Prov* Staten bijeen Paardenfokdag te Oostburg Eisen van bouwvakarbeiders gedeeltelijk ingewilligd Stichting voor de landbouw Tour de France UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN De inpoldering. Dinsdagmorgen werd in de bovenzaal van het Schutters hof te Middelburg de eerste ge wone zitting van 1947 van de Provinciale Staten van Zee land gehouden. Na op de gebruikelijke wijze de vergadfhnjr geopend te heb ben, deed de voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, mededeling van de ingekomen stukken. Een verzoekschrift van het hoofdbestuur van de Landelijke Bedrijfsgroep Over heidspersoneel der E.V.C. om aan het provinciaal bestuur een vacantietoeslag toe te ken nen en een verzoekschrift van het bestuur der R.K.B.L.O.- school te Hulst om subsidie werden voor advies in handen gelegd van G. S. Een aantal Koninklijke Besluiten tot goed keuring- van besluiten van de Staten, o.m. betreffende het aangaan van een lening van ten hoogste 3.000.000 voor de olectriciteitsvoorziening, het oprichten van het waterschap TWEEDE KAMER Indisch debat. De Tweede Kamer zet de behandeling van het Indisch debat voort. De heer Romme (K.V.P.) verklaart zijn stem niet te zullen geven aan het voorstel- HoogcarspeL De heer Hoogcarspel moti veert vervolgens nog waarom hij zijn voorstel handhaaft. Het voorstel Hoogcarpsel ■wordt verworpen. Enkele kleine wetsontwer pen, zoals de wijziging in de Comptabiliteitswet, de rege ling van de verantwoording der opbrengst van de perso nele belasting en dat betref fende delegatie van eeds afneming, werden zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de bedragen der schade loosstelling ën het pensioen van leden en gewezen leden der Tweede Kamer. Dinsdag middag 8 Juli zal over dit wetsontwerp worden gestemd. De C.P.N. verklaarde reeds tegen te zullen stemmen. Daarna komt aan de orde het wetsontwerp tot goedkeu ring en uitvoering van de op 5 September 1944 te Londen tussen de regeringen van Ne derland, België en Luxemburg gesloten douai\e-overeenkomst met nader gesloten protocol. De heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) merkt o.m. op, dat in tegenstelling tot de verwachtingen het tarief er nog niet is en de tolgrens nog bestaat. De heer Hofstra (P.v.d.A.) deelt mede, dat zijn fractie zich volledig achter het ont werp schaart en vraagt in hoeverre overleg gaande is over verdere industrievesti ging. De heer Schmal (C.H.) meent, met alle waardering voor het initiatief waaraan het voorstel te danken is, dat eenige vraagtekens geplaatst kunnen worden. De heer Korthals (Vrijh.) begroet het ontwerp als een eerste stap op de weg naar het doel, nauwere aaneenslui ting. De voorzitters der Twee de Kamerfractie (senioren convent) zullen Woensdag ochtend te kwart over negen bijeenkomen in het Tweede Kamergebouw. In deze bij eenkomst zullen de minis ter-president en de minister van overzeese gebiedsdelen inlichtingen verschaffen over het regeringsstandpunt met betrekking tot de Indi sche aangelegenheid. De tolunie. