Geen Indisch debat Actie tegen proj ectielengevaar Eisen van bouwvakarbeiders gedeeltelijk ingewilligd Prov. Staten bijeen POKON LAATSTE NIEUWS UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Noord-Beveland '^nippers TWEEDE KAMER FEL VERWIJT VAN C.P.N. EN A.R.-FRACTIE Wellicht a.s. week. De Voorzitter der Tweede Kamer heeft in de vergade ring van Dinsdag mededeling gedaan van een schrjjven van de minister-president waarin staat, dat het in het voor nemen der regering ligt, om zodra haar dit mogelijk is een verklaring af te leggen, no pens haar "beleid ten opzichte van Indonesië en dat de re gering zich voorstelt in deze verklaring tevens te betrek ken de onderwerpen waar over de aangevraagde inter- Eellatie zich zal uitstrekken, ic regering deelde voorts aan de voorzitter mede, dat het haar bij de huidige ont wikkeling van zaken, om re denen aan het landsbelang ontleend, nog niet mogelijk is de harerzijds voorgenomen regeringsverklaring af te leggen. Zij vertrouwt noch tans dat dit uitstel slechts van korte duur zal behoeven te zijn. De regering is echter wel bereid aldus zeidè de voorzitter op korte ter mijn inlichtingen te, verstrek ken aan het senioren-con vent, hetgeen dezer dagen zal geschieden. De voorzitter zeide er rekening mede te zullen houden, dat in de loop van de volgende week wel licht een debat over de si tuatie in Ned. Indië zal plaats vinden. De heer Hoogcarspel (C. P.N.) betoogt dat de Kamer het recht heeft de dag te be palen waarop de interpellatie gehouden zal worden. :oestaan van de interpellatie de Groot is z.i. gehandeld Bij erpell gênant in strijd met het reglement van orde, omdat de bepaling van de dag is overgelaten aan de voorzitter, die over leg zou plegen met de rege ring. De bedoeling is dat de interpellatie zal worden ge houden en niet ad calenaas graecas zal worden uitge steld. De heer Hoogcarspel stelt tenslotte voor de interpellatie te doen plaats hebben op a.s. Donderdag. De heer Schouten (A.R.) verklaart naar deze vergade ring te zijn gekomen in de verwachting dat er een ver klaring zou worden afgelegd omtrent het beleid der rege ring inzake Indië. Uit de me dedelingen van de voorzitter blijkt hem, dat dit niet kan om redenen van 's lands be lang. Een Kamerlid kan zich daarover thans geen oordeel vormen. De volksvertegenwoordi ging kan niet worden inge licht om redenen van 's lands belang, maar dat bepaalde delen der volksvertegenwoor diging worden ingelicht, wordt niet in strijd met 's lands belang geacht. Geen enkele serieuze groep zal 't daarmee eens kunnen zijn. De heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) is van oordeel, dat het slechts over één ding gaat: eerbiedigt men het motief der regering? De heer Romme (K.V.P.) verklaart zyn stem niet v te zullen geven aan het voorstel- HoogcarspeL De heer' Hoogcarspel moti veert vervolgens nog waarom hij zijn voorstel handhaaft. Het Voorstel Iloogcarpsel wordt verworpen. Enkele kleine wetsontwer pen, zoals de wijziging in de Comptabiliteitswet, de rege ling van de verantwoording der opbrengst van de perso nele belasting en dat betref fende delegatie van eeds afneming, werden zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de bedragen der schade loosstelling en het pensioen van leden en gewezen leden der Tweede Kamer. Dinsdag middag ff Juli zal over dit wetsontwerp worden gestemd. De C.P.N. verklaarde reeds tegen te zullen stemmen. Daarna komt aan de orde het wetsontwerp tot goedkeu ring en uitvoering van de op 5 September 1944 te Londen tussen de regeringen van Ne derland, België en Luxemburg gesloten douane-overeenkomst met nader gesloten protocol. De heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) merkt o.m. op, dat in tegenstelling tot de verwachtingen het tarief er nog niet is en de tolgrens nog bestaat. De heer Hofstra (P.v.d.A.) deelt mede, dat zijn fractie igezonden mededeling) Voor 2 cenf kamarplanl par jam Gaai daarom skaads h»t basta planienmadsatl Ml iU zich volledig achter het ont werp schaart en vraagt in hoeverre overleg gaande is over verdere industrievesti ging. De heer Schmal (C.H.) meent, met alle waardering voor het initiatief waaraan het voorstel te danken is, dat eenige vraagtekens geplaatst kunnen worden. De heer Korthals (Vrijh.) begroet het ontwerp als een eerste stap op de weg naar het doel, nauwere aaneenslui ting. De voorzitters der Twee de Kamerfractie (senioren convent) zullen Woensdag ochtend te kwart over negen bijeenkomen in het Tweede Kamergebouw. In deze bij eenkomst zullen de minis ter-president en de minister van overzeese gebiedsdelen inlichtingen verschaffen over het regeringsstandpunt met betrekking tot de Indi sche aangelegenheid. Bakkers protesteren. De Amsterdamse afdelin gen van de samenwerkende bakkers patroonsorganisaties en coöperaties kwamen Dinsdag in protestvergadering bijeen ter bespreking van de to volgen gedragslijn, wanneer inderdaad de meelprijs met 1.70 per 1000 kg. zal wor den verhoogd zoals het de partement van landbouw, vis serij en voedselvoorziening voornemens is te doen. In een motie werd als eenstemmig besluit van de ze protestvergadering vast gelegd, dat de Amsterdam se bakkerspatroons zullen bljjven weigeren de meel- prysverhoging te erkeimen, af weermaat regelen zullen beramen en zo nodig tot sluiting van hun bedrijven zullen overgaan. Als Vrijdag a.s. bekend mocht worden, dat de ver hoging inderdaad wordt doorgevoerd, zullen z\j Maandag daaraanvolgend allen automatisch tot slui ting hunner zaken over gaan en hun zaken zo lang gesloten houden tot de mi nister zijn standpunt zal hebben gewijzigd. Enorme ontploffing in Italië. Zestig personen werden ge dood toen in de haven van Santo Stepano, ongeveer 160 km. ten Noorden van Rome, een schip met munitie in de lucht vloog. Mobiliseert de Republiek De bevelhebber van het re publikeinse leger heeft de concentratie van alle civiele en departementale motorvoer tuigen bevolen als voorberei ding voor hun mobilisatie, zo meldt Reuter uit Djokjakarta. De Nederlandse autoriteiten verwachten uiterlijk Woensdag een antwoord van de republi keinen op de nota, die dr. van Mook Zondag j.l. heeft inge diend. In republikeinse kringen te Batavia heeft men Dinsdag avond uiting gegeven aan de mening, dat het mogelyk is, dat Sjahrir tenslotte toch weer minister-president wordt. Marshall over de steunverlening. George Marshall, min. van buitenlandse zaken der Ver enigde Staten, heeft in een rede zich fel gekant tegen „een opzettelijk verkeerde voorstelling" van de mate en het doel van de Amerikaanse economische hulp aan Europa. „Degenen, die verantwoorde lijk zijn voor deze onjuiste voorstelling van zaken, bewij zen de lijdende volken, wier toekomst afhangt van het succes van de internationale samenwerking op economisch gebied, een zeer slechte lienst". „De herhaalde beweringen of zinspelingen", aldus Mars hall, „dat de V.S. imperia listische bedoelingen hebben of dat de Amerikaanse hulp aangeboden wordt om de ontvangers op enigerlei wijze politiek of economisch te binden, zijn het toppunt van kwaadwillige verdraaiing van de waarheid". Een b17 bommenwerper, die 10 personen aan boord zou hebben, is 20 km ten oosten van Shreveport neergestort en in vlammen opgegaan. Pariise conferentie noa niet geëindigd. Bevin en Bidault, de En gelse en de Franse minister van buitenlandse zaken, heb ben op de zitting van Dins dagavond hun Sowjet-Russi- sehe ambtgenoot Molotof 24 uur de tijd gegeven om hun uiteindelijke voorstellen voor de uitwerking van Marshall's plan tot «hulp aan Europa te aanvaarden of te verwerpen. Frankrijk heeft een nieuw voorstel gedaan, dat volgens Bidault alle