PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Is Amerika imperialistisch? Auto's zijn in trek! Nationalisering der K.L.M. Èlectrische tram Verwarring in Djocja Hongaarse pppositie roert zich 190e Jaargang - No.155 Uitgave van de Firma Provinciale Zceuwscbe Courant, Middelburg. DruJckerfJ Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijn: dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 Juli. 1947, ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent pet week3-20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Lone nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advec* tenüe 2.—. Breaua^gevestigd j^VTlssln gen Walstraat 5&-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londehache Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 t Goes. Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Gratamasttaat 3. telefoon 102: Terneujen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Buitenlands overzicht Marshall: De feiten tonen aan van niet. Valse propaganda. Is de Amerikaanse politiek imperialistisch, streven de Ver. Staten naar uitbreiding van hun invloedssfeer, naar mili taire steunpunten, naar econo mische overheersing? De Rus sische en de communistische per9 meent van wel en wordt niet moe er tegen te keer te gaan. Blijkbaar heeft minister Marshall zich daaraan geër gerd en getracht de bewerin gen over agressieve bedoelin gen te logenstraffen. De spoed, waarmee de Amerikaanse troe- pen uit Europa waren terugge trokken en de hoeveelheid goe deren, die daarheen waren ge zonden sinds het einde van de oorlog, waren volgens Mars hall toch welhet bewijs van het tegendeel. In de Europese landen zijn geen aan de V. S. onderworpen politieke partijen achtergelaten, die zouden kun nen trachten zich van regerin gen meester te maken. Er zijn geen Amerikaanse agenten ge weest, die getracht hebben een overheersende rol te spelen in de landen van Europa, er zijn geen Amerikaans-Europese maatschappijen opgedrongen aan onwillige regeringen. Naar 'schatting- zijn 82 millioen ton goederen, geschat op 9 milliard dollar, sinds het einde van de oorlog Europa binnenge stroomd. Marshall zeide deze getallen niet te noemen als be wijs van de vredelievende be doelingen van de 'V. S. en ook niet om zich aan grootspraak te bezondigen, maar alleen om dat het de waarheid was, die te oordelen naar de beschuldi gingen gericht tegen de V. S. gemakkelijk vergeten zou kun nen worden. - De historische feiten van de afgelopen tientallen jaren, al dus Marshall, tonen duidelijk aan, dat geen volk edelmoedi ger en onbaatzuchti'ger heeft gehandeld dan het Amerikaan se door hulp te bieden ter leniging van kommer en ellen de. Het zou echter niet ge heel juist zijn, voegde hij er terecht aan toe. dat de bijdra gen der Amerikaanse regering tot het herstel van het econo mische leven der wereld sinds het einde van de oorlog uit sluitend gedaan zijn uit over wegingen van liefdadigheid. Ong volk is er zich van bewust, dat een evenwichtige en wel varende wereld voor zijn eigen welzijn zeer belangrijk is. Marshall onderstreepte de belangrijke taak van de pers: en de radio om bij het volk imeer begrip te kweken voor butenlandse aangelegenheden, .,waar ver verwijderde gebeurte nissen en onbekendheid met buitenlandse nationale tradities een dergelijk begrip moeilijk maakten". Voortdurend moet rekening worden gehouden met de pro pagandistische verdraaiing van <}e feiten. Het is betreurens waardig, maar misschien lo gisch, met het oog op onze po sitie in de wereld, dat veel van deze propaganda tegen de V. S. is gericht. In de landen echter waar de vrije pers function- neert heeft