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag de algemene beraadslaging voortgezet over het wetsontwerp tot goedkeu ring en uitvoering der op 5 Sept. 1944 te Londen tussen de regeringen van Nederland, Belgie en Luxemburg gesloten douane-(#ereenkomst met na der gesloten protocol. De heer Haken (C.P.N.) de kwestie der blokvorming be sprekend, betoogt dat de poli tieke blokvorming, waarvan Churchill de initiatiefnemer was, mislukt is. Nu tracht men er langs de economische unie te komen. Spr. verklaart te zijn voor samenwerking met alle landen als de zelfstandigheid maar geëerbiedigd wordt. (Zitting duurt voort). EERSTE KAMER. St. Philips]and, het wijzigen van een vroeger besluit in aier voege, dat G. S. worden ge machtigd kasgeldleningen ten laste van de provincie aan te gaan of gelden in rekening courant op te nemen tot max. 5.000.000 en het heffen van '60 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en 50 op centen op de hoofdsom der pers. belasting met ingang van 1947/1948, werden voor kennis neming aangenomen. De griffier, dr. B. D. H. Tel- legen, las vervolgens enige bin nengekomen brieven voor. In antwoord op de in een verga dering aangenomen motie aan gaande de inpolderingen in Zeeland, schreef de minister van Binnenlandse Zaken, dat voor do inpoldering van de Braakman 'n plan in bewer king is, voor het gedeelte van het Sloe bezuiden de Sloedam een ontwerp gereed is doch dat men de inpoldering van het Verdronken Land van Saeftin- eeonoinisch niet verant woord acht. Alvorens nader ge stalte aan de plannen gegeven kan worden, zal overeenstem ming met onze Zuiderburen moeten plaats vinden. De Bel gen zjjn namelijk bevreesd, dat door deze inpolderingen de bevaarbaarheid van de Schelde in gevaar komt. In een schrijven van de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting inzake een extrawon ingcontingent deelde deze mede, dat deze zaak zijn blijvende aandacht heeft. Het College van Alg. Com missarissen voop de Wederop bouw schreef ais antwoord op een motie betreffende de her bouw in Zeouwsch-VIaantieren, dat men hiervan goede nota heeft genomen, dat men zich volkomen bewust is van de nood in dit gedeelte van ons land en dat men er van over tuigd kan zijn, dat alles in hst werk zal worden gestel^ om hierin zo goed mogelijk te voorzien. De voorstellen van G. S. aan de Staten werden door de voor zitter naar de afdelingen ver- wézen. De leden van Ged. Sta ten, mr. A. J. van der Weel en A. Schout, hebben in de eerste, mr. dr. A. J. J. M. Mes en C. Hamelink. in de tweede, en C. Philipse en A L. S. Lockefeer, in de eerste afdeling zitting. Op 29 Juli a.s. te 10 uur zul len de Staten opnieuw bijeen komen. Boerenstaking. Sedert Maandag heerst er een vrijwel algeme ne staking onder de aardappeltelers en vee houders .van de Belgi sche provincie Noord- Brabant en de provin- cie Antwerpen. Deze weigeren aardappelen te verkopen of vee af te leveren aan de slachthuizen. De veehouders moti veren hun houding met te wijzen op de lage vleesprijzen, terwijl de aardappeltelers de overheid er van be schuldigen* niets ge daan te hebben om de afzet van de overvloe dige oogst vroege aardappelen te bevor deren. J SCHELLINGERHOUT GEVALLEN. De winnaar van de zesde étappe van de Tour de Pran ce werd de Fransman Teis- seire, die de afstand van 257, km aflegde in 6 uur 55 mi nuten en 37 seconden. Hij kwam tegelijkertijd aan met. twee andere Fransen, Fach- leiter en Bourlón. De Nederlander Schellin gerhout werd tijdens een val^_ partij gewond, maar zijn ver wondingen waren niet van dien aard, dat hij niet door kon rijden. •De Nederlander Seyenkwam als no. 11 binnen. In het algemeen klasse ment leidt nog steeds Vietto. In het landenklassement staat Italië op de eerste, Frankrijk op de tweede en Nederland op de negende plaats. Nieuwe industrie In Zeeland Naar wjj vernemen ligt het in de bedoeling een belang rijke nieuwe industrie in Zee land te stichten, waarvoor de