijk verkeerde voorstelling" van de mate en het doel van de Amerikaanse economische hulp aan Europa. „Degenen, die verantwoorde lijk zyn voor deze onjuiste voorstelling van zaken, bewij zen de lijdende Volken, wier toekomst afhangt van het succes van de internationale samenwerking op economisch gebied, een zeer slechte dienst". „De herhaalde beweringen of zinspelingen", aldus Mars hall, „dat de V.S. imperia listische bedoelingen hebben of dat de Amerikaanse hulp aangeboden wordt om de ontvangers op enigerlei wijze politiek of economisch te binden, zijn het toppunt van kwaadwillige verdraaiing van de waarheid". SCHELLINGERHOUT GEVALLEN. De winnaar van de zesde étappe van dc Tour de Pran ce werd de Fransman Teis- seire, die de afstand van 257 km aflegde in 6 uur 55 mi nuten en 37 seconden. Hy kwam tegelijkertijd aan met twee andere Fransen, Fach- leiter en Bourlon. De Nederlander Schellin gerhout werd tijdens een val partij gewond, maar zijn ver wondingen waren niet van dien aard, dat toy niet door kon rijden. De Nederlander Seyen kwam als no. 11 binnen. In het algemeen klasse ment leidt nog steeds Vietto. In het landenklassement staat Italië op de eerste, Frankrijk op de tweede en Nederland op de negende plaats. Pariise conferentie noq niet geëindigd. Be vin en Bidault, de En gelse en de Franse minister van buitenlandse zaken, heb ben op de zitting van Dins dagavond hun Sowjet-Russi- sche ambtgenoot Molotof 24 uur de tijd gegeven oni hun uiteindelijke voorstellen voor de uitwerking van Marshali's plan tot hulp aan Europa te aanvaarden of te verwerpend den worden. Oorlogssouvenirs van Zeeuwen worden geruimd of gecontroleertl. Nieuwe industrie in Zeeland Verwerking van zeewier. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling een belang rijke nieuwe industrie in Zee land te stichten, waarvoor de eerste maatregelen reeds zijn genomen. Men wil namelijk op grote schaal overgaan tot verwerking van zeewier. In de eerste plaats zal daarvan vee voeder gemaakt worden, maar daarnaast heeft men ook het voornemen uitgebreide proe ven te nemen voor nieuwe aanwending van zeewier. Zoo stelt men zich voor de berei. ding van peniciline ter hand te nemen, waarbij zeewier als kweekbodem gebruikt zou worden. Mede in verband met de ruime toepassing, welke dit nieuwe geneesmiddel in de toekomst zal vinden, verwacht men veel van deze nieuwe industrie. Zij is bereids gevestigd in een tijdelijk gebouw bij Vla- ke, waar reeds veevoeder uit zeewier wordt geproduceerd. De stichting van een labo ratorium. waaraan onder meer een bioloog verbonden zal worden, staat op het program. Congres onderwijzend personeel. In September zal in Mid delburg door het Rijkstoe- zicht voor het Lager Onder wijs in de inspectie Middel burg een congres voor ónder- wijzend personeel worden ge houden, dat drie dagen zal duren. Er zullen discussies gevoerd worden over het on derwerp „Onderwijsvernie- wing en -verfrissing", waarbij de vraag, hoe de werkwijze het beste bij de uitkomsten van de moderne psychologie aangepast kan worden, de kern van de besprekingen zal vormen. Deskundigen zul len aan de deelnemers aan het congres door middel van lessen de onderwijsvernieu winginde practijk tonen. Tij dens hét congres zal tevens een. expositie van leermidde len en werkstukken gehou- Naar wij vernemen zal de Hulpverleningsdienst Middel burg van het departement van