eên dergelijke pro paganda de neiging zichzelf te corrigeren. Dit is jammer ge noeg echter niet het geval met landen, waar de pers wordt gemuilkorfd. Vele van Mars halls opmerkingen slaan na tuurlijk op de Sowjet-Unie. Maar ook de Amerikaanse pers, die grotendeels in han den is van enkele grote kran tenconcerns, geeft vaak voor lichting die zo opzettelijk anti- Russisch is, dat men slechts van propaganda spreken kan. Textielknoelerij. Nadat verschillende instel lingen ter ore was gekomen, dat K., grossier in textielpro ducten te Amsterdam, het met de hem opgelegde dis tributiebepalingen niet zo nauw nam, heeft de centrale dienst voor de economische controle ingegrepen. Tijdens het voorlopige on derzoek werd het gewenst ge acht, in het belang van de verdere contróle en na ver kregen machtiging van de bevoegde instellingen, de fir mant Ph. K. en diens neef S. K. tijdelijk aan de samen leving te onttrekken. Zij konden 17.000 vierkante meter stof niet verantwoor den. Bovendien hadden zij van de fabrikant B. te Haaks bergen, op onrechtmatige wij ze enkele duizenden meters vitrage en katoenen doek, alsmede enkele honderden meters luierstof en handdoe- kenstof betrokken, welke producten door K. eveneens aan diverse zaken „zwart" werden verkocht. Tevens be trok hg onrechtmatig van 'n- exportfirma te Amsterdam ruim 46.000 m diverse stof fen, oorspronkelijk voor de export bestemd. Wordt de haringvisseri] stilgelegd? In rederskringen wordt over wogen, de haringvisserij over enige dagen geheel stil te leg gen, wegens het groot tekort aan koelhuisruimte. Met weet met de haringaanvoer geen raad. Aan de minister van landbouw is verzocht op korte termgn maatregelen te treffen om meer koelhuisruimte ter beschikking te stellen. Nieuwe textielpunten. Het- centraal distributiekan toor deelt mede, dat wederom 20 punten op de textielkaart VA 705 worden aangewezen. Onmiddellijk ingaande worden geldig verklaard de bonnen gemerkt „textiel C 1 punt", „textiel C 5 punten", „textiel D 1 punt" en „textiel D 5 punten". De bonnen „textiel C reser ve" en „textiel D reserve" zijn derhalve niet aangewezen voor de aankoop van textielgoede- ren. De meelprijs. De Amsterdamse bakkers hebben Dinsdag een protest- vergadering gehouden tegen de verhoging van de meelprijs met 1.70 per ton. Deze ver hoging kan opgevangen wor den door de broodprijs te ver hogen met een cent, maar ia plaats daarvan heeft de mi nister de broodprijs verlaagd voor Amsterdam en een aantal andere steden met een cent per brood. De bakkers krijgen dug een nadeel van 2 cent per brood te dragen en dat vinden ze teveel. ZAL SJAHRIR TOCH TERUGKEREN? Antwoord aan U.S.A. In Nederlandse kringen te Batavia heeft het bericht van de mislukte kabinetsvorming te Djocja geen verwondering gewekt, gezien de practisch onoverbrugbare afstand tus sen de standpunten van som mige daaraan deelnemende partijen. Overigens legde men in Nederlandse kringen te Batavia een grote terug- STRIJD IN CHINA. Tsjang Kai Sjek .heeft te Nanking een gemeenschappe- lijke vergadering van de poli tieke volksraad (het parle ment) en het hoofdbestuur van de Kwomintang geleid, op wel ke vergadering is besloten de regering te verzoeken de strijd tegen de communisten te in tensiveren. In 1948 tentoonstelling te Amsterdam. De nieuwste snufjes, Na talloze besprekingen en vergaderingen heeft het hoofd bestuur van de R.A.I. thans besloten volgend jaar in het R.A.Ï.-geboaw te Amsterdam van 30 April tot 9 Mei een internationale automobielten toonstelling te organiseren, zoals dat in de jaren voor de oorlog gebruikelijk was. Het R.A.I.