eerste maatregelen reeds zijn genomen. Men wil namelijk op grote schaal overgaan tot verwerking van zeewier. In de eerste plaats zal daarvan vee voeder gemaakt worden, maar daarnaast heeft men ook het voornemen uitgebreide proe ven te nemen voor nieuwe aanwending van zeewier. Zoo stelt men zich voor de berei ding van peniciline ter hand te nemen, waarbij zeewier als kweekbodem gebruikt zou worden. Mede in verband met de ruime toepassing, welke dit nieuwe geneesmiddel in de toekomst zal vinden, verwacht men veel van deze nieuwe industrie. Zij is bereids gevestigd in een tijdelijk gebouw bij Vla- ke, waar reeds veevoeder uit zeewier wordt geproduceerd. De stichting van een labo ratorium, waaraan oridèr meer een bioloog verbonden zal worden, staat op het program. ZEEUW OP INTERLAND ONTMOETING. Het juniorenlid W. Rootsaert van A. V. „De Gazelle" te Aardenbure is door de K.N.A. U. uitgenodigd om op 12 en 13 Juli a.s. te Enschede, ter aan vulling van de landenwedstrgd NederlandTsjecho-Slowakije voor heren, een wedstrijd te lopen op de 1500 m. met de 10 beste lange afstandslopers voor junioren van Nederland. Wegenwacht ook in Zeeland. Met Ingang van 6 Juli zal, zoals wij reeds meldden, de wegenwacht ook in Zeeland gaan patrouilleren en wel op de verkeersronte Bergen op Zoom GoesVlissingen. Daarme de zullen dan alle provincies in het wegenwacht-systeem in- S-schakeld zyn. In verband ermede zal een aantal „we genwachten", vergezeld van de ANWB-directie, officieel zijn opwachting maken by de ge meentebesturen in de verschil lende steden langs de ronte, Bergen op Zoom, Goes, Middel burg en Vlissingen, alsmede bjj het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg. Nog een lijk van de „Fair Play II" Dinsdag is te Nieuwesluis, onder de gemeente Groede, het lijk aangespoeld van een man van middelbare leeftijd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het hiér een paar slachtaoffers be treft van de bij Vlissingen ver gane Engelse sleepboot Fair- plai 2. De stuurman van dit vaartuig, die in Vlissingen is achtergebleven, is ontboden om het lijk te identificeren. FEYENOORDLONGA IN ZEELAND. Het elftal van Feyenoord dat door zijn tournee door Dene marken verhinderd was om op 29 Juni j.l. te Aardenburg te spelen, heeft thans toegezegd om nog voor de aanvang der competitie een wedstrijd in A&rdenburg te spelen. Zijn te genstander zal dan vermoede lijk de Zuidelijke 1ste klasser Longa zijn. W. H. VLIEGEN HERDACHT. Dc Eerste Kamer nam he den een drietal wetsontwer pen zonder discussie aan. De voorzitter, prof. Kra nenburg, herdacht het oud lid de heer W. H. Vliegen, in wie het Nederlandse volk een bijzondere persoonlijkheid hooft verloren. Namens de regering sloot de minister van justitie zich bij de huldigende woorden aan. De zitting werd verdaagd tot Woensdag 9 Juli. Marshall over de steunverlening. George Marshall, -min. van buitenlandse zaken der Ver enigde Staten, heeft in eeti rede zich fel gekant tegen „een opzettelijk verkeerde voorstelling" van de mate en het doel van de Amerikaanse economische hulp aan Europa. „Degenen, die verantwoorde lijk zjjn voor deze onjuiste voorstelling van zaken, bewij zen de lijdende volken, wier toekomst afhangt van het succes van de internationale samenwerking op economisch gebied, een zeer slechte dienst". „De herhaalde beweringen of zinspelingen", aldus Mars hall, „dat de V.S. imperia listische bedoelingen hebben of dat de Amerikaanse hulp aangeboden wordt om de ontvangers op