binnenlandse zakeri in samen werking met de verschillende gemeentebesturen in Zeeland een grootscheepse campagne tegen het projectielengevaar beginnen. De burgerij zal het bezit van ontplofbare stoffen, projectielen, vuurwapenen e.d. moeten opgeven, terwijl men tevens de gelegenheid krijgt zgn. oorlogssouvenirs op hun gevaarloosheid te laten controleren. Door deze actie hoopt men te bereiken, dat Woensdagavond de beslissing. De werkgevers ln de bouw bedrijven, leden van vijf bon den, die worden overkoepeld door de „raad van bestuur bouwbedrijf" hebben Dlnsd. in een uitvoerig schrijven aan de bedrijfsunie der werknemers medegedeeld, dat slechts ge deeltelijk aan de eisen tot het per 1 Juli vormen van pensi oen- en risicofondsen tege moet kan worden gekomen. De voornaamste besluiten zijn: le Goedkeuring van het af sluiten der C.A.O., zonder*de daarin voorgestelde loonsver hoging en wijziging klasse-in deling, behoudens jje heden op geheven zesde klasse. 2e Principiële bereidverkla ring mede te werken aan de totstandkoming van het pensi oenfonds. 3e Voorts verklaren de werk. gevers zich principieel bereid deel te nemen aan een fonds, "waardoor aan loonderving als gevolg van vorst kan worden tegemoet gekomen, mits een effectieve marge tussen con tractlonen en het uit te beta len bedrag blijft bestaan. Tenslotte zijn dc werkgevers bereid dc mogelijkheid tot toe slag op loon van arbeiders, werkzaam in z.g. onderhouds werk, voor zover zij niet in tarief kunnen werken tot een totaal van 6 procent van het loon onder ogen te zien, onder voorbehoud echter dat de meerdere kosten, ook voor reeds lopende werken, aan de opdrachtgevers zullen mogen worden doorberekend. De bedrijfsunie (moderne-, Christelijke en Katholieke vak. honden) zal op Woensdagavond gaderen. De groep bouwvakken van de E.V.C., zal zich achter de besluiten van de unie scha ren. Deze besluiten omvatten de arbeid van ongeveer 160.000 bouwvakarbeiders. Zoals men weet, heeft de bedrijfsunie in haar ultimatum over de fond sen bij niet tegemoet komen aah de eisen „doeltreffende maatregelen" aangekondigd. In de toelichting op de be sluiten van werkgeverszijde wordt o.m. gezegd, dat naast de overtuiging, dat de sociale toestanden in de bouwvakken op enkele punten verbetering behoeven, men geleid wordt door de wens om in het alge meen belang en het bedrijfsbe lang tot beteugeling van de on- ongercgelde toestanden op loongebièd te komen. De werkgevers zagen geen heil in het bedrijfspensioen fonds en het risicofonds voor wat betreft de beteugeling van zwarte lonen. De werknemers, aldus de toelichting, zagen de ze houding als onwil en verzet. De werkgevers wensten zich eerst te Verzekeren van de toe zegging. dat zij de aanzienlijk hogere kosten zouden mogen aoorberekenerf. Informaties over deze prijs kwestie bij het ministerie van wederopbouw, luidden negatief. Volgens de toelichting acht de minister van sociale zaken het bindend opleggen van een verplichtig tot bijdrage aan een bedrijfspensioenfonds op grond van'de huidige wettelijke maatregelen niet mogelijk. Een wettelijke regeling is op korto termijn in uitzicht ge steld. Honderd procent vergoe ding voor verlet door weers omstandigheden achtte de mi nister op psychologische en 3 Juli over dit antwoord ver- practische gronden onjuist. het aantal slachtoffers van ontploffend oorlogstuig «inde- lijk zal verminderen. Geconstateerd