-gebouw, dat ern- Protesterende kruideniers. Het is al weer enkele we ken geleden, dat in Ensche de een grote protest-verga dering werd gehouden door kruideniers, grossiers en han dels-agenten uit die omge ving. Aan het eind van de vergadering werd een motie aangenomen, waarin de minis ter werd gewezen op de nood toestand, welke momenteel in kruidepierskringen heerst. Ter navolging kwamen Dins dagmiddag in Alkmaar de kruideniers uit Noord Hol land bijeen. Vooral aan het adres van prof. Brouwers werdén vele eritische opmer kingen gemaakt. Uit het land van Eva Peron. GERECHTELIJKE ACTIE TEGEN SOCIALISTEN. De politie van Buenos !kires heeft een arrestatie uitge vaardigd tegen alle leden van het bestuur van de socialis tische partij. Het merendeel van hen is er in geslaagd onder te duiken, maar de presidente van de Unie van socialistische vrouwen, Alicia Moreau de Juste, is gearres teerd. Deze maatregelen zijn ge nomen naar aanleiding van een publicatie in het orgaan der socialistische partij „Van- guardia", waartegen eveneens een gerechtelijk onderzoek is begonnen. Dit blad wordt be schuldigd van belediging van president Peron, die het ver antwoordelijk stelt voor aan slagen tegen de socialistische partg, waardoor j.L Zondag drie doden vielen en vier per sonen gewond werden. Peron wordt voorts verantwoorde lijk gesteld voor- de „atmos feer van geweld, die in het land heerst." Cayenne. De gouverneur van Frans Guyana, Jean Peset, heeft tij dens een conferentie medege deeld, dat de liquidatie van de Franse strafkolonie in .Guy ana snel voortgang vindt. Gro te contingenten gevangenen Verlaten elke maand het land. Er worden voorbereidingen ge troffen om verplaatste perso nen lilt Europa als arbeids krachten op te nemen. Bewogen debat In het parlement. „Myn leven is in gevaar, U geeft de Russen dp gelegenheid om mij te arresteren", met deze woorden verliet Sulyok, de leider van de Hongaarse vrijheidspartij, een vergadering van het parlement, gevolgd door het merendeel van zijn partggenoten. Er ontstond 'n pandemonium toen Sulyok - het driejarenplan der Hongaarse regering be streed en verklaarde „U wenst een regiem, dat is gegrondvest op een totalitaire economie en een staatsbestel, dat op sla- verng berust. "Voor Uw drie jarenplan wilt U zodanig vér strekkende bevoegdheden, dat de individuele vrijheid totaal kan worden uitgeschakeld." Daarop riep Joseh Revai, (comm.) „Dus U ze tg, dat er in de Sowjet-unie slavernij is" De communisten en sociaal democraten sprongen op, schudden hun vuisten en rie pen vertoornd: „Verrader, je valt Sowjet-Rusland aan". Tenslotte wist de bejaarde so ciaal-democratische mevrouw Anna Kethly de orde te her stellen. Naderhand keerde Sulyok echter terug om te luisteren naar andere leden van de op positie, die het wetsontwerp aanvielen en de communisten beschuldigden van een verbre ken der coalitie. Tenslotte werd ondanks de oppositie het wetsontwerp voor het driejarenplan met een gro te meerderheid aangenomen. De wet voorziet in de oprich ting van een bureau en een raad voor He planning met zeer uitgebreide bevoegdheden om een systematische verhoging van de productie op het gebied van landbouw en industrie in Hongarije te organiseren. HANDELSACCOORD TUS SEN ENGELAND EN HONGARIJE. Engeland is met Hongarge tot overeenstemming gekomen over een handelscontract voor drie jaar. stig gehavend uit de oorlog te voorschijn was gekomen, is thans weer geheel hersteld en zal van pu af aan zgn poorten wëer kunnen openen Voor ten toonstellingen op allerlei ge bied. Naar men zich zal herinne ren bestond voor de automo- bieltentoonstelling vroeger een overweldigende belangstel ling. Daar op de in 1948 te houden