enigerlei wijze politiek of economisch te binden, zijn* het toppunt van kwaadwillige verdraaiing van de waarheid". BELANGRIJK MATERIAAL WAS AANWEZIG. Talrijk publiek aanwezig De Dinsdag door de paar- den-fokkersvereniging „Rust Roest" te Oostburg georga niseerde paardenfokdag is 'n daverend succes geworden, 't Beste materiaal van geheel W. Zw. Vlaanderen is op de ze dag voorgebracht en de W. Zw. Vlaamse fokkers heb ben getoond dat zij, ondanks de vele schade, door oorlogs geweld geleden, moedig voort gaan. Het „Luctor et Emergo" werd hier overtuigend ge demonstreerd. Het talrijke publiek heeft volop genoten van dit prachtmateriaal en toen na afloop van de keu ring met dit materiaal werd gedemonstreerd, bood dit een machtig schouwspel. Wij kregen eerst te ziende stamvaders van de W. Zw. Vlaamse fokpaarden, de fraaie kampioens-merrie, daarna het jong fokmateri- aal, de fokgroepen en daar na eerst de 8-spannen. Bo den deze laatste reeds iets geheel nieuws voor Zw. Vlaan deren, men ging nog verder, formeerde enkele 16-sparmen, waarmede bewezen werd dat deze koudbloedpaarden, on- gedresseerd, uitmunten door fehoorzaamheid en kalmte, 'oen deze twee 16-span- nen tenslotte naast elkaar, dus met 32, over het veld stapten, bood dit een schouw spel, dat geen enkel circus Woensdagavond de beslissing. De werkgevers in de bouw bedrijven, leden van vrjf bon den, die worden overkoepeld door de „raad van bestuur bouwbedrijf' hebben Dinsd. in een uitvoerig schrijven aan de bedrijfsunie der werknemers medegedeeld, dat slechts ge deeltelik aan de eisen tot het per 1 Juli vormen van pensi oen- en risicofondsen tege moet kan worden gekomen'. De voornaamste besluiten zijn: le Goedkeuring van het af sluiten der C.A.O., zonder de daarin voorgestelde loonsver hoging en wijziging klasse-in deling. behoudens de heden op geheven zesde klasse. 2e Principiële bereidverkla ring mede te werken aan de totstandkoming van het pensi oenfonds. 3e Voorts verklaren de werk. gevers zich principieel bereid deel te nemen aan een fonds, waardoor aan loonderving als gevolg van vorst kan worden tegemoet gekomen, mits een effectieve marge tussen con tractlonen en het uit te beta len bedrag blijft bestaan. Tenslotte zijn de werkgevers bereid de mogelijkheid tot toe slag op loon van arbeiders, werkzaam in z.g. onderhouds werk, voor zover zij niet in tarief kunnen werken tot een totaal van 6 procent van het loon onder ogen te zien, onder voorbehoud echter dat de meerdere kosten, ook voor reeds lopende werken, aan de opdrachtgevers zullen mogen worden doorberekend. De bedrijfsunie (moderne-, JJirlsteljjke Cn Katholieke vak. gilden) zal op Woensdagavond fnden) zal op woensaagavona nister op psycnoiogiscoe Juli over dit antwoord ver- practische gronden onjuist. gaderen. De groep bouwvakken van de E.V.C., zal zich achter de besluiten van de unie scha ren. Deze besluiten omvatten de arbeid van ongeveer 160.000 bouwvakarbeiders. Zoals men weet, heeft de bedrijfsunie in haar ultimatum over de fond sen bij niet tegemoet komen aan de eisen „doeltreffende maatregelen" aangekondigd. In de t<^ichting op de be sluiten van werkgeverszijde wordt o.m. gezegd, dat naast de overtuiging, dat de sociale toestanden in de bouwvakken op enkele punten verbetering behoeven, men geleid wordt door de wens om in het alge meen belang en het bedrijfsbe lang tot beteugeling van de on ongeregelde toestanden op loongebied te komen. De werkgevers zagen geen heil in het bedrijfspensioen fonds