is, dat vele mensen onbevoegd ontplofba re voorwerpen of vuurwape nen voorhanden hebben. De kans op ontploffing van het oorlogstuig is voortdurend groot; zelfontbranding kofht meermalen voor. Wanneer door ontploffingen brand ont staat, lian de bezitter zo hij er het leven afbrengt, er van verzekerd zijn, dat de brand weer uit veiligheidsoverwe gingen niet blust en de ver zekeringsmaatschappij geen schade vergoedt, terwijl hij verantwoordelijk is voor het afbranden van belendende percelen. H openlijk zullen de bezitters' zelf er de noodzaak van inzien, dat hun oorlogs tuig geruimd wordt. Zij moe ten er rekening mee houden, dat zij na het verlopen van de aangiftètermijn strafbaar zijn, wanneer zij projectielen, etc. in huis hebben. Zij kun nen er zich toe beperken hun „bezit" binnen de gestelde ter mijn aan te geven. De des kundigen van de .Hulpverle ningsdienst halen daarna de gevaarlijke Voorwerpen weg. Het is zeer aan te bevelen ook het bezit van oorlogssou venirs, zoals granaathulsen, geweerpatronen, e.d. op-te ge ven. Ook al zijn deze gede monteerd, dan nog kan het voorkomen, dat de ontsteking aanwezig is. Deze kan heel gemakkelijk tot ontploffing komen en kan dan oogverlies of verminking ten gevolge hebben. Na opgave komen de deskundigen de voorwerpen controleren en zo nodig on schadelijk maken. Men mag de voorwerpen echter behou den. Wanneer men weet, dat er gens munitie in de grond is verborgen, dient men dit on verwijld op te geven, daar in de grond verborgen munitie voortdurend gevaarlijker wordt en er dus levensgevaar ontstaat voor hen, die deze mqeten opgraven. Het gemeentebestuur van iedere plaats verzamelt de op gaven en zendt deze naai' de commissaris van de Hulpver leningsdienst in Den Haag, die op zijn beurt de diénst te Middelburg instructie geeft. De opgavetermijn is voor Zeeuwsch-Vlaanderen en N.- ,en Z.-Beveland gesteld op 1 t.m. 8 Juli. Walcheren, Schou wen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland komen later aan de beurt. Veerdienst Herkingen St. Annaland. Naar vernomen wordt heeft de R.T.M. het voornemen een veerdienst te openen van Her kingen yla Zijpe naar St. An naland. Hiervoor zal dan de motorboot „Anna Jacoba", welke door de Duitsers van de motor werd beroofd en waarin thans een nieuwe dieselmotor wordt gebouwd,' in de vaart worden gebracht. De naam van de veerboot zal veranderd wor den in „Krabbekreek". Wegenwacht ook in Zeeland. Met ingang van 6 Juli zal, zoals wö reeds meldden, de wegenwacht ook in Zeeland gaan patrouilleren en wel op de verkcersroute Bergen op Zoom GoesVlissingen. Daarme de zullen dan alle provincies ln het wegenwacht-systeem in geschakeld zyn. In verband niermede zal een aantal „we genwachten", vergezeld van de ANWB-directie, officieel zijn opwachting maken bij de ge meentebesturen in de verschil lende steden langs de route, Bergen op Zoom, Goes, Middel burg en Vlissingen, alsmede bij het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg. Bestuur Zeeland van de Ned. Hoenderbond. Het Bestuur van district Zeeland van de Nederlandse Bond van Hoenderfokkersver enigingen werd als volgt sa mengesteld: - C. v. Nimwegen, Nieuw- en St. Joosland, Voorzitter; J. A. de Ruijsscher, Vlissingen, Se cretaris; R. A. v. Quekelber- ghe, Breskens, Penningmees ter en als Commissarissen P. M. de Kleyn, Middi burg en L. J. Wondergem, Nieuwdorp. Het secretariaat