verzekeringen geeft, die Molotof verlangt. Bevin herhaalde het Engel se standpunt, dat er een plan moet worden gemaakt voor wederzijdse hulp der landen in Europa en dat er niet -al leen een beroep moet worden gedaan op de V.S. Zeeland op de vierde plaats voor pootaardappelen. Van de 52.500 ha. aardappe len, welke dit jaar ter keuring voor pootgoed zijn aangegeven, liggen 5270 ha. in de provincie Zeeland, welke daarmee op de 4e plaats staat. Friesland staat aan de spitg met 12.690 ha. Dan volgen Noord-Holland met 9600 en Drente met 8600 ha. Twee nieuwe Zeeuwse zwemrecords. De Sasse Zwem- en Poloclub „de Bruinvis" heeft zich j.l. Zondag weer eens van haar beste zijde getoond. De Zel- zaatse Zwemvereniging had 'n internationaal zwemfeest ge organiseerd waaraan door de Sassenaars werd deelgenomen met een schitterend resultaat. Twee nieuwe Zeeuwse re cords werden gevestigd, bij het nummer 200 m. schoolslag voor dames, doordat mej. R. Vergauwen de afstand aflegde in de tijd van 3 minuten 17,2 seconden. Ook by de wisselslag dames waren fcet de dames leden R. Vergauwen, M. en J. Claeyssens die hun beste been tje voorzetten door de 3 x 50 m. wisselslag te zwemmen in de ty'd van 2 minuten 9.2 se conden. Verschillende andere num mers werden door de dames en heren gewonnen en ook het polo-zevental wist de Zelzate- naars te slaan met een 61 overwinning. Na afloop van het festijn bleek dat de Bruinvis de beste prestaties had geleverd over 't gehele programma en daar voor 3214 punten had toege wezen gekregen tegen de Zel- zatenaars 2465,7. Nog geen republikeins kabinet. De vier partijleiders Sjari- foeddin, Gani, Soekiman en Setiadjit zyn er niet in ge slaagd een kabinet samen te stellen. Zij hebben hun man daat aan president Soekarno teruggegeven. «De president zal morgen verdere maatre gelen bekend maken. GRATIFICATIE VOOR PROV. PERSONEEL. De Ministerraad heeft beslo ten aan de Kroon een besluit voor te leggen, krachtens het welk aan burgerlijk rijksperso neel in 1947 een gratificatie zal worden verleend van 2 der grondsalarissen, geldend op 1 Juli. met een maximum van 50. Alleen zij, die een hoofd betrekking in dienst van het Rijk vervullen, tenminste 6 maanden in overheidsdienst zijn en per jaar niet meer dan 4380 (gehuwd) of 4152 (ongehuwd) in een eertse klas se standplaats verdienen, heb ben recht op deze gratificatie. Hoewel dit K. B. nog niet tot stand is gekomen, heeft het prpv. bestuur van Zeeland be sloten hierop vooruit te lopen en een soortgelijk besluit voor het provinciaal personeel te nemen. Hiertoe hebben G. S. een voorstel gedaan aan Prov. Staten. Ovezande Oorlogssouvenirs van Zeeuwen worden geruimd of gecontroleerd. Naar wij vernemen zal de Hulpverleningsdienst Middel burg van het departement van binnenlandse zaken in samen werking met de verschillende gemeentebesturen in Zeeland een grootscheepse campagne tegen het projectielengevaar beginnen. De burgerij zal het bezit van ontplofbare stoffen, projectielen, vuurwapenen c.d. moeten opgeven, terwijl men tevens de gelegenheid krijgt zgn. oorlogssouvenirs op hun gevaarloosheid te laten controleren. Door deze actie hoopt men te bereiken, dat 81) BLOEM- EN ZAADWINKELS Woensdagavond de beslissing. De werkgevers in de bouw bedrijven, leden van vijf bon den, die worden overkoepeld door de „raad van bestuur bouwbedrijf' hebben Dinsd. in een uitvoerig schrijven aan dc bedrijfsunie der werknemers medegedeeld, dat slechts ge deeltelijk aan de eisen tot het per 1 Juli vormen van pensi oen- en risicofondsen tege moet kan worden gekomen. De voornaamste besluiten zijn: le Goedkeuring van het af sluiten der C.A.O., zonder de daarin voorgestelde loonsver hoging en whziging klasse-in deling, behoudens dc heden Op geheven zesde klasse. 2e Principiële bereidverkla ring mede te werken aan de totstandkoming van het pensi oenfonds. 