en het risicofonds voor wat betreft de beteugeling van zwarte lonen. De werknemers, aldus de toelichting, zagen de ze houding als onwil en verzet. De werkgevers wensten zich eerst te verzekeren van de toe zegging. dat zij de aanzienlijk hogere kosten zouden mogen doorberekenen. Informaties over deze prijs kwestie bij het ministerie van wederopbouw, luidden negatief. Volgens de toelichting acht de minister van sociale zaken het bindend opleggen van een verpllchtig tot bijdrage aan een bedrijfspensioenfonds op grond van de huidige wettelijke maatregelen niet mogelijk. Een wettelijke regeling is op korte termijn in uitzicht ge steld. Honderd procent vergoe ding voor verlet door weers omstandigheden achtte de mi nister op psychologische ~en kan brengen. Met dit mate riaal, dat zelfs op de grote nationale paardenfokdag in Den Bosch, vele lauweren oogstte, kan Zw. Vlaanderen de toekomst rustig tegemoet zien. Kampioen van deze fokdag werd de hengst „Urbain van Certain", eig. A. H. Aer- naudts te Sluis en G. v. Hal, St. Kruis. Kampioensmerrie werd „Hi- rondetta", eig. de bekende stallen Dobbelaere, IJzendij ke. DE UITSLAGEN. De vex'dere uitslagen wa- reiri' Hengsten van 4 jaar en ouder: la. Urbain van Cer tain (zie kampioen)lb Ha rold van Mertenshoeve, eig. H. J. Aernaudts, Sluis. Hengsten van 3 j. (kl. m.): 2e pr. Albert v. Zeedorp, eig. H. J. de Waal, Graauw. Hengsten geboren in 1945, (gr. m.) Ie pr. Clairon- d'Ahea, eig. H. J~ Aernaudts, Sluis; 2e pr. Clairon, eig. A. J. Verhage en G. de Baths, Schoondijke; 3e pr. Paul van Oostburg, eig. A. P. Ris- seeuw, Oostburg. ld. (kl. m.): le pr.' Harold d'Ahea, eig. H. J. Aernaudts, Sluis; 3e pr. Franklin, eig. Marcel D'hoore, Sluis. Hengsten, geb. 1946, (gr. m.): le pr. Möustie van Ur bain, eig. G. v. Hal, St: Kruis en C. N. den Hamer, Schoondjjke; 2e pr. eig. A. J. v. d. Meulen, IJzendij- ke en C. J. Pijfferoen, Eede. ld. (kl. m.) le pr. v. d. Mariahoeve, eig. J. C. J. v. d. Velde, Kamperland en R. J. de Milliano, Oostburg; 2e pr. Carlo v.'t Haasdal, eig. A. J. v. d. Meulen en C. J. Pgfferoen, v.n. Hengstveulens, geb. 1947 (voor 1 Mei)2a Foroni, eig. J. J. Moggré, Schoondijke; 2b Nestor, eig. Stallen de Dobbelaere, v.n.; 3a Clairon v. St. Kruis, eig. M. Uitde- willigen, St. Kruis; 3b Wilson v. Heille, eig. A. N. Quaak, Sluis. Hengstveulens, geb. 1947 (1 Mei of later): 1 v. Veld zicht,, eig. Joh. de Feijter, Schoondijke; 2a Dorus, eig. C. Cijsouw-Groede; 2b Ideal •van Aardenburg, eig. G. L. Lannoije, Aardenburg. Merries van 9 .jaar en ou der (gr. m.)le pr. Oda d'Ahea, eig. H. J. Aernaudts, Sluis; 2e pr. Hermine d'Ahea, eig. G. L. Lannoije, Aarden burg; 3e pr. Brindorina de Zwijnaerde, eig. Eug. de Badts, Oostburg. ld. (kl. m.): le pr. Gan- toise, eig. Stallen De Dob belaere, v.n.; 2e pr. Astrid du Pavé, eig. E. de Badts, v.n.; 3e pr. Hermina van Oost burg, eig. Adr. P. Risseeuw, Oostburg. Merries van 5 t/m 8 jaar (gr. m.): le pr. Hjrondella, eig. Stallen De Dobbelaere, v:n.; 2e pr. Betsy v. Veld zicht, eig. Joh. de Feijter, Schoondijke; 3e pr. Hilda, eig. Stallen de Dobbelaere, v.n. ld. (kl. m.)le pr. Astrid v. Pompia, eig. Joh. de Feij ter, v.n.; 2e pr. Mlmie v. d. Biezen, eig. René Blondeel, Eede; 3e pr. Cora II van Zuidzande, eig. D. C. Alme- kinders Czn., Zuidzande. Merries, geb. 1943 (gr. m.) le pr.: Jo, eig. Stallen de Dob belaere, vn.; 2e pr. Diana, eig. A. Murre, Sluiskil; 3e pr. Cali- ne v. 