tentoonstelling naar men hoopt alle grote fabrie ken met hun nieuwste merken vertegenwoqrdigd zullen zgn en het Nederlandse publiek voor het eerst na 9 jaar weer eens een kijkje zal kunnen ne men bg een verzameling van 's werelds nieuwste automobie len, laat het zich aanzien, dat de belangstelling ditmaal nog groter zal zgn dan voorheen. Salarisverbetering rechterlijke macht. Bij de Tweede Kamer is in gediend het reeds aangekon digde wetsontwerp, houdende nieuwe regeling van de samen stelling van de Hoge Raad, de gerechtshoven, de arrondisse- ments-rechtbanken en de kan tongerechten en van de bezol- digig van de rechteriyke amb tenaren. De toelichting zegt o.m. het volgende: Naar het oordeel van de mi nister van justitie kan niet volstaan worden met het blg- ven copiëren van de in het al gemeen voor de burgerlijke rijksambtenaren geldende re gelingen, doch dient de gehele regeling voor de rechterlgke mcaht grondig herzien te wor den. Het toekennen van salaris sen, die zouden opwegen tegen die, welke in vooraanstaande betrekkingen in het particulier bedrijf worden genoten, of te gen de inkomsten uit vrije be roepen, kan, hoezeer het ook te betreuren is, dat menige voortreffelijke jurist enkel om financiële redenen b.v. de ad- vocatenpraktgk boven een rechterlijk ambt blgft verwie- zen, niet ernstig in overwe ging worden genomen. De kosten, welke uit de voorgestelde saairisverhoging zullen voortvloeien, worden geraamd op 911.625, houdendheid aan de dag ten aanzien van de laatste ont wikkelingen in de republiek. Ook in republikeinse krin gen te Batavia toonde men geen verbazing. Men ver wacht, dat Sjahrir die op het ogenblik in Poerwokerto is nog voor het eind van deze week in Djocja terug zal zgn en wederom een gro te rol in het politieke leven zal gaan spelen. Aan het eind vartSdeze week wordt het re publikeins antwoord op de Amerikaanse aide-memoire verwacht. EEN CONFERENTIE. Volgens het republikeins persbureau Antara heeft Woensdagmorgen een confe rentie plaats gevonden tussen Soekarno, Gani, Sjarifoeddin en Setiadjit. Er is' niets bekend omtrent hetgeen besproken is, doch men kan aannemen, dat het de vorming van het nieu we kabinet betrof. Van welingelichte zijde heeft men vernomen, dat de moge lijkheid groot is, dat een coa litiekabinet zal worden ge vormd, bestaande uit de lin kervleugel en de P.N.I. LUCHTGEVAAR BOVEN DJOKJA. Radio Djokja riep 25 dezer een bekendmaking van een ter plaatse opgerichte luchtbe schermingsdienst „Pendjagaan Bahaja Oedara" om waarin uitvoerig de voorschriften en te nemen maatregelen tegen binnenkort zeer wel luchtgevaar werden uiteengé- nen stabiliseren, zet. Vandapg is het 50 jaar gele den, dat het stoffelgk overschot van Prins Willem George Frederik van Oranje' en Nassau (tweede zoon van stad houder Willem II), die als opperbevelhebber der Oostenrijkse troepen in Italië op 6 Januari 1799 te Padua was overleden, vandaar naar Delft werd overgebracht en met grote plechtigheid in de Koninklgke grafkelder in de Nieuwe Kerk werd bijgezet. Vrijheid van de sigaar. (Van'onze Haagse redacteur). We hebben eens ten depar- temente geïnformeerd naar de mening aldaar betreffende de loop van zaken met betrekking tot de vrij gegeven sigaar. Men was aldaar niet direct ontevre den en de geruchten zgn niet waar, dat er weer gedacht wordt aan het opnieuw op de bon brengen van sigaren. Men noemde „vele verhalen overdre ven" en verwachtte van een rustige ontwikkeling de beste resultaten, zodra er geen ham ster-nelgingen meer bestaan en de productie zich op een re gelmatig niveau kan bewegen. De periode van overgang van distributiegoed tot vrij artikel is nog niet voorbij; doch ten departemente ig men al wel overtuigd, dat het vrij geven van de sigaar in elk geval al lerminst een mislukking i3 ge worden en de toestand zich zal kun- Vragen van Tweede Kamerleden. Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp „Bevorderen van 't onderhouden van lucht- diensten door de Kon. Lucht vaart Mg. N.V." is het volgen de ontleend: Bij het, afdelings- onderzoek van dit wetsontwerp verklaarde men vrij algemeen er mee in te stemmen, dat het rgk met de K.L.M. een nieuwe overeenkomst zal sluiten en dat het rijk voor een belangrijk bedi-ag in het vergrote kapi taal van deze mij. zal deelne men. Het ig toe te juichen, zo betoogden vele leden, dat de overheid van de aanvang af een sterke positie in het bedrijf van de K.L.M. zal innemen. Voor het verkrijgen van de noodzakelijke ordening van het verkeer iri zgn volle omvang en voor het afbakenen van de werkzaamheden van het lucht verkeer tegenover die van de andere verkeersmiddelen is één centrale luchtvaartmaatschap pij wenselijk. In verband hier mede merkten deze en andere leden op, dat zij in de memorie van toelichting- gemist hadden een uiteenzetting van de ver houding tussen de K.L.M. en de scheepvaartmaatschappijen. Hoe is die verhouding thans? Zijn de onderhandelingen, wel ke destgds tuspen deze maat- schappgen en de K.L.M. ge voerd zijn, op niets uitgelo pen Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, waar om bij het wetsontwerp geen toelichting van de nieuwe sta tuten gevoegd is. Wanneer eenmaal met overheidssteun 'n bloeiend bedrijf is opgebouwd, ware het geen onredelijke eis, ook de toekomstige winsten voor het overgrote deel aan de overheid ten goede te doen ko men. Ook meenden zij, dat aan de kleine groep van- houders der prioriteitsaandélen B een veel te grote macht is toegekend. Wat de verhouding tussen het rijk en de particuliere aandeel houders betreft, merkten vele leden nog op, dat zjj het juist achtten, dat van de 9 commis sarissen de meerderheid door het rijk benoemd zal worden. Zg zouden echter d6. vraag wil len stellen, of een verhouding van 5 tot 4 wel gunstig ge noeg is. Met betrekking tot de verwachte exploitatie-uitkom sten werd nog de vraag ge steld, welke concrete voorne mens er op dit ogenblik be staan ten aanzien van tariefs verlaging. KAMPBEWAAKSTER KRIJGT 20 JAAR. He tBgz. Gerechtshof in den Bosch heeft Jennelce van R., kokkin te Vught, die als kampbewaakster te Vught ge vangenen heeft mishandeld en hulp verleend heeft aan de vgand, j.l. Dinsdag veroordeeld tot 20 jaar gev.straf met af trek en ontzetting uit de kies rechten voor het leven met recht op beroep in cassatie. van België naar Breskens? Nieuwe belangstelling voor een oud plan. Niet veel geleerd. Toen de Duitse Kri- minal Sekretar Ruhl als getuige in de zaak tegen de beruchte S. D.-er Mollis, gevraagd werd of hy aan de executie van 4 Neder landers had deelgeno men, antwoordde Ruhl: „Darüber will ich nichts erklaren. Das sind fiir uns kriegs- wichtige Massnahmen gewesen. Vielleicht wird unser Chef hler- über sprechen. Aber ich kann das bestimmt nicht"! Verkeersproblemen vragen de aandacht. Wie op een van deze zomerse dagen met de provinciale boot tussen Vlissingen en Breskens oversteekt zal getroffen worden door, misschien zelfs verbaasd staan over het grote aantal vreemdelingen, dat hy hier reeds thans weer ontmoet. Men hoort er naast de eigen taal ook Frans en Engels spreken en niet zelden moet men bewonderend en ook wel een beetje jaloers zien, naar de mooie Belgische autobussen, die- deze vreemdelingen naar Wal cheren brengen. Er is dus weer internatio naal vreemdelingenverkeer, al le