3e Voorts verklaren de werk. gevers zich principieel bereid deel te nemen aan een fonds, waardoor aan loonderving als gevolg van vorst kan wor,den egemoet gekomen, mits een jffectieve marge tussen con tractlonen en het uit te beta len bedrag blijft bestaan. Tenslotte zijn dc werkgevers bereid de mogelijkheid tot toe slag op loon van arbeiders, werkzaam in z.g. onderhouds werk, voor zover zij niet in tarief kunnen werken tot een totaal van 6 procent van het loon onder ogen te zien, onder voorbehoud echter dat de meerdere kosten, ook voor reeds lopende werken, aan de opdrachtgevers zuilen mogen worden doorberekend. De bedrijfsunie (moderne-, Christelijke en Katholieke vak bonden) zal op Woensdagavond 2 Juli over dit antwoord ver gaderen. De groep bouw vakken van (de E.V.C., zal zich achter de besluiten van de unie scha ren. Deze besluiten omvatten de arbeid van ongeveer 160.000 bouwvakarbeiders. Zoals men weet, heeft de bedrijfsunie in haar ultimatum over de fond sen bij niet tegemoet komen aan dë eisen „doeltreffende maatregelen" aangekondigd. In de toelichting op de be sluiten van werkgeverszijde wordt o.m. gezegd, dat naast de overtuiging, dat de sociale toestanden in de bouwvakken op enkele punten verbetering behoeven, men geleid wordt door de wens om in het alge meen belang en het bedrijfsbe lang tot beteugeling van de on ongeregelde toestanden op loongebied te komen. De werkgevers zagen geen heil in hét bedrijfspensioen fonds en het risicofonds voor wat betreft dc beteugeling van zwarte lonen. De werknemers, aldus de toelichting, zagen de ze houding als onwil en verzet. De werkgevei's wensten zich eerst tc verzekeren van de toe zegging. dat zij de aanzienlijk hogere kosten zouden mogen doorberekenen. Informaties over deze prijs kwestie «bij het ministerie van wederopbouw, luidden negatief. Volgens de toelichting acht de minister van sociale zaken het bindend opleggen van een verpllchtig tot bijdrage aan een bedrijfspensioenfonds op 'grond van de huidige wettelijke maatregelen niet mogelyk. Een wettelijke regeling 1$ op Jcorte termijn in uitzicht ge steld. Honderd procent vergoe. ding voor verlet door weers omstandigheden achtte de mi nister op psychologische en practische gronden onjuist. het aantal slachtoffers van ontploffend oorlogstuig einde lijk zal verminderen. Geconstateerd is, dat vele mensen onbevoegd ontplofba re voorwerpen of vuurwape. nen voorhanden hebben. De kans op ontploffing van het oorlogstuig is voortdurend groot; zelfontbranding komt meermalen voor. Wanneer door ontploffingen brand ont staat, kan de bezitter zo hij er het leven afbrengt, er van verzekerd zyn, dat de brand weer uit veiligheidsoverwe gingen niet blust en de ver zekeringsmaatschappij geen schade vergoedt, terwijl hij verantwoordelijk is voor het afbranden van belendende percelen. Hopenlijk zullen de bezitters zelf er de noodzaak van inzien, dat hun oorlogs tuig geruimd wordt. Zij moe ten er rekening mee houden, dat zij na het verlopen van de aangiftetermyn strafbaar zijn, wanneer zij projectielen, etc. in huis hebben. Zij kun nen er zich toe beperken hun „bezit" binnen de gestelde ter mijn aan te geven. De des kundigen van de Hulpverle ningsdienst halen daarna de gevaarlijke voorwerpen weg. Het is zeer aan te bevelen ook het bezit van oorlogssou venirs, zoals granaathulsen, geweerpatronen, e.d. op te ge ven. Ook al zijn deze gede monteerd, dan nog kan het voorkomen, dat de ontsteking aanwezig is. Deze kan heel gemakkelijk tot ontploffing komen en kan dan oogverlies of verminking ten gevolge hebben. Na opgave komen de deskundigen de voorwerpen controleren en zo nodig on schadelijk maken. Men mag de voorwerpen echter behou den. Wanneer men jveet, dat er gens munitie in de grond is verborgen, dient men dit on verwijld op te geven, daar in de grond verborgen munitie voortdurend gevaarlijker wordt en er dus levensgevaar ontstaat voor hen, die deze moeten opgraven. Het gemeentebestuur van iedere plaats verzamelt de op gaven enzendt deze naar de commissaris van de Hulpver leningsdienst in Den Haag, die op zyn beurt de dienst te Middelburg instructie geeft. De opgavetermyn is voor Zeeuwsch-Vlaanderen en N.