't Kerkje, eig. W. de Fe\jter. Waterlandkerkje: id. (kl. m.): le pr. Jenny, 'eig. Stallen de Dobbelaere, vn.; 2e pr. Vera, eig. W. L. P. de Blaeij, Biervliet; 3e pr. Paula v. Akkerput, eig. J. P. Dees, Zuidzande. Merries, geb. 1944 (gr. m.). le pr. Lady V. d. Walhoeve, eig. E. A. Buijck, Eede;.2e pr. Jeanine v, Plakkebord, eig. A. J. Termote, IJzendijke; 3e pr. Klaartje v. Dierkènsteen, eig. Wed. A. H. de Milliano, Wa terlandkerkje. ld. (kl. m.)le pr. Monna v. Montain, eig. A. J. Salomé- Verhage, Groede; 2e pr. Rita van Schoondijke, eig. A. J. Verhage-Hoste, Schoondijke; 3e pr. Roza, eig. A. M. Dhont, St. Kruis. Merries, geb. 1945 (gr. m.): le pr. Ria v. d. Walhoeve, eig. E. A. Buijck, Eede; 2e pr. Ve ra v. Annie, eig. Osw. Kerck- haert, Westdorpe; 3e pr. Mar griet v. Axel, eig. Iz. de Feij- ter-de Mul, Axel. ld. (kl. m.): le pr. Irma v. Clairon, eig. Gebr. v. Mol, Graauw: 2e pr. Ida v. Plalcke- bord, eig. A. J. Termote, IJ zendijke; 3e pr. Malzette van Clinge, eig. A. J. J. Maen- hout, Clinge. Merries, geb. 1946 (gr. m.) le pr. Lady, eig. A. M. Dhont- v. d. Vijver, St. Kruis; 2e pr. Carla v. Groede, eig. A. J. Sa- lomé-Verhage, Groede; 3e pr. Mina v. Veerhoek, eig. Eug. de Badts, Oostburg. Id. (kl. m.): le pr. Frieda d'Ahea. eig. H. J. Aernoudts, Sluis; 2e pr. Flora, eig. A. de Hullu-Luteijn, Schoondijke; 3e pr. Oranda v. d. Paspolder, eig. P. M. Maenhout-Buijck, Sluis. Merrieveulens, geb. in 1947 (voor 1 Mei): le pr. eig. Iz. Becu-v. Dijke, 'Groede; 2e pr. Florine, eig. Kinderen Bon te, St. Kruis; 3e pr. Ella v. Schoondijke, eig. J. Ramondt, Schoondijke. Merrieveulens, geb. in 1947, (na 30 April)le pr. Clairona v. Zuidzande, eig. Joz. Schijve, Zuidzande; 2e pr. Hermine d'Ahea. eig. A. X. Aernaudts, Sluis; 3e pr. Mina v. 't Hof ter Moqt, eig. D. Lnteijn-Verhage, Zuidzande. Hengsten met afstammelin gen: le pr. Urbain v. Certain, eig. A. X. Aernaudts, Sluis en G. v. Hal, St. Kruis; 2e pr. Alban v. Veldzicht, eig. Joh. de Feijter, Schoondijke^ en G. L. Lannoije, Aardenburg; 3e pr. Harold v. Moretushoeve, eig. H. J. Aernoudts, Sluis. Merries metafstammelin- ;en: le pr. Annie v. Nico, eig. jsw. Kerckhaert, Westdorpe 2e pr. Kriemhilde de Malecote, eig. G. v. Hal, St. Kruis; 3e pr. Clarice, Eig. Em. Buijck, Eede. Loten van 4 merries, op naam staande van één eige naar: le pr. Vierspan: Hermi ne v. 't Kerkje, Elza v. 't Kerkje, Duchesse v. 't Kerkje en Caline v. 't Kerkje, eig. W. de Feijter, Waterlandkerkje; 2e pr. Vierspan van Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; 3e pr. Vierspan van A. X. Aernaudts, Sluis. Id. op naam staande van twee eigenaars: le pr. Jeanine 't Plakkebord, Enna v. 't Plakkebord, eig. A. J. Termo te, IJzendijke en Odetta v. Co- lona, Juliëtte v. Dragon, eig. Jac. Wijffels, IJzendijke; 2e pr. Vierspan van G. L. Lannoije, Aardenburg en A. P. Risseeuw, Oostburg; 3e pr. Vierspan, van A. Wemaer, Sluis en E. E. de Badts, Oostburg. Fokgroep van één eigenaar: le pr. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; 2e pr. W. de Feij ter, Waterlandkerkje; 3e pr. H. J. Aernaudts, Sluis. Sluis De heer H. Scholte, amb tenaar ter gemeente-secreta rie te Sluis, is met ingang van 1 Augustus benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Etten-Leur. Oorlogssouvenirs van Zeeuwen worden geruimd of gecontroleerd. Naar wij vernemen zal de Hulpverleningsdienst Middel burg van het departement van binnenlandse zaken in samen werking met de verschillende gemeentebesturen in Zeeland een grootscheepse campagne tegen het projectielengevaar beginnen. De burgerij zal het