deviezen-zorgen ten spijt, en al heeft dit verkeer nog bg lange na niet het vóór oorlogse peil bereikt, men moet er toch verheugd om zyn dat de Belgen, Fransen en Engelsen blijkbaar Wal cheren nog niet vergeten zijn en ons eens zo mooie eiland ook in de miserabele toe stand, waarin het ten gevol- fe van het oorlogsgeweld is omen te verkeren, weer ko men bezoeken. En zeker moe ten we onzerzgds alles doen om dit vreemdelingenbezoek te bevorderen, niet alleen voor Walcheren, rpaar ook voor de mooie kuststreek van West-Zeeuwsch Vlaanderen, waar Cadzand en Groede als badplaatsen een goede tgd te gemoet kunnen gaan. EEN OUD PLAN. Wat daarvoor nodig is, is in de eerste plaats een goe- ,de verbinding met de Belgi sche kustplaatsen, vanwaar de stroom van bezoekers toch voor een belangrijk gedeelte zal moeten komen. In dit verband is het goed weer eens de aandacht te vestigen op een oud plan, dat juist de laatste dagen door een publicatie in vakkringen op nieuw wordt besproken en dat stellig toch minstens een ernstige bestudering verdient. Er is ook vóór de oorlog reeds meermalen gesproken over de mogelijkheid de uit stekende electrische tramver- trekken tot Breskens, waar door niet alleen Cadzand en Groede uitstekende verbindin gen, zowel met België als met Walcheren, zouden krij gen, maar waardoor tevens een soepele aanvoer van be zoekers van ook op topdagen volkomen voldoende capaci teit voor Walcheren zou wor den geschapen. Samenwerking met de Bel gische Nat. Mg. voor Buurt spoorwegen, de N.M.V.B., zou natuurlijk nodig zgn, maar die zou zeker kunnen worden verkregen, gezien ook de be langstelling die reeds in het verleden voor dit object aan de dag wordt gelegd. NU KAN HET De kansen voor een dergelijke verbinding zijn ook zo bgzonder gunstig, omdat de trambaan van de Stoomtram Breskens- Maldeghem uitstekend voor electrificatie ge schikt is en vooral, om dat juist op het ogenblik elders in het land het overigens benodigde ma teriaal bovengeleiding, zowel als goede electri sche tramrg tuigen wellicht op zeer geschik te condities overgenomen zou kunnen worden, nu de "omzetting trambedrgf in autobus van het ver keer weer aanstaande Is. De kansen liggen dus eigen lijk*, gunstiger dan ooit. Maar wie bindt de kat de bel aan? bindingen van de gehele Bel- Lang gewacht kan er niet gische kuststreek door tel worden, daar bijv. reeds het log. gevaar dreigt, dat de Belgen de rails van Retranchement naar Knocke gaan opbreken omdat zij dit materiaal elders kunnen gebruiken en van herstel van dit lijntje toch geen sprake kan zijn zolang de brug van het Vrije van Sluis bij Retranchement nog niet hersteld wordt. Ook dfermee mag dus niet langer gedraald worden Er zyn trouwens nog meer verkeersproblemen, niet al leen in Zeeuwsch Vlaanderen, maar ook elders in Zeeland. Is het daarom niet gewenst, dat b\jv. de Mij. voor Nij verheid en Handel eens een vergadering speciaal aan dit onderwerp zou wijden? In de zeer belangrgke ver gadering van het vorig na jaar werd reeds de aandacht geschonken aan het verkeers probleem voor Zeeland en bin nenkort. zal, gelgk wQ reeds vroeger berichtten, een spe ciale vergadering aan de In dustrie in onze provincie wor den gewijd. Wanneer op kor te termijn dit ook zou kun nen geschieden te aanzien van de verkeersproblemen, zou 't Departement Zeeland daarme de aan het gewest weer een belangrijke dienst bewijzen, welke wellicht zgn bekroning zou kunnen vinden in 'n pro ject als hierboven geschetst, dat nieuwe perspectieven zou kunnen openen voor het bui tenlands toerisme naar ge bieden van Zeeland, die meer dan andere werden getroffen door het geweld van de oor- NIEUWE