- en Z.-Beveland gesteld op 1 t.m. 8 Juli. Walcheren, Schou wen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland komen later aan de beurt. Goes Ouden van dagen op stap. De U.V.V. (Unie van vrou welijke vrijwilligers) te Goes had Maandag voor de ouden- van dagen de jaarlijkse auto rit georganiseerd, die wij op verzoek mede maakten en die in alle opzichten goed ge slaagd kan worden genoemd. Om 2 uur vertrokken de 215 ouden van dagen met de ge leidsters met bussen en per sonenauto's van de Beesten markt. Hun leeftijd varieerde van 65 tot ongeveer 90 jaar. De tocht ging, begunstigd door prachtig Juni-weer, door een groot deel van de zak van Zuid-Beveland en zulks met 2 rustpunten. Het eerste was in de mooie kersenboomgaard van de heer Iz. Elenbaas on der Baarland, waar men zich te goed kon doen aan rode en zwarte „keezen". Burgemees ter Vogelaar kwam van zijn belangstelling in dit bezoek getuigen. Het ging verder door de mooie streek naar de zeedijk bij de haven van Borssele, waar vanuit de bussen en auto's, die eenige tijd stil hiel den, genoten werd van het fraaie zicht op de Schelde en de kust van Zeeuwsch Vlaan deren. De tweede halte was de Mariahoeve met hertenkamp van de heer A. Zandee onder Nieuwdorp, waarheen een deel der dames direct gereden was om alles gereed te ma ken voor versterking van de inwendige mens. Koffie, koek. jes, broodjes, al of niet be legd, lieten zich best smaken en mede dank zij de muziek van radio v. d. Broek en een accordeonist is er gezongen en gedanst, waarbij verschillen de oudjes jongeren be schaamd zetten. Zowel van uit de ouden van dagen als door de heer A. Buijs, namens het gemeentebestuur van Goes is aan de familie Zandee en de dames van de U.V.V! zeer hartelijk dank gebracht. Deze dames en ook de anderen, van wie wij zeker nog zuster Ouwehand speciaal mogen noemen, hebben alle eer van hun werk en. ook aan hen, die financiële steun verleenden en hun waren beschikbaar stel den, komt een woord van waardering zeker ten volle toe. 35 JAAR ONDERWIJZER. De heer H. v. d. Veen, thans hoofd der openbare school A te Goes, herdacht Dinsdag de dag waarop hij vóór 35 jaar als onderwijzer aan die school verbonden werd. Het college van B. en W. kwam de jubilaris bij monde van de heer A. de Roo, wethouder van onderwijs, complimenteren. AANBESTEDING. Aanbesteding van 8 wonin gen te Ovezande op 30 Juni '47 Ingeschreven werd als volgt: G. H. Visscher te Kruiningen a 95.000, voor 8 woningen 96.700; D. v. d. Poel te Oudelande 92.800, voor 8 wo. ningen 93.500; De Jonge en van der Linde te 's Heer Abts- kerke, voor 8 woningen 97.000; C. F. Schyf, te Drie wegen, 1 dubbele woning 26.450; D. Priem, te Ovezan de voor 8 woningen f 84.000; Jan Priem, te Ovezande 92.000. voor 8 woningen 93.000; J. van Gorsel, te Scherpenisse voor 8 woningen 93.200; Noliet, Hansweert, voor 8 woningen 98.000. De uitslag van de aanbeste ding voor een school en brandweerkazerne te Ovezan de is als volgt: G. Meerding, Soestdijk, 266.000; J. Priem, Ovezande, 262.000 en M. J. Bos, Utrecht, 115.000. Voor de bouw van 29 wo ningen waren de inschrijvin gen als volgt: J. van Gorsel, Scherpenisse, 405.000; M. J. Bos, Utrecht, 348.000; F. de Boer, Driehuis Velsei^ 362.000; C. Priem, Lewedorp, 410.000; Gebr. Nolet, Hans- weert, 400.000; De Jonge en v. d. Linde, Utrecht, f 398.000; J. Bos, Utrecht, 314.500 en Jos. Bos, Enschede, 314.000. Kapelle Grafzerk overgedragen., Maandagmiddag werd de ge plaatste