bezit van ontplofbare stoffen, projectielen, vunrwapenen e.d. moeten opgeven, terwijl men tevens de gelegenheid krijgt zgn. oorlogssouvenirs op hun gevaarloosbeid te laten controleren. Door deze actie hoopt men te bereiken, dat het aantal slachtoffers van ontploffend oorlogstuig einde lijk zal verminderen. GRATIFICATIE VOOR PROV. PERSONEEL. De Ministerraad heeft beslo ten aan de Kroon een besluit voor te leggen, krachtens het welk aan burgerlijk rijksperso neel in 1947 een gratificatie zal worden verleend van 2 der grondsalarissen, geldend op 1 Juli. met een maximum van 50. Alleen zij, die een hoofd betrekking in dienst van het Rijk vervullen, tenminste 6 maanden in overheidsdienst zijn en per jaar niet meer dan 4380 (gehuwd) of 4152 (ongehuwd) in een eertse klas-, se standplaats verdienen, heb ben recht op deze gratificatie. Hoewel dit II. B. nog niet tot stand is gekomen, heeft het prov. bestuur van Zeeland be sloten hierop vooruit te lopen en een soortgelijk besluit voor het provinciaal personeel te nemen. Hiertoe hebben G. S. een voorstel gedaan aan Prov. Staten. Besfuur Zeeland van de Ned. Hoenderbond. Het Bestuur van district Zeeland van de Nederlandse Bond van Hoenderfokkersver enigingen* werd dis volgt sa mengesteld: C. v. Nimwegen, Nieuw- en St. Joosland, Voorzitter; J. A. de Rugsscher, Vlissingen, Se cretaris; R. A. v. Quekelber- ghe, Breskens, Penningmees ter en als Commissarissen P. M. de Kleyn, Middelburg en L. J. Wondergem, Nieuwdorp. Het secretariaat is gevestigd Paul Krugerstraat 86, Vlissin gen, Tel. K 1184—649. Herstel van bruggen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Woensdag 16 Juli a.s. zal te Middelburg aan het bureau van de Rijkswaterstaat wor den aanbesteed het maken van 3 bruggen over en 5 duikers in de Oostelijke en Westelijke Rijkswaterleiding in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. ONDERHANDSE AANBESTEDINGEN. Namens de provincie vonden de volgende onderhandse aan bestedingen plaats: 10 Jan. jl. herstel van de weg Hulst Nieuw Namen met zijtak naar Clinge, gegund aan Moerland en Den Boer te Rotterdam voor 36.677; 10 Mei j.l. herstel van een gedeelte van de prov. weg TholenOud Vossemeer, ge gund aan de fa. van Vossen te St. Annaland voor 15.885; 14 Mei j-1. verbetering van de weg* bij dé Paal, gegund aan J. den Oude, te Biervliet, voor 8376; 7 Juni jl., het bouwen van een brug met bijbehorende werken ln de: Moerspuipolder, gegund aan ÖF J .de Bruyn, te Terneu- zen, voor f 11.998. Axel VOETBAL- PROPAGANDA-FILM Maandagavond werd in „Het Centrum" te Axel de voetbal- propaganda-film van de Chel- sea-middenvoor Tommy Law- ton vertoond, waarvoor grote belangstelling bestond. Voor voetballers is deze film zeer leerzaam. Mede werd een pro pagandistisch woord gespro ken door het bestuurslid van de K.N.V.B., de heer Burgwal. Als bijfilm werd nog ver toond „De Hereniging", welke beelden gaf van de invasie in Normandië. Terneuzen 160 WONINGEN. De uitslag van de op 30 Juni jl. gehouden aanbeste ding voor de bouw van 160 kleine middenstandswoningen is als volgt: Fa. „Opbouw" te Terneu zen 2.475.789; v. d. Poel te Lamswaarde 2.220.000. De gunning is aangehou den. Breskens Bij het zwemmen verdronken In het zwembad te Breskens heeft zich Woensdagmorgen een tragisch ongeval voorge daan. De 14.jarige P. v. d. Sande zonk tijds het zwem men plotseling. Hoewel hij vrij vlug uit het water werd gehaald, slaagde men er niet in de levensgeesten nog op te wekken. De dokter, die de