BONNEN (Tftdv. van 6 Juli19 Juli a.s.)' BONKAARTEN KA, KB, KO 707 (Serie G) BROOD: G—01 Brood 800 gr. brood; G02 Brood 400 gr. brood; G03 Reserve 1600 gr. brood; G06 Reserve 800 gr. brood. BOTER: G01 Boter 125 gr. boter; G02 Boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet; G 04 Reserve 125 gr. mar garine of 100 gr. vet; G 07 Reserve 125 gr. boter; G01 Reserve 125 gr. mar garine of 100 gr. vet. MELK: G—01 Melk 4 liter melk; G—03, G05 Melk 7 liter melk. VLEES: G—01 Vlees 100 gr. vlees; G02 Vlees 200 gram vlees. KAAS: G01 Algemeen 200 gr. kaas; G05 Reserve 200 gram kaas. SUIKER ENZ.: G—02 Alge meen 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. chocolade of suikerwerk. ZEEP: g03 Algemeen 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep; G—-04 Algemeen 250 gr. zachte zeep. BONKAARTEN KD, KE 707 (Serie G):. BROOD: G11 Brood 800 gr. brood; G13 Reserve 800 gr- brood. BOTER; G—11 Boter 250 gr, boter; G12 Boter 125 gr, jnargarlne of 100 gram vet. MELK: G—13, G—15 Melk 12 liter melk. VLEES: G—11, G-12 Vleea 100 gram vlees. KAAS: G11 Algemeen 100 SUIKER enz.: G12, G13 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, -stroop, enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. ZEEP: G—14 Algemeen 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep; G15 Al gemeen 250 gram zachte zeep; G17 Reserve 225 gr. huishoudzeep of 180 gram toiletzeep; G18 Reserve 250 gram zachte zeep. BANANEN: G-r-16 Algemeen 500 gram bananen (vóórinle- verlingsbon) BUST: G—16 Reserve 500 gr. ritst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 707 byz. arbeid, a.s. moeders en zieken. (Serie G): BROOD: G21 Brood 800 gr. brood. BOTER: G21 Boter 250 gr. boter; G22 Boter 250 gr. margarine <of 200 gram vet. MELK: G—21 Melk 5 liter melk. VLEES: G—21 Vlees 300 gr. vlees; G22 Vlees 100 gram .vlees. KAAS: G21 Kaas 200 gram EIEREN: G—21 Eieren 5 eieren. SUIKER: G—21 Suiker 250 gram suiker, boterham strooi sel enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. cho colade of suikerwerk. VE RSN A rERlNGENK AAR TEN, ENZ. QB, QC 707. G33 Versnaperingen 200 gr. chocolade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterham strooisel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. G36 Versnaperingen 100 gr. chocolade of suikerwerk of 100 eram suiker, boterham strooisel, enz. of. 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 4 Juli worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor melk,waarop eerst op Maan dag 7 Juli mag worden ge kocht. De bonnen voor bananen moeten uiterlijk op 12 Juli bg een handelaar worden ingele verd. De aflevering zal plaats vinden naar mate de bananen aangevoerd worden. Op de bonnen voor huishoud zeep is ln de vervolge naar keuze verkrijgbaar: 225 gram huishoudzeep of 180 gram toi letzeep. De geldigheidsduur van de bonnen E03 Vlees voor 1 bus (plm. 450 gram) meat and vegetables ls verlengd t.m. 2 Augustus a.s. Tolunle. In de Belgische Kamer zijn de minigter van buitenlandse handel èn de minister-presi dent aan het woord geweest ter verdediging van de voor gestelde tolunie met Nederland en Luxemburg. De minister-president be toogde, dat een politiek van georganiseerde economie aan vaard moet worden. De belangen van beide lan den zijn identiek en in deze geest moeten moellgkheden uit de weg geruimd worden. In de Belgische Eerste Ka mer oefende de heer Godding critiek uit op Nederland wat betreft de waterwegen naar België. Nederland heeft er voordeel van wanneer de stop bij Ter- naaien straks wordt opgehe ven, maar het verzet zich te gen het AntwerpenMoer- dgkkanaaL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1