is gevestigd Paul Krugerstraat 86. Vlissin gen, Tel. K 1184—649. Verkeer BrabantZeeland. Van de zijde van het verkeer van en naar Zeeland worden nog steeds vele klachten ge uit omtrent de routeomleg ging, nodig geworden door de herstelwerkzaamheden aan de brug bij Vlake over het druk bevaren kanaal Hansweert Wemeldinge, gelegen in de Rijksweg Bergen op Zoom GoesMiddelburg. Thans moet worden omgere den via Yerseke en wordt dit kanaal over de Postbrug ge- De A.N.W.B. deelt ons thans mede, dat een drietal andere oplossingen, die in overweging waren gegeven niet voor ver wezenlijking vatbaar zijn ge bleken, zodat de huidige op lossing de enige mogelijke Inmiddels is het weggedeelte KruiningenYerseke, dat in slechte staat verkeerde, her steld en levert de toestand van het wegdek geen bezwaren meer op. Deze weg zal daar enboven door de Rijkswater staat regelmatig onderhouden worden. Verschillende automobilisten rijden, in verband met deze omlegging, via Oostdijk in de richting Yerseke. De weg Rijksweg Oostdyk verkeert echter in zeer slechte toestand. De A.N.W.B. verneemt nu in antwoord op een desbetreffend verzoek, .dat een plan tot defi nitief herstel in voorbereiding is. Nog een lijk van de „Fair Play II" Dinsdag is tc Nieuwesluis, onder de gemeente Groede, het lijk aangespoeld van een man van middelbare leeftijd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het hier een paar slachtaoffers be treft van de bij Vlissingen ver gane Engelse sleepboot Fair- plai 2. De stuurman van dit vaartuig, die Ün Vlissingen is achtergebleven, is ontboden om het lijk te identificeren. DISTRIBUTIEKRING ZEERIKZEE. Uitreiking Bonkaarten 9e en 10e periode 1947. De Directeur van de Distri butiekring Zierikzee maakt be kend, dat op onderstaande da gen en uren bovengenoemde bonkaarten zullen worden uit gereikt te: Kerkwerve: 7 Juli 1947 van 91 uur: zelfverzorgers Wijk K; van 111 uur: zelfver zorgers Wyk N en R; van 2 3 uur: gewone verbruikers. NoordwelJe: 8 Juli 1947 Van 912 uur: Zelfverzorgers; van 12 uur: Gewone verbruikers. Broflwershaven: 9 Juli 1947 van 9.3012 uur: Zelfverzor gers Wijk A, BenC; van 1 3 uur: Zelfverzorgers Wijk D en E; 10 Juli 1947 van 9.30 12 uur: Gewone verbruikers, Wijk A, B en C; van 13 uur: Gewone verbruikers Wijk D en E. Zonnemaire: 11 Juli 1947 v. 9.3011 uur: Zelfverzorgers Wijk A; van 11—12.30 uur: Zelfverzorgers Wijk B; van 1.303 uur: Gewone verbrui kers. Zierikzee VRIJZ. VROUWEN- VERENIGING. Men schrijft ons: Maandag jl. maakte de Vrijzinnige Vrouwenvereniging te Zierik zee haar jaarlijks reisje. Hoe wel we 't deze keer zonder warme maaltijd moesten stel len was 't een geslaagde dag: een -gezellige opgewekte stem ming, 't weer juist goed, niet te warm en niet te koud en een afwisselend programma. Na het bezichtigen 'van 't pensionaat St. Louis, waar 'n uitzonderlijk mooi museum aan verbonden is, hebben we ons hart opgehaald aan de mooie Brabantse bossen en Oisterwykse vennen, 't Was er 'prachtig. Toen hebben we ons een uurtje kinderlijk ver maakt met draaimolen, rol trap en glijbaan, wat volgens de meesten nog wel wat lan ger had kunnen duren, hoe wel de dag al 13 uur gele den begonnen was en we nog 3 uur nodig hadden om thuis te komen. In vertrouwen gezegd: de chauffeur achtte het nodig zijn meisje van die dag te verdedigen tegen 'n restau rant-meneer, die 't op haar danslust voorzien had. Laten we