knaap on derzocht, sprak als zijn oor deel uit dat de jongen tijdens het zwemmen een aanval van hartverlamming kreeg eji daardoor overleed. ZANGUITVOERING. Maandagavond had ter her denking van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard een zanguitvoering plaats op de muziektent door de Chr. zangvereniging „God is mijn lied", onder leiding van dhr. J. A. Basting te Breskens. Na afloop van de zanguit voering speelde de muziek vereniging „Uit het VoUc-Voor het Volk" van Breskens enige nummers op de tent, waarna een muzikale rondgang door de gemeente volgde. KAMP „DE HAVEN". Maandag is te Breskens het nieuwe Rijksarbeiderslogeer- kamp „De Haven" in gebruik genomen. AANBESTEDING. 1 Juli werd te Breskens de aanbesteding gehouden voor het slopen van 4 bunkers en 1 mitrailleurnest. De inschrij vers waren als volgt: Fa. W. en M. de Bokx, Ter- neuzen,86.225; J. de Oude, Biervliet, 86.100; van Goot en Moerland, Rotterdam, 83.800; Meijer en de Rooij, Amsterdam, 82.500; Cas v. d. Helm, 's-Gravenhage, 80.300; J. v. d. Bos, Zaandam 79.680; J. P. v. Acker, Amstelveen, 77.400; P. Vermeulen en Th. Cambier, Breskens, 75.680. Groede ÉfeN GOEDE DAAD Gehoor gevend aan het de vies: elke dag een goede daad, heeft de groep Waterloo van de. padvinderij .te Groede het strand van Groede van alle ongerechtigheden gezuiverd. CONCERT. Op Maandagavond werd ter gelegenheid van de jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard door de beide plaatselijke mu ziekverenigingen een concert gegeven. SCHOOLREIS. Vorige week hebben de kin deren der o.l. school te Groede een reisje gemaakt naar Rot terdam. EV werd een boottocht gemaakt en de dierentuin werd bezocht. Het was een prettig reisje en de kinderen hebben flink genoten. De Juni-vergadering. In de Junivergadering van het Bestuur der Stichting voor de Landbouw in Zeeland, zijn de volgende punten be handeld: T JB.C.-BESTRI JDING. Het grote nut van een t b. c.-vrije veestapel werd al gemeen erkènd. Met klem dringt het bestuur dan - ook op aansluiting bij de Stich ting Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren aan. EVIPORT HANGARS. De financiële consequenties voor de wederopbouw der be drijfsgebouwen zg'n zo vér strekkend dat reeds herhaal de malen is aangedrongen op het bouwen van meerdere hangars. Aangezien de prijs der han- ;ars in Nederland belangrijk jogèr is dan in België, is op import vanuit België sterk de aandacht gevestigd. PRESTATIES GEDE TINEERDEN. Teneinde de prestaties van de gedetineerden op te voe ren is voorgesteld om deze arbeiders hetgeen zij boven de 50 cent per uur verdienen, te laten behouden voor on derhoud van het eigen gezin. DORSTARIEVEN. Geadviseerd is voor Zeeland geen dors tarieven vast te stellen, aangezien in het ver leden gebleken is dat Zeeland er met de vastgestelde tarie ven steeds slecht afkwam. GRAANREGELING. De regeling zo ze dit jaar zal worden uitgevoerd werd algemeen teleurstellend ge noemd. Alhoewel de Stichting herhaalde malen op een aan slag-systeem voor alle pro ducten heeft aangedrongen, komt er thans een regeliög met dorsbriefjes voor de pro ducten tarwe, gerst en voor de percelen rogge boven de 4 ha, en een aanslag voorde haver en de percelen rogge beneden de 4 ha. Met deze regeling denkt men 85 van de oogst bin nen te krijgen (vorig jaar 75 De (fnxatiecommissies wordt hierbft de grote verantwoor- delijjnbcid voor de vast te stelle^ aanslagen onder de aauffouht gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14