grafzerk voor wylen de heer P. Bostelaar, in leven onderwijzer aan de Chr. school te Kapëlle-Biezelinge. overge dragen aan de familie. Allereerst voerde hierbij de heer P. Scheele, voorz. der vereniging het woord. Spreker herdacht wat de overledene voor de school was geweest. Het hoofd der school, de heer J. C. Keim, droeg hierna dit gedenkteken aan de familie over. De heer J. Bostelaar, vader van de overledene dankte na mens de familie voor dit be wijs van erkentelijkheid. De voorz., de heer P. Scheele, be sloot deze overdracht met dankzegging. De schoolkinde. ren der Ghr. school waren hier bij tegenwoordig, benevens be stuur en belangstellenden.. FILM HERDENKINGS PLECHTIGHEDEN. Op Zaterdag 28 Juni draai de te Kapelle voor een aantal belangstellenden in de buurt „Dijkwel" de film van de her denkingsplechtigheid der Franse gevallenen, wat op 15 Mei j.l. heeft plaats ge* had. Deze zeer mooie en inte* ressante film die aller aan dacht trok, is destijds opgeno men door de heer H. J. v. d. Vrie. Kloetinge COMMISSIE NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING, B. en, W. hebben een plaatse lijke commisie benoemd voor dë uitvoering van de Noodwet- Ouderdomsvoorziening, die op 1 Nov. a.s. in werking treedt, bestaande uit de volgende he ren: C. Blommaard, R. Buiten-: huis, K. L. Kramer, J. Leys, H. J. Noordhoek, G. L. Slabbe- koorn en J- Straub. Als secre tary der commissie fungeert de heer A. J. Blok. Wolphaarlsdijk Nog 15 woningen gebouwd. Maandag kwam de raad van Wolfaartsdijk in openbare vergadering bijeen. Als lid van het Burgerlijk Armbe stuur werd benoemd de heer A. van Danune, in de plaats van H. van Leerdam, die we* S;ns vertrek had bedankt. e opbouwtoelage voor amb tenaren werd vastgesteld overeenkomstig een voorstel van Ged. Staten. De gemeen tebegroting 1946 werd gewy* zigd, waardoor de post .van onvoorzien met ruim 500 werd verlaagd. Op verzoek van E. Zegers werd aan hem ontheffing ver leend tot betaling van de pachtprijs van een perceel tuingrond over de jaren 1947 en 1945, daar dit perceel in die jaren door de militairen in gebruik was genomen. Door B. en W. werd aan de raad machtiging gevraagd om stappen te ondernemen om nog dit jaar 15 woningen te bouwen op het voormalige villaterreln. Deze machtiging werd na enige bespreking ver leend. Kamperland SCHOOLREISJE. Vrijdag hebben de hoogste klassen van de Ned. Herv. school te Kamperland 'u nit- stapje gemaakt naar Rotter dam. De Maastunnel en de Die rentuin werden bezocht en er werd een tocht door de havens gemaakt. Ondanks de record temperatuur hebben de kinderen intens genoten. De roltrappen in de Maas tunnel hadden hun onverdeel* debelangstelling. Het uitstapje ls zo goed bevallen dat ze het vastö voornemen hebben volgend jaar weer met elkaar op stap: te gaan. Kwadendamme concours handboogschutterij. Concours van de handboog schutterij „Vooruitgang zij ons Streven" te Kwadendamme op 29 Juni 1947 gehouden te Ove zande. Uitslag: Hoofdvogel J. Ver_ meule, Ver. „St. Sebasttaan", Heinkenszand. 1. Zijvogel: P. Driedijk, idem: 2. Zijvogel: a. de Joiige, „Willem Teil". Ove zande; 1. Hoofdkal: C. Nagel- kerke, „V.Z.O.S.", Kwadepdam-. me; 1. Onderkal: C. Vermeule, „Soranus", Heinkenszand; 2. Onderkal: J. Rijk, „Willem Teil", Ovezande; meeste klei ne vogels: P. van Wingen. El- lewoutsdyk; le klep: J. de Beste, „Edele Handboog", Oudelande; 2e klep: C. Nagel - kerke, „V.Z.O.Z.". Kwaden damme; 3e klep: P. de Koster, „Soranus", Heinkenszand. Marktberichten VEILINGSVERENIGING ZUID-BEVELAND. Veiling van 1 Juli. Kersen A 85; idem B 48—85; Frambozen 98149; Rode bessen A 60; B 45; witte bessen f 3760; Kruisbessen 18—54; Aardbeien/111-148 alles per 100 kg.: Perzikken 38-»-54 per 100 stuks; Krop sla 12; Komkommers 15 32; Bloemkool 11—15 alles per 100 stuks; Aardappelen ƒ17—21, id. kriel 10; Witte