hopen, dat de genen die om verschillende redenen niet mee konden gaan, een volgend jaar weer van de partij zullen zijn. Tholen MOSSELHANDEL BEGONNEN Maandag 3,0 Juni jl. is te Tholen het seizoen voor het verhandelen van mosselen weer geopend. De aanvoer is nog gering. De mondaccordeonvereni- ging „Crescendo" te Tholen zal Vrijdagavond a.s. voor 't eerst haar zomerconcert op de markt geven. VERGADERING BIJZONDERE SCHOOL. Vorige week vergaderde te St. Philipsland de vereni ging van de bijzondere school. Na de opening door ds. De Lind wees de voorzitter erop, dat het voor een Christelijke gemeente ais St. Philipsland noodzakelijkheid is, dat een Christelijke school komt. In andere gemeenten bestaat deze al jaren. In het bestuur namen zit ting, voor de oud-geref. kerk de heren C. de Neele en M. Mol; voor de Herv. Kerk ds. De Lind en A. W. Beurkes en voor de Geref. Kerk J. van Hekke en M. de Engels man. De contributie werd vastgesteld op 2.50 per jaar. Afd. Zeeland. Aan het dezer dagen ver schenen verslag van de afd. Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ontle nen wij de volgende bijzonder heden. Het voorlopig bestuur van de afdeling bestend in Sep tember 1945 uit de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, mr. dr. C. J. M. van Rooij, die later werd vervangen door de heer B. A. T. Truffino, J. Ph. Koe ne, mr. A. J. van der Hoeven en F. A. van Ro'senveldt. Mr. dr. Mes fungeerde als waarn. voorzitter en penningmeester. Het voorzitterschap zou gere geld worden, wanneer de bur gemeester van Middelburg, in wiens handen dit doorgaans berust, benoemd zou zyn. Mo menteel is deze kwestie nog niet geregeld, omdat de heer Koene vertegenwoordiger van Walcheren is en het bezwaar lijk gevonden wordt, mede met het oog op Vlissingen nu ook de burgemeester van Middel burg als voorzitter te benoe men. Binnenkort hoopt men deze kwestie definitief te re gelen. Het veerslag geeft voorts bij zonderheden over het nauwe contact tussen G.S. van Zee land en het afdelingsbestuur, dat o.m. uitkomt in de benoe ming van leden van het be stuur in de grenswijzigings commissie, de beplantingscom missie, etc., terwijl een verte genwoordiger zitting heeft in de vaste Commissie van de planologische dienst. Men wordt tevens regelmatig om advies gevraagd in belangrijke kwesties, zoals de modelbouw verordening en de aanleg van vliegvelden. Ook op tal van andere gebieden is het afde lingsbestuur werkzaam. In het reglement werd een wijziging gebracht, doordat het aantal bestuursleden op mini maal 7 en maximaal 9 werd gebracht, nl. 6 leden uit de diverse delen van Zeeland, een voorzitter en event, een of twee andere leden. Door ziekte van de waarn. voorziter en de strenge winter werd de afde ling enige tijd in haar activi teit geremd. In 1946 waren al le gemeenten in de provincie met uitzondering van Seroos- kerke (Sch.), Overslag en Zaamslag lid. GRATIFICATIE VOOR PROV. PERSONEEL. De Ministerraad heeft beslo ten aan de Kroon een besluit voor te leggen, krachtens het welk aan burgerlijk rijksperso neel in 1947 een gratificatie zal worden verleend van 2 der grondsalarissen, geldend op 1 Juli. met een maximum van f»50. Alleen zij, die een hoofd betrekking- in dienst van het Rijk vervullen, tenminste 6 maanden in overheidsdienst zijn en per jaar niet meer dan 4380 (gehuwd) of 4152 (ongehuwd)^ in een eertse klas se standplaats verdienen, heb ben recht op deze gratificatie. Hoewel dit K. B. nog niet tot stand is gekomen, heeft het prov. bestuur van Zeeland be sloten hierop vooruit te lopen en een soortgelijk besluit voor het provinciaal personeel te nemen. Hiertoe hebben G. S. een voorstel gedaan aan Prov. Staten. De Juni-veTgadering. In de Junivergadering van het Bestuur der Stichting voor de Landbouw in Zeeland zijn de volgende punten be-& handeld T.B.C.