rapen 7; Doperwten f 18 30; Peulen 1458; Rabar ber 11; Savoyekool 2821; Tuinbonen 11; Dubbele prin. cessebonen 7581; Wa genaarsbonen 4661; Gele bonen 2930; Snijbonen 83 —91. alles per 100 kg. Kroten 711: Wortelen 6 8; Uien 1418, alles per 100 boa. De inpoldering. Dinsdagmorfen werd in de bovenzaal van het Schutters hof te Middelburg de eerste ge wone zitting van 1947 van de Provinciale Staten van Zee land gehouden. Na op de gebruikelijke wijze de vergadering geopend te heb ben, deed de voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, mededeling van de ingekomen stukken. Een verzoekschrift van het hoofdbestuur van de Landelijke Bedrijfsgroep Over heidspersoneel der E.V.C. om aan het provinciaal bestuur een vacantletoeslag toe te ken nen en een verzoekschrift van het bestuur der R.K.B.L.O.- school te Hulst om subsidie werden voor advies in handen gelegd van G. S. Een aantal Koninklijke Besluiten tot goed keuring van besluiten van de Staten, o.m: betreffende het aangaan van een lening van ten hoogste 3.000.000 voor de electriciteitsvoorziening, het oprichten van het waterschap St. Philipsland, het wijzigen van een-vroeger besluit in dier voege, dat G. S. worden ge machtigd kasgeldleningen ten laste van de provincie aan te gaan of gelden in rekening- courant op te nemen tot max. 5.000.000 en het heffen van 60 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en 50 op centen op de hoofdsom der pers. belasting met ingaSg van 1947/1948, werden voor liennis- nemine aangenomen. De griffier, dr. B. D. H. Tel- legen, las vervolgens enige bin nengekomen brieven voor. In antwoord op de in een verga dering aangenomen motie aan gaand^ de inpolderingen in Zeeland, schreef de minister van Binnenlandse Zaken, dat voor de inpoldering van de Braakman 'n plan in bewer king is, voor het gedeeld van het Sloe bezuiden de Sloedam een ontwerp gereed is doch dat men de inpoldering van het Verdronken Land van Saeftin- Eje economisch niet verant woord acht. Alvorens nader ge stalte aan de plannen gegeven kan worden, zal overeenstem ming met onze Zuiderburen moeten plaats vinden. De Bel een zyn namelük bevreesd, dat door deze inpolderingen de bevaarbaarheid van de Schelde ln gevaar komt. In een schreven van de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting inzake een extrawoningcontingent deelde deze mede, dat deze zaak ztfn blijvende aandacht heeft. Het College van Alg. Com missarissen voor de Wederop bouw schreef ais antwoord op een motie betreffende de her bouw in Zeeuwsch-Vlaandieren, dat men hiervan goede nota heeft genomen, dat men zich volkomen bewust is van de nood in dit gedeelte van ons land en dat men er van over tuigd kan zijn, dat alles in hot werk zal worden gesteld om hierin zo goed mogelijk te voorzien. De voorstellen van G. S. aan de Staten werden door de voor zitter naar de afdelingen ver wezen. De léden van Ged. Sta ten, mr. A. J. van der Weel en Ai Schout, hebben in de eerste, mr. dr. A. J. J. M. Mes en C. Hamelink. in de tweede, en C. Philipse en A L. S. Loc kef eer, in de eerste afdeling zitting. Op 29 Juli a.s. te 10 uur zul len de Staten opnieuw bijeen komen. Zeeuwss Te 's-Gravenhage slaagde voor het diploma gemeente- admistratie I, de heer M. P. Schipper te Wissekerke, amb tenaar ter secretarie te Kort- gene. De te Wissekerke gehou den taartverloting ten behoe ve van de NIWIN heeft opge bracht 389.75. De Anjercollecte ten bate van het Prins Bernhard-fonds bracht te Oudelande de som op van 33,90. Mej. A. Bruinooge en mej. M. Ruster zijn geslaagd voor het toelatingsexamen van het Goese Lyceum. Te Ellewoutsdyk werd Za- ..rdag een vrlendschappelilke voetbalwedstrijd gespeeld sen de „Schëldeboys" en „<ïe Spoormakers" uit Rotterdam. De wedstrijd eindigde in een 44 gelijk spel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6