-BESTRIJDIN G. Het grote nut van een t. b. c.-vrije veestapel werd al- femeen erkend. Met klem ringt het bestuur dan ook op aansluiting bij de Stich ting Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren aan. IMPORT HANGARS. 'De financiële consequenties voor de wederopbouw der be drijfsgebouwen zijn zo vér strekkend dat reeds herhaal de malen is aangedrongen op het bouwen van meerdere hangars. Aangezien dc prijs der han gars in Nederland belangrijk hoger is dan in België, is op Jmport vanuit België sterk de aandacht gevestigd. PRESTATIES GEDE TINEERDEN. Teneinde de prestaties van de gedetineerden op te voe ren is voorgesteld om deze arbeiders hetgeen zij boven de 50 cent per uur verdienen, te laten behouden voor on derhoud van het eigen gezin. DORSTARIEVEN. Geadviseerd is voor Zeeland geen dorstarieven vast te stellen, aangezien in het ver leden gebleken is dat Zeeland er met de vastgestelde tarie ven steeds slecht afkwam. GRAANREGELING. De regeling zo ze dit jaar zal worden uitgevoerd werd algemeen teleurstellend ge noemd. Alhoewel de Stichting herhaalde malen op een aan slag-systeem voor alle pro ducten heeft aangedrongen, komt er thans een regeling met dorsbriefjes voor de pro ducten tarwe, gerst en voor de percelen rogge boven de 4 ha, en een aanslag voorde haver en de percelen rogge beneden de 4 ha. Met deze regeling denkt men 85 van de oogst bin nen te krijgen (vorig jaar De taxatiecommissies wordt hierbij de grote verantwoor delijkheid voor de vast te stellen aanslagen onder de aandacht gebracht. VOETBAL NEDERLAAG SERIE WEDSTRIJDEN. Door de voetbalvereniging .W.H.S. te St. Annaland is een nederlaagserie georganiseerd, waarbij na loting het pro gramma als volgt is vastge steld: Zaterdag 5 Juli W.H.S.— Tholense Boys (Tholen); Za terdag 12 Juli W.H.S.Din- teloord I (Dinteloord)Za terdag 19 Juli W.H.S.—Val Aan (De Heen); Zaterdag 26 Juli W.H.S.—O.V.V. I (Bergen op Zoom); Zaterdag 2 Aug. W.H.S.S.V.O. I (Oud Vosse- meer); Zaterdag 9 Aug. W.H. S.B.O.Z. I (B. op Zoom); Zaterdag 16 Aug. W.H.S. Vrederust I (Bergen op Zoom); Zaterdag 23 Aug. W. H.S.Smèrdieke (St. Maar- tènsdijk)Zaterdag 30 Aug. W.H.S.Nieuw Borgvliet (B. op Zoom); Zaterdag 6 Sept. W.H.S.—H.S.C. (Hegrle, N. Br.). Al deze wedstrijden vangen aan des avonds 6 uur. UITSLAGEN SERIE WEDSTRIJDEN. Zaterdag 28 Juni jl. werden te Oud-Vossemeer de door de Sportcommissie „Eiland Tho len" samengestelde seriewed„ stryden gespeeld tussen de voetbalclubs S.V.O. I, W.H.S., Smerdiek en Tholense Boy's. Nadat de spelers door de heer M. C. Meerman waren toege sproken vingen de wedstrijden aan waarvan de uitslagen lui den als volgt: S.V.O. I W.H.S. 4—0; SmerdiekTholense Boy's 1 4; W.H.S.—Smerdiek 0—0. By loting werd W.H.S. als win naar gesteld. S.V.O. ITho lense Boy's 14. Tholense Boy's kreeg als winnaar de eerste prijs, S.V.O. I de tweede prijs. W.H.